Aspecten der industrialisatie Wereldschrijvers van nabij in Haags gemeentemuseum Koninklijk Paar door vlaggend maakte een rit Groningerland Melkbrood van Franken! weet toch Donderdag 22 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Een congres van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel Heden, Donderdag, werd in Groningen een congres van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel gehouden, waarin zes praeadviseurs aan het woord waren over enige aspecten van de industrialisatie. Speur- en ontwikkelingswerk Acht een leider van een onderneming een voldoend grote kans d"p profijt aan wezig door verder industrialiseren, dan zal hij zo betoogde prof. ir. D. Dre s- den trachten daartoe te geraken. Hoe wel de goede ondernemer niet bang mag zijn, zal hij niet roekeloos handelen. Hij zal allereerst het terrein behoorlijk moe ten verkennen. Spreker bepaalde zich tot het technische onderzoek, hoewel hij het belang van een economisch en commercieel onderzoek, marktanalyse voor inkoop en verkoop, volstrekt niet lager aanslaat. Een goede documentatiedienst is noodzakelijk, vooral indien men uitbreiding van de in dustrie tot een aanvaardbaar risico wil maken. De ondernemer die geen eigen do cumentatiedienst heeft kan de hulp inroe pen van een speciaal instituut. Veel meer uitgaven zijn gemoeid met het tweede stadium der verkenning, het speur werk in eigenlijke zin. Ook dit is op te dragen aan een eigen afdeling en laborato rium, maar het is ook mogelijk daarmee een instelling buiten het bedrijf te belas ten. Vele bedrijven hebben geprofiteerd van zulk speurwerk. Een firma betaalde al 40 jaar geleden inbraakproeven op door haar overwogen nieuwe constructies van brandkasten en kluizen. Spreker betreurt het dat al vele jaren het speurwerk bij de opleiding van onze ingenieurs onvoldoende zorg had, hoewel vele docenten van de Technische Hoge school er op aangedrongen hebben de mid delen daartoe beschikbaar te stellen. Daar om heeft de overheid-nu de plicht bij te dragen in dit speurwerk en een groot deel van de kosten daarvan te dragen. De opperste leiding 'der bedrijven Dr. G. v. d. Wal stelde de vraag of men wel in voldoende mate de ondernemers zal kunnen vinden om nieuw op te richten be drijven te leiden. De schattingen over het aantal nieuwe bedrijven dat Nederland behoeft lopen sterk uiteen. Prof. G. A. Kohnstamm be rekende dat er 3500 nieuwe bedrijven of industrie-uitbreidingen elk van gemiddeld 100 man, nodig zijn. De minister van Eco nomische Zaken kwam tot een heel andere raming. Hij berekende dat tot 1 Januari 1953 voor 215.000 personen nieuwe werk gelegenheid moet worden geschapen. 60.000 kunnen opgevangen worden door een in tensiever gebruik van het bestaande pro ductie-apparaat (o.a. een meerploegen- stelsel) zodat voor de overige 155.000 nieuwe investeringen nodig zijn. Dat bete kent dan 1550 industrie-vestigingen van gemiddeld 100 man. 60 pet. der plannen hebben betrekking op vervanging en modernisering van het productie-apparaat en ruim 30 pet. slaan op uitbreiding der bestaande bedrijven. Nog geen 5 pet. der thans aanhangige plan nen hebben betrekking op vestiging van nieuwe bedrijven. Er zullen dus niet meer dan 220 leiders van nieuwe bedrijven no dig zijn. Het vraagstuk van de voorziening dei- industrie met „topmanagers" is volgens in leider vooral een vraagstuk op lange ter mijn en wel het probleem van de opvol ging van de huidige „captains of industry". Het is de taak van deze topmanagers de training van de aaspirant-ondernemers ter hand te nemen en een voldoende reserve aan krachten in deze groep te waarborgen. Hoger en lager stafpersoneel De behoefte aan hoger en lager stafper soneel werd aan een beschouwing onder worpen door ir. B. "VV. Berenschot. Hij betoogde dat het onderwijs buiten de on derneming voor de basis van de opleiding kan zorgen, maar dat het de taak van de bedrijfsleiding is op de aldus verkregen basis de opleiding aan te vullen en te ver volmaken. Daarbij moet vooral de conti nuïteit verzorgd worden. Opleiding en vorming van allround ge schoolde mensen de toekomstige leiders, is noodzakelijk. Vooral ook omdat door de oorlog 5 jaren zijn uitgevallen. Op de Harvard Business School wordt daarin sinds 1943 bijzondere aandacht gewijd aan de ontwikkeling van een Advanced Mana gement Program, een opleiding welke 2 a 3 maanden in beslag neemt en die bestemd is voor personen uit het bedrijfsleven, die daarvoor streng geselecteerd worden. Hel moeten mensen zijn die hun plafond in het bedrijf nog niet bereikt hebben, een se rieuze belangstelling tonen en beschikken over leiderskwaliteiten. Aan zo'n school wordt ook gedoceerd door personen uit het bedrijfsleven. Opleiding van vakarbeiders Een der noodzakelijke voorwaarden voor het welslagen van de uitbreiding der Ne derlandse industrie is zo verklaarde prof. ir. F. M. R 0 e t e r i n k het be schikbaar zijn van vakbekwame arbeiders. Er moet meer aan de opleiding gedaan worden. Nu leveren de Ambachtsscholen per jaar slechts 13.000 leerlingen af. Per jaar verlaten 6000 kinderen de Avondnij verheidsscholen met een diploma. Tezamen dus 19.000. Maar de schattingen van de opleidingsbehoefte lopen van 25.000 tot 28.000. Hieruit blijkt dat het noodzakelijk is de Nijverheidsscholen uit te breiden. Jongens die de Ambachsschool verlaten moeten bovendien nog een voortgezette opleiding op de bedrijven ondergaan. In de bedrijven moet meer gedaan worden aan het leerlingenstelsel. Daardoor zal als het waren een'mobilisatie moeten worden af gekondigd. Boxendien 'is het nodig dat er onder de ouders een wijziging in de mentaliteit komt, waardoor zij niet de voorkeur geven aan een m.u.l.o.-opleiding voor hun kinde ren boven de vorming op een Ambachts school. De menselijke verhoudingen in de industrie Dit onderwerp werd ingeleid door de heer M. Ruppert, die daarbij breedvoe rige beschouwingen hield over de juiste verhoudingen in de bedrijven. Hij concludeerde: De productie vindt voor een zeer belangrijk gedeelte plaats in ondernemingen, waarin ondernemer, arbeider en kapitaalverschaffer elk een duidelijk te onderscheiden functie vervul len. De verstrekker van de levende arbeid is minstens zo belangrijk als de verschaffer van het kapitaal. En toch heeft de factor arbeid althans formeel-juridisch nog steeds een veel geringere invloed in de onderneming dan de factor kapitaal. Dat lean noch mag zo blijven. Zal de onderne ming werkelijk in steeds sterkere mate een gemeenschap worden, dan zullen ook de ondernemers, méór dan tot dusver het ge val was, moeten meedenken over een her ziening van de structuur der moderne on derneming. De financiering der industrie Het laatste praeadvies was van mr. H. F. van Leeuwen. Hij behandelde de in dustriefinanciering uit het oogpunt der onderneming en betoogde dat het met de wezenlijke rentabiliteit der industrie in het algemeen niet goed gesteld is. Dank zij „oud vet", of anders gezegd een geringe balanswaarde. van een oud productie-ap paraat, dat min of meer gemoderniseerd nog aardig mee kan, vertonen veel bedrij ven schijnbaar gunstige resultaten, die echter op basis van investering op huidig kostenpeils ten enenmale zouden ontbre ken. Een onderkapitalisatie in de balans is daarom nodig om tot een behoorlijke nominale rentabiliteit te komen en zich de pas niet af te snijden voor aantrekking van nieuw kapitaal". ADVERTENTIE Holland Festival Het Haags Cultureel Centrum heeft ver leden jaar gedurende een toen gehouden kunstmaand een tentoonstelling „Schrij vers van nabij" ingericht, voor welk over zicht door middel van manuscripten, por tretten enzovoorts van de Hollandse en Vlaamse litteratuur sinds 1880 zeer veel belangstelling bestond. Aangemoedigd door dit succes begon de commissie bestaan de uit de letterkundige Rein Blijstra, de uitgever Bert Bakker en de chef der af deling kunstzaken van de gemeente Den Haag, dr. J. Hulsker kort daarna aan de voorbereiding van een dergelijke expositie, maar dan van internationaal karakter. De ze kreeg de titel „Wereldschrijvers van nabij" en werd Dinsdagavond door mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het mi nisterie van O., K. en W. en voorzitter van het Holland Festival, voor geopend ver klaard. De dichter mr. M. Nijhoff hield bij die gelegenheid een causerie, waarna Max Croiset enige Nederlandse gedichten en Georgette Hagedoorn een paar Franse chansons ten gehore brachten. Van ongeveer negentig auteurs zijn er handschriften, foto's en andere beziens waardigheden ter bezichtiging. Men heeft tot deelneming een groot aantal levende schrijvers uitgenodigd, die bekend zijn bij een uitgebreid publiek en die werk van letterkundige waarde hebben gepubliceerd. Het leggen van de daarvoor benodigde ADVERTENTIE Bruxelles Kermesse 125 gram 29 ets. Bezoek aan tentoonstelling te Winschoten en klokkengieterij te Heiligerlee Koninklijk Paar geestdriftig toegejuicht. Bij de terugkeer in de stad Groningen was het enthousiasme der bevolking nog groter dan bij de aankomst. Toen de vorstelijke gasten het station hadden betreden, be stormde men zelfs de uitgangen om bij het vertrek van de koninklijke trein nog even een glimp van de Koningin en de Prins te kunnen zien. Koninklijke trein was langer geworden. Toen Dinsdagmiddag de Koninklijke trein op het station in Groningen stilhield bleek dat de deur van het koninklijk rijtuig zich niet precies voor de op het per ron uitgelegde loper bevond. Voor het ver trek uit Baarn was de trein nauwkeurig gemeten en op grond van de uitkomst dier meting was op het perron te Groningen voor de machinist van de trein een merk teken aangebracht waarbij hij moest stop pen opdat ae uitgang van het koninklijk rijtuig precies voor de uitgelegde loper zou komen. Bij onderzoek is gebleken, dat de trein bij aankomst in Groningen een halve meter langer was dan bij het vertrek uit Baarn. Men wijt dit verschil aan de vering der koppelingen tussen de rijtuigen. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 22 JCNI City: „Slavenschip", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „SOS, kustwacht", 14 j., 2J30 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Welkom thuis", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bastógne". 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.1o u. Palace: 'vreemd in eigen huis", 18 j., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De man op de Eiffeitoren", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 23 JCNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen By de klokkenfabriek in Heiligerlee werd aan Hare Majesteit een luidklokbestemd voor de paleistuinaangeboden. Een gitzwarte merrie was het typisch Groningse geschenk, dat Dinsdag aan de Koninklijke gasten tijdens hun tocht door deze provincie is aangeboden. Ze wgs onrustig door de drukte en door het gerommel, dat volgde op iedere blik semstraal die de lucht na een piasbui over de „winthil", de industrie- en handelsten toonstelling te Winschoten, doorkliefde. Al trachtten haar geleiders haar te kalmeren, het dier liet niet na de toespraak van de heer J. J. Tijdens, lid van het hoofdbestuur der tentoonstelling en bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Warmbloed fokkers, telkens te onderbreken met een nerveus gehinnik. De tweede dag van het bezoek van de Koningin en de Prins aan Groningen begon met een aubade der Groningse jeugd. Daarna was het Koninklijk Paar aan wezig bij de tewaterlating van de kust vaarder „Mascotte" te Foxhol. In Heiligerlee, waar de firma gebroeders Van Bergen haar klokken giet, begeleidde het gebeier van klokken, die in een klok kenstoel op de begane grond waren opge hangen, de vorstelijke gasten op hun tocht naar het monument voor graaf Adolf van Nassau, die als eerste Oranje in de Tach tigjarige Oorlog voor de vrijheid der Ne derlanden het leven liet. Bij dit standbeeld werd een krans gelegd. De heer A. van Bergen bood voor ieder van de prinsesjes een tafelbel aan en een luidklok voor het paleis Soestdijk. De tocht ging verder naar Winschoten en Veendam, door fraaie gedeelten van het Groningse landschap, langs karakteristieke boerderijen, velden met wassend graan en weiden met dartel vee. Overal werd het ADVERTENTIE Prima gebakken Kostelijk van smaak Maakt iedere broodmaaltijd tot een feest! Autotocht door de duinen Om de lotenverkoop ten bate van het kleu terhuis Margriet te stimuleren bestaat er voor automobilisten gelegenheid om morgen avond deel te nemen aan een tocht door de duinen. Deze rit voert de deelnemers over de verharde wegen door de mooiste stukken van de duinen naar IJmuiden. De terugtocht gaat over Duin en Kruidberg. Het behoeft geen betoog dat de gelegenheid om per auto de duinen in hun schoonste tooi te aan schouwen zich niet zo gauw meer voor zal doen. De enige verplichting voor de deel nemers is het kopen van een lot bij het begin van de tocht aan de Bergweg in Bloemendaal. Bond van Toneeluitgevers Met het doel het culturele peil van het amateurtoneel hoger op de voeren, de ge zamenlijke belangen te behartigen en de samenwerking van amateurs en auteurs- rechtenbureaux te bevorderen, is dezer dagen de Bond van Nederlandse Toneel uitgevers opgericht. Als voorzitter fungeert de heer J. C. van der Schaar te Haarlem, als secretaris de heer J. B. Vink te Alkmaar. contacten was een moeilijk en tijdrovend werk, speciaal wat betreft Amerika en Sovjet-Rusland, waar men weinig lust tot medewerking toonde. Uit Oost-Europa kreeg men zelfs in geen enkele vorm ant woord op de gedane verzoeken. In West- Europa was het overigens ook zo eenvoudig niet: sommige schrijvers waren door reizen of ziekte onbereikbaar, anderen weigerden om al dan niet nader opgegeven redenen. Dit was bijvoorbeeld het geval met Hesse, Claudel, Camus, Masefield, Shaw en For- ster, wier bijdragen men node mist. Toch is men er in geslaagd een interes sante verzameling bijeen te brengen met wetenswaardigheden, vaak van zeer per soonlijke aard, maar niet zelden ook van letterkundige of cultuurhistorische betekenis, over schrijvers uit de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Duitsland, Zwitserland. Italië, Spanje, Chili, Estland en Scandinavië. Men vindt er brieven en manuscripten, foto's en cari- caturen, tekeningen en zeldzame uitgaven- De Engelse schrijver Charles Morgan stond voor deze expositie zijn sierdegen af ten teken van zijn lidmaatschap der Académie Francaise en Sartre stuurde de oorspron kelijke tekst van een zijner toneelstukken. Schrijvers uit Vlaanderen en Nederland ontbreken evenmin maar de waarde van dit gedeelte der tentoonstelling, dat trou wens gevoegelijk achterwege had kunnen blijven na hetgeen verleden jaar op dit ge bied aan het publiek werd voorgelegd, is betrekkelijk gering door willekeur en schromelijke onvolledigheid. Voorts heeft men een aantal auteurs van internationale vermaardheid uitgenodigd om lezingen te komen houden. Als alle toe zeggingen gestand worden gedaan, kan men spreekbeurten verwachten van Eve lyn Waugh, Jules Romains, Arthur Koest- Ier en Richard Hughes. Holland Festival Club iu het Vondelpark Om bezoekers van en medewerkenden aan het Holland Festival in de gelegenheid te stellen elkaar na afloop van voorstel lingen of concerten desgewenst van meer nabij te ontmoeten, is er in het Internatio naal Cultureel Centrum in het Vondelpark een club geopend. Des avonds wórdt er in de gezellige catacomben rustige muziek ten gehore gebracht. Professor dr. Fr. W. 5. van Thienen heeft er Dinsdagavond voor ongeveer veertig belangstellenden een le zing met lichtbeelden gehouden over het romantische ballet „Giselle", dat enige ke ren door de groep van de Markies de Cue- vas zal worden uitgevoerd en op 27 Juni zal Abraham van der Vies, als zijn gezond heidstoestand het hem mogelijk maakt, spreken over „Petrouchka" van Folcine en Strawinsky, waarbij Max Vredenburg voor de muzikale illustraties zorgt. Gisteravond zou Georgette Hagedoorn hebben gezongen en Vrijdag kan men luisteren naar de be roemde Franse chansonnière Lys Gauty. Op Maandag 10 Juli treedt.de Amerikaan se Virginia Davis op met een programma van gezongen portretten, begeleid door Fe lix dc Nobel en voorts wordt er tweemaal op het terras een show van Nederlandse klederdrachten gehouden. Twee jubilea bij de brandweer De ondercommandant B. J. van Liemt en de hoofdbrandmeester P. B. Kerfhoff maken deze maand veertig jaar deel uit van de Haarlemse brandweer. Beiden wor den Vrijdagmiddag in restaurant Brink man op het Plein in intieme kring gehul digd. NEDERLANDSE KLANKEN VAN DE BAVOKLOKKEN Morgenavond zai de Haarlemse stads- beiaaröier Reinout Heering van acht tot negen uur een carillonbespeling geven op de klokken van de oude Bavo-toren. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan heeft hij het volgende, geheel uit Neder landse werken bestaande programma samengesteld. 1. Allegro en Rondo, Wagenaar; 2. Drie Oud-Nederlandse liederen: 3. Rondo over ,,'t Patertje langs de kant", Bonset: 4. Drie liedjes van Wierts: 5. Menuet. Timmermans: 6. Suite voor carillon. Gecomponeerd naar aanleiding van het 600-jarig bestaan van de Domtoren te Utrecht, dr. Joh. Wagenaar: 7. Menuet. Créman; 8. Drie Hollanadse lied jes; 9. Kling-Klang, De Bruin; 10. Improvi satie over „Guldene Hemelstad", A. Engels. De president van de Internationale Commissie voor de Criminele Politie, de heer F. E. Louwage (België) heeft een krans ge legd bij het monument op de Waalsdorper- vlakte. Het beste Nederlandse bonnet van 1950 Namens het bestuur heeft mr. F. Bor- dewijk op de Woensdag gehouden jaarver gadering der maatschappij der Nederland se Letterkunde een toelichting gegeven op de uitslag van de prijsvraag (er was 300 uitgeloofd) voor het beste sonnet van 1950. Bekroond werd het gedicht „In Memoriam" van W. M. Frederiks. Het is niet bekend of de naam Frederiks al of niet een pseudoniem is. Het stemt tot blijdschap, aldus mr. Bor- dewijk, dat de oproep van de Maatschap pij weerklank heeft gevonden in het ge hele land en bij onze Zuiderburen, hetgeen blijkt uit het aantal van 575 inzendingen. Wat de houding jegens het leven betreft ontbreken de accenten van bitterheid en sarcasme niet, maar zij wettigen geenszins de stelling van een algemeen verscheurd zijn. Niet enkel berusting, ook vertrouwen en optimisme overheersen. De volkomen vrijheid nopens het te behandelen onder werp bleek een goede gedachte. De in het dichterschap min of meer geschoolden konden over het algemeen de klip van het gekunstelde minder gemakkelijk om zeilen dan onervarenen. Ontroerend is bij de laatsten vaak de eerlijke toon. Dooi de veelzijdigheid der inzendingen is het bezit der maatschappij verrijkt met een kostelijke en kostbare schat, aldus besloot mr. Bordewijk zijn uiteenzetting. Drie reisbeurzen toegekend Als resultaat van een door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgeschreven prijsvraag zijn door de jury onder voorzitterschap van de heer H. A. M. Wijffels drie gegadigden voor een reis beurs van tweeduizend gulden aangewezen. De winneers zijn: Inez van Dullemen met haar novelle ..Het Wiel". Hugo Lous met zijn novelle „Lieve schipper vaar mij over" en Anna Blaman met haar novelle „Avond bij Rosnak". Leden van de commissie van beoordeling waren R. Blijstra, Antoon Coolen, P. J. Risseeuw en Theun de Vries. ADVERTENTIE dat onze heropeningsreclame nog duurt tot en met Zaterdag 24 Juni? By aankoop van 100.een overhemd Bö aankoop van 10.een zelfbindcr CONFECTIE-EN MOOEMAGA2IJN Spaarmvouderstr. 47-80, Tel- 21392 Dames van H.V.G.B. wonnen De waterpolo wedstrijd HDZ 2HVGB die gisteravond voor de tweede klasse C dames in Amsterdam werd gespeeld, is geëindigd in een 64 overwinning voor HVGB. Voor HVGB werden de doelpunten gemaakt door mejuffrouw A. v. Apeldoorn 5 en mej. M. Marsman 1. De wedstrijd Meeuwen 2DWT 2, derde klasse C dames eindigde in een 52 overwinning voor de Amsterdamse dames. Met een nederlaag van 101 voor HPC 2 eindigde gisteravond in Groenendaal HPC 2IJ 2 welke wedstrijd gespeeld werd voor de reserve hoofdklasse heren. Ook HPC 3 heeft het in de wedstrijd tegen DJK 2, reserve eerste klasse A, niet lot een over winning kunnen brengen, de Amsterdam mers wonnen met 61. In de reserve tweede klasse A heeft DWR 2 een overwinning ge boekt van 4-0 in de wedstrijd tegen HVGB 3. De voor de kringcompetitie heren gespeel de waterpolowedstrijd Haarlem 5DWT 3 had tót eindstand 33. Met een zelfde eind stand eindigde de wedstrijd DWRHPC jongens. Voetbal R.C.H. won van het elftal uit de Haarlemmermeer Met Wille in doel speelde RCH Woens dagavond in Hoofddorp een wedstrijd tegen het Haarlemmermeerelftal, waarvan de op brengst bestemd was voor het kankerbestrij- dingsfonds. Nadat de gastheren tot twee maal toe de leiding hadden genomen is RCH er toch ir. geslaagd de tegenstanders de eerste nederlaag toe te brengen. Na tien minuten opende M. de Roode de score voor Haarlemmermeer, waarna De Wette gelijk maakte. Hoewel het spel gelijk opging be zorgde W. Dekker hei elftal van de Haar lemmermeer voor rust eer. voorsprong (2-1). Na de hervatting gaf RCH de toon aan en door toedoen van Biesbrouck en De Boer werd de achterstand omgezet in een voor sprong van 42. Voor de tweede maal speelde een elftal uit de gemeenteraad van Haarlemmermeer tegen het comité voor kankerbestrijding. Ook dit maal slaagden de raadsleden er niet in een overwinning te boeken. Met 31 won het comité. De spelers van deze wedstrijd heb ben ook een collecte gehouden. Na aflooop heeft burgemeester mr. F. J. Jansonius de spelers toegesproken en hun dank gebracht voor de medewerking. De vier aanvoerders dr. Reijnders, wethouder Oudheusden, Biesbrouck en Otten ontvingen bloemen. In Hoofddo/p werd gisteravond een voetbalwedstrijd tussen gemeenteraadsleden en leden van het Kankcrbestrijdingscomité gehouden. De baten van deze sportieve strijd komen ten goede aan de Kankerbestrijding. Op de foto: De beide elftallen voor het begin der ontmoeting. Sportmiddag op het EDO-terrein Nadat het Haarlemse publiek Zaterdag avond in de gelegenheid is geweest van en kele demonstraties op de Grote Markt ge tuige te zijr. en de sportoptocht te zien pas seren volgt Zondag op het terrein van EDO een sportmiddag, waarbij aan enige takken van sport aandacht wordt besteed. De athleten openen het programma met een serie loopnummers, zowel op korte als op lange afstand. De heven besluiten het gedeelte athleïiek met de 3000 meter en dc Olympische estafette. Later op de middag komen de dames aan de beurt en nemen deel aan wedstrijden over 80 en 100 meter hardlopen. Vertegenwoordigende korfbalploegen uit Haarlem en Amsterdam binden de strijd aan. Haarlem verschijnt met: aanval: dames J. Kloos en G. Bakker—Starink en heren D. en J. Starink (allen Oosterkwartier); midden: dames G. van Asselt—Nouwen en A. Rip en heren S. Ritburg en H. van Asselt (allen Sport Vereent); verdediging: dames: A. Schornagel (Oosterkwartier) en R. Tjeertkes (Aurora), heren: W. Berghuys (Watervliet) en W. Vink (Sport Vereent). Reserves zijn de dames T. Jonker (Aurora) en T. Jore (Oos terkwartier) en de heren P. Bakker (Ooster kwartier) en G. Deen (Aurora). Amsterdam komt met de volgende spe- lers(sters) uit: dames A. Hamer (DTV), I. Woudhuysen (DTV), A. van Duin (Allen Weerbaar). H. Jansen (DTV), R. Munniks (Luto), L. van Beek (SVK) en S. Frontzeck (Archipel) en de heren P. Oerlemans (Swift), T. Veenhoven (Swift), B. Versteeg (Allen Weerbaar), R. Roelofs (Luto), K. van Delden (Allen Weerbaar), S. de Haan (Amsteloda- num) en H. van den Broek (DDV). Verenigingen van de Kennemer Turnkring hebben medewerking toegezegd het gedeelte turnen voor haar rekening te nemen en zul len enkele demonstraties geven. Tot besluit volgt de honkbalwedstrijd tussen twee jeugd- ploegen. R.C.H., dat vorig jaar kampioen van Nederland is geworden en uitstekend voor de dag kwam. speelt tegen een negen tal. bestaande uit leden van H.H.C. Sportvariété Aan het programma van Zaterdagavond op de Grote Markt zullen ook meewerken leden van de boksclub „De Ring" en van de judo club „Haarlem", onder leiding van de heer J. Nauwelaerts de Agé. Wielrennen Adri Voorting clubkampioen van „De Kampioen" De H.S.V. „De Kampioen" hield Woensdag avond op het circuit van Zandvoort wed strijden om het clubkampioenschap over lange afstand. De beroepsrenners, amateurs en nieuwelingen met licentie reden 100 km. en beginnelingen 42 km. J Mulder won onbedreigd de strijd voor beginnelingen in een tijd van 1 uur 8 minu ten 40 seconden Op ongeveer 400 meter volgden J. Hartman er. H. A. Ruygrok. In de strijd over 100 km. bleef het peloton ronde na ronde bijeen, totdat zich in de tiende ronde een kopgroep had gevormd bestaande uit Piet Peters, Adri en Gerrit Voorting, Van Roon, P. Pieters en W. Rus man. Bijster kreeg geen kans zich bij de kopgroep te voegen en moest bij het ingaan van de 15de ronde uitvallen wegens een defect aan de versnellingen. Ook Peters moest in de twintigste ronde opgeven we gens het vastlopen van zijn trapas. In de 18de ronde nam Adri Voorting de kans waar en schoot bij het afdalen van de Huhze-rug uit de kopgroep weg, direct gevolgd door zijn broer Gerrit. Ronde na ronde vergrootten zij hun voorsprong. De sprint moest beslissen en het resultaat was, dat A. Voorting met een wiellengte in 2 uur 29 min. 15 sec. won. Op ongeveer 700 meter volgden P. van Roon als derde, L. Kiekens als vierde en P. Pieters als vijfde. Achter hen werd A. van 't Hof zesde. De nieuwe ling W. Rusman ging als zevende over de eindstreep. Dit is een zéér uitzonderlijke prestatie van deze jeugdige renner. De tweede voorzitter W. Metz huldigde de nieuwe kampioen. Paardensport Courses te Duindigt De uitsltagen van de Woensdag gehouden draverijen te Duindigt luiden: Paulinaprijs: afstand 2040 m. prijzendraverij voor paarden ,die nog geen 600.hebben gewonnen. 1. Nanda D (J. Ham) tijd: 3.21; km. tijd 1.39.5. 2. Liberator (J. Hof). 3. Levant Express (H. C. ten Hagen). Totalisator: winnend 1.30; plaats 1.10, 1.20, 1.30. Gekoppeld: 2.20, covercal: 3.-. I'arquitaprijs: afstand 2120 m. prijzendra verij voor paarden die 600— doch nog doch nog geen 3000.hebben gewonnen. 1. New Vlamingman (J. P. F. v. d. Broek) tijd: 3.23.4; km. tijd 1.35.9. 2. Nike van Hollo (N. Heskes). 3. Nelly Harvester (M. Vergay). Totalisator: winnend 6.50, plaats 1.80, 2.80, 6.60; gekoppeld 16.covercal 10.50. Pasadcnaprys: afstand 1560 m. serie- prijzendraverij voor paarden die 1500.— doch nog geen 300.hebben gewonnen. 1. Juweeltje (E. G. In 't Veen) tijd: 2.18.6; km. tijd 1.28.8. 2. Lina Bonnie (J. M. v. d. Berg). 3. Keniuckey King "V. H. Geersen). Totalisator: winnend piaats 1.10, 1.20, 1.10; gekoppeld 16.20, covercal 5.30. Pommardprijs: afstand 2020 m. prijzendra verij internationaal voor paarden die 3000 of meer hebben gewonnen. 1. Madame B (M. Vergay) tijd 2.56.4; km.- tijd 1.26.5. 2. Mientje K (J. Ham). 3. Kalida (W. Leeuwenkamp). Totalisator: winnend 5.40; plaats 1.70, 2.70, 5.gekoppeld 72.10, covercal 12.80. Primroseprys: afst. 1350 m. ren voor paar den van 3 jaar en ouder, die dit jaar nog geen 3000.hebben gewonnen. 1. Sir Lucifer (A. Montane) tijd 1.26.6. 2. Marjoletta (H. Pije). 3. Taxiol (J. v. Yperen). Totalisator:' winnend 1.70 (stal), plaats 3.50, 6.30; gekoppeld 98.60, covercal 11.80. De totale omzet bedroeg 23.115, Roeien Damesploegen voor Parijs Aan de wedstrijden in het dames snel- rocien op Zondag 25 Juni te Parijs zullen behalve Franse ook Zwitserse, Engelse en Nederlandse ploegen deelnemen. Voor Nederland gaat, zoals gemeld is, de vier van „Het Spaarne" en de acht van „De Hoop". Voor de eerste maal worden wedstrijden gehouden, waarin ook voor de dames inter- nummers op het programma staan. Wel is waar zijn ook in het verleden dames- roeiploegen van verschillende landen tegen elkaar uitgekomen, doch nimmer geschiedde dit op een zo officiële wijze als ditmaal het geval is. Mogelijk volgen in de toekomst internationale kampioenschappen. De beide Nederlandse damesploegen heb ben bij de wedstrijden van de Koninklijke op de Bosbaan bij Amsterdam getoond, dat zij in ons land onder de dames een klasse apart vormen. Zij wonnen ieder met groot verschil hun nummer. De vier van „Het Spaarne" is dezelfde, die verleden jaar het nationaal Kampioenschap behaalde. Sport in 't kort FISCHER NEEMT AFSCHEID. Zater- dagavond 24 Juni zal de oud-internationaal en rechtsbuiten van Ajax Fischer in het Olympisch Stadion voor de laatste maal de Kleuren van de Amsterdamse ploeg verde digen in de wedstrijd tegen Limburgia.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5