It Fa E, BELL A ART Kort en Bondig Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch TAXI 18000 GEERVLIET Fris - Keiler Macdonald SLEUTEL WEG! Zaterdag 10 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Haarlemse cijfers In het 1e kwartaal van 1950 weer een klein vestigings overschot Blijkens de Statistische Gegevens, die door het Haarlemse gemeentebestuur wor den uitgegeven, is het aantal inwoners van Haarlem in het eerste kwartaal van 1950 geslegen met 477. Er werden 784 kinderen geboren en 319 ingezetenen overleden. Het geboorte-over schot is dus 470. Er vestigden zich in Haarlem in die drie maanden 7 personen meer dan er uit Haar lem naar elders vertrokken. Voor de omgeving waren de cijfers: 8 Bennebroekers naar Haarlem. 6 Haarlem mers naar Bennebroek, 113 Bloemendalers naar Haarlem, 137 Haarlemmers naar Bloemendaal. 74 Heemstedenaren naar Haarlem, 76 Haarlemmers naar Heemstede. Tenslotte 58 Velsenaren naar Haarlem en 122 Haarlemmers naar Velsen. De totaalcijfers zijn: vestiging 1781, ver trek 1774. Er was dus een zeer klein vesti gingsoverschot. In 1948 en 1949 was er een vestigingstekort. In het le kwartaal van 1950 maakte de politie 2801 processen-verbaal op wegens overtreding der verkeersvoorschriften. Meer electriciteit en gas verbruikt De omzet van het energiebedrijf was: Electriciteit le kw. 1949 18.172.346 kwu, le kwartaal 1950 20.608.541 kwu, stijging 2.436.195 kwu. Gas: le kw. 1949 10.486.808 m3, le kw. 1950 10.999.928 m3, stijging 513.120 m3. Woningvoorraad Het aantal woningen steeg in deze drie maanden slechts van 38.538 tot 38.586. ADVERTENTIE (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - TeL 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN Mejuffrouw E. C. Knappert op 15 Juni negentig jaar Mejuffrouw E. C. Knappert, oud-direc trice van het Volkshuis te Leiden en van de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam hoopt Donderdag 15 Juni haar r.egenstigste verjaardag te vieren. Om streeks 1890 was in Leiden een onderzoek ingesteld naar de toestand van de fabrieks arbeiders (sters) en het resultaat was, dat verscheidene Leidenaren zich geroepen voelden mee te werken verbetering in de toestand te verkrijgen. Daarbij vervulde mejuffrouw Knappert, die in 1888 geslaagd was voor het diploma van godsdienston derwijzeres bij de Nederlandse Protestan tenbond en als zodanig optrad, een belang rijke rol. Zij werkte mee aan de stichting van een wijkgebouw van de Protestanten bond en van het Leidse Volkshuis. Hiervan werd zij directrice. Dit Volkshuis werd een maatschappelijk cultureel instituut. In 1915 vertrok mejuffrouw Knappert naar Am sterdam, om daar als directrice van. de School voor Maatschappelijk Werk op te treden. Tot 1926 is zij aan deze school ver bonden geweest. De aanstaande jarige woont op het ogen blik in een rusthuis aan de Spruitenbos- straat te Haarlem. De H.O.V. speelt Maandag in het Bloemendaalse Bos Op Maandag 12 Juni zal de H.O.V. voor de eerste keer in dit zomerseizoen een con cert in het Bloemendaalse Bos verzorgen. Marinus Adam treedt op als dirigent. Het programma bestaat uit de ouverture „Obe ren" van Carl Maria von Weber, de Lyri sche Suite van Edvard Grieg, de legende „Zorahayda" van Joh. Svendsen (met een vioolsolo door Jan Hesmerg), de Piet Hein Rhapsodie van dr. P. van Anrooy, de suite „De verkochte bruid" van Smetana, de ouverture „Die Fledermaus" van Johan Strauss en tenslotte „Perpetuum mobile" van dezelfde componist. Bij ongunstige weersomstandigheden wordt het concert uitgesteld tot Dinsdagavond 13 Juni. DERDE H.O.V.-ZOMERCONCERT Het programma van het derde zomer- concert dat de H.O.V. op Vrijdag 16 Juni zal geven, vermeldt vóór de pauze de .Symphonie Fantastique" van Hector Ber lioz. De solist van deze avond, de violist van het concertgebouw-orkest. Jan During. zal hierna de „Symphonie Espagnole" voor viool en orkest van Ed. Lalo vertol ken, waarna tenslotte een uitvoering wordt gegeven van de ouverture „Le roi d'ys" van dezelfde componist. Marinus Adam dirigeert dit concert. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen rechten de heer J. Sluyter uit Bloemendaal. Dolf Hendrikse speelde weder om uit Bachs „Orgelbüchlein" Er was Vrijdagavond heel veel belang stelling in de Waalse kerk op het Haar lemse Begijnhof voor de derde uitvoering gewijd aan „Das Orgelbüchlein" van Johann Seb. Bach. Benevens de organist Dolf Hendrikse, die vooraf het program ma toelichtte, werkten „Haarlems Motet gezelschap" en het Evangelisch Luthers Gemengd Koor mede, respectievelijk onder leiding van Maarten Kooy en Joke Koevers. Het is een zeer gelukkig initiatief ge weest op deze Bach-avonden. die we ook kerkelijk-muzikale demonstraties zouden willen noemen, de grote Leipziger Cantor te belichten in zijn eenvoudig dienende functie voor de eredienst van zijn kerk. Vooral blijkt hieruit hoe hij met deze orgel composities andere organisten van dienst heeft willen zijn. Dit laatste zal wel de hoofdzakelijke aanleiding geweest zijn om ze te schrijven, want voor zichzelf had hij immers steeds zijn improvisatietalent ten dienste. Wat de voornaamste rol van de kerk organist zou moeten wezen, kan men uit het „Orgelbüchlein" leren. Het bindt de speler als het ware aan het koraal en het kerklied en hiermede aan de geest van de eredienst. Het kan eenvoudig zijn en ook zeer kunstig, maar toch nooit zo in dividueel dat de gemeente in die orgeltaai niet iets van zijn eigen stemming terug zou kunnen vinden. Als Dolf Hendrikse met deze demonstraties bij wijze van een particuliere Bach-herdenking, het publiek (dat wellicht tot verschillende kerkgenoot schappen behoort) weet te overtuigen, dat de rol van de organist in de kerkdienst heel wat meer eist dan vaardig het instru ment te bespelen en als hij tevens de trouwe bezoekers van deze avonden scher per heeft leren luisteren naar de essentie van die orgelklanken, dan zal hij veel hebben bereikt. Aan zijn ijver en kunde zal het niet liggen. Hendrikse leidde deze avond in met Preludium en Fuga in C en bracht, be nevens kleinere koraal-voorspelen de uit gebreidere orgelwerken „Komm Heil'ger Geist, Herre Gott" en de Partita over „O Gott, du fromnier Gott" ten gehore op alleszins verantwoorde wijze. Wat hij met de „Partita" uit het betrekkelijk kleine, ni&ar karaktervolle orgel haalde, mocht wel zeer opmerkelijk heten. Verder werden weer een zestal kerk liederen eerst eenstemmig gezongen, daar na in Bachs orgelbewerking (als koraal- voorspel) ten gehore gebracht en ten slotte in vierstemmige zetting van Bach door beide koren voorgedragen. Ook der gelijke confrontaties zijn zeer interessant, j De neiging bijvoorbeeld om het oude kerk- i lied in zijn oorspronkelijke losheid van gang weer te geven, voert al dicht tot het Gregoriaans, vooral wanneer het lied van een oude hymne afstamt, zoals het „Komm, Gott, Schöpfer, heiliger Geist (het „Veni Creator"). Doch zowel de koorzetting als het orgelwerk dat er op geïnspireerd is, duiden een andere geest aan; hier is het absoluut protestantse kerkmuziek gewor den. Zo zou er ook een parallel te trekken ziin tussen de eenvoudige volksmelodie „In dir ist Freude" en de veredeling die ze ondergaat, wanneer Bach er een opge wekt orgelstuk van maakt. Avonden als deze bieden meer dan het genot van het luisteren. Zij leren tevens over deze dingen na te denken, ook over de kapitale vraag, wie wel ooit de nieuwe Bach zal wezen, die precies in het kader en de sfeer van de Nederlandse Protes tantse kerkdiensten zal passen. Ondertus sen blijft de oude Bach een énig voor beeld van de wijze waarop de organist zijn taak dient op te vatten. JOS. DE KLERK HAARLEM EN OMGEVING Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraalexamen Neder lands recht mejuffrouw F. J. de Muinck Keizer te Aerdenhout. Het programma van dc orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdag 13 Juni. des avonds van 89 uur, door George Robert, luidt: I. Preludium en Fuga g. kl. t., J. S. Bach; 2. a. Wo soil ich fliehen hin, b. Fuga c. kl. t„ J. S. Bach: 3. a. Benedictus. b. Dona nobis Pacem, F. Couperin; 4. Prière, César Franck: 5. Preludium. Zoltan Kodély; 6. Derde Choral. H. Andriessen. Dinsdag 13 Juni hoopt de heer J. F. G. Bode. belastingconsulent, wonende Raam- singel 34. zijn tachtigste verjaardag te vie ren. De heer Bode is tot 1922 adjunct-inspec teur bij de belastingen in Amsterdam geweest en daarna vestigde hij zich als accountant en belastingconsulent te Haarlem. Ondanks zijn leeftijd werkt hij dagelijks. ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 (t/o de kerk) - Tel. 12762 WIJ VERHUREN STOFZUIGERS 4.60 per maand REPARATIES VRIJ J. R. Jansen zal nieuwe IVO-school leiden De Stichting Bloemendaalse school voor Individueel Voortgezet Onderwijs heeft de heer J. R. Jansen, hoofd van de IVO- school in Bussum en voorzitter van de landelijke IVO-stichting, bereid gevonden om als directeur op te treden van de school die in Haarlem of omgeving gesticht zal worden. Zoals men zich zal herinneren werd het plan om hier een IVO-school op te richten, opgevat, toen de afdeling voor individueel onderwijs van het Kennemer Lyceum werd opgeheven. Het doel van de school is om volgens moderne onderwijs methoden kinderen die zich op een gewone school niet ten volle kunnen ontplooien, een meer individuele opleiding te geven. Voor de nieuwe school zijn reeds dertig leerlingen ingeschreven en het staat wel vast, dat de eerste cursus in September zal kunnen beginnen. Besprekingen over een nieuw schoolgebouw zijn nog gaande. Op Donderdagavond 22 Juni houdt de Stichting een bijeenkomst in Brinkmann, tereinde aan belangstellenden nadere in lichtingen te verschaffen. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Firma C. G. Loomeijer en Zoon. Barteljorisstraat 1, tel. 10175; -Park- apotheek, Kleverparkweg 13, telef. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. HEEMSTEDE: Heemsteedse apotheek. Bin nenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout-apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. BLOEMENDAAL: Santpoorter apotheek, Bloemendaalseweg 145, Santpoort-Station; Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. ADVERTENTIE DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2853 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND Kranslegging bij standbeeld van Frans Hals Op Woensdag 14 Juni zal des morgens omstreeks negen uur een krans worden gelegd bij het standbeeld van Frans Hals in het Florapark ter herinnering aan het feit, dat het die dag 50 jaar geleden zal zijn dat dit monument, tot stand gekomen als gevolg van het initiatief en de offer vaardigheid van dr. C. A. J. Krol, dc toen malige voorzitter der V.V.V. „Haarlem", werd onthuld. Dr. Krol een bekende kunstbeschermer uit die dagen, is naar beweerd wordt ook degene geweest door wiens waarlijk vorstelijke gift destijds de nieuwe schouw burg aan het tegenwoordige Wilsonsplein kon worden gebouwd, doch waarbij de schenker uitdrukkelijk verlangd had on bekend te blijven. Ouderen zullen zich herinneren dat Koningin Wilhelmina destijds dit stand beeld heeft onthuld. „Cremer" wint zilveren plaquette In onderlinge toneelwedstrijd Naar gisteravond, op een bijeenkomst na afloop van de opvoering van „Delila" in de schouwburg bekend werd gemaakt, heeft de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" dit jaar de zilveren wissel plaquette gewonnen in de door zeven amateurgezelschappen georganiseerde on derlinge toneelwedstrijd. De aldus be kroonde voorstelling van het histori sche stuk „Koning van Holland" door A. J. Zoetmulder, in studie genomen ter ge legenheid van de Boekenweek behaal de 228.74 punten. Dit betekende een royale voorsprong op nummer twee van de rang lijst, de vereniging „Dr. Willem Royaards" uit Utrecht, die met „Uitvaart" van Sutton Vane 218.52 punten verwierf. Ongeveer gelijk hiermede werden geclassificeerd „ADO en DWS" uit Den Haag, „Jan van Beers" uit Utrecht en „De Hoveniers" uit Bilthoven. „De Speelgenoten" uit Gronin gen zijn zesde geworden en de winnaar van het vorig jaar „Litteris Sacrum" uit Leiden stond thans onderaan de ranglijst. Voor Henk Bakker en de zijnen is dit suc ces een verdiende beloning, niet alleen van het prijzenswaardig initiatief om een in ieder geval belangwekkend Nederlands stuk voor het voetlicht te brengen, maar ook van de competente wijze waarop dit (met steun van drie gastrol-vertolkers) geschiedde. De jury bestond uit mevrouw Wegener Sleeswijkvan Balen Blanken en de heren mr. Visser en Jef Heydendael. ADVERTENTIE Enkalon.garenfabriek in Emmen? Naar wij vernemen komt Emmen in Drente in aanmerking voor de vestiging van een Enkalon-garenfabriek van de Al gemene Kunstzijde Unie te Arnhem. De beslissing is afhankelijk van verschil lende studies en besprekingen die nog niet zijn afgesloten. Deze fabriek is voor Em men' van groot belang, omdat zij aan 500 tot 1000 mensen werk zal verschaffen. Laurence Olivier naar Hollywood Sir Laurence Olivier heeft een contract met Paramount Pictures getekend. Vol gens dit contract zal Olivier in Hollywood een rol spelen in „Zuster Carrie" naar het boek van Theodore Dreiser. De acteur vertrekt in Augustus naar Hollywood. Men verwacht dat Oliviers vrouw, Vi vien Leigh, hem zal vergezellen daar zij van de zomer zal optreden in de verfil ming van „Tramlijn begeerte". ADVERTENTIE Ook hoort cr weer bij met een modern boortoestel van Keizersgracht 411 Amsterdam-C Vraagt gratis brochure. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Juni 1950 GEHUWD: 9 Juni. H. de Jonge Mulock Houwer en N. E. van der Breggen; W. Jan sen en C. C.*Kroon. BEVALLEN van een zoon: 8 Juni, M. H. C. Koopen—Ruigrok van der Werven; H. Mulder—Hemsing; J. van der Heide—Cars- jens: E. M. van Tienhoven—Haselager; 9 Juni. W. C, Sepp—Vessies; J. Seggelink— Rosenboom BEVALLEN van een dochter: 8 Juni. J. W. der Kinderen—de Haas; S. C. Kruithof- van der Blom. OVERLEDEN: 8 Juni. J. F. Eden—Pieters, 50 j„ Wester Boogaardstraat; G. de Vries— Groeneveld. 68 j.. Spaarnhovenstraat; J. M. Ligthart, 67 j.. Vooruitgangstraat; T. A. de ïaan. 73 j.. Badhuisstraat. Hotel „Au grand balcon" (Luxor) dient bezocht te worden door allen die een goed verfilmde geschiedenis van de Franse burger luchtvaart willen zien. De auteurs van het draaiboek, Joseph Kessel en Marcel Rivet, wisten waarover zij het hadden omdat zij zelf tot de steeds kleiner wordende groep van nog levende pioniers der luchtvaart behoren. Het is een sober scenario geworden, al hebben de schrijvers ons niet in al hun karakters kunnen doen geloven met name niet in dat van Carbot. een soort Franse Plesman. door Pierre Fresnay meer als een maniak dan als door een ideaal gedrevene uitgebeeld. Ten opzichte van het geheel kan deze bedenking niet zwaar wegen. In de krant van 4 April hebben we ons oordeel uitvoe rig weergegeven. J. H. B. Romance in de Zuidzee (Cinema). Wanneer Hollywood zich naar de Stille Zuidzee begeeft met Esther Williams en een paar andere uiterlijk aantrekkelijke dames en heren, dan behoeft men niet te vrezen dat de rolprent, die daarvan het gevolg is. ge brek heeft aan kleur, muziek, dans, roman tiek en die speciale Zuidzeeachtige sfeer, waarvan alleen Hollywood het recept kent. Ook deze nieuwe in technicolor opgenomen film van de schone Esther is overladen van bovengenoemde ingrediënten en zij heeft bovendien nog een hoeveelheid humor, die nu en dan intermezzo's geeft tussen de over dadige showtaferelen. Het verhaaltje is er een over de liefde. De Zuidzee zou de Zuidzee niet zijn wan neer Hollywood er niet een romantische ver wikkeling in zag spiegelen en deze verwik keling is. met alle kleurrijke en liefelijke middelen waarover de studio's beschikken, versierd tot een feest voor het oog. In het voorprogramma enkele interessante sport gebeurtenissen en het koninklijk bezoek aan Drente. J. L. Gunfighter (Spaarne) is een verfilming van een gepatenteerde Wildwest-affaire, zo als alleen een Zane Grey die kan schrijven. Daar dit genre rolprenten voor de productie maatschappijen niet geheel onprofijtelijk is. heeft men deze reis er zelfs een cinecolor van gemaakt om te laten zien hoe de slacht offers van revolvervirtuoos Brazos Kane van kleur verschieten als zij zich in zijn schootsveld bevinden. Want van Brazo's voornemen om, na een noodlottige vergis sing. ongewapend door het leven te gaan. komt niet veel terecht wanneer hij een van zijn vrienden vermoord vindt en zelf van deze misdaad wordt beschuldigd. Met behulp van zijn nimmer falende browning en een beminnelijke jonge dame komt hij er echter wel uit. Tot voldoening van allen die het goed met het recht menen. J. H. B. Bastognc (Rembrandt) is het verhaal van de Amerikaanse legeronderdelen die het Ardennen-offensief van Von Rundstedt in December 1944 moesten stuiten. De Duitsers braken plotseling door. zaaiden paniek ach ter de Amerikaanse linies en schopten de bevoorrading in de war. De overgang van een vlotte zegevierende opmars naar een zich met hand en tand verdedigende egel stelling bleek voor vele zenuwen te groot te zijn en regisseur William Wellman heeft op uitstekende wijze de uitputtende strijd van de 101ste parachutistenbrigade, die het we genknooppunt Bastogne moest houden, vast gelegd door deze legergroep tot hoofdpersoon van de film te maken. Intussen zou men zich sterk vergissen in dien men in Wellmans werk uitsluitend een naar het heroieke zwemende documentaire zou zien. Want voor alles laat hij de zinne loosheid van de oorlog en het soldatenbe staan zien, de voosheid van slagzinnen als „Kom in het leger en je hebt een tehuis", omdat juist de niet-Duitser zich als individu in de collectiviteit van het leger nooit helemaal thuis voelt. Wellman wist de psyche van de eenzame soldaat relief te geven in deze markante montage van keiharde beel den, waarvan de overtuigingskracht geen en kele toeschouwer onberoerd zal laten. J. H. B. Song of my heart (City) Pjotr Iljytsj Tsjaikowski's leven is al eens eerder onder werp geweest van een film een zwaar melodramatisch product van de vooroorlogse Duitse industrie en daartegen steekt deze Amerikaanse filmbiografie van de beroemde Russische componist wel zeer gunstig af. Hollywoods voorliefde voor aandikken in dit genre films kennende, is het verheugend om te constateren, met hoeveel reserve het on derwerp hier behandeld is en hoe ieder spoor van valse sentimentaliteit nauwlettend vermeden werd. en dit ondanks het feit dat de stof - vooral ia Tsjaikowski's uitzichtloze liefde voor het tsarennichtje Amalia en in zijn tragische dood (hij stierf aan de cholera) gelegenheid te over biedt voor grove effec ten. Frank Sundstrom, een nieuwe ster aan de Hollywoodse filmhemel geeft eeen alles zins aannemelijke typering van de Russische meester en hij wordt uitstekend geassisteerd door de vertolkers der bijrollen van wie vooral de interpretanten van Tsjaikowski's geliefde, prinses Amalia en van zijn toege wijde bediende en huisfilosoof uitblinken door sober en ontroerend spel. Een gelukkige keuze uit Tsjaikowski's muziek, fragmenten uit zijn sympHónieen, vele bekende liederen en gedeelten uit zijn balletwerken, comple teert deze inderdaad zeer aanbevelenswaar dige film. H. C. Blinde wegen (Frans Hals). Tot de beste detective-films die wij de laatste we ken zagen, behoort stellig deze „Blinde wegen" met Franehot Tone, Ella Rains en Allan Curtis in de hoofdrollen. Een ingenieur wordt ervan beschuldigd, zijn vrouw ver moord te hebben. Alle aanwijzigingen getui gen tegen hem; hij had onenigheid met haar. toen hij zijn woning verliet; voor het bedrijven van de misdaad is een stropdas van hem gebruikt en de getuigen, die zou den kunnen verklaren, waar hij op het ogenblik van de moord vertoefde, willen geen verklaringen, die zijn alibi bevestigen zouden, afleggen. De secretaresse van de ingenieur is er van overtuigd dat de mededeling van haar patroon, dat hij in gezelschap is geweest van een andere vrouw, juist is en zij trekt er op uit, om van haar de waarheid te horen. De regisseur R. Siodmak is er in geslaagd dit deel van de film op bijzonder boeiende wijze weer te geven. Met spanning volgt men het naspeuringswerk. Vele malen stuit de secretaresse bij haar moeilijke taak op problemen, doch zij houdt dapper vol, om de onschuld van de verdachte te bewijzen. A. O. De onder-officierenvereniging Het gevleugelde Wiel" hield Vrijdag feestelijkheden en een onderdeel van het programma was een gecostumeerde voetbalwedstrijd op het voorplein van de Ripperda-kazerne. A?s een voetballer !yzwaar gewond" bleef liggen, dan gebruikte men attributen uit de keuken, om de patiënten weer op de been te krijgen. Amateurtoneel „Delila" van Molnar Bij wijze van luchtig sluitstuk van een druk en tamelijk welbesteed seizoen gaf de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" gisteravond in de Haarlemse Schouwburg een aardige voorstelling van het blijspel letje „Delila" van Ferenc Molnar, dat ze ker niet tot de beste werken behoort van deze in 1940 naar Amerika uitgeweken Hongaarsche auteur, die in zekere zin te recht als de voornaamste moderne drama turg van Centraal Europa wordt be schouwd. Men heeft wel eens gezegd dat hij Boedapest tot de hoofdstad van de to neelwereld promoveerde, als men dit be grip mag gebruiken. Dank zij een feilloze, uitgebalanceerde techniek en zijn Frans- georiënteerde geest kan hij gelden als een afstammeling van Scribe en Sardou, met wier methoden hij overigens kostelijk de draak stak in zijn onlangs nog door Co- media vertoonde „Nachtrepetitie". Molnar werd geboren in 1878, publiceer de zijn eerste stuk in 1902, verwierf zich enkele jaren later internationale faam met achtereenvolgens „De Duivel" en „Liliom" en kreeg in 1918 sneeuwwit haar, zoals hij eens in een autobiografische notitie opmerkte. „Delila" beleefde zijn première in 1937. De intrige Molnar beperkt zich altijd tot één thema handelt over een gelukkig getrouwde caféhouder, die door een»prijswinnend lot uit de loterij een be gerenswaardige partij wordt voor een op pervlakkig, op weelde belust dienstertje. Probeert deze laatste met kleine, tactische manoeuvres om zowel hem als haar arme verloofde aan het lijntje të houden, de echtgenote gaat meer strategisch te werk. In navolging van Delila. die de machtige Samson van zijn kracht beroofde door hem zijn haar af te snijden, slaagt zij er in haar huwelijk te bestendigen door welis waar in een echtscheiding toe te stemmen, doch hem tegelijkertijd het gevaarlijke geld afhandig te maken. Het is een beminnelijk stuk, licht van toets, met rake gevoelsonderscheidingen en een milde ondertoon, ondanks het cy nisme waarmee de „typisch-vrouwelijke" practijken worden onthuld en de rationa listische grondslag van het geheel. Vaak doet het wat langdradig aan door de voortdurende opeenvolging van tweege sprekken en de in nauwelijks gevarieerde herhalingen vervallende uitweidingen of argumenten, die noodzakelijk zijn om de gedragingen althans enigszins te recht vaardigen. Het is een ietwat zonderlinge beeldspraak voor de tijd van het jaar om te zeggen dat ..Cremer" zich met deze keuze op. glad ijs heeft gewaagd. Er zijn namelijk perfect in de kunst bedreven ac teurs voor nodig om dit stuk niet te doen vallen als een spitsvondige constructie van flauwe aardigheden zonder meer. Regisseur Henk Bakker heeft zijn groep natuurlijk niet aan ideale eisen kunnen laten voldoen, maar hij bereikte toch ten minste een bevredigend effect door zijn speelse opzet, waardoor ook de ernst een badinerende trant behield. Voor de rest zorgde de zuivere harmonie der medewer kenden. Zelf bleek hij comediant genoeg om de uit zfln veilige koers gesleepte en op hol geslagen man, komisch gefolterd door voortdurende achterdocht, met veel brio weer te geven. Met een verheugende souplesse en zorgvuldige ironie vertolkte Eki Oostwald-Bouwer de alles begrijpende en vergevende huisvrouw, die uit haar hart meer list weet te putten dan haar mededingster uit haar berekënend brein. Deze rol vertoont op vele punten over eenstemming met die van de hoofdpersoon uit „Wat iedere vrouw wel weet" van Ja mes Barrie. Anneke de Wilde bracht haar optreden niet helemaal in overeenstemming met haar kennelijk goede bedoelingen. Zij speelde er net tegenaan, zoals men wel eens zegt. Een enkele keer was het pre cies goed. Wim Rijke maakte van de vage verloofde wel zo ongeveer wat er van te maken is, al stond er teveel smart op zijn gezicht geschreven. Heel leuk was Johan van Doorn als buffetknecht. De komische uitwerking van deze rol is een gevolg van de aanhoudende repetitie van dezelfde kleine grapjes. Max Koens, Aad Stroman en Jacq. Timmerman bezetten de drie bij rollen naar behoren. Het décor was bij zonder goed verzorgd. DAVID KONING ADVERTENTIE JANSWEG 42 TELEFOON U82S GASFORNUIZEN SANITAIR Lokkende linnenkasten Het Haagse gerechtshof deed uitspraak in een tweetal zaken, waarin hét ten laste gelegde zich om een linnenkast heeft af gespeeld. L. C. G. van L. S. werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met de bijzondere bepaling, dat hij binnen een jaar als schadevergoe ding duizend gulden moet betalen. Hem was ten laste gelegd, dat hij tijdens een logeerpartij in Nice uit de linnenkast van zijn vrienden een obligatie van de Suez- kanaalmaatschappij weggenomen en ver kocht had. De rechtbank had hem tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal had daar zes maanden voorwaardelijk van willen maken. Het Hof bevestigde overeenkomstig de conclusie van de procureur-generaal, voorts het vonnis van de Haagse rechtbank, die de Hagenaar L. W. van N. tot twee jaar gevangenisstraf had veroordeeld. Volgens de tenlastelegging is van N. met behulp van valse sleutels een woning binnen gedrongen waar hij al snuffelend in de linnenkast door de vrouw des huizes werd ontdekt. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEER STRAAT 1* DE „SUUTRSMCIALIST" Arbeider bewusteloos door inademen van chloorgas De 35-jarige plaatwerker J. S. rook gis teren tijdens zijn werk in het ketelhuis van de N.V. Chemische Industrie „Rids" een scherpe lucht van chloorgas, dat uit een leiding ontsnapte. Hij wilde naar buiten lopen om de bedrijfsleider te waarschuwen, maar geraakte daarbij ongelukkigerwijze precies in de gasstroom. Hij werd bewuste loos, maar kon door ander personeel met behulp van een zuurstof-apparaat weer bij kennis worden gebracht ADVERTENTIE ONTWERPEN ADVIEZEN UITVOERING Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden 11 Juni waargenomen door: dr. G. S. Noi Camplaan 20, tel. 28763; dr. W. v. d. Lind Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850 en dr. J v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, telt 27913. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hotl Heemsteedse Dreef 31, tel. 29464. Geopende apotheek: Heemsteedse Api theck, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenh» Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 2671 SCHEEPVAART Aagtedijk, 9 te Karachi. Aalsum, 8 le Aden. Alamak, 8 v. R'dam n. Basrah. Alcinous. pass. 8 Gibraltar n. Port Said. Annenkerk, pass. 8 Rotti. Aalsdijk, 9 te Antwerpen. Amarapoora, 8 380 m. N.NW. Perlm. Amsteldijk. 7 v. New York n. R'dam. Axeldijk, 8 te Boston v. New York. Almdijk. 8 300 m. ZO. Kp, Race. Armilla (t), 9 verw. Soerabaja v. Pladju. Aardijk. pass. 8 23 u. Vlissingen n. Vera Cruz Arnedijk, 8 te Houston, v. Havanna. Akkrumdtfk, 10 te Antwerpen. Alamak, 9 v. A'dam. Alblasserdijk, 10 v. Mobile nr. Houstog. Alabi, pass. 10 Ouessant. Almkerk, 10 in Suezkanaal. Alphacca. 9 v. Port of Spains n. Fort Aleza. Arkeldijk. 9 v. Miami n. Vera Cruz. Baarn. 9 v. Curasao n. Cristobal. Bonaire. 8 120 m. W. Burlings. Bontekoe. 8 v. Donggala. Boskoop. 8 120 m. W.t.N. Burlings. Blommersdijk, 9 te Norfolk v. Baltimore. Bali. 9 v. New Orleans n. Charleston. Cottica, 8 380 m. W. Kp Finisterre. Caltex Leiden, pass. 9 Bizerta. Caltex the Hague (tt. pass. 10 Perim. Cheshire. 13 verw. te R'dam. Castel Bianca. pass. 9 Enggano eil. Ceronia it I. 10 te Puerto la Cruz v. Dakar. Drente, 9 te Soerabaja. Duivendrecht (ti. 8 3C0 m. NO. Victoria. Etrema (t). 8 430 m. N.t.O. Tristan da Cunhi Eemland. pass. 9 Kp. Verdi, eil. Empire Brent. 10 te Colombo. Enggano, pass. 8 Dover. Esso Den Haag (t). pass. 10 Sombrero passm Eemdijk. 8 v. Tacoma n. Portland. Eendracht, pass. 8 Burlings. Gadilla (t). 8 v. Las Pabnas n. Curasao. Garoet, 8 te Tjilatjap v. Soerabaja. General C. H. Muir (tr.). 21 v. Djakarta. Juli verw. te R'dam. General Harry Taylor (tr.) 8 v. Djakarta Amsterdam. Gordias. pass. 10 Kp. Finisterre. Gouwe. 9 v. YxplUa n. Zaandam. Grootekerk. pass. 9 Beachyhead. Gaasterkerk, 10 v. Aden n. Port Soedan. General A. W. Greely (tr.). 9 v. Port. Said. Groote Beer. 10 v. Suez n. Port Said. Hydra, pass. 8 Ouessant. Haarlem. 8 780 m. W.t.Z. Flores. Helenic Prince (t). 9 te Suez. Hilversum, 9 v. Civita Vecchia n. Casablanca. Heemskerk. 6 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Hecuba, 10 te Paramaribo. Ittersum, 8 800 m. W. Landsend. Japara L., 8 23.30 u. v. Port Said. Jobshaven. 8 400 m. ZO. Kp. Three Points. Jaarstroom, 9 te Dakar. Jagersfontein, 10 te Antwerpen. Joh. v. Oldcnbarnevelt, pass. 10 Finisterre. Kelbergen, 9 v. Savona n. Casablanca. Kota Inten en Sibajak (tr.), pass. 9 Engganot Leersum, 9 te Le Havre v. Freetown. Leuvekerk, 8 te Khorramshar. Loosdrecht, pass 9 Ouessant n. Antwerpen. Laurenskerk, 9 te Bremen v. R'dam. Leerdam, 8 880 m. O. Kp. Race. Lissekerk, 8 pass. Vlissingen n. Hamburg. Lucita t). 8 verw. Heysham n. Hamble. Larenberg, 9 pass. Kp. Palos. Lieve Vrouwek.erk, 9 te Basrah v. Koeweit. Lindekerk, 9 v. Port Soedan n. Aden. Lombok, pass. 9 Beachyhead. Loppersurn, 9 pass. Kp. de Gala. Lutterkerk, pass. 9 Str. Messina. Langkoeas. 8 te Houston v. Galveston. Langlee Scott, 9 te Manilla. Lemsterkerk. 10 v. Aden. Macuba (t), 8 v. Rastanura n. Melbourne. Mariekerk, pass. 8 Str. Messina. Maasland, 9 te A'dam v. Buenos Aires. Maas. 8 200 m. NO. Aruba n. Aux Cayes. Malea (t). 8 te Singapore v. Pladju. Mitra (t). pass. 8 TownsvlHe. Mijdrecht, 8 300 m. W.t.Z. Flores. Maaskerk. 9 v. Freetown n. Las Palmaa. Mapia, 9 v. Baltimore n. Mobile. Mentor. 10 te Algiers. Xigerstroom. 8 te Lagos v. Takoradi. Nelly (tr.). 28 verw. v. Djakarta, 22 Juli va te Amsterdam. Nestor, pass. 9 Kp. St. Vincent. Nieuw Amsterdam. 9 v. New York n. R'dam. Nieuw Holland, pass. 9 Oostpunt Timor. Oranje Fontein. 8 520 m. O.t.Z. St. Helena. Ophir, 8 te Singapore. Oranje. 9 te Colombo. Ossendrecht. pass. 9 Casquets n. BagnolL Orestes, 10 dwars Fort Aleze. Prins Fred. Hendrik, 8 v. Antwerpen n. Brent Prins Joh. W. Friso. 8 v. R'dam n. Montreal Prins Maurits. 5 v. Chicago n. R'dam. Plancius. 8 v. Makassar n. Soerabaja. Prins Willem n. 8 440 m. W. Kp. St. Vincent Pygmalion, 6 te Houston v. Mobile. Parkhaven, pass. 9 St. Paulsrocks. Poelau Laut. pass. 9 Lissabon. Prins Willem IV. 9 v. Chicago n. MontreaL Riouw, 9 v. Aden n. Belawan. Roebiah. 9 v. Banjuwangi n. Probolinggo. Buys, 9 te Sainte Man. Rempang, 8 rede Dongala. Rotula i t). 8 v. Miri n. Pladju. Rijnland, 8 pass. Cuxhaven. Rijnhaven, 5 te Casablanca v. Rouaan. Rondo, .9 te Antwerpen v. Le Havre. Roepat. 9 v. A'dam n. Indonesië. Schiedijk. 9 v. New York n. Boston. Stad Breda, pass. 10 Gibraltar. Salland, 9 verw. Montevideo. Saparoea, 8 te Antwerpen. Stad Alkmaar. 8 v. Durban n. Kaapstad. Stad Dordrecht, pass. 8 Ouessant. Stad Haarlem, 8 te Emden v. Narvik. Stad Schiedam, 8 v. Grandbassam n. Takorai Seme, 9 v. Curacao n. Barranquilla. Stentor. 9 pass. Gibraltar. Surriente. 8 120 m. N. Alexandrlë. Samarinda. 8 v. Calcutta. 13 verw. te Colomb Salawati, 8 260 m. W.t.N. Flores. SI beroet 8 te Slbolga. Silindoeng, 9 te Makassar. Stad Arhem, 9 verw, Bona v. Oran. Sunette (t), te Hull v. R'dam. Sommersdijk, 9 16 u, verw. H. v. Holland. Sloterdijk, 9 te Colombo. Streefkerk. 10 te Calcutta v. R'dam. Sarangan, pass. 9 20 u. Gibraltar. Sibajak, zie Kota Inten, Straat Malakka, 8 te Lorenzo Marques. Surriento. 9 360 m. O. Malta. Tosarl, 8 pass. Gibraltar n. Marseille. Talisse, 9 v. Khorramshar n. Basrah. Tankhaven III, 8 v. Sungeigerong n. Tj. Ubi Tarakan, 9 verw. Soerabaja. Tjibesar, 7 te Makassar. Tjimenteng, 7 te Kobe v. Yokohama. Tjisadane. 6 v. Yokohama n. Hongkong. Tjitjalengka, 6 te Hongkong v. Singapore. Trajanus. 6 v. Capehaitien n. Jeremie. Trompenberg. 8 280 m. W.ZW. Ouessant. Tabinta. 9 pass. Kp. Bon. Themisto, 9 bij Quebec. Tibia (t). 9 pass. Ouessant. Volendam. 9 te R'dam n. Le Havre. Van Ostadc, 8 v. San Juan n. Trinidad. Valerius, 6 te Soerabaja. Waterman. 9 te R'dam v. Djakarta. Woensdrecht (t). 8 v. Menaalahmadi n. Heyshl Winsum. 6 te Kingston. Veendarn, 8 700 m. O. Kp. Race. Westland. 8 100 m. Z. Teneriffe. Waterland. 9 te Rio de Janeiro. Willemstad. 9 te A'dam v. West Indie, Westerdam. 10 circa 12 u. v. R'dam n. New Yoi Zaan, 2 v. Hamina te Kotka. Zeeland L.. 8 pass.. 13 u. Point de Galle. Zwijndrecht. 8 te Sfax v. Savona. Zeeland ssm.: 9 te Blyth v. Londen. Zijpenberg. 9 pass. Ouessant. Zonnewijk. 8 te Brisbane v. Sydney. Zuiderkruis, pass. 9 Socotra. u KLEINE VAAI Atlantis, sleepb.. 7 v. Casablanca n. Oranjesta Evertsen. 9 tc A'dam. Claes Compaen. 7 v. Delfzijl te Emden. Houtman. 8 v Wasklot n. R'dam. Kortenaer, 9 te Delfzijl

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8