Vorstelijke belangstelling voor gala-concert Voorlichtingsbijeenkomst over Australië PENDULES HORLOGES VAN N I EL Tentoonstelling van daadkracht Pa's Dai 18 Juni Vrijdag 16 Juni 1950 3 Hollan'd Festival geopend Koningin Juliana en Prins Bernhard woonden gisteren in het feestelijk met vlaggen, bloemen en tapijten versierde Concertgebouw te Am sterdam de eerste avond bij van het Holland Fes tival, dat na een jaar van intensieve voorbe reiding precies op het vastgestelde uur en mede dank zij deze vorstelijke belangstelling op luister rijke wijze is begonnen. Het zal niet alleen de aandacht van kunstlie vend Nederland een maand lang geboeid hou den, doch tevens duizen den vreemdelingen aan trekken. Carillonbespe lingen in zestien steden gingen aan deze opening vooraf. Een garnering van anjers en riddersporen in de nationale kleuren tooide het frontbalcon waar voor het Koninklijk Paar, ter hoogte van de zogenaamde blauwe zaal onder een baldakijn een stemmig verlichte loge was ingericht. Het Wil helmus, waarmede het concert uiteraard begon, werd geestdriftig mee gezongen door een in gala gestoken publiek, waaronder maar liefst acht ministers, talrijke leden van het corps di plomatique, staatssecre tarissen en hoofden van departementen, de Com missarissen der Koningin in de provincies Noordholland, Zuidholland en Overijsel, enige tientallen leden van de Staten-Gene- raal. burgemeesters en wethouders van Amsterdam en 's Gravenhage, benevens vertegenwoordigers van vele andere ge meentebesturen. Hare Majesteit was bij de ingang aan de Jan Willem Brouwerstraat ontvangen door burgemeester d'Ailly en bestuursleden van het Holland Festival en het Concertge bouw. Zij droeg onder een boa van witte struisveren een blank avondtoilet met Beeldende kunst „Het Hollandse Landschap" De Zaterdag in de zalen van de maat schappij Arti et Amicitiae te Amsterdam geopende tentoonstelling zal reeds door haar verzamelnaam „Het Hollandse Land schap" vele bezoekers trekken, want het landschap-schilderen is steeds een der glo ries van onze Hollandse kunstenaars ge weest. Aanvankélijk slechts dienend als achtergrond of omgeving voor menselijke figuren, groeide het landschap tot zelf standig onderwerp, rijk aan mogelijkheden: het ideale, het heroïsche, het poëtische, het gehéél gecombineerde, dus alleen in fantasie bestaande landschap. Ook de aesthetische vormen gingen een rol spelen: het cubistische landschap, het uitsluitend decoratief bedoelde landschap. Deze tentoonstelling bevat 115 werken, waarvan er ongeveer 25 géén landschap pen zijn. Lizzy Ansingh zond „Fantasie" en „Arsengal der vrouw", uitingen van haar door poppen gepersonifiëerde levensfilo sofie. Mevrouw Bauer-Stumpff exposeert een „Stilleven met cigaretten", een fijne combinatie van fletsblauw, citroen-geel (de bekende kop van het Franse week blad „Arts"), chinees porcelein, enzovoort. Van de meestal landschappen-schilderende H. J. Bramer vindt men er onder meer „De ijzeren Pot", een Hynckes-achtig geval, verkregen door het bijeen plaatsen van allerlei voorwerpen die sterk waren en nu vermoeid en versleten zijn. Het is jammer dat al deze stillevens, atelier-hoekjes en portretten, hoe fraai ook soms, toch afbreuk doen aan de alge mene idee die deze tentoonstelling wilde nastreven: het Hollandse landschap. Op dit terrein zijn er staaltjes van sterk tempera ment aanwezig, bijvoorbeeld Germ de Jongs „Ameland" (1949): een scherpe duin rand en een diep blauwe zee. Ook Jos. Rovers' ..Buurpraatje" is origineel van visie en kleur. Eveneens bleef een ruime tekening „Geuldal" van W. A. v. d. Walle ons bij. J. J. Moolhuizens-„Duinlandschap" weet de schijnbaar monotone kleuren van de duinen tot een symphonie te herschep pen. Jan de Leeuw bracht een weids ge zicht op Bergen en een prachtige „herfst en regen"-stemming in „Polder de Woude". Van Jan F. van Deenes „Boerderij in Twente" is het contrast van vlak geschil derde geveltjes met het los gepenseelde gebladerte merkwaardig. Von Duimen Krumpelman geeft een indruk van een plasregen aan het Spaarne, waarbij het oranje van de dakpannen door kleurcon trast gaat spreken. J. G. den Hengst zocht eenzelfde „regen-impressie op de „Place du Tertre" te Parijs. Een verzorgd minia tuur is „Dode mus" van Joh. Ponsioen. Verder vindt men er vele bekende namen: D. Schulman, L. H. Schutte, prof. H. J. Wolter, Otto B. de Kat, W. A. Knip (fraai gecomponeerde „Steengroeve in Limburg"), Dirk Harting, Georg Rueter (vijvertje met rijk lommer), enzovoort. Ondanks het gebrek aan eenheid van onderwerp, die toch de oorspronkelijke op zet was, is het een bevredigende tentoon stelling. Zou de keuze-commissie ditmaal meer op de Vriendschap dan op de Kunst gelet hebben, vraagt men zich niettemin af de stillevens en portretten niet te na gesproken? Enig beeldhouwwerk werd nog toegevoegd. De expositie duurt tot 2 Juli. H. SCHMIDT DEGENER Burgemeester d'Ailly begeleidt H. M. de Koningin naar de speciale loge in het Concertgebouw. goudborduursel, de Prins was in rok met een anjer in het knoopsgat. Het ten gehore gebrachte programma bestond uit de Vierde of Italiaanse Sym phonie van Felix Mendelssohn Bartholdy, het Pianoconcert in Es van Mozart (met Dame Myra Hess als soliste), de aan Pierre Monteux opgedragen Derde Symphonie van Willem Pijper en de suite uit de mu ziek voor het ballet „L'Oiseau de feu" van Igor Strawinsky. Koningin Juliana heeft in de pauze de dirigent Eduard van Beinum in de blauwe zaal ontboden om hem en het orkest te complimenteren. Na afloop van het concert ontvingen burgemeester en wethouders van Amster dam de genodigden in de zalen op de eer ste verdieping van het Rijksmuseum, welke receptie eveneens door Koningin Juliana en Prins Bernhard werd bijgewoond. Be geleid -door de hoofddirecteur, jhr. D. C. Röell, bezichtigde het Koninklijk Paar de gerestaureerde Nachtwacht. Pas om kwart over elf, na een ongedwongen samenzijn, werd de terugtocht naar Soestdijk aan vaard. Bellen voor Koninklijk gezin Door de directie van de klokkengieterij „Van Bergen'' te Heiligerlee zal tijdens hel bezoek van het Koninklijk paar aan die plaats op Woensdag 22 Juni behalve een luidklok voor het Paleis Soestdijk ook aan elk der vier Prinsessen een tafelbel worden aangeboden. Deze tafelbellen wer den in brons gegoten en op een speciale wijze bewerkt. De versieringen van de bellen, die voor elk der Prinsesjes ver schillend zijn, worden naar historische motieven ontworpen. Twintig oefenvliegtuigen voor Nederlandse luchtmacht Gisteren werden de eerste toestellen van ongeveer twintig „Beechcraft"-vliegtuigen afgeleverd aan de Nederlandse luchtstrijd krachten. De LSK ontvangt deze toestellen in het kader van de wederzijdse militaire bijstand. De vliegtuigen zullen worden gestation- neerd op de vliegbasis Gilze Rijen. De vliegtuigen zullen dienen voor het oefenen van gehele bemanningen van bommenwerpers: piloten, bommenrichters, boordschutters, waarnemers, telegrafisten. Het nieuw in gebruik te nemen toestel heeft twee motoren en biedt plaats aan zes tot zeven personen. Vliegtuigen van hetzelfde type zijn in gebruik bij de op leiding van burgerluchtvaartpiloten door de Rijksluchtvaartschool. Schaken Nedérlaagtournooi van „Het Oude Slot" In de eerste wedstrijd van het nedérlaag tournooi 1950 heeft „Het Oude Slot" een gelijk spel van 7';7'.- tegen het sterke vijftiental van de schaakclub Kijk Uit uit Beverwijk behaald. De tweede ronde ging tegen een combinatie van de landskampioene VAS uit Amsterdam, dat te stex-k bleek te zijn. Met 10'41-i verloren de Heemste denaren. De derde tegenstander, SC „Sant poort". heeft de moeilijke taak te trachten dit totaal te overtreffen. Na afloop van deze wedstrijden beginnen de persoonlijke zeskampen van dit zomer- tournooi op 5 Juli. De inschrijving hiervoor kan tot 28 Juli geschieden bij het secreta riaat. Postiaan 6 te Heemstede. Daarna volgt een jeugdtournooi tot 18 jaar, waarvoor de inschrijving tot 12 Juli openstaat. Deelnemers aan Shell-sterrit vandaag gestart Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de „Koninklijke" is door de Nederlandse organisatie van de Shell een sterrit georganiseerd. Vierhonderd deelne mers zijn hedenmorgen uit veertien ver schillende plaatsen in ons land gestart. Zij kunnen voor deze 24 uurs-rit hun eigen route kiezen. Van de veertien verplichte controle posten is er een bij de garage Gatsonides in Heemstede.. finish is in Houtrust in 's Gravenhage. De hoogst-geklasseerde twin tig deelnemers zullen in aanmerking komen voor de klassementsproef. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Geen beter bindmiddel voor Uw groenten en sausen dan Honig's Maizena Candidaat-emigranten ingelicht Iedere week melden zich bij de Haar lemse Gewestelijk Arbeidsbureau gemid deld vijf-en-zeventig personen om inlich tingen over emigratie en aan deze worden zoveel mogelijk adviezen verstrekt. Boven dien komen nog vele vragen binnen van candidaten die gaarne ingelicht willen worden over Australië. Voor dezen heeft het Arbeidsbureau bijeenkomsten uitge schreven. Verleden week was gebouw Sint Bavo geheel bezet en Donderdag avond het Gemeentelijk Concertgebouw. Na een inleidend woord van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer A. P. M. van Riel, sprak de heer H. A. van Luyk, werkzaam op het Rijksar beidsbureau te Den Haag en speciaal be last met emigratie-aangelegenheden. Deze merkte op, dat emigreren een zeer gewich tige stap is en alvorens het land te ver laten moet men de zaken goed overwegen en zich afvragen of men geestelijk en lichamelijk in staat is naar Australië of eventueel elders te vertrekken. Het is niet de bedoeling van spreker emigratie „aan te praten", doch belangstellenden er op te wijzen, dat zij goed moeten nagaan of er kans van slagen is. Gehuwden dienen overleg te plegen met hun echtgenoten en Do sigar&t van vooroorlogse kwaliteit F aiUllli cent de 20 ADVERTENTIE met bim-bam slagwerk, vanaf f 52.50 in de bekende, goede kwaliteiten 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 Speciaalzaak sinds 1883 Agenda voor Haarlem VRIJDAG 16 JUNI Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV, 8 uur Gebouw Cultura: Bijeenkomst met als spreker M. H. Smink, 8 uur. City: „Slaven schip", 18 j., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „SOS. kustwacht", 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Welkom thuis", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bastogne", 14 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vreemd in eigen huis", 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De man op de Eiffeltoren", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 17 JUNI Rembrandt: Op het toneel „Pietje Bell", 2 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. Internationale conferentie in de Friese hoofdstad Staalkaart van Europese minderheden Op Zaterdag 1 Juli zal de „Federale raad der Europese minderheden en ge bieden" te Leeuwarden bijeenkomen. Waarschijnlijk zullen afgevaardigden van 21 volken en minderheden aan het con gres deelnemen, nl. Schotland, Wales, Cornwall, Zw'eedse minderheid in Finland, Duitse minderheid in Sleeswijk, Deense minderheid in Sleeswijk, Friese minder heid in Sleeswijk.Friesland, Noord-Bra bant, Vlaanderen, Wallonië, Noord-Frank rijk, Bretagne, Baskenland, Cataloniö, Beieren, Zuid-Tirol, Aosta en Sicilië. Het congres zal 's morgens worden gepresi deerd door dr. Ole Björn Kraft, oudminis ter van Denemarken. Dr. ir. J. B. van der Meulen, een van de leden van de Friese delegatie zal een uiteenzetting geven over: „Het doel van het congres en de organi satie". In behandeling komen vervolgens rapporten en voorstellen van de heer F. J. de Landaburu, lid van de Baskische dele gatie over: „De erkenning van de rechten der Europese minderheden, volken en re gionen is een noodzakelijke voorwaarde voor de ontwikkeling van een Europese en internationale gezindheid". Op de middagbijeenkomst welke onder voorzitterschap van de heer José Antonie de Auirra, eerste minister van Catalonië, staat, komen in behandeling rapporten en voorstellen van di*. W. Kok, lid van de Friese delegatie, over: „De onderwijspro blemen die voortvloeien uit het bestaan van meer dan een cultuur en taal binnen een staatsverband". Voorts rapporten en voorstellen van de heer dr. Jörgen Kisbye Möller, rechter in het Hoog Gerechtshof te Kopenhagen over organisatorische en juridische aspecten van het verdedigen van de rechten der min derheden, kleine volken en onzelfstandige gebieden. In de avondzitting wordt onder leiding van de heer C. Plisnier, vice-voorzitter van de raad over de voorstellen gestemd. De besprekingen zullen in het Frans en in het Engels worden gehouden. De Friese dele gatie bestaat uit de heren B. C. Algra, H. Algra, dr. W. Kok, dr. ir. A. Vondeling en dr. J. B. van der Meulen. ZESTIG JAAR KONINKLIJKE Wanneer de gemiddelde Nederlander zich een voorstelling maakt van zaken doen in het groot, dan pleegt hij onwille keurig zijn blik te richten op het grote land aan de overkant van de Atlantische Oceaan. En hij vergeet daarbij dat ook ons kleine land concerns heeft van wereldfor maat, die niet alleen de harde concurren tiestrijd met de Amerikaanse reuzen-con cerns hebben aangedurfd, maar in die strijd tegen de verdrukking in zijn ge groeid tot ondernemingen die zich tot in de verste uithoeken van de wereld hebben gevestigd om daar een machtig bewijs te leveren van Nederlandse daadkracht. Een van de sprekende voorbeelden hiervan zo niet het sprekendste is de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij of kortweg de „Koninklijke". Zestig jaar lang nu heeft de „Ko ninklijke" op het veel bezongen en veel gesmade terrein der oliewinning en olie handel zijn mannetje gestaan. En hoe! Dwars tegen alle tegenslagen en tegen alle moordende concurrentie in is in de afge lopen zestig jaar dat kleine maatschap pijtje al kreeg het bij zijn geboorte meteen het praedicaat Koninklijke mee dat in het einde der vorige eeuw met zijn ene bron bij Telana Toenggal op Sumatra begon, uitgegroeid tot een onderneming die een begrip is geworden. Grote mannen hebben haar zo groot gemaakt. Mannen als J. B. Aug. Kessler Sr., die dag en nacht werkte als loodgieter, diplomaat, metse laar, distillateur, octrooi-gemachtigde en verkoper. Een man die het gedaan kreeg, omdat het woord „opgeven" in zijn woor denboek eenvoudig niet voorkwam. Zware stormen zijn over de Koninklijke heengegaan in die 60 jaren. De productie-crisis in 1898.' de eerste wereldoorlog, de „krach" in Wallstreet en de tweede wereldoorlog, die haast de helft van haar vloot vernietigde en een lange lijst van offers onder haar personeelsleden vroeg. Maar talloze malen is de Koninklijke de storm vnorgeweest. De samenwerking met de Shell (1902) en de definitieve samensmelting met die Britse onderneming (1907). het bouwen van een eigen tanker- vloot, het zich vestigen op het eigen ter rein van de machtige tegenstanders in Californië, het in exploitatie brengen van de bronnen in Venezuela, het bouwen van de raffinaderijen op Curagao en de talloze resultaten van de researeh-laboratoria der Koninklijke'Shell-groep zijn evenzovele bewijzen van het initiatief en de durf van dit wereld-concern. En wat de toekomst betreft, zei de direc teur-generaal, mr. B. Th. W. van Hasselt ons: „Wij hebben nu een kerngezond be drijf dat zijn volle expansiekracht behou den heeft. De vraag naar aardolie-produc ten zowel als brandstoffen, smeermiddelen en grondstoffen vah de chemische in dustrie blijft nog steeds stijgen". Drie tentoonstellingen. Mocht gij u een kijkje willen gunnen in dit fascinerend bedrijf, dan raden wij u aan één van de tentoonstellingen te gaan zien, die in het Amsterdamse Krasnapolsky, in het gebouw van Ahoy in Rotterdam of in de Haagse dierentuin zullen wor den gehouden. Gij zult er kaarten zien waarop de enorme spreiding van dit bedrijf, dat 250.090 mensen in dienst heeft in beeld is gebracht. Ge krijgt er een beknopt inzicht in de winning van de ruwe olie door verkleinde model len van boortorens en „ja-knikkers". Dan de verwerking tot benzine, smeerolie, stookolie. Dieselolie, asfalt, grondstoffen voor insecticides, kunstmest, wasmiddelen en plastics. En dat is nog maar een greep uit de duizend-en-één eindproducten, zon der welke de moderne samenleving vrij wel ondenkbaar zou zijn. Men vertelt er u iets van de opsporing, één van de meest fascinerende ondei'delen, die wordt ver richt door geologen, die reeds bij hun stu die door het bedrijf zijn geholpen. En de jubileumfilm van de „Koninklijke" geeft de enorme groei van het bedrijf weer. Het is onmogelijk de honderden facetten van het ingewikkelde mechanisme van de Koninklijke/Shell groep hier weer te geven. Maar ge krijgt op de tentoonstel ling een goed beeld van wat de wilskracht en de volharding van bekwame Nederlan ders vermag. eventueel met hun kinderen en alleen na volledige overeenstemming moet de reis aanvaard worden. De heer Van Luyk gaf een beeld van Australië en deed daarbij mededelingen over de oppervlakte, over de afstanden en over. de gezondheidstoestand, welke zeer gunstig te noemen is. Zij die emigreren dienen er rekening mee te houden, dat de wijze van werken geheel anders is. Dit is vooral in de akkerbouw het geval Er wordt bijna uitsluitend met machines ge- werkt en in de wintermaanden verrichten de landbouwers allerlei werkzaamheden, welke in ons land aan timmerlieden, sme den en anderen worden overgelaten. In de industrieën en ambachten kunnen Neder landse vaklieden goed meekomen, mits zij de Engelse taal behooxdijk kunnen spre ken. De heer Van Luyk gaf de bezoekers, die plannen hebben te emigreren, in over weging grote aandacht aan de taal te be steden. Ook vrouwen dienen Engels te spreken om teleurstelling te voorkomen. De sociale voorzieningen zijn. volgens spreker, gunstig en de Australische voe ding is goed. Stelt men meer prijs op een Nederlands menu (veel groenten en aard appelen) dan zijn de kosten hoog, omdat er weinig groenten te koop zijn. Over het woningprobleem moest spreker pessimistische klanken laten horen. Emi granten moeten gemiddeld een jaar wach ten voor zij goed gehuisvest zijn. Van be lang is het beddegoed, kleding, stoelen en keukengerei mee te nemen. Mr. Gobius, secretaris van de Hervorm de emigrantencommissie en rector H. Brans deden mededelingen over de kerk in Australië. Na de pauze werden films over Austra lië en Melbourne vertoond, waarna de heer Van Luyk opnieuw aan het woord was om een groot aantal vragen te beant woorden. Hij deelde o.a. mee, dat naar Australië kunnen emigreren ongehuwde mennen tot een maximum van 25 jaar; ongehuwde vrouwen tot een maximum van 36 jaar; gehuwden zonder kinderen tot een maximum van 35 jaar; gehuwden met kinderen tot een maximum van 50 jaar en ongeschoolden tot een maximum 'van 40 jaar. Zij die een gevangenisstraf hebben ondergaan, politiek delinquent zijn geweest of vrijwillig in Duitsland hebben gewerkt, komen niet in aanmerking. Na een verblijf van vijf jaar bestaat er gele genheid tot naturalisatie. Voor vrouwen is er veel werk, voor administratief perso neel echter weinig. Ook voor de tuinderij en visserij worden weinig mensen ge vraagd. ïn de laatste tijd worden ook bloembollen gekweekt. Voorts deed de heer Van Luyk mededelingen over de kos ten en het verlenen van subsidie aan on geschoolden. Prins Bernhard reikt Maandag onderscheidingen uit Maandagmiddag 19 Juni zal Prins Bern hard namens de Koningin in de Ridder zaal te 's-Gravenhage ongeveer 200 onder scheidingen uitreiken voor daden, verricht gedurende de wereldoorlog en na 1945 in Indonesië. De te decox-eren personen behoren of hebben behoord tot het Rode Kruis, de verzetsbeweging in Nederland, de koop vaardij, het KNIL, de Koninklijke Marine en de koninklijke Landmacht. Uitgereikt zullen worden ongeveer 45 bronzen leeuwen, 80 bronzen kruisen, 25 vliegerskruisen en 55 kruisen van verdien ste. EINDEXAMEN RIJKSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM Geëxamineerd en geslaagd zijn voor han denarbeid 12 candidaten. de dames: J. Al- bei's. M. Albers, D. Jacobs. L. Max te Haarlem; J. Blom, M. Cosse te Heemstede; B. Bonekamp. W. Bosch te Beverwijk; A. Huisman te Heemskerk; J. Jumelet te Lisse; J. Klap te Zandvoort; W. Molenaars te Overveen. Snelheid 19 knopenmaar de bemanning ontbreekt. Vertegenwoordigers uit verscheidene landenwaaronder ook Nederland, woonden in Portsmouth een demon stratie bij met een nieuwe motorboot, die door middel van een draadloze controle- apparatuur wordt bestuurd. De boot, die een snelheid van 19 knopen kan bereiken, zal als schietschijf worden gebruikt voor de Engelse luchtmacht. De maximum afstand waarop men van het schip met de radio-stuurinstallatie de motorboot onder controle kan houden, bedraagt 12 kilometer. Een lezer zendt ons de volgende ontboe zeming: Het is nu de derde keer, dat Vaderdag zal worden gevierd Het moet ons van het hart, moeders en kinderen, dat wij vaders nog lang niet te spreken zijn over de wijze waar op deze viering plaats vindt Vele moeders doen of haar neus bloedt en de kinderen trekken er zich soms nog hele maal niks van aan. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Begrijp goed: Dit is onze grote Dag' Vaderdag staat mijlen-ver boven Moe derdag, Kinderdag en Dierendag. Sinter klaas en de IJsheiligen vallen er volkomen bij in het niet. Vaderdag vier je maar zo niet. Dat is geen feest, dat je alleen maar even op de-dag-zelf viert. Het moet worden voorbereid. Het moet zacht kens-nader-sluipen. Wij Vaders hebben het gehele jaar ge zwoegd, gewerkt, gevochten, opgevoed, ge kleed. getobd en belasting betaald. Dag in dag uit het nieuws uit de krant voorgelezen en ons onomstotelijk-juiste commentaar erbij gevoegd. Dat we daartussen door eens kegel den of een bitteruurtje hadden, of een kaart- avondje hadden, dat tel je niet. Dat hoort bij de verzorging. Wij brengen de centen binnen. Alle centen. Wij nemen daar wel iets van terug, maar per slot krijgt mijn zoontje (5 jaar) af en toe ook een cent. Wij willen echter niet klagen. Wij, Vaders, zijn de ruggegraat van de maatschappij en nog wel het bovenste gedeelte. Wij zijn het fun dament van het gezin. Wij zijn het klachten- boek. de dokter en de patiënt. Dit jaar zal dan ook Vaderdag op andere dan gebruikelijke wijze gevierd worden. Er is een comité van Vaderdagvierders opgericht. Het geheel staat onder bescherm heerschap van vooraanstaande en ver-boven- alles-uitstekende Vaders. Zaterdag 17 Juni beginnen de feesten. Be halve dat huis aan huis een of meer vlaggen worden uitgestoken in één of meer kleuren en emblemen plus de nodige guirlandes en „Welkom-Thuis' bordjes, worden om 1 uur 's middags de klokken geluid en de fabrieks sirenes beginnen te gillen. Gedurende 5 mi nuten. Op dit moment komen de Vaders thuis Over- en afgewerkt. (Zij. die al thuis waren gaan even zo-van-niets-wetend een straatje om). Moeders en kinderen staan in deur en raamopeningen klaar met sigaren en bloemen. Een kinderkoor zingt de Vaders de feestcantate: „Dag-Vader op dees Vader dag" toe. Een der aanwezigen zegt een vers op! Hierna volgt de gebruikelijke Zaterdagse prak-lunch. Dan gaar. wij. Vaders, baden. Dit duurt tot 3 uur. Hierna gaan wij vissen tot 6 uur. (Of doen alsof'. Daarna is er een samenkomst in de daarvoor nog aan te wijzen feestzalen. Begrijpelijk is dit alleen en uitsluitend voor Vaders. Op deze bijeen komsten zullen enkele Ministers en Staats secretarissen (Vader zijnde) het woord voeren. De volger.de onderwerpen zullen besproken worden: „De Man als Vader" „De Vader als Man" De Vader als Vader en als Man". Na de pauze volgt een voor dracht door een oud-Vader met als onder werp: „De Vader als Moeder". Dit laatste onderwerp moet beschouwd worden als ant woord od de grote vraag van deze tijd: Emancipatie van de Vrouw öf Evrouwcipatie van de man? Na deze bijeenkomsten blijven de Vaders tot ongeveer 2 uur 's nachts napraten. Enkele likeurstokerijen zorgen voor de gebruikelijke verfrissing. Bij thuiskomst van de Vaders zorgen speciaal de moeders ervoor, dat deze mennen niets in de weg wordt gelegd. Zij kunnen zich dus rustig en zonder welkomst liederen aan te horen naar hun sponde be geven. waar zij zacht zullen insluimeren. Zondag 18 Juni. 's Morgens om 9 uur slui pen de kinderkens zachtkens naar Vaders legerstede, wederom met bloemen en sigaren, overhemden, nethemden en gewone hemden, alsmede met snel- en zelfbinders. Zij zingen kozend: „Vader Jacob, slaapt gij nog?" Moeders brengen thee en beschuit en scheer water (thee en scheerwater gescheiden houden). Om 10 uur komen de Vaders in de feeste lijk versierde huiskamers, waar in intieme kring ontbeten wordt. Hierbij worden de gebruikelijke ontbijtproblemen niet aange roerd. Het blijve feestelijk. Dit gezellig samenzijn duurt tot 's middags 2 uur. Ieder kan dit op de hem of haar eigen wijze door brengen. Mits: Feest! Van 2 tot 3 uur gaan de Vaders even slui meren. De moeders en kinderen maken zich nu gereed voor de optocht. Zij begeven zich allen naar Spaarndam. Bij het reeds bekende monument stellen zij zich op. Intussen gaan de ontwaakte Vaders op hun stoelen langs de hoofdwegen zitten. Tankwagens van meer dan normale afmetingen brengen verfris singen rond. Bier: Gewoon best bier. Dan komen heel in de verte de Moeders met de kinderen Een prachtgezicht. Deze deinende, drommende en drukke massa, omgeven door wolken van stof en serpentines, gaat van Spaarndam (Monument) via de hoofdwegen van Haarlem over de Dreef naar De Haar lemmerhout waar zij zich zal ontbinden. Eveneens by het monument. Dit is dan mis schien net klaar. De moeders en kinderen gaan op eigen kracht huiswaarts. De Vaders gaan na dit schouwspel wederom naar de ons reeds vertrouwd geworden feestlokalen en zetten de feestelijkheden voort. Dit ge schiedt op intieme wijze. Daar het politie corps ook Vaders telt, zullen deze er ook aanwezig zijn. Sluitingsuur vervalt dus. Van 12 uur 's nachts af moet geprobeerd worden thuis te komen, teneinde de Maan dagse wasdag niet te verstoren. Maandag i9 Juni geven alle werkgevers (al- of niet Vader zijnde) vrij met dubbel loon. Ook Vader-Staat en de Burgervader. Dit zal een waardige Vaderdag worden. Leve de Pa's! A. C. In April kwamen 3400 woningen gereed Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in April 1950 3412 woningen gereed. Voor de over eenkomstige maand van de jaren 1946 lot en met 1949 zijn deze cijfex*s respectievelijk 49, 498, 2270 en 3184. In de eerste vier maanden van 1950 werden 13.910 wonin gen voltooid (in dezelfde period^, van 1949: 12.689). De in April geréedgekomen woningen zijn als volgt over de provinciën en grote steden verdeeld (tussen haakjes de cijfers van April 1949): Groningen 143 (139), Friesland 112 (218), Drente 75 (107), Overijsel 210 (161) Gelderland 478 (341), Utrecht 166 (180), Noordholland (excl. Amsterdam) 293 (419), Zuidholland (excl, 's-Gravenhage en Rotterdam) 358 (318), Zeeland 192 (331), Noordbrabant 425 (478), Limburg 373 (275), Amsterdam 169 (71). 's-Gra- venhage 215 (57), Rotterdam 152 (77), Noordoostpolder 51 (12), Nederland 3412 (3184). In April werden 4007 woningen in uit voering genomen (in April 1949: 2816). Het aantal in aanbouw zijnde woningen bedroeg op 1 Mei 40.054. In de periode Januari tot en met April 1950 werd met de bouw van 14.895 wonin gen begonnen tegenover 8.842 in de over eenkomstige periode van 1949. De Anti Rev. Studieclub houdt op Za terdagavond 17 Juni in een der zalen van de Wilhelminakerk een vergadering, waar de heer C. Bijlenga zal spreken over het onderwerp ..Naar een Chr. Volkspartij?". De heer M. Ockeloen zal eer. politiek over zicht geven.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5