Ons land moet bewoonbaar blijven C Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Maandag 19 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Eersfe jeugdpredikant te Haarlem Entrée van Ds. B. van Gelder Voor de Ned. Hervormde Gemeente van Haarlem was het Zondag een bijzondere dag. Het is namelijk voor het eerst, dat zij een predikant kreeg, die zich uitsluitend aan het jeugdwerk zal wijden. Des ochtends werd in de Grote- of Sint Bavo-kerk ds. B. van Gelder uit Winters wijk als jeugdpredikant bevestigd door ds. J. Bronsgeest met een predicatie naar aan leiding van Jesaja 21 vers 11, „Wachter, wat is er van de nacht?", waarin werd uieengezet van hoe groot belang het voor de gemeente is een predikant te hebben die zich met jeugdwerk zal bezighouden. Voor de intrede van ds. B. van Gelder des avonds was de belangstelling buiten gewoon groot. Niet alleen van de zijde van de jeugd, maar ook van de ouderen. De jeugdpredikant had als tekst geko zen Psalm 57 vers 9: „Waak op mijn lof prijzing, waak op, harp en cither, ik wil het morgenrood wekken" (vertaling prof. Obbink). „Waar haal ik de moed vandaag jeugd predikant te zijn?" Deze vraag wierp ds. Van Gelder op, nadat hij met scherpe lij nen de uitzichtloze ontgoochelde jeugd van 1950, die huivert voor idealisme en sarcastisch glimlacht om oude idealen, ge tekend had. De jeugd van nu, die ons fel aanklaagt over de 'geestelijke en stoffe lijke puinhopen, die wij idealisten heb ben opgeworpen, verstaat, dat het nacht is. Bij deze gedachten vind ik geen stukje moed jeugdpredikant te zijn. Toch komt een mens in doorlopend verzet tegen de duisternis en in opstand tegen de nacht. De mens hunkert naar licht en dageraad, hij is geen nachtvogel, maar een licht- zoeker, toegerust met verstand en daden drang. Maar ondanks het vele „isme", dat de wereld trachtte te verbeteren, is het nog nacht. Ondanks de nieuwe lofzang van het humanisme is er niet meer dan een handvol scherven over gebleven. De jeugd tuimelt verloren rond in een geestelijke leegte. Wij hebben geen krijgsplan meer. Maar God heeft de Zijne! „Ziende op wat boven is, mag ik tot de jeugd zeggen, dat er uitzicht en houvast in God is. Dat is de enige werkelijkheid!. Dat is de enige grond waarop ik als jeugdpredikant staan kan!" Wij moeten hoger klimmen op de vleu gels van gebed en geloof! Dan zullen wij licht ontvangen. „Zoek het heel hoog! Zoek het bij God en aan de voeten van Jezus Christus!" In zijn persoonlijke toespraak richtte ds. Van Gelder zich tot zijn ambtsbroeders en dan in het bijzonder tot ds. Bronsgeest, kerkelijke colleges en de jeugd, die zijn hart en liefde heeft en voor wie zijn huis altijd zal open staan. Dr. H. F. Tillema wordt op 5 Juli 80 jaar Dr. H. F. Tillema te Bloemendaal wordt op 5 Juli tachtig jaar. De heer Tillema werd te Echten in Friesland geboren. Na zijn studies aan de H.B.S. te Heerenveen, de universiteiten te Leiden en Groningen werd hij in 1894 apotheker en vertrok vier jaren later naar Semarang. In Semarang werd de heer Tillema in 1910 lid van de gemeen teraad. Hij nam het initiatief tot de aanleg van de waterleiding aldaar. Voorts was hij de promotor voor ingrijpende verbeteringen op sanitair gebied en de huisvesting van de inheemse bevolking. Hij schreef vele wer ken en brochures op sociaal-hygiënisch ge bied, waaronder een zevendelig werk „Kro- moblanda". In 1914 repatriëerde hij om gezondheids redenen naar Nederland. In 1940 benoemde de uiniversiteit te Groningen hem tot doctor honoris causa in de geneeskunde. Beijnes N.V. keert 5 procent dividend uit De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V., welke heden werd gehouden in café-rest. Brinkmann, Grote Markt te Haarlem, stelde de balans per 31 December 1949 en de ver lies- en winstrekening over 1949 vast. Overeenkomstig het voorstel van het be stuur werd besloten tot het uitkeren van een dividend van 6 op de preferente aandelen A (f45,— per aandeel van f750,— nomi naal) en 5 To op de gewone aandelen (f 25, per aandeel van f500.— nominaal). De heer ir J. J. F. Beijnes, die volgens rooster aan de beurt was voor periodieke aftreding, werd als commissaris herkozen. Haarlems mooiste politiepost vanmorgen in gebruik genomen Met een rondgang door de waarnemend hoofdcommissaris, de heer W. J. Gorter, en de chef van de Algemene politiedienst, de heer A. F. Suurendonk, werd vanmorgen het geheel verbouwde posthuis van de Haarlemse politie aan de Amsterdamse vaart in gebruik genomen. De van genoegen glimmende gezichten van de mannen van Posthuis-Oost evenaar den in hun glans die van de nog geurende nieuwe verf van hun gebouw, want zij kunnen zich er op beroepen thans het mooiste posthuis van de Haarlemse politie te hebben betrokken, dat uitmunt door een geriefelijke indeling en veel ruimte. Drie inbraken op een nacht Naar wij pas heden van de politie ver namen zijn er in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in Haarlem niet minder dan drie inbraken gepleegd, achtereenvolgens in een wasserij aan de Brouwersvaart, in een wo ning aan de Schalkwijkerweg en in een huis aan de Brederodestraat. In alle gevallen werden gebruiksartike len en een bedrag aan geld ontvreemd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 Juni 1950 GEHUWD: 17 Juni. H. Hartel en A. Schip per; A. J. van der Hoeven en M. van der Stad. BEVALLEN van een zoon: 16 Juni, M. C. van de Kleut—van Norden; J. M. van den Berg—Goedhart; G. Meijer—Holtkamp, 2 z,; E. D. Haekenitz—Hill; J. Cillekens—de Groot; 17 Juni, G. van Geest—Bos; H. D. SpoorSteding. BEVALLEN van een dochter: 16 Juni, K. J. de Vries—Schmitz; P. J. A. Ederveen— Reintjens. OVERLEDEN: 16 Juni, F. Duyn, 74 j., Jansstraat; J. Aarts, 87 j., Westerhoutpark. Aanrijding in Haarlem-Noord Dongen uit Halfweg het slachtoffer Zondagmiddag omstreeks kwart voor een had op de hoek van de Planetenlaan en de Mr. Jan Gerritszlaan in Haarlem-Noord een aanrijding plaats tussen een motorfiet ser en een auto. De duopassagier van de motorfiets, de dertienjarige C. F. uit Halfweg, viel op het wegdek en brak het linkerdijbeen, terwijl hij tevens een zware hersenschudding op liep. Hij is naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem overgebracht Botsing op Amsterdamse vaart Haarlems echtpaar naar ziekenhuis Gisteravond omstreeks half tien moest de bestuurder van een personenauto, die links de Nagtzaamstraat wilde inslaan, op de Amsterdamse vaart in Haarlem even stoppen voor het van rechts komende ver keer. Een achter hen komende wagen botste daarbij tegen de auto op. De schok was zo hevig, dat de deuren opensloegen en de bestuurder en diens naast hem zittende echtgenote, inwoners van Haarlem, op de weg vielen. Zij bleven bewusteloos liggen en werden naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar bij beiden een zware hersenschudding werd geconstateerd. Hun toestand was vanmiddag evenwel redelijk. Passagierslijsten van troepenschepen Op onze kantoren ligt ter inzage een ge combineerde passagierslijst van de troepen- transportschepen „Goya", „General Harry Taylor" en „Kota Inten". In deze lijst zijn ook opgenomen de namen van militairen (eventueel met gezinnen) die met de pas sagiersschepen „Oranje" en „Empire Brent" naar Nederland komen. De vermoedelijke datums van aankomst zijn: „Oranje" 28 Juni; „Goya" 29 Juni: .Empire Brent" 30 Juni: „General Taylor" 2 Juli; „Kota Inten" 5 Juli. ADVERTENTIE I DE STRIJD TEGEN DE KANKER voor BLOKFLUITEN standaardmerken: adler, heinrlch, herwlga, kung, v. veen KRUISWEG 49 - TELEFOON 11532 Ex-politieke gevangenen vierden eerste lustrum In gebouw „Sint Bavo" waren Zaterdag avond de Haarlemse ex-politieke gevange nen uit de bezettingstijd bijeengekomen om het eerste lustrum van hun organisatie te vieren. De voorzitter, de heer K. J. van Staal, herdacht in zijn rede allereerst de pioniers arbeid van de oprichters van de afdeling, onder wie wijlen dr. J. J. Roorda, en moest tot zijn leedwezen constateren, dat na vijf jaar de oud-politieke gevangenen nog steeds moeten vechten ter verwezenlijking van de materiële schadeloosstelling welke hun tijdens de bezetting van Londen uit was beloofd. Het programma stond in het bijzonder voor de pauze op zeer hoog peil door de voortreffelijke voordracht door Rolien Numan van fragmenten uit het boek „Het zevende kruis" van Anna Seghers. Na de pauze vergastte zij haar gehoor op lichtere kost. De medewerking van een muziek- ensemble, bestaande uit leden van PTT, werd door de talrijke aanwezigen eveneens zeer gewaardeerd. Nachtcactus in bloei Vanavond zal zo goed als zeker de nacht cactus in de Stadskweektuin in bloei staan. Om de Haarlemmers in staat te stellen van dit verschijnsel te genieten, zal de tuin vanavond van half acht af voor het publiek open zijn. Thans zijn 10.517 van de 280.000 H.A. in de provincie Noordholland „beschermd" terrein Wy zeggen niets nieuws als wij er op wijzen dat de bevolking van Nederland snel groeit. In 1900: 5 millioen, in 1950: 10 millioen. Niet alleen neemt het gedrang in de steden toe, maar ook in de randge meenten. Bovendien ontstaan op het plat teland nieuwe wooncentra, toekomstige steden. En de groei houdt nog geregeld aan. Over 5 jaar zullen wij aan het 11de mil lioen toe zijn. Door deze groei rezen angstige proble men. Hoe kan Nederland aan de millioe- nen, die er nog bij komen een bestaan bieden? De laatste tijd wordt ook aandacht ge vraagd voor een ander probleem, want er zijn, behalve werken en wonen, meer be hoeften. Het land moet bewoon baar z ij n. Dat wil zegggen: er moet ruimte blijven voor recreatie en verder is het gewenst dat het natuurschoon dat nog is overgebleven zeer veel werd reeds opgeofferd om te voldoen aan de eisen van het verkeer, de industrialisatie, de woningbouw, de bevordering van land en tuinbouw en de vraag van Defensie om meer en groter oefenterreinen zoveel mogelijk behouden blijft. Welke gronden in Noord holland „beschermd" zijn De Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten heeft gelukkig reeds belang rijke terreinen aangekocht, die dus voor het nageslacht bewaard blijven. Ook de terreinen die eigendom zijn van het Staatsbosbeheer zijn veilig. Hetzelfde kunnen wij zeggen van het duincomplex ten Noorden van de Zeeweg te Bloemen daal, pas aangekocht door de stichting „Kennemev Duinen" (1200 h.a.). In Noordholland heeft Natuurmonumen ten de volgende bezittingen: Naardermeer (746 h.a.) Landgoederen „Gooilust" en „Hilvaren- beek" te 's-Gravenland en Hilversum (292 hectaren). Landgoed Dennenoord bij Naarden (3 hectaren). IJdoorn bij Durgerdam (35 h.a.) Het Heiloërbos (71 ha.) Verschillende terreinen op Texel (169 hectaren). Kortenhoefse plassen (4 h.a.) Het Staatsbosbeheer heeft in Noordhol land de volgende bezittingen: Schoorl 2000 h.a., Wieringermeerpolder 580 h.a. en op Texel 3600 h.a. Tezamen dus 6180 h.a. De oppervlakte van het Gooise natuur reservaat is 1776 h.a. „Natuurmonumenten" werkt landelijk en beperkt zich tot aankoop van grote be zittingen. Op haar initiatief zijn indertijd in verschillende provincies verenigingen gesticht, die tot taak hebben zich te wijden aan de gewestelijke belangen op dit ge bied. In onze provincie bestaat de stich ting „Het Noordhollands landschap". Van het bestuur is voorzitter prof. ir. T. H. van Wisselingh, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Haarlem en secre taris mr. H. Westermann, lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland te Am sterdam. „Het Noordhollands landschap" heeft reeds verschillende terreinen in eigendom. Wij noemen: „Wildrijk" onder Zijpe 18 h.a. De Die onder Limmen 4 h.a. Kleiput onder Schellinkhout 2 h.a. „Hardergat" onder Groet bij Schoorl 4 hectaren. „De grote batterij" onder Halfweg 6 h.a. „Hardinksbraak", eveneens bij Halfweg 2 h.a. Terrein bij Crailose brug tussen Bussum en Hilversum iy2 h.a. Ilperveld bij Ilpendam 4 h.a. Als wij al deze bezittingen bij elkaar tellen komen wii tot een totale oppervlakte van 10517 h.a. „beschermd" terrein in Noordholland. De oppervlakte van Noordholland is 280.000 h.a. 3.8 pet. is dus „beschermd" terrein. Wij wijzen er op dat deze lijst niet vol ledig is. Verschillende gemeenten hebben ook belangrijke eigendommen die nooit verkaveld zullen worden. Wij noemen slechts den Hout in Haarlem, „Groenen- daal" in Heemstede, „Velserbeek" in Vel- sen en het Burgemeester Rijkehspark in. Santpoort. Het Noordhollands Landschap Men ziet het: tot nu toe zijn het slechts betrekkelijk kleine terreinen die het Noord hollands Landschap in eigendom heeft gekregen. Zuster-organisaties in andere provincies zijn gelukkiger geweest. De oorzaak is niet te vinden in het feit dat er geen terreinen in deze provincie te vinden zijn die voor aankoop in aanmerking ko men, maar de hoofdzaak is: gebrek aan geld. Er zijn slechts 500 begunstigers die f 2.50 of meer per jaar betalen. Met zo weinig geld zijn geen wonderen te verrich ten. Wel kan ook „Het Noordhollands Landschap" bij aankoop van terreinen re kenen op steun van het rijk en de provin cie (respectievelijk 50 en 25 pet. van de aankoopsom) maar dan blijven er toch nog altijd 25 pet. over die uit eigen middelen gedekt moeten worden. Wij hebben in het gezelschap van het be stuur van ,Het Noordhollands Landschap" dezer dagen een bezoek gebracht aan de terreinen van deze stichting. Daarover vertellen wij iets in een vol gend artikel. Langendijk houdt levenslang De Bijzondere Raad van Cassatie heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van J. J. Langendijk uit IJmuiden die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. In het tijdvak van 1 October 1943 tot 5 Mei 1945 heeft hij te Velsen, Bever wijk, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Limmen en Amsterdam als burgerbewaker bij de politie te Velsen, later als wachtmeester van politie aldaar Joden, illegale wei-kers, onderduikers en personen, die aan Joden en onderduikers onderdak hadden geboden gearresteerd. Voorts had hij huiszoekingen en invallen verricht. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep verworpen. Provincie draagt voorlopig tien mille bij Het College van Gedeputeerden heeft aan de Provinciale Staten van Noordhol land het voorstel gedaan de subsidie voor de Vereniging „Het Nederlandse Kanker instituut", die tot dusver 3.500,bedroeg, voor 1950 te verhogen tot 10.000, Deze regeling is een voorlopige, daar Ge deputeerden willen afwachten hoe de fi nanciële verhouding zal worden tussen deze vereniging en het Koningin Wilhel- minafonds, dat een kapitaal van twee mil lioen gulden ter gelegenheid van het regeringsjubileum van de afgetreden vor stin bijeengebracht beheert. De vereniging heeft op het ogenblik de bouw van een nieuw kankerinstituut op het programma staan. Hogere uitkeringen aan gepensionneerde ambtenaren Twee wetsontwerpen ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend een tweetal wetsontwerpen betreffende ver hoging van de thans geldende uitkeringen aan gepensionneerde ambtenaren (burger lijke ambtenaren, militaire ambtenaren en spoorwegambtenaren). Na aanvaarding van deze wetsontwerpen zal een totaal bedrag van 16 millioen per jaar aan de gepen- sionneerden ten goede komen. Het ene wetsontwerp kent een bijzon dere toeslag op de pensioenen toe, eensdeels ter compensatie van de nadelige omstan digheden, voortvloeiende uit de devaluatie, anderdeels als een tegemoetkoming aan de motie Van Sleen op het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot verhoging van pensioenen met een toeslag, dat inmiddels door de regering is teruggenomen. Aan alle gepensionneerden, vallende on der de Toeslagwet 1948, wordt een toeslag verleend van 90 per jaar. te rekenen van 1 Januari 1950 af. Van dit bedrag wordt 50 geacht te zijn een tegemoetkoming wegens de devaluatia en 40 als een tege moetkoming op grond van het amende ment-Van Sleen. Zij, die niet vallen onder de Toeslagwet 1948, ontvangen uitsluitend de bijzondere toeslag van 50. Voorts is een wetsvoorstel ingediend tot invoering van een kindertoeslag voor ge pensionneerde ambtenaren en wel voor de eerste drie kinderen 132 per kind per jaar en van het vierde kind af 162 per kind per jaar. De kindertoeslag wordt ver leend voor kinderen tot deze de 16-jarige leeftijd hebben bereikt. Het totaal bedrag aan pensioenen van oud-ambtenaren der overheid inclusief de pensioenen voor oud-militairen en het spoorwegpersoneel dat vóór de Toe slagwet 1948 rond 180 millioen beliep en na inwerkingtreding dezer wet tot circa ƒ220 millioen is gestegen, zal bij aanne ming der thans ingediende wetsontwerpen 236 millioen bedragen. Het totaal aantal gepensionneerden, dat onder de eerstge noemde bijzondere toeslagregeling valt, be loopt rond 147.000. Ongeveer 40 van het totaal bedrag aan pensioenen heeft betrek king op invaliditeitspensioen. Hogere Benelux-organen Het comité Benelux heeft het verslag gepubliceerd dat door een commissie op verzoek van het economisch Benelux con gres, dat vorig jaar in Luxemburg werd gehouden, is opgesteld ten aanzien van de hogere organen die in de Benelux gewenst zouden zijn. Waar de instelling van deze organen binnenkort op de Ministers-con ferentie en in de parlementen zal worden behandeld, lichten wij de hoofdpunten uit het bedoelde verslag. De commissie, die onder voorzitterschap stond van prof. F. Baudhuin uit Leuven, zegt met betrekking tot een interparle mentair orgaan dat de vorming van een Benelux-parlement onder de huidige om standigheden is uitgesloten. Anderzijds moet een georganiseerd contact tussen de parlementen tot stand worden gebracht, opdat zij reeds in het stadium van voor bereiding kunnen worden betrokken bij de talrijke gecompliceerde economische problemen. De huidige toestand waarbij deze internationale regelingen kant en klaar aan de parlementen worden voor gelegd, acht de commissie niet bevredi gend. In de practijk kunnen de parlemen ten zulke regelingen slechts aanvaarden of verwerpen. In het laatste geval zou dit aanleiding geven tot hernieuwde lang durige besprekingen. Een interparlemen tair orgaan, d^t uit niet meer dan honderd leden zou moeten bestaan, zal echter slechts een consultatieve functie hebben. Ook de instelling van een interministe rieel orgaan acht de commissie gewenst. De commissie hoopt echter, dat daarvoor geen speciale Benelux-ministers zullen worden benoemd en meent dat juist de „gewone" ministers van economische za ken bereid moeten zijn om in Benelux- verband te werken en te denken. Voorts spreekt de commissie van de in schakeling van het bedrijfsleven, zowel wat werknemers als werkgevers betreft. Zij acht dit noodzakelijk voor een gezonde economische ontwikkeling. Krijgsgevangenschap telt mee' voor pensioenberekening Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Van Santen (C.P.N.) heeft de minister van Oorlo£_geantwoord dat zowel bij de regeling van het pensioen van ambtenaren als bij de ter beoordeling van de pensioen aanspraken te maken berekeningen als diensttijd medetelt de tijd, doorgebracht in militaire betrekkingen. Tijd, in krijgsgevan genschap doorgebracht, is militaire dienst tijd en telt dientengevolge als diensttijd mee. Bij de regeling van het pensioen van de ambtenaar, die geen gevolg heeft gegeven aan het bevel van de bezetter om zich in krijgsgevangenschap te begeven en die is ondergedoken, zal de tijd, gedurende welke hij tijdens zijn ambtenaarschap is onderge doken, als diensttijd, medetellen. Voor zover het betreft dienstplichtigen, die pas na de periode van onderduiken amb tenaar zijn geworden, vormt deze periode geen werkelijke dienst, omdat de in Neder land verblijf houdende dienstplichtigen na de capitulatie met groot verlof zijn gezonden en de tijd, in het genot van groot verlof doorgebracht, niet als werkelijke dienst in aanmerking komt. De tijd. gedurende welke militairen, behorende tot het reserve-perso neel, zijn ondergedoken, komt uitsluitend in aanmerking voor de berekening van pen sioen. te verlenen krachtens de Pensioenwet voor het reservepersoneel der landmacht etl dan slechts als „diensttijd, niet onder de wa penen doorgebracht". Radio-prijsvraag veroorzaakte telefoonstoring Treinverkeer tussen Haarlem en Leiden was gestagneerd Draadbreuk bij Lisse Zondagavond omstreeks kwart voor acht is bij Lisse een breuk ontstaan in de bo venleiding van de spoorlijn, waardoor het electrische treinverkeer onmogelijk werd. Tussen Haarlem en Leiden werden de rei zigers in bussen vervoerd. De boottreinen naar en van Hoek van Holland reden via Utrecht, evenals de D-trein uit Parijs. Het treinverkeer tussen Haarlem en Leiden kon Zondagavond om elf uur over enkel spoor worden hervat. Maandagoch tend waren beide sporen weer berijdbaar. Jan de Cler trad Zondagmiddag met zijn gezelschap op in een kersenboom gaard te Haarzuilen bij Utrecht. De K.R.O. gaf Zondagavond in zijn programma van deze voorstelling een herhaling op platen. In een schetsje was een prijsvraag ver werkt. De uitslag was een telefoonnum mer met kengetal. Wie van de luisteraars tussen kwart voor en kwart over negen het door hen als uitslag gedachte tele foonnummer opbelde, zou als beloning voor zijn scherpzinnigheid een mandje kersen toegezonden krijgen, als zijn op lossing goed was geweest. Het gevolg was, dat honderden tussen kwart voor negen en kwart over negen zijn gaan opbellen. Er is zo veel uit alle oorden van het land interlocaal gebeld, dat tenslotte de K.R.O. door een boze telefoon directeur werd op gebeld met de mededeling, dat er door overbelasting een relais van het Amster damse telefoonnet was doorgebrand. Naar verluidt zouden er in Den Haag drie ploe gen aan het werk zijn gegaan om de ge volgen van de overbelasting van het tele foonnet in orde te krijgen. Acht-en-dertig luisteraars hebben het goede telefoonnummer weten te bereiken. Hun zal een mandje kersen worden toege zonden. Thans 16 jaar geëist tegen ex-politiechef uit Bussum De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft 16 jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest ge- eist tegen E. J. W., die van 1 Januari 1943 tot April 1945 corpschef van de gemeente politie te Bussum is geweest. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam had hem 14 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest opgelegd, omdat hij in Augustus 1941 was toegetreden tot het Vrijwilligerslegioen in Groningen, en omdat hij in Bussum Joodse landgenoten heeft gearresteerd en aan de Duitse politie overgeleverd en verraad heeft gepleegd. De president merkte op dat vrijwel alle Joodse landgenoten die W. gearresteerd had zijn omgekomen. De verdediger mr. C. H. S. van Lokhorst betoogde dat zijn cliënt door zijn neiging stipt te zijn, de grenzen uit het oog heeft verloren. Hij heeft volgens pleiter nooit iets op eigen initiatief gedaan. Op 7 Juli zal de Bijzondere Raad uit spraak doen. Drankgebruik in Nederland is dalende De cijfers over de laatste maanden to nen aan. dat het drankgebruik in Neder land per hoofd der bevolking dalende is. Wij zijn echter nog zeer ver van het voor oorlogse cijfer af. Dit verklaarde de heer B. J. J. Wijkamp. voorzitter van de Ne derlandse Vereniging tot Afschaffing van alcoholhoudende Dranken, tijdens zijn openingswoord in de algemene vergade ring van deze organisatie, die te Utrecht werd gehouden. De heer Wijkamp protes teerde tegen de wijze waarop de drank handel met reclamecampagnes haar omzet tracht te vergroten. Ds. L. H. Ruitenberg sprak over „drank bestrijding en geestelijke groeperingen". Hij vroeg zich af, welke de oorzaak is van de verminderde belangstelling voor de ge- heelonthoud ing. De politie te Luik heeft twee Belgen gearresteerd die in het bezit waren van valse Nederlandse honderd gulden-biljetten. Een hunner is een 25-jarige Belgische douane beambte. I)e Nederlandse Kring van Beeldhou wers betreurt in een motie het besluit van de V.A.R.A. en de N.C.R.V. inzake het uit sluiten van bepaalde kunstenaars van het medewerken aan radio-uitzendingen ,.op grond van overwegingen, die zo wordt in de motie gezegd met de uitoefening van het beroep van deze kunstenaars niets te maken hebben. Onlangs is uit een opslagplaats te Bus sum een grote partij textielgoederen ont vreemd. Naar de recherche te Bussum mededeelt, is de inbraak geënsceneerd door de eigenaar der goederen om de uitkering der verzekering in handen te krijgen. Hij had een Amsterdammer de sleutel van de opslagplaats gegeven en gezegd: „steel maar raak!" Nadat reeds drie skymasters van de K. L. M. Nederlandse emigranten naar Australië hebben vervoerd, zullen er in de toekomst nog 10 vluchten voor de overbrenging van emigranten worden gemaakt. Reeds zijn er drie vluchten vastgesteld op 18 Juli, 3 en 21 Augustus. Met elke vlucht worden er on geveer 59 emigranten vervoerd. In dc heden gehouden trekking der Staatsloterij is op nummer 20473 de prijs van f25.000 gevallen. De derde pont bij de Hembrug zal voortaan langer blijven varen. Thans vaart er één pont dag en nacht. De tweede pont vaart van 's morgens 6.30 uur9.00 uur 's avonds. De derde pont zal nu 's Maandags van 's morgens 7.30 uur tot 's avonds 10 uur varen en Dinsdags tot en met Zaterdags van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur. Zondagmiddag is te Bergen aan Zee de 14-jarige II. B. uit Heiloo. leerling van het gymnasium te Alkmaar, bij het zwemmen verdronken. Op de Schelde bij Vlissingen is het Nederlandse stoomschip ..Aldabi" in aan varing gekomen met het Engelse stoomschip „Wanstead". De „Wansteaö", die schade mid scheeps opliep, is opgestoomd naar Am sterdam. De Aldabi" is doorgevaren naar Antwerpen. HAARLEM EN OMGEVING De Bloemcndaalse politie heeft aange houden een negen en twintigjarige werkster uit Haarlem, verdacht van diefstal van geld ten nadele van haar mevrouw, en de twee en dertig jarige vriend van de werkster, ver dacht van heling. Op de Midden Duin en Daalseweg te Bloemendaal is Zaterdagavond een twintig jarig dienstmeisje uit Heemstede van haar fiets gevallen. Zij brak haar linkerpols. Na in het Marine Hospitaal verbonden te zijn is zij naar haar woning overgebracht. Maandagmorgen om acht uur stak een vijfjarige jongen achter een vrachtauto om de Ignatius Bispincklaan te Bloemendaal over juist op het ogenblik, dat een auto naderde. De jongen werd aangereden en liep een hersenschudding op. Hij is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht Kolonel en mevrouw Woodword. Engel sen van geboorte, hebben 35 jaar als officie ren van het Leger des Heils op zendings- gebieden gewerkt, o.a. vele jaren op Celebes. Door de Koningin zijn zij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hedenavond spreken zij in het Legergebouw in de Schagchelstraat. EXAMENS Geëxamineerd en geslaagd voor handen arbeid zijn de dames J. Renaud en T. Roos te Bloemendaal; T. Vaupell te Haarlem; C. v. Sighem te IJmuiden; E. Vermeulen te Heemstede en de heren: E. Hutter en P. Nieuwenweg te Beverwijk; A. v. Woensel te Velsen; W. de Vries en R. West te Haarlem. De examen zijn afgelopen. M.O. Lichamelijke Opvoeding Voor het examen M.O. lichamelijke opvoe ding zijn geslaagd de dames T. v. Goor, G. Koninge, G. Minesma en E. Sieverts. Heemstede Collecte voor de reclassering De collecte ten bate van de reclassering heeft in Heemstede belangrijk meer opge bracht dan verleden jaar, namelijk 2300, hetgeen gemiddeld 10 cent per hoofd der bevolking is. Santpoort De damclub IJmuiden heeft op zeer origin ele wijze haar vijf-en-twintigjarig bestaan gevierd met een openluchtwedstrijd op de Zuidelijke pier van de IJmuider haven. De pierdammersin actie. AFSCHEID VAN DR. G. KRAUS Dinsdagmiddag om 2 uur zal de genees heer-directeur van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort, dr. G. Kraus, die onlangs benoemd werd tot hoogleraar te Groningen, in het openluchttheater der in stelling afscheid nemen van personeel en patiënten. OPENLUCHT GYMNASTIEK UITVOERING Donderdag heeft in het Santpoortse Rijkenspark een openlucht uitvoering plaats van de christelijke gymnastiek ver eniging „Fit". Aan deze uitvoering wordt medegewerkt door de vereniging „Hercu les" uit Beverwijk, de christ. gymnastiek vereniging „IJmuiden" en „Kracht en Vriendschap" te Haarlem. Vooraf wordt, van de Frans Netscherlaan af, een mars gemaakt door het dorp. „Een der communisten bedankt". Schre ven wij Zaterdag boven het bericht dat de heer H. L. Quint te Haarlem bedankt had als lid der Prov. Staten van Noordholland. Wij voegden er bij dat hij gekozen was op de lijst „Vrede en brood". De heer Quint verzoekt ons mede te delen dat hij geen communist is en indertijd als partijloos voorstander van de vrede zich op de can- didatenlijst had laten plaatsen. De directeur van Openbare Werken heeft aanbesteed de bouw van een gewa pend betonbrug (lang 20 meter, breed 4,5 meter) over de Amsterdamsevaart, ter ver vanging van de Liedebrug. Laagste inschrij ver was de heer W. J. van Herwaarden voor f 17.960. Zomerfeest van „Jong Santpoort" Zaterdagmiddag zijn ruim 700 kinderen, op versierde auto's en fleurig gecostumeerd, in optocht van het Santpoortse Broekber- genplein naar de speeltuin in de Wüste- laan getogen tot het vieren van hun zo merfeest. De voorzitter, van de organise rende speeltuinvereniging „Jong Sant poort" de heer D. Keizer sprak hier de aanwezigen toe en de Wethouder van On derwijs, de heer H. de Boer gaf het werk van de speeltuinvereniging da: aller waar dering waard is, een pluim: het werk on der de jeugd kan nooit genoeg onder de aandacht worden gebracht. Tructini wist als jongleur en goochelaar de kinderen uitstekend te vermaken. De heer H. Godöijn oogstte met zijn poppen%st veel bijval, niet alleen van de kinderen maar ook van de ouderen. De sprekende pop van de heer Jonkers kreeg eveneens de lachspieren in beweging en voor de muzikale omlijsting zorgde de mu ziekvereniging „Wilhelmina". Hoogoven Harmonie concerteert in Burgemeester Rijkenspark De Hoogoven Harmonie, dirigent de heer J. v. d. Peet, zal Zaterdagavond 24 Juni in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort in het kader van de openluchtconcerten in de gemeente een uitvoering geven. Het ligt in het voornemen van het corps om zich van Santpoort-Station in mars formatie naar het Burgemeester Rijkens park te begeven. De uitvoering begint om acht uur. Het programma luidt: 1. Marche de Gar de, C. J. N. Cori; 2. La Poupée de Nurem berg, A. Adam; 3. Suite Oriëntale, vier de len, F. Popy; 4. La Housarde, valse mili taire, L. Ganne. Pauze. 5. Prinz Eitel Frie- drich, mars, H. L. Blankenberg; 6. Gladia tor (Cortège de Ballet), A. Adroit; 7. Dans suite, G. H. Boedijn; 8. In het land van de Indra, Paul Lincke; 9. Hoogoven Mars, W. Schootemeyer. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbanx Billiton Mij. II Slotkoers Openings- Vrijdag koersen 271)4 200 A 234 110K 130K 142K 123K 128 124 148 85% 215 199K 234K 170K 121% 124 K 119K

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3