Haarlems Dagblad Britse Labourpartij verwerpt Europees boven-nationaal gezag :en verkla ring Wij kunnen niet inzien dat nationale belangen zouden moeten wijken voor Europese eenheid" Regering ontkent dat nieuwe huurwet alleen belangen der huurders zou dienen (te Jaargang No. 19573 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Opccthtc Tsjaartaiwrlje «Courant (Jttno 165:6) Dinsdag 13 Juni 1950 Uigave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ÏET BESTUUR van de Britse Labour Party heeft zich nu vierkant tegen ederale Unie van Europa uitgesproken, let boekje, waarin zij haai- standpunt «genover het plan-Schuman heeft uiteen- ezet, bepaalt zich niet tot dit onderwerp. Os men leest: „De Britse socialistische artij zal zich krachtig verzetten tegen oorstellen, strekkende tot instelling van Europees parlement met wetgevende evoegdheden tot het overdragen van rondwettige bevoegdheden aan een in te ellen boven-nationale gezagsautoriteit" ian weet men waar men aan toe is. De itdrukking „er is geen woord Frans bij" ilijkt ook in dit geval toepasselijk. De La- our Party beroept zich op Groot Brit- innië's plaats in het Britse Gemenebest, ij acht haar grote belangen bij dit Ge- ïenebest zoals men weet passen de inden, die ertoe behoren, onderling voor- eursrechten toe onverenigbaar met erphchtingen tegenover Europa. Enigs- jis theatraal zegt zij: „Groot-Brittannië niet slechts een klein, dichtbevolkt jland ter hoogte van de Westkust van het iiropese vasteland, het is ook het zenuw- «ntrum van een over de gehele wereld erspreid Gemenebest, dat belangen heeft p elk vasteland. In elk opzicht, behalve in lat van de afstand, staan de~ Britten dich- »r bij hun landgenoten in Australië en lieuw-Zeeland dan bij de bewoners van et Europese vasteland". Wij hebben Mijlc- aar tot dusver onvoldoende aandacht ge- :honken aan de betekenis van de Austra- ische cultuur, die nader tot de Britse staat Ian die van het Europese vasteland. Het interessant van dit geheel nieuwe stand- unt kennis te nemen. Wij hebben ook lijkbaar Groot-Brittannië „slechts als een !ein, dichtbevolkt eiland gezien". Wie an ons heeft dat gedaan? Ik heb hem i-enmin ooit gehoord als gelezen. Het kleine eiland" is tien a twaalf maal zo root als ons land of België. Het verschilt ;et zoveel in omvang met Frankrijk. Het eeft een veel groter bevolking dan dat and. Het is evenwel op geen stukken na dichtbevolkt als de Benelux-landen. Als Labour Party dat alles niet weet wij reten het wèl. Het heeft geen zin zo pa- letisch te doen. Van het streven naar werkelijke een- :eid der volken van West-Europa hebben Ie samenstellers van deze verklaring ken- elyk niets begrepen. Zij kunnen alleen edeneren uit een koppig standpunt van ationaal eigenbelang en zijn niet bereid en grein souvereiniteit af te staan. „Het )t stand komen van een volledige econo mische eenheid van Europa", zeggen zij, is trouwens uitgesloten, omdat hiermee en niet te verwezenlijken graad van ge- ijkvormigheid der binnenlandse politiek an de betrokken staten gepaard zou moe- en gaan". Daar is men inderdaad op het asteland van overtuigd. Men is er evenwel an mening dat die graad wèl te verwezen- jken zal zijn en dat de tijd van staat- undige versplintering van Europa een eind loet nemen, als het niet te gronde wil gaan. )e gevolgtrekking ligt voor de hand: in federland, België, Frankrijk, Italië enz. is men tot een veel verder vooruitstrevende litiek geneigd dan de Britse Labour Party. Wat de Assemblée van Straatsburg be reft: zij zal zich, volgens het bestuur der abour Party, tegenover een keus zien ge teld die beslissend zal zijn voor haar toe- omst. „De Assemblée kan met het comité an ministers zijn onvruchtbare worsteling ver voorstellen van grondwettige aard oortzetten of zij kan zich op stoutmoedige rij ze werpen op de oplossing van een raagstuk, dat voor het voortbestaan van luropa van vitaal belang is". Op stout- joedige wijze. Nu, dat klinkt. En wat is dan lie stoutmoedige wijze, die de Labour 'arty aanbeveelt? Zij meent dat Europese ienheid tot s/tand moet komen door sa- tienwerking tussen verantwoordelijke re- eringen, die hiertoe vrijwillig overgaan* Iet ouwe recept dus. Het recept dat nog ooit genezing heeft gebracht, nog nooit enheid geschapen. Bovendien wordt het ot dusver nog steeds ijverig toegepast, ffat doet de O.E.E.S., de organisatie voor luropese economische samenwerking, an- iers? En welke stoutmoedigheid zou de issemblée van Straatsburg te dien aan- lien moeten tonen? Zij heeft zich reeds terleden jaar vermeten, een aantal advie- ten aan het comité van ministers te doen loekomen. Meer bevoegdheid heeft zij tot dusver niet. Dat haar adviezen niets uit werken heeft juist haar verzet tegen de «staande toestand doen groeien. Men kan langer over dit stuk van de .abour Party uitweiden, maar het heeft aiet veel zin op dit soort argumenten diep n te gaan. Zij zijn blijkbaar meer voor de Britse kiezers bestemd dan ter overtuiging ran „het continent", dat er niet in het minst ioor overtuigd zal worden. Minister Schu- man heeft zijn verbazing geuit. Hij heeft gezegd dat zijns inziens noch de Labour- sfgevaardigden in het Lagerhuis, noch de regering een zo negatief standpunt zullen Innemen als het partij-bestuur. Nu, dat valt af te wachten. Maar groot verschil zal er wel niet zijn, behalve bij Labour's linker vleugel, die zich bij monde van haar leider Crossman al tegen het regerings-stand- punt inzake het Plan-Schuman heeft uit gesproken. Als de grote meerderheid van de partij het niet met de verklaring van het partijbestuur eens zou zijn, wat zou dan de positie van het bestuur eigenlijk waard rijn? Dat lijkt dan ook niet aan te nemen. Morgen zal Attlee zijn verklaring in het Lagerhuis afleggen. Morgen begint het debat en zal ook het standpunt der Conser vatieven duidelijk worden. Maar veel hoop op Britse medewerking kunnen wij voor lopig niet meer hebben. R. P. Ontploffing in Britse onderzeeboot De Britse admiraliteit deelt mede, dat er zich heden een ontploffing heeft voorge daan in de onderzeeboot „Trenchant". De explosie geschiedde in het batterij compar timent. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De Britse admiraliteit heeft bekend ge maakt dat, als gevolg van de ontploffing, vier leden der bemanning licht zijn ge wond. De ontploffing vond plaats, toen de „Trenchant" zich, tijdens oefeningen, bui tengaats bevond. De onderzeeboot vaart thans op eigen kracht naar haar basis Londonderry, in Noord-Ierland. Engelsen staan dichter bij gemenebest-genoten dan bij het Europese continent Londen, 13 Juni (Reuter) Het bestuur der Britse socialistische partij heeft heden een doekje het licht doen zien, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van het stand punt der partij met betrekking tot het plan-Schuman en de Europese eenheid. Het volgende is eraan ontleend: „De Britse socialistische party zal zich krachtig verzetten tegen voorstellen, strek kende tot de instelling van een Europees parlement met wetgevende bevoegdheden, tot het overdragen van grondwettige bevoegdheden aan een in te stellen internationale gezagsautoriteit. Zij meent dat Europese eenheid tot stand moet komen door samen werking tussen verantwoordeiykc rederingen, die hiertoe vrijwillig overgaan". „Wij kunnen niet inzien dat Europese eenheid op zichzelf iets is, waarvoor de nationale belangen moeten wijken", ver klaart 't Britse socialistische partijbestuur. Het vervolgt: „Groot-Brittannië is niet slechts een klein dicht bevolkt eiland ter hoogte van de Westkust van het Europese vasteland, het is ook het zenuw-centrum van een over de gehele wereld verspreid gemenebest, dat belangen heeft op elk vasteland. In elk opzicht (behalve in dat van de afstand) staan de Britten dichter bij hun landgenoten in Australië en Nieuw- Zeeland, dan bij de inwoners van het Euro pese vasteland. De economische gesteld heid van de landen van het Britse Gemene best vult die van Groot-Brittannië aan op een wijze, welke nimmer kan worden bereikt in het Brits-West-Europese han delsverkeer. Bankier Groot-Brittannië is ook nog de bankier van het sterlinggebied. In dit gebied vol trekt zich het grootste multilaterale han delsverkeer ter wereld. Binnen dit gebied bestaat geen valuta-contróle en de trans acties worden betaalbaar gesteld in één enkele munteenheid. Het Britse Gemenebest vormt het cen trum van een potentiële wereldgemeen schap, die gebaseerd is op vrijwillige sa menwerking. Wij moeten er thans vooral naar streven alle niet-communistische vol ken in een enkel stelsel te verenigen, dat economisch stabiel en tevens politiek vei lig is, daar slechts op deze wijze vrede en welvaart behouden kunnen blijven". „Europese eenheid", aldus het bestuur der Britse socialistische partij, „moet Groot-Brittannië in staat blijven stellen in Engeland zelf zijn politiek van volle dige werkgelegenheid en maatschappelijke rechtvaardigheid uit te voeren en ook de rest van West-Europa deze zegeningen deelachtig te doen worden. De samenwer king tussen Groot-Brittannië en de rest van Europa mag de Britse regering er niet van weerhouden het beheer te blijven uitoefenen over de Engelse economie. Europese eenheid mag de positie van Groot-Brittannië als zenuwcentrum van het Gemenebest en als bankier van het sterlinggebied niet in gevaar brengen". „Uitgesloten". Het Britse socialistische partijbestuur verklaart verder nog dat het tot stand ko men van volledige economische eenheid in West-Europa uitgesloten is, daar hier mede een niet te verwezenlijken graad van gelijkvormigheid der binnenlandse po litiek van de betrokken staten gepaard zou moeten gaan. „Evenmin", vervolgt het partijbestuur, „moet de Europese samenwerking zijn ge richt op het vormen van een neutraal ge ografisch blok. De zogenaamde „derde macht" moet worden tot een zich over de gehele wereld uitstrekkend politiek ver bond tegen het totalitarisme, onverschillig waar dit wordt aangetroffen". Straatsburg Het Britse socialistische partijbestuur is verder van mening dat de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, die in de loop van de volgende maand te Straatsburg zal bijeen komen, „zich tegen over een keus gesteld zal zien, die beslis send zou kunnen zijn voor haar gehele toekomst". „De vergadering", verklaart het, „kan met het comité van ministers zijn onvruchtbare worsteling over voor stellen van grondwettige aard voortzetten, of zij kan zich op stoutmoedige wijze wer pen op de oplossing van een vraagstuk, dat voor het voortbestaan van Europa van vitaai belang is. Indien de raadgevende vergadering van de Raad van Europa de eerste weg kiest, zal zij niet alleen zichzelf, doch de gehele beweging voor Europese eenheid een slechte dienst bewijzen. Kiest zij de tweede weg, dan zal zij zich de hartstochtelijke bijval verwerven van alle vrijheidslievende mensen, niet slechts in Europa, doch in de gehele wereld. Wij, leden van de Britse socialistische partij, zijn er volkomen van overtuigd dat de strijd voor volledige werkgelegenheid en maatschappelijke rechtvaardigheid moet worden gewonnen, indien men de democra tie in leven wil houden. Deze strijd moet op de akkers en in de fabrieken van West-Europa, worden gewonnen". Plan-Schuman Het plan-Schuman tot samensmelting van de West-Europese steenkool- en staalproductie wordt verwelkomd als „een opwekking van critielc belang". Het Britse partijbestuur waarschuwt echter, dat „alle industrieën, die betrokken zijn in het organiseren van de productie op Europese schaal, in haar eigen land onderworpen moeten zijn aan de leiding der regering". „Anders zou een regering, die zekere verplichtingen in een interna tionale organisatie heeft aanvaard, geen middelen vinden om deze uit te voeren", aldus deze verklaring. Het bestuur van de Labourparty acht het gevaar aanwezig, dat de industriëlen, evenals in het verleden, beperkende kar tels oprichten in de Europese zware in dustrie en dat zij het plan-Schuman ten bate van eigen belangen zullen misbrui ken. Schuman verbaasd De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft verklaard verbaasd te zijn over de verklaring van de Britse Labour-partij. Hij zeide te menen dat noch de Labour-afgevaardigden in het Lagerhuis, noch de regering „een zo nega tief standpunt" zullen innemen als het be stuur van de Labour-partij. Schuman zeide moeilijk te kunnen geloven, dat een zo ab solute houding definitief is aangenomen". Ook met interessen der huiseigenaars is zoveel als mogelijk bleek rekening gehouden. Huurverhoging moest echter tot 15 pet. beperkt blijven. De heer E. Polakoud-lid, van Gedeputeerde Staten van Noordholland en oud-lid van de gemeenteraad van Amsterdam, die morgen zijn zeventigste verjaardag hoopt te vieren. Aan de thans verschenen Memorie van Antwoord der regering op het Voor lopig Verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp „regelen nopens de huurprijzen van onroerend goed en de bescherming van de huurders (huurwet)" is het volgende ontleend: De beperking van de zeggenschap van de eigenaar over zijn onroerend goed, ge legen in de mindere vrijheid tegenover de huurder, is een integrerend onderdeel van de huurbescherming en zou in geen geval kunnen worden gemist. Voor zover mogelijk, is echter behalve met de belangen der huurders naar de mening der regering zeker ook rekening gehouden met de belangen van de bezitters van onroerend goed. Daarnaast is de re gering ervan overtuigd, dat de positie dezer eigenaren, economisch bezien, ver betering behoeft. De thans voorgestelde algemene huurverhoging beoogt daaraan tegemoet te komen. Huurprijsregeling Het is de bedoeling de voorgestelde huurprijsregeling en als compensatie de verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting zo spoedig mogelijk na de aanvaar ding van de desbetreffende wetsontwerpen door de Staten-Generaal in werking te doen treden. Hoewel de regering erkent, dat de voorgestelde huurwet haar grondslag vindt in buitengewone omstandigheden heeft zij er bezwaar tegen haar geldigheidsduur bij voorbaat aan een bepaalde termijn te bin den. Wellicht zal, naarmate de situatie zich ontspant, een aantal voorschriften kunnen vervallen. Ware het gevaar voor verstoring van de loon- en prijspolitiek niet aanwezig geweest dan zou wellicht een hoger per centage dan 15 procent huurverhoging zijn voorgesteld. De kosten voor zogenaamd achterstallig onderhoud, voor onderhoudswerken dus, welke tijdens de oorlog- en eerste vredes jaren noodzakelijk achterwege moesten blijven, zijn in de gegeven berekening van de lastenstijging niet verdisconteerd. Deze kosten moeten in de eerste plaats worden bestreden uit de gelden, welke eigenaren, bestreden xxit de gelden, welke eigenaren in bedoelde periode op onderhoudsuitgaven hebben bespaard. Voor zover deze daartoe niet toereikend zijn, moet naar het oordeel van de regering naar andere middelen worden omgezien. Een blijvende huurver hoging acht zij voor dit doel niet verant woord. Bij woningwetwoningen is reeds een oplossing gevonden door enige verlenging van de afschrijvingstermijn toe te staan. Bij particuliere woningen, waar in het ver leden eveneens een reële afschrijvings- politiek is gevolgd, zou een gelijke vei-- lenging zijn te overwegen. Het bij de wet uitvaardigen van bin dende voorschriften voor de huurprijs berekeningen van nieuw te bouwen wo ningen stuit in de practijk op grote be zwaren. Voor de woningwetbouw is een regeling inzake verminderde rijksbijdragen uitgevaardigd, waarbij ook ten aanzien van de huurberekening enigermate af wijkende voorschriften gelden. Voor de particuliere woningbouw zal de financie ringsregeling Woningbouw 1948 worden vervangen door een premieregeling, waar bij tevens de ingewikkelde huurprijsbere kening, in eerstgenoemde regeling vervat, door een eenvoudiger regeling wordt ver vangen. Het is inderdaad het voornemen van de regering als huurprijs van na de oorlog zonder rijkssteun gebouwde woningen en bedrijfspanden te doen gelden de prijs, welke partijen overeenkomen. I Het onderhavige wetsontwerp heeft niet I in de laatste plaats tot strekking te be werkstelligen, dat de verhuurder het on derhoud, hetwelk ingevolge het bepaalde in het burgerlijk wetboek te zijnen laste komt, weer doet xxitvoeren. Inderdaad ligt het in de bedoeling om bij Algemene Maatregel van Bestuur ten aanzien van na de oorlog gerestaureerde en in huur verhoogde panden afwijkende regelen ten opzichte van de huurverhoging te stellen. Huur-adviescommissics In het gewijzigd ontwerp wordt voor gesteld in het rechtsgebied van ieder kan tongerecht één huur-advièscommissie in te stellen. De regering heeft gemeend, de regeling van samenstelling, aantal, gebied, zetel en werkwijze der huur-adviescom- missies aan een algemene maatregel van bestuur te moeten overlaten. Het is het voornemen dat in deze commissies de ver schillende groepen van belanghebbenden, met name de huurders en verhuurders, zul len zijn vertegenwoordigd. De taak der huur-adviescommissies zal een drieledige zijn. In de eerste plaats dienen zij een huur der of vei-huurder, die zulks verzoekt, van advies omtrent de naar hun mening juiste huurprijs. De rechter zal op de adviezen van de commissies zodanig acht slaan als hij zal vermenen te behoren. In de tweede plaats brengen de huurad viescommissies op bevel van de rechter een rapport uit, bevattende alle. inlichtin gen, welke deze dienstig zal achten be trekkelijk een zaak, waarin hij ingevolge deze wet moet oordelen. In de derde plaats zullen zij aan de ver huurder die tot ontruiming heeft gedag- vaax-d, desverzocht een verklaring afgeven, 'waaruit blijkt, of de huurder het goed al dan niet heeft onderverhuurd. De regering acht het gewenst, dat voor de door de huur-advieseommissie uitge brachte adviezen een zij het geringe vergoeding door de verzoeker aan de staat zal zijn verschuldigd. Aan de in het voorlopig verslag geuite wens, het inwinnen van een rapport der huxxr-adviescommissie voor de rechter in geval van huurprijsvaststelling dwingend voor te schrijven, is door de regering vol daan. De regering beaamt dat de bestaande strafsanctie tegen het vragen van te hoge huren onvoldoende preventief en repres sief heeft gewerkt. Dit heeft er mede toe geleid in het ontwerp de strafsanctie te laten vervallen. Uiteraard heeft bij het ontwerpen van een en ander de bedoeling voorgezeten te voorkomen, dat bij de huidige woning- schaarste huurders hun woningen zouden moeten ontruimen, zonder dat daartoe werkelijke dringende redenen aanwezig zijn. Naar de mening van de regering dient er naar te worden gestreefd, dat huurwet en woonruimtewet een sluitend geheel zullen vormen. De voorbereiding van een algemene her ziening van de woonruimtewet is reeds zover gevorderd, dat een eventuele aan passing aan bepalingen van de huurwet in het verband van deze algemene herziening aan de orde moet worden gesteld. Wijzi gingen van de woonruimtewet worden mitsdien in het onderhavige ontwerp niet voorgesteld. Positie der „onderhuurders" De regering stelt voorop dat de onder huurder een huurder is, die zich in wezen in geen enkel opzicht van andere hxxurders onderscheidt. Uit het feit vloeit voort, dat hij aanspraak kan maken op huurbescher ming tegenover zijn verhuurder, de hoofd huurder. Nieuwe bepalingen ter bescherming van de onderhuurder, krachtens welke de on derhuurder ook nog een zelfstandig recht op voortgezet genot van het onroerende goed tegenover de eigenaar-verhuixrder zou kunnen doen gelden, meent de rege ring ontkennend te moeten beantwoorden. De regering erkent, dat er bezwaren aan verbonden zijn toe te laten, dat iemand een huis koopt, bewoond door een ge^in, dat de woning minder dringend nodig heeft dan de koper, en op die grond de woning doet ontruimen. Met name het in het Voorlopig Verslag geconstateerde feit, dat zulks in de practijk prijsopdrijving van panden tengevolge heeft, is voor hen aan leiding geweest in het gewijzigd ontwerp een nieuwe bepaling op te nemen, waar door dit euvel in de toekomst zal worden vobrkomen. Verklaring van Atflee over hef plan-Schuman Witboek der Engelse regering LONDEN. (Reuter) De Britse premier Attlee zal vandaag in het Britse Lagerhuis een verklaring afleggen over het plan- Schuman. De regering zal tegelükertijd een "Witboek over de kwestie uitgeven. United Press meldt dat het Britse kabi net Maandag bijeen kwam om zijn fiat te hechten aan het Witboek. Naar verluidt vormt dit Witboek de achtergx-ond van een vexklaring die Attlee in het Lagerhuis zal afleggen. Het zal een opsomming geven van hetgeen bekend is over de desbetref fende Franse voorstellen alsmede de door Frankrijk en Engeland uitgewisselde nota's, waarin tot uiting komt waarom Engeland zich niet dadelijk gevoegd heeft bij de door zes andere West-Europese lan den te voeren onderhandelingen. Woensdag zal de regering tevens front moeten maken tegenover de critiek die door de conservatieven en liberalen op het regeringsbeleid is geuit. Er komen enige vertrouwensmoties, vei-band houdend met de financiële maatregelen, ter tafel, verder zal gestemd worden over de verho ging dei- benzinebelasting, de belasting op de aankoop van vrachtauto's voor com merciële doeleinden. Op de financiële wet zijn in totaal 130 amendementen inge diend. Het woord is aan Gustave le Bon: Door illusies na te streven heeft de mens vorderingen gemaakt, die hij zich niet ten doel stelde. Franse Skymaster in Perzische Golf gesfort Waarschijnlijk 44 doden WaarschünUjk hebben 44 personen het leven verloren tengevolge van het neer storten van een „Skymaster" van de „Air France" naby Bahrein aan de Perzische Golf. Het ongeluk gebeurde hedenmorgen vroeg. Het toestel stortte in zee. Er bevonden zich vyftig personen in het vliegtuig. Zes werden opgepikt. De „Skymastex-" was uit Karatsji naar Barein vertrokken. Er waren 42 passagiers aan boord en een uit acht koppen bestaan de bemanning. Vijf lyken zijn geborgen. Een der overlevenden is ernstig gewond. Volgens een lid van de bemanning wisten enige passagiers het toestel, toen dit in zee neerstortte, met een vlot te verlaten. Men meent, dat zich onder de passagiers een aantal ambtenaren van het Franse be stuur in Indochina met hun vrouwen en kinderen bevond. Men meent verder, dat het grote aantal passagiers veroorzaakt werd door de vele kleine kinderen, die zich in de „Skymaster" bevonden. H Enorme rookwolken verschenen gistermorgen aan de strakblauive hemel boven de overkant van het IJ. Noch de Amsterdamse brandweer noch de politie kon aan de talrijken die uit Amsterdam en van elders opbelden, enige inlichtingen geven, wanter was geen brandmelding binnengekomen. Een nader onderzoek wees uit, dat men bij de Bataafse Petroleum Maatschappij, onbewust van de opschudding die dit veroorzaakte, lege olievaten aan het verbranden was. Hoe de Amsterdammers bij het IJ de „brand" zagen. Engels journalist in Berlijn overgelopen Reuter-medewerker wijkt uil naar Oost-Duitsiand Als een lopend vuurtje ging Maandag middag het gerucht door Berlijn, dat Wil helm Picck, de president van de Oost- Duitse republiek, naar West-Bex-lijn was gevlucht. De kranten moesten echter op honderden telefoontjes van hun lezers antwoorden, dat het gerucht niet Pieck maar Peet be trof, een Engelse journalist van Reuter, die, integendeel, vaxx West- naar Oost-Berlijn was overgelopen, meldt AFP. John Peet, de 34-jarige chef van het Berlijnse bureau van het nieuwsagentschap Reuter, heeft namelijk de Oost-Duitse re gering om asyl verzocht, wat hij natuxxr- lijk terstond heeft gekregen. Peet deelde zijn opzienbarend besluit mede op een persconferentie die door on geveer 200 Westelijke journalisten werd bijgewoond. De persconferentie was uit geschreven door Gerhard Eisler, de Oost- Duitse minister van Voorlichting. Peet beschuldigde de Westelijke mogend heden van „oorlogsophitsing". Hij bleef echter zijn bewering handhaven dat hij geen communist was. „Wij zijn allen ten slotte gedeeltelijk instrumenten geworden in de door de Amerikanen bestuurde oor logsmachine", zei hij, een te voren op pa pier gestelde verklaring voorlezend. „Als Engels patriot en vriend van de vrede kan ik dat niet langer verdragen". Peet vertrouwde later telefonisch enkele vrienden toe dat hij zal gaan werken als journalist voor het Oost-Duitse ministerie van voorlichting. Eisler. die kennelijk plezier had in de verbazing die zich op de gelaten van de ter persconferentie aanwezige Engelse en Amerikaanse journalisten aftekende, no digde de Westelijke journalisten en in het bijzonder de Amerikanen uit het voorbeeld van Peet te volgen. „De weg des vredes is voor niemand afgesloten", zei hij met een brede glimlach. Uit Londen werd vernomen dat Peet met ingang van Maandag werd ontslagen. De echtgenote van John Peet verklaarde, dat zij zeer was geschokt door het nieuws over de omzwaai van haar man. Zij vertel de dat zij wacht op een scheidingsuitspraak, maar zeide niet waarom zij zich wilde la ten scheiden. (United Press). Stier doodt zijn geleider In een weide bij het stadje Hattero heeft een stier zijn geleider gedood. De man wilde de onder zijn hoede staande stier laten drinken. Daartoe bracht hij het beest naar een sloot. Onvei-wachts echter viel de stier zijn geleider aan, en voordat boeren uit de buurt tussenbeide konden komen, was het slachtoffer reeds dodelijk gewond. HET WEER AFGEBEELD In het afgelopen etmaal is de luchtdruk in onze omgeving en het Noordzeegebied sterk gedaald, waardoor het hoge drukgebied ten Noorden van ons land geheel verdween. De zwakke vore van lage luchtdruk, die zich gisteren boven Frankrijk bevond, verplaatste zich tame lijk snel naar het Noorden en lag heden morgen reeds boven het Zuiden van ons land. In deze vore komt onweersactiviteit voor. Na de passage van de vore van lage druk komt ons land in tamelijk vochtige en warme lucht zodat de tem peraturen op vrij hoog niveau zullen blijven. Weerbericht VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met en kele verspreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 14 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.01 uur Maan op 2.52 uur. onder 20.41 uur Hoog eB laag water in IJmulden Dinsdag 13 Juni: Hoog water: 2.20 en 14.42 uur. Laag water: 10.— en 22.34 uur. Woensdag 14 Juni: Hoog water: 2.55 en 15.19 uur. Laag water: 10.43 en 23.10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1