w w, Huishoudelijk werkschema MODEWETTEN VOOR JONGE MEISJES Het spaart U tijd Worden de haren weer langer D R T D H een legkaart Wasbare hoedjesi ,/Hp F ris en onschuldig Mijn tuintje Het achtste wereldwonder Parijse silhouetten j en paar weken geleden heb ik de draak gestoken met de studieweek in Wageningen. geopend door de Minister van Landbouw, waar over allerlei huishoudelijke problemen is gepraat. ie week is geëindigd met enthousiaste redevoeringen van alle mogelijke belangrijke figuren en inderdaad is de idpe geopperd om in Wagenin gen een leerstoel voor de huishoudwetenschap te ope» nen- Ik kan het niet helpen, dat ik er opnieuw van in de lach ben geschoten. Want hoe goed het is. dat er gedacht wordt over de problemen van geld-, tijd-, en krachtbeste ding, hoe voortreffelijk werk er wordt gedaan op het gebied van voedings-voorlichting, ik kan de indruk toch maar niet van me afzetten, dat die huis houdwetenschap een zaak blijft voor een aantal intelli gente uitverkorenen, die altijd een beetje buiten de practijk van het huishouden zelf zullen blijven staan. esearchwerk is prachtig. Maar de voorlichting is het belang- rijkste. Het gaat erom de huis vrouwen alle mogelijke prac- tische raadgevingen te doen geworden. Ik ben zo bang dat men de voorgestelde leerstoel als doel zal gaan zien. terwijl iedere huishoudwetenschap slechts middel mag zijn. JU n tenslotte is er geen school, geen opleiding, die het dage lijkse werk van de huisvrouw in zijn geheel kan omvatten. Het „werk" is toch eigenlijk maar een gering onderdeel. ^.",hté;t voqrqaainste is het schep pén van de sfeqr, waarin het - -gezin zich prettig voelt. En dat kan men niet leren. Men heeft het of men heeft het niet. Het is een zaak van het hart, zoals ik al vroeger zei- e kunnen een heel practisch voorbeeld ijdens de warme en soms tro pische dagen van de laatste tijd hebben we allemaal wel eens moeite met ons humeur. De kinderen zijn lastig, zijn geprikkeld, verdragen elkaar niet best. En om de haverklap kan de huisvrouw op het toneel komen om verwikkelin gen te voorkomen. ie huisvrouw zit óók wel eens graag op een stoel in de scha duw; zij probeert de hitte des daags zo goed mogelijk door te komen. Is er nu één psycho loog of huishoudkundige, die kan vertellen hoe zij ip be- paalde omstandigheden moet reageren. et kan in boekjes zo mooi worden gezegd. Het valt in de practijk bijna altijd anders uit. omdat de omstandigheden niet op elkaar passen. Lk zat dit gepeins in een lig stoel te schrijven. Mijn jongste ploeterde in de tuin in een emmer water. De oudste poog de me over te halen naar de kelder af te dalen om een fris se drank op te diepen. Even daarna ontstond er lussen die twee slaande ruzie over een emmertje. iet Udan wil je wel eens uit je vel springen. Soms doe je dat ook. Maar veel vaker doe je het niet. Waarom niet Nu, dacht U, omdat wij gele e^r d heb- ben ons tegenover onze peu ters te beheersen? elnee; omdat ons hart dan een woordje meespreekt. Soms sjouwen we naar de kelder. Soms niet- Maar altijd slagen we erin die veeleisende tur ven op een of andere manier tevreden te stellen. Ook zon der huishoudwetenschap. HELEN. VOOR DE BRUID Een" groot warenhuis heeft een „bridal department", een afdeling voor de bruid geopend, waar zij alle mogelijke inlichtingen kan krijgen over haar japon, haar bruidsboeket, trouwkaarten, receptie en wat er zo al. meer bij een huwelijk komt kijken. Alle benodigdheden kan ze daar vinden, tot koffers en reis- tickets toe Een vrouw, die met een oude re man trouwt, is altijd jong, wet ook haar leeftijd is. Als ik over de, vorige week aan gekondigde werkschema's begin waartoe het Instituut tot voorlich ting bij de huishoudelijke arbeid de huisvrouw aanmoedigt dan zul len verschillende geroutineerde en practische huisvrouwen misschien de mogelijkheid tot uitvoering van een dergelijk schema trachten aan te tonen. Toch zullen zij, die de ge hele dag bezet zijn, behoefte gevoe len aan een strenge afbakening van cle ttfd, die zij aan het huishouden moeten spenderen. Vooral gezinnen met kleine kinderen vergen van de huisvrouw veel tijd eu het zou jam mer zijn, indien zij dan nog nutte loos werk verricht. Het is voorna melijk dan ook voor hen en voor pas in het huwelijk getreden jonge vrou wen welke laatsten nog aan het nieuwe leven moeten wennen dat ik hieronder, overgenomen uit het blad van de Ver. van Huisvrou wen „Denken en Doen", twee werk schema's uit de praktijk laat vol gen. Natuurlijk is voor ieder een werkschema anders, omdat niet iedere huisvrouw even grondig het huis schoon houdt, omdat ieder huis niet het zelfde is, en omdat gezins omstandigheden en de financiële po sitie niet overal gelijk is. Door beide schema's te bestude ren, krijgt men een overzicht van wat er in een huishouden komt kij ken en men leert onderscheiden wat noodzakelijk is iedere dag en wat niet. Schema I: Heel huis: suite, gang. kelderkast, W.C., keuken, schuurtje, 1ste verdieping: werkka mer man, grote slaapkamer, bad kamer met W.C. 2de verdieping: zolder met 2 kleine slaapkamers. Grondbedekking beneden vast karpet met los kleed, boven gebeitst met losse kleedjes. - Meubels: eenvoudige 'eikenhou ten. Gezin: martj vrouw, tweeling jongens van 9 jaar, meisje van 8 jaar. Maaltijden? ontbijt 8 uur, koffiemaal 12.45, warme maaltijd 6.15. Hu 1 p werkster Dinsdag, Don derdag en Zaterdagmorgen van 8.3012 uur en Vrijdagmiddag van I.305 uur. Was: grote was uit huis, komt klaar thuis; kleine goed Dinsdag morgen door de werkgter.gewassen. EJ u.1 p,m4 4 d eten;.stofzuiger, boiler, waardoor warmwater in keuken, én badkamer! Speciale wenken: Woens dag- en Zaterdagmiddag wordt er niet gewerkt om de kinderen. Ver der nog 2 vrije middagen voor ver enigingswerk. De kinderen poetsen om beurten de schoenen, scheppen kolen en doen verschillende kleine werkjes. Dagelijks werk huisvrouw: 7.15 opstaan; 7.30 ontbijt verzorgen en kinder toilet nakijken, bedden voor zover nodig afhalen: 8.00 ontbijten; 8.30 afwassen, planten water ge ven, wat voor leveranciers nodig is, klaar zetten. 9.00 suite, gang, keuken, dagelijk- se beurt; 10.00 slaapkamers dagelijkse beurt; 10.45 een kopje koffie; II.00 zo nodig boodschappen doen, voor de middagmaaltijd zorgen, zo dat die snel gereed kan worden ge maakt,- voor de koffiemaaltijd zor- 12.45 koffiemaaltijd; 1.30 afwassen, even uitrusten en verkleden; 2 tot 4 uur strijken, stoppen, zil- verpoetsen of vrij houden; 4 uur theedrinken met de kinderen en helpen met huiswerk en knutsel werk; 5.30 eten verzorgen en tafel dek ken: 6.15 eten; 6.45 afwassen. 7.15 spelen of lezen met de kinde ren. 7.45 kinderen naar bed brengen en kleren voor volgende morgen klaar leggen. Werkster: Dinsdag: het wasje doen en bad kamer goede beurt geven; aardap pels en groente schoonmaken en suite dagelijkse beurt geven. Donderdag: de suite een goede beurt geven, buitenwerk, aardappe len en g-roente. Vrijdag: slaapkamers goed doen, werkkamer meneer, zo nodig zolder stofzuigen (is speelplaats voor de kinderen), trappen en keuken goe de beurt. Zaterdag: gang en W.C. een goe de beurt geven, groente en aardap- pls voor Zaterdag en Zondag schoon maken. Als de werkster er is, heeft de huisvrouw tgd voor kasten schoon maken, tuin verzorgen en verschil lende opknapwerkjes. II. Werkschema voor huisvrouw zonder hulp, zoals deze ongeveer door een huisvrouw wordt toege past. Gezin: man, vrouw, kind van 3 jaar, kind van 3 maanden. Huis: suite, 4 slaapkamers, keu ken, zolder. Bijzonderheden: grote was en babywas in huis. Zondag: 7.30 uur: opstaan, kinderen was sen. aankleden, bedden open slaan; 8.30 uur: ontbijt, afwassen, baby voeding koken, kamers beneden op ruimen, in slaapkamers opruimen, bedden netjes leggen; 10.00 uur baby in badje; 11.00 uur: koffie drinken; 1.00 uur: middageten, afwassen, daarna wandelen met man en kin deren; 6.00 uur: boterham eten; 7.00 uur: kinderen naar bed. Maandag: 6.45 uur: opstaan, kinderen was sen, aankleden, bedden afhalen; 7.30 uur: ontbijt, afwassen, aard appels en groente schoon maken, toespijs en babyvoeding koken, bed den opmaken, slaapkamers, gang en trap goed stoffen. 10.00 uur: baby in bad en wasje verzorgen; beneden kamers doen; 12.30 uur: midageten, afwassen, keuken opruimen, 's middags bood schappen doen met de kinderen. 6.00 uur: boterham eten: 7.00 uur: kinderen naar bed (des avonds grote was in de week zet ten en zo nodig aardappels schil len). Dinsdag: 6.30 uur: opstaan, grote was in sop zetten, kinderen wassen, aan kleden, bedden gedeeltelijk afhalen; 7.30 uur: ontbijt, afwassen, grote was verder behandelen, bonte goed te drogen hangen, wit was inspoel- water zetten en een enkel stuk in bleekwater, groente schoonmaken, toespijs en babyvoeding koken; 10.00 uur: baby in bad en verzor gen; 11.00 uur: kamers boven en bene den zoveel mogelijk stoffen; 12.30 uur: middageten, afwassen, keuken opruimen, witte was verder behandelen, te drogen hangen bonte gedroogde was nakijken, eventueel kleine reparaties verrichten; 6.00 uur: boterham eten: 7.00 uur: kinderen naar lied. Woensdag zie Maandag. 10.00 uur: baby in bad en wasje verzorgen; 11.00 uur: kamers beneden goed stoffen; 12.30 uur: middageten, afwassen, keuken opruimen, grote was nakij ken, strijken, als nog tijd over met kinderen uit; 6.00 uur: boterham eten; 7.00 uur: kinderen naar bed; Donderdag als Maandag. 11.00 uur: kamers beneden stoffen; na middageten een of meer slaap kamers grote beurt geven of trap en gang extra doen; 6.00 uur: boterham eten; 7.00 uur: kinderen naar bed. Vrijdag als Maandag. 11.00 uur: alle ruiten binnen en buiten zemen, één kamer beneden grote beurt; 12.30 uur: middageten, afwassen, keuken opruimen, andere kamer be neden grote beurt, als nog tijd over zolder en zoldertrap stoffen; vanaf 6 uur als Dinsdag. Zaterdag: 6.45 uur: opstaan, kinderen was sen, aankleden; 7.30 uur: ontbijt, afwassen, ge makkelijke groenten en toespijs; aardappels wassen om in de schil te koken of te poffen, babyvoeding ko ken. alles beneden en boven vlug stoffen, bedden opmaken, keuken schappen doen; 1.00 uur: middageten, afwassen, Er zijn deze zomer wasbare hoedjes. Een nodiste, die zag hoe haar aardige modelletjes van wit en pastelkleurig linnen en piqué smoezelig werden van al het passen, is aan het denken ge gaan. Het resultaat was een aan tal hoedjes met knopen. Maak je de knopen los, dan krijg je een platte lap, die even makkelijk ge wassen en gestreken kan worden als een doodgewone zakdoek. keuken opruimen, voor het eten op Zondag zorgen; 6.00 uur: boterham eten; 7.00 uur: kinderen naar bed. De avonden worden gebruikt voor stoppen, naaien lezen enz. Geachte lezeressen, als U in tijd nood verkeert, puzzle dan zelf eéns over een schema. U zult zien, dat het prettig is om houvast te heb ben bij het werk. De bezigheden van de dag zijn een legplaat, die keu rig in elkaar past. DAPHNE V» .v Een huisvrouw heelt zo haar trots. En die trots strekt zich niet alleen uit over het huishouden en het gezin, nee, \erdcr nog als zij tenminste niet in het hartje van de stad woont ook over de tuin. Bent li wel eens ergens op bezoek gekomen, dat de gastvrouw tegen U zei: „Wat zeg je wel van mijn tuin?" Dan zoudt U het niet gedurfd hebben om te zeggen, dat er eigen lijk nog niets van gezien had, want dan zou zij in haar trots zijn gekwetst. De tuin is haar troetelkindje. De huisvrouw laat soms zo maar het huishouden in de steek, om, gewapend met schoffel en hak. de tuin een nieuw aanzien tc ge ven. In Mei is het druk geweest. Dat was de tijd van het uitzaaien van nieuwe plantjes. De groei vorderde niet hard. omdat er weinig zon en weinig regen was, maar nu schiet plotseling alles omhoog. Er moet iedere avond ge sproeid worden cn daarna moet er een klein harkje aan te pas komen om het dichtslibben van de grond om dc plant jes te voorkomen. Maar wat nog harder groeit cn wat nog meer werk geeft dat heb ik zelt ondervonden dat is het onkruid. Het kruipt overal tussen cn groeit door alles heen. En schoffelen helpt maar ten dele want, onkruid moet met wortel en al uitgeroeid worden. Ik heb op mijn vrije middag in de warme zon gebukt en gewerkt, tot het zweet me langs het gezicht druppelde. Bij ons In de tuin heeft het „muur" zich een grote plaats verworven. Gelukkig hebben de buren kippen cn het is leuk om te zien. hoe die vechten om de blaadjes van het langslengeligc plantje. Er is gewoon opstand in het kippenhok, Voor jonge meisjes gelden speciale modewetten. Er zijn nu eenmaal dingen, die zij niet kunnen dragen. We herinneren ons, dat we op ons zeventiende weg waren van ons spiegelbeeld in een zwartfluwelen kokernau- we avondjurk, die als gegoten zat. „Een echt Frans modelle tje," animeerde de verkoopster, maar Mama bleef onverbidde lijk en zo gingen we naar Ret bal in een lichtblauw zeer traditio neel tafzijdje. We zouden er nog om kunnen grienen als we er nu niet de redelijkheid van in zagen. En sindsdien hebben we al zoveel zwart gedragen, dat we ons nu bij voorkeur in fleu riger gewaden steken. Het is eigenaardig, of eigen lijk toch ook weer niet, dat jonge meisjes altijd een voorkeur hebben voor kleren, die net iets te ouwelijk en te geraffineerd voor ze zijn. De jeugd moet er fris en onschuldig uitzien en daarom zijn alle tierlantijnen uit den boze. Vooral geen grote dessins en zware décolletés. Gelukkig zien de meeste ont werpers dat wel in. De bakvis jurkjes van linnen, katoen en piqué hebben bescheiden hals uitsnijdingen, kleine ronde kraagjes of opstaande boordjes, van voren gestrikt. Wit heeft dit jaar onmisken baar de voorkeur, vooral voor ceintuurs, handschoenen van piqué en nylon, manchetjes, kraagjes, hoeden en baretten. Andere modekleuren zijn niet langer rose en blauw, maar beige, geel caramel en koraal rood. De rokken zijn soms wijd, soms volgen ze de verticale lijn van Dior. De mouwtjes zijn kort of schitteren door afwezigheid. Op de plaatjes ziet U een sportief mantelpak, twee gezel lig bedrukte katoentjes met wij de rok en een dot van een jeug dige avondjapon, ook van ka toen, met een bolero'tj'e, dat een avondcape-je overbodig maakt. Als onze dochters in zo'n creatie muurbloemen blijven, nu, dan ligt het beslist aan haar en niet aan ons! ARLETTE. Volgens „Reader's Digest" hebben Amerikaanse ingenieurs een kunst vezel vervaardigd, die meer weer stand biedt aan zon en vocht dan alle bestaande stoften. Zij hebben het „orlon" gedoopt en beweren, badpak van deze nieuwe het goed hegrijpen bezit dit materiaal alle voordelen van nylon, maar niet de nadelen. Het hoeft niet gestreken cn het is in het dra gen net zo warm als wol. En na tuurlijk is het onverslijtbaar. Als het zo doorgaat wordt het haantje van huisvrouw nog een sinecure Ja, dat worden ze, maar niet veel. Het ..petite tête" zal ook komende winter nog jè van het zijn voorspelt men. De coif fure garconnière, het tweeling zusje van de shingle uit de jaren twintig heeft evenwel afgedaan. Trouwens, niemand heeft het gedragen. Alleen enkele Parijse mannequins, die wel moesten vanwege haar beroep, en die helemaal geen succes hadden. De kapsels, die „erin zijn ge gaan" en die nog zullen duren, zijn vrouwelijk, golvend, met hier en daar een krul of een franje. Ja, er zijn wel wat nekjes uitgeschoren, maar nu gebeurt dat toch nauwelijks meer. Van daar de veronderstelling, dat we wellicht binnenkort weer meer krulletjes in de nek zullen zien. Enfin, we wachten maar af. A. als er niet genoeg onkruid is voor allen. Een kip wilde zelfs proberen om al Uaddcrcnde en springende een stukje muur te Demachtigcn, dat aan het hek was blijven hangen. Wij, mensen, hebben echter meer be langstelling voor de gecultiveerde plan ten. De margrieten stralen in verschil lende kleuren, vooral als zij juist een fris bad hebben geliad. liet slangcnkruid is nu al vrij hoog, maar de blauwe bloe men moeten nog uitkomen. In de bak ken steken de leeuwenbekjes hun kopjes op. terwijl deze dc geschiktste plaats bieden aan de geraniums, die van bin nen naar buiten zijn overgebracht. Van de vruchtbomen is nu de mooiste pracht af. De bloesems zijn met het gure weer naar beneden gesneeuwd cn nu kan men tussen een menigte bladeren kleine vruchtjes zien, die iedere dag een tikje boller worden. En tussen al het groen zijn de mieren druk bezig. Zij eten de luis, die zicli op de bladeren heeft genesteld, cn dat is natuurlijk heel prettig, maar straks zullen zij ook de kostbare vruchten doorboren. Er is ook specifiek mannenwerk In de tuin, dat is o.m. het knippen van een ligusterhaag. Maar er zijn ook huis vrouwen. die er een dag voor over heb ben. En als beloning kruigen zij een ge bruinde huid. Ik heb me beperkt tot schoffelen, harken en sproeien cn toen ben ik in het bad gedoken om het stof der aarde van me af te wassen. Het werk van een tuinman is heus niet alleen maar pret tig DAPHNE. Het is op 't ogenblik zo geweldig warm in Parijs dat de arme Pa- i-ijzenaar het 's avonds in zijn ap partement onmogelijk uit kan hou- -den. Daarom gaat' hij 's avonds na -gedane- dagtaak een luchtje scheppen op één van de boulevards van zijn quartier. Daar brengen de bomen wat koelte, en de vrolijke caféter rassen nodigen hem uit een zitje te nemen. Dit doet hij dan ook zeer graag. Een van de aardigste café's op de boulevard Montparnasse heet „La Marine" en bevindt zich tegenover het Gare de Montparnasse. Men ont moet hier de meest uiteenlopende types. In de eerste plaats tracht een Marokaan. of Algerijn (deze lui kun je haast nooit uit elkaar houden) zijn vloéïkleedjes aan de man te bren gen. Ook heeft hij armbanden, por tefeuilles en oriëntaalse snuisterijen bij zich. Als er zich vreemdelingen op het terras bevinden verkoopt hij wel eens wat. Even later komt er weer een verfomfaaid mannetje op de proppen en vertoont een miniscuul vogeltje dat vanaf zijn arm op een stokje springt en vice versa. Steeds houdt het mannetje zijn arm verdel en het diertje springt gehoorzaam en als onder hynosc. De man vertelt dat het zo'n lief diertje is en helemaal niet lastig thuis. Maar het kijken naar de voorbij gangers verveelt ook nooit. Men krijgt het gevoel of men in de bios coop zit. Jonge en oude verliefde paartjes trekken voorbij de oude tonen zich soms nog enthousiaster dan de jonge gewezen schilders modellen, eens beeldschoon en be roemd cn nu op hun oude dag toch flink geschminkt, gepoederd en met zeer vreemde robes aan. Maar men kan ook de nieuwste modesnufjes bewonderen, gedragen door chique Parisiennes die op hoge hakjes voor- bij trippelen. Alles passeert de revue. Mocht U deze zomer naar Parijs gaan, bezoekt dan eens het café „La Marine". Het ligt vlak aan de metro- Montparnasse. ....U zult zich niet vervelen, ève. Met de warme dagen begint het gezanik om een ijsje. Je zou soms wensen, dat dat spul nooit uit gevonden was en in ieder geval dat er niet van die karretjes waren, die luid gongend door de straten rijden. En het kind Lilibeth heeft nog voor keur voor bepaalde merken ook! Wanneer je dan eindelijk besloten bent haar wens in te willigen, omdat het toch eigenlijk ook wel een hitte golf is, wil ze per se niet het ijsje van het tentje op de hoek en je kunt de halve stad met haar afrijden om het goede karretje te vinden. Als je ze niet nodig hebt struikel je zowat over de ijscomannen en als je er één zoekt zijn ze allemaal spoorloos. Het is een probleem. Er zijn van die mensen die een hele hand nemen wanneer je ze een vinger toesteekt. Het kind Lilibeth wil een ijsje van een kwartje, wan neer je haar op één van een dubbel tje tracteert en wanneer je dan niet toegeeft is ze nog boos ook. Enfin, ze is toch wel lief. Gisteren presteerde ze het om 's avonds na tafel al weer haar be- deldeun aan te heffen. „Nee", zei ik streng, „je mag nog heel eventjes buiten spelen en dan naar bed". Van het balcon af hield ik haar in de gaten. Ze sjorde haar luchtbanden- step naar buiten. Ze haalde haar plastictasje met de rits en hing die aan het stuur. Toen verdween ze resoluut en zeer doelbewust de hoek om. Ik keek haar niets vermoedend na. Even later kwam ze terug, verza ligd sabbelend. ..Ik heb er zelf één gekocht", jubelde ze naar bouen. „Van m\jn eigen centjes". En trots wees ze naar haar tasjewaarin ik voor de grap eens een beursje met geldstukjes had gestopt. „Wat ben ik al groot, hè Mam? Nu ben ik al een echt mens". En in alle onschuld likte ze haar vingers af. Vrouivenpagina van Zaterdag 10 Juni 1950 64ste Jaargang No. 19571

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9