c Riche-cup weer naar Den Haag Vleesstookinstallatiën GROEN Co. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Sport in het kort .Clowntje Riek Hef kostbare deposito Maandag 19 Juni 1950 CONCOURS VAN DE HRJV Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscke Courant Goed bezette rubrieken zorgden voor smakelijk hippisch menu Begunstigd door stralend weer en een vlotte organisatie heeft Zaterdag het jaar lijks concours van de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging plaats gehad op de grote parkwei voor het Huis te Vogelenzang. Het concours begon 's ochtends met een dressuurproef waaraan door een twintigtal ruiters werd deelgenomen. T. Timmer uit Den Haag werd de verdiende winnaar met Mon Chérie, na een vrijwel foutloze proef. Achter hem kwam A. Schram uit Amster dam, die met BiUy een keurige verrichting gaf. Van de ruiters uit Haarlem plaatsten mej. Posthumus met Gold Lass en mevrouw Iburg met Pieternel zich ex aequo op de vierde en de vijfde plaats. Karei de Jong met Sir Bachelor won de juniores-prijs. Het middagprogramma opende met een licht springconcours om de J. A. C. Steur- wisselbeker, waarin een barrage de be slissing moest brengen. Vier ruiters, te weten M. Schröfer met Tentor le Grand, mevrouw Wittenberg mei Hannibal (de bekerhoudster van vorig jaar), mej. Coe- bergh met Stekeltje en kapitein Van Zin- nicq Bergman met Mastergunner, legden het faire parcours zonder fouten af. Toen de hindernissen waren verhoogd, deed kapitein Van Zinnicq Bergman het een seconde sneller dan M. Schröfer, die op zijn beurt weer mevrouw Wittenberg een seconde te glad af was. Mej. Coebergh be dierf het in de barrage. Om de vijfde plaats kwamen eveneens vier ruiters in de bar rage. Hier waren het mej. T. van der Meer met Joy en John Daniels met Brownie, die de eer moesten delen. Na de springerij kwam het nummer elegantste rijpaard. Vooral de lichte klasse leverde hevige strijd, die tenslotte in het voordeel van kapitein Van Zinnicq Bergman met Marquis werd beslist. Hy werd op de voet gevolgd door mej. T. van der Meer, met de zeer chique, maar nog niet geheel geprepareer de Silver Queen, een paard met grote toe komst. Drie werd Billy van A. Schram voor St. Hubert met E. v. Loon. Het was opvallend hoeveel beter deze klasse bezet was dan vorig jaar. In de zware klasse was er eigenlyk geen concurrentie voor Fran cois van mevrouw Coebergh, die tenslotte ook met het kampioenslint ging strijken. Hierna kwam het hoofdnummer van het programma, het springconcours om de Riche-cup. Hoe eenvoudig het parcours er ook uitzag, gedurende lange tijd slaagde memand er in, de twee grote struikelblok ken, een steil hekje en een Olympiade hek zonder brokken te passeren. De beker houder van vorig jaar T. Timmer hield met Mon Chérie lange tijd de kop, maar hij werd tenslotte onttroond door zijn stadgenoot A. de Wolff met Starlight, die zijn vos met grote voorzichtigheid foutloos rondbracht. Een voortreffelijk parcours. Hier zag zelfs J. Huysman met de mach tige Café Noir en de niet minder getalen teerde Weatrix geen kans meer toe, al zat hij de Hagenaar dicht op de hielen. Hij en Weatrix deelden de tweede plaats met Timmer, die met O'Flynn ook nog de vier de prijs kreeg. J. de Neree tot Babberich ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22145 Trainingswedstrijden te Roermond De Nederlandse zwemploeg voor de Euro- pese_ kampioenschappen in Wenen hield Zondag in Roermond trainingswedstrijden, waarvan de uitslagen luiden: 100 meter vrije slag dames: 1. Irma Schuh- macher (RDZ'< 1 min. 8 sec.; 2. Marie Louise Vaessen (ZON) 1 min. 8.6 sec.; 3. Hannie Termeulen (HDZ) 1 min. 10.1 sec. 400 meter vrije slag dames: 1. Irma Schuh- macher (RDZ) 5 min. 43.8 sec.: 2. Ada Scheerder (Neptunus) 5 min. 49.9 sec.; 3. Thea Tholen (Neptunus) 5 min. 54.2 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Ria van der Horst (RDZ) 1 min. 18 sec.; 2. Greet je Gal- liard (ADZ:- 1 min. 18,5 sec.; 3. Joke de Korte (ODZ) 1 min. 18.7 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Nel Gar- ritsen (RDZ) 3 min. 2.5 sec.; 2. Jannie de Groot (ADZ) 3 min. 2.8 sec.; 3. Joke Welling (HZC) 3 min. 3 sec. 200 meter vrije slag heren: 1. Tjebbes (HPC) 2 min. 20.1 sec.: 2. Bollen (Zian) 2 min. 24.4 sec.; 3. Rademakers (HZPC) 2 min. 26.4 sec. 400 meter vrije slag heren: 1. Tjebbes (HPC) 5 min. 9.3 sec.; 2 Bollen (Zian) 5 min. 16 sec.; 3. Byedcrwelle (GZC) 5 min. 22 sec. 100 meter rugslag heren: 1 Kievit (Aegir) 1 min. 11.2 sec2. Bijkerk (HVGB) 1 min. 13.9 sec. 200 meter schoolslag heren: 1. Bonte (Zar) 2 min. 47.5 sec.; 2. Bekkering (Sleutelstad) 2 min. 49.8 sec. Schoonspringen dames: 1. Mevrouw L. Lanting—Keiler (HDZ); 2. Cobi Floor (IJ). plaatste zich met Skymaster vijfde. Tot slot was er nog een springconcours over 1,20, waarin Ernst van Loon met de trouwe Spring Steel lange tijd de leiding hield. Hij werd op het laatste moment onttroond door Taptoe, die uiterst listig door Van Vilsteren werd rondgebracht en in dit par cours de enige foutloze was. Ph. Harkman met My Hope werd derde. Zo kon de voorzitter van de HRJV, de heer V. Klep, aan het einde van het con cours met recht zeggen, dat deze dag weer evenveel hippisch plezier had opgeleverd, als dat van oudsher met het slot-concours van de HRJV het geval is geweest. Het was een waardig slot van het seizoen, voor dat de vereniging haar zomerslaap ingaat. Wielrennen Schulte kampioen op de weg bij de beroepsrenners Om even voor 1.30 u. startten Zondag 66 profs op het bekende Caubergcircuit voor het Nederlands kampioenschap op de weg over een afstand van ruim 216 km. of twee en twintig ronden. De uitslag luidt: 1. Schulte (Den Bosch^ 216 km. 304 m. in 5 uur 35 min. 18 sec.; 2 Wagtmans (Breda); 3. Janssen (Elsloo); 4. G. Voorting (Haarlem) allen zelfde tijd; 5. Middelkamp (Kieldrecht) op 57 sec.: 6. Wim van Est (St. Billebrord); 7. Van der Zande iKeisteren); 8. Loos (Amsterdam); 9. De Hoog (Borger'nout) allen zelfde tijd. Ronde van Krommenie De Amsterdammer Witteveen heeft de 125 km. lange ronde van Krommenie voor ama teurs in de eindsprint gewonnen in 2 uur 40 min. 57 sec.; 2. Duif, Zaandam, op wiel- lengte; 3. Koeman, Krommenie op 400 meter; 4. Siebeling, Wormerveer; 5. Peters, Haar lem; 6. Timmerman. Zaandam; 7, Van Roon, Haarlem; 8. Hooyschuur, Zaandam; 9. Kei- sers, Hoofddorp; 10. Stroomer, Wijk aan zee. Athletiek Foekje Diliema start in Haarlem Foekje Diliema die Zondag in Amsterdam een Nederlands record verbeterde, zal Woensdag 28 Juni uitkomen op de nationale athletiekwedstrijden van de H.A.V. „Haar lem" in de nummers 100 meter hardlopen en 4 maal 100 meter estafette dames. Wim Slijkhuis start in de 3000 meterloop. Golf Om de Prins Hendrikbeker Op de banen van de Kennemer Golfclub is een wedstrijd 18 holes handicap stableford gespeeld om de Prins Hendrik wisselbeker. Winnares werd mevrouw C. J. van Tets (30) met 42 punten en tweede J. H. C. Muller (13) met 39 punten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardigs CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Korfbal Kampioenschap van Nederland Voor het kampioenschap van Nederland zijn gespeeld: RigtersbeekWesterkwartier 35 W. W. M. D.—Het Zuiden 5—5 De stand luidt thans: Westerkwartier 6 6 0 0 12 5511 P. S. V. 6 4 0 2 8 37—18 Het Zuiden 5 2 1 2 5 21—25 W. W. M. D. 8 116 3 19—67 Rigtersbleek 5 1 0 4 2 13—24 Haarlemse Korfbalbond Eerste klasse: THB IAurora 3 05 (regl.) Derde klasse: Sport Vereent 4Animo Ready 3 2—3. Stads-Editie-beker: O. kwartier 3Haar lem I, uitgesteld naar 24 Junie. Adspirauten: Eerste klasse: Haarlem b Aurora a 22. Derde klasse: Aurora bHaarlem c 50. ADVERTENTIE I 10c, per rol De grootste en de beste! Cricket Haarlem won met een wicket van Rood en Wit Met een gering verschil heeft gisteren Haarlem de belangrijke wedstrijd tegen Rood en Wit aan de Spanjaardslaan ge wonnen. Het zag er in het begin van de wedstrijd die door de regen pas om twaalf uur begon geenszins naar uit, dat deze strijd nog zo spannend zou wor den, als hij tenslotte werd. Want de snelle Haarlem-aanval van M. Maas en W. Peschar begon met een ware slachting aan te richten onder de Rood en Wit-batsmen. Voor vijf runs waren reeds vier Rood en Witters verdwenen en voor 15 zes. Maar zo slecht had Vrouwe Fortuna het met de thuisclub niet bedoeld en het volgende wicket viel pas op 67. Zulks dank zij W. van Rossem, die geopend had, en op dat totaal voor 21 werd gebowld en Hans Win ter, die voor hij zijn wicket op 101 prijs gaf, een zeer verdienstelijke 51 had ge scoord, waaronder een ongelofelijk harde zes op een füll-pitch van Peschar. Ten slotte wisten Hein Winter (28) en E. Pee reboom (14) het totaal nog tot 125 op te voeren. Een totaal, waar de Rood en Wit ters gezien hun slechte start nog niet onte vreden mee waren. Voor Haarlem had W. Peschar toen de fraaie bowlingcijfers van 528 veroverd, M Maas 3—31, P. Maas 1—39 en Hub. Boeree 124. Ook het batten van Haarlem werd ge opend door M. Maas en W. Peschar, die er vrij goed het oog in hadden, doch slechts langzaam tot scoren kwamen. Niettemin legden zij met respectievelijk 16 en 12 de grondslag voor de Haarlem-overwinning, die met het batten van Hub. Boeree (29) en P. Maas (21) nog zekerder leek te wor den. Maar de „glorieuze onzekerheid", waar cricket zo rijk aan is, liet zich weer eens geducht gelden en van 86 voor 3 werd het 120 voor 9. W. Honnebier had toen nog 10 gemaakt en Han Boeree 15 en aan J. J. Voogd en aanvoerder Kleefstra i de zware taak te beurt gevallen voor de winning-hit te zorgen. Eerstgenoemde deed dat tenslotte ook, maar niet voordat de spanning bijna ten top was gevoerd en beide partijen gedurende enige tijd op 125 hadden gestaan. Toen pas kwam de slag, die Haarlem de overwinning met één wicket bezorgde. D. Bijleveld, die een constante, goede bal had gebowld kwam met 746 uit het strijdperk en Hans Winter met 2 voor 38. Ongetwijfeld zal ook de return-wedstrijd aan de Donkere laan weer veel spanning opleveren en misschien ook wel cricket dat op een hoger peil staat, dan dat giste ren het geval was. Cricketers tegen voetballers Rood en Wit had Zaterdagmiddag ook al een wedstrijd gespeeld en wel tegen HFC. HFC, dat steun had doordat de Rood en Witters, die voor dat elftal plegen te voetballen, zich nu ook aan die zijde hadden geschaard, kreeg van de Rood en Wit echter afdoende klop. Hein Winter (147), Hans Winter (454) en C. de Nijs (419) konden de Rood en Wit ters niet beletten 150 runs te scoren. Daar van maakten: J. Chapon 34, W. van Rossem 33, Th. A. van Baasbank 19, Jhr. B. Th. Elias 15 en D. Bijleveld 12. Bovendien waren er 16 byes. De innings van HFC duurde niet lang. Voor 59 waren allen weer van de pitch verdwenen. J. M. Corbeth had er 16 ge maakt, Hans Winter 14 en Hein Winter 13. Voor Rood en Wit had E. Peereboom 5 wickets genomen voor 27, P. C. Hagenaar 2 voor 5 en L. Molijn 312. Flamingo's scoorden een totaal van 247 voor 4 Zaterdag werd de wedstrijd H.C.B. elftal- Flamingo's gespeeld op het veld van Haar lem aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Flamingo's wonnen de toss en gingen bat ten. Kleefstra en R. Vis openden op de aan val Kapteijn den Bouwmeester en G. van Langeraar. Toen er 11 runs gescoord waren werd Kleefstra voor 4 keurig door de wicket keeper Dekker op het bowlen van Langelaar gevangen. Een zeer grote stand werd opgezet door Vis en de Villeneuve, die eerst op 150 eindigde toen Vis kon vertrekken voor 47 runs. De Villeneuve ranselde het bowlen alle kanten op en op 198 was zijn innings geëindigd. Zijn score bedroeg 116 waaronder 6 zessen en 9 vieren. Jammer dat zijn in nings ontsierd werd door enkele kansen. Op 247 voor vier werd gesloten. H. Klein 50 n.o. H. B. van Tets 11. Bowlingcijfers niet fraai. Kapteijn den Bouwmeester 2 voor 72 en Van Langeraar 1 voor 37. De H.C.B.'ers scoorden 98 runs, waarvan N. A. van Loenen 28. F. Vogelzang 12. Ch. Bosch 17 en R. A. de Wijs 17 n.o. A. Maas 4 voor 12. v. d. Chijs Jr. 1 voor 12. O. Plan ten 3 voor 10. De Villeneuve 1 voor 11 en Kleefstra 1 voor 13. Het fielden der H.C.B.'ers stond op geen hoog peil. De aanval was ook zeer zwak. Cricketuitslagen V.O.C. (133 voor 8) won met 24 runs en nog twee wickets van Sparta (109). VRA (84) won met 25 runs van Quick (59). Kampong (85 voor 6) won met 5 runs en nog vier wickets in handen van PW (80). ACC (171 voor 6) won met 2 runs en nog 4 wickets in handen van HCC I (169). Hermes DVS (184 voor 7) won met 91 runs en nog 3 wickets in handen van HCC II (93) In de tweede klas won CVHW (108) met 52 runs van Haarlem 2 (56). Rood en Wit 2 (79) won in Den Haag met 51 runs van VUC (28). AMERIKA BEHOUDT DE WIGHTMAN CUP. Tijdens de wedstrijden op Winmble- don om de Wightman Cup tussen de dames- ploegen van Engeland en de Verenigde Sta ten won de Amerikaanse Margaret Dupont Osborhe met 65, 6—2 van mevrouw J. Wal ker Smith. Dooi; deze overwinning heeft Amerika een 40 voorsprong, welke door de Engelse dames niet meer kan worden inge haald, zodat de Wightman Cup voor de een en twintigste maal in successie naar de Ver enigde Staten gaat. FAUSTO COPPI MAAKT HET GOED. Fausto Coppi gaat nog steeds goed vooruit en de dokters verwachten dat hij over een dag of veertien het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Coppi is van plan naar een dorpje in de Dolomieten te gaan, waar hij wil blij ven totdat hij volledig hersteld is. Hij hoopt dat hij zijn training nog op tijd zal kunnen hervatten om aan de ronde van Lombardije deel te nemen, de laatste grote wedstrijd van het Italiaanse wielerseizoen. PROMOTIEWEDSTRIJD EERSTE KLAS SE TENNIS. Enschedese LTCLeimonias II 48; Quick (Nijmegen)Haarlemse LTC 4—8. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Voor de kinderen Weinig uitvallers in de Avondvierdaagse Van de 311 deelnemers aan de Avond-vier daagse in Haarlem hebben 297 personen de wandeltochten met succes volbracht. Zes personen zijn niet opgekomen en veertien deelnemers zijn door diverse omstandigheden uitgevallen. Zeven deelnemers ontvingen het cijfer 7, onder dezen was de 71-jarige S. Govers bekend als oome Sam die ook dit jaar weer aan de Vierdaagse te Nijmegen deelneemt. 156 personen namen voor de eerste maal deel. Aan 18 deelnemers werd 't N. W. B. kruis dat beschikbaar wordt gesteld voor hen, die met succes vijfmaal hebben deelgenomen, uitgereikt. B. Vos, C. Slinger. P. Hekelaar en G. Herben namen Zaterdag ook nog deel aan de 70 km. nachttocht in het Gooi van de „LAT". Namens de N.W.B. en N.H.W.B. sprak de heer H. H. Winters woorden van dank tot hen die aan de organisatie hebben mee gewerkt. Verstrekkender reclameverbod aan de orde gesteld Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben een algehele herziening van de be staande reclameverordening voorgesteld waarbij de voornaamste wijziging deze is, dat thans ook reclame op gebouwen, waar in de goederen worden vervaardigd voor welke de reclame wordt gemaakt, kan wor den verboden, indien deze aan het land- schapsschoon afbreuk doet. De Indonesische minister van Arbeid, de heer Wilopo, is Zaterdagavond met het lijnvliegtuig van de K.L.M. naar Rome ver trokken. De minister zal zijn reis in Rome enige dagen onderbreken om besprekingen te voeren met de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiger aldaar. Geen pokken Genomen voorzorgen bleken gelukkig overbodig By een jongetje van een gezin in de Minahassastraat in Haarlem-Noord deden zich verschijnselen voor die het raadzaam maakten de mogelijkheid te veronderstel len dat men met pokken te doen had. Daarom werden, in overleg met de Inspec tie van de Volksgezondheid, voorzorgs maatregelen genomen. Wij vernemen van de directeur van de Geneeskundige Dienst dat later gebleken is dat men te doen had met een bepaalde huiduitslag. Dus geen pokken. Het kind is opgenomen in een ziekenhuis te Haarlem. De genomen voorzorgsmaatregelen bleken dus gelukkig overbodig te zijn geweest. Nu ook rijkssubsidie voor de Volkshogeschool Gedeputeerden hebben aan Provinciale Staten van Noordholland het voorstel ge daan om, evenal/ in de voorafgaande jaren het geval was, ook over 1950 aan de Volks hogeschool in Bergen een subsidie van vijfduizend gulden toe te kennen. Gemeenten, coöperaties en andere in stellingen dragen 6.600,bij, terwijl uit de toelichting voorts blijkt, dat over 1950 voor het eerst een Rijkssubsidie wordt ver wacht van 46.700. Niettemin wordt het exploitatietekort op ruim 14.000,— geraamd, hetgeen hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in de voorgenomen vernieuwing van ledikanten en matrassen. De Volkshogeschool is vrijwel voortdu rend maximaal bezet. Toen ze 't luik opengedraaid hadden, zagen Rick en Bunkie een trapje, dat naar het binnenste van de boot voerde. Je begrijpt, daar maakten ze dadelijk gebruik van! Ze daalden langs het trapje aj en toen stonden ze in de kajuit. „Wat 'n mooie ruimte hier!" riep Rick bewonderend. ,£)aar is een bank langs de wand, zie je wel? Hier zouden we wel kunnen slapen ook!" „En schuilen, als het regent!" zei Bunkie. Rick stond te kijkenhij dacht na. ,jZeg Bunkie", zei hij toen, opgewonden. „Wat zou je er van denken, als we nou eens een verre tocht gingen maken met deze boot? We zouden een voorraad proviand aan boord kunnen brengen, en dan konden we zo lang wegblijven als we wilden!" ,£)at zou fijn zijn!" lachte Bunkie. „Frans Hals" beschikt over een speeltuin Voor de kinderen die lid zijn van een speeltuinvereniging was het Zaterdag feest. Gevierd werd de Speeltuindag of ook wel genoemd „Vader Klarendag". Ieder jaar wordt een dag in de maand Juni gereser veerd om het feit te herdenken, dat in 1900 het speeltuinwerk begon en voor dit jaar was er een bijzondere reden aandacht aan het feit te besteden. Het was immers vijftig jaar geleden, dat de eerste speeltuin ge opend werd. Ook in Haarlem is de Speeltuindag ge vierd en op alle tuinen werden voor de kinderen spelletjes gehouden. Op sommige tuinen werden ouderen ook in het feest betrokken en voor hen werden avondfees ten gehouden. Voor de speeltuinvereniging „Frans Hals" was het een bijzondere dag, omdat een speeltuin in gebruik werd genomen. Kort na de bevrijding werd de vereniging door bewoners uit dé omgeving van de Frans Halsstraat en de Schotersingel op gericht, doch het was niet mogelijk een geschikt terrein in de naaste omgeving te vinden, omdat in het uitbreidingsplan van het einde van de vorige eeuw geen speel tuin ontworpen was. Gedacht werd een gedeelte van de tuin van het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel te bestemmen voor een speeltuin, doch daar tegen waren aanvankelijk bezwaren. Na een moeizame arbeid van de zijde van hen, die zich bezig houden met het speeltuin werk is het gelukt toch de beschikking te krijgen over een deel van de tuin aan de In de speeltuin van „De 'Glasblazers" aan de Oostvest werden ter gelegenheid van de Speeltuindag ballonnen opgelaten. Schotersingel en Zaterdagmiddag werd de speeltuin van de vereniging „Frans Hals" in gebruik genomen. Dank zij de medewerking van de Haar lemse Politie Kapel heerste er een gezel lige stemming en tegen halfvier stonden ruim tweehonderd kinderen met ongeduld te wachten tot zij gebruik mochten maken van de speelwerktuigen. Dus moesten toe spraken gehouden worden. De heer P. C. Ineke heette de gasten, onder wie de direc teuren van openbare werken en Hout en Plantsoenen en de heren L. Davidson, in specteur van jolitie en F. K. Hellemink, ambtenaar van de afdeling Lichamelijke Opvoeding van de gemeentesecretarie, wel kom, waarna de heer A. J. M. Angenent, wethouder van Openbare Werken de tuin officieel opende. In zijn toespraak richtte deze zich tot de jongens en meisjes, wie hij verzocht kameraadschappelijk bij het spel om te gaan en tot de ouders, aan wie hij vroeg het speeltuinwerk te blijven steu nen. De heer J. Dubois, voorzitter van de Nederlandse Unie van Sepeltuinorganisa- ties bracht de gelukwensen van deze Unie over en de heer W. van de Kamp namens het Haarlems Verbond van Speeltuinvere nigingen. Haarlem beschikt thans over twaalf speeltuinen en een kleutertuin. Die van „Frans Hals" is volgens de heer Dubois de kleinste van het land, doch de bewoners van de omgeving verheugen zich bijzonder over de openstelling. Dat toonden zij Za terdagmiddag door de vlag uit te steken. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 16) „Er zit een zeker kwantum gezond ver stand in die redenering," gaf Parkinson toe, „maar het bezwaar is, dat wij op zekere dag tot de ontdekking kunnen komen, dat de oude kwaliteit, gemaakt op het vaste land en met behulp van onze formule, op óe markt komt rollen. Dan gaat ons bedrijf met één klap naar de kelder." „Het is een eigenaardige situatie," over peinsde Dutley. „Voor ieder normaal denkend mens," zei Parkinson, „is de hele situatie natuurlijk volkomen onbegrijpelijk. De waarheid is, dat je vader één alles overheersende vrees had in zijn leven en toen ik nog jong was, kon ik die tot op zekere hoogte begrijpen. Hij wist. dat er overal spionnen waren, die er op uit waren om zijn procédé te pakken te krijgen. Voortdurend kwam het voor, dat wij dergelijke lui de deur uit smeten. Het gevolg daarvan was, dat wij allerlei soort voorzorgen moesten nemen. De verschillende fasen van het procédé waren in verschillende handen. Eén man had bijvoorbeeld een zeker mengsel, dat hij behandelen moest, maar hij wist niet, waar het uit bestond, of hij kende de ver houdingen niet. Hij handelde er mee vol gens zijn instructies, gaf het door aan zijn opvolger, enz., enz. Er bestaat geen twijfel aan," zo besloot hij, „dat als je vader niet zo voorzichtig was geweest, onze concur renten hetzelfde procédé te pakken zouden hebben gekregen en dat wij er nooit zo'n geweldig succes van gemaakt zouden heb ben, als wij nu gedaan hebben. Bovendien waren wij het eerst op de markt. Dan zou den wij nog een prachtige zaak hebben ge had en wij zouden niet met dit probleem te kampen hebben gehad." Dutley bleef enige ogenblikken zwijgen. Met zijn handen in de zakken van zijn rij broek gestoken, leunde hij achterover in zijn stoel, terwijl zijn staalblauwe ogen in de verte staarden. Matthew Parkinson zuchtte, toen hij naar hem keek. Hij was geneigd, om deze jongeman over het geheel genomen een beetje als een mislukking te beschouwen. Zijn gedachten gingen een twintigtal jaren terug en hij stelde zich een ogenblik voor, dat het de vader was, die daar zat inplaats van de zoonDut ley schudde zich uit zijn dromerij wakker, schoof een kistje sigaren over de tafel en stak zelf een sigaret op. „Vertelt u mij eens de détails van de inbraak," vroeg hij. „Ik heb er nauwelijks een woord over gehoord. Er is tot nu toe niemand gearresteerd, is het wel?" „Dat is het ergste, wat er uit het oog punt van de politie gezien, gebeuren kon, „verklaarde Parkinson. „Er waren vijf in brekers. Zij moeten zich de gehele dag ergens op de fabriek hebben schuil gehou den, of zich op de een of andere manier onder het fabriekspersoneel hebben ge mengd. Dat is bij een mensenmenigte van zestien of zeventien duizend niet bepaald onmogelijk. Kort na middernacht, toen de waker in het kantoorgebouw zijn eerste ronde had geëindigd, zijn zij het privé- kantoor binnengedrongen en zijn op de grote brandkast los gegaan." „Een ogenblik," viel Dutley hem in de rede. „Hoe zijn zij de kantoren binnen ge komen?" „Zij hadden een stel valse sleutels. Met een staf van honderdtwintig kantoorbe dienden en typistes, is dat niet zo moeilijk. Er valt niet aan te twijfelen, dat zij ge kregen zouden hebben, wat zij wilden heb ben en weer weggewandeld zouden zijn, zonder dat iemand er iets van gemerkt zou hebben, als de oude Rentoul niet daar boven in zijn privé-laboratorium aan het werk was geweest. Hij heeft hen blijkbaar gehoord en inplaats van als een verstandig mens alarm te maken, kwam hij naar be neden en liep hun recht in handen. Dat was de grootste ramp, die ons had kunnen overkomen. Zij schoten hem dood de enige man, die het gehele procédé vrijwel van het begin tot het eind in zijn hoofd had." „Er werd nog iemand gedood, nietwaar?" „Ja, eën van de nachtwakers ontmoette hen, toen zij zich naar buiten begaven. Het is zeer waarschijnlijk, dat hij het schot ge hoord had, want hij werd buiten zijn pa trouillegang aangetroffen. In ieder geval schijnt hy in de schaduwen der gebouwen een vreemde wagen te hebben opgemerkt en is hij op de alarmschei afgegaan. Toen hij er nog een meter vandaan was, hebben zij hem neergeschoten. Daarop reden zij weg en zijn verdwenen." „Het geld, dat zij meenamen, was zeker alleen maar om ons op een dwaalspoor te brengen." „Absoluut. Het was een schitterend op gezet zaakje, met slechts één doel de formule." „Een eigenaardig iets," overdacht Dut ley. „Het ooet een mens zichzelf afvragen, wie daar wel achter kan zitten. Een eerste klas inbraak door experts en twee mensen, die vermoord zijn en dat alles alleen maar om die rol papier." „Rol papier nu nog mooier!" herhaal de Parkinson. „Luister eens Dutley, ik ben iemand, die niet over een buitengewone verbeeldingskracht beschikt, maar kun jij je één inbraak ter wereld voorstellen, waar zo gemakkelijk zoveel mee te verdienen zou zijn? Wat zou het bijvoorbeeld voor nut hebben om twee millioen pond in bank biljetten van de Engelse Bank te stelen? Ze zouden ze ver beneden de waarde moe ten verkopen en voor ze een kwart ervan aan de man gebracht hadden, zou de rest onverkoopbaar zijn geworden. Ik zeg je, dat het de meest verbazingwekkende, en misschien wel de meest voordelige inbraak is. Die papieren zijn voor een ieder twee millioen pond waard. Het verlies ervan heeft ons reeds een half millioen gekost. Het zal ons ons hele bestaan kosten, tenzy onze chemici er in slagen de formule op nieuw te ontdekken, of wij de papieren opnieuw in handen krijgen." Weer verviel Dutley in stilzwijgen, ter wijl hij nadenkend naar buiten staarde. En weer vroeg zijn bezoeker zich af, waar hij over dacht; of er werkelijk een brein ach ter dat smalle, gebronsde voorhoofd zat, of dat het slechts vage speculaties waren, waarmee hij zich in zijn geest bezig hield. „Laten we nog eens even over jouw aan delen praten," stelde Parkinson ten slotte voor. „Ik zal je de namen van een paar makelaars opgeven, als je dat wilt. Alles is beter dan dat je je tot Bessiter wendt." Dutley streek nadenkend over zijn kin. „Ik ben het nog steeds niet met mezelf eens," zei hij, wat ik zal doen. Denk er om, ik geef u van uw standpunt gezien, volkomen gelijk. Ik beschik nog over een vry belangrijk ander fortuin, zoals u mis schien weet. Ik geloof eerder, dat ik de aandelen maar houden zal. Het zal de markt steunen en eerlijk gezegd voel ik er niet veel voor om Boothroyd naar de kelder te zien gaan." „Een Don Quichotterie!" verklaarde Parkinson. „Er is geen enkele reden, waarom je niet een half millioen pond in aandelen zoudt afschuiven". „Ik voel er toch niet veel voor", beken de Dutley. „Ziet u, als de klap werkelijk zou vallen, dan zal iedereen mij er over aanvallen, dat ik niet thuis gebleven ben en wat beter op de zaken gelet heb. Als ze bevinden, dat ik geen aandelen afge schoven heb, dan zal dat een betere in druk maken de naam van mijn vader, weet u, en dergelijke overwegingen. Ik zal u eens vertellen, wat ik echter wel denk te doen". „Een nieuwe expeditie?" „Ja, maar dan dit keer hier thuis. Ik ben geneigd om eens een poging te doen om die formule terug te krijgen". Parkinson begon spottend te lachen. „Ik veronderstel, dat het niet bij je op gekomen is", zei hij, „dat de gehele poli tiemacht uit het graafschap Yorkshire en ik kan je wel vertellen, dat het nu niet precies een stelletje idoten is benevens Scotland Yard, al gedurende de laatste vier maanden met datzelfde doel voor ogen aan het werk zijn?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6