c V erwezenlijking van Zand voorts zomercentrum zal door studiecommissie worden bekeken VAN LENT HEEMSTEDE -Clowntje Rick GROTE PRIJSVERLAGING CHIQUE MODELHOEDEN Kort en Bondigj Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Hef kostbare deposito Vrijdag 23 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant In het bijzonder of voorlopig met semi-permanente bouw kan worden volstaan Indien de Zandvoortse raad met het voorstel van Burgemeester en Wethouders accoord gaat, zal een studiecommissie worden samengesteld die tot taak krijgt in het bijzonder de volgende vragen betreffende de Zandvoortse wederopbouw te bestu deren en daar advies over uit te brengen. In de eerste plaats dient onderzocht te worden of het in het plan-Friedhoff opgenomen „zomercentrum" (het ovale plein aan de kop van de Zeestraat) met het volkszwembad inderdaad op de oorspronkelijk aangegeven plaats moet worden gehandhaafd en zo ja, of de daarin geprojecteerde gebouwen geheel of gedeeltelijk van permanente of van tijdelijke aard moeten zijn. Met het oog daarop wordt verwezen naar een nota var. de burgemeester dd. 17 April 1950 aan de Commissie voor publieke wer ken en wederopbouw, waarin deze, r.a een samensprekir.g met ir. Friedhoff de wense lijkheid naar voren brengt om houten ge bouwen op te richten, opdat men. met de ervaring daarmede opgedaan, na vijf of tien jaren tot de stichting van permanente ge bouwen zou kunnen overgaan. De gebouwen in dit amusements-centrum zouden dan moeten worden gesticht door een maatschappij, welke daartoe in staat gesteld zou kunnen worden door een geld lening, waarvan de rente en aflossing gega- garandeerd zouden moeten worden door de gemeenten Haarlem. Amsterdam en Zand- voort. Eerstgenoemde gemeenten voelen daar wel voor. mits de aldus te stichten ge bouwen, met inbegrip van een grote volks- bad-inrichting, ten doel zouden hebben, de recreatie van de grote massa te dienen. De exploitatie zou in handen kunnen worden gegeven van een maatschappij, die tot een rendabel beheer moet kunnen ko men, gebaseerd op een afschrijving van deze semi-permanente gebouwen in on geveer tien jaren, waardoor de kans op verlies voor de garanderende gemeenten gering wordt. Deskundigen zouden moeten nagaan, welke inrichtingen voor het be oogde doel in het amusements-centrum be horen te worden opgenomen, aan welke eisen die moeten voldoen en welke exploi tatiemogelijkheden deze bieden. Aan de hand van deze gegevens zou een architect dan een ontwerp kunnen maken van de te stichten gebouwen. Teneinde de weder opbouw van de badplaats in de eerste phase te kunnen brengen, ligt hier. volgens Zandvoorts burgemeester, voor de gemeen te een taak. Naar de mening van mr. H. M. van Fenema gaat Zandvoort alleen dan een goede toekomst tegemoet, indien wordt gesticht een amusements-centrum, dat „elck wat wils" biedt. Andere vraagstukken De commissie zal zich dus ook bezig hou den met de vraag of het zomercentrum uitsluitend inrichtingen voor amusement voor het dagpubliek, dus zonder hötelacco- modatie, moet omvatten. Voorts zullen de financiële problemen aan de orde gesteld worden: financiering door middel van een door de samenwer kende drie gemeenten op te richten bouw- maatschappen exploitatie door een afzon derlijke maatschappij. Tenslotte zal nog bekeken worden of het waarschijnlijk is, dat het ten Noorden van het zomercentrum geprojecteerde deel van het wederopbouwplan Friedhoff binnen een termijn van ongeveer tien jaren ver wezenlijkt wordt en zo deze vraag ontken nend wordt beantwoord, welke wijzigingen zouden daarin, uiteraard met behoud van de beginselen waarop dit plan steunt,, kun nen worden aangebracht? Deze laatste vraag wordt gesteld, omdat zich ten Noorden van het zomercentrum nog een omvangrijk terrein bevindt, be horende tot het wederopbouwgebied der ADVERTENTIE Er staat een RALEIGH voor U klaar Raadhuisstraat 53-65 - Tel. 28810 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Juni 1950 ONDERTROUWD: 22 Juni, J. G. van Zijl en H. Schoon. GEHUWD: 22 Juni. A. Verboom en J. H. der. Hartog; F. Timmerman en A. E. Starre- veld; L. A. van Etten en A. A. Pardoen: G. Stophorst en A. Piazza. T. H. Drost en L. W. Landman: B. J. Engel en A. Sluiter. BEVALLEN van een zoon: 20 Juni. J. G. van Leverir.kList; 21 Juni, J. Plateivan Boekei: G. P. WagenaarBoerendans: 22 Juni. C. M. M. KaulingSeverijnse; T. SchippersZijlstra; M. P. VisserJonk. BEVALLEN van een dochter: 21 Juni. G. WildschutSlijver; J. D. HosDijk: H. S. P. Xessens—Wijers: G. P. Wagenaar—Boe rendans; 22 Juni, B. PrinsBraam; M. R. A. Le Fèvrede Wit. OVERLEDEN: 13 Juni. G. B. H. van der Harst, 60 j., Hazepaterslaan; 20 Juni, C. L. Seelaar, 84 j., Hazepaterslaan; 21 Juni, C. H. L. Jkvr. Hoeufft, 78 j., Anna van Burenlaan; R. van Roon, 2 u., Westergracht; P. Lurz, 91 j., Zaanenstraat. gemeente. Deze terreinen zullen, evenals de overige door sloping vrijgekomen gron den, binnenkort tegen onteigeningsprijs door het Rijk aan de gemeente worden overgedragen, waardoor de rentelast voor rekening der gemeente komt, hetgeen uiteraard niet voor onbeperkte tijd kan geschieden. Tweede fase B. en W. zijn tenslotte tot dit voorstel gekomen, omdat de fase van de wederop bouw, de totstandkoming van openbare werken met de uitvoering van het plan „Strandweg" zal zijn voltooid, hetgeen tot de specifieke taak der gemeentelijke over heid behoorde. Wat de volgede fase betreft de bevordering van het bedrijfsleven dit behoort meer tot de secundaire taak der overheid, waarbij het bedrijfsleven in Zandvoort dient te worden ingeschakeld. Een en ander werd in de besloten zitting van de raad op 31 Mei reeds uitvoerig be sproken. Grondslag van deze discussie was ook toen de nota door de burgemeester aan de commissie voor publieke werken en we deropbouw gericht. Verschillende raadsle den hebben toen hun instemming betuigd. Samenstelling De commissie zal, als de raad daarmee accoord gaat, zijn samengesteld uit de burgemeester als voorzitter, de wethouder van Financiën als vice-voorzitter, vier le den van de gemeenteraad, voorts afgevaar digden van de plaatselijke vereniging van strandpachters, het Nederlands Instituut van accountants, van de in oprichting zijn de exploitatiemaatschappij (twee), van de Horeca-bedrijven (eveneens twee). De ge meentesecretaris zal als secretaris der commissie optreden, een gemeente-ambte naar als adjunct-secretaris. Boxengarages voor Zandvoort Onder de twee partiële uitbreidingsplan nen welke B. en W. van Zandvoort de ge meenteraad voorleggen, is er een, het plan „Kostverloren", waarin behalve een aan tal houten woningen, ook een complex boxen-garages is geprojecteerd op het vrije binnenterrein tussen de Weimarweg en de J. van Stolbergweg. In dit gedeelte van Zandvoort blijkt een zeer grote behoefte te bestaan aan particuliere garages, waar om men dit project in dit uitbreidingsplan heeft opgenomen. Zandvoortse raad Dinsdag bijeen Volgende week Dinsdag om acht uur des avonds vergadert de Zandvoortse gemeen teraad. Het belangrijkste punt van de agenda is de instelling van een studie commissie voor de wederopbouw der ge meente, waarop wij elders in dit blad uit voerig terugkomen. De overige stukken, die op deze verga dering behandeld worden, zijn onder an dere de voorgestelde wijziging van de precario-verordening voor het gebruik van de gemeentelijke ziekenauto, door aanslui ting bij de ..ziekenvervoerconventie-1949", waarbij de tarieven voor het ziekenvervoer zijn geregeld; nieuwe besluiten voor de gemeenschappelijke regeling van het medisch schooltoezicht in samenwerking met Bloemendaal en Heemstede. De ge meentelijke subsidie aan „onderling hulp betoon" moet gewijzigd worden tot een zelfde bedrag als de rijks-subsidie zal zijn; tot dusver was de bijdrage der gemeente hoger, hetgeen nu niet meer is toegestaan. De raad zal verder de achtste suppletoire begroting 1950 voorgelegd krijgen. De be groting 1950 is door Gedeputeerde Sta ten met een nota van opmerkingen ge retourneerd. De opmerkingen zijn hoofd zakelijk van administratieve aard en niet van invloed op de bedragen. Het college van B. en W. stelt voor, de zogenaamde „garantie-bepaling" uit de bezoldigings regeling voor vakleerkrachten te schrap pen, hiertegen zijn namelijk bezwaren in gebracht door Gedeputeerde Staten. Heemstede Afgesloten spoorwegovergang De spoorwegovergang aan de Zandvoort- selaan zal in de nacht van Zondag op Maandag a.s. van 126 uur voor alle ver keer gesloten zijn wegens werkzaamheden. ADVERTENTIE ANKER HORLOGES Grote sortering. Bijzondere modellen. Voordelige prijzen. 1 Jaar garantie. J AGT KLEINE HOUTSTRAAT 105 - TELEF. 14448 ADVERTENTIE MORGEN SCHIJNT DE ZON WEER! Khaki Linnen Shirts (Sanfor) 14.75 Khaki Linnen Broeken (Sanfor) 17-25 Khaki Linnen Shorts 9.75 Khaki Popeline Shirts 15.50 Alléén de betere kwaliteiten. SMIT EN VAN RIJSBERGEN Zijlstraat 71 (t.o. Twentse Bank) Tel. 16963 Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" bestaat 25 jaar Op 10 Augustus zal het een kwart eeuw geleden zijn dat het Heemsteeds Fanfare corps „Excelsior" werd opgericht als ge volg van enige besprekingen, gevoerd tus sen de heren E. M. van Pel, H. P. Kolk en J. B. Jonkman. Begonnen werd met een corps van achttien leden, allen behorend tot het overheidspersoneel en als dirigent werd benoemd de heer Reinier van ?t Hoff. Er kwam nadat de eerste moeilijkheden, vooral gelegen in het aanschaffen van nieuwe instrumenten overwonnen waren, al spoedig schot in. Mede omdat de toen malige burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn het beschermheerschap op zich nam, kreeg het corps een zeker aanzien in de gemeente, zodat de verwach tingen verre overtroffen werden. Het eer ste openbare optreden had plaats op 26 Juni 1926 met een muzikale wandeling, gevolgd door een tweetal serenades en een concert dat, typisch teken van die tijd, in Haarlem werd gegeven wegens het ontbre ken van een geschikte zaal. Aangemoedigd door dit succes nam het corps een jaar later aan diverse concoursen deel. Het klom langzaam maar zeker om hoog tot het in 1937 te Wassenaar haar in trede deed in de ere-afdeling. Toen was inmiddels het lidmaatschap van de vereni ging voor iedere muziekliefhebber open gesteld, want het bestuur begreep, gezien de beperkte omvang van de overheidsdien sten, dat deze top niet blijvend bezet zou kunnen blijven, als het ledenaantal niet werd uitgebreid. De laatste jaren neemt het corps, wegens de vele concerten en serenades, niet vaak meer aan concoursen deel. Onder de uit stekende leiding van de heer J. Beekhoven gaat het muzikale peil van de vereniging nog steeds omhoog. Het bestuur, onder voorzitterschap van de heer E. M. van Pel zorgt voor een uitstekende verhouding tus sen de leden onderling. Van de oprichting af zijn lid de heren E. M. van Pel, G. van Bakel en H. Vogels, twintig jaar lid zijn de heren W. van Slooten en L. van de Hoonaard. Het jubileum zal niet ongemerkt voorbij gaan. Het corps geeft, op 10 Augustus een concert op het Raadhuisplein en op 12 Augustus recipieert het bestuur in restau rant „Groenendaal". Op 19 Augustus wordt een intieme feestavond gegeven voor de leden met hun dames en op 21 September een groot f eestconcert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, waaraan mede werking wordt verleend door het bekende radio-ensemble van Wessel Dekker. Concert in Groenendaal Zondagmiddag van drie tot vijf uur con certeert in Groenendaal het fanfarecorps „Excelsior" onder leiding van de heer J, Beekhoven. Het programma bevat ver schillende marsen, walsen, ouvertures en. fantasieën. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: E. K. de Oude en A. M. Meiier; G. J. Beulink en V. B. van Essen; D. A. Zopfi en J. Nijgh; M. J. F. Gozeling en M. Rusman. GETROUWD: K. Beunder en J. G. van Keulen: N. Bank. A. J. Enthoven; O. A. Broekema en M. Phenning. GEBOREN: Johannes Cornelis Jozef, z. van G. van de Nes en L. S. van Egdom; Ge- rardus Christiaan, z. van P. J. Neeskens en A. M. Koster; Augustinus Petrus, z. van L. P. Couwenbergh en I. M. Seders. OVERLEDEN: H. A. E. ICruijt, 28 j.; G. E. van Dam, 74 j.; J. Teeuwen, 15 j.; W. A. J. SaeijsLeistikow, 74 j. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Eligia Maria, d. van C. A. H. Neering en D. Prins; Margaretha Petronella Gerarda, d. van N. J. Dol en M. M, Geuts- kens; Robert, z. van M. C. Koert én E. J. Tieman; Jacobus Johan, z, van G. Blase en M. v. Zanten; Margaretha Elisabeth, d. van L. W. Kok en M. M. Bakker; Jan Hendrik, z. van J. H. Hoogenboom en A. Braam; Emi- lius Franciscus Clemens, z. van C. W. E. van •Nijnanten en M. R. Cornelis; Johannes Theo- dorus, z. van L. M. v. d. Ban en J. F. Bon- gers; Anton, z. van J. H. v. Tol en T. G. Hoogendoorn; Johanna Jacoba Hendrika, d. van A. v. Haastrecht en M. J. v. Leeuwen; Mary Anne. d. van W. Wijnhout en G. de Kwaasteniet; Gerardus Cornelis, z. van W. Kortekaas en M. A. Trompert; Maria Gerar da Antonia, d. van F. A. A. Mooren en M. C. E. Broekmeulen; Cornelia Jacoba, d. van J. J. Overbeek en D. E. Schutte; Johan, z. van L. Buis en E. L. W. v. d. Linden. ONDERTROUWD: Hendrik van Leeuwen en Maria Elisabeth Rood. Wilhelmus Ever- hardus Hennink en Elizabeth Adriana Meijer; Geert Sportel en Leentje Kilwinger. GETROUWD: Martin Brautigam en Maria Dekkers: Hendrikus Smolenagrs en Gerarda Machtilda Maria Wakker; Jacob van Strien en Gerrigje Ruiter; Cornelis Hendrik Kat- tenberg en Elisabeth Schutte; Gijsbert van Leeuwen en Hendrika Johanna Wesselius; Willem Cornélis Uijthoven en Geertje van der Maarl; Jan Verbeek en Hendrikje Schip pers: Jan van der Schilden en Aantje Maria van Erk: Jacob Piet en Heeltje Johanna Vos; Leendert Silvis en Neeltje Pols: Jacobus Bart en Petronella Focke. OVERLEDEN: Robert Christiaan Celie. 8 j., z. van Johannes Celie en Johanna Poulina Huntlerslag; Lambertus Smit, 45 j., ongeh. BEURSBERICHTEN Tarwe f23—f24; gerst f25—f28; haver f 23,25—f 24,25; groene erwten f31—f32; bruine bonen f 49,25f 55; duivebonen f 36 f43; karwijzaad f83—f89; capucijners f 48.25—f 53,25. Lisse Inwoners worden doorgelicht B. en W. stellen de raad voor om alle ingezetenen der gemeente in de gelegen heid te stellen zich te laten onderzoeken op tuberculose, met welk onderzoek de stichting „Fonds tot opsporing van tuber culoselijders" zich in samenwerking met de provinciale Zuidhollandse vereniging tot bestrijding der tuberculose in deze pro vincie wil belasten. Om tot uitvoering van de plannen en de nodige voorbereiding daartoe te geraken heeft, zich een comité gevormd uit de verenigingen het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis, tot welk comité ook de artsen en de districts-school- arts uitgenodigd zijn zitting te nemen. Het is de bedoeling om van de inwoners die zich voor dit onderzoek opgeven een bij drage in de kosten te vragen van f 1. Bouw van een nieuwe brug In de begroting van de gemeente Lisse voor het dienstjaar 1950 is ook een bedrag uitgetrokken voor de bouw van een nieuwe brug over de haven door de doortrekking van de Rijckevovsellaan naar de Oranje laan via de Gladiolenstraat. In de loop van dit jaar tijdens de grote bloembollendrukte bleek overduidelijk dat aan deze nieuwe weg dringend behoefte bestaat om het doorgaand verkeer buitenom te leiden. Het ligt in de bedoeling om de nieuwe weg met brug in het voorjaar 1951 gereed te heb ben. De plannen voor de brug, ontworpen door de architect Ir, J. A. C. Molenaar te Rotterdam, hebben volledige instemming van B. en W. en de Commissie voor Opem bare Werken. De architect werkt ten deze samen met het Architectenbureau Barn- hoorn en Paardekoper te Lisse. Het plan komt in hoofdzaak hierop neer, dat over het Havenkanaal ter hoogte van het ge bouw van Openbare Werken een nieuwe betonnen brug zal worden gebouwd met een doorvaartbreedte van 13 meter. De breedte van de brug zal 15 meter worden, waarvan 8 meter rijweg en aan elke zijde 31/2 meter voor rijwiel- en voetpaden. Het plan voldoet aan behoorlijke aesthetische eisenen wordt aangepast aan het land schap. Voor de kinderen De bootvoortgestuwd door het frisse morgenwindje, zeilde lekker voortde kleine kreek uit. Toen kwamen ze in een vaart terecht. Rick en Bunkie zaten gezellig naast elkaar bij het roer; Rick stuurde. Ze keken naar alles, wat om hen heen op het water te zien was. Het gaat fijn zo, hè?" zei Rick. „Fijn!" vond Bunkie. „We gaan met 'n lekker vaartje, en de boot luistert goed naar het roer!" „Ik ben erg benieuwd, wat we allemaal zullen beleven op onze reis!" De golfjes kabbelden tegen de boeg. Een nieuwsgierige vogel kwam soms boven hen vliegen om te zien, wat daar over het water bewoog. Het zonnetje klom hoger aan de hemel en ze zaten goed in die warme stralen. „We treffen mooi weer!" zei Rick. ADVERTENTIE Vanaf Zaterdagochtend 10 uur Dameshoedenzaak „FINIA" Barteljorisstraat 33 Zeldzaam lage prijzen VERBETERING STRAATVERLICHTING Ter verbetering van de straatverlich ting van de Grachtweg van het Vierkant tot de Molenstraat stellen B. en W. voor de gasverlichting te doen vervangen door electrische verlichting en het aantal lan taarns op dit gedeelte van zeven op tien te brengen. DOORTREKKING HOBAHO-STRAAT Het ligt in de bedoeling om de Hobaho- straat zo spoedig mogelijk door te trekken naar de in adnleg zijnde Van Rijckevorsel- laan, waarvan de aardebaan van de 1ste Poellaan tot de Gracht reeds gereed is. Binnenkort wordt met de bestrating een aanvang gemaakt. Ook zal het nodig zijn een brug te maken over de Kerksloot. LISSERBROEK, MEER EN DUINPOLDER De ingelanden van de Lisserbroek, Meer en Duinpolder hebben vergaderd. De reke ning over 1949 werd- vastgesteld in ont vangsten op f 5219.24 en uitgaven op f 4123.67. Het eindbedrag van de begroting 1950 is gesteld op f 6850,88. De heer M. Veldhuijzen van Zanten werd benoemd tot bestuurslid. GEMEENTERAAD. De raad der gemeente komt Maandag avond 26 Juni in openbare zitting bijeen ter behandeling van een belangrijke agen da. De agenda vermeldt een voorstel in zake de aanleg van de Van Rijckevorsel- laan en het bouwen van een nieuwe brug bij de haven. VERKOOP GROND B. en W. stellen de raad voor aan de N.V. Electriciteitsbedrijf H. L. S. een per ceel grond te verkopen tussen de Oranje- laan en de Irenestraat voor de stichting van een tr.ansformatorhuisje. GESLAAGD De heer P. J. Hagen slaagde te Leiden voor het diploma dameskapper. Aanrijding op de Rijksweg in Haarlemmermeer Automobilist reed door Op de Rijksweg AmsterdamDen Haag in de Haarlemmermeer is gisteravond om streeks half negen een motorrijder, die in de richting Den Haag reed, door een ach ter hem aankomende personenauto aan gereden. De motorrijder, de Rotterdammer S„ reed nog veertig meter door en viel toen opzij in een parkeerstrook langs de weg. Hij had een arm- en een beenbreuk. De bestuurder van de personenauto is zonder naar het slachtoffer om te kijken doorgereden. De Rijkspolitie te Hoofddorp verzoekt getuigen van dit ongeluk, zich te melden. Een loterij met een sympathiek doel De Bond van Gepensionneerden van Spoor en Tram heeft een stichting in het leven geroepen om tehuizen op te richten voor oud-personeel van spoor-, tram- en vervoerbedrijven dat niet meer in staat is op behoorlijke wijze zonder hulp een eigen huishouden te voeren. Indien deze mensen in zo'n tehuis een onderdak krijgen zijn zij geholpen en bo vendien heeft dit tengevolge dat de huizen die zij nu bewonen voor anderen beschik baar komen, zodat ook het woningtekort daardoor bestreden wordt. Er is thans door de Minister van Justitie aan deze stichting vergunning verleend voor dit doel een nationale loterij te hou den. De loten kosten slechts een kwartje. In Haarlem is een comité gevormd om voor het welslagen van deze loterij te ijve^ ren. Er wordt gevraagd allereerst prijzen voor deze loterij beschikbaar te stellen en verder ook medewerkers om de loten te verkopen. Weer deviezen voor motorrijders De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging deelt mede, dat motorrijders gedupeerd zijn door het feit, dat geen reis- deviezen meer worden verstrekt voor motorrijwielen. Het bestuur van de K.N.M.V. heeft hier tegen geprotesteerd bij de Nederlandse Bank en een voorstel gedaan dat de Neder landse Bank heeft aanvaard. Thans is een nieuwe regeling voor het verstrekken van reisdeviezen voor motortweewielers in be werking. Zij die thans met een motorrijwiel naar het buitenland wensen te gaan en voor hun voertuig reisdeviezen nodig hebben, moe ten zich wenden tot een van de agentschap pen of bijkantoren van de Nederlandse Bank. BINNENLAND - De heer William Bryant, de Nederlandse consul in Detroit, is na een kortstondige ziekte overleden. De heer Bryant, die meer dan dertig jaar lang Nederland in Detroit vertegenwoordigde, is 75 jaar geworden. Donderdag is brand uitgebroken in de voormalige marechausséc kazerne te Ensche dé. welk gebouw sedert geruime tijd werd bewoond door drie gezinnen en een alleen wonende vrouw. Door deze brand zijn 16 per sonen dakloos geworden. De Koningin zal op Vrijdagavond 30 Juni in Delft de voorstelling van „Elckerlyc" bij wonen, die in de kloostertuin van „Het Prinsenhof" door het toneelgezelschap „Co- media" wordt gegeven. De commissie der Carnegie-stichting, die belast is met het toekennen van de Wateler-vredesprijs, bestemde deze voor 1948 voor de te Genève gevestigde Wereldraad van Kerken, wegens de verdiensten der ker ken voor de wereldvrede. By opruimingswerkzaamheden op de zolder van een smederij te Venray is een uit de hand gemaakte ketting gevonden, waar aan een metalen papegaai was bevestigd. De ketting is vervaardigd in cc zestiende eeuw en behoorde aan het indertijd bestaande smedengilde St. Eloy te Venray. Wegens het tekort aan onderwijzend personeel hebben B. en W. van Den Haag de raad voorgesteld, een gemeentelijke avondcursus in te stellen tot opleiding voor onderwijzer. In 's Hertogenbosch zijn de eerste zes woningen gereed gekomen van een serie van 130, waarvoor drie weken geleden burge meester Loeff de eerste steen had gelegd. Alle 130 huizen zullen nog dit jaar zijn vol tooid. De staatssecretaris van Sociale Zaken mr. dr. A. A. van Rhijn zal op Dinsdag 23 Juni te 19.15 uur over Hilversum I spreken over „De organisatie dc-r sociale verzeke ringen in nieuwe banen". Bovendien zal een toelichting worden gegeven op het wets ontwerp inzake de huurverhoging. Sedert 1947 tot heden zijn 25.000 Neder landers naar Canada geèmigreerd. Voor 1951 is een schema gemaakt voor de emigratie van 10.000 Nederlanders. Voor West-Duitsland kan een collectief visum worden verleend voor groepen van 10 tot 50 personen. Deze regeling geldt niet voor Berlijn en is bovendien alleen moge lijk als elk lid van het gezelschap in het bezit is van een geldig paspoort of bewijs van Nederlanderschap. De aanvraag moet door de leider van de groep worden inge diend bij het Allied High Commission Permit Office, Nieuwe Parklaan 17 te Scheve- ningen. Het visum is maximaal 5 dagen gel dig en voor één in- en uitreis. Prins Bernhard beeft van vrienden in Engeland vijftien jachthonden ten geschenke gekregen. De 76-jarige A. Hoogakker uit Eist (Betuwe) die deelnam aan een autotocht voor ouden van dagen, wordt vermist, na dat het gezelschap in Utrecht een restaurant had bezocht. Hij had een bedrag van f 150 bij zich. De likeurfahriek „De Drie Fleschjes" van de firma H. Bootz te Amsterdam bestaat op 29 Juni drie eeuwen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht mej. E. J. Posthuma te Overveen. „De Natuurvrienden" van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Haarlem ma ken Zaterdagmiddag een excursie naar „Thijsse's Hof" en Zondag een dagtocht naar „Huis ter Vogelenzang". Met de bouw van een kerkgebouw voor de Gereformeerde Kerk van IJmuiden is thans begonnen, De kosterswoning zal tegen het einde van Augustus gereed zijn, de pastorie midden September en de kerk aan het einde van October. In de gemeente Velsen bestaan plannen tot oprichting van een Protestants inter kerkelijk ziekenhuis. De Hervormde Jeugdraad te Haarlem heeft, daar mej. Koopman als centrale jeugdleidster in Juli vertrekt in haar plaats voorlopig tijdelijk voor het vrouwelijk jeugd werk benoemd mej. Van Zijderveld uit Utrecht. Het is de bedoeling, nadat de jeugd- predikant ds. Van Gelder ongeveer een half jaar zich in zijn taak heeft ingewerkt, nader te beslissen in hoeverre er een plaats en een taak voor haar zal blijven. Ter gelegenheid van de eerste jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jac. van Looy in het Huis Van Looy zal dr. C. Spoel- der op Dinsdag 27 Juni spreken over „Jaco bus van Looy en Haarlem" en dr. J. C. Brandt Corstius uit Utrecht op Maandag 10 Juh over „Jacobus van Looy, te midden der schilders en schrijvers van omstreeks 1890", In de te Leiden gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde zijn tot binnenlandse leden be noemd de heren B. Rijdes te Haarlem. J. de Kadt te Heemstede, dr. H. M. J. Olde- welt te Bloemendaal en dr. P. Hoekstra, vroeger woonachtig te Overveen. Hoger beroep in zaak tegen Haarlems politie-inspecteur De officier van Justitie mr. J. v. Over- beke heeft hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank in de zaak tegen de Haarlemse politie- inspecteur G. van S., die werd vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde schending van geheimen. De zaak zal te zijner tijd door het Amsterdamse Gerechtshof wor den behandeld. (Reeds in een deel van ons vorig nummer gepubliceerd). ADVERTENTIE AMSTERDAMS CKE RIJTUIG MIJ. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 21) „Misschien en misschien ook niet", gromde Wolf. „De man, die zo schieten kan, als degene, die daar bij u op de fabriek zijn revolver hanteerde, heeft hoogstwaarschijnlijk geen lui, die piepen onder zijn bende. Die weten te goed, wat hun in dat geval te wachten staat." Dutley ging voort: „Denk er aan, ik ben van plan u voor dit bezoek te betalen. Als u voor mij werken wilt, zal ik beter betalen, dan u Waarschijnlijk ooit betaald bent. maar nu we toch alleen zijn, kunt u mij dit vertellen: Heeft enig idee van ae identiteit van de man, die aan het hoofd van de bende slaat?" „Dat heb ik niet", was het antwoord. „Denk er aan, al wist ik het, dan zou ik er nog niet achteraan gaan. Maar ik zeg u eerlijk, dat ik op dat punt evenzeer in het duister tast, als die lui op Scotland Yard. De man, die de beide schoten af vuurde en ik ben bereid er honderd tegen een om te wedden was de man, die ook de voorbereidingen getroffen had I voor de ontvluchting na het plegen van het feit. Die ontvluchting was buitenge woon goed in elkaar gezet. En toch was hij een nieuweling in deze branche ten minste in dit land. Dat kan ik u vertellen zonder mijn vingers te branden en wie nu proberen wil om achter hem aan te gaan, die doet dat maar, maar ik doe het niet voor geen duizend pond." Dutley liep naar het buffet en schonk zichzelf een borrel in. „Ik moet u dank zeggen, meneer Wolf", zei hij, „voor een buitengewoon interes sant gesprek. Ik begrijp natuurlijk, dat uw bezoek van zakelijk standpunt be keken moet worden. Wat dunkt u van 20 pond?" De kleine man griste de biljetten, die Dutley voor hem op tafel legde, bijna onder zijn neus weg. „Ik wilde, dat ik voor u werken kon", zei hij spijtig. „Misschien kon ik iets doen ten opzichte van een van die iriarionetten." „Brengt u mij alle inlichtingen, die u kunt krijgen", drong Dutley bij hem aan, „en u zult er goed voor betaald worden. Breng mij de naam van de man, waar u zo bang voor bent en ik geef u duizend pond. U behoeft hem niet te benaderen; dat zal ik wel doen. Breng mij de papieren, die hij gestolen heeft en u krijgt twintig duizend pond van mij." Edward Wolf keek als een gevangen vos de kamer rond. Hij werd heen en weer geslingerd tussen vrees en hebzucht. „Ik beloof niets", stamelde hij. „Ik zal zien, wat ik doen kan. Als ik iets ontdek, zult u mij dan de tijd geven om weg te komen?' „Natuurlijk", beloofde Dutley hem. „U behoeft geen enkel risico te lopen. Ik ga morgen naar Leeds. Als ik terug ben, zal ik u laten komen. Een tweede gesprek kan ons niet schaden. Denk er om, twin tig pond per keer. Al heeft u dan nog geen nieuws voor mij, dan heb ik het misschien wel voor u." Er werd bescheiden aan de deur ge klopt. Een bediende trad met een veront schuldigende uitdrukking op zijn gezicht binnen. „Pardon, mijnheer", zei hij. „Baron de Brest is aan de telefoon. Hij wenst te v/eten, of u hem een ogenblik te woord wilt staan." „Zeg hem, dat ik niet thuis ben." „Het spijt me mijnheer", zei de be diende, „maar ik vrees, dat ik al toegege ven heb, dat u thuis bent." „Wat je ook gezegd hebt, trek je dan maar weer in", beval Dutley. „Ik ben niet thuis. Ik ben nooit thuis voor Baron de Brest, als hij opbelt." „Zeer goed, mijnheer". „En Burdett, als je toch die kant op gaat, kan je meteen deze heer even uit laten." Edward Wolf nam zijn hoed op, die op onverklaarbare wijze weer op de vloer rolde. Zijn ogen leken meer dan ooit op die van een fret. Hij keek noch naar Dutley, noch naar de wachtende bediende. „Mijnheer Dutley", zei hij op zachte toen, „excuseer mij. Ik wil niet nieuws gierig zijn, maar wat was de naam van die meneer?" Dutley staarde hem verbaasd aan. „Welke heer?" „Die aan de telefoon is." „Noemt zich Baron de Brest. Waarom wilt u dat weten?" „Oh, niets, mijnheer. Ik dank u zeer voor uw edelmoedigheid. Ik zal terug komen, zodra u mij laat roepen." Hij liep met onvaste stap naar de open deur en verdween. Dutley staarde hem verbaasd na. Weer klonk de telefoon in de hall en de deur werd plotseling weer geopend. Edward Wolf keek naar binnen. Hij wees met zijn duim naar achteren. „Hij is aan het telefoneren," zei hij en weer klonk zijn stem hees, als door de een of andere emotie. „Ik ben voor mezelf een lafaard, maar af en toe ben ik ook een lafaard voor anderen. Laat die baron met rust mijnheer. Meer zeg ik niet." Hij sloeg de deur dicht en Dutley luis terde in stomme verbezing naar zijn zich door de hall verwijderende voetstappen. HOOFDSTUK X. Dutley kwam de volgende morgen op een ongewoon vroeg uur op de grote Booth- royd Fabrieken aan. De privé-kantoren waren zelfs nog niet open. Hij vroeg om een gids en maakte voor het eerst van zijn leven een complete tocht door het gehele bedrijf. Zijn indrukken bleven maanden lang levendig in zijn geest het geraas van wat hem toescheen kilometers machi nes in de geweldige gebouwen, het onop houdelijke geroezemoes, de mannen en vrouwen, die als mieren zich door elkaar schenen te bewegen, lange galerijen, die vol zaten met werklieden, die zich bezig hielden met vreemd, hun mechanisch toe vloeiend werk. Hij reed in een kleine elec trische trein, stak zijn handen in manden- vol pas gesponnen draad, keek naar de er zo sinister uitziende, zwaar beschermde kuipen met chemicaliën, ademde hun geur in en nam tevens iets tot zich van die pro ductieve activiteit: de triomf van het schep pen. Ogenschijnlijk leek het, alsof alles was, als bij zijn vroegere meer oppervlak kige bezoeken en toch leek het Dutley toe, of hij zich bewust werd van een verande ring. Het leek hem of er een zekere ruste loosheid heerste, speciaal onder de afde lingschefs, een gebrek aan trots op de pro ducten, die hem getoond werden. Hij kwam bij een jonge ploegbaas, die nadenkend in een kuip met vloeistof stond te turen, waarin hij juist een thermometer had laten zakken. Er lag op het gezicht van de jon geman een uitdrukking, die hem verbaasde. „Wat probeer je te doen?", vroeg hij. „Het onmogelijke, vrees ik," was het ernstige antwoord. „Maar we moeten bly- ven proberen." De ploegbaas schudde zenuwachtig het hoofd. „U wilt mij wel excuseren, meneer, maar in deze afdeling mogen we geen vragen beantwoorden." Hij keek weer op zijn thermometer en liep weg. Dutley's gids gaf uitleg. „Ik weet toevallig, wat er aan de hand is, mijnheer," zei hij. „Ze spraken er gis terenavond in het laboratorium over. De jongeman zou u natuurlijk geantwoord hebben, als hij geweten had, wie u bent. Er zitten in die kuip twintig ton dure che micaliën en het wil niet gaan, zoals het moet. Hei zal nooit goed komen. Er zal alleen slecht materiaal uitkomen, of het zal verknoeid zijn.... Ik geloof, dat we mijnheer Parkinson nu wel zullen aantref fen, als we terug gaan. Ik zag zijn wagen een kwartier geleden binnen rijden. Zü liepen door de kantoren tot zij ten laatste in het privé-kantoor gelaten wer den. Parkinson stond met een beetje ver baasde uitdrukking op zijn gezicht op. om Dutley te verwelkomen. Diens eerste in druk was, dat zijn bezoek om de een of andere reden, niet erg welkom was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6