c Hartendorp Wees Heer en scheer Bondstrainer Hitch:„Cricket in Nederland op een redelijk peil" Trainingsresultaten bevestigen de prognose: strijd tot het uiterste Nederlands elftal speelt in Helsinki .Clowntje Rick Duizend honden in de RAI Hét kostbare deposito Zaterdag 10 Juni 1930 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 1 „Maar er. kan nog veel verbeterd worden" In de nog steeds vrij kleine Nederlandse cricket-gemeenschap is één man, die men in de maanden Mei, Juni, Juli en een deel van Augustus iedere dag op de grote, groene velden kan aantreffen- de Engelse trainer J. W. Hitch. Dit is de tweede zomer waarin deze nu 64-jarige professional op uitnodi ging van de Nederlandse Cricket Bond het Nederlandse cricket op een hoger peil pro beert te brengen. Zes dagen van de week is Hitch, in het wit gekleed, op een van de Nederlandse crieketvelden te vinden, soms het spel verbeterend van eerste klasse- spelers, soms ook heel jonge nieuwelingetjes op de pitch inwijdend in de vele geheimen van cricket. Maar wie zou denken dat hij de Zondag voor een andere bezigheid zou ge bruiken, komt daarbij bedrogen uit, want op die dag zit hij van 's morgens half elf tot 's middags zes uur onder het publiek bij een eerste klasse-wedstrijd. „Het Nederlandse cricket beweegt zich in opgaande lijn, zowel wat de belangstelling ervoor, als wat de kwaliteit betreft." Dat zei bondstrainer Hitch ons en ongetwijfeld is hij, na een carrière van ruim 45 jaar in het allerbeste cricket ter wereld, een man die daarover kan oordelen. Want al in 1905 liet de jeugdige fastbowler Hitch zijn eerste bliksemsnelle ballen op de tegenstanders van Surrey los. Tot 1926 speelde hij voor dit graafschap, daarna kwam hij uit in de Lancashire League, was professional umpire in county- cricket en bij een aantal testmatches en werd tenslotte trainer van Glamorgan. Zulks natuurlijk alleen 's zomers; in de winter be oefende hij de „koning der sporten"'op door de zon geblakerde velden in Indie, Zuid- Afrik a en Australië. Bijna onafgebroken was zijn leven gewijd aan cricket. De resultaten van die grote ervaring on dergaan nu de Nederlandse cricketers. Zu gaan hun eigen fouten begrijpen, als Hitch, zonder iets te zeggen, tien ballen op de zelfde plaats bowlt, die zij alle even hope loos missen. Want onmiddellijk heeft deze oude rot de zwakke plekken in het spel van iedere cricketer ontdekt. Hij geeft een aan wijzing in het Engels („iedereen spreekt hier Engels, ik krijg geen kans om Hollands te leren") en nooit blijkt zijn commentaar ook-maar ten dele onjuist. ..Maar er moet nog veel aan het Neder landse cricket gedaan worden", zegt hij. Er zou veel meer geoefend moeten worden, al begriio ik natuurlijk, dat dit wel eens moei lijk is voor amateurs; zij hebben uiteraard hun dagelijks werk te doen. Op het ogenblik zijn er maar heel enkele fast-bowlers in Nederland; dat zouden er meer moeten zijn. Belangrijker is echter nog. dat elk elftal een goede spir.-bowler bezit; een man, die beide breaks "(en liefst ook een googlie) onver moeibaar en zuiver van lengte kan bowlen. En ook over het batten heeft Hitch en kele opmerkingen: „Wat mij hier vooral op valt is, dat er teveel achteruit gespeeld wordt. Natuurlijk moet dit gebeuren op een aantal ballen, maar het wordt hier te veel gedaan. Aanvallend spel vooruit is het beste; want er zijn maar enkele cricketers, zoals Hammond, Hobbs, Compton of Bradman, die achteruit spelend werkelijk het bowlen hard kunnen aanvallen." „Het fielden hier is zeer redelijk. Kort ge leden* heb ik nog een wedstrijd gezien, waarin zestien vangen in twee innings wer- ADVERTENTIE GEN. CRONJéSTRAAT 43 KRUIDBERGERWEG 51 - SANTPOORT TEL. 16990—17696 Voor het repareren van alie merken STOFZUIGERS Atletiekwedstrijden Kennemer Turnkring Dank zij de medewerking van een groot aantal jury-leden is de eerste wedstrijd van de athletiek-competitie vlot verlopen. Ook de deelname was zeer bevredigend, want er nemen dit keer zowel bij de dames als bij de heren méér ploegen deel dan verleden jaar. De beste persoonlijke prestaties bij de dames waren als volgt: 80 meter hardlopen: in klasse I: M. Hand- graaf, Concordia, 10.8 sec.; in klasse II: I. Waasdorp, Santpoort, 11.6 sec.; in klasse III: M. Spaans, Heemstede, 11.3 sec. Vèrspringen: in klasse I: M. Handgraaf, 4.52 m.: in klasse II: I. Waasdorp, 4.51 m.; in klasse 311: M. Spaans, 4.44 m. Kogelstoten: in klasse I: M. Handgraaf 8.29 m.; in klasse II: E. Hagens, Concordia, 8.38 m.; in klasse III: M. Matthey, Concordia, 6.94 m. De verenigingswedstrijd gaf de volgende resultaten: le klasse: 1. Bato 2828 pnt.; 2. Concordia 2748 pnt.; 2e klasse: 1. T.V. Santpoort 2359 pnt.; "2. Concprdia 2190 pnt.; 3e klasse: 1. Heemstede 1714 pr.t.; 2. Concordia 1546 pnt. De beste persoonlijke prestaties bij de heren luiden als volgt: 100 meter hardlopen: in klasse I: H. ten Have, Concordia, 11.7 sec.; in klasse II: C. Henskes, Concordia, 12.5 sec.; in klasse III: W. Kok, Heemstede, 12 sec. Vèrspringen: in klasse I: G. Silvis, Turnlust 5.53 m.: in klasse II: B. Mok, Bato, 5.17 m.; in klasse III: P. Kranenburg, Santpoort, 4.61 m. Discuswerpen: in klasse I: G. Silvis 27.85 meter; in klasse II: C. Henskes 25.85 m.; in klasse III; A. van Zadel, Heemstede 25.10 m. De uitslag voor de verenigingswedstrijd is als volgt: le klasse: 1. Concordia 4574 int.; 2. Turn lust 3858 pnt.; 2e klasse: 1. Bato 4007 pnt.; 2. Concordia 3661 pnt.; 3e klasse: 1. Heem stede 3405 pnt.; 2. Santpoort 2806 pnt. den gedaan. Ook het grondfielden is vaak verdienstelijk." Dat is de mening van J. W. Hitch over het cricket in Nederland. Hij is vol hoop voor de toekomst van het spel hier en hij eindigde het gesprek, dat wij met hem hadden met de opmerking, dat op hoe hoger peil het spel hier komt, hoe meer bekendheid het zal krijgen. „Ik hoop ook volgende zomer weer door de N. C. B. te worden uitgenodigd. Maar er zouden hier eigenlijk meer oefen- meesters moeten zijn. Als het spel beter van kwaliteit wordt, is het ook meer onderhou dend voor het publiek. En is er een betere reclame voor cricket denkbaar?" Twee minuten laten stond de gebruinde Hitch weer bij de mat een jongeman in het wit uit te leggen, hoe de harde off-drive moet worden uitgevoerd. Hij was al weer helemaal opgegaan in de practijk van zijn grote genegenheid: het cricket. ADVERTENTIE U iedere ochtend (met Akru bent U er zó mee klaar) Tennis Nederlandse club tegen Amerikaanse 1—2 Op de eerste dag van de ie Noordwijk te houden driedaagse wedstrijd tussen de met Australiërs versterkte Nederlandse inter nationale club en de Amerikaanse interna tionale club, nam Amerika de leiding met 2—1. In de eerste partij sloeg Seixas Wor- thington met 62, 64. Vervolgens won Morea van Van Meegeren 64, 68, 62. In het dubbelspel, dat daarna volgde, boek ten de Australiërs Bromwich en Wo'rthing- ton een winstpunt voor Nederland door een 9—7, 6—4 overwinning op Seixas en Kovaleski. ADVERTENTIE Morgen naar het circuit Overwinningen van Nederlandse producten zijn zeer wel mogelijk Morgen zal het op het Zandvoortse cir cuit weer daveren van de open uitlaten, wanneer de sportwagens en de 500 cc-ren- wagens de strijd zullen aanbinden, waar zij gistermiddag en vandaag zo hard voor getraind hebben. En bij die training van gistermiddag hebben wij nog meer reden gekregen voor onze reeds geuite veronder stelling, dat deze races het maximum aan spanning zullen opleveren. De favorieten in de meeste klassen zijn zo gelijkwaardig, dat wanneer wij oudergewoonte onze prognose voor de races gaan opstellen, wij lichtelijk met de handen in het haar zitten een houding die nog verder wordt ver klaard door het feit dat lang niet alle kansmensen gisteren op het tapijt kwa men. Zo is het een moeilijke zaak om uit te kienen, welke van de vier Renaultjes in de 750 cc-klasse morgen het eerst over de finish zal snellen. Voorshands moeten wij aannemen dat Kreisel en Nortier wel het hoogst in de prijzen zullen komen. Boven dien is de kans groot dat de Minor van Hoogeveen deze venijnige karretjes bij zal kunnen benen, want hij maakte een zeer snelle tijd in de training. Voorts zal de betrouwbaarheid van deze twee-tact zeker een factor zijn. Nog veel moeilijker wordt het in de 1100 cc-klasse. Deze klasse is volgens de trainingsresultaten zo volko men open dat wij ons van een voorspel ling zullen onthouden, al mogen de namen van Oosten (Riley) en van de winnaar van vórig jaar, de Fiat-man Van Houten niet onvermeld blijven. Bij de anderhalve liters zullen wij het risico nemen een eenling aan te prijzen boven de zes deelnemende MG's, te weten de oranje Gatso 1500 van Maus Gatsoni- des. Zijn energie-departement is tot het uiterste opgevoerd en hoewel de nog niet ingelopen motor niet boven de 4500 toeren mocht komen, was de Gatso sneller dan de MG's die hem zullen belagen. Uit het MG-contingent pikken wij voorlopig Van der Lof, Molenaar en Roeloffzen voor de plaatsen. Voor de twee liters geldt weer hetzelfde als voor de 1100 cc's. De op komst bij de training was mager en aan gezien de twee Veritassen van Westhof en Langestraat en de Ferrari van Roosdorp er nog niet waren, heeft het geen zin ver onderstellingen te maken. De wel ver schenen Cotura-BMW met zijn zeer be kwame rijder Van der Tuyn maakte ech ter een snelle indruk. Een zeer interessante strijd staat ons te wachten bij de grootste klasse. Qua wagen zou hier de Jaguar van Van Dieten de beste papieren moeten hebben, maar de rijder heeft nog weinig ervaring en zowel een paar zware slips als het gebruiken van een te hoge versnelling op de helling na de Hunzerug, maken het twijfelachtig of zijn rij capaciteiten voldoende zijn om te gen de Delahaye van Tielens en de Gatso's van Barendregt en Gatsonides op te bok sen. De Lago Grand Sport van Reichman kwam pas op het laatste moment, maar ook deze rijder is nog niet geheel op het peil van de oude rotten. Vooralsnog hou- ADVERTENTIE B. A. CASSéE ZONEN ZIJLSTRAAT 83 - HAARLEM Etaleert heden TUINUGSTOELEN ZOMER- EN KAMPEERDEKENS TUINSTOELLOPERS den wij het dus op Tielens, Barendregt en Gatsonides. De nieuwe Gatso van de laat ste is nog niet „los"' maar zijn PK-ge- wichtsverhouding ligt dermate gunstig, dat ook in deze klasse een Gatso-overwin- ning zeer wel mogelijk is. De snelle kleintjes Vanwege de fragiliteit der lilliputters is het noemen van „kanspaarden" bij de 500 cc-renwagens een hachelijke onderneming. Zoals de zaken nu liggen zal de strijd voornamelijk gaan tussen de Beelzen van Beels en Richardson en de Parker Special van Don Parker. De Iota Triumph van „Wingco" Aikens heeft de laatste tijd veel kuren vertoond en het is een lange race. Hoewel de hoop het ons haast belet, zou op grond van de laatste prestaties Parker als favoriet moeten worden genoemd. Maar Beels heeft de laatste weken niet stil gezeten en nog talloze verbeteringen aangebracht en bovendien krijgt hij de steun van zijn stalgenoten Richardson en Dillenius (Cooper). Wanneer er niets stuk gaat, zou Beels of Richardson de race moeten winnen. Het zou een waardig slot zijn van hetgeen zonder twijfel een der mooiste race-dagen op het Zandvoortse circuit zal worden. Sport in 't kort WATERPOLOWEDSTRIJDEN. Voor de hoofdklasse van de Koninklijke Nederlandse Zwembond zijn gisteravond gespeeld ZIAN HVGB 8—3 en HZ en PC—Meeuwen 13—9. KAREL LOTSY 18 JUNI NAAR BRA- ZILIë. De heer K. J. J. Lotsy, die naar men weet voorzitter is van het organisatie comité voor het tournooi om de Jules Rimet- beker, vertrekt 18 Juni per vliegtuig naar Rio de Janeiro waar Zaterdag 24 Juni de eerste wedstrijd van de eindronden, Brazi liëMexico, gespeeld wordt. Door deze reis za! de heer Lotsy dit jaar de Olympische dag (18 Juni) te Amsterdam niet kunnen mee maken.- ADVERTENTIE Sport op Zondag Het Nederlands elftal, dat Donderdagavond in Stockholm met 41 van Zweden verloren heeft, is inmiddels in Helsinki aangekomen, waar Zondag de strijd tegen Finland aange bonden wordt. Vorig jaar speelde de ver tegenwoordigende ploeg ook tegen de Finnen en de gastheren hebben toen verzocht spoe dig terug te keren. Door de regen was de belangstelling gering geweest De K. N. V. B. heeft aan het verzoek voldaan. In het vorig seizoen was de Oranjeploeg bijzonder goed op dreef en nederlagen werden niet geleden. Dit seizoen is slechts één maal een zege geboekt, doch daarop is eergisteren weer een nederlaag gevolgd. Wij veronderstellen dat het Nederlands elftal beter voor de dag zal komen en dat een zege geboekt wordt. De wedstrijd begint wegens de viering van het vierhonderdjarig bestaan van Helsinki om half twaalf. De A.V.R.O. zal een verslag van de ontmoeting verzorgen. Per vliegtuig zijn de spelers naar Helsinki vertrokken. Onder hen was Abe Lenstra, die ook per vliegtuig naar Stockholm terug keert, om later de reis naar Nederland per auto te vervolgen. Hoe het Nederlands elftal zal worden samengesteld is nog niet bekend. Het zou in de loop van Zaterdag bekend worden. - HFC naar Blauw Zwart Van de voetbalwedstrijden welke van avond en Zondag gespeeld worden is die tussen Blauw Zwart en HFC te Wassenaar een belangrijke. Behalen de Haarlemmers een gelijk spel of wordt het resultaat een zege, dan promoveert HFC naar de tweede klas. De ontmoeting begint om half vijf. In Krimpen aan de IJssel komen DCV en Laakkwartier tegenover elkaar. De Hage naars hebben een kans te promoveren, als HFC zou verliezen. Dan is een beslissings wedstrijd nodig. Een andere belangrijke wedstrijd staat voor vanavond op het programma. Haarlem speelt in de halve eindstrijd om de KNVB- beker op het terrein van VUC tegen DHC uit Delft. De winnende ploeg komt in de finale uit tegen PSV of Excelsior, welke elf tallen in de andere halve eindstrijd tegen elkaar komen. Velsen speelt vanavond op eigen terrein tegen Schoten, doch de wedstrijd is niet meer van belang, omdat Schoten reeds twee de klasser geworden is. BloemendaalDe Germaan Zondagavond om zeven uur speelt Bloe mendaal op zijn terrein aan de Brederode- weg een degradatiewedstrijd tegen De Ger maan. Wint de thuisclub dan heeft zij nog een behoorlijke kans zich in de derde klas te handhaven. Voor vanavond is op het terrein aan de Schalkwijkerweg vastgesteld RipperdaUithoorn. De Haarlemmers moe ten winnen om hun kans te behouden. Cricketwedstrjjd Rood en WitACC Op het terrein aan de Spanjaardslaan wordt Zondag de cricketwedstrijd Rood en WitACC gespeeld. Met het oog op de promotie-wedstrijd (voetbal) Blauw Zwart HFC, die Zondagavond in Wassenaar wordt gespeeld, begint de cricket wedstrijd reeds om kwart voor tien, zodat de Rood en Wit ters tijdig in Wassenaar kunnen zijn, om hun mede-bewoners van het veld aan de Span jaardslaan moed in te spreken. Het verdere programma luidt: eerste klas Excelsior—Hermes DVS; HCC 2—VOC; KampongHaarlem; SpartaVW; VRA HCC 1; tweede klas CVHW—Rood en Wit 2; derde klas: Haarlem 3Rood en Wit 3. Korfbalwedstrijden Nieuw Flora. Ter gelegenheid van het twintigjarig be staan van „Nieuw Flora" houdt deze ver eniging Zondag op het terrein aan de Van Voor de kinderen Ze kleedden zich aan en daalden het trapje af naar de kamerwaar hun gastheer al het ontbijt klaar had en 'n heerlijke pot thee. „Heb jullie goed geslapen?" vroeg hij. „Nou!" zei Rick. „Heerlijk hoor!" Toen ze ontbeten hadden, kwamen overal uit hun hoomhuisjes de Kabouters voor de dag om naar het bos te gaan en te werken. Kabouter Pilon stelde Rick en Bunkie voor aan zijn vrienden. „Ja. zoals je zietik heb vannacht gasten gehad!" zei hij. Rick en Bunkie zagen de Kabouters door het bos trekken naar hun werk. „Ik vind 't erg leuk hier!" vond Bunkie. „Jullie moet nog maar eens komen!" zei Pilon. „Je kunt altijd 'n bed krijgen als je logeren wilt, hoor!" ,JDat zullen we erg graag doen!" zei Rick. Oosten de Bruynstraat seriewedstrijden. Deelnemende verenigingen zijn: Aio (Den Haag), Haarlem, Nieuw Flora, Oosterkwar- tien en Roda (Westzaan). Het programma luidt als volgt: Afdeling I: 9.3010.10 N. Flora IHaar lem I; 10.15—10.55 Aio—Roda; 11.00—11.40 Oosterkwartier 3N. Flora I; 11.4512.25 Haarlem IAio; 12.3013.10 RodaOoster kwartier 3; 13.15—13.55 N. Flora I—Aio; 14.00—14.40 Haarlem IRoda I; 14.4515.25 AioOosterkwartier 3; 15.3016.10 Roda N. Flora I; 16.1516.55 Oosterkwartier 3 Haarlem I. Afdeling II; 9.3010.10: AioRoda; 10.15 10.55 N. Flora 2Oosterkwartier 4; 11.00 11.40 Haarlem 2Aio; 11.4512.25 Ooster kwartier 4—Roda; 12.30—13.10 N. Flora 2— Haarlem 2; 13.1513.55 Oosterkwartier 4 Aio; 14.00—14.40 Roda N. Flora 2; 14.45— 15.25 Haarlem 2Oosterkwartier 4; 15.30 16.10 Aio—N. Flora 2; 16.15—16.55 Roda— Haarlem 2. Het HKB-programma luidt: Derde klasse: Sport Vereent 4Animo Ready 3, 10 uur. In de KNKB worden gespeeld: Kamp. van Nederland: WWMDWester kwartier; Het ZuidenPSV. Derde klasse: SKVGiraffes. Eindstrijd Zilveren korf: ReadyAmum; Militair tournooi Te Utrecht is Vrijdag ter gelegenheid van het militaire voetbaltournooi de wedstrijd ItaliëFrankrijk gespeeld. De ontmoeting eindigde in 11. Na de verlenging was de stand ongewijzigd en door een betere ver houding in het aantal hoekschoppen (72) werd Italië winnaar verklaard. Dinsdag wordt op het terrein van Haarlem de verliezersronde NederlandFrankrijk gespeeld. Cricket West-lndië scoorde 215 runs West Indië ging Vrijdag all out voor 215 en stond toen 97 runs achter op Engeland dat in de eerste innings 312 gescoord had. De Engelsen gingen daarna voor de tweede maal naar de wickets en hadden aan het eind van de dag 108 runs bijeengeslagen voor het verlies van vier wickets. Allen Weerbaar—Schiedam; daarna van 24 uur de finale. Handbahvedstrijd NederlandFrankrijk Zondag is het Franse nationale dames- handbalteam te gast in Den Haag. Met be langstelling wordt uitgezien naar de presta ties van het Nederlandse elftal, dat met de huidige opstelling als zeer homogeen beschouwd mag worden. Na de bevrijding werden er twee wedstrijden tegen de Franse dames gespeeld, welke beide door Nederland werden gewonnen. Intussen is het lang niet zeker, dat er nu weer een overwinning ge boekt zal worden. De Frangaises hebben een behoorlijk internationaal contact gehad. Zij nameno.a. deel aan de wereldkampioen schappen te Budapest, zodat verwacht mag worden, dat haar spelpeil aanmerkelijk is gestegen. Deze internationale dameswedstrijd wordt voorafgegaan door de herenwedstrijd Bonds- jeugdelftal—Westel ij k j eugdelftal Blauw Wit houdt Zondag het Bosbaan- tournooi, waaraan behalve Attila, Utrecht (kampioen eerste klas), Aalsmeer (kam pioen 1949) en Blauw Wit zelf (hoofdklas ser) ook „Concordia" deelneemt. Jubileum-tentoonstelling van Cynophilia Vandaag en morgen staat de hoofdstad, en „de RAI" in 't bijzonder, in het teken van de Rashond. Dan houden 1016, meren deels al elders bekroonde, honden-met- een-stamboom een schoonheids wedstrijd. Feitelijk zijn het 80 wedstrijden, want elk der 80 vertegenwoordigende rassen wordt beoordeeld naar de, aan het betreffende ras gestelde, eisen. Deze zg. raspunten zijn niet alleen voor honden, maar voor alle groot en klein en pluimvee op schrift vastgelegd in de Standaards. En honden van edel ras, U weet 't, kunnen ook mooi zijn van lelijkheid; van krompotigheid, van stompneuzigheid, van uitgerektheid en ingedrongenheid. Naar wij van Dr. J. Oskam, de 'show secretaris, belast met de algehele organi satie van deze internationale Winner-ten toonstelling, vernamen, belooft deze Winner een bijzondere kynologische gebeurtenis te worden. Nederlands grootste fokkersver eniging n.l., de Ned. Kennelclub „Cyno philia", viert zijn 60-jarig bestaan. Cyno philia: „Liefde voor de Hond", staat onder hoog beschermheerschap van Z.K.H. Prins Bemhard. Van de oprichting in 1890 af tot heden zijn door deze club 37.546 ras honden tentoongesteld. De huidige voor zitter is dr. K. W. Hirschfeld. Tweede secretaris is de heer Frs. M. Heerkens Thijssen, de Aerdenhouters bekend als de man van de Welsh Terriers, een buitenstaander véél, maar vergeleken bij de goede oude tijd is dat bepaald Buitenlandse honden. Van Cynophilia's erelid, de heer F. R. M. Mutsaerts, horen wij, dat zich onder deze duizend merkwaardige en geldswaar dige dieren, die men vandaag en morgen kan bewonderen, 68 exemplaren van bui tenlandse inzenders bevinden. Dit lijkt dunnetjes. In 1892 in het later afgebrande Paleis van Volksvlijt kwam, van de 891 inschrijvingen, zowat de helft van over de grens. Dat was vóór de uitvinding van de deviezen. Vanmorgen passeerden de volgende ras reeksen de keurende dierenartsen op de drempel van de RAI: 77 greyhounds ofte wel kortharige Engelse windhonden, waar onder ook sterren van de renbaan; 47 tek kels; 52 (cocker)-spaniels; 45 afghanen; 40 barsois of Russische windhonden. Wat ras-groepen betreft: 231 jachthonden, 187 terriers, 78 dames- of schoothonden. Met dit mooie weer durven maar 2 poolhonden, blanke Siberische Samoyeden, de reis aan. Mode in hondenrassen. De duizendkoppige hondenweelde wordt onder de loupe genomen door 38 keur meesters, waarvan 15 buitenlandse spe cialisten. Hoewel nog niet zeker, is het niet uitgesloten, dat enige honden van de Prins ter opluistering worden ingezonden. Hoewel allicht Londen's Cruft Show en de Westminster of Madison Square in New York stukken grootser zijn opgezet, is 't nog de vraag of die wat hondeninventaris betreft, zoveel representatiever zijn voor het hele hondendom. Door onze ligging zien wij hier een veelheid van rassen, welke elders ontbreekt. Daar zijn de meeste erkende rassen wel present, zij het dan met soms slechts 2 of 3 vertegenwoordi gers. Bouviers, Belgische herders, Friese Stabij houns, Wetterhouns, Kuvaszen, Pu- lis, Heidewachtels, Duitse Staanden, Hol landse Herders, Steenbrakken, Drentse Patrijshonden en andere typisch continen tale slagen zal men overzee vergeefs zoe ken. Dank zij de offers, welke Neder- landse hondenvrienden zich hebben ge troost, is door vele importen onze honden stapel gevarieerd en bevredigend en dat zeker vergeleken bij onze buurlanden. Duitsland zou likkebaarden van de 77 grey hounds, die over enkele etmalen in Am sterdam samenkomen! Wel slijt, als teken des tijds, de animo voor de onverzadig bare reuzerassen als St. Bernards, New foundlanders, doggen, die vooral als „pup" heel wat moeten hebben om, zoals de vak term luidt, aan de maat te komen. Het gros bestaat uit het middelgrote genre als herders, airedalers, spaniels. Voor zover wij achter de schermen gewaar konden worden, is de opkomst, waarmee Kenne- merland „uitkomt", beslist bemoedigend. De klaverjasclub „Ruiten Acht", welke haar clublokaal heeft op de hoek van de Dr. Leydstraat en de Generaal Cronjé- straat, heeft een groot klaverjastournooi uitgeschreven, waaraan verenigingen uit Amsterdam en Haarlem deelnemen. Het bestuur heeft voor dit tournooi een speciale prijs laten maken, namelijk een afbeelding van de Amsterdamse Poort. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 10 „Maar wat voor waarde heeft die for mule voor een troep inbrekers?" vroeg Dutley. „Het waren geen gewone inbrekers", was het antwoord. „Het is mijn overtui ging, dat zij om de formule kwamen en om niets anders. Als het gewone inbrekers geweest waren, zou de politie ze waar schijnlijk allang gegrepen hebben. Zoals de zaken nu staan, heeft deze geen enkele aanwijzing om op af te gaan". „Dat is erg", mompelde Dutley. „Hoe gaat het op de fabriek zonder de formu le?" „Het gaat helemaal niet", antwoordde Parkinson. „Dat is de ellende juist, zoals je wel ontdekken zult als je mijn brieven leest. Je zult moeten trachten je een goed :dee van de situatie te maken, jongeman. Ik kan je wel zeggen, dat die ernstig ge- r.oeg is. Je vader en het spijt me, dat ik dit tegen zijn zoon zeggen moet was een van de koppigste mensen, die er ooit geweest zijn. Hij bouwde grote fabrieken op, hier en in Zwitserland, in Duitsland, in Frankrijk en in Italië op basis van een enkele zeer gecompliceerde formule. Op de dag van zijn dood". „Ja, dat herinner ik mij, viel Dutley in met een blik op de klok. „Hij riep u bin nen en mij en Stephenson en Watherspoon. Wij hebben toen allen beloofd, dat de formule in de brandkast zou worden ge sloten en nooit zou worden gecopieerd". „En het ergste is, dat wij ons woord hebben gehouden!" zei Matthew Parkinson bitter. „Nu betalen wij voor het toegeven aan een gril van een stervende. Zonder de formule zitten we hopeloos in de moei lijkheden. Gelukkig komt het er voor het buitenland niet zo zeer op aan, omdat we daar voornamelijk bijproducten maken. Maar in Marlingthorpe zitten we totaal in de knoop. We hebben onze productie moe ten baseren op gissingen en die zijn er allemaal naast geweest. Onze chemici heb ben nacht en dag gewerkt. Wij hebben duizenden uitgegeven aan experimenten en we zijn nog niets verder. Fabricage van zijde! Het is rommel, dat we maken. We zijn er mijlen ver naast. Weet je op hoe veel de aandelen vandaag aan de markt genoteerd staan?" „Toevallig wel", antwoordde de jonge man. „Het beursnieuws kwam op de telex door, toen ik stond te wachten om te zien, of Raggie Fulford de paardenrennen gewonnen had. Ongeveer op 80, is het niet?" „Ja, ongeveer in die buurt. En weet je, wat ze waard zijn?" „Geen idee van", gaf Dutley toe. „Maar die beurslui zijn gewoonlijk vrij goed op de hoogte, hè?" „Als -de wereld de waarheid wist", zei Parkinson met nadruk, „zouden ze op on geveer 40 staan en dein zou het zelfs nog een speculatie zijn om ze voor die prijs te kopen. Ik zou er tenminste zelf niet over denken". Al de luchthartige gemoedelijkheid ver dween van Charles Dutley's gezicht. Hij zette zijn glas neer en staarde de spreker aan. Er was geen twijfel aan, of deze sprak in volle ernst. „Luister eens, jongeman", ging hij voort, „we hebben reeds voor ongeveer vijfhon derdduizend pond slecht goed verkocht en wie weet wat voor moeite we daarmee nog zullen krijgen. We hebben nog voor vijfhonderdduizend pond op magazijn en op het ogenblik maken onze machines, die draaien met een kostenrekening van meer dan vijfduizend pond per dag, een soort materiaal, dat inplaats van dat het met 15 tot 20 pet. winst verkocht kan worden, alleen maar goed is voor de vuilnisbelt". Weer viel er een stilte. Parkinson haal de zwaar adem. Onder de zonnebrand op zijn wangen was Dutley bleek geworden. „En ik had er geen flauw idee van!", riep hij uit. „Hoe kon je dat ook", was het antwoord, „als je jezelf gaat begraven in veraf ge legen streken om beesten te schieten, die jou nooit enig kwaad gedaan hebben en je zelfs niet de moeite neemt om je je brieven te laten nazenden? Wat kon het jou ook schelen? Jij bent altijd tevreden geweest met je vorstelijke inkomen en je sportle ventje. De oude Stephenson is op een reis om de wereld. Watherspoon kan zijn werk niet meer aan en ik heb dit al die tijd alleen moeten verwerken. Iedere morgen heb ik de rommel moeten nakijken, die uit de fabriek komt en net moeten doen of het goed was." „Zijn er enige tekenen," vroeg Dutley, „dat iemand anders de formule te pakken heeft gekregen?" „Dat is de eerste verstandige vraag, die je stelt,-" was het nijdige antwoord. „In ronde cijfers genomen hebben we ongeveer een half mïllioen verloren door het maken van rommel, sedert de formule verdween, maar ik heb nog van geen andere firma gehoord, die haar fabrikaat verbeterd heeft, of die hetzelfde goed maakt, dat wij vroeger maakten. Dat is de enige glimp van hoop voor ons. De moeten de formule terug hebben, zelfs al zouden wij er voor moeten betalen." „Waarom zouden we niet een grote be loning aanbieden?" Matthew Parkinson haalde spottend de schouders op. „Vraag dat eens aan de politie," gaf hij ten antwoord. „Een ieder, die de hand op die formule weet te leggen, loopt een slor dige kans om terecht te moeten staan we gens moord. Bovendien zijn wij er in ge slaagd om tot dusver de zaak stil te hou den. Als ook maar het flauwste gerucht er van de beurs bereikte, zou je een daling beleven in Boothroyd-aandelen, zoals de City nog nooit meegemaakt heeft." Er werd bescheiden aan de deur geklopt. Een bediende verscheen. „De heer Ronald Bessiter heeft uit Gros- venor Street getelefoneerd, mijnheer. Ik moest u er aan herinneren, dat men u daar voor het diner verwacht. Het is al twintig minuten voor negen." Dutley knikte en liet de man gaan. „Hoe laat kan ik u morgenochtend spre ken," vroeg hij dringend. „Zo vroeg mogelijk. Ik moet iemand hebben, die de verantwoordelijkheid met mij deelt. Wat zou je zeggen van acht uur?" „Uitstekend," stemde Dutley toe. „Komt u dan tegen die tijd hier. Het spijt mij, dat ik weg moet. Ik zou dat diner wel willen afzeggen, maar het is bij mijn aanstaande schoonvader en ik denk, dat ik toch al op mijn huid zal krijgen." HOOFDSTUK V. „Hoe komt het, dat je zo laat bent, Char les?", vroeg Lucille Bessiter aan haar ver loofde, toen hij een kwartier later op de armleuning van haar stoel zat. „Op het laatste ogenblik kreeg ik bezoek van iemand, die ik niet kon wegzenden," legde hij uit. „De oude Parkinson, die onze fabriek in Yorkshire leidt. Het spijt me zeer. Ik vrees, dat je moeder erg boos op mij zal zijn." „Daar zal ze wel weer over heen komen," voorspelde Lucille. „Maar ik wist niet, dat ze jou ooit over zaken lastig vielen." „Dat doen ze in de regel ook niet," gaf hij toe. „Maar dit was nogal iets bijzonders. Maar zeg eens, wie is die lange jongeman, die er uitziet als een vreemdeling en die ik zo ernstig met jou zag praten, toen ik binnen kwam? Hij heeft sindsdien niet anders gedaan, dan mij met woedende blikken aankijken." „Dat is een zeer belangrijke persoonlijk heid," vertrouwde zij hem toe. „Hij heet Baron de Brest en hij is een Belgische bankier en financier. Hij' is een cliënt van de firma, of is van plan het te worden." „Zo, zo," mompelde Dutley. „Wel, ik kan niet zeggen, dat de man mij erg aanstaat." Lucille trok haar fijne wenkbrauwen op. „Waarom? Je kent hem niet eens!" „Ben ik ook helemaal niet verlangend naar." Het meisje lachte, maar haar voorhoofd fronste zich wat dieper. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6