Gunstige oplossing sanatorium-ruimte voor t.b.c.-patiënten in Kennemerland Voor Uw baby 7 PERSOÖNS WAGENS „TAX1 13000" PLEIN 33 en Bondig SLEUTEL WEG! Het kostbare deposito Woensdag 14 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Clara-stichting te Zandvoort in gebruik genomen Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, <3ie Dinsdagmiddag in zijn kwaliteit van voorzitter van het college van regenten (essen) van het Sint Elisabeths Gasthuis het woord voerde bij de officiële inge bruikneming van de Clarastichting te Zandvoort, als sanatorium voor kinder- tuberculose, sprak er zijn vreugde over uit, dat het gebouw weer een bestemming heeft gekregen. Het is immers mogelijk een groter aantal t.b.c-patiënten te ver plegen, doch bovendien kunnen de Haar lemse ziekenhuizen over meer ruimte be schikken, omdat de bedden voor t.b.c- patiënten voor andere zieken gebruikt kunnen worden. Het bestuur van de Clara-stichting, dat vroeger het gebouw voor Joodse patiënten exploiteerde, heeft meegewerkt, dat het mooie gebouw weer voor een ideële be stemming gereed is. Een jaar geleden stond de leiding van het Sint Elisabeths Gasthuis voor de vraag, hoe kan men over meer sanatoriumruimte beschikken. In Aerdenhout stond „Eijkengaarde", waar patiënten verpleegd worden en plannen werden gemaakt dit gebouw uit breiden. Daarvoor was veel geld nodig en admi nistratieve en juridische moeilijkheden zouden moeten worden overwonnen. Bo vendien werd verwacht, dat de ziekte op den duur zal afnemen en het is niet zeker of het nieuwe gebouw dan nog nodig is. Toen kwam onverwacht een aanbod van mevrouw Tates; aan haar initiatief is het te danken, dat onderhandelingen zijn ge voerd met het bestuur van de Clara-stich ting en dat het gebouw, dat aan het doel beantwoordt, aan het Sint Elisabeths Gast huis verhuurd werd. Het voordeel was bo vendien, dat er geen kapitaal nodig was. Thans zijn er drie sanatoria in Kennemer land (Brederodeduin, Eijkengaarde en Clara-stichting), zodat de situatie op het gebied van sanatoriumruimte gunstig te noemen is. In Zandvoort zijn reeds vier-en-vijftig bedden bezet. Er is, zeide spreker, dank zij de goede samenwerking met de Clara- stichting iets goeds tot stand gekomen, dat moge leiden tot heil en zegen van de ge hele streek. Voorts dankte hij allen, die medegewerkt hebben aan de snelle wijze, waarop de verbouwing tot stand is ge komen. Dr. S. Pimentel te Amsterdam, spreken de namens het bestuur der Clara-stich ting, merkte op, dat hij een gevoel van weemoed heeft, omdat op deze dag on willekeurig herinneringen voor de geest komen uit de tijd, toen de exploitatie ge- staak: moest worden. De gedachten gaan daarbij vooral uit naar de zusters, het personeel en de patiënten, die het slacht offer zijn geworden van beestachtig ge weld. Dankbaar is het bestuur echter, dat toen het zijn werk in de bezetting moest neerleggen anderen de plaats innamen, die met gevaar voor hun leven de arbeid hebben kunnen voortzetten en het gebouw konden behouden. Een troost is het, dat er een aangename samenwerking met het Sint Elisabeths Gasthuis is ontstaan en een grote troost, dat het gebouw gebruikt zal worden voor hetzelfde doel als waar voor het gesticht is. Namens de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid dr. C. Banning wenste dr. H. Slettenaar de regenten van het Gast- ADVERTENT1E reclame artikelen Wij kregen een pracht Kinderledikar.tje 24.75 Een opvouwbare Kinderwagen 114.75 Een kinderstoel met beklede rug 28-75 Een box met bodem, lste kwaliteit 26.75 Een autostoeltje bizonder practisch 11.75 Draagstoeltjes 5.90 Tuinbroeken Amerikaans model 6.80 Speelbroekjes. veel variaties 3.99 Katoenen pvama's, popdessin 6.10 Katoenen schortjes 2-25 VOOR DE BABy Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Juni Ï950 GEHUWD: 13 Juni, H. D. van der Ouw en H. C. Hoefnagel. BEVALLEN van een zoon: 7 Juni. J. M. Stevens—van der Ploeg: 10 Juni, L. Douma Wielenga; 11 Juni. C. Post—Paap: 12 Juni. A. J. HeidebrinkTerol; C. A. Eelman— Fehrmann: E. ValstarJaski; 13 Juni, P. T. M. de Jong—Uyt de Wüligen. BEVALLEN van een dochter: 10 Juni, H. Roose—Hoogwout; 12 Juni, T. A. Jansen— Hendriks; 13 Juni, W. P. Maasdam—Anto- nisse: M. T. Smit—Suijkerland. OVERLEDEN: 9 Juni, J. A. Wenmnk. 54 Lorentzkade; 10 Juni, L. T. C. Lourijsen, 64 j„ Oranjeplein; 11 Juni, P. M. L. Stheeman —Ellens, 74 j., Middenlaan. huis geluk met de totstandkoming van het gebouw. De geneeskundige inspectie is er van op de hoogte, dat er nog een tekort aan sanatoriumruimte is en zij verwacht, dat er onder de burgerlijke gerepatrieer- den t.b.c-patiënten zullen zijn. Dr. P. H. Heeres, geneesheer-directeur van het Sint Elisabeths Gasthuis .sprak woorden van dank tot allen, die meege werkt hebben het gebouw zo snel mogelijk te verbouwen. Hoewel het in 1913 ge opend is kan het in 1950 nog gebruikt worden. De bouwer verdient daarvoor hulde. Spreker hoopte, dat in de toekomst aan alle aanvragen voor opname kan wor den voldaan. Hierna maakten de genoodigden, onder wie wethouder S. Slagveld en de gemeen tesecretaris W. M. B. Bosman van Zand voort waren, een rondgang door het ge bouw. De medische leiding heeft mevrouw dr. De Hartogh-Ricardo en de dagelijkse lei ding zuster Monster. Wij vermeden nog, dat in Eijkengaarde en in de Clara-stich ting een afdeling arbeidstherapie is. De patiënten maken allerlei voorwerpen, welke verkocht worden. Het hoofd van deze afdeling is mejuffrouw E. J. van der Eist. ADVERTENTIE LIKEUREN Onderscheiding voor de conducteur P. Korver Dinsdag vierde de heer P. Korver, conduc teur bij de Noord Zuidhollandse Vervoer maatschappij, de dag dat hij veertig jaar werkzaam is bij de maatschappij. In de loop van de dag kreeg hij bezoek van de heren A. Steetskamp, chef van de algemene dienst en Th. Hetem, chef van de afdeling vervoer. Laatstgenoemde heeft de jubilaris namens de directie toegesproken en hem aangeboden een geschenk onder enveloppe en verder het getuigschrift en de gouden draagmedaille van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Om twaalf uur werd de heer Korver ont vangen door de burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers op het Stadhuis. Deze deelde mee, dat de Koningin aan de jubilaris had toegekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Steetskamp bood de aan de onderscheiding verbonden medaille aan. Optreden der orkestklas van Haarlems Muziekinstituut De laatste van de jaarlijkse leerlingen- uitvoeringen van Haarlem's Muziekinsti tuut was gewijd aan het optreden van de Orkestklasse onder leiding van Toon Ver- hey. Twee leerlingen kregen gelegenheid zich als solist te laten horen met begelei ding van orkest. De eerste was de pianiste mej. Berta Bonset, leerlinge van Frieda Hoogerwerf; zij speelde het pianoconcert in D van Haydn. Het werd een zeer ver dienstelijke vertolking, die van vrij wat routine blijk gaf. Het slot-deel (Rondo all' Ungherese) ging zelfs bijzonder vlot en fris en wat daar van zeer veel belang was beheerst van rhythme en tempo. De tweede solist, Tom Zuidema, leer ling der vioolklasse van Jesw. Wulff, stond voor de zware taak het vioolconcert in A met orkestbegeleiding te vertolken. Ook dit werd een zeer opmerkelijke prestatie. Deze had, weliswaar, wegens de druk kende atmosfeer in de Tuinzaal, wat te lijden van ontstemming, waar trouwens het orkest ook niet vrij van bleef; maar overigens toonde de solist een behoorlijke vaardigheid die zelfs in de finale, bij de Turkse muziek, iets van een bravour- karakter kreeg. Het was een hele onderneming om deze beide delicate werken met een tamelijk groot ensemble van dilettanten te begelei den. (Alleen de partijen van de blazers waren door beroepskrachten bezet). Niet temin deed Verhey geen concessies wat het tempo betreft: hij wist zijn opvatting in een strak rhythme door te voeren. En vermits hij daarin slaagde, zelfs met ver zorging van menig fijn détailwerk kon men opmaken dat er hard en doelmatig op gewerkt was. 't Was alleen jammer dat de zuiverheid wel eens in 't gedrag kwam. Tot slot ging de Symphonie no. 5 van Schubert, uitvoering die eveneens blijk gaf van ernstige voorbereiding. Van de gedeelten in het werk die bijzonder op vielen, mogen wij vooral het fraai ge speelde wisselspel met fluit in het Andante noemen. De leden van het orkest moeten ongetwijfeld aangename en leerzame uren gesleten hebben met het instuderen van hun programma. De hartelijke dankbetui ging aan dirigent Verhey door de concert meester was dan ook op zijn plaats. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE MAISON TRIENY b maakt momenteel de allernieuwste 5 permanent zonder toestel voor f 8. complect. Gem. in 2 uur gereed. Mislukking uitgesloten, geen warmte B of electrlciteit op het hoofd. B Specialiteit In haarverven en blonderen B 0 GROTE HOUTSTRAAT 26 rood B g ingang portiek boven Vogelzang t'o g g Anegang Tel. 17856 g BBBBBBIIBSBBBIBBBBBBB Heringa Wuthrich in het goud De N.V. Technische maatschappij He ringa en Wuthrich viert Zaterdag 24 Juni haar 50-jarig bestaan met een feestavond in Brinkmann, waar het gehele personeel het feest mee zal vieren met een cabaret programma. een souper en een bal. Er is reden te over voor deze feestvreugde want de ontwikkeling van Heringa en Wuthrich in de afgelopen 50 jaar mag er wezen. De zaak werd tegen het einde van de vorige eeuw opgericht door dr. P. M. Heringa, een vooruitstrevend natuurkunde- leraar aan een Haarlemse H.B.S., die in die tijd plannen ontwikkelde om in Haar lem electrisch licht te brengen. Hij stichtte in de Schoutensteeg een der eerste blok- centrales van ons land, waarmee hij het huizenblok tussen de Grote Markt, de Smedestraat, de Barteljorisstraat en de Schoutensteeg van stroom voorzag. Op 25 Juni 1900 werd de firma Heringa en Wuthrich opgericht als technisch installa tiebureau. Van die tijd af heeft de firma zich gestaag uitgebreid. Zij legde electri- sche installaties aan, bouwde acetyleengas- fabrieken en begon in 1911 met het aan leggen van centrale verwarmingen. Op het gebied van bliksemafleiders werd baan brekend werk verricht. In 1914 verhuisde de firma naar het Lourens Coster-huis aan de Grote Markt. In 1920 werd de firma omgezet in een N.V. en in 1921 trok de jonge vennootschap naar de Zijlweg waar zij nog steeds gevestigd is. Aan het hoofd van het bedrijf, dat thans 150 man perso neel omvat, staan de heren A. H. M. X. Trousselot en dr. H. J. Hamakers. Gouden jubileum van de Wasserij „Kleverpark" Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de wasserij „Kleverpark" ge vestigd aan de Santpoorterstraat is van morgen een bijeenkomst gehouden voor het personeel en genodigden. De heer Huyg bood alsvoorzitter van de R.K. Na tionale Bond van Wasindustriëlen geluk wensen aan en de heer J. J. Kamerbeek sprak als secretaris van de vakgroep Wit wassers-industrieën. Deze overhandigde een koperen bak met bloemen. Als voorzitter van de feestcommissie en namens het personeel voerde de heer J. van Olst het woord. Hij herinnerde aan de werkzaamheden van de heer en mevrouw W. J. A. Tijssen-Kortekaas voor het be drijf. Door hun toedoen is de wasserij bij zonder uitgebreid. Als geschenk bood de heer Van Olst een gedenkraam aan, dat een voorstelling geeft van het verleden en heden van de' wasindustrie. De heer Tijssen' dankte voor de hulde en de ge schenken. Vanmiddag, wordt in restaurant Brink mann een receptie gehouden. ADVERTENTIE Gisteren vond in het Beverwijkse veilinggebouw de eerste exportveiling voor aard beien in dit jaar plaats. Gemiddeld bedroeg de prijs 2.per slof. Foto: Met kennersblikken worden de aangevoerde soorten bekeken alvorens men een bod waagt. Benelux-conferentie te Ostende definitief 27 Juni Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenmorgen: Te Brussel is bekend gemaakt, dat de Benelux-ministers-conferentie van 27 tot 29 Juni te Ostende,^ de grote Belgische badplaats, zal plaats hebben. Men ver wacht de Nederlandse minister-president Drees en de ministers Lieftinck, Stikker, Van den Brink en Mansholt. De conferen tie zal gepresideerd worden door de Bel gische minister-president Jean Duvieusart. Op Donderdag 29 Juni zal te Ostende een groot galafeest worden georganiseerd. met aanhangwagen voor bagage te huur, uitsluitend met chauffeur TELEFOON 13000 of 17000 Amateurtoneel „Joop ter Heul" De Haarlemse Hawaiian Vereniging heeft gisteravond in de Stadsschouwburg het jubileumprogramma ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan besloten met een uitvoering door eigen krachten van het blijspel „Joop ter Heul" (naar de bekende meisjesboeken van Cissy van Marxveldt in de toneelbewerking van Dom de Gruyter), een uitvoering die een éclatant en welver diend succes geworden is dank zij vooral de voortreffelijke vertolking die Mees Fa bel van de titelrol gaf. Haar Joop ter Heul was inderdaad het van vitaliteit bruisende H.B.S.-meisje dat Cissy van Marxveldt in haar boeken zo knap getekend heeft en de kostelijke onverschilligheid waarmee zij vooral in het tweede bedrijf haar scham pere critiek op de heren der schepping lanceerde, ontlokte de volle zaal dan ook talrijke hartelijke „open doekjes". Zij bestond het zelfs, het hier en daar al wat verouderd aandoende jongemeisjes-jargon <„fi done", „langguissant" „geéchauffeerd" etcetera, zijn al sinds lang geen mode meer in de omgangstaal van H.B.-scholieren! nieuw leven in te blazen. De overige spelers een speelsters pasten zich, al kwamen hun typeringen niet ge heel op het peil van mej. Fabels titelrol, goed bij haar tempo aan, waarvan een prettige en vlotte uitvoering het resultaat was. Voor de aanvang werden de voorzit ter-dirigent der H.H.V., de heer Prinsen en zijn vrouw rijkelijk in het zonnetje en de bloemen gezet vanwege de vele offers aan tijd en moeite die zij zich voor de jubile rende vereniging getroost hebben, in welke hulde ook een aantal trouwe donateurs en donatrices deelde. H. C. De volgende dag waren Rick en Bunkie weer helemaal uitgerust. Het was lekker weeren ze gingen een wandelingetje maken in de zon. Ze kwamen langs het water en keken naar de visjes die net onder de oppervlakte zwommen en dartelden. Opeens stak Rick z'n arm uithij wees naar een voorwerp, dat even verder op het water dreef. „Kijk eens, Bunkie, riep hij. Wat dobbert daar op het water?" „Ik geloof warempel dat 't een bootje is!" Bunkie kwam naast hem staan en keek ook. „Je hebt gelijk, Rick!.'t Is een zeilboot!" Ze spoedden zich naar de plaats, waar het ding ronddreef. En jawel.'t was een keurig zeilbootje, dat daar onbestuurd ronddobberde! Mast, touwen en zeilen, alles was prachtig in orde. Hoofd van de Nazorg door zijn pupillen gehuldigd Het zilveren jubileum, dat de Haarlemse Nazorg dezer dagen viert, werd gister avond in het gymnastieklokaal van de Dr. Huetschool ingeluid met een bijeenkomst, waarin jongens en meisjes van de Haar lemse Werkinrichting een belangrijk aan deel hadden. Zij zorgden voor een onver getelijke huldiging van hun grote vriend, de heer E. P. Schuyt, het hoofd van de Nazorg, die in deze 25 jaar dit belangrijke werk heeft geleid. De intieme avond gaf eens een blik achter de schermen van de zorg voor minder validen door de gemeente en het particulier initiatief. Deze jongens en meisjes, die genoodzaakt waren het buitengewoon lager onderwijs te volgen, werden na hun schooltijd door de Nazorg opgevangen, welke dienst hun, mede door de steun van particulieren, een kans gaf in de maatschappij door ze te plaatsen in de Haarlemse werkinrichting. De heer A. H. Bloem, de voorzitter van het jubileumcomité, richtte zich tot de heer Schuyt. „Toen u belast werd met de zorg voor de leerlingen van het Haarlemse bui tengewoon lager onderwijs, heeft u wel licht niet kunnen denken, dat deze jon gens en meisjes nog eens een feestavond in elkaar zouden zetten om u te huldigen", zo zei spreker. Hij memoreerde de voort varendheid waarmee de opdracht 25 jaar geleden door de heer Schuyt werd aange pakt. Binnen drie maanden kreeg men de beschikking over een gebouw en een werk meester voor de Haai'lemse Werkinrichting werd aangesteld. Door het instellen van financiële commissies wist hij in het totaal een bedrag van /'225.000 aan giften voor de Nazorg in te zamelen. Het werd muisstil in de zaal toen het scherm opging voor een zanghulde door de jongens en meisjes van de werkinrichting. Een van hen. Anna van Stein, hield daar na namens alle anderen een toespraak in dichtvorm en onder applaus kwam zij van het podium om de heer Schuyt dit gedicht te overhandigen. De jubilaris kreeg nog veel meer van zijn pupillen, onder anderen een met bloemen versierd mandje vol klei ne geschenken in de vorm vaneen schuit. Dit symbolische motief was ook aangebracht op een van de kussens die in de werkinrichting voor hem waren ver vaardigd. De Bloemenrijdans en de Lintendans, die de meisjes opvoerden, dwongen temeer respect af als men zich realiseerde welk een moeizame repetities hieraan vooraf moeten zijn gegaan. Zij, die dit hebben ge organiseerd en vooral mejuffrouw J. Ver- muyen hebben wel een eervolle vermelding verdiend! In de pauze sprak de heer Schuyt de jongens en meisjes hartelijk toe, waarbij hij zei, trots op hen te zijn. Het programma werd op verdienstelijke wijze onderbroken door enkele zangvoor drachten van mevrouw Truus Moriën- Blom met pianobegeleiding van de heer Bert van Poelgeest. Zij trad eveneens na de pauze op in een aardig stuk, dat de kwart eeuw Nazorg uitbeeldde in vier jaargetij eeuw Nazorg uitbeeldde in de vier jaarge tijden. Hieraan werkten ook mee mevrouw M. van Kessel-van der Goes, mevrouw Cats van Hamburg en de heer L. M. van der Goes. De regie had de heer Ton van Otter- loo. Onder de genodigden waren burge meester mr. P. O. F. M. Cremers en zijn echtgenote en de wethouder W. C. Bakker. De trams waren duurder! Voor het vervaardigen van 60 motorwa gens en 50 bijwagens voor het gemeente vervoerbedrijf voteerde de Amsterdamse gemeenteraad op 27 Maart 1946 een cre- diet van 6.700.000 gulden. De sindsdien gestegen lonen en prijzen maken aldus B .en W. in een voorstel aan de gemeenteraad het noodzakelijk om genoemd crediet te verhogen met 2.300.000 gulden en mitsdien vast te stellen op 9.000.000 gulden. BINNENLAND Dank zij de steun van de badgasten is het orgel in de Nederlands Hervormde kerk van Vlieland gerestaureerd en tevens geheel gemoderniseerd. Vandaag opent minister S. L. Mansholt de internationale bakkerstentoonstelling ..De zilveren krakeling", die tot 22 Juni te Gro ningen wordt gehouden. Het nationale oorlogsmuseum te Over- loon bij Venray boekte de 10.000ste bezoeker van dit seizoen, De documentatie-afdeling wordt thans gerestaureerd en gecompleteerd en zal op 18 Juli heropend worden. Prins Axel van Denemarken is gister middag per K.L.M.-vliegtuig op Schiphol geland. Hij zal in Scheveningen als directeur van een Deense scheepvaartmaatschappij enige commerciële scheepvaartconferenties bijwonen. De herbouw van het bekende Vlissmgse hotel „Brittannia", dat in November 1944 volkomen werd verwoest wordt ernstig overwogen. HAARLEM EN OMGEVING Voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen slaagde aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam de heer J. C. do Buine uit Aerdenhout. De organiste der Evangelisch Lutherse Gemeente te Haarlem, mej. Annie A. Offen- berg te Zaandam, is aan het Amsterdams Conservatorium geslaagd voor „orgel" met een eervolle onderscheiding voor „impro visatie". In het Rembrandtthcatcr geeft het Rot terdams kindertoneel Zaterdagmiddag een opvoering van „Pietje Bell" van Chr. van Abcoude. Vrijdagavond wordt in de kerk der Evangelische Broedergemeente aan de Park laan een concert gegeven ten bate van het Juliana-ziekenhuis in Kabel (Suriname), Medewerkenden zijn Kitty Nederkoorn, Trude Westerouwen van Meteven, Henk Kroes, Corry Vening Meinesz.tJan Poolman. Renate Zwaardemaker. Jetty Bossen. Will Leising, Antoinette de Savornin Lohman, Bets Nederkoorn en het Haarlems Bachkoor met strijkorkest onder leiding van Kees Hartveld. De Pinkstercollecte voor de zending bij de Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal heeft f 1634.09 opgebracht. Dr. J. H. Stelma. predikant der Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal, die in op dracht der Alg. Synode twee maanden in Indonesië heeft vertoefd en op Java de stich tingsvergadering van de Raad van Pro testantse kerken heeft bijgewoond, wordt 22 Juni weer thuis verwacht. Dinsdagmorgen wilde de bestuurder van een bus van de N Z.II.V.M. uit de Jansweg de noorderzijde van het Stationsplein qp- zwenken. Van die kant naderde in de ver keerde lichting de wielrijder H. B. Hij werd tegen de weg geslagen en moest met een zware hoofdwond en een hersenschudding naar het Diaconessenhuis worden vervoerd. Aan het jaarlijks schouwburgvoetbal- tournooi te Amsterdam namen Amsterdam, Rotterdam. Utrecht, Den Haag, Eindhoven en Haarlem deel. Haarlem werd vijfde. Tegen de Rotterdamse ploeg, die eerste werd ver loor Haarlem met 4—1. Haarlem versloeg later Utrecht met 93. De heer J. L. Sleyster, assistent der in voer en accijnzen te Haarlem, herdenkt op 16 Juni a.s. zijn 40-jarig ambtsjubileum. De heer M, v. Nordc, Trompstraat 30, herdenkt op 19 Juni de dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Cacao- en Chocoladefabrieken Droste te Haarlem. Onze oud-stadgenoot ds. H. W. Wierda thans predikant bij de Gereformeerde Kerk van 's GravenhageLoosduinen heeft een beroep naar Rotterdam Zuid (zesde predi kantsplaats) ontvangen. De heer J. Sluyter uit Overvecn is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten. Mejuffrouw A. II. Altman uit Haarlem en de heren O. L. M. Bijvoet uit Haarlem en P. J. H. Sikkenk uit IJmuiden slaagden aari de gemeentelijke universiteit van Amster dam voor het candidaatsexamen genees kunde. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 19 DE „SLEUTELSPECIALIST" Cricket in Engeland Een staaitje van „hitten" In de wedstrijd KentSomerset te Gra- vesend heeft Somerset's openings-batsman Harold Gimblett 184 gescoord. Hij sloeg 21 vieren en 6 zessen, dus 120 runs in boun daries. De totalen waren: Somerset 250 en 353 voor 8 (gesloten): Kent 303 en 197. Somerset won dus met 103 runs. Een totaal van 401 van Nottinghamshire werd door Hampshire beantwoord met 468 voor 7 (waarin drie centuries). De wedstrijd eindigde in een draw; Hampshire kreeg de vier punten voor de leiding op de eerste innings. Sport in 't kort WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TEN NIS VOOR PROFS. De eindstrijd van het enkelspel van -de wereldkampioenschappen voor profs heeft Pancho Segura gewonnen van Frank Kovacs met C—4, 1—6, 8—6. Ko- vacs heeft zich n.l. in de vierde set moeten terugtrekken, omdat hij kramp kreeg in zijn been. De finale van het dubbelspel werd ge wonnen door Frank Kovacs en Welby van Horn door Pancho Segura en Frank Parker met 1—6, 64, 6—4 te slaan. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 13) Je zult me echter wel één woord van advies ten goede houden, hè?", voegde hij er aan toe met een blik op de Brest. „Ik geloof, als ik jou was, dat nu je weer hier bent, je beter met Lucille tot een besluit kunt komen. Zij is een goed meisje, maar het is tegenwoordig een vrolijk leventje, dat er geleid wordt." „Ik ben er vlak voor", verklaarde Dut- ley, terwijl hij zijn gastheer toedronk. „Ik kan u tevens zeggen, dat het een prettige gewaarwording is, weer thuis te zijn." „Ik ben blij, je dat te horen zeggen", antwoordde zijn toekomstige schoonvader. ..Ik zou, als ik jou was, nu eens een beetje thuis blijven. Voor iemand in jouw positie, is er in dit land nog sport genoeg te be drijven. Als je een goede raad wil aan nemen, Charles, zou ik er vandoor gaan. Die oude zeur van een Hisedale houdt weer geen oog van je af en ik weet, dat Lucille ergens wilde gaan dansen." Met een kort woord van dank stond Dutley haastig op en begaf zich naar de deur. De geleerde keek hem spijtig na. VI „Ik wilde", zei Dutley, een paar uur later een beetje spijtig tijdens het dansen, „dat die de Brest je niet voortdurend zat aan te staren, Lucille. Ik vind hem tamelijk onbeleefd. Hij heeft meer dan één keer gedanst met de andere dames van het gezelschap en voor de rest doet hij niet anders dan champagne drinken en naar jou kijken. En dan wil je nog bewe ren, dat die buitenlanders er inderdaad nog manieren op na houden". Zij maakte zich uit zijn armen los en keek hem lachend aan. „Wat ben je toch een dwaze jongen!" berispte zij hem. „Ik heb medelijden met Sigismund de Brest. Zie je dan zelf niet, dat hij hopeloos verliefd op mij is en'dat jouw terugkeer uit het verre Oosten zón der dat je door het een of ander wilde dier opgegeten of tenminste ernstig gebe ten bent, een zware slag voor hem is?" Onverwachts bleef Dutley, midden on der het dansen, staan. Achteraf zag hij zelf zeer goed in, dat zijn gedrag een beetje kinderachtig was geweest, maar de spanning, waarin hij reeds verkeerde, toen de avond begon, deed af en toe haar recht gelden. „Moe?", vroeg Lucille spottend. „Misschien wel", gaf hij toe. „In ieder geval is het hier afschuwelijk vol, is het niet? En ik wilde liever praten". Zij liepen naar hun tafel en toen zij daar aankwamen stond Baron de Brest reeds overeind. Hij boog zich naar Lucille en vroeg half fluisterend: „Mag ik deze dans met u verder dan sen?" Zij aarzelde even. De muziek was aan trekkelijk en de gehele situatie was een beetje pikant. Er was in haar geest een ondertoon van wrevel over Dutley's lange afwezigheid die nog niet geheel geweken was en gedurende de afgelopen maanden was De Brest haar trouwe cavalier ge weest. Het was niet helemaal correct om hem nu als een baksteen te laten vallen. Zij gaf glimlachend haar toestemming en keerde weer op de dansvloer terug, ge volgd door haar enthousiaste nieuwe partner. Dutley keek hen een ogenblik na met een eigenaardige uitdrukking in de ogen en ging toen zitten. „Wie is die man eigenlijk?", vroeg hij aan Ronnie. „Een nieuwe ster aan de financiële he mel", antwoordde de jongeman. „Voor iemand van zyn leeftijd is hij een wonder. Hij heeft een bank in Brussel en kantoren in Berlijn, Parijs en hier. Bovendien is hij financieel geïnteresseerd bij een half do zijn maatschappijen, die zich op jouw ter rein bewegen. Men zegt, dat hij, vóór hij vijf-en-twintig jaar was, reeds een mil- lioen bezat." „Ik heb het niet op hem begrepen", zei Dutley. „Het zou me niets verwonderen, als ik hem dat eens vertelde voor het veel later wordt." „Wat heeft hij je gedaan? Je kunt het hem niet kwalijk nemen, dat hij met Lu cille danst. Jij was degeen, die ophield met dansen." Dutley richtte zich op. „Je hebt gelijk, Ronnie", gaf hij toe. „Ik stond op het punt om een gek figuur te slaan. Maar ook onder het eten heb ik me al hevig aan hem geërgerd. Hij kon zijn ogen maar niet van Lucille afhouden." „Lucille", merkte Ronnie op, terwijl hij een sigaret opstak, „is, al zeg ik het zelf, een zeer knap meisje". „En dus heeft hij haar achterna gelo pen, hè?" De jongeman knikte. „Heeft geen nut om het te ontkennen, Charles. Als jij niet op de achtergrond ge weest was, geloof ik, dat hij Lucille al lang veel grondiger het hof gemaakt zou hebben". „En zij?" „Oh, zy is volkomen correct. Lucille flirt een beetje dat doen veel meisjes tegenwoordig speciaal als zij er ver loofden op na houden, die gedurende een half jaar op grof wild gaan jagen, maar zij is inderdaad volkomen 'correct. Zij heeft hem nooit verder aangemoedigd dan nodig was om hem eens als cavalier voor een bal te gebruiken, of zo iets. Een meisje moet nu eenmaal iemand hebben om haar mee uit te nemen, weet je. Daar komen zij aan." Lucille en haar partner keerden nog voor de dans afgelopen was naar hun ge zelschap terug. „Je kunt je eenvoudig niet bewegen", legde Lucille uit. „De muziek is uitste kend, maar het lijkt wel of je op een tafel danst. Men heeft mij op mijn voet getrapt en ik voelde de snor van een garde-offi cier tegen mijn wang. Toen achtte ik de tijd gekomen om mij bescheidenlijk terug te trekken." „Laten we ergens heen gaan, waar wat meer ruimte is", stelde De Brest voor. „Wat denken jullie van de Kentucky Bar?" Iedereen stemde met het voorstel in en het gezelschap begaf zich naar de deur. „Ik heb mijn wagen hier", merkte De Brest op, zich hoopvol naar Lucy over- buigend. o „Toevalligerwijze heb ik de mijne ook hier", merkte Dutley bedaard op. „Ik zal jou meenemen, Lucille, als je het goed vindt. Met de wagen van De Brest er bij, zal er plaats genoeg zijn voor iedereen". Lucille lachte, toen zij in de hoek van de auto achterover in de kussens leunde. „Ik geloof niet, dat je erg op Baron de Brest gesteld bent, Charles." „Ik heb een gloeiende hekel aan hem", was het openhartige antwoord. „Als hij zich als een normaal mens, of als een ge wone Engelsman, die ergens meegevraagd wordt, gedragen had, zou ik er niets van zeggen. Maar zoals de zaken nu staan, heeft hij nog geen oog van jou af gehad en heeft niet eens de goede smaak, om ook eens met een van de andere twee meisjes te dansen. Ik veronderstel, dat hij weet, dat wij verloofd zijn?" „Natuurlijk weet hij dat." „Welnu, als zijn gedrag dan niet veran dert, brengt hij zichzelf in moeilijkheden". Hij trok «haar naar zich toe. Zij weer streefde niet, maar gaf evenmin met enig enthousiasme toe. „Je hebt me lange tijd verwaarloosd, Charles", hielp zij hem herinneren. „Te lang?", vroeg hij kortaf. Haar lippen ontmoetten de zijne toen met wat m<?er emotie. Maar een ogenblik later duwde zij hem terug. „Neen, dat zou ik niet willen zeggen", antwoordde zij, „maar je moet een beetje geduld hebben. Je kunt niet na negen maanden afwezigheid terugkomen en ieder ander meteen terzijde schuiven". „Ah, juist", mompelde hij. „Wat je be doelt te zeggen is, dat je jezelf ook ge amuseerd hebt." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6