Haarlems Dagblad en €>prcrlrtc ïjaaclcmsrtjc Courant (3itno 1656) Belgi ie en Nederland willen de Franse haast wat temperen Windhoos teisterde Willemstad Grote Drie wensen einde te maken aan staat van oorlog met Duitsland S4e Jaargang No. 19581 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Donderdag 22 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 2<3107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Het plan-Schuman Monnef wil Europees parlement ter controle van gezagsorgaan PARIJS, (Reuter). Gistermiddag' kwamen de gedelegeerden van de zes mo gendheden (Benelux, Frankrijk, Italië en West-Duitsland) wederom op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bijeen, om te spreken over het plan tot samen voeging van de Europese kolen- en staal industrie. De vader van het plan, de Frans man Jean Monnet, trad als voorzitter op. Hij gaf een uiteenzetting van het Franse plan en men neemt aan, dat hij aan de gedelegeerden 'n ontwerp zal overhandigen van een conventie voor de instelling van sen boven-nationaal gezagsorgaan. Een woordvoerder van het Franse mi- ïisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de, dat het ontwerp onder meer zou gaan over: de organisatie en werkwijze van genoemd orgaan; zijn taak; zijn volmachten en zijn functies en de middelen om beroep tegen besluiten van het orgaan aan te tekenen. Voor elk der bovengenoemde punten zou een subcommissie benoemd worden. Het Franse voorstel, zo zeide de woordvoerder, giet de Franse plannen in een concrete vorm. Het is echter geeflszins de bedoeling dit oniwerp aan de andere delegaties op te dringen. In zijn uiteenzetting stelde Monnet voor, dat het orgaan verantwoor ding schuldig zou zijn aan een Europees parlement", waarin alle deelnemende lan den vertegenwoordigd zouden zijn. Dit ^parlement" zou kunnen bestaan uit af- gevardigden naar de parlementen der in dividuele landen. Op een eenmaal per jaar te houden ver gadering zou men een rapport van het ge zagsorgaan kunnen bestuderen. Op deze wijze, aldus Monnet, zou het orgaan in hoofdzaak aan een democratische controle onderworpen zijn. Nederlandse bezwaren Volgens United Press zijn reeds tekenen waargenomen dat sommige deelnemende landen bezwaren tegen het Franse plan koesteren. In het bijzonder schijnt het dat Nederland' weinig ingenomen is met de Franse gedachte om eerst een ontwerp verdrag op te stellen en pas later over de technische détails te gaan praten. Gezegd wordt, dat de Nederlanders de voorkeur geven aan het uitwerken van concrete détails voordat men een begin maakt met het opstellen van een ontwerp-verdrag. Ook de Belgen zouden deze mening delen. Fran se functionarissen stellen hiertegenover dat het daardoor tot meningsverschillen in de conferentie zal komen. Het Franse ont werp, zo betogen zij, is uitsluitend een „werk-document" en het is geenszins de bedoeling het aan de vijf andere delegaties in deze vorm op te dringen. Voorts wordt vernomen, dat de Franse regering gunstig staat tegenover een voor stel van de Franse boerenleiders voor een soortgelijke schikking ten aanzien van de voedselproductie. In regeringskringen werd echter opgemerkt, dat alle andere plannen voor coördinatie der Europese in dustrie nog in hun „beginstadium" ver keren en dat op dit gebied pas iets onder nomen kan worden, wanneer men het plan voor de zware industrie heeft kun nen verwezenlijken. Attlee voorkomt breuk De Britse regering zal bij het parle ment Maandag een motie indienen over het plan-Schuman, waarin verzocht wordt om een uiting van vertrouwen in haar hou ding, aldus wordt in politieke kringen te Londen vernomen. Een groep Labourleden heeft inmiddels een amendement ingediend op de conser- vatief-liberale motie, waarin er op aan werd gedrongen, dat Engeland zal deel nemen aan de besprekingen over het plan te Parijs. Volgens dit amendement zou de motie luiden: „Dit huis, hoewel het volledig steun verleent aan de weigering der regering om zich voor de onderhandelingen en bespre kingen reeds te binden met betrekking tot voorstellen, die nog niet gedefinieerd zijn, verwelkomt de jongste verklaring van de premier, dat het de bedoeling der regering is een belangrijke rol te spelen bij de poging om Europa's staal- en steenkool industrieën in het belang van de vrede en volledige tewerkstelling te verenigen". Premier Attlee heeft op een bijeenkomst van de parlementsfractie der La'oourpartij het manifest van het partijbestuur over het plan-Schuman behandeld. Hij zei, dat de regering zich bij haar onderhandelingen met andere regeringen niet de handen mocht laten binden door de verklaring van het partijbestuur, daar het kabinet soms de doctrine moet vergeten, wanneer het met niet-socialistische regeringen on derhandelt. Het is na deze toespraak van Attlee niet waarschijnlijk dat er Labourleden tegen de regering zullen stemmen. Nieuwe Sovjetrussische nota aan Perzië De Sovjet-Russische regering heeft, naar radio-Moskou meldt, de Perzische regering een nieuwe nota toegestuurd, waarin haar beschuldigingen worden herhaald, dat Amerikanen zich met olieboringen bezig houden langs de Perzische-Sovjet-Russische grens. De nota zegt voorts dat de Perzische re gering eerder verklaard heeft, dat dit boringswerk zou worden gedaan door Zwit sers en dat het alleen zou geschieden in de Zuid-Oostelijke Perzische gebieden. Het Perzische antwoord op de vorige Sovjet-nota wordt onbevredigend geacht. In de nota wordt voorts gezegd, dat Perzië, door het tewerkstellen van buiten landers, in het bijzonder van Amerikanen, voor olieboringen langs de grens en onder meer ook voor topografische arbeid, „maatregelen van militaire betekenis" neemt. Zend' Uw advertenties tijdig in! Teneinde aan de technische verzorging van de advertenties de nodige aan dacht te kunnen besteden en ze tijdig gereed te hebben, verzoeken wij onze geregelde adverteerders dringend hun opdrachten een dag te voren, uiterlijk 12 uur voormiddags, aan onze ver tegenwoordigers of aan ons kantoor op te geven. Bij latere verstrekking van de tekst kunnen wij plaatsing niet garanderen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD België definitief accoord met de betalingsunie De Belgische ministers zijn gisteren in kabinetsraad bijeengekomen, onder voor zitterschap van de heer Duvleusart. De raad hoorde een uiteenzetting aan van de heer Van Zeeland over de onder handelingen te Parijs en heeft het gesloten accoord inzake de Belgische deelneming aan de komende Europese betalings-unie goedgekeurd. Te Londen is men volgens de financiële redacteur van Reuter er vrij zeker van, dat de Europese betalingsunie met ingang van 1 Juli in werking zal treden. De windhoos die Dins dagmorgen over de Noordwesthoek van N. Brabant is getrokken, heeft grote schade aan gericht in het oude ves tingstadje Willemstad. Ruim vijftig huizen zijn beschadigd, waarvan acht zeer ernstig. Verder is een grote schuur met bouwmaterialen geheel vernield. Drie gezinnen zijn dakloos geworden. De schade wordt op een a twee ton geschat. De windhoos is in een breedte van ongeveer vijftig meter over het twee duizend inwoners tellende stadje getrok ken. De schooljeugd is na de ramp op de wal len gaan zoeken naar kleding en huisraad. Van alles werd daar gevon den: beddegoed, kleding stukken, deuren en zelfs enkele kippen, die door de windhoos waren me- degevoerd.Toen de wind hoos (zie foto) zich boven het Hollands Diep bevond werd een enor me waterzuil opgezogen. Even leek het of deze watermassa naar het stadje gedreven zou wor den, maar dit gebeurde gelukkig niet. De burgemeester van Willemstad heeft de Provinciale Staten van Noord-Brabant gevraagd zijn zwaar getroffen gemeente te helpen en het minsterie van Binnenlandse Zaken verzocht in aanmerking te komen voor steun uit het Rampenfonds. Op het ogenblik dat de windhoos op Willemstad afkwam was op het dak van het gemeentehuis een leidekker aan het werk. De man bemerkte het gevaar iets te laat zodat de windhoos eerder bij hem was, dan hij bij de ladder, waarlangs hij veilig naar de begane grond, ongeveer tien meter beneden hem, had kunnen komen. Hij sprong toen maar naar beneden en kwam goed terecht. Nu was de man de dag tevo ren bijna bij het leidekken verongelukt, zodat de schrik hem nog in de benen zat. Zonder zich verder aan het noodweer te storen spoedde hij zich naar een gelegen heid waar anti-angst medicijn van hoog alcoholgehalte geschonken werd. Toen hij de schrik te boven was, moest de burge meester hem echter voor de rest van de dag het beklimmen van ladders en daken verbieden. De leidekker zou er toen ook zonder windhoos afgerold zijn. Tussen Willemstad en het gehucht Pin- dorp aan de Belgische grens kan men pre cies de weg volgen welke de windhoos heeft gevolgd. Gewassen op de velden zijn platgedrukt. Op sommige aardappelvelden werden echter de planten met aardappels en al de lucht ingezogen. Op vele plaatsen zijn bomen uit de grond gerukt en hooi schelven opgezogen in de „slurf" van de windhoos. Overal hangt hooi in de draden van telefoon- en lichtleidingen. Ook een windhoos boven de Veluwe. Ook in Hoevelaken, Terschuur, Zwarte- broek en Achterveld heeft Dinsdagmiddag een windhoos, gepaard gaande met een slagregen, grote schade aangericht. Van een achttal boerderijen werd de kap afgerukt. Tientallen hooibergen gingen de lucht in, benevens een kippenhok met 200 kippen. Ongeveer 180 bomen werden ont worteld. Te Olst bij Deventer sloeg de bliksem in de boerderij van de heer W. J. Zwart- jens. In korte tijd stond de boerderij in lichterlaaie. De brandweer kon weinig uit richten, omdat water ontbrak. De boerderij is verbrand. Het belendende woonhuis van de heer J. W. van Dijk werd eveneens een prooi der vlammen. De brand, die Dinsdagmorgen het hötel „De Eikenhof" te Beekbergen vrijwel ge heel in de as legde, is waarschijnlijk even eens door blikseminslag ontstaan. Van de inventaris en de eigendommen der twintig logeergasten kon slechts weinig worden gered. Tijdens een hevig onweer boven Wie- ringen is een grote landbouwschuur na blikseminslag in vlammen opgegaan. De schade bedraagt 50.000,en wordt niet door verzekering gedekt. Vierde dader van overval op Jockeyclub gearresteerd De vierde dader van de overval op de „Jockeyclub" in Den Haag, gepleegd op 24 April van dit jaar, is gearresteerd. Hij is W. H. van der W., geboren in Bandoeng. In de afgelopen nacht is hij in de War moesstraat te Amsterdam aangehouden. De man heeft een volledige bekentenis af gelegd ten aanzien van de overval in Den Haag en die op de taxi's. Studiegroep onderzoekt juridische mogelijkheden WASHINGTON (United Press). In officiële kringen werd gisteren medege deeld dat de Grote Drie de juridische mo gelijkheden zullen bespreken om een einde te maken aan de staat van oorlog met Duitsland. De bespi'ekingen zullen in het begin van de volgende maand te Londen geopend worden en voor Amerika zal de Amerikaanse ambassadeur in Groot-Brit- tannië Louis Douglas daaraan deelnemen. De eerste bekendmaking van deze bijeen komst van de studiegroep werd gedaan door de zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken Michael MacDermott. Hij zeide dat spoedig een gedetailleerd, communiqué van het ministerie verwacht kan worden. Douglas zou volgens verschillende auto riteiten opdracht hebben gekregen het Franse voorstel te steunen om een einde te maken aan de staat van oorlog met Duitsland, vooropgesteld dat de juridische problemen die daarmede gepaard zullen gaan opgelost kunnen worden. De Verenigde Staten verlangen dat de kwestie opgelost wordt zonder dat men, verstrikt raakt in allerlei moeilijkheden en zonder Rusland een kans te geven het Westen te beschuldigen van schending van vroegere overeenkomsten. MacDermott echter verklaarde dat hij hierover niets kon zeggen. De Franse op vatting is dat West-Duitsland door toetre ding tot het plan-Schuman de oorlogs schuld heeft ingelost en thans weer opge nomen kan worden in de volkerenfamilie. Over de Britse houding' repte hij niet. De studiegroep die verslag van haar bevin dingen zal uitbrengen aan de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie wanneer die in September weer bijeen komen, zal voorts de mogelijkheid bespre ken van wijziging van het bezettingssta tuut. De volgende punten zullen besproken worden: Hoger beroep in zaak tegen Haarlems politie-inspecteur De officier van Justitie mr. J. v. Over- beke heeft hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank in de zaak tegen de Haarlemse politie- inspecteur G. van S., die werd vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde schending van geheimen. De zaak zal te zijner tijd door het Amsterdamse Gerechtshof wor den behandeld. In Willemstad wordt met man en macht gewerkt om de schade, die de windhoos aanrichtte, te herstellen. Ook de jeugd blijjt niet achter zoals deze joto van school jongens bewijstdie het dak van hun eigen school weer „onder de pannen" mogen brengen, hetgeen kennelijk een koljje naar hun hand is. Raadselachtige „overval" op Haarlemse apotheek Misdadige opzet of laffe grap Vannacht omstreeks twee uur vervoegde zich aan de Apotheek Van Rijn aan de Kleine Houtweg te Haarlem een ongeveer dertigjarige man, die op de vraag van de assistente die de nachtdienst had voorgaf een spoedrecept te hebben. Toen het meisje hem had binnengelaten, bleek dat niet het geval te zijn. De man legde een hand op de toonbank en wees met de andere in haar richting, waarbij hij zei: „Handen omhoog!" De assistente liep ijlings naar de eerste verdieping, waar de huisbewaarder inmid dels door haar geroep om hulp was ont waakt en via het opgeschoven raam de omwonenden en surveillerende agenten alarmeerde. De overvaller heeft evenwel deze reactie niet afgéwacht en was voordat de buren en agenten ter plaatse waren verdwenen. De man droeg een lichte regenjas en een gleufhoed. De politie kon ons vanmorgen nog geen inlichtingen over het gebeurde verstrek ken. De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten geacht dat men hier met een mis plaatste grap te doen heeft. Naar de heer E. W. Henssen, de eigenaar van de apotheek ons vanmorgen verzeker de, heeft het gebeurde alleen maar tot ge volg, dat de apothekers in het vervolg eventuele clienten 's nachts niet meer zul len binnenlaten, doch dezen via een luikje in de deur zullen helpen, nadat zij het recept in de bus hebben geworpen. Deze gewoonte bestaat in het buitenland reeds lang. Zelfs bij wijze van grap is een der gelijke daad scherp af te keuren, gezien de grote concentratie die het werk in een apotheek vergt. Katwijker botter gestrand bij Scheveningen Bemanning moest strijd tegen harde wind en hoge zee op geven Hedenochtend om halfvier geraakte het kustvissersvaartuig „Katwijk 66" tegen over de vuurtoren van Schevingen in moei lijkheden. Het scheepje werd door de harde wind op het strand geworpen. De uit drie koppen twee volwassenen en een scheepsjongen bestaande beman ning is over boord gesprongen en heeft zich wadende door het water, in veiligheid weten te brengen. Dit geschiedde reeds toen de „Katwijk 66" nog in de branding voor de kust dobberde. De „Katwijk 66" was Woensdagochtend uit Scheveningen ter kustvisserij vertrok- ken.Ter hoogte van Noordwijk werd Woens dagavond negen uur de thuisvaart- naar Scheveningen begonnen. De bemanning heeft anderhalf uur tegen harde wind en hoge zee geworsteld, om de haven van Scheveningen te bereiken. Gedurende deze tijd sloegen stortzeeën over het vaartuigje en was de toestand voor de opvarenden uiterst critiek. Zandvoortse taxi-ondernemer door diefstal gedupeerd Gistermiddag, tussen twaalf en een uur, is de roodbruine Nash 1947 van de Zand voortse taxi-ondernemer A. Schreuder, die aan de overzijde van zün woning op het Kerkplein stond geparkeerd, gestolen. De politie heeft het signalement van de wagen direct per telex verspreid, doch tot nu toe ontbreekt elk spoor. De heer Schreuder is door deze diefstal zeer ernstig gedupeerd, daar hem zijn enige bron van inkomsten is ontvallen. Versterking van de West-Duitse politie macht. Machtiging om grotere en snellere sche pen te bouwen voor de koopvaardij. Meer Duitse zeggenschap in de indus trieën die thans nog op de „restrictielijst" staan. Machtiging tot opvoering van de staal- productie. Het bestaande statuut zegt dat het bin nen twaalf tot achttien maanden herzien moet worden hetgeen dus zeggen wil dat tussen September en Mei van het volgend jaar wijzigingen aangebracht mogen wor den. Paul Henri Spaak „Offer voor Europa" De president van de Raad van Europa, Paul Henri Spaak, zeide gisteravond op een bijeenkomst van de Europese beweging te Parijs dat alleen ten koste van offers van ieder Europees land Europa hersteld en de beschaving gered kan worden. Wanneer Europa deze crisis wil over leven moet het het Amerikaanse voor beeld volgen en haar nationalistische be langen opofferen om de verdeeldheid te vernietigen. In Europa hebben we vijftien markten, vijftien talen en vijftien grenzen. Wanneer we ons .verenigen, zullen we het er even goed afbrengen als de Verenigde Staten en ik durf zelfs te beweren nog beter. Er be staan niet langer verschillen tussen do kleine, de middelgrote en de grote Europese staten, omdat geen enkel land meer zonder de andere kan bestaan en omdat geen enkel land zich kan verdedigen zonder de hulp van de Verenigde Staten. Men beweert dat het communisme in verschillende Europese landen terugloopt. Dat mag waar zijn, maar zodra Europa de eerste economische crisis doormaakt, zal dat communisme weer uit zijn as hen-ij zen. Het Atlantisch pact moge een opmer kelijke defensieve nouveauté zijn, maar ik kan niet helpen dat ik de twee jaar, die nodig zijn voor het zenden van de eerste wapenen, een hele tijd vind. Europa kan het zich niet permitteren de eerste slagen in een aggressieoorlog die van een zijde komen die ik niet nader zal aanduiden, te verliezen. Spaak prees het plan-Schuman, in de eerste plaats omdat het niet eerst in ein deloze voorstudies vervallen was maar omdat er meteen spijkers met koppen ge slagen worden. Hij sprak de hoop uit dat de onderhandelaars niet teveel aandacht zouden besteden aan de moeilijkheden waarmede zij te kampen hebben, maar meer zouden denken aan de oplossing daar van. „In 1948 en 1949 maakten onze ideeën een geweldige vooruitgang maar nu zijn we tot een stilstand gekomen en hebben zelfs terrein verloren. Deze traagheid is te wijten aan een volkomen gebrek aan ver metelheid bij onze politici. Op het ogenblik leven we bij de gratie van Amerika, maar wat zullen we in 1952 gaan doen? Is het normaal dat een conti nent zijn politiek en zijn hele economie richt op de hoop dat de hulp van een ander continent wel zal blijven doorgaan? Zou het niet verstandig zijn er eens over te piekeren hoe we onszelf staande zouden kunnen houden?" Eenheidsstaat in Augustus? De eenheidsstaat in Indonesië zal, indien er zich geen bijzondere tegenslagen voor doen, begin Augustus een feit zijn, aldus een mededeling van de voorzitter van de gemengde commissie voor het overleg tus sen de R.I.S. en de republiek Indonesië prof. Soepomo. Aan het eind van Juni zal de commissie gereed zijn met het ontwerp voor een grondwet, dat daarna zal worden aangeboden aan de regering van de R.I.S. en de R.I. Hierna volgt een behandeling in de par lementen, waarvoor naar verwachting on geveer een maand nodig zal zijn. „DE ORANJE" HEEFT MOEILIJK HEDEN MET DE MOTOREN De „Oranje" heeft moeilijkheden met de motoren. Het schip bevindt zich op het ogenblik in het Oostelijk deel van de Mid dellandse zee en wordt omstreeks 28 Juni in Amsterdam verwacht. Wegens de nood zakelijk te verrichten reparaties zal één reis naar Indonesië moeten vervallen. De volgende afvaart is thans vastgesteld op 27 Juli. Het woord is aan Lichtenberg: Wat iedereen voor een uitgemaak te zaak houdt verdient het meest, onderzocht te worden. Hongaars R.K. episcopaat wil onderhandelen met regering Over een mogelijke overeen- komst tussen kerk en staat De gezamenlijke Rooms-Katholieke bis schoppen van Hongarije hebben besloten de regering te vragen onderhandelingen te openen over een overeenkomst tussen kerk en staat, aldus werd, naar Reuter meldt, Woensdag in Boedapest medegedeeld. In een officieel communiqué, dat door het Hongaarse persbureau'is gepubliceerd en door Katholieke kringen te Boedapest bevestigd, wordt verklaard, dat de bis schoppen over dit plan een vergadering hebben gehouden. Daarna wendde aarts bisschop Grosz van het diocees Kalaocsa zich tot de minister van onderwijs en gods dienstzaken, Joseph Darvas. om deze van het besluit der bisschoppen op de hoogte te stellen. Dit is de eerste maal, dat het Hongaarse Katholieke episcopaat officieel te kennen heeft gegeven, dat het onderhandelingen wil beginnen over een overeenkomst met de staat. De regering heeft gedurende ver scheidene jaren verzocht om een overeen komst. vooral in de periode voor de ar restatie van, en het proces tegen kardinaal Mindszenty. Nieuwe arrestaties Het Hongaarse ministerie van binnen landse zaken heeft de arrestaties bekend gemaakt van vijf Franciscaner monniken en zeven dorpelingen uit Heves. in het Noorden van het land, op beschuldiging van het organiseren van een demonstratie tegen de regering voor de dorpskerk. Onder de gearresteerden bevindt zich de plaatselijke Franciscaner kloosteroverste, die er van wordt beschuldigd, dat hij in een preek de mensen heeft aangespoord tegen de regering te demonstreren. Reuters correspondent merkt hierbij op, dat dit de eerste bekendgemaakte massa arrestatie is in verband met de Katholieke kerk. Tot dusver zijn slechts incidentele arrestaties gemeld van priesters, die zich in hun preken „tegen de staat" hadden verzet. In Boedapest zijn de laatste tijd verschil lende kloosters door de staat in beslag ge nomen. De kloosterlingen werden niet. zo als sommige berichten meldden, naar in terneringskampen gebracht, maar naar het paleis van de bisschop van Vac. Anti-Joodse uitlating van Duits vice-consul in Engeland Raad van Britse Joden protesteert De raad van Britse Joden heeft te Lon den een verklaring uitgegeven, waarin ge protesteerd wordt tegen een uitlating van de pas-benoemde Duitse vice-consul in Engeland, Wurmann. In een artikel In „Picture Post" wordt gezegd, dat Wurmann verklaard heeft, dat „over vijftig jaar tijds de behandeling van de Joden door de nazi's in het juiste daglicht zal komen te staan". Een dergelijke zinspeling op een politiek, welke een koelbloedige massamoord op zes millioen onschuldige mannen, vrouwen en kinderen met zich bracht, kan slechts be schouwd worden als een instemming met dergelijke wreedheden, aldus de verklaring, welke dan vervolgt: „De raad is van oordeel niet slechts het standpunt van het Britse Jodendom tot uiting te brengen, doch ook dat der Christen-medeburgers, indien hij zich uitspreekt tegen de officiële benoe ming van een persoon, die nog steeds de voorstander blijkt te zijn van een ideologie, voor welker vernietiging Groot-Brittannië en de Verenigde Naties zes jaar streden en waaraan de wereld haar tegenwoordige economische en politieke onrust heeft te danken. De benoeming van Wurmann zou weinig tot het goede wederzijdse begrip kunnen bijdragen". Een lid van de raad, het parlementslid Janner, heeft verklaard de zaak in het Lagerhuis ter tafel te zullen brengen. De politic heeft in Amsterdam twee in brekers op heterdaad betrapt bij h open breken van de brandkast van het veiling gebouw „Odeon" aan het Singel. In de brandkast lag f 23.000. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisterenochtend boven Schotland was gelegen, trok in Zuidooste lijke richting over Midden-Engeland en de Noordzee, maar veranderde toen van koers en begon zich in een meer Oostelijke tot Noordoostelijke richting te verplaat sen. Terzelfdertijd steeg de luchtdruk boven de Golf van Biscaye en Frankrijk krach tig, waardoor de wind in dit gebied aanwakkerde en het boven Engeland aanwezige front snel naar het Oosten werd gevoerd. Onder invloed van de groter wordende luchtdrukverschillen nam ook in ons land de wind tijdelijk toe. Een rand- storing van de depressie bevindt zich nu in het zeegebied ten Westen van Schotland. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.MJ. in De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond] opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Vrij krachtige tot ma tige Zu:d-\Vestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 23 Juni: Zon op 4.20 uur. onder 21.04 uur Maan op 13.03 uur. onder 0 36 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 22 Juni: Hoog water: 8.03 en 20.37 uur. Laag water: 3.39 en 16.01 uur. Vrijdag 23 Juni: Hoog water: 9.07 en 21.36 uur. Laag water: 4.27 en 16.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1