Haarlems Dagblad Dispuut Een duidelijke Britse uitspraak is nodig in beider belang Drie der vier verdachten in arrest gesteld Europese betalingsunie verbiedt discriminerende invoerbepalmgen 64e Jaargang No. 19579 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 20 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- e; Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie ett <©ptertjtc Daarlcmsrttc Courant (3nno i6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ALS MEN de critiek op de Engelse hou ding inzake het Plan-Schuman en Europese eenheid eens even buiten be schouwing laat en de algemene toestand bekijkt, is die niet zo ongunstig. Tot dispuut moest het komen. Als ccn streven naar grote hervorming voldoende kracht heeft ver worven, als het eenmaal op sterke en in vloedrijke steun kan rekenen, komt het stadium waarin men tot daden wil over gaan. Dan dienen al de betrokkenen kleur te bekennen, ook zij die tot dusver slechts in voorzichtige algemeenheden hun instem ming hebben betuigd cn een slag om de arm gehouden. Men vraagt ook hun, ja of neen te zeggen en het blijkt dat zij zó ver nooit hebben willen gaan. Daarop barst de woordenstrijd los. De Labour-regering met haar nietige meerderheid in het parle ment is hierbij in een voor haar onaange name toestand beland, waarbij zij geen slim diplomatiek beleid he'cl't getoond. De publicatie van het veelbesproken Labour- manifest, waarin naast bewondering voor Amerika's sociaal beleid een afwijzende hooghartige houding tegenover het West-Europese vasteland tot uiting kwam. had moeilijk op een slechter gekozen ogen blik kunnen geschieden. Ondanks alle sindsdien in het Lagerhuis en in de Engelse Pers gegeven min of meer vernuftige uit leggingen is duidelijk gebleken, dat op Engels initiatief om tot West-Europese federale Unie te komen niet te rekenen valt. Zelfs niet op Engelse medewerking tot de schepping van boven-nationale be stuursorganen. Onze Londense correspon dent drukt het vandaag uit in de woorden: .,In elk geval is het een psychologische on mogelijkheid van de Engelsen te eisen, dat zij ook maai- het geringste deel van hun souvereiniteit zouden opgeven". Ja, blijk baar is dat nu nog zo, met de nadruk op Het blijft de vraag of het over een jaar, of misschien eerder, nog even onmo gelijk zal zijn. De explosie, door de Engelse beantwoording van het Plan-Schuman veroorzaakt, heeft ongetwijfeld het grote voordeel dat zij de geesten in Engeland heeft wakker geschud. Als onze correspon dent zegt dat er maar een nietige minder heid in dat land is, die inderdaad een fede raal Europa voorstaat, moet men daarbij wel bedenken dat tot die minderheid eer- aantal politici van betekenis en invloed behoort en dat de meerderheid van het gehele vraagstuk tot dusver bitter weinig weet. Een groot deel van de Engelse Pers, met inbegrip van een aantal Londense bla- den met enorme oplagen, geeft veel minder ruimte aan buitenlandse aangelegenheden dan bijvoorbeeld ons blad doet en dan in het algemeen in de Pers van Nederland, België, Frankrijk en Italië gebruikelijk is. Dat lijkt vreemd, maar het feit staat niet zichzelf in Engeland. Men voelt zich daar geenszins, zoals wij in dit land, als be horend tot Europa. In aardrijkskundige zin valt het feit niet te ontkennen, omdat het Britse eiland zo dicht bij het Europese vasteland en zo ver van andere wereld delen ligt. Maar de aardrijkskundige er kenning heeft niet meer dan theoretische waarde. Men voelt zich apart, levend in zoiets als een werelddeel op zichzelf. Het alweer een kwarteeuw geleden dat een Londens dagblad ik meen: de Daily Mail boven een weerbericht de ver maarde titels zette: „Zware storm in het Kanaal. Het vasteland geïsoleerd". Mis schien zou de Daily Mail zoiets nu niet meer doen. Er is wel wat veranderd. Maar toch tekent dit geval nog in wezen de Britse op vatting: geen weloverwogen, doordachte opvatting, maer het besef waarin het Britse volk eeuwenlang heeft geleefd. Sommigen maken zich daar boos over en noemen het aanmatiging. Dat is het eigenlijk ook niet. Het is geen opzettelijke houding, geen be rekening en evenmin aanstellerij. De Brit voelt het slechts zo. Maakt ge hem op zoiets attent, dan zal hij u verbaasd aan zien, glimlachen en tenslotte zoiets zeggen als: ..Ja, daar hebben jullie eigenlijk ge lijk in; wij zijn zonderling in die dingen". Ik vermeld dit als resultaat van veelvuldige ervaring. Deze eilanders-geest, deze «insu laire" houding veroorzaakt altijd moeilijk heden voor buitenlanders die met Engelsen onderhandelen moeten. Was er in dit geval een Conservatieve regering ïnplaats van een Labour-regering geweest, dan zou zij zich (op grond van meer ervaring) beleidvoller tegenover het Continent gedragen hebben, maar op een even nationalistisch standpunt hebben ge staan. Misschien is het beter dat de zaak zo gelopen is als nu, omdat nu de krach tige botsing der meningen is ontstaan en Engeland ontwaakt. Dat zal de kans, dat het in de naaste toekomst zijn houding wijzigt, alleen maar kunnen bevorderen. Overigens hangt die kans in hoge mate af van zijn materiële belangen. Op het mo ment verkeert men in Engeland, vooral in de kring der regerende Labour Party, in een sfeer van optimisme omdat de dollar- positie aanzienlijk verbeterd is. Maar op duurzaamheid van deze toestand valt aller minst te rekenen. Zodra de situatie zich wijzigt zal er te praten zijn. Wel kan men hierbij vaststellen dat niet uit overwe gingen van groot, vooruitziend politiek beleid en van idealisme Engeland zal mee werken tot eer. hechte eenheid van Europa. Neen, dat geloof ik ook niet. Wij hebben te dien aanzien veel meer van Frans initia tief te wachten zoals trouwens al ge bleken is. R- P- Geen bisschoppen betrokken bij Stockholmse „vredesactie" Démenti van de „Osservatore" Het blad van het Vaticaan, de „Osser vatore Romano", publiceerde gisteren een scherpe aanval op de door de communis ten geïnspireerde vredescampagne, welke te Stockholm begonnen werd. Drie katho lieke bisschoppen die de „vredesoproep", welke een onderdeel van deze campagne is ondertekend zouden hebben, hadden vol gens de „Osservatore" verklaard in geen enkel opzicht iets met de campagne te maken te hebben. „Geen katholiek, die de vrede wenst te steunen behoeft een oproep, opgesteld door de communisten en hun medestanders, te ondertekenen. Wij werken voor vrede, omdat dit onze plicht is en op het ogenblik, dat wij hiermede ophouden, houden wij op Christenen te zijn", aldus het blad. ENGELAND EN EUROPA (Van onze correspondent in Londen) Het zal nog wel enige tijd duren voordat de chaos in de Engelse buitenlandse poli tiek, veroorzaakt door de ontactische en ontijdige publicatie van het Labour-mani fest over Europese eenheid en nog bevor derd door Ernest Bevin's semi-permanent verblijf in het ziekenhuis, zal hebben plaats gemaakt voor een algehele opheldering van de toestand. Er helpt geen lieve moedertje aan, dat de geschrokken partij-groter, nu verklaren, dat het manifest slechts bedoeld was voor intern gebruik, namelijk als grondslag voor een discussie in eigen kring. Waarom schreeuwde men dan van de daken, dat dit het eerste partij document over de buitenlandse politiek was, waar voor het partijbestuur, waarin Attlee en vijf andere ministers zitten, verantwoorde lijk is? Volgens betrouwbare informatie hebben deze regeringsleden het geschrift inderdaad van te voren goedgekeurd. Ook Bevin, aan wie het speciaal was voorge legd. In elk geval is het een psychologische onmogelijkheid van de Engelsen te eisen, dat zij ook maar het geringste deel van hun souvereiniteit zouden opgeven. Het is van hun kant maar een zwakke verdediging, dat anderen daartoe evenmin bereid zou den zijn. Of heeft Engeland zijn aanspraak om het leiderschap van West-Europa op zich te nemen, laten varen? Er is hier slechts een minimale minderheid, die in derdaad een federaal Europa voorstaat. Het principe van een confederatie, waarbij elk land zijn identiteit behoudt, vindt meer aanhang. Juist omdat een debat over de vorm van een toekomstige samenwerking op dit tijdstip academisch en onvruchtbaar zou zijn, bieden plannen als die van Schumsn de mogelijkheid om geleidelijk aan de Europese structuur te veranderen. Het plan van Stikker, dat in menig opzicht veelomvattenöer is dan dat van de Franse staatsman, ging tot dusver practisch onop gemerkt aan het Engelse publiek voorbij. Het werd slechts in een enkel blad onop vallend vermeld en alleen de Times, die zich er welwillend over uitliet, achtte het de moeite waard er terstond commentaar aan te wijden. Een gunstig ding is, dat Engelse deskun digen onder voorzitterschap van de jeug dige Sir Edwin Plowden, gereed zijn met hun rapport over het plan van Schuman. Het kabinet zal het rapport vóór het La gerhuisdebat over de fusie der Europese zware industrie, dat Maandag a.s. begint, bestuderen. Doch het Engelse standpunt zal niet openbaar worden gemaakt, zolang de Parijse conferentie voortduurt. Olie op de golven vormde ook het com muniqué van de socialistische tienlanden- eonferentie in Londen, welke zich una niem, dus Engeland inbegrepen, gunstig over het plan-Schuman uitsprak. Het ge schilpunt bleef, zoals te verwachten, de aard van het internationale beheerslichaam. Het geschilpunt. De Britse Labourparty wenst een inter gouvernementele autoriteit, terwijl de Fransen een boven de regeringen staand orgaan willen. De Franse socialisten waren uit protest tegen het optreden van Labour slechts door één enkele gedelegeerde ver tegenwoordigd. De afgevaardigden van de Partij van de arbeid steunden als enigen de Franse zienswijze. Onze landgenoten wilden een politiek verantwoordelijk orgaan-aan de top, op een of andere wijze verbonden met de Raad van Europa, met een afzonderlijk uitvoerend orgaan. Niettemin kon de Labourdelegatie er niet onder uit een verklaring te onder schrijven, waarin het plan van Schuman Zend? Uw advertenties tijdig in! Teneinde aan de technische verzorging van de advertenties de nodige aan dacht te kunnen besteden en ze tijdig gereed te hebben, verzoeken wij onze geregelde adverteerders dringend hun opdrachten een dag te voren, uiterlijk 12 uur voormiddags, aan onze ver tegenwoordigers of aan ons kantoor op te geven. Bij latere verstrekking van de tekst kunnen wij plaatsing niet garanderen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Van de eerste nieuwe aardappelen, die op de veiling te Berlikum werden aange voerd. is eenr mandvol verzonden aan Ko ningin Juliana, een aan ae Commissaris der Koningin in de provincie Friesland en een aan de burgemeester van de gemeente Menaldumadeel. enthousiast wordt begroet. In Parijs heeft ook minister Hugh Gaitskell zich moeten neerleggen bij het Europese betalingsplan, dat in vele opzichten lijnrecht indruist tegen hetgeen in het Labourmanifest wordt betoogd. De indruk van sommige zijden gewekt, dat de Labourparty nu een crisis door maakt als gevolg van het omstreden docu ment is onjuist, omdat de partijleiders en belangrijke figuren het in grote lijnen eens zijn met de inhoud ervan. De schade werd berokkend door het samenvallen van de publicatie en Attlee's verklaring in het Lagerhuis over het plan van Schuman, welke noodzakelijkerwijs in andere be woordingen moest geschieden dan die vaa het manifest. Het vertrouwen in Engeland in Labour is echter geschokt. Verschillende leden van het kabinet hadden destijds reeds tegen de oprichting van de Raad van Europa ge opponeerd. Daarom kan thans, na de dub belzinnigheid van het manifest, alleen nog een duidelijke uitspraak voor Engeland de situatie redden. Ook de conservatieven zul len hun kaarten op tafel moeten leggen. Moskou blijft via de UNO „werken voor de vrede" Sjvernik herkozen als presi dent der Opperste Sovjet Nicolai Sjvernik is herkozen tot voorzit ter van het presidium der Opperste Sovjet op een gecombineerde bijeenkomst van de „Raad van de Unie" en de „Raad der Na tionaliteiten", te Moskou. De 16 plaatsvervangende voorzitters wer den eveneens herkozen. Alexander Gorkin werd tot secretaris van het presidium her kozen. De vergadering aanvaardde een stemmig een resolutie, waarin uitdrukking wordt gegeven aan „volledige solidariteit met het verzoek tot verbod van de atoom oorlog, op 8 Mei opgesteld op de wereld vredesconferentie te Stockholm, evenals met de resolutie volgens welke ieder land als oorlogsmisdadiger wordt gebrandmerkt dat het eerst gebruikt maakt van een atoomwapen. Verder werd een verklaring aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan de be reidheid van het parlement om met ae wet gevende lichamen van andere stalen samen te werken in het ontwerpen van maat regelen, die de oogmerken van de oproep van Stockholm moeten verwerkelijken. In de verklaring wordt herhaald, dat de Sovjet-Russische regering „haar vredelie vende buitenlandse politiek zou voortzet ten en via de UNO en met alle andere mid delen zou werken om de vrede te ver dedigen". „Sovjetluckt" Luide toejuichingen vielen de Lettische afgevaardigde Sakse ten deel toen deze ver klaarde: „Het volk van Letland is van mening dat het Lettische land Sovjetland is en de Lettische lucht Sovjetlucht". Hij noemde het niet erkennen van Letland als Sovjet-Russische grondgebied door de Ver enigde Staten „naief en dwaas". Gistermiddag is mevrouw Roosevelt, ver gezeld van haar zoon Elliott en twee harer kleinkinderen, per vliegtuig voor een twee daags bezoek aan ons land op Schiphol aangekomen. In de namiddag is zij door Koningin Juliana en Prins Bernhard op paleis Soestdijk ontvaiiger.. Op de foto: hartelijk verwelkomt Hare Majesteit haar bezoekster op het bordes van het paleis. Scheepsramp in Rode Zee „Lloyds" verneemt, dat het Britse schip „Lake Chilliwack" heden heeft gemeld, dat het ruim zevenduizend ton metende En gelse vaartuig „Indian Enterprise" in de Rode Zee, ter hoogte van de kust van Saoedi-Arabië is gezonken, nadat zich een ontploffing aan boord had voorgedaan. Een onbekend gebleven schip heeft het ge deelte der Rode Zee, waar de scheepsramp plaats had, afgezocht. Eén overlevende is opgepikt. Het schip zettr een motorboot uit en zocht de zee met zoeklichten af. Geen spoor van de „Indian Enterprise" werd echter meer aangetroffen. Truman gaat om geld vragen voor de H-bom WASHINGTON, (Reuter) Naar in Congreskringen te Washington verluidt zal president Truman het Congres om 300 mil- lioen dollar verzoeken ter bespoediging van het werk aan de waterstofbom. Volgens een lid van de commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afge vaardigden, die onbekend wenste te blijven, zal het geld gebruikt worden voor werk zaamheden aan de bestaande installaties van de commissie voor de atoomenergie, voornamelijk te Oak Ridge. Tennessee, Los Alamos, New Mexico en Hanford. De zegsman vermoedde, dat Truman zijn verzoek over een dag of twee aan het Congres zou zenden. ROOFOVERVAL IN HAAGSE SPEELCLUB De Haarlemse recherche, die in Amster dam de een en twintigjarige R. E. G. de W. heeft aangehouden, die verdacht wordt van het plegen van de roofoverval aan de Herensingel te Haarlem, heeft daarmee een goede vangst gedaan. Zoals wij reeds meldden worden hij en het negentienjarige meisje A. van A., dat tevoren in arrest was gesteld, ook ervan verdacht betrokken te zijn bij roofovervallen op taxi's te Am sterdam- Van de Haarlemse politie vernemen wij nader dat het tweetal ook tegenwoordig ge weest zou zijn bij de roofoverval in een speelclub aan ae Laan van Meerdervoort te Den Haag in de nacht van 21 op 22 April. Vier gemaskerde en gewapende personen zijn omstreeks het middernachtelijk uur die nacht de zaal van de speelclub binnen gedrongen, waar zij zich meester maakten van naar schatting drie a vierduizend gul den. Zowel de kas als de spelers werden beroofd. Iedereen werd gefouilleerd en na het doorsnijden van de telefoon leiding zijn de rovers, die de deuren achter zich op slot deden, met hun b.uit vertrokken. Ook zijn door de samenwerking tussen de recherches van Amsterdam, Den Haag en Haarlem, aangehouden de acht en twin tigjarige J. B. en de drie en twintigjarige E. H. J., beiden van beroep vertegenwoor diger. Allen hebben een bekentenis afge legd. Bij deze overvallen zou ook betrokken geweest zijn een zekere Henk alias Wim van der Werf, oud vier en twintig jaar, ex- matroos, die nog voortvluchtig is. Het onderzoek Over hei onderzoek naar de overval in Den Haag vernemen wij nog het volgende: België verwerft zich een uitzonderingspositie De financiële redacteur van Reuter schrijft: Wanneer de overeenkomst over de Euro pese betalingsunie de grote lijnen volgt, die tijdens het weekend te Parijs werden goedgekeurd, zullen er, naar gisteren te Londen werd vernomen, bepalingen in worden opgenomen, die discriminatie op handelsgebied verbieden. Volgens de voor gestelde bepalingen zal een land, wanneer het bijvoorbeeld de invoer uit België of Engeland wil beperken, ook de invoer uit alle andere Europese MarshaU-landen moeten beperken. Zodra de Europese beta lingsunie in werking treedt men hoopt, dat zulks op 1 Juli zal kunnen geschieden zal ook liberalisatie van de invoer door Engeland en andere landen, die op het ogenblik België, Zwitserland en West- Duitsland daarvan uitsluiten, moeten wor den uitgestrekt tot alle landen die deel uitmaken van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking. De unie zal gelden totdat zij vervangen wordt door een of ander ruimer multilate raal stelsel, of tot het einde van de Marshall-hulp over twee jaar. Dit hangt er van af, welke van deze perioden de langste is. De quota zullen kleiner zijn dan Ter gelegenheid van zijn 92ste verjaardag ontving Koning Gustaaf van Zweden in zijn zomerresidentie Drottningholm het Zweedse kabinetFoto: premier Erlander biedt de jarige vorst de gelukwensen der regering aan. de door Engeland voorgestelde en voor een groter deel uit goud bestaan. Zij zul len 15 procent bedragen (Engeland had 20 procent voorgesteld) van de omzet in 1949 van elk land met alle andere Euro pese landen der Marshall-hulp en de overzeese monetaire gebieden van die lan den. De maximum-goudbetalingen volgens een progressieve schaal zullen 40 procent (Engeland had 25 procent voorgesteld) be dragen van de quota. De maximale goud betaling of goudontvangst van enig land zal daardoor 6 procent (Erfèeland had vijf procent voorgesteld) bedragen van zijn omzet in .1949. België, waarvoor een quotum van 1214 procent werd vastgesteld in blasts van het algemeen geldende van 15 procent, heeft het recht weten te ver krijgen naar verhouding minder crediet te behoeven te geven dan andere landen. Zwitserland werd bereid gevonden meer crediet te geven. De te Parijs bereikte overeenkomst moet nog door verscheidene regeringen worden goedgekeurd. Het spe ciale compromis voor België z?.l moeten worden goedgekeurd door de Belgische re gering en ae Washingtonse autoriteiten voor de Marshall-hulp. De mening bestond echter, dat „alle voornaamste horden tij dens het afgelopen weekend genomen wer den". Te Parijs werd overeenstemming bereikt over een stelsel van crediet geven en ne men. dat in werking zou treden, wanneer landen hun quota in de unie hebben uit geput. Wanneer het quotum van enig land bijna zal zijn uitgeput, zal er onderhandeld moeten worden over dit soort credieten Elk land van het continent zal voor dat deel van zijn overschot of nadelig saldo, dat in ponden sterling ontstond, in ster ling crediet verlenen of opnemen. Beïgië's rol Het kabinet van de Belgische eerste minister deelt mede: „Minister-president Duvieusart heeft Maandagmorgen te 10 uur de heer Van Zeeland ontvangen. De minister van Bui tenlandse Zaken heeft de eerste minister een overzicht gegeven van de onderhan delingen die dezer dagen in Parijs werden gevoerd en heeft de aan België ingeruim de positie toegelicht. Het blijkt dat de aan België thans toebedachte rol in beginsel aanvaardbaar is en een aanmerkelijke verbetering inhoudt ten opzichte van de uitgangspositie. Onder die omstandigheden heeft de heer Van Zeeland het eindac- coord aangenomen, onder voorbehoud van bekrachtiging door de Belgische regering. De terzake bevoegde ministers bestuderen thans het probleem en zullen zich ter kabinetszitting van Woensdag uitspreken over de te nemen beslissing. De Haagse recherche tastte aanvankelijk volkomen in het duister. Verschillende aanwijzingen liepen op niets uit. Zo is onder meer een drietal verdachte Polen, waarvan er een bij ee'n der beroofden in de kost was, aangehouden. Een toevallige samenloop van omstandigheden bracht echter de politie op het goede spoor. De Haarlemse recherche zocht op dat ogenblik naar een negentienjarig meisje, A. v. d. A. uit Haarlem, dat van huis was weggelopen. Op 15 Juni werd zij door Haarlemse rechercheurs aangehouden. Deze politiemensen hadden ondertussen reeds ontdekt, dat het meisje omgang had met een zekere R. de W. Toen zij dan ook was aangehouden, werd haar het een en ander over deze de W. gevraagd. Zij ver telde, dat de W. degene was, die de roof overval op een manufacturier in Haarlem en op twee Amsterdamse taxichauffeurs had gepleegd. Tevreden met het resultaat van dit verhoor dat in Amsterdam werd afgenomen, gingen de rechercheurs in de Amsterdamse binnenstad een broodje eten. Zij waren nog aan het zoeken naar een geschikt eethuisje, toen zij de W. tegen het lijf liepen. Hij werd ingerekend en be kende de overval op de manufacturier en de twee taxichauffeurs. De Haagse recherche had inmiddels van de Amsterdamse politie gehoord, dat een zekere W. H. van der W„ bij de overval op de jockeyclub betrokken zou kunnen zijn. Deze tip gecombineerd met een zekere interesse in de reeds gearresteerde R. de W. leidde de Haagse politie tot de volgende ontdekking: R. de W. was op 15 April naar Den Haag gekomen waar hij met het meisje gedurende vier dagen onder een valse naam in een hotel logeerde; Op een avond is hij met haar naar de speelclub „Jockey club" gegaan, waar zij zich alweer onder valse naam, als lid lieten inschrijven. Toen dit ontdekt werd, gingen de Haagse rechercheurs nog eens met De W. praten. Hij viel door de mand en legde een vol ledige bekentenis af. Daardoor konden op 16 Juni J. B. en E. H. J. aangehouden worden. Ook zij bekenden. J. B. is een oua-SS-er. Hij heeft nog 3' jaar gevangenisstraf te goed. Bij de overval heeft hij een min of meer leidende rol gespeeld. R. de W., E. H. J. en W. H. van der W. zijn onlangs als burgers uit Indonesië gerepatrieerd. Zij komen uit een goed milieu. Volgens het verhaal van de drie arrestan ten is de overval op de jockeyclub slechts door vier man gepleegd. De vierde man, W. H. van der W. is nog voortvluchtig. Na de overval zijn zij te voet vertrokken. Onderweg zijn zij op een tram gespron gen, per taxi hebben zij zich vervolgens naar een perceel in de Irisstraat laten brengen, waar Van der W. een kamer had gehuurd. Van hun wapens is alleen het dolkmes teruggevonden. Het machine pistool, dat E. H. J. volgens zijn zeggen in Port Said heeft gekocht het zou af komstig zijn van Duitse dumps bij El Ala- mcin zou J. na de overval in Amster- Het woord is aan Seneca: Hijdie u onrecht heeft gedaan, was of sterker of zwakkerWas hij zwakker, spaar hem. Was hij sterker, spaar uzelf. Hoge losprijzen voor Vogeler en Sanders Kroon van de Heilige Stefanus naar Hongarije LONDEN. (United Press). Hier werd gisteravond vernomen dat de Verenigde Staten zich bereid hebben verklaard toe te geven aan de drie Hongaarse voor waarden onder welke de Amerikaanse zakenman Robert Vogeler in vrijheid zal worden gesteld. Deze zegslieden verklaarden dat Vogeler, die tot vijftien jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd wegens spionnage, spoedig in vrijheid zal worden gesteld. In ruil voor de invryheidsstelling zou den de Verenigde Staten aan Hongarije permissie geven de consulaten in de Ver enigde Staten die na het proces op Ameri kaanse orders gesloten werden, weer te openen; de herstelbetalingen vrij te geven die Hongarije van Duitsland heeft geëist, evenals de zich nog steeds in Duitsland bevindende kroonjuwelen, waaronder de historische kroon van de heilige Stefanus en de opheffing gelasten van het verbod van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken voor reizen naar Hon garije. Edgar Sanders een Britse collega van Vogeler die tegelijkertijd veroordeeld werd wegens spionnage zal waarschijnlijk even eens op vrije voeten worden gesteld, maar naar verluidt zal dit plaats hebben nadat Vogeler vrij is gelaten. Er is geen datum voor de invrijheidsstel- lingen bepaald, maar gezegd wordt dat Vogeler waarschijnlijk deze week vrij ge laten zal worden. De Britse autoriteiten zijn nog in onderhandeling over de los prijs voor Sanders die tot dertien jaar veroordeeld werd. Intussen 'toont men zich in officiële krin gen niet erg verheugd dat het bericht van de onderhandelingen is uitgelekt. In We nen verklaarden Britse en Amerikaanse autoriteiten dat het zeer schadelijk zou kunnen zijn voor de onderhandelingen. Impasse in Djakarta DJAKARTA. (A.N.P.). De besprekingen in de gemengde commissie van de repu bliek Indonesia en de RIS over de vor ming van de eenheidsstaat duren thans reeds 14 dagen, zonder dat er noemens waardige vorderingen zijn gemaakt, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. van zeer goed ingelichte zijde. Mah. Hatta beloofde gisteren in het parle ment, dat de besprekingen begin Juli zul len zijn geëindigd, doch waarnemers twij felen aan de mogelijkheid hiervan wan neer de huidige interne moeilijkheden voortduren. In de kringen der RIS kan men een toe nemende wrevel waarnemen met betrek king tot de houding van de Djokjase leden dezer commissie. De correspondent var» het A.N.P. hoorde deze houding kenschet sen met het woord „obstructie". In de stad Djokjakarta kon de corres pondent van het A.N.P. de groeiende op vatting constateren, dat hel kabinet der republiek Indonesia de kern moet vormen van het eerste eenheidskabinet en dat de wetgeving der republiek Indonesia als ge heel dient te worden gehandhaafd. De le den van de RIS in de commissie achten zulks in strijd met de overeenkomst, vast gelegd in de acte van overeenstemming tussen de RIS en de republiek Indonesia. dam hebben verkocht. De revolvers zouden zij in het water hebben gegooid. De commissaris van politie, chef der centrale recherche te 's-Gravenhage ver zoekt de opsporing, aanhouding en voor geleiding van Willem Hendrik van der Werff, geboren te Bandoeng, 16 November 1925. Zijn signalement luidt: ca. 1.80 m lang, slank postuur, blond haar, draagt een khaki-overhemd, khaki-das, bruine lange broek, bruine schoenen, eventueel lichte regenjas (trenchcoat model) met bolle knopen. Het meisje is ondertussen naar haar moeder teruggestuurd. Zij schijnt niet schuldig te zijn geweest aan de overval. HET WEER AFGEBEELD Een storing, die zich gisteren boven Frankrijk ontwikkelde, breidde zich vannacht snel uit naar onze omgeving. De toestand van het weer in ons land is daardoor onwcersachtig geworden, vooral in de Zuidelijke provincies. Dc depressie ten Zuidenvan Ierland trok langzaam verder op, maar een andere depressie tussen IJsland en Schotland nam in diepte toe en breidt zijn invloed steeds verder over de Britse eilanden uit. In verband met deze ontwikkeling zal het weer vandaag en morgen een onvast karakter hebben met een vrij grote kans op enkele regen- en(of) on weersbuien. 20 JUNI 1950 1 UUR ^!5 5t&':5:lé^— -ujiiw mayfs; i020 MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V 8UIEN K ONWEER /^temperatuur 1005 isobaar CENTRA H hoge oruk L lage oruk scheldlngslljn-front-tussen lucht van vsrschillenoe herkomst stand van oit teken geeft oe windrichting aan- iedere hele owarsstreep is een wino- snelheid van vijf meter per seconde ^w^xcoxo&xoceccoxcopxoMco Weerbericht BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien, plaatselijk met onweer. Zwakke tot matige wind. hoofd zakelijk tussen Zuid en West. Iets koeler. 21 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur Maan op 10.24 uur. onder 0-13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 20 Juni: Hoog water: 6.38 en 19.01 uur. Laag water: 2.15 en 14.31 uur. Woensdag 21 Juni: Hoog water: 7.19 en 19.43 uur. Laag water: 2.54 en 15.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1