Haarlems Dagblad m „Wij voelen allen dat deze poging niet mag mislukken" Begrip „Groot-Brittannië moet meedoen onder de Nederlandse voorwaarden" Britse scheepsramp in Rode Zee (49 doden) alarmeert Secret Service en Scotland Yard 64e Jaargang No. 19580 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Woensdag 21 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <%rctötc ïjaaricmertje €ourant (3tnno té*6) Directie: P. W. Peereboora en Robert Peereboom Minister robert schuman heeft te Parijs de conferentie geopend over het Plan, dat naar hem genoemd is. Aan zijn zijde zat „de geestelijke vader'1 van dit Plan, Jean Monnet. Ge moet van wege deze toevoeging niet denken, dat het eigenlijk onder de verkeerde vlag vaart. Want de ministeriële invloed is geducht geweest en blijft dat ook nu. De Duitsers hebben geloof in Schuman. Niet omdat zijn naam, op één n aan het slot na, precies gelijk is aan die van een van hun grootste componisten, maar omdat hij hen door en door kent. Hij is Lotharingen Daarom is hij in Duitsland geboren, want Elzas- Lotharingen was in 1870, na de Frans- Duitse ooi'log, door de overwinnaars ge annexeerd. In 1918, na de geallieerde over winning in de eerste wereldoorlog, werd het weer Frans. De jonge Lotharinger Robert Schuman had inmiddels aan Duitse universiteiten gestudeerd. Hij heeft giste ren in het Salon de l'Horloge aan de Quai d'Orsay, waar de conferentie vergadert, zijn hoop geuit dat uitvoering van het Plan het einde der oude Frans-Duitse vete zal betekenen. Ge moet u eens even pogen in te denken welk een geweldig belang dit voor Europa zou hebben. Misschien zal de prachtige oude klok, waaraar. het Salon de l'Horloge zijn naam dankt, straks een waarlijk historisch uur slaan. Nu is het merkwaardige dat overal erkend wordt, dat Robert Schuman's in zicht in de Duitse mentaliteit, zijn begrip van de mensen met wie men te doen heeft, het Plan zulk een goede kans geeft. In feite heeft dit de principiële aanvaarding door de Duitsers al sterk beïnvloed. Wellicht maar wie kan dat zeggen? heeft het de doorslag gegeven: het menselijk begrip, de mensenkennis van één man. De grootste moeilijkheid bij het scheppen van samen werking tussen de volken ligt niet in bot sende materiële belangen, die met overleg en goede wil zijn samen te voegen (zoals pas weer uit de jongste ontwikkeling van Benelux is gebleken) maar in gebrek aan menselijk begrip. Men verstaat elkaar niet. Erger: men wordt door een barrière, opge bouwd uit misverstand en vooroordeel, tegengehouden. De domme algemeenheden, waarmee andere volken zo vaak worden omschreven, zijn hol. Het zijn plirasen, die slechts daarin overeenstemmen dat alle goede eigenschappen genegeerd worden. Niet lang geleden zei mij een wijze oude Engelsman, die zelf geen politieke partij man is maar de kaart van zijn land en volk voortreffelijk kent, dat geen enkel lid van de huidige regering vrienden in Frankrijk heeft. Welnu: ge leest nu over Robert Schu man, toegewijd Fransman, maar die de Duitsers zo goed kent en begrijpt. En ge kunt terecht de vraag stellen: zou de Engelse houding niet anders zijn als er een Engelse minister was, die de Fransen even goed verstond? Als ge u de tijd tussen de twee wereldoorlogen herinnert zal u ook duidelijk worden dat dit wel eens zo ge weest is: de verhouding tussen Parijs en Londen verbeterde toen indertijd Austen Chamberlain Brits minister van Buiten landse Zaken was. Hij kende Frankrijk. Hij hield ervan. Hij sprak voortreffelijk Frans. Keiaas stond hij alleen en was hij geen figuur van het kaliber van een Schuman. De vrouwen plegen dit beter te begrijpen dan wij mannen meestal doen. Wij zijn ertoe geneigd ons in theorieën, formule ringen, kwesties te laten verstrikken. En in ware bergen paperassen. De vrouw be grijpt veelal beter, dat die niet de hoofd zaak behelzen. De hoofdzaak is ten allen tijde, dat mensen elkaar moeten verstaan en waarderen. Hun werkelijk onderling begrip, waarvan schone phrasen bij offi ciële gelegenheden geen enkel bewijs geven, is de ware grondslag waarop men tot oplossingen komt. De moderne minister ook ae moderne volksvertegenwoordiger is een voortdu rend werkend, voortdurend lezend, schrij vend of dicterend en vooral confererend man. Hij loopt lelijk gevaar, het contact te verliezen met hetgeen in zijn eigen volk leeft. Hij verkeert, in vele gevallen, in een soort politieke afzonderings-sfeer. Hoeveel sterker moet dit nadeel zich nog doen gelden ten aanzien van het buitenland! Toen enige maanden geleden de regering van een Europees land een geduchte blun der had begaan, die algemene verbazing wekte (ook bij het eigen volk) schreef iemand mij uit dat land: „Zij bedoelen het zo goed, maar zij pakken zo vaak de zaak bij het verkeerde eind aan. Zij hebben zo weinig verstand meer van mensen". Het was een rake commentaar op het geval, die ik nergens anders gevonden heb. De mensen te kennen is nog altijd eerste eis: belang rijker en doorslaggevender dan kennis van zaken. Met die laatste maar zonder de eerste zal men nooit slagen en zal men blunders begaan. De erkenning van deze oude waarheid is niet in de mode. Was zij het wel, dan zou den ook Fransen en Engelsen elkaar spoe dig beter begrijpen. De fout zit trouwens niet aan één kant. En zij ligt niet alleen bij ministers. Maar als een Engelse minis ter in deze tijd zich eens (onder de roos natuurlijk) van een ervaren Franse advi seur voorzag en als die hem hielp om zijn vacantie in Frankrijk door te brengen: niet in een hotel, niet om het landschap te bewonderen, maar om (incognito) dat merkwaardigste verschijnsel in de Natuur, de Mens, te bestuderen, dan zouden wij de gevolgen zien in een betere Frans-Engelse verstandhouding en samenwerking. Hij zou er gerust drie maanden vacantie voor kunnen nemen en zijn paperassen en offi ciële besprekingen in die tijd aan een onder-minister kunnen overlaten. Die veel minder zou leren dan hij. R. P. Zendt Uw advertenties tijdig in! Teneinde aan de technische verzorging van de advertenties de nodige aan dacht te kunnen besteden en ze tijdig gereed te hebben, verzoeken wij onze geregelde adverteerders dringend hun opdrachten een dag te voren, uiterlijk 12 uur voormiddags, aan onze ver tegenwoordigers of aan ons kantoor op te geven. Bij latere verstrekking van de tekst kunnen wij plaatsing niet garanderen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Conferentie over Schaman-plan begonnen Te lang praten vooraf bedierf vaak de beste initiatieven Gedelegeerden uit Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg zijn Dinsdag in de Salon de l'Horloge van het Franse departement van Buitenlandse Zaken bijeengekomen voor de conferentie over het plan-Schuman tot vereniging van de West-Europese steenkool- en staalindustrie onder een gemeenschappelijk be heer. In zijn openingsrede verklaarde Schuman aan wiens zijde de geestelijke vader van het plan, Jean Monnet, zat dat het essentiële van zijn plan was het in de plaats stellen van een verlichte samenwerking voor de oude praktijken van dumping en discriminatie. Doch even belangrijk vond hij dc vooruitzichten op de bevrijding der Europese gemeenschap van „onrust, wantrouwen en angst", mede ontstaan door de eeuwenlange strüd tussen Duitsland en Frankrijk. Schuman verdedigde de gehaastheid van zijn pogingen om het plan te verwezenlijken door erop te wijzen, dat de beste initiatieven dikwijls door voorbereidende beraad slagingen in de kiem zijn gesmoord. En wij voelen allen, dat deze poging niet mag mislukken, zei hij. Schuman toonde zich zeer begrijpend ten opzichte van de Britse houding en sprak zijn vertrouwen uit, dat de Britse twijfel en bezwaren ten slotte overwonnen zullen worden. Engeland zal voortdurend van het verloop der besprekingen op de hoogte worden gehouden, zodat het in staat is zo niet deel te nemen dan toch ten minste commentaar te geveii en zodoende „de weg voor een toekomstige deelneming voor te bereiden". Het plan-Stikker „Ons initiatief beoogt in geen enkel op zicht de elders in Europa ondernomen po gingen om de economische positie van Euro pa gezond te maken, te negeren of verkeerd te begrijpen", zeide minister Schuman. „De heer Stikker heeft onlangs een belangrijke en vruchtbare bijdrage geleverd welke in een andere sfeer ligt dan ae onze. Tussen beide doelstellingen is echter geen sprake van duplicatie of tegenstrijdigheid". Binnen enkele dagen zal een Frans ont- werp-verdrag, waarin de uitwerking van het plan-Schuman is opgenomen, aan de Duitse, Italiaanse en Benelux-delega- ties worden voorgelegd. Dit ontwerp zal de basis vormen, waarop de conferentie zal kunnen werken. Men neemt aan, dat de eerste twee a drie dagen zullen zijn gewijd aan het vast stellen van de procedure en methoden van werken en eveneens aan niet-officiële be sprekingen en uitwisseling van ideeën tus sen de gedelegeerden. In kringen, die in nauw contact staan met de Franse minister van buitenlandse zaken, wordt vernomen, dat het Franse ontwerp-verdrag in het bijzonder het accent legt op het boven-nationale gezags orgaan en voorstellen inhoudt over zijn functies en bevoegdheden. Tevens zou het ontwerp een verwijzing bevatten naar een nog hoger gezagsorgaan, waaraan het gezagsorgaan voor de geza menlijke industrie verantwoording schul- "g zou zijn. Nederlandse, visie. De heer Blaisse, vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, verklaarde na af loop van de bijeenkomst het volgende tegenover Reuter: „Wij staan voor een zware taak. Mijns inziens moeten wij vóór alles de concrete bijzonderheden van het samensmeltingsplan leren kennen. Op grond daarvan kunnen wij een ontwerp verdrag opstellen". Naar aanleiding van Schumans verklaring bij de opening, dat de Franse delegatie een ontwerp-verdrag zou indienen als werkschema voor de con ferentie, zei Blaisse: „Wij moeten niet be ginnen met een ontwerp-verdrag". De Nederlandse delegatie achtte Schu mans opmerking over het „plan-Stikker" gunstig. „Wij beschouwen deze verklaring als een bewijs dat de Franse regering de voorstellen van Stikker zal steunen, wan neer deze begin Juli besproken worden. Dit is een nieuwe en welkome ontwikke ling". Blaisse voegde eraan toe, dat Ne derland Europese integratie voorstelde voor hei gehele economische gebied, de landbouw incluis. Schuman had duidelijk gemaakt, dat de samensmelting van de steenkool- en staalproductie in deze alge mene opzet zou passen. Niet bindend. Franse functionarissen verklaarden naar aanleiding van de Nederlandse „ontevre denheid" over het Franse plan om een ontwerp-verdrag voor het boven-nationale orgaan in te dienen en niet eerst over te gaan tot de besprekingen van de bijzonder heden van het plan zelf, dat het document, dat zij over enkele dagen wilden presen teren slechts „een werk-ontwerp" was, waaraan de Fransén zelf zich niet gebonden achtten. Het Franse plan De eerste taak van de conferentie over het plan-Schuman, die naar men verwacht vier a vijf weken in beslag zal nemen, be staat in het ontwerpen van het nieuwe hoge gezag dat aan het hoofd zal komen te staan van de zware industrieën. Frankrijk heeft reeds een eigen ontwerp gemaakt dat de volgende hoofdpunten zou omvatten: Het hoge gezag zal bestaan uit onafhan kelijke persoonlijkheden, gekozen door de zes regeringen, en een president met wie allen zich kunnen verenigen. Het gezag zal geen zeggenschap hebben over de interne structuur van de steen kool- en staalindustrieën, doch slechts algemene richtlijnen aangeven ten aanzien van de prijzen, investeringen, exporten en arbeidskwesties. Het zal de taak van het hoge gezag zijn de productiemethoden te moderniseren, de tariefmuren voorzover die tussen de aan gesloten landen bestaan, af te breken, en gezamenlijke exportmarkten tot ontwikke ling te brengen. Verder het opvoeren van de levensstandaard der arbeiders in de steenkool- en staalindustrie, het rationali seren en uitbreiden der productie, en het verkopen tegen de laagst mogelijke prijs. Het hoge gezag zal geen bevoegdheid hebben om directe voorschriften en be velen tot de steenkool- en staalindustrieën te richten. Elke regering zal tevoren moe ten instemmen met de orders, die het hoge gezag op bepaalde punten zal geven, en er zorg voor moeten dragen dat deze ten uitvoer worden gelegd. De aangesloten staten kunnen aan het hoge gezag om herziening van bepaalde besluiten vragen. Een dergelijke wijziging zal echter slechts met een tweederde meerderheid rechtsgeldigheid verkrijgen. De aangesloten staten kunnen een uitein delijk beroep doen op een internationaal lichaam, mogelijk de Raad van Europa. Een overgangsperiode zal voorafgaan aan het tijdstip, waarop het hoge gezag definitief met zijn werkzaamheden begint. De Duitse bondsregering heeft in een gisteravond uitgegeven communiqué stel ling genomen tegen het aanknopen van niet-officiële onderhandelingen om het plan-Schuman tot de landbouw en de ener gie uit te breiden. „Eerst moeten de resultaten van de be sprekingen over het plan-Schuman worden afgewacht alvorens uitbreiding van dit plan tot nieuwe domeinen overwogen kan worden. Bij dergelijke vraagstukken kan men slechts voetje voor voetje voortschrijden, aldus het communiqué. Churchill stelt voor: In het Victoria and Albert museum in Londen heeft de Nederlandse ambassadeur in Engeland jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen gistermiddag de tentoon stelling William en Mary en hun tijd" geopend. Een foto van de openingsplech tigheid, genomen tijdens de toespraak van onze ambassadeur. Drie inbraken op een nacht in Bloemendaal Gestolen Chrysler bij Nunspeet verongelukt In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn in Aerdenhout en Bentveld niet minder dan drie inbraken gepleegd. De eerste had plaats in een aan de Zand- voorterweg gelegen villa van een tandarts. De dief heeft hier kans gezien de sluiting van twee schuifdeuren met een mes te ver breken, waarna hij uit het bureau in de spreekkamer vijftig gram 24-karaats plaat goud en wat los geld heeft ontvreemd. Blijkens de gevonden sporen heeft hij ver volgens in de huiskamer de buit gesorteerd, waarna hij de doosjes waarin hij het edel metaal had aangetroffen, netjes in het dres soir heeft opgestapeld. Vervolgens heeft de ongenode gast via de voordeur het huis verlaten. Hij heeft daarbij wat goud verloren, want een kleine hoeveelheid werd de volgende morgen te ruggevonden. De bewoners sliepen en heb ben van de inbraak niets gemerkt. Iri dezelfde nacht werd ook ingebroken in een villa aan de Zonnebloemlaan. Hier had de dader weinig succes, want de alarm installatie verraadde zijn komst, zodat hij overhaast de vlucht heeft genomen. Nog- meer pech Eveneens in de nacht van Maandag op Dinsdag werd ingebroken in de garage van een aannemer aan de Leeuweriklaan in Bentveld. Hier is de dief met een nog nieuwe Chrysler vertrokken doch hij"heeft het daarmee niet verder dan Hulshorst bij Nunspeet gebracht. Spoorloos verdwenen Hier is de wagen in botsing gekomen met een vrachtauto, waarbij de rechter kant van de Chrysler werd ingedrukt. De chauffeur van de personenauto gaf voor de politie te willen opbellen, maar is toen spoorloos verdwenen. De eigenaar is zijn gehavende wagen reeds in Hulshorst komen ophalen. De Bloemendaalse ge meentepolitie en de rijkspolitie te Nun speet zetten de achtervolging van de ge vluchte dief gezamenlijk voort. Met het troepenschip „General Mc. Rae", dat tegen het eind van deze week in Rot terdam wordt verwacht, repatriëren van de F-brigade het 403de en 412de bataljon infan terie en het 51ste zelfstandige verkennings eskadron. Door conservatieven en liberalen gesteunde motie in Lagerhuis Winston Churchill heeft met een aantal leiders van de liberale partij in het Engelse Lagerhuis een motie ingediend, waarin de Engelse regering verzocht wordt, deel te nemen aan de besprekingen over het plan- Schuman. In de motie wordt de regering verzocht „in het belang van de vrede de uitnodiging om deel te nemen aan de be sprekingen over het plan-Schuman op dezelfde voorwaarden als die van dc Neder landse regering te aanvaarden, namelijk mmt Bil éi liklIHili: Igtff L- i i Allemaal Roosevehs. Vergezeld door de Amerikaanse ambassadeur heeft mevrouw Roosevelt Dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan de gemeente Oud-Vosmeer op Tholen, waar zij door de bevolking op zeer hartelijke wijze werd verwelkomd. Op het bordes voor het raadhuis poseerde mevrouw Roosevelt temidden van een dertigtal personen, die de geslachtsnaam Roosevelt dragen. dat als de besprekingen tonen, dat het plan onuitvoerbaar is, de vrijheid tot zelfstan dig handelen voorbehouden wordt". Deze motie zal de basis vormen voor het debat over het plan-Schuman in het Lagerhuis op Maandag aanstaande. Naar verluidt heeft de Labour-fractie besloten op de bespreking, welke zij morgen zal houden, de kwestie van het plan-Schu man aan de orde te stellen en niet, zoals eerder was bepaald, zekere koloniale aan gelegenheden. Het conservatieve plan werd voor het eerst door alle leden van de oppositie ge steund, namelijk door de conservatieven, tezamen met de negen liberale afgevaar digden en de nationale liberalen. De motie houdt de ernstigste bedreiging van het Labour-bewind sinds de verkie zingen in Februari in. Men acht het niet aannemelijk, dat de Labour-regering van haar koers zal af wijken. Er bestaat echter een mogelijkheid, dat er op enkele punten verdeeldheid bij de Labour-afgevaardigden aan de dag zal treden. In kringen, die in verbinding staan met het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, was men Dinsdagavond zeer inge nomen met het door "Winston Churchill in het Lagerhuis gedane en door de conser vatieve en liberale oppositie gesteunde voorstel. Invoer van kaas in Engeland weldra vrij De Engelse regering heeft besloten de import van alle kaassoorten met uitzonde ring van zogenaamde „Cheddarkaas" met ingang van 3 Juli geheel vrij te geven. Ook de Engelse koloniën kunnen voort aan rechtstreeks kaas in Nederland kopen. Zaak-Westerling weer uitgesteld Heden verscheen Westerling voor het hof te Singapore voor een tweede verhoor met betrekking tot het verzoek van de In donesische regering tot uitlevering. Dit verhoor werd reeds na zes minuten uitge steld. De magistraat deelde de advocaat mede: „Wij kunnen deze zaak niet blijven uit stellen". De advocaat stemde in, dat zij op 5 Juli wordt voorgebracht, wanneer de datum van het gehele verhoor zou wor den vastgesteld. Hef woord is aan Otto Weiss: Menigeen denkt na over het pro bleem: hoe maak ik mij op de minst opvallende wijze opvallend. Hevige aardbeving in Oosf-Java Zestien doden en tientallen gewonden Maandagavond is Oost-Java opgeschrikt door wat vermoedelijk de hevigste aard beving in de laatste 50 jaar is geweest. De schokken hielden ongeveer een minuut aan. In de stad Soerabajn vielen twee doden en 25 gewonden. Verschillende hui zen en een houtzagerij zijn ingestort. Ver schillende wijken kwamen zonder electri- citeit, honderden telefoonaansluitingen ge raakten defect en de telefoonverbindingen met de omliggende plaatsen werden ver broken. Te Grissee werden vijf schokken ge voeld. Daar vielen 14 doden en vele ge wonden. Sidajoe, nabij Grissee, telt 50 vernielde en 200 berchadigde woningen. Te Pantjeng werd een missigit vernield, waarbij van de 50 zich in het bedehuis bevindende mensen er 43 werden gewond. Deze aardbeving heeft een diepe indruk gemaakt, aangezien zij juist viel in de Pceasa (de Islamietische vastenmaand). Men ziet er de aankondiging in van. een naderende catastrophe. Bijna 1000 man van de „Hellenic Prince" ontscheept Hedenmorgen om half tien begon in Amsterdam de ontscheping van de troepen aan boord van het onder Engelse vlag va rende s.s. „Hellenic Prince". Aan boord van het schip, een tot emi grantenschip omgebouwde carrier voor watervliegtuigen, bevonden zich bijna 980 man, voornamelijk behorende tot de lucht strijdkrachten en de Koninklijke Land macht. .Teveel ongelukken om nog aan toeval te geloven" Urenlang hebben gisteren de Cana dese koopvaarder „Chilliwack", het Nederlandse schip Roepat en verschil lende andere vaartuigen nog in de Rode Zee- ter hoogte van de kust van Saoedi Arabïë gezocht naar overleven den van de „Indian Enterprise", het Britse vrachtschip dat na een „geheim zinnige explosie" aan boord, ter plaatse vergaan was. Een matroos werd, zoals eerder gemeld, door een Noorse tank boot opgevist, de rest van de beman ning der „Indian Enterprise" zes Britten, acht Indiërs en 35 Laskaren zijn met hun schip ten onder gegaan. De „Indian Enterprise" (7319 ton) was met een lading springstoffen voor de rege ring van India onderweg van Londen naar Calcutta toen de noodlottige ontploffing plaats greep. De enige overlevende is door de Noorse tanker „Westfal Larsen" te Suez aan wal gebracht. Hij is afkomstig uit Pakistan. De bemanning van het schip bestond uit Laskaren (afkomstig uit India en Pa kistan). De gezagvoerder en vijf der scheepsofficieren waren Britten, de acht andere officieren Indiërs. Inmiddels meldt de Londense „Daily Graphic" dat in het Midden-Oosten gesta- tionneerde beambten van de Britse ge heime dienst zich met spoed naar de Rode Zee hebben begeven om een onderzoek in te stellen naar ae oorzaak van de „myste rieuze ontploffing", welke de ondergang Voorzitter Bond Mobilisatie invaliden is vrijgesproken De rechtbank te Leeuwarden heeft heden de 55-jarige voorzitter en propagandist van de Bond van Mobilisatieinvaliden en van de stichting „De Nederlandse Soldaat", de heer P. de B. te Drachten vrijgesproken van het hem ten laste gelegde bij gebrek aan bewijs. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie wegens verduistering van gelden ten nadele van de bond een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk tegen de heer De B. van de „Indian Enterprise" ten gevolge had. „Zij zullen", aldus dit blad, „de mo gelijkheid van sabotage onderzoeken". De „Daily Graphic" meldt verder nog dat mannen van „m.i. 5" de inlichtin gendienst van het Britse leger een onderzoek zullen instellen in dat gedeelte van de Londense haven, waar de „Indian Enterprise" zijn lading explosieven aan boord heeft genomen. Volgens het blad werkt „M.I. 5", geholpen door een speciale afdeling van Scotland Yard, onder hoog spanning bij het opsporen van „gevaarlijke, fanatieke communisten". „Deze mannen zijn van mening", zo besluit de „Daily Graphic", „dat zich in de afgelopen maan den teveel ongelukken hebben voorgedaan, om deze zonder meer als „noodlottige, doch toevallige gebeurtenissen" te kunnen be schouwen". Communistische partij in Zuid-Afrika ontbonden Het Zuid-Afrikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot verbod der communis tische partij en alle communistische activi teit goedgekeurd. Het ontwerp is naar de Senaat gezonder.. Kort voor het Huis van Afgevaardigden het wetsontwerp goedkeurde deelde de enige communist in het huis, Sam Khan, mede, dat de partij van vandaag af ontbon den is. Met 64 tegen 49 stemmen verwierp het Huis een amendement van oppositie-leider Strauss, waarin geweigerd wordt het ont werp in derde lezing te aanvaarden, „om dat het het communisme poogt te bestrijden met middelen, die door een politiestaat worden gebruikt". Khan deelde het huis mede, dat de com munistische party was gedwongen tot haar besluit om de partij te ontbinden, in naam van de democratie door een regering, die een meerderheid van zeven stemmen heeft in het huis en van een stem in de senaat, maar een minderheid aan stemmen ver kreeg bij de algemene verkiezingen. HET WEER AFGEBEELD De storing, die zich gisteren van Noord- Frankrijk naar ons land verplaatste, veroorzaakte op vele plaatsen onweer. De onstabiele opbouw van de atmosfeer laat ook vandaag of vannacht de ont wikkeling van plaatselijke buien toe. Op de Britse Eilanden, in onze omge ving en in Noord-Frankrijk blijven de barometers dalen, hetgeen samenhangt met de langzame nadering van de de pressie, waarvan het centrum vanmor gen boven Schotland was gelegen. Deze storing zal ons morgen enige regen be zorgen. Weerbericht AF EN TOE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. opgemaakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met af en toe regen, hier en daar met onwei. Meest matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Nog iets lagere temperaturen. 22 Juni: Zor. op 4.20 uur, onder 21.04 uut Maan op 11.45 uur. onder 0.25 uur Hoog cn laag water In IJmuiden Woensdag 21 Juni: Hoog water: 7.19 en 19.43 uur. Laag water: 2.54 en 15.15 uur. Donderdag 22 Juni: Hoog water: 8.03 en 20.37 uur. Laag water: 3.39 en 16.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1