blijft goedkoper EDEGO Rijwielen f125.- BMW Automobiel '49 Mottendood DE OUWE GAPER Hekwerk Stuk!! EEN JAPON /K HERMELIJNZEEP V/ PALMENZEEP 24 (Coöpeza&e) Het scholen-tekort te Haarlem Hoe een Bretons herderinnetje een der rijkste vrouwen van Europa werd Optocht, demonstraties en vaandeldefilé Amsterdamse Beurs Woensdag 21 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscHe Courant 'CoöpeJcaSa Voor prima Stoffeerwerk, Repareren, Vernieuwen, Overtrekken, J. P. KOMIJN Oude Raamstraat 11 Tel. 16362 Haarlem. Oudere dame vraagt ruime ZIT EN SLAAPKAMER gestoff. of gemeub. met di ner of voll. pension en com fort. op beste stand in Aer- denhout, Heemstede of Bloe- mendaal. Brieven no. 5772. MEUBELFABRIEK Levert aan solide personen zonder borgen Huisk. Slaapk. Salons, Bedden, Karpetten, enz. tegen de laagste prijzen op gemakkelijke betalings conditie. Geen Volkscrediet- bank. Brieven no. 5768. Wettig gedeponeerd GAAN nog steeds AAN DE spits Ook leverbaar in groene sportmodellen, in extra prima verchroomde uitvoering. Een „EDEGO" voldoet aan alle wensen. Dit rijwiel kweekt tevreden mensen. HUISMOEDERS! U spaart veel geld als 0 Uw LOMPEN verkoopt bij Fa. W. F Claus 22 ct. per Kg. De gehele dag van 7 uur tot *e avonds 6 uuï geopend. Goederen worden ook afgehaald. Haarlems oudste en grootste lnkoophuis Fa. W. F. CLAUS, Bakenessergracht 45.51 HAARLEM Telefoon 11436. na 0 uur 2366L Niet om hef gewin - maar voor hef gezin Hotel te Beekbergen uitgebrand Hedenmorgen is te Beekbergen het hóiel-café-restaurant „De Eikenhof' geheel uitgebrand. Een klein gedeelte van de in boedel kon worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend. Bennebroek BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. L. Frederiks en C. M. Lommerse. J. M. Meijer en M. R. van Lierop. M. Wildeman en G. H. Watsing. A. van Putten en J. M. Lagendijk. GETROUWD: R. B. Lommerse en M. C. van Rooden. OVERLEDEN: A. Loen, m., 81 jaar. SCHEEPVAART Aalsum, 20 v. Colombo n. Madras. Abbedijk 19 v. Montevideo. Algenib, pass. 19 Finisterre. Alphard pass. Startpolnt. Amarapoora, pass. 19 Kp. Tenez. Alhena, 17 te Santos. Akkrumdijk, 20 te New York v. R.dam. Alblasserdijk, pass. 19 Key west. Alcinous, 20 te Aden. Arnedijk, 20 v. Havanna n. Antwerpen. Amstelstad, 19 v. Baltimore n. Houston. Aalsdijk. 20 te Hamburg v. Bremen. Aletta (t), 20 verw. te Pladju v. Singapore. Algorab, 19 60 m. W. Finisterre. Alwaki. 19 40 m. Z. Olindavan. Amstelveen, 19 420 m. N. Flores. Aldegonda (t). 15 v. Singapore n. Pladju. Annenkerk. 19 240 m. ZO. Guardafui, Aagtedijk, 17 v. Corpus Chrlstl te Houston. Agamemnon, 19 v. Grenada n. Carupapo. Alcyone, 20 v. Antwerpen n. Hamburg. Almdijk, 20 te Antwerpen v. Londen. Albireo, 21 te Rio de Janeiro. Alhena, 20 v. Rio de Janeiro n. Salvador. Andijk, 21 te Antwerpen. Arendsdijk, 20 v. Baltimore te Philadelphia. Atlantis. 21 630 m. O. Guardafui. Axeldijk, 20 v. Norfolk te New York. Aagtekerk, 20 v. Colombo. Amsteldiep, 20 te Genua. Atlas, 20 te Haifa. Annenkerk, 21 v. Aden n. Suez. Almkerk. 21 te Antwerpen. Alnati, 21 v. Rio de Janeiro n. Santos. Borneo, pass. 20 Algiers. Boskoop, 20 te Trinidad. Berlage. 19 te Saigon. Beverwijk, pass. 19 Kp. Tenez. Breda, 19 230 m. W. Flores. Bacchus. 16 v. Houston n. New Orleans. Blijdendijk. 20 v. Genua n. Barcelona. Britsum. 20 v. Warri te Burutu. Bengkalis, 20 v. Colombo n. Belawan. Boschfontein, 21 v. Tanga n. Dar es Salaam. Ceronia (t). 19 800 m. W. St. Vincent. Cleodora (t), 14 v. Miri n. Singapore. Clio, 17 te Kingston v. Cristobal. Cumulus weerschip. 21 te R'dam. Castel Bianco. 20 230 m. N.NW. Perim. Corilla (t), 19 te Sydney v. Singapore. Dorsetshire. 19 100 m. O. Malta. Duivendrecht (t). pass. 20 Madeira. Duivendijk, 19 v. Los Angeles. Dalerdijk. 19 120 m. W. Ouessant. Delft, 19 v. Bremen n. Antwerpen. Delfshaven. 20 v. St. Vincent. Drente, 20 v. Singapore n. Colombo. Danae. 20 te Savona v. Gibraltar. Esso Den Haag (t), pass. 20 Majorca. Esso Amsterdam (t). 19 150 m. W. Flores. Ena (t). 19 v. Singapore n. Aden. Esso Rotterdam (t), 20 v. Aruba n. R'dam. Edam, pass. 19 14 u. Scilly. Etrema (tl, 20 v. Buenos Aires n. Curasao. Empire Brent, pass. 20 Elba Cape. Elsenburgh. 19 te Bordeaux. Friesland. 20 te Aden. Fairsea (tr.). 19 230 m. N.NW. Perim. Garoet, 20 v. Cheribon te Singapore. Goya (tr.), 19 280 m. N.W. Perim. Gooiland. 19 v. Buenos Aires n. Montevideo, Gordias, 19 v. Bremen n. Hamburg. Grootekerk, 19 210 m. Z. Kp. Palmas. General C. H. Muir, 20 te Djakarta. General J. H. McRae (tr,), 23 14.30 verw. Hoek van Holland. General W. C. Langfitt (tr.). 17 te Djakarta. Gaasterkerk, 21 v. Marseille n. Barcelona. Helena, 19 400 m. W.Z.W. Finisterre. Hydra. 19 570 m. Bermuda. Harpathian, 15 te Makassar. Hector, pass. 20 Burlings. Hilversum, pass. 20 Ouessant. Hellenic Prince (tr.), 21 te A'dam v. Djakarta. Hestia. 20 v. Barranqullla n. Curasao. Ilos, 20 te Cadiz v. Malaga. Java, 20 v. Port Said. Japara kpm, 19 rede Bumbulan. Johan. v. Oldenbarnevelt, 19 600 m. N.NO. SL Helena. Jaarstroom, 20 v. Accra n. Cotonou. Joost v, d. Vondel, 21 te R'dam v. Narvik. Klipfontein. 19 te Durban v. Beira. Karsik. 19 te Menado. Kota Gede, 19 180 m. Z.ZW. Ouessant n. Le Havre. Koningshaven, 16 v. Casablanca n. Rpuaan. Keilehaven, pass. 20 Las Palmas. Kota Agoeng, 21 te Soerabaja v. Palembang. Kota Inten en Sibajak (tr-). 21 verm. 17 u. van Aden. Kelbergen. pass. 21 Dungeness, Laertes. 19 v. Balikpapan n. Makassar. Laagkerk, 19 tet Basrah v. R'dam. Limburg, 19 v. San Francisco n. Zuid Afrika. Lemsterkerk, pass. 20 Messina n. Genua. Leuvekerk, 20 te Basrah v. R.dam. Lucita (t), 19 v. Heysham te Avonmouth. Langkoeas. 20 verw. Charleston n. New Orleans Lawak, 20 verw. Portsland. Limburg, 20 v. San Francisco verw. te Coosbay. Luna. 19 pass. Finisterre. Leerdam. 20 v. Philadelphia n. Baltimore. Leopoldskerk, pass 20 Finisterre. Loenerkerk. 20 v. Cochin n. Bombay. Lombok, 21 pass. Perim. Loppersum, 20 te Napels v. Bagnoli. Lekhaven, 21 te Civita Vecchia v. R'dam. Maasland, pass. 19 Ouessant- Malvina (t). pass. 19 Sabang. Manoeran, 16 v. East London n. Durban. Melampus, 19 v. Halifax n. Boston. Maashaven, 19 bij Kp. Palmas. Macoma (t). 19 verw. Singapore n. Sorong. Mataram, 19 rede Semarang. Maas. 20 verw. te New Orleans v. Houston. Meliskerk, 19 v. Hamburg n. Antwerpen. Maaskerk, 20 te Le Havre. Mentor, 20 te Olexandrië v. A'dam. Myonia (t). 20 dwars Algiers. Meerkerk. 21 te Genua. Marken, 21 te Marseille. Nestor, 19 v. Grangemouth n. Hamburg. Nigerstroom, 19 90 m. Z. Kp. Blanco. Nelly (tr.), 17 te Melbourne. Notos, 16 v. Port au Prince n. New York. Nieuw Amsterdam, 21 te Le Havre. Noordwijk. 23 verw. Vlaardingen v. Sfax. Orestes, 15 te Trinidad v. Buenos Aires. Oranje, 20 v. Port Said. Oranje Fontein. 18 v. Port Elisabeth te East London. Odysseus, 20 v. Triest n. Bari. Oranjestad, 21 v. Cartagena te BarranquillEL Phrontis, pass. 19 Maladiven. Prins Maurits, 19 in Cabot Straat Perna (t). 20 te Curacao v. Montevideo. Prins Willem van Oranje, 20 pass. Kp. Race. Prins Willem V. 19 850 m. W. Scilly. Pygmalion. 19 rede Laguaira. Prins Fred. Hendrik, 20 v. R'dam n. Montreal. Polyphemus. 21 v. A'dam n. Djakarta. Prins Willem HI, 20 te Milwaukee. Ridderkerk, pass. 19 Kp. Frio. Rijnkerk, 20 v. Manilla. Ruys, 19 480 m. Z.ZO. Ceylon. Rufina (t), 19 v. Trinidad n. Barbados. Riouw. 21 verw. Singapore. Roebiah, 21 te Djakarta v. Semarang. Rijnland, 20 te Luleaborg v. Zaandam. Radja, 18 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Salatiga, 20 te Karachi. Salland, 19 180 m. Z.ZO. Bahia. Samarinda, 19 te Port Swettenham v. Penang. Soestdijk, 19 v. Tegal voor anker te Semarang. Stad Maastricht, 20 verw. Livomo v. Vlaardingen Sti-aat Soenda, 19 v. Hongkong te Yokohama. Sarpedon, 20 verw. Puerto Plata. Salawati, 21 Port Said. Stad Arnhem, pass, 20 Finisterre. Stad Breda. 20 pass. Str. Messina n. Port Said. Sunetta (t). pass. 21 Gibraltar. Sarangan. 18 te Halifax. Straat Malakka, 18 v. Kaapstad n. Buenos Aires Schiedijk. 21 te Mobile v. Halifax. Sumatra, 21 v. Stavanger n. Antwerpen. Talisse, 20 te Bombay. Tegelberg, 19 v. Hongkong n. Yokohama. Tosari, 19 pass. Kp. del Armi, 22 12 u. te Alex- andrië. Theseus. 19 v. Gibraltar n. R.dam. Titus, 19 v. Alexandrië n. Santorin. Tamo. 19 120 m. W NW. eil. Palma. Tankhaven in (t). 19 in mond Musi rivier. Tjisadane. 20 te Singapore v. Hongkong. Tjitjalengka, 20 te Djakarta. Tjibodas. 21 v. Hongkong te Yokohama verw. Triton. 20 v. Port Sucre n. Pampatar. Tjikampek. 20 v. Penang n. Singapore. Van Riebeeck, 20 te Djakarta v. Soerabaja. Veeadam. 19 300 m. Z. Kp. Race. Valerius. 13 850 m. Z.ZO. Ceylon. Vrijburgh. 19 v. Duinkerken n. Hamburg. Volendam, pass. 20 Kp. Race. Vulcanus. 19 v. Napels n. Livomo. Van Ostade. 21 v. Curacao verw. Aruba. Woensdrecht (t). 19 v. Port Said. Wieldrecht (t), 25 verw. Lorenzo Marques v. Tj. Uban. Weltevreden. 20 24 u. pass Finisterre Willem Ruys, 20 11 u. pass. Perim. Westland. 21 te Santos. Zeeland, ssm.. 19 v. Londen n. Blyth. Zwijdrecht, 21 verw. Vlaardingen v. Sfax. Zuiderkruis. 20 v. Djakarta n. Sejuarang. Deviezenvorderingen hoger, biljettenomloop lager Twee posten in de weekstaat van de Nederlandse Bank, die reeds enige tijd de aandacht trekken, namelijk de deviezen- portefeuille en de chartale geldsomloop, hebben beide nieuwe recordhoogten be reikt. Het totaal van de vorderingen op het buitenland is van 1072 op 1164 mil- lioen gulden gestegen, waarbij op te mer ken valt, dat de post correspondenten in het buitenland, die van dit totaal een on derdeel vormt, het bedrag van 1 mil liard in bovenwaartse richting is gepas seerd. De biljettencirculatie heeft wederom een lager peil bereikt. Men moet tot 1947 teruggaan om een nog gunstiger stand van de geldsomloop te vinden. In de afgelopen week is de circulatie gezakt van 2824 tot 2802 milüoen gulden. Te koop aangeboden: Slechts 22.000 K.M. gelopen. Deskundig onderzoek toege staan. Radio en verwar mingskachel aanwezig. Brie ven no. 5775. Pirexol met D.D.T. 65 ct,, mottengas p. ons 25 ct., naph- taline p. ons 10 ct., pond 40 ct., speksteenpoeder ons 10 ct. likdoorntinctuur 45 ct. voetbad zout 45 ct., zonne- brandcrême 45 ct., vaseline 25 ct., brillantine 29 ct., klit- wortel brandewijn tegen roos en haaruitval 1/10 liter 70 ct. LANGE VEERSTRAAT 20 Te koop onmidd. te aanv.: HERENHUIS 7 ka. badk., keuken, zolder, kelder, tuin te Haarlem in ruil voor huur van klein apartement van 2 ka. met keuken of m. g. v. keuken te Amsterdam of Haarlem. Br. no. 5771. Te huur of te koop gevr. te Aerdenhout-Heemstede. nabij tram- spoorhalte gem. of on- gemeub. RUIME PARTERRE met tuin dan wel vrijstaand huisje. Brieven no. 5758. Te koop aangeboden: 7 zware machineklsten (Am. grenenhout) in diverse maten. Te bevragen Kousen- fabrieken Hin N.V, Haarlem, Bel even op 1378021350. G. ALDER8 en Zn. Jan Steenstraat 39. WONINGRUIL Aangeb. te H'sum mod. bo ven- of ben-huis v. kl. gezin in ruil tegen huis te Haar lem of omg. Inl. Mak. G. H. Voorma, G. v. Aemstelstr. 231 Hilversum. TROUWPLANNEN? Gaat uw gang maar. Maakt u over het aanschaffen van meubelen geen zorg. VAN VEEN, Zijlweg 26—28 te Haarlem richt uw woning inop gemakkelijke be talingsvoorwaarden. pasklaar maken f 10, chique coupe, binnen 8 dagen. Modehuis VISSER Krelagestraat 6 bij de Kleine Houtweg VERKOOP BIJ INSCHRIJVING DE INSPECTEUR DER DOMEINEN te HAARLEM, Staten Bolwerk 14, zal op Donderdag 20 Juli 1950 bij inschrijving verkopen EEN PARTIJ MATERIALEN w.o. lage- en hoge druk centrifugaalpompen, draai stroommotoren, inotordynamo, olie-transformatoren, benevens partij oud yzer. alles te IJmuiden. Bezichtiging 11 en 12 Juli van 1012 en 1416 uur. Inschrijvingsbiljetten in te leveren uiterlijk op de dag van verkoop vóór 11 uur ten kantore van genoemde Inspecteur, alwaar inlichtingen en perceelsbeschrijving verkrijgbaar zijn (Telef. K 2500 18052). van 22 Juni '/m 1 Juli mm de nieuwe hermelijn-witte toiletzeep Verwen Uzelf en Uw huid l van voor ct per stuk Gevaar dat het kleuteronderwijs in de verdrukking komt De wethouder van Onderwijs te Haar lem, de heer D. J. A. Geluk, heeft in een bijeenkomst van de Haarlemse Ouderraad het ruimtevraagstuk op onze scholen be sproken. Daarover lezen wij in Het Haar lemse Schoolblad: De normale toestand is, dat in de bin nenstad scholen ontvolkt worden, daar de bevolking zich meer naar de buitenwijken verplaatst. Dit heeft het voordeel, dat oude en verouderde gebouwen kunnen worden opgeruimd. Thans en in de naaste toekomst is dit niet het geval door de vele gevallen van inwoning en het stijgende geboorte cijfer. Zo zullen in de komende jaren, be ginnende met 1950, achtereenvolgens per jaar 24, 8, 52, 50, 16, 29 en 16 lokalen meer nodig zijn in onze gemeente. Het gevaar bestaat, dat de in verschil lende schoolgebouwen gevestigde kleuter klassen op straat zullen komen te staan. De regering houdt bij de toewijzing van bouwruimte geen rekening met het kleu teronderwijs, omdat dit onderwijs niet verplicht is. Hiervoor zal dan ook een op lossing gezocht moeten worden, opdat niet verloren gaat, wat de laatste jaren is op gebouwd. Voor Haarlem-Noord denkt men aan de bouw van een 8-klassige Finse school, te gebruiken voor kleuteronderwijs. Ook be staat de mogelijkheid tot stichting van jeugdhuizen, waarvoor wel toewijzing kan worden verkregen, die overdag voor kleu teronderwijs zouden kunnen worden ge bruikt. In Den Haag heeft men ook in die richting naar een oplossing gezocht. In vele gevallen zal ook een beroep gedaan moeten worden op de medewerking van de ouders en de leerkrachten om een drei gende noodtoestand op te heffen of te voorkomen. Als voorbeeld noemt de Wet houder de toestand in Haarlem-Oost. Het tijdens de oorlog gebombardeerde en later afgebroken schoolgebouw aan het Van Zeggelenplein is nog steeds niet weer op gebouwd. In het gebouw van de Teyler- school, dat inwendig grondig wordt opge knapt, zijn enkele lokalen over. Deze zou den gebruikt kunnen worden om daarin klassen van de Van Zeggelenschool en Mr. Eruchschool onder te brengen, welke beide laatste scholen met September a.s. lokaal ruimte te kort komen. In andere gevallen zal het misschien nodig zijn sommige gebouwen door ver schillende scholen gezamenlijk te laten ge bruiken. Het is de vaste bedoeling van het ge meentebestuur- geen kinderen de straat op te sturen, dus geen halve schooldagen. In Rotterdam heeft men het plan geopperd het te veel aan leerlingen op te vangen in aparte gebouwen, waar meer gedaan wordt aan handenarbeid, excursies, etc. Ook is gedacht aan de mogelijkheid om voor het onderwijs in de le en 2e klasse tijdelijk kleuter onderwijzeressen in te schakelen. Hieraan is echter het grote bezwaar ver bonden, dat men dan niet-bevoegdë krach ten op een lager salaris de scholen binnen haalt. De gedachte, kleuteronderwijzeressen binnen te halen, houdt verband met het leerkrachtenprobleem. Het stijgende aan tal leerlingen doet een tekort aan leer krachten ontstaan. Voor Haarlem geldt dit probleem niet in die mate als in andere delen van het land. De gunstige ligging van onze stad werkt de leerkrachtenvoor ziening in de hand. De gemiddelde leeftijd der leerkrachten is hier de laatste 5 jaar gedaald en bedraagt thans 46 jaar, dat is veel lager dan op vele andere plaatsen. De gemiddelde vervanging bedraagt 4 a 5 per jaar. De vraag is gesteld wat er in de toe komst moet gebeuren met de nu nodige schoolruimte. Men moet daarbij bedenken, dat de golf zich voortzet van het lager naar het voortgezet, het Nijverheids, M.U.L.O., M.O. en V.H.-Onderwijs, die alle op hun beurt dan schoolruimte nodig hebben. Dan moet er weer ruimte zijn voor kleuterklassen, moeilijk- en zeer moeilijk opvoedbare kinderen. Het pas opgericht sch ooi-psychologisch bureau heeft nu al ontdekt, dat er ontzettend veel van deze gevallen zijn. Het geld hiervoor uitgegeven is goed besteed: de mogelijkheid is, dat veel kinderen in beter; spoor worden ge bracht. Tenslotte deelde de Wethouder nog mede dat men bezig is te bewerken dat de grote toeloop in 1952 iets afgeremd kan worden door de datum, waarop de kinderen 6 jaar moeten zijn in 1951, te verschuiven van 1 October naar 1 Januari. De economische toestand in de Verenigde Staten „Old man depression" voor goed bedwongen, meent minister Tobin GENèVE, 20 Juni (Reuter). De Ame rikaanse minister van Arbeid, M. J. Tobin, heeft op de 33ste conferentie van de inter nationale arbeidsorganisatie alhier ver klaard, dat Amerika nooit meer een derge lijke depressie zou doormaken als die van de jaren omstreeks 1930. „Wij vertrouwen een grote depressie te kunnen vermijden, omdat wij sedert 1933 grote vorderingen hebben gemaakt op het gebied der sociale en economische wetgeving", zo zeide hij. Tobin merkte op, dat Amerika de grote kracht had bewezen van het stelsel der vrije onderneming gesteund door gezonde sociale en economische programma's. De combinatie van een economisch stelsel van vrije onderneming en liberale sociale en economische wetgeving heeft de Verenigde Staten in staat gesteld in de na-oorlogse periode een hoog niveau van economische activiteit te handhaven. Op het ogenblik zijn er slechts ongeveer drie millioen werk lozen in de Verenigde Staten, hetgeen min der dan vijf procent is van het aantal ar beidskrachten. De totale productie van de Verenigde Staten nadert volgens Tobin het na-oorlogse hoogtepunt van het laatste kwartaal van 1948. De staalproductie is op volle capaciteit en de vorige maand werd 8'/2 millioen ton „ingot"-staal gepro duceerd. In Mei kwam de autoproductie op een niveau van ongeveer 165.000 perso nen- en vrachtauto's per week. In 1950 zullen er ruim zeven millioen geproduceerd worden". In Auteuil is weer de befaamde steeple „Meli-Melo" werd eerste. Foto chase de Paris" verreden. Het Franse paard een der zware hindernissen. EEN MODERN SPROOKJE (Van onze correspondent te Parijs). Er was eens. Inderdaad, ditmaal willen wij u een sprookje vertellen, maar een sprookje dat echt is gebeurd. Er was. dan eens, zo omstreeks 1880, in een klein dorpje in het Franse Bretagne, een herder die tien kinderen had. Een er van een meisje, Marie, was een droom stertje. Wanneer ze aan de zoom van de weg, de koeien en de schapen hoedde en dan de prachtige rijtuigen zag passeren met rijke dames en heren die bij de prins van Faucigny op bezoek waren geweest, dan zei ze tot haar broertje dat naast haar in het gras lag: als ik groot ben, dan wil iic even rijk en gelukkig zijn als zij En die wens zou althans wat haar welvaart betreft volledig in vervulling gaan. Marie, die onlangs gestorven is heeft bezittingen nagelaten, zo kostbaar, dat alle antiquairs, juweliers, schilderijenverko pers en verzamelaars uit Frankrijk en ver daar buiten zich binnenkort naar Bretagne zullen begeven om bij de publieke ver koping van Marie's nalatenschap tegen woordig te zijn. Het wordt een historische dag in de annalen van de Franse kunst veiling: er worden de schoonste Oosterse en andere tapijten te koop aangeboden, prachtige 17e en 18e eeuwse meubels, verscheidene oude meesters (waaronder een authentieke Rubens), die de museum directeuren uit de gehele wereld elkaar bestrijden zullen, en verder massa's kost baar zilverwerk, oud porcelein, gobelins en wat dies meer zij; aUes uit het bezit van het voormalige herderinnetje Marie Manach. Zoals de hoofdfiguur van elk sprookje was ook Marie vroeger een verblindend mooi meisje. Er kwam zelfs een prins aan te pas, maar de verlossing uit de eenzaamheid van het Bretonse dorpje, waar de mensen haar niet „begrepen", dankte Marie toch aan haar eigen initia tief. Toen ze ongeveer twintig was, was Marie naar Parijs getrokken om daar man nequin in een vermaard modehuis te wor den. Hier leerde ze een rijke Engelsman kennen Simons geheten die werd dan haar prins; de eerste althans.... Als mevrouw Simons trok Marie met haai man naar Londen, waar zij door de adellij ke kringen gevierd werd wegens haar schoonheid, haar geest en haar originali teit. Toen haar man na korte tijd gestor ven was, trok Marie terug naar Parijs, waar ze, als vrolijk en schatrijk weeuw- t.ie, een dartel leven leidde. Ze ging veel uit, dronk een stevig glas wijn soms ook wel meer dan een gedroeg zich n>'et altijd gelijk een dame van haar nieuw verworven stand eigenlijk wel betaamde, maar amuseerde zioh overigens best. Zij werd een bekende figuur in het Parijse uitgaande leven. Eens gings ze een wed denschap aan dat zij in een uiteraard zeer luchtig badcostuum langs de Parijse bou levards zou gaan wandelen. Ze won en behalve de inzet van de weddenschap ook de sympathie van prins nr. 2, die haar had gadegeslagen en misschien nog machtiger I was dan wijlen de heer Simons, die Mane op een vorige étappe van haar levensweg had vergezeld. De nieuwe echtgenoot heette Lord Mond, een nikkelmagnaat die zo rijk was, dat hij naar men 2eide, de omvang van zijn fortuin slechts bij bena dering kende. Marie beloofde Zijne Lord schap nooit meer een weddenschap aan gaan en stak toen met hem opnieuw het Kanaal over. Voor lady Mond openden gich in Londen nog meer deuren dan eerst voor mrs. Simons, met inbegrip van die van het Engelse hof. Desondanks duurde het niet lang of de lokstem van het Franse vaderland begon opnieuw te spreken Marie was in haar hart maar een eenvou dig herderinntje gebleven waarop zij zich, nu tezamen met Lord Mond, weer voor Le Havre inscheepte. Het echtpaar vestigde zich in een vol gens eigen ontwerp gebouwd kasteel, dat even buiten de kom van Maries geboorte plaats gelegen was Een hele hofhouding stond hun terzijde, maar erkend dient te worden, dat de Monds ook vele anderen van hun rijkdommen lieten meeprofiteren. Geleerden en kunstenaars steunden zij, hospitalen werden op hun kosten gebouwd en hun woonplaats werd met een gemeen tehuis begiftigd dat vele flinke provincie steden jaloers kon maken. Als tegenpres tatie werd een van Marie's broers door de bevolking tot burgemeester gekozen. Maar opnieuw werd Marie door het noodlot geslagen: ook haar tweede prins verwisselde het tijdelijke met het eeuwige. En in 1948 leed de familie nog een verlies: Marie's zwager, Herbert Georges Brackley, generaal bij de R.A.F., overleed en het droevige nieuws werd het voormalig her derinnetje door niemand minder dan de Engelse luchtvaartminister persoonlijk meegedeeld. Een goed jaar later zou Marie hen allen zelf volgen Kinderen had zij niet en onder haar vele familieleden allen simpele handwerks lieden of boerenarbeidex-s was er niet één die Marie's kasteel wilde betrekken. Derhalve besloot men, de zaak maar van de hand te doen en dat besluit zal dan nu leiden tot een der grootste en belangrijk ste kunst- en antiekveilingen die sedert jaren in Frankrijk hebben plaats gehad. MEISJESPADVINDSTERS SCHROKKEN VAN EEN „LIJK" Meisjespadvindsters hebben Dinsdag avond in de Herenduinen tijdens het spoor zoeken een manspersoon gevonden, die er zo „eng" uitzag, dat de arme kinderen hem voor dood hielden. Zij waarschuwden ijlings dr. v. d. Toorn, die constateerde, dat het slechts een beschonken Noorse zeeman betrof, die zijn roes in de duinen uitsliep. Opening Haarlemse Sportweek SPOP' WEEK Als Zaterdagavond van de Parklaan onge veer tweeduizend beoefenaars (sters) van allerlei takken van sport vertrekken en een tocht maken naar de Grote Markt, dan be tekent dat de inleiding van de Haarlemse Sportweek, welke omstreeks tien voor negenen officieel geopend zal worden. Even als vorig jaar wordt de grootste drukte op de Grote Markt verwacht, want in afwachting van de komst van de optocht en na afloop daarvan wordt het publiek een programma onder de titel „sportvariété" aange boden. Muziekcorpsen begin nen al eerder. Op het Soendaplein stelt „Kunst kring" uit Spaarndam zich om halfzeven op, wandelt via de Soendastraat, Atjehstraat, Kritzingerstx-aat, President Steynstraat, Pre- toriaplein, Kloosterstraat, Schoterweg, Ken- nemerstraat, Frans Halsstraat, Frans Hals-' plein, Kennemerplein, Jansweg naar de Parklaan en op het Leidseplein vertrekt „Sint Caecilia", om via de Leidsevaart, Wil- sonsplein, Raamsingel en het centrum van de stad naar de Parklaan te wandelen. Om kwart over zeven verstrekt de optocht van de Parklaan en de volgende route is gekozen: Jansweg, Stationsplein. Kruisweg, Kruisstraat. Smedesti-aat, Grote Markt, Ko- nigstraat. Gedempte Oude Gracht, Nassau- laan, Nassauplein, Kenaupark. Parklaan, waar de optocht ontbonden wordt. De leden van het gemeentebestuur zullen op het bordes van het stadhuis de sportoptocht gade slaan. Van zeven uur af worden op de Grote Markt demonstraties volleyball en basketball gegeven. Wanneer de optocht gepasseerd is treden leden van gymnastiekverenigingen op de ronde vluchtheuvel en bij de Vleeshal op. Bij het Reinbrandttheater zullen leden van de Politie- en Militaire Schernwereni- gingen en leerlingen van de CIOS laten zien hoe er geschermd moet worden. Als de sportoptocht ontbonden is stellen de vaandel- en vlaggendragers zich op de Parklaan op cn wandelen naar de Grote Markt, waar zij om tien voor negenen ver wacht worden. Met een toespraak van de voorzitter van het Uitvoerend comité van dc Haarlemse Sportweek, de heer D. J. A. Geluk, zal de Sportweek geopend worden. Ook zal de Sportveekvlag. welke voor het eerst gebruikt wordt, gehesen worden. Vertegenwoordigers van de sportorganisa ties worden om negen uur officieel door het gemeentebestuur in de hal van het Raadhuis ontvangen. Tennis Kampioenschappen Wimbledon Voor de kampioenschappen van Wimble don, te houden van 26 Juni tot en met 8 Juli, zijn in afwijking van de traditie in plaats van acht geplaatste spelers er zestien aan gewezen voor het herenenkelspel. De namen luiden: 1. Sedgman (Australië); 2. Talbert (Verenigde Staten); 3. Drobny (Egypte); 4. Sturgess (Zuid Afrika); 5. Patty; 6. Mul- loy; 7. Larsen (allen Verenigde Staten); 8. Bromwich; 9. Brown; 10. Mac Gregor; 11. Sidwell (allen Australië); 12. Seixas; 13. Kovaleski; 14. Dorsman (allen Verenigde Staten); 15. Bose (India) en 16. Cucelli (Italië). Het is thans zeker dat de geplaatste speel sters voor Wimbledon in het damesenkel spel zullen zijn: 1. Louise Brough; 2. Mar- geret Dupont Osborne; 3. Doris Hart; Patricia Todd; 5. Shirley Fry (allen Ver enigde Saten); 6. Betty HamssonHilton (Groot Brittannië); 7. Gussie Moran (Ver enigde Staten) en 8. Anna Bossi (Italië). Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie HolLAmerika Lijn Dell Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbanx Billiton Mij, II Slotkoers Openings Gisteren koersen 268 270% 199 X 198% 231X 232 yt 169)4 169 113)4 285 110)4 127)4 129)4 144 119)4 120 124 125)4 120)4 143)4 210)4

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3