Haarlems Dagblad Amerikaanse critiek op de Labour Party Handelaar in „booby-traps'' veroorzaakte schrik en ontsteltenis op station Rampen bij Bahrein wellicht ge volg van onjuiste radio-meldingen Brand in kindertrein 64e Jaargang No. 19576 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 16 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie cn ©prcrtitc TJaarlctttórtjc Courant (3Cnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom foningin Juliana opende Rotterdam Alioy". Mei het luiden van de scheepsbel van dc Jan van Galende torpedoboötjager die in de Meidagen van 1940 in de Rotterdamse haven is gezonken, opende Koningin Juliana gistermorgen de tentoon stelling Rotterdam Ahoy". Na de opening maakte Hare Majesteit in gezelschap van wethouder J. van Tilburg een rondgang over de expositie. Paul Hoffman: „Betreurenswaardig voorbeeld" Paul Hoffman, de administrateur voor iet Plan-Marshall, heeft op een gezamen- ijke zitting van de Amerikaanse Senaats- ommissies voor buitenlandse betrekkin- en en gewapende diensten verklaard, dat e houding der Britse Labour Party ten pzichte van het plan-Schuman „een be- reurenswaardig voorbeeld van isola- ionisme"' betekent. Hij zeide, dat de houding niet te verde- igen was, doch legde de nadruk er op, iat zij niet door premier Attlee en andere erantwoordelijke regeringspersonen ge- teund werd. Het manifest vertegenwoor- igde slechts de mening van de isolationis- en in de partij en was uitgegeven zonder e voorkennis van Bevin en Attlee. Toch, zo vervolgde Hoffman, doet Enge- and ernstige pogingen ter bevordering van Ie Europese eenwording. Het besluit tot nedewerlcing aan het Europese betalings- lan vormde het concrete bewijs hiervoor. Senator Knowland zeide dat het mani- est een diepe indruk op de Congrescom- nissïes voor de toewijzing der Marshall- elden had gemaakt. Ook de Amerikaanse pers veroordeelt de Ingelse houding eenstemmig. Men gelooft dat het Britse kenikabinet, lat Donderdagmiddag bijeengekomen is, en onderzoek instelt naar de pijnlijke egenstelling tussen Attlee's verklaring iver het plan-Schuman in het parlement n het daags te voren gepubliceerde mani- est van de Labourpartij over de Europese enheid. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron leeft minister Bevin het manifest pas ge ien nadat het gepubliceerd was. In sommige diplomatieke en politieke ringen gelooft men, dat er in het kern- abinet verschil van mening over het Jritse beleid iti deze zaak bestaat. Attlee n Bevin zouden tegenover Dalton staan, lie aan het hoofd stond van de partijcom- aissie welke het manifest heeft opgesteld. Een verdere complicatie is het feit, dat Jalton, wiens twijfel ten aanzien van de luropese eenwording bekend is, aan het loofd staat van de parlementaire Labour- elëgatie naar de Europese raad te Straats- turg. Nog meer critiek De „Daily Telegraph" meldt dat het aanifest van de Britse socialistische partij iver het plan-Schuman en de Europese enheid in de Verenigde Staten aanleiding leeft gegeven tot critiek over de gehele inïe. Verklaard wordt, dat zelden een irits document tot een dergelijke alge- neae afkeuring in de Verenigde Staten anïeiding heeft gegeven. Het witboek der iritse regering over het plan-Schuman n de verklaring van Attlee in het Lager- luis hebben de storm in het geheel niet loen bedaren. De voorstanders in het Amerikaanse tongres van de Marshallhulp zien zich 11 een moeilijk parket geplaatst. Zij had- ien het toch reeds moeilijk genoeg onder Ie aanvallen der isolationisten en men reest dat laatstgenoemden nu het argu- nent zullen aanvoeren dat, indien Groot- irittannië erop staat zijn onafhankelijk- leid van de Verenigde Staten te demon- [treren, „het Britse socialisme in de ge- egenheid moet worden gesteld blijk te leven van zijn bekwaamheid om op eigen lenen te staan, zonder gehinderd te wor- ien door dollarhulp uit een land als de herenigde Staten, dat voor de vrijheid van iet particuliere bedrijf is". Regeringsfunctionarissen geven in hun iarticuliere gesprekken van evengrote ont stemming blijk als Congresleden. Presi- lent Truman zelf heeft zich in het open- laar op krachtige wijze voor het plan- Schuman uitgesproken. De Amerikaanse legering is vastbesloten het plan te steunen. Men vraagt zich af welke de beweeg redenen voor het Britse socialistische par tijbestuur waren, om dit fel omstreden geschrift te publiceren. Er zijn Amerika- ïen die menen dat de publicatie van het manifest werd doorgedreven, door de orthodoxe socialisten, met wier zienswijze in de afgelopen verkiezingscampagne over het algemeen geen rekening is gehouden en die nu op deze wijze naar een herbeves tiging van hun invloed zouden hebben ge streefd. Anderen zijn van mening dat het hier een weloverwogen beslissing van alle leiders der Britse socialistische partij be treft, die zou zijn ingegeven door de wens om bij de volgende algemene verkiezingen in Engeland het verschaffen van „volledige werkgelegenheid door geleide economie' lot het voornaamste punt van het socia listische verkiezingsprogramma te maken. De Amerikaanse regering is meer eerste zienswijze toegedaan, terwijl de schrijvers en schrijfsters van hoofdarti kelen in de Amerikaanse pers meer tot de tweede mening overhellen. Zo schrijft de „Washington Post" bijvoorbeeld: „minister Schuman heeft de Europese meningsver schillen op zeer scherpe wijze aan de orde en Groot-Brittannië voor een keus gesteld. De Britse socialistische partij heeft'hierop haar eigen antwoord gegeven. Dit antwoord komt hierop neer, dat Europese eenheid voor de Britse socialisten een ideaal is, dat zij wel met de mond willen belijden, doch niet daadwerkelijk wensen te bevorderen'" Vrijlating van Japanse oorlogsmisdadigers TOKIO, 16 Juni. (A.F.P.) General MacArthur, de geallieerde bevelhebber in Japan, heeft aangekondigd dat opnieuw drie Japanse oorlogsmisdadigers, die te Soegamo in de gevangenis zijn opgesloten, zullen worden vrijgelaten en wel op 27 Juni. Daarmede zullen reeds ddttig „klei ne oorlogsmisdadigers" geprofiteerd heb ben van het stelsel van de vrijlating op erewoord, dat per 7 Maart van toepassing is geworden. Basdevant nog steeds in actie voor de Kanaaltunnel André Basdevant, de internationaal be kende Franse architect en ingenieur, is in Frankrijk teruggekeerd na zijn zesde po ging om de Engelse regering te overtuigen, dat een tunnel onder het Kanaal een een voudige weg is om de twee landen met elkaar te verbinden. Reeds 20 jaar vecht Basdevant voor zijn plan. Wanneer 3.000 man zes uur per dag werken, zou de bij- tunnel in twee jaar en de hoofdtunnel drie jaar later klaar kunnen zijn, aldus Basde vant. Nadat Alfred Barnes, de Engelse minis ter van Vervoer, in November het tunnel plan aan de dijk had gezet, heeft zich in Engeland een nieuw Kanaaltunnelcomité gevormd. Kapitein Christopher Shawcross, lid van het parlement en broer van Sir Hartley Shawcross, de Engelse procureur- generaal, is voorzitter. Verleden jaar dien den 200 parlementsleden een motie ten gunste van het plan in. Thans beloven meer leden alles te doen om de bespreking te heropenen. Uit militair oogpunt vindt het plan de meeste tegenstand, omdat de autoriteifen bang zijn voor het gevaar van een invasie in Engeland via de tunnel in geval van bezetting van Frankrijk. Volgens Basdevant kan de tunnel in een dergelijk geval onder water gezet worden. Enthou siaste Amerikaanse ingenieurs, die Ame rikaans grootkapitaal achter zich hebben, hebben reeds aangeboden de tunnel te bouwen en te betalen op voorwaarde, dat zij de tunnel mogen beheren. Indonesische minister aangekomen De Indonesische minister van Arbeid, de heer Wilopo, is per vliegtuig op Schip hol aangekomen. De heer Wilopo heeft in Genève de zittingen bijgewoond van de Internationale Arbeidsconferentie. De roofoverval aan de Herensingel Haarlemse politie houdt Amsterdamse kellner aan Nog een arrestatie Ondanks de zeer vage gegevens waar over zij beschikte, is de Haarlemse recher che erin geslaagd een van de vermoedelijke daders van de roofoverval, die op 22 Mei in de vooravond bij de Haarlemse manufac turer Tinus van 't Hout in diens winkel aan de Herensingel werd gepleegd, te arresteren. De winkelier werd door twee hem on bekende mannen van negenhonderd gulden beroofd, waarbij hij op een stoel werd vastgebonden. Hij kon slechts enige al gemene tfanduidingen omtrent hun uiterlijk geven, zodat de politie eigenlijk alleen de zekerheid had dat beiden een lichte regen jas droegen. Desondanks is het haar gisteren geliikt Amsterdam op straat c-en 21-jarige kellner aan te houden tegen wie sterke aanwijzingen bestaan dat hij aan de roof heeft deelgenomen. De jongeman bleek in het bezit te zijn van een geladen automa tisch pistool en was platzak. De politie kreeg de indruk, dat hij het plan koes terde een nieuwe overval te plegen. Het onderzoek duurt voort. De politie heeft tevens een minderjarig meisje uit Haarlem, dat reeds geruime tijd voortvluchtig was en zich in Amsterdam ophield, gearresteerd. Dit meisje verbleef ongeveer een week voor de roofoverval enige dagen ten huize van de manufacturier en onderhield, zoals gebleken is. relaties met de beide daders. De Amsterdamse politie houdt zich op het ogenblik eveneens met deze zaak bezig, omdat het vermoeden bestaat, dat de daders ook betrokken zijn bij een of meer taxi overvallen van de laatste tijd. Bejaarde winkelierster werd ernstig gedupeerd Huisvrouw wegens oplichting aangehouden De Haarlemse politie heeft een 35-jarige gehuwde vrouw aangehouden, die ervan wordt verdacht een 78-jarige winkelier ster voor niet minder dan 9500,te hebben opgelicht. De gearresteerde zou, door steeds maar met het verhaal aan te komen dat haar een erfenis van twaalf mille te wachten stond, de bejaarde vrouw, die slechts een kleine zaak had en niet over grote mid delen beschikte, hebben weten te be wegen tot een bedrag van bijna tiendui zend gulden aan textiel te leveren. Zij verkocht deze goederen dan weer en be steedde de opbrengst in het huishouden. Demonstratie van „plofsnufjes" voor de Amsterdamse rechtbank Juist was de 34-jarige ambtenaar der posterijen H. J. van Oorschot weggelopen van de electrische lorrie, waarop hij de postzakken had vastgehouden en zette zijn 28-jarige collega J. Schreudering de lorry beweging, toen een daverende knal weerklonk, een blauw-rode vuurstraal om hoog schoot en de postzakken met hun inhoud in flarden tot tegen de overkapping van het perron vlogen. Dat geschiedde op 18 Juni van het vorige jaar op het station Amersfoort, waar enkele postzakken moesten worden overgeladen uit de trein van Amsterdam in die naar Groningen., Wonder boven wonder veroorzaakte deze ontploffing alleen schade aan de postzak ken en -stukken. Niemand liep enig letsel Een machinist bluste het begin van brand met de waterslang van zijn locomo tief. Het onderzoek wees uit dat de 46-jarige D. C. H. L., een handelsagent uit Amster dam, de schuldige was. Hij had bijna 3000 „knaltouwtjes", die hij onder de naam „Booby traps" verhandelde en die bestemd waren voor kermisvermaak, onvoldoende verpakt per post naar een afnemer in Groningen willen zenden, waarbij hij zich niet had gehouden aan de voorwaarden, voor het vervoer van ontplofbare stoffen. Gisteren stond hij wegens overtreding van de bepalingen terecht voor de Amster damse rechtbank. Een getuige-deskundige opende op de groene tafel een doosje, waar uit hij een soortgelijk knaltouwtje tevoor schijn haalde. „Gaat u maar een pas naar achteren", zei de president, mr. J. Meihui zen, maar meteen slaakte iiy een kreet van schrik, want de getuige bracht op het zelfde moment met een deskundige ruk het touwtje tot ontploffing. Hoewel hierbij al evenmin iemand gewond raakte, ver klaarde de getuige, dat de gelijktijdige ontploffing van drieduizend soortgelijke „booby trans" wel degelijk ernstige gevol gen had kunnen hebben. Mr. Kist, Officier van Justitie, eiste tegen de verdachte tweehonderd gulden of 20 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verhoging ziekenfondspremie voor vrijwillig verzekerden De minister van Sociale Zaken heeft aan de Ziekenfondsen medegedeeld, dat hij geen bezwaar heeft tegen verhoging van de zie kenfondspremie voor vrijwillig verzeker den van 63 op 80 cent per week, ingaande 1 Juli. Dertien personen van tweede Skymaster brachten er het leven af BAHREIN, 15 Juni (United Press) Naar de Air France mededeelt bevonden zich aan boord van het Franse vliegtuig, dat Donderdagochtend in de Perzische Golf is verongelukt, 52 personen en niet 51, zoals aanvankelijk was medegedeeld. De lichamen 'van 25 slachtoffers, waar onder zeven kinderen, zijn geborgen, veer tien personen worden nog vermist. Dertien personen zijn gered. De Air France heeft alle nachtlandingen op het Bahrein eiland verboden, nu zich in dit gebied kort na elkaar twee luchtram- pen hebben afgespeeld. Op Bahrein heeft men weinig hoop, dat nog overlevenden zullen worden aange troffen. Niettemin blijven tal van schepen de zee afzoeken. De mogelijkheid van een tweevoudige sabotage wordt in het algemeen weinig waarschijnlijk geacht, hoewel men haar niet geheel en al uitschakelt. De meeste passagiers aan boord van bei de vliegtuigen waren Fransen die met hun gezinnen repatrieerden. Functionarissen van de Air-France ver klaarden dat de dienst Saigon-Karatsji doorgaat. De toestellen zullen echter langer Vliegtuig neergestort; twee doden Een tweemotorig vliegtuig van de „Air India", dat van Bombay op weg was naar Haiderabad, is Vrijdagmorgen vroeg bij Masoelipatam, een aan de Oostkust gele gen haven, neergestort. Er zijn twee doden, onder wie de piloot, en verscheidene gewonden. Geen gewonden Vanochtend om half tien is op de spoor lijn HilversumUtrecht brand uitgebro ken in een trein, waarmee kinderen onder weg waren naar Arnhem. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het vuur woedde in de achterste twee rijtuigen. De brand kon bij Maartensdijk worden ge blust. Het reizigersverkeer ondervond vrij grote vertraging. Het woord is aan Petit-Senn Met het kwaad, dat de lasteraar u van anderen vertelt, preludeert hij op het kwaad dat hij eens van u zal zeggen. Meer nog dan zich om de geëiste straf te bekommeren, maakte de verdachte in zijn laatste woord gebruik van de gelegen heid de president van zijn nieuwste plof- snufje op de hoogte te stellen. Zijn gezicht lichtte op, toen hij vol enthousiasme tot de president zeide: „Ik heb nu een autootje, edelachtbare, dat met een knal uit elkaar springt, als het tegen de muur oprijdt. Het is het nieuwste snufje van de Leipziger Messe" „En daarna moeten de mensen zeker weer een nieuwe kopen?" informeerde de president, toch wel belangstellend. „Nee, edelachtbare", verzekerde de ver dachte. „De drie uit elkaar gesprongen stukken kunnen zonder enige moeite met een weer in elkaar gezet worden en dan kan hij weer rijden". Toen tastte hij in zijn zak en zei aarze lend: „Edelachtbare, ik heb er een bij me. Mag ik het u even laten zien?" „Nee, dank u wel", antwoordde mr. Mei huizen, „ik heb genoeg van die eerste ont ploffing". Hij bepaalde de uitspraak op 29 Juni. Ontstemming in België over Nederlandse houding De Belgische „De Standaard" van heden morgen schrijft, dat de weigering van Bel gië om toe te treden tot een Europese be talingsunie op de voorgestelde voorwaar den voor België ernstige gevolgen kan heb ben. Het blad spreekt echter als zijn ver wachting uit, dat alsnog een oplossing zal worden gevonden, waardoor België in staat is op aanvaardbare voorwaarden mede te werken aan de betalingsunie. „De Standaard" schrijft hierna: „Het is opvallend hoe sommige Europese landen, en in het bijzonder Nederland en-Engeland, gedreven door een haast onverzoenlijke afgunst tegenover de Belgische welvaart, achter onze rug om plannen uitwerken om ons letterlijk te beroven van de vruchten van onze arbeid en ons kapitaal om deze in handen te leggen van minder begunstig de landen." Ook de „Gazet van Antwerpen" is niet erg te spreken over de houding van Ne derland tijdens de voorbereidende bespre kingen te Parijs. Het blad schrijft: „Wat het probleem, dat ontstaan is door onze weigering op de gestelde voorwaarden mede te werken aan de betalingsunie nog bemoeilijkt is het feit, dat de onzinnige en onaanvaardbare voorstellen juist geformu leerd werden door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Stikker. Het zijn onze partners van de Benelux, die ons te Parijs in de rug hebben geschoten". „De Nieuwe Gids" schrijft, dat de Belgi sche regering vastbesloten is niet toe te geven en België desnoods alle medewer king aan de oprichting van de Europese betalingsunie zal weigeren. Het blad merkt verder op dat in tegenstelling met wat kon worden verwacht, Nederland te Parijs de zijde heeft gekozen der Engelsen. Hier over is men, aldus het blad, in regerings kringen zeer ontstemd. Van Belgische zijde is dan ook het initia tie uitgegaan de ministeriële Beneluxcon- ferentie te verdagen. „De Nieuwe Gids" schrijft verder: „Er is geen sprake van, dat België zijn medewerking zal verlenen aan het plan van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Stikker, een plan dat op internationaal gebied een systeem van subsidies wil instellen om de met verlies werkende bedrijven te helpen. Dit zou neerkomen op geldverspilling op grote schaal, daar gesubsidieerde bedrijven GESCHENK VAN DE KONINKLIJKE een millioen voor kanker en tuberculosebestrijding Dc president-directeur van de Konink lijke Nederlandse Petroleum Maatschap pij kondigde vanmorgen aan, dat de jubi lerende maatschappij een bedrag van 500.000 schenkt aan het Koningin Wil- helmïna-fonds ter bestrijding van de kan ker cn een bedrag van 500.000 aan het Nederlandse Rode Kruis, met de bedoe ling, dat dit bedrag ten gunste van een of meer objecten in dc strijd tegen tuber culose zal worden besteed. Mr. Van Hasselt maakte deze schenkin gen bekend tijdens cle aanbieding van een aantal gebrandschilderde ramen, door het personeel van de „Koninklijke" aan de di rectie geschonken ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan dezer maatschappij. Pandit Nehroe steunt Indonesië's aanspraak op Nieuw-Guinea DJAKARTA (Reuter) Pandit Nehroe, premier van India, heeft op een perscon ferentie te Djakarta verklaard, dat hij de Indonesische aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea steunt. „In het algemeen schijnt het mij toe, dat de benadering van het probleem van historische en geografische zijde gewicht verleent aan Indonesië's aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea", zo verklaarde hij. Hij zei, dat het voornamelijk gaat om de voordelen voor Westelijk Nieuw-Guinea wat betreft vooruitgang en ontwikkeling. „In dit opzicht moet Westelijk Nieuw- Guinea in elk geval met Indonesië worden verenigd", aldus Nehroe. „De kwestie moet op vreedzame wijze door samenwerking tussen de betrokken partijen worden ge regeld". Op een vraag over de mogelijkheid van een verdrag tussen India en Indonesië antwoordde Nehroe, dat er niet over een verdrag werd gesproken en dat het ook niet waarschijnlijk is, dat er over zal wor den gesproken. Hij zag echter geen be zwaren tegen een of andere regeling, waardoor de handel van beide landen zou worden begunstigd. Nehroe zei, dat, daar India en Indonesië geen militaire mogendheden zijn, het niet redelijk is over een of andere vorm van militaire alliantie te spreken. Nehroe her haalde, dat India noch Bao Dai noch Ho Tjsi Minh in Indo-China zal erkennen. „Dit is geen negatieve houding, maar een enigszins positieve, omdat wij het Indo-China in zijn strijd om onafhanke lijkheid niet moeilijker willen maken". Vermoedeli|ke medeplichtige van Fuchs en Gold gearresteerd Het Amerikaans federaal bureau van onderzoek heelt een 44-jarige chemicus, Alfred Dean Slack uit Syracuse (New York), gearresteerd op beschuldiging van medeplichtigheid aan atoomspionnage voor dc Sovjet-Unie, waarvoor dr. Klaus Fuchs thans een gevangenisstraf van 14 jaar uitzit. Volgens het Amerikaanse ministerie van Justitie wordt Slack als medeplichtige be schouwd van Harry Gold, die 23 Mei werd gearresteerd en beschuldigd wordt van het doorgeven van atoombomgeheimen, die hij van Fuchs ontving. Slack was in 1943 en 1944 werkzaam aan een artilleriefabriek slechts node de sanering doorvoeren, die Kingsport (Tennessee), waar hij Gold Een hevige brand heeft het station te Helsinki grotendeels verwoest. Het station was in 1914 gebouwdnaar een ontwerp van professor Eliel Saarinen, die thans in de Verenigde Staten woont. Een overzicht van de vuurzee. in Karatsji blijven om landingen op Bahrein bij daglicht mogelijk te maken. De directeur van de Air France in Azië, Paul Hebrard, gaf tijdens een persconfe rentie in Saigon te kennen dat beide cata strofes misschien te wijten zijn aan onjuiste adviezen die door de verkeerstoren van Bahrein aan de piloten zijn verstrekt. De piloot van een toestel dat Dinsdag, twee uur voordat, het eerste ongeluk plaats had, op het vliegveld van het eiland neerstreek, had een moeilijke landing moeten maken als gevolg van onjuiste informaties, hem door de verkeerstoren verstrekt. Getuige voor Westerling naar Singapore Donderdagavond is de heer John Thies- sen jr., die door de verdediger van Wes terling werd opgeroepen als getuige dé charge bij de behandeling van diens zaak voor het Britse gerechtshof te Singapore, per KLM vliegtuig naar Indonesië vertrok ken. Prof. mr. P. G. Gerbrandy deed de heer Thiessen onder meer uitgeleide. Zoals bekend zal bij de behandeling tc Singapore de beslissing vallen of Westerling al dan niet aan Indonesië zal worden uitgeleverd. De heer Thiessen verklaarde voor zijn ver trek, dat zijns inziens thans wel vast staat, dat de Engelsen in de actie bij Bandoeng geen reden zien om Westerling uit te leve ren. Hij meende, dat dit de oorzaak is, dat men thans is komen aanzetten met de zui vering van Zuid-Celebes, hoewel deze is uitgevoerd in opdracht van zijn Nederland se commandant. De heer Thiessen zeide bewijsmateriaal te over bij zich te hebben om het Britse hof te tonen, wie in werke lijkheid de bedrijver^ van oorlogsmisdaden zijn. Tenslotte verklaarde de heer Thiessen, dat Westerling nog niet weet naar welk land hij zich zal begeven in het geval dat hij in vrijheid wojdt gesteld. Drie buiten landse mogendheden hebben Westerling echter reeds asyl geboden verklaarde de heer Thiessen, die voor zijn vertrek hon derden telefoontjes zegt te hebben gehad van mensen, die geschenken voor Wester ling wilden meegeven. De heer Thiessen zal op 21 Juni te Singapore zijn getuigenis afleggen. tot een efficiënt beheer voert". Dr. Torres Bodet trekt ontslag aanvrage als directeur UNESCO in Dr. Jaime Torres Bodet heeft zyn ont slagaanvrage als directeur-generaal van de UNESCO ingetrokken, nadat talrijke afge vaardigden hiertoe aandrang op hem had den uitgeoefend. Hij deelde dit Donderdag mee op een voltallige vergadering van de conferentie. Zijn woorden werden met applaus begroet. Dr. Torres Bodet stelde echter als voor waarde, dat een der eerste taken van de UNESCO het actief werken voor de vrede moet zijn. inlichtingen zou hebben verstrekt en een monster van een nieuwe krachtige explo sieve stof zou hebben overhandigd. Haarlemmer verdacht van verkoop van pornografische lectuur De laatste tijd waren er weer vele klach ten over de verkoop van pornografische lectuur en foto's bij de politie binnen ge komen. De Rijksrecherche te Amsterdam heeft in Amsterdam en in Haarlem een onderzoek ingesteld bij verkopers van tijdschriften e.d. Het gevolg is geweest, dat een Haarlemmer is aangehouden, die ervan verdacht wordt pornografische lec tuur verkocht te hebben. Hij zal aan de justitie worden overgeleverd. Het onder zoek wordt voortgezet. HET WEER AFGEBEELD In de luchtdrukverdeling komen maar geringe wijzigingen voor. De voor het weer in onze omgeving belangrijkste depressie bevindt zich op de Noordzee bij de Oost punt van Schotland. Om deze depressie stroomt koele lucht over de Britse Eilanden naar West-Europa. Deze lucht is van een zodanige opboinv, dat er, wanneer de temperatuur iets boven 16 graden komt, nog wel enkele buien in tot ontwikkeling kunnen komen. Op de Oceaan begint de toestand gun stiger te worden voor het herleven van de depressie-activiteit. De veranderin gen voltrekken zich echter ook daar slechts geleidelijk, zodat het nu heer sende weertype met opklaringen en een kleine kans op buien, voornamelijk in de middag in het binnenland, nog een paar dagen kan voortduren. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien en voornamelijk in de nacht en och tend opklaringen. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering m tem peratuur. 17 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.02 uur Maan op 3.10 uur. onder 23 13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 16 Juni: Hoog Water: 4.05 en 16.32 uur. Laag water: 12.05 en 00.00 uur. Zaterdag 17 Juni: Hoog water: 4.43 en 17.09 uur. Laag water: .0.25 en 12.42 uur. MIST SNEEUW REGEN t MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR lOOS 1SC3AAP BELANGRIJK NEIÏSCAC- GES'ED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN'-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST - STAND VAN DIT TEKEN GEEPT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJP METER PER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1