c J Nasleep muiterij op „Zeven Provinciën" De radio geeft Zaterdag I- KAN PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Vrijdag 16 Juni 1950 2 Oud-sergeant konstabel voelde zich verongelijkt Voor de Amsterdamse rechtbank stond gistermiddag een vijftigjarige Amsterdam mer terecht, „wiens leven verloren is ge gaan aan het vergeefs en wanhopig zoeken naar rechtsherstel", zo althans drukte de Officier, mr. B. Kist, het in zijn requisitoir uit, maar zijns inziens leed deze verdachte, een oud-sergeant konstabel, die na 23 jaren dienst in 1935 wegens asthma uit de Marine werd ontslagen, aan een idéé fixe. Het was de voor dit ontslag opgegeven reden, die de onderofficier A. H. F. F. in opstand bracht. Hij was en is na vijftien jaren nog steeds van mening, dat hij niet aan asthma leed, maar dat zijn ontslag is voortgevloeid uit de muiterij op de „Zeven Provinciën" in 1933, Vast is komen te staan, dat hij bij die muiterij zelf niet was betrokken. Integendeel, hij bevond zich op een der drie schepen, die de achtervolging inzetten op het door de muiters naar zee gedirigeerde schip. Ten onrechte kwam aanvankelijk ook zijn naam op de lijst der muiters te staan. Later bleek het misver stand, maar inmiddels was de verhouding tussen hem en zijn meerderen er niet beter op geworden. Twee jaar later kreeg hij zijn ontslag, waarbij als motief „asthma" werd opgegeven. Andere conclusie Teruggekomen in Nederland liet hij zich onmiddellijk door talloze doktoren en professoren onderzoeken. Zij allen kwamen tot de conclusie, dat hij niet aan asthma leed en geschikt was voor militaire dienst. In zijn ziekenboekje bij de Koninklijke Marine stond echter reeds in 1933, dus twee jaar voor het ontslag, vermeld, dat hij ziek was geweest en aan bronchitis en soms ook aan een bepaalde vorm van atshma had geleden. In diezelfde tijd en ook later had de man het met zijn zenuwen te kwaad gekregen. Ter zitting verklaarde hij enkele jaren voor zijn rechtsherstel te hebben geijverd. In 1939 had hij tenslotte bij de justitie in Den Helder, waar hij toen woonde, een klacht ingediend tegen de twee hoofd officieren van gezondheid bij de Marine op wier diagnose hij was ontslagen. Hij beschuldigde hen van valsheid in ge schrifte. De president, mr. J. Meihuizen, sloeg dit in het dossier na en beaamde, dat de klacht was ingediend. Verdachte voerde aan, dat men deze aanklacht niet in be handeling had wiUen nemen. De president zeide, dat het uitbreken van de oorlog daarvan de reden was ge weest. Opnieuw begonnen Na de bevrijding zette verdachte zijn pogingen voort, maar kwam toen tot de ontdekking, dat vele stukken waren ver dwenen. Tenslotte, zo verklaarde hij, ver loor hij zijn geduld. Nadat de Centrale Raad van Beroep de zaak niet wilde be handelen, omdat deze verjaard zou zijn, liet hij een pamflet drukken, gericht aan het gehele Nederlandse volk, waarin hij openlijk de beide doktoren van valsheid in geschrifte beschuldigde. Dit gaf de be schuldigden reden op hun beurt een aan klacht wegens smaad in te dienen tegen verdachte. „Mij bleef geen andere weg over", zo ADVERTENTIE LINNEN Effen en gebloemd Gestreepte Dapion wasecht fl,95 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphotaette-orkest. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kinderen 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Vaudeville-orkest. 12.03 Amusements orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Lichte muziek. 14.20 Vrouwenkoor. 14.55 Kroniek van letteren en kunsten. 15.30 Radio-philharinonisch orkest. 16.30 Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Accordeon en orgel. 18.15 Weekoverzicht. 18.25 Piano duo, 18.50 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.25 Parlementair overzicht. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.15 „Lichtbaken". 20.43 „Steek eens op, heren". 21.00 Platen. 21.45 „Weet u het?" 21.55 Popu lair concert. 22.35 Indonesisch commentaar. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10 20 Voor de arbeiders. 11.30 Amsterdams strijkkwartet. 12.00 Platen. 12.33 Hawaiïan- muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Dansmuziek. 14.45 Platen. 15 00 Boekbespreking. 15.15 Platen. 16.00 „Van de wieg tot het graf", lezing. 16.15 Metropole orkest. 16.45 Sport. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Zang en piano. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staal kaart. Ï9.30 Bijbellezing. 19.45 „Passe partout", causerie 20.00 Nieuws. 20.15 Tiroler muziek. 20.45 Bont programma. 21.45 Socia listisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „De commissaris vertelt....", luisterspel. 22.45 Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platan. 12 15 Twee pianos. 12.32 Ca baretzang. 12.45 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen 14.00 Causerie. 14.10 Casino concert. 15.00 Radiodocumentaire. 15.30 Lichte muziek. 16 00 Koor. 16.15 Vioolspel. 16.25 Mannenkoor 16.45 Omroeporkest met declamatie. 17.05 Nieuws. 17.15 Accordeon- muziek. 17 30 Piano. 17.40 Accordeon. 17.5o Economisch overzicht. 18.00 Jazz met com mentaar 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.30 Platen. 19 50 Radiofeuilleton. 20 00 Orkest. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Om roeporkest en tenor. 21.45 Zang 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. verklaarde veidachte. „Ik kon de zaak niet voor de justitie krijgen en heb het pam flet laten drukken en verspreiden niet om die doktoren te beledigen, doch om de zaak te laten onderzoeken. Ik heb dit proces met opzet uitgelokt." .Trekt u de beschuldiging, zoals die op dat formulier gedrukt staat,s nu dan in?", vroeg een der raadsheren. Dat deed verdachte zeker niet: „Wat in dat pamflet staat is waar", hield hij vol. Verdachte vervolgde, dat uit het dossier van deze zaak talloze bewijsstukken waren verdwenen. Naar zijn mening was dat ge schied, „omdat men de hogere officieren niet wilde compromitteren". En ter staving toonde hij een brief van het Ministerie van Marine, waarin vermeld stond, dat tijdens de bombardementen in de oorlog een deel van het dossier ver brand was. Ook hierover sprak hij zijn verwondering uit, want op geen der thans nog aanwezige stukken was ook maar een schroeiplekje te zien. Trieste geschiedenis Daartegenover merkte de Officier op, dal het er weinig toe deed of het dossier volledig was, want uit de stukken, die er nu nog in lagen, bleek overduidelijk, dat verdachte de jaren voor zijn ontslag tel kens ziek was geweest en dus terecht wegens ongeschiktheid voor verdere dienst in 1935 was ontslagen. Daarbij wees de Officier op het officiële ziekenboekje. „Een heel trieste geschiedenis", zo con cludeerde tenslotte mr. Kist in zijn requi sitoir. „Deze man is ten volle overtuigd, dat hij gelijk heeft, maar ieder die in de stukken ziet, moet tot de overtuiging komen, dat hij dat niet heeft. Aan de idéé fixe, dat de afkeuring niet eerlijk is ge weest, is het leven van deze man ten gronde gegaan". Hij vroeg tenslotte de zaak aan te houden en verdachte psychia trisch te laten onderzoeken. De rechtbank voldeed aan dat verzoek. ADVERTENTIE KRUISSTRAAT 11 Telefoon 11491 Geallieerde luchtmacht houdt in Nederlönd manoeuvres Naar het ANP verneemt zullen de grote internationale luchtmanoeuvres, de oefe ning „Cupola", dit jaar in September in Nederland gehouden worden. Het hoofd kwartier zal in het Grand Hotel te Scheve- ningen worden gevestigd. Vorig jaar wer den deze oefeningen onder de naam „Ope ration Bulldog" in Engeland gehouden. De oefeningen zullen niet tot Nederlands gebied beperkt blijven. Aan de oefening zullen deelnemen de gecombineerde lucht vloten van de vijf landen die het pact van Brussel hebben getekend en door eenheden van de luchtmacht van de Verenigde Sta ten. Was de oc-fening Bulldog in hoofdzaak bedoeld om de verhouding tussen jagers en bommenwerpers vast te stellen deze keer zal ook de verdediging beproefd wor den van industriecentra en verkeersknoop punten in België, Frankrijk en Nederland. Mutaties in diplomatieke dienst Naar wij vernemen zal jhr. mr. J. D. van Karnebeek, gezantschapsraad te Pretoria, met groot verlof gaan en niet op die post terugkeren. Tot eerste gezantschapsraad aan het gezantschap te Pretoria is bestemd mr. R. B. baron Van Lynden, die thans in die functie werkzaam is te Rome. Op zijn beurt zal hij worden vervangen door de heer R. Fack, die thans hoofd is van het bureau Westelijke samenwerking der di rectie Europa van het departement van Buitenlandse Zaken. De ambassaderaad aan de Nederlandse ambassade te Washington, mr. H. A. Helb, zal jhr. mr. W. E. van Panhuys opvolgen als eerste medewerker en plaatsvervanger van het hoofd der Nederlandse missies in Duitsland. De heer Helb zal in Juli zijn werkzaam heden in Bonn aanvangen. Rotterdamse tram wordt duurder Ook de Rotterdamse tram werkt zo lang zamerhand met zulke tekorten, dat B. en W. zich genoodzaakt hebben gezien aan de raad een tariefsverhoging voor te stel len. Een enkele rit zal van een dubbeltje op twaalf cent komen en het overstapje, dat tot nu toe drie stuivers deed, zal ook twee cent duurder worden. ADVERTENTIE Onrechtmatig het beheer van zijn zaak weer opgenomen? Vervolging van een politieke delinquent In artikel 195 van het Wetboek van Strafrecht is bepaald: „Hij die een recht uitoefent wetende dat hij daartoe bij rechterlijke uitspraak is ontzet, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste 600 gulden". zOp grond van dit artikel is een vervol ging ingesteld tegen de garagehouder E. S. te Zaandam. S. een politiek delin quent was in 1947 door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot gevangenisstraf wegens zijn verkeerd gedrag in de bezettingstijd en bovendien werd hem bij dit vonnis verboden gedu rende tien jaar een leidende functie in het autobedrijf te vervullen. Na een jaar was S. in vrijheid gesteld. Hij werd er nu van beschuldigd dat hij na zijn ontslag toch weer het beheer over zijn garage in handen genomen had. Donderdagmiddag moest S. zich des wege voor de Haarlemse Rechtbank ver antwoorden. Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde. Hij kwam wel in de zaak, maar leiding daarvan berustte bij zijn vrouw, die bovendien hun zoon als be drijfsleider had aangesteld. Uit het getuigenverhoor bleek dat S. zich in het bijzonder bemoeide met de handel in gebruikte automobielen. S. meende dat dit nog niet inhield dat hij het bedrijf leidde. Bij zijn verhoor door de politie had S. verklaard dat hij tevoren niet geweten had dat het hem verboden was om in een autobedrijf te werken. Hij was in 1947 wel in de zitting geweest, toen de presi dent van het Gerechtshof het vonnis had voorgelezen, maar die bijkomende straf was niet tot hem doorgedrongen. Eerst toen hij van het politie-onderzoek hoor de. heeft hij aan het Gerechtshof een af schrift van het vonnis gevraagd. Een getuige a décharge vertelde dat hij, indien hy zaken met de bedoelde firma deed, te maken had met de zoon. De president: En die is minderjarig. De officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg, betoogde dat het duidelijk is dat verdachte zich schuldig gemaakt heeft aan overtreding van artikel 195 W. v. S. Ket moge waar zijn dat de klacht tegen S. afkomstig is van een concurrent, maar dit kan buiten beschouwing blijven, want het vonnis van het Gerechtshof moet worden nageleefd. Verdachte is indertijd door de politie gehoord. Toen wist hij in elk geval dat hij iets deed wat hij niet doen mocht. En toch is hij er gewoon mee voortgegaan alsof er geen vonnis was. Verdachte heeft willens en wetens de detentie van het Gerechtshof ter zijde ge steld. Het vonnis van het Gerechtshof was billijk en dat moet dan ook worden nagekomen. De eis luidde; 6 maanden gevangenis straf, waarvan 4 maanden voorwaarde lijk. Verdachte: Ik zou graag zien dat u mij niet meer in de gevangenis stopte. Uitspraak over 8 dagen. Vijftien millioen extra voor uitbreiding van Schiphol De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteren na een uitvoerig debat vijftien millioen gulden beschikbaar gesteld voor de uitbreiding van de gemeentelijke lucht haven Schiphol, boven de 51 millioen die reeds gevoteerd waren. Toonkunstenaarsvereniging houdt jubileumfeestweek De Koninklijke Nederlandse Toonkun stenaarsvereniging, die deze maand 75 jaar' bestaat, zal dit feit met een feestweek v$n 19 tot 25 Juni in de hoofdstad vieren. Op het programma staan een tentoonstelling van oude muziekinstrumenten in het Rijks museum, een kamermuziekavond in het Concertgebouw, een concert van heden daagse muziek op oude instrumenten in het Stedelijk museum, een orgelavond in de Oude kerk, een opera-voorstelling in het kader van het Holland-Festival van „Phi lomela" en tot slot op het weekend een ontvangst door het gemeentebestuur, gala concert en receptie in het Concertgebouw en de jaarvergadering in Bellevue. Voorts zullen gedurende de feestweek de klokken van Amsterdams torens dagelijks van half een tot half twee worden bespeeld door beiaardiers van de jubilerende vereniging. Het doel van de vereniging is de toon kunst en de belangen der Nederlandse toonkunstenaars te dienen, onder meer door de bekroning en de bevordering van het uitvoeren van hun werken. Behalve naar stimulering van de scheppende toon kunst werd ook gestreefd naar verheffing van het peil van de toonkunstenaarsstand en van het muziekonderwijs. De vereniging voerde voor het eerst in ons land muziek- examens in. Duizenden werden in de loop der jaren door haar gediplomeerd. Om streeks 1930 werd bereikt dat de examens semi-staatsexamens werden, die in 1935 door de staat werden overgenomen. In samenwerking met alle andere ver enigingen van toonkunstenaars kwam de Nederlandse toonkunstenaarsraad tot stand die een doeltreffende beroepsbescherming nastreeft. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN '6 morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF Zondag ontscheping van de „Greely" Een dezer dagen zijn de troepenschepen „Kota Inten" en „General Harry Taylor" met respectievelijk 900 en 1450 repatrië rende raiiitairen aan boord van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Beide schepen worden begin Juli resp. te Rotter dam en te Amsterdam verwacht. Aan boord van de „Kota Inten" bevinden zich de volgende gesloten onderdelen der Ko ninklijke landmacht: de 41ste genie veld compagnie, de 41ste genie park compagnie, de 41ste divisie marechaussée-compagnie en het tweede gedeelte van het 41ste zelf standige verkenningseskadron. Het eerste gedeelte van dit eskadron bevindt zich aan boord van de „General Mac Rae", die op 31 Mei uit Priok naar Nederland vertrok. Tot de opvarenden van de „General Harry Taylor" behoren: het 413de bataljon infanterie en het 402de bataljon infanterie. Het troepenschip „General A. W. Greely" wordt in de nacht van Zaterdag 17 Juni op Zondag 18 Juni voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping zal onvoor ziene omstandigheden voorbehouden Zondag 18 Juni 's morgens te 9 uur in de haven van Rotterdam beginnen. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat in tegenstelling tot de aanvankelijke ver wachting, het troepenschip „Hellenic Prince" eerst omstreeks Woensdag 21 Juni in de haven van Amsterdam wordt ver wacht. Kunst- en Antiekbeurs geopend De Oude kunst- en antiekbeurs, geor ganiseerd door de Vereniging van hande laren in oude kunst in Nederland, die tot 6 Juli wordt gehouden in „Het Prinsen hof" te Delft, werd onder grote belang stelling geopend door de secretaris-gene raal van het Departement van Economi sche Zaken, prof. G. Brouwers. De schilder Jaap Praag houdt in zijn atelier-woning te Zandvoort van 17 tot 30 Juni een tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, pastels en tekeningen onder de titel „Parijse en Hollandse indrukken'; ADVERTENTIE 4*i.. de fign v&uiMpit/ Hoogeveen en Gatsonides met Minor naar Le Mans De Haarlemse Minor-rijder G. Hoogeveen heeft met een Minor ingeschreven voor de beroemde 24 uurs-race voor sportwagens in Le Mans. Als tweede man gaat niemand minder dan M. Gatsonides mee, Hoogeveen en Gatsonides rijden niet de door Hoogeveen verbouwde Minor-sport waarmee hij bij de laatste sportwagen-race op het Zand- voortse circuit zoveel succes oogstte, maar zij krijgen een speciale wagen van de Tsje chische fabriek. Aanvankelijk had de fabriek met Tsjechische coureurs ingeschreven, maar er kwam voor hen een kinkje in de kabel en zo konden deze Hollandse rijders de inschrijving overnemen. Zij maken in hun klasse (tot 750 cc.) zeker geen slechte kans, want de Minors, die met hun twee tact-moto- ren nogal aardig wat kunnen hebben, zijn in deze zware races zeer succesvol geweest. En wat de rijders betreft noch Gatsonides noch Hoogeveen hebben van de buitenlandse cracks veel te leren. De 24 uurs-race in Le Mans, die thans voor de tweede maal na de oorlog weer wordt gereden, is een van de klassieke races van het continent. In deze zware test voor wagen en rijders zijn in de loop der jaren Europa's grootste coureurs uitgekomen en talloos zijn de dramatische voorvallen, die dit evenement tot een van de kleurigste en belangrijkste gebeurtenissen in de auto- mobielsport hebben gemaakt. Waterpoloprogramma Het programma van de in de week van 19 tot en met 24 Juni te spelen waterpolowed- strijden luidt: competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond: Maandag 19 Juni: dames, derde klasse C: Meeuwen 2DWT 2; heren, eerste klasse B: NeptunusHaarlem; tweede klasse A: Dol fijnHPC: reserve tweede klasse A: De Futen 2—DWR 2. Dinsdag 20 Juni: dames derde klasse B: HaarlemWaterlelie; heren: eerste klasse B: HaarlemNereus; reserve eerste klasse A: Haarlem 3HZPC 2; reserve derde klasse B: DAW 2—DWR 3. Woensdag 21 Juni, dames, tweede klasse C: HDZ 2HVGB 1; heren, reserve hoofdklasse: HPC 2IJ 2; reserve eerste klasse A: HPC 3 DJK 2; reserve eerste klasse B: GZC 2 Haarlem 2; reserve tweede klasse A: DWR 2 —HVGB 3. Donderdag 22 Juni: dames eerste klasse: VZVMeeuwen; tweede klasse A: Nereus DWR; derde klasse C: DWT 2Nereus 2; heren, eerste klasse B: MerwedeHaarlem; reserve derde klasse B: Nereus 3DWR 3. Vrijdag 23 Juni: dames, tweede klasse A: ZIAN—HPC; derde klasse C: HVGB 2— VZV 2; heren, hoofdklasse: Meeuwen-HVGB; reserve eerste klasse A: HVGB 2Meeuwen 2; reserve tweede klasse A: HVGB 3 Dolfijn 2. Zaterdag 24 Juni, dames, tweede klasse C: HVGB—DWT: heren, tweede klasse A: DWT —DJK; reserve eerste klasse B: AZPC 2 Haarlem 2. D.W.T.—Robben 2 2-5 De dames .waterpolowedstrijd DWTRob ben 2 werd gisteravond voor de tweede klasse competitie KNZB in de zweminrich ting aan de Kleverlaan gespeeld. Door goed plaatsen en zich snel vrij zwemmen waren de Hilver&umse dames,in de meerderheid. Nadat eerst een ver schot van een der dames van Robben geen succes had opgeleverd, maakte Pasla van Bruggen uit een voorzet van Do Turkenburg het eerste doelpunt. Kort hierop bracht Wil Veldhuyzen de par tijen op gelijke voet, waarna wederom een aanval van Robben met succes werd be kroond. De rust ging in met 21 voor de Robben. In de tweede speelhelft bracht Paula van Bruggen de stand op gelijke voet (2—2). Na het nemen van een hoekworp kwam de bal bij Wil van Breukelen die inschoot (23). Direct na de ingooi door de scheidsrechter had Wil Veldhuyzen succes met een ver schot en nadat de Hilversumse dames nog een- maai hadden ingeschoten kwam 't einde met 52 voor Robben 2. Gokjes. Uit een statistisch onderzoek gebleken, dat in Engeland 650 millioe! pond sterling aan weddenschappei wordt uitgegeven. Dit is ongeveer di helft van hetgeen per jaar aan inkom stenbelasting wordt betaald. Relletje. Op de Piazza Venezia te Romi kwam het Donderdagavond tot treffen tussen de politie en oorlogs invaliden, die een betoging op touw hadden gezet tegen de traagheid, waar mede de regering de pensioenaanpas sing regelt. De politie heeft de betoger uiteen gedreven, maar deze laatste: maakten later aanstalten om op he plein te overnachten. Revolte. De-opstandelingen, die Donder dag de tweede stad van Peru, Arequi pa, hebben overmeesterd, zijn volgen een regeringscommuniqué, dat communisten noemt, beslissend slagen. Bescherming. De Oost-Duitse regerini heeft besloten een „zeepolitie" te vor men „ter bescherming van onze demo cratische prestaties en de economisch! wederopbouw langs de kust." De politie zal douanewerkzaamhedei verrichten, waterwegen afbakenen toezicht houden op de Oost-Duitse vis sersvloot. Omgekeerde wereld. Het gehele personee van de afdeling expeditie van het En gelse communistische blad „Daily Wor ker" is in staking gegaan, omdat eei zo juist benoemde opzichter comma nist is. Het personeel legde het werk neer ter wijl het blad gedrukt werd en zodoen de misten de bladen voor Schotland d trein. De stakingsleider verklaarde, dat nie mand van de expeditie noch van h« magazijn communist is. Het personet had twee personen voorgedragen voo de functie van opzichter, doch zij wer den ten behoeve van een communis gepasseerd. De stakers zijn van oor deel, zo zeide zij, dat bekwaamheid ii het werk en niet de politieke kleu doorslaggevend was. Brand. In het centraal station van Heisin ki is brand uitgebroken in de loketten afdeling. De schade bedraagt ongevee 100.000.000 Finse marken. Een commis sie van onderzoek is benoemd. Aardbeving. Men vreest, dat nog 9 per sonen om het leven zijn gekomen ten gevolge van de aardverschuiving in h{ afgelopen weekeinde in Bengalen. D aardverschuiving ging gepaard m< zware regens, stormen en typhonen Het aantal doden is thans gestege tot 64. Explosie. Bij een ontploffing in speelgoedfabriek te Gleik, nabij Stey: in Opper-Oostenrijk, zijn zes arbeider gedood en tien zwaar gewond. De ont ploffing zou het gevolg zijn gewees van het openen van een fles aceton bi een brandende kachel. De tien gewon den sprongen met brandende klere uit de ramen. Wedden. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Life" verdienen de bookmaker en de exploitanten van gok-gelegen heden in de V. S. per jaar 6 milliar dollar, dat is meer dan de grootste 10 maatschappijen samen. 50 millioen vol wassenen en talrijke minderjarige verspelen jaarlijks bijna 30 milliar dollar, zo deelt het blad mee. Aarde. Ook van het graf van de wals koning Johann Straüss is aarde naa Los Angeles gezonden om, als symboc van de macht der muziek voor de we reldeenheid, met de aarde van de gra ven van grote musici over de gehel wereld op Californische bodem te wor den uitgestrooid. Konijnen. Denemarken heeft te lijden va een konijnenplaag en heeft de Brits autoriteiten in Duitsland verzocht bepalingen betreffende het verbod va het gebruik van jachtgeweren doo Duitsers te verzachten, daar de ko nijnen van Duitsland uit de grens ove komen. ADVERTENTIE GESLAAGD voor het examen en dan. een HORLOGE van KAN HERENHORLOGES vanaf 20.— DAMESHORLOGES vanaf 30.— BARTELJORISSTRAAT JUWELIER HORLOGER HAARLEM TELEFOON 13004 Om het kampioenschap Zaterdagmiddagvoetbal Zaterdagavond 7 uur wordt op het Sizo- terrein te Hillegom de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van Nederland Za terdagvoetbal gespeeld tussen Quick Boys (Katwijk) en Huizen. Om de titel kampioen van s* Nederland Zaterdagvoetbal wordt dit jaar voor het eerst gestreden. De ploegen hebben een wedstrijd gewonnen en een ver loren. In Huizen won Quick Boys met 41 maar j.l. Zaterdag namen de spelers van Huizen revanche door in Katwijk met 2—1 te zegevieren. De beslissing zal Zaterdag avond in Hillegom vallen. 12. „Welnu," sprak Graaf Isen Grim streng. „Geen praatjes verder. Je bent aangenomen als grafelijk chauffeur. Denk er om dat je altijd met twee woorden spreekt en dat ik geen tegenspraak duld. Beleefheid, onderdanigheid en zwijgzaam- heid is wat ik van mijn bedienden verlang. Onthoud dat, en maak mij nooit kwaad!" En nu kun je hier blijven wachten, totdat mijn knecht komt om je met mijn bagage te helpen." Met die strenge woorden ver dween hij, en het moet gezegd worden, dat Panda helemaal niet blij was toen hij nu alleen bleef. „Een strenge man," dacht Panda. „Zo'n lange rit is natuurlijk wel vóórdelig, maar ik had toch liever een andere baas. En nu neemt hij nog bagage mee ook. Het wordt vóst een onvoordelige rit voor me!" Maar lang stond hij zo niet te denken,, want al even later ging de deur weer open en daar kwam de graaf weer binnen. „Ik ben de knecht van de graaf, en hier is de bagage van de graaf," zei hij ernstig. Hij had een voorschoot voor ge daan, en hij reikte Panda een klein koffer tje toe. Het was een érg klein koffertje, niet maar gewoon een klein koffertje. Dat kwam waarschijnlijk, omdat hij niet veel had om er in te doen. „Ja, ik zie het," zei Panda. Maar wie bent u nu eigenlijk? De graaf, of de knecht?" „Ik ben de knecht van de graaf," zei de graaf, „maar dat is voor de bezuiniging, want ik ben ook de graaf van de knecht." Nu begon Panda het te begrijpen; hij nam het koffertje aan en zei: .JDank je, knecht! Zeg maar tegen de graaf dat ik er voor zal zorgen." „Ik zal het de graaf zeggen," beloofde de graaf ernstig. E.D.O. en V.S.V. spelen om he kampioenschap van Haarlem Op het terrein van EDO wordt Zaterdag avond de wedstrijd EDOVSV gespeeld on het kampioenschap van Haarlem. Vele jarel geleden werd besloten het kampioenschap ij te stellen en regelmatig gingen de wedstrij den door. In de laatste jaren was er gea gelegenheid de wedstrijden te houden, docj dit jaar is de organisatie weer ter hand g4 nomen en het resultaat is, dat EDO en VSj de eindstrijd hebben bereikt. EDO verschijnt als volgt: doel: Van da Berg; achter: Dweelaart en Vrenegoor; miq den: Karpes, Koning en Lasones; voor: Spel Schildwacht, Roodselaar, Hellingman d Steendam. Volgend jaar kunnen ook HFC en Schotel aan het tournooi om het Haarlemse kam pioenschap deelnemen. Cricket Flamingo's in Bloemendaal De jaarlijkse wedstrijd tussen het elfta van de Haarlemse Cricketbond en de Fis mingo's wordt Zaterdagmiddag op het terrei van „Haarlem" aan de Donkerelaan in Bloa mendaal gespeeld. In de samenstelling vd het HCB-elftal is een wijziging gekomen B Lokman (CVHW) is verhinderd en word vervangen door J. Kapteijn de Bouwmeesta (Rood en Wit). Honkbalprogramma Zaterdag 17 Juni: Overgangsklas A: 3.J uur WatergraafsmeerSpartaan: 3 30 uii DOS—TIW: 3.30 uur The Catchers—ABd Overgangsklas B: 4 uur TYBBHCK. Twei de klas C: 3.30 uur DECSpartaan 2; 3 uti RCH 2Rooswijk; 4 uur: DWVKennemei land. Tweede klas E: 3 uur Volewijckers4 The Catchers 2; 4 uur Shellt Gooi; 3 uil WGA 2—Blauw Wit 2. Zondag 18 Juni: België—Nederland te Anl werpen. Overgangsklas A: 11 uur Ajax 2-* DWS. Overg.klas B: 2 uur Sparta—HHC 10.30 uur CeleritasHFC Haarlem; 10 uu RCHSC Haarlem 2. Tweede klas A: 10 uil HFC Haarlem 2TYBB 2; 10 u. Zandvoon meeuwenLaakkwartier, Tweede klas B EDO 2—Schoten 2: 2.30 uur: HHC 3—EHS 2.30 uur SchiedamHCK 2. Tweede klas D 11 uur AHC '31—ABC 2.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2