Het Provinciaal Ziekenhuis nam afscheid van een geliefde directeur Stadsbesteldienst A.B.C. Q Kort en Bondig Hef kostbare deposito Woensdag 21 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Een vaarwel"aan dr. G. Kraus Namens het verplegend personeel en de patiënten bood de heer Verbeek de scheidende directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoortdr. Kraus (links), een schilderij aan. Bijna de hele bevolking van het Pro vinciaal Ziekenhuis in Santpoort is gister middag in het eigen openluchttheater aan de voet der Kennerner duinen saamge- stroomd om dr. G. Kraus, de geneesheer directeur, die wegens zijn benoeming tot hoogleraar in Groningen vertrekt, een hartelijk afscheid te bereiden. Al heeft de regen een keer gedreigd als spelbreker op te treden, het openluchtspel waarmee dr. Kraus en het grote publiek van patiënten, personeel en genodigden zich bijzonder geamuseerd hebben, werd een inslaand succes. De „Dokter Kraus-mars" van de eigen harmonie „Oefening Kweekt Kunst", de optocht waarin de grappige herinneringen aan de evacuatie tot evenzovele geslaagde caricaturen werden uitgesponnen en de persoonlijke aanhankelijkheid zijner pa tiënten moeten de scheidende directeur een langdurige herinnering naar het hoge Noorden hebben meegegeven. Evenals de zilveren presse-papier, die hij uit handen van mej. E. Ribbius-Pelletier de presidente van de commissie van be stuur en lid van Gedeputeerde Staten, mocht ontvangen en het schilderij van in gang en hoofdgebouw, dat de heer A. Ver beek hem namens het personeel aanbood. De twintig jaren, dat dr. Kraus de scepter over het ziekenhuis heeft gezwaaid in spireerden vele sprekers tot onverbloemde waardering voor zijn werk in dienst der arbeidstherapie. Overigens leverde het openluchtspel der patiënten onder regie van dokter J. Fijnvandraat het overtui gende bewijs, dat deze therapie een oplos sing geeft voor de bewoners van de „kleine wereld" tussen Bergweg en Brederoodse- weg. Een van de dames-patiënten offreerde de scheidende directeur drie albums met foto's, dr. H. Hirschfeld sprak hem namens de directeuren der andere inrichtingen toe, de heer J. de Groot voerde het woord als voorzitter der vakorganisaties voor overheidspersoneel, dr. P. Piebenga, voor zitter van de vereniging van gestichts artsen, dr. J. H. Pameijer, directeur van het staatstoezicht op het krankzinnigen wezen en dr. P. J. Muntendam, de direc teur-generaal van de volksgezondheid voegden hun waardering bij de hunne. ADVERTENTIE ANKER HORLOGES Grote sortering. Bijzondere modellen. Voordelige prijzen. 1 Jaar garantie. J AGT KLEINE HOUTSTRAAT 105 - TELEF. 14448 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Juni 1950 ONDERTROUWD: 20 Juni, B. J. P. Boer- rigter en A. M. Janssen; A. W. Bosch en C. M. de Jel: W. Wegman en J. H. Buis. BEVALLEN van een zoon: 19 Juni, A. Lourens—van den Dool; 20 Juni, C. P. SchuitemakerWijers. BEVALLEN van en dochter: 19 Juni, M. B. van KlinkenBloemen: R. Costima Wolf; 20 Juni. G. J. Janse KokTreffers. OVERLEDEN: 18 Juni. "W. van Butselaar. 74 j., Schoterweg; J. van Ee, 67 j., de Clercqstraat: H. J. de Wilde, 81 j„ Jans straat; 19 Juni. J. H. de Hond:Schenk, 73 j., Gasthuisvest; R. W. F. Holthuis— Havinga, 68 j., Hazepaterslaan. ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS FEUILLETON Dr. Kraus vond een geestig en vlot weer woord op al deze loftuitingen en na afloop van het officiële gedeelte is de gelegen heid in de commissiekamer geboden, dr. Kraus persoonlijk de hand ten afscheid te drukken. Hogere premie voor de vrijwillige ziekteverzekering Ziekenfondsen die hiertoe niet overgaan, krijgen geen subsidie De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen mede gedeeld dat ter dekking van het tekort der vrijwillige verzekering voor het jaar 1950 de normale premie van 0,63 tot 0,80 per verzekerde per week dient te worden ver hoogd, met overeenkomstige wijziging van alle andere premiebedragen. De minister van Sociale Zaken heeft aan de raad verzocht, zodanige maatregelen te treffen, dat de fondsen de verhoogde premie van begin Juli af kunnen invoeren. De totale kosten van de vrijwillige ver zekering in het lopende jaar kunnen niet uitsluitend door deze premieverhoging worden gedekt. Daarom dienen maatregelen tot vermindering van de kosten te worden genomen, waarover aan de ziekenfondsen op korte' termijn nadere mededelingen zul len worden gedaan. Naar kan werden ver wacht zal in het dan resterende tekort door een aanvullende subsidie worden voorzien. De algemene ziekenfondsen dienen, zo wordt in de mededelingen van de zieken fondsraad gezegd, bij hun beslissing over premieverhoging er rekening mede te hou den, dat alleen indien zij de premie met ingang van 2 Juli 1950 verhogen, zij voor subsidie voor 1950 in aanmerking komen. Tenslotte wordt in overweging gegeven, in afwachting van een voor degenen, die een uitkering krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening genieten en voor hun echtgenoten te' treffen bijzondere voorzie ning, de premieverhoging voor hen voor lopig niet te doen gelden. Windhoos richt schade aan in Westelijk Noord-Brabant Vanmorgen omstreeks tien uur is een windhoos over het Westelijk deel van Noord-Brabant getrokken, waarbij hier en daar aanzienlijke schade is aangericht. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten zijn de plaatsen Dinteloord, Fijnaard en Willemstad getroffen. Volgens ooggetuigen bewoog de hoos zich als een witte streep met grote snelheid langs een donkere hemel en trok met veel geraas over het land, totdat zij zich boven het Hollands Diep in een zuil van opge stuwd water oploste. In het Noord-Westelijk deel van Dintel oord werd vrij grote schade aangericht. In Willemstad was de schade groter dan in Dinteloord. De bewoners van het stadje werden om 10 uur opgeschrikt door een gerommel in de verte, dat snel aangroeide tot een hevig lawaai. Schuttingen en dak pannen werden door de lucht geslingerd en honderden meters verder neergesmeten. Bomen werden ontworteld en vijfentwintig huizen zwaar beschadigd. Twee noodwo ningen werden geheel vernield. Acht ge zinnen zijn door de verwoesting dakloos ge worden. Boven het dorp Jutphaas ontlastte zich omstreeks half twaalf een hevig onweer, dat gepaard ging met zware hagelbuien. Er vielen hagelstenen met een doorsnede van enkele cm. Aan de te velde staande gewas sen werd grote schade aangericht. De bevolkingsaanwas in Noordholland Ramingen van de Commissie voor de Planologische Dienst In de loop der laatste jaren zijn van verschillende zijden ramingen gemaakt over de bevolkingsaanwas. Het laatste door het Nationale Plan, dat er een uitgebreide studie aan wijdde. De Commissie voor de Planologische Dienst heeft thans een raming gemaakt voor onze provincie en daarover aan het college van Gedeputeerde Staten gerap porteerd, ten behoeve van de verdeling van het aan Noordholland toegewezen bouw volume. Wat de prognose der bevolking in Noord holland betreft worden de volgende ra mingen gemaakt: 1960: 2.084.986. 1970: 2.232.557, 180: 2.320.082, 1990: 2.335.602 en 2000: 2.436.105. Op 1 Januari 1950 waren er 1.907.517. Voor Amsterdam zijn de cijfers: 1949: 822.500, 1970: 936.036. Voor Zuid-Kennemerland zijn de ra mingen: 1950 162.000 20.000 24.164 10.000 3.300 3.600 Haarlem Bloemendaal Heemstede Zandvoort Bennebroek Haarlemmerliede Haarlemmermeer 37.000 Velsen 41.000 Beverwijk 27.000 Castricum 8.500 Heemskerk 5.000 Voor Zuid-Kennemerland 1960 182.000 21.077 25.657 11.448 3.800 4.000 41.000 61.371 67.000 13.600 7.200 een streek- 1970 196.000 22.077 26.657 12.988 4.243 4281 44.600 69.371 72.000 15.650 plan in voorbereiding, gegrond op de ver wachting, dat, met behoud van het na tuurschoon en van de mogelijkheden tot recreatie, de bevolking nog sterk in aantal zal toenemen. De bevolking van dit gebied is tussen de beide wereldoorlogen door de aanzienlijke vergroting van het aantal fo rensen en van de aantallen renteniers en gepensionneeraen, alsmede door uitbrei ding van de werkgelegenheid in Haarlem en Velsen met ongeveer 90.000 personen vermeerderd. Wanneer een dergelijke aan was nogmals optreedt, zal de capaciteit van Zuid-Kennemerland spoedig na 1970 berecht zijn. Het is echter duidelijk, dat ruimtegebrek oorzaak zal zijn, dat toe neming van het aantal inwoners van de orde van grootte, als in de jaren 1921 1940 optrad, geremd wordt. Wat Haarlem betreft wordt door de com missie opgemerkt: Door het vergroten van de woningdicht heid in de nog te scheppen woonwijken en door het toepassen van hoge bebouwing op de daarvoor geëigende plaatsen kan volgens het streekplan nog ruimte voor 24.000 a 35.000 inwoners méér worden ge vonden dan volgens de goedgekeurde uit breidingsplannen mogelijk is. Het einde van de mogelijkheden tot uitbreiding van de stad komt evenwel in zicht. Ook in Haarlem zal de toeneming van de bevol king dus spoedig een rem worden aange legd. In Bloemendaal zijn weinig bouwterrei nen beschikbaar, zodat daar slechts een geringe vermeerdering van inwoners is te verwachten. De ontwikkeling van Beverwijk is storm achtig geweest, vooral na 1920. Een aan was met nog meer dan 10.000 zielen per twintig jaren moet evenwel voor de toe komst niet onwaarschijnlijk worden ge acht, omdat' Velsen-Noord volgebouwd raakt en de werkgelegenheid in IJmond- Noord sterk wordt verruimd. Velsen-IJmuiden en de woondorpen in dit deel der gemeente zijn zeer snel ge groeid. Ook in de toekomst staat, na het verwezenlijken van de herbouw, een sterke toeneming van de bevolking te verwach ten, daar Velsen als werk- en woonge- meente zeer gunstig gelegen is en nog be trekkelijk grote oppervlakten bebouwd kunnen worden, deels zo nodig met hoge bebouwing. Ook hier genaakt echter on verbiddelijk de eindphase der ontwikke- ADVERTENTIE vervoert Uw goederen in de stad en zorgt voor doorvoer naar alle plaatsen in 't land. A.B.C. BARREVOETESTRAAT 2 TELEFOON 18428, Na 6 UUR 14810.14155 ling. De commissie rekent op een, verge leken bij vroeger als meer dan evenredige, doch niettemin vertragende aanwas van het inwonertal in de jaren 1941-1960 met ongeveer 20.000 (totaal 61.371 en in 1941- 1970 met ongeveer 28.000 personen (totaal 69.371). Op 1 Januari 1929 waren er 37.840 inwoners. De toeneming van de bevolking in Haarlemmermeer en omgeving, dat voor een groot deel nog een landelijke indruk maakt, is sterk beïnvloed door de ligging bij Haarlem en Amsterdam. Forensenwij- ken zijn ontstaan, welke zich nog zullen uitbreiden. Ook de landelijke bevolking neemt toe. Badhoevedorp wordt volge bouwd door dat Schiphol in de omgeving ligt en Zwanenburg en Halfweg breidden zich uit door industrieën. Overste Koppen werd heden 60 jaar Een eervolle carrière Heden viert de gepensionneerde overste G. A. Koppen te Bloemendaal, thans leraar aan de Middelbaar Techni sche School te Haarlem, zijn zestigste verjaardag. De heer Koppen vervulde een belangrijke rol in het Nederlandse vlieg- wezen, toen dit het experimentele stadium nog maar nauwelijks te boven was. Hij is op 21 Juni 1890 te Nijmegen geboren. Op 21-jarige leeftijd was de heer Koppen reeds officier van het K.N.I.L. Drie jaar later, na het uitbreken van de eerste we reldoorlog, hielp hij de Nederlandse Lucht vaart opbouwen. Het vliegveld Soester- berg kx-eeg in hem een nauwgezet instruc teur en op de eerste luchtvaarttentoon stelling te Amsterdam verwierf hij de be wondering van het publiek. In 1927 volgde de belangstelling van heel ons volk deze vlieger, die in dat jaar voor de K.L.M. met twee anderen, Frijns en Elleman, de eerste officiële postvlucht maakte op het traject Holland-Indië. Heel Nederland is een tijdje bezorgd ge weest voor het lot van deze pioniers, omdat zij tevergeefs in Bangkok werden verwacht, totdat later het bericht kwam, dat ze meteen maar naar Rangoon waren doorgevlogen. Deze eerste postvlucht duurde heen negen dagen en terug tien dagen. De navigatie hing toen nog geheel af van het kompas en van een paar door Koppen zelf gemaakte kaarten. Hij werd na zijn terugkeer in Nedei'land op uitbun dige wijze gehuldigd en verwierf een Koninklijke onderscheiding door zijn be noeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tot 1934 was de heer Koppen chef vlieg- dienst van de Koninklijke Nederlands In dische Luchtvaartmaatschappij en daarna nam hij twee jaar deel aan de luchtkar- tering van Nieuw Guinea. In de laatste oorlog is overste Koppen door de Duitsers als krijgsgevangene weggevoerd. In Sta ll isl au werd hij belast met de supervisie over de wiskundige studie der officieren. Nu is deze voortrekker van onze lucht vaart, die er minstens 15.000 vlieguren op heeft zitten, leraar aan de M.T.S. in Haar lem. Toen overste Koppen zijn zilveren jubileum als vlieger vierde, voldeden zijn ogen niet meer aan de eisen die door de luchtvaartdienst gesteld worden. Nu vliegt de heer Koppen nog slechts af en toe bij wijze van vacantie-ontspanning. Dammen Probieemwedsfrijd „Kijk Uit" De Haarlemse damclub „Kijk Uit" houdt een probleemwedstrijd, waarvoor in zestig etalages van Haarlemse winkeliers een dam bord met probleem wordt geplaatst. Speciaal thuisdammers hebben de gelegenheid hun krachten op een probleem te beproeven. Zij winnen, na de oplossing naar het adres ver meld op de aankondigingen, gezonden te hebben, een aardige prijs. Zodra Rick en Bunkie aan land waren, gingen ze meteen aan 't werk om alles in orde te maken voor de reis. Ze zochten allerlei eetwaren bij elkaar en dekens, en zorgden ook voor een tonnetje drinkwater. Dat alles brachten ze naar de boot en borgen het in de kajuit onder het luik. Alles, ivat ze nodig dachten te hebben, haalden ze bij elkaar. „Wat fijn, hè?" zei Bunkie. „Ik krijg toch zo'n zin in die reis, jij ook?" „Nou, en of!" zei Rick. „Je zult eens zienwat "n plezier we zullen hebben, en wie weet, wat voor avonturen we onderweg nog beleven zullen!" Eindelijk waren ze klaar met sjouwen. Alles, wat ze nodig konden hebben, lag netjes in de kajuit bijeen. Ook de dekens, want ze zouden aan boord moeten slapen. Tevreden keken ze rondtoen het zover was. „Nou, Bunkie, zei Rick opgewekt. Morgenochtend, als de zon opgaat, stappen we aan boord en vertrekken we!" Klompjes en een Thoolse pop voor mevrouw Roosevelt Gistermiddag heeft mevrouw Roosevelt, vergezeld door de Amerikaanse ambassa deur, de heer Selden Chapin het eiland Tholen bezocht. In Oud-Vosmeer bezichtigde zij huize Roosevelt De bewoners, dr en mevrouw Jekel de laatste in de oude Thoolse dracht boden haar Zeeuwse „babbelaars" en Zeeuwse klompjes aan, waarna men naar het gemeentehuis ging. Hier bood de burgemeester van Oud-Vosmeer mevrouw Roosevelt een Zeeuwse pop in Thoolse klederdracht aan, verwaardigd door de be woonster van „huize Roosevelt", en een fotoalbum van de bezienswaardigheden en oudheden van Oud-Vosmeer. Voor de koffiemaaltijd ten gemeente huize poseerde mevrouw Roosevelt met haar gevolg op het bordes van het ge meentehuis met ongeveer dertig Neder landse Roosevelts voor een fotograaf. Na de koffiemaaltijd bezocht mevrouw Roosevelt nog de Kroonkerk, waar ds. R. C. van Putten haar het doopbekken en de twaalfarmige kroon liet zien, die eeuwen geleden door de familie Roosevelt aan deze kerk waren geschonken. Kwart voor vier vertrok het gezelschap voor de terugreis naar Den Haag. Het was een hartelijk en ongedwongen bezoek, waarover de Thoolse bevolking nog wel heel lang zal spreken. Diner in de ambassade Gisteravond boden de Amerikaanse am bassadeur en mevrouw Chapin mevrouw Roosevelt in de ambassade een diner aan. Hieraan zaten aan: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, de minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Stikker, de Canadese ambas sadeur en mevrouw Dupuy, baronesse Van Tuyll van Serooskerken, grootmeesteresse van de Koningin, de voorzitter van de Eerste Kamer en mevrouw Kranenburg, de voorzitter van de Tweede Kamer en me vrouw Kortenhorst, miss Thompson, mr. Coe, ambassaderaad, mej. mr. M. A. Telle- gen, directeur van het kabinet van de Ko ningin en mr. J. Visser, chef protocol van Buitenlandse Zaken. Na het diner werd een receptie gehouden. Gepantserde smokkelauto bleef bij achtervolging steken De Duitse douane is er in geslaagd ten Zuiden van Aken een gepantserds smok kelauto aan te houden. Het is een Cadillac die met uitzondering van een kijkgat voor de chauffeur geheel door pantserplaten bedekt wordt. De wagen was ten Zuiden van Aken met 1500 kilo koffie de Belgisch- Duitse grens overgestoken, maar stuitte op een douanepatrouille. De chauffeur trachtte dwars door het veld terug te keren naar België, maar driehonderd meter voor de grens bleef hij steken. De inzittenden wisten te ontkomen. In de auto bleek een installatie te zijn aangebracht welke verbonden was met twee blikken benzine. Deze installatie had den de smokkelaars kennelijk gemaakt met de bedoeling, in geval van nood de wagen in brand te steken teneinde alle sporen uit te wissen. Zij konden er echter wegens gebrek aan tijd geen gebruik van maken. Velsens gymnasium en de Vis- serijschool worden verbouwd Vier millioen voor montage woningen De Velsense gemeenteraad heeft Dins dagavond uit en te na gesproken over de verbouwing van het gymnasium „Velser- beek", waarvoor een nieuw plan door B. en W. ter tafel werd gebracht. Als gevolg van gewijzigde ministeriële richtlijnen kon in totaal 50.000,op het totaalbedrag worden bezuinigd en diverse leden vonden het veelbetekenend, dat deze bezuiniging thans „van bovenaf" moet worden opge legd, waar zij enige maanden geleden door het college niet noodzakelijk werd geacht. Aan de andere zijde- werd er evenwel uit de A.R.-fractie gewaarschuwd tegen een te goedkope opzet dezer verbouwing daar dan straks een suppletoire begroting nodig is met alle consequenties van dien. Ten slotte werd het desbetreffende voorstel aangenomen met drie A.R.-stemmen tegen. Ook de verbouwing van de IJmuidense visserij school kreeg haar goedkeui*ing: voor 200.000.zal er aan deze school worden veranderd en een speciaal lokaal voor de visbehandeling werd door verscheidene afgevaardigden met gejuich begroet. Vier millioen voor de bouw van ruim 300 montagewoningen in de Heerenduinen te IJmuiden werd zonder veel tegenstand gevoteerd. Bij de aanvang van de raadszitting her dacht burgemeester Kwint de onlangs over leden oud-burgemeester van Velsen, de heer R. G. Rij kens. De heer D. Verbaan nam afscheid wegens zijn vertrek naar de Haarlemse Centrale Bond voor Transportarbeiders. BINNENLAND De directie van het Doelenhotel te Amsterdam zal wegens onvoldoende aanbod geen gebruik maken van de mogelijkheid tot aankoop van aandelen N.V. Amstelhötel- maatschappij a 141 pet., nu een voldoend aantal aandelen van deze maatschappij ten verkoop is aangeboden aan Hope en Co., die de aangeboden aandelen tegen 145 pet. heb ben aanvaard. De gouden Kamerlingh Onncs-mcdaillc, die eenmaal in de vijf jaren wordt uit gereikt wegens buitengewone verdiensten voor de ontwikkeling oi de toepassing van de koeltechniek is toegekend aan prof. dr. F. E. Simon te Oxford.- In de avond van 29 Juni, de verjaardag van Prins Bernhard en de 10de Anjerdag, zal in het nationale programma een radio prijsvraag worden uitgezonden ten bate van het Prins Bernhardfonds. dat tot doel heeft de bevordering van en steun aan de Neder landse cultuur. Als prijzen zijn acht fietsen met hulpmotor beschikbaar gesteld. De Nederlandse Spoorwegen hebben aanbesteed het slopen van twee woningen te Leiden. De fa. Philipp cn Zoon te Leiden vraagt voor dit werk f 1566, de fa. G. Kool haas te Rotterdam wil f2028 toegeven. De oude vuurtoren van Schiermonnik oog heeft een nieuwe bestemming. Sinds Dinsdag is hij watertoren geworden, nu de nieuwe waterleiding op het eiland officieel in gebruik is gesteld door de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. De heer D. W. Ormel. secretaris van het C. N. V.. is benoemd tot secretaris van de Stichting van de Arbeid in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer R. A. Jongbloed. B. en W. van Amsterdam vragen de gemeenteraad voor het aanschaffen en op stellen van een derde turbogenerator voor de nieuwe electrische centrale aan de Hemweg een crediet van f 18.500.000. in Amsterdam is opgericht de federatie hoofdbekleding- en modeartikelen-industrie, die zich ten doel stelt op te treden als repre sentatieve organisatie ter behartiging der gezamenlijke belangen van deze industrieën. De Bossche gemeenteraad heeft grond aangekocht voor de bouw van een ambachts school. Het ontwerp is van prof. Holt te Haarlem. De nieuwe school zal verrijzen in Plan-Zuid en plaats bieden aan 700 leer lingen. In November brak brand uit op de „Polycarp" van de „Swedish-American Lines", welk schip toen in de haven van Puerto Cabello in Venezuela lag. Het uit gebrande schip werd naar Aruba gesleept. Thans heeft de Hapag het schip gekocht. Een Nederlandse sleepboot is onderweg om het schip naar Duitsland te slepen. Voor het einde van dit jaar zal Neder land ongeveer dertig nieuwe scholen rijker zijn. Het zullen Oostenrijkse (houten) scho len worden, waarvan de eerste op 23 Juni te Noordwijkerhout wordt geopend. Voor de bouw van deze scholen rekent men ongeveer 90 dagen, waarin de aanleg van een stenen fundering berekend is. De prijs van een school van 8 klassen is ongeveer f95.000.- Het tweede vrijwilligers opleidingscen trum, gevestigd in de Elias Beeckman kazerne te Ede, zal op Dinsdag 27 Juni worden geopend. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse Eerste Kulpvereniging „Snelverband" houdt Donderdagavond een grote oefening op de spoordijk aan de Bal juwslaan bij het postkantoor. Het is niet mogelijk gebleken deze demonstratie aan de Oudeweg te houden, zoals aanvankelijk het plan was. Voor het candidaalscxamen geneeskun de aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd de heren P. N. Aarsen te Haarlem en M. A. Vroom te Aer- denhout en voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer E. F. J. Duynstee te Heemstede. Dinsdagmiddag om twaalf uur werd uit de Lange Margarethastraat een geparkeerde personen-auto ontvreemd. Enige tijd later werd de wagen onbeheerd in de Zuidlaan te Aerdenhout gevonden en aan de eigenaar teruggegeven. Ds. M. Holtrop, Chr. Geref. predikant te Haarlem-C. bedankte voor het beroep naar Kampen. Ds. W. M. Maas is voornemens 20 Augustus afscheid te nemen van Bennebroek om 27 Augustus zijn intrede te doen te Vlissingen. De commissie voor werkgelegenheid uit de Demobilisatieraad heeft werkgevers uitgenodigd voor een bijeenkomst op Don derdagochtend 29 Juni in het Rembrandt- theater. Na een openingswoord door burge meester mr. P. O. F. M. Cremers zal een film over het soldatenleven in de tropen vertoond worden. Ook spreken nog ds. J. H. Sillevis Smit hoofdvlootpredikant en de heer A. P. M. van Riel, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau. De Bloeraendaalsc gymnastiekvereni ging geeft Zaterdagavond een demonstratie op het gemeentelijk sportterrein aan de Donkerelaan met medewerking van de leer lingen var. het C.I.O.S. te Overveen. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag 22 Juni van 23 uur. door George Robert luidt: 1. Ach Gott und Herr, J. S. Bach: 2. Sonata II c kL t., J. S. Bach; 3. Wir danken Dir, Herr Jesu Christ. Wilhelm Friedemann Bach; 4. a. Air: 'd. Menuet; c. Tamburino en Finale uit „Alcina", G. F. Handel: 5. Adagio, C. F. Hendriks Jr.: 6. Grand Choeur alla Haendel, Alex. Guilmant. door E. Phillips Oppenheim 19) „U moet bovendien niet vergeten", viel Harrison in, „dat zelfs een buitenstaan der, die er zich mee gaat bemoeien, auto matisch medeplichtige aan de misdaad wordt. Er zijn wel eens gelegenheden ge weest. dat het voor ons een betere politiek was om maar eens de andere kant op te kijken, als er een grote beloning werd aan geboden en het vap zeer groot belang was om zekere eigendommen weer in handen van de rechtmatige eigenaars te krijgen. In uw geval echter is door die twee moor den een dergelijke politiek uitgesloten. Het emge, wat ik u beloven kan, is dat wij ons best zullen doen, maar ik zeg u tegelijk ronduit, dat ik vrees, dat uw papieren voor goea verawenen zijn. Het is een schrale troost, vrees ik, maar zo is het nu een maal', besloot hij, de jongeman de hand toestekend. Inspecteur Bridgeman ging met de ver trekkende bezoeker de trap af. Hij was een indrukwekkende figuur, zes voet lang met zwart haar, dat hier en daar reeds begon te grijzen en een ietwat langzame manier van handelen. Maar desalniettemin een man, die de indruk maakte van te be schikken over een enorme reserve van kracht en intelligentie. „U meet nu niet denken", zei hij, „dat het geval blijft rusten. Wij hebben op het ogenblik verschillende mensen onder sur veillance ongelukkigerwijze verwach ten wij er niet veel van, maar men kan nooit weten. Ik hoop, dat u een woord van advies zult willen aanvaarden,", ging hij een ogenblik van aarzeling voort. „Zie ik er uit, als iemand, die dom ge noeg is om dat niet te willen?" vroeg Dut- ley opgewekt. „U bent tot op zekere hoogte te beschou wen als ontdekkingsreiziger, nietwaar?" „Ik heb inderdaad een beetje gereisd," gaf Dutley toe ,,Ik was dan ook in Abes- sinië, toen dit plaats vond." „Precies. Wel, wat ik had willen zeggen, is dit, een van de zeldzame gevallen is, dat een beetje amateurswerk wel eens goede resultaten zou kunnen opleveren. Zorg, dat u zelf ook een vinger in de pap houdt. Laat Abessinië maar eens even voor wat hel is en gaat u'eens een beetje dich ter bij huis op avontuur." De twee mannen stonden naast elkaar in de grote deui-opening van het politie bureau de inspecteur groot, zwaar en gewichtig, maar toch een zekere indruk van vriendelijkheid gevend; Dutley, rus tig, aangenaam van uiterlijk en veel ern stiger dan gewoonlijk. „Eigenaardig, dat u dit zegt, inspecteur," merkte hij op. „Dat was nu net, waartoe ik bij mezelf al vrijwel besloten had." Bridgeman knikte goedkeurend. „Kijk eens hier," zei hij, „zoals het er nu voor staat, staan we van uw standpunt gezien, schaakmat. Wij zoeken niet naar die formule. Wij zoeken naar de misdadi gers. Zij houden zich koest en wij houden ons koest en als ze zenuwachtig worden, is het mogelijk, dat uw formule in de kachel gaat. Hoe kostbaar die ook mag zijn, toch is er niemand, die bereid is er voor te hangen. En dat is de reden, dat ik u zeg: Neem de zaak zelf eens ter hand. U zult ons daarmee niet schaden en voor zover ik zien kan, kunnen wij voor het ogenblik voor u niets doen." „Ik vind dit werkelijk buitengewoon vriendelijk van u, inspecteur," zei Dutley hem de hand drukkend. „En dan wilde ik u dit nog zeggen. Er is een mannetje, waarmee wij af en toe wel eens in connectie staan," merkte de inspecteur op. „Edward Wolf heet hij gewoonlijk Teddy Wolf genaamd. Ik ge loof, dat die u wel van nut kon zijn. U zult het misschien vreemd vinden, dat iemand van Scotland Yard een amateur-detective aanbeveelt, maar ik ben nu eenmaal ie mand, die niet bevooroordeeld is en soms kunnen die luitjes wel eens hun nut heb ben. Zij kunnen bijvoorbeeld in een geval als het uwe, in sommige fasen van de zaak optreden op een manier, zoals wij niet zouden kunnen doen. Als ik u was, zou ik Teddy Wolf eens laten komen. Hier heeft u zijn adres. Als er werkjes op te knappen zijn, zoals volgen, navraag doen en dergelijke, kunt u gerust van zijn dien sten gebruik maken. Hij is betrouwbaar en zeer handig." „Dat zal ik zeker," antwoordde Dutley. „Er is heel wat navraag te doen, die ik misschien liever niet zelf ter hand zou nemen. Het lykt me, dat dit mannetje mij zeer wel van nut kon zijn." „U zult er wel niet op tegen hebben, dat mijn naam in dezen niet genoemd wordt," verzocht de inspecteur. „Het is niet hele maal in overeenstemming met de officiële opvattingen, wat ik nu doe, maar ik heb nu eenmaal heel wat eigenaardige gevallen op een ongewone manier zien oplossen en dit kon er ook wel weer eens zo eentje zijn. Ik zal u in het oog houden," voegde hij er aan toe, „en denk er om, u wilt de formule hebben, maar wij de misdadiger." Dutley glimlachte, terwijl hij in zijn auto stapte. „Die zult u hebben," beloofde hij, „zodra de formule veilig en wel weer in onze brandkast in Marlingthorpe ligt." En na zijn vertrek, vroeg de inspecteur zich meermalen af, of de glimlach van zijn vertrekkende bezoeker die was geweest van een onschuldig kind, of van een zeer schrander man. HOOFDSTUK IX. „De persoon, die u verwachtte, mijnheer," kondigde Burdett die avond even voor zeven uur aan. Dutley wierp de krant, die hij had zitten lezen op de grond en keek naar de deur. De heer Edward Wolf was reeds bezig met zijn omgeving nieuwsgierig in zich op te nemen. Hij liet met enige aarzeling zijn hoed los en legde die op de vloer naast zijn stoel. Hij bleef op het uiterste puntje van de stoel zitten, die Dutley hem met een hoffelijk gebaar aangewezen had en zat daar met een in zijn voorkomen een zeker komisch mengsel van bravour en onderdanigheid. Hij was een klein manne tje, gekleed in onopvallende kleren, een beetje grauw van tint en met sproeten op zijn gezicht en voorhoofd. Hij had de scherpe ogen van een fret; ogen, die nooit tot rust kwamen. Dutley had het idee, dat hij reeds een kruisverhoor over de inhoud van de kamer met goed gevolg zou kunnen doorstaan. „Zeer vriendelijk van u, om zo spoedig te komen, meneer Wolf", zei hij. „Ik heb mij afgevraagd, of u mij ook zoudt kun nen helpen in enkele nasporingen, waar ik mee bezig ben." „Dank u, mynheer, dat kan ik niet", was het onverwachte antwoord. „Ik wens niets met uw inbraak te maken te heb ben." Dutley staarde zijn bezoeker in op rechte verbazing aan. Het duurde enige seconden voor hij het natuurlijke ant woord kon formuleren. „Dat zal ik u vertellen, als u dat weten wilt. Ik zal er niet naar vragen, wie u geadviseerd hebben om mij te laten ko men, maar zij hadden zich de moeite kunnen sparen. Ik ben een uitstekende tussenpersoon, als het gaat om een ge wone diefstal laten we zeggen, dat een dame haar verlovingsring kwijt is en er alles voor over heeft om hem terug te krijgen en als de politie zich er mee gaat bemoeien, dan moeten zij die man in pikken. Dat is het soort geval, waar ik goed in ben. Er is geen dief of inbreker in Londen, die ik niet ken. Ik weet, wat zij af te geven hebben en ik weet, waar zij er waarschijnlijk mee heen zullen gaan, maar uw geval ligt niet op mijn weg." „Maar vertelt u mij dan, waarom niet", hield Dutley aan. „Ik zal u zeggen waarom niet", ant woordde het mannetje, terwijl hij zijn lip pen bevochtigde. „Er zullen er heel wat zijn, die u zullen vertellen misschien zelfs wel de politie dat ik er even handig in ben om een misdaad uit te vis sen, als de beste detective van de Yard, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6