Amerikaanse Kunst, Staalkaart van Stijlen Collall plastic-lijm STADSBESTELDIENST A.B.C. Plan van dr. A. Plesman voor bevordering der internationale samenwerking LOCOMOTIEF NICO VAN SCHAGEN ZONEN Amsterdamse Beurs Vrijdag 23 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant 5 Tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam Deze tentoonstelling van Amerikaanse kunst bevat, als voorhof, een keur van achttien schilderijen en aquarellen, waar door men de grote namen der oudere gene raties leert kennen. Een gevoelig-geschil- derd landschap (1882) van George Inness (182594), het theatrale beeld van een veldslag (van Leutze), het traditionele „goedgelijkende" portret: er is een staal kaart van onderwerpen. De ontwikkeling van de Amerikaanse schilderkunst ging, in de 17e, 18e en 19e eeuw, zeer langzaam. John Kane (18601934) vertoont nog een bijna-opzettelijke primitieve of conserva tieve stijl: enigszins pedant worden hon derden détails van een landschap, precies en subtiel, vastgelegd. Een andere maal is die naieve stijl wat stuntelig: „De lucht- spoorweg bij Third street" van John Sloan, tien meisjes die zorgeloos de straat over- steken. Maar er zijn ook meesterwerken die met het coloriet van een Goya wed ijveren. „Buiten de grote Kermistent" van George Bellows (18821925) brengt een spaarzame belichting waarin beige, groen en grijs kundig zijn benut. „Ridgefield New Jersey" van Man Ray 1913) is een terras achtig terrein, waarin de aardruggen in rood-grijs geaccentueerd worden door lange horizontale nokken der fabrieks- daken. Prachtig is de aquarel (1926) van de thans tachtigjarige John Marin ..Spar op Deer Isle". Men denkt aan de muziek van Mc Dowell, de Amerikaanse Grieg, of aan Edgar Poe's zeeroverseiland uit de „Gouden Tor". Deze Marin is tot alle stijlen in staat en overtuigt steeds door zijn echt en fris kunstenaarsschap. Hoe dichter we bij het heden komen, hoe sneller en koortsachtiger de ontwikkeling wordt. De ongeveer hon derd werken van dertig moderne kunste- I naars vormen een verzameling waarin on rijpheid èn decadentie, subtiel begrip voor de consequenties van Europese stromingen, invloed van de camera, 'teen bijna journa listieke belangstelling voor pakkende of aangrijpende onderwerpen, sociale critiek enzovoort, te vinden zijn. De beschouwer wordt zich bewust van zijn eigen Europese reacties öf hij betrapt zichzelf op de belustheid om aestetische puzzles op te lossen. Daar is, bijvoorbeeld, Arthur Dove (1880—1946) „Platte Vlak ken". Men denkt even aan tegen de muur gezette velletjes foto-afdrukpapier, dat zo snel in het zonlicht zijn blankheid verliest. Drie velletjes zijn reeds voorgoed ver kleurd, één is nog aan het begin en laat twee uitgespaarde witte figuren zien: sym bool van de artiest die een beeld of indruk vast houdt? Een sterke visie heeft Ben Shahn (geb. 1898) zijn „Lassers" is te veel kodak, zijn „Willis Avenue Bridge" (twee wrakke en verschrompelde oudjes zitten op een oranje gemeniede ijzeren brug) is een zielig ge val, méér niet. De „Verkiezingsdag" doet aan A. C. Willink denken: die huizen met open ramen en lege zwarte binnenruimte naast drie brutale verkiezings-affiches met dito leuzen. Maar nog meer doet aan Willink den ken Peter Blume (geb. 1906) „De eeuwige stad", blijkbaar Rome. Een hard-groene kop van papier-mSché springt, rechts op het schilderij, als uit een fop-doosje naar voren. Het is de kop van ^lussolinni, een boeman met uitpuilende wit-porceleinen ogen, kale schedel, wilskrachtige kin, min- ADVERTENTIE ZOMERDEKENS MOOIE RUITDESSINS 150/200 ƒ7.60— ƒ7.95 180/225 9.55 Fa v. VASTENHOVEN Ostadestraat 4-6 - Kleverpark - Tel. 10413 Plannen voor Bloemendaalse IVO-school vorderen goed Nog dit najaar hoopt men de eerste cursus te starten Het bestuur van de Stichting Bloemen- daalse School voor Individueel Voortgezet j Onderwijs heeft gisteren inleen der zalen van Brinkmann tijdens een druk bezochte I vergadering mededeling gedaan van het feit dat de plannen om in September in I Bloemendaal een IVO-school te openen, naar alle waarschijnlijkheid volledig ge realiseerd zullen kunnen worden. De heer J. R. Jansen, hoofd der Bussumse IVO- school en voorzitter van de landelijke IVO- stichting, werd bereid gevonden, als hoofd voor de komende Bloemendaalse onder wijsinrichting op te treden en een tweede leerkracht is ook reeds beschikbaar doch veel zal er van afhangen of men tijdig het bij de wet vereiste aantal leerlingen zal hebben ingeschreven opdat de nieuwe school in de termen valt voor een over heidssubsidie. Het is echter te voorzien dat men ook bij een leerlingental van 31 (het minimumaantal waarbij subsidie voor twee leerkrachten wordt toegekend) eerst een tijd lang „met eigen riemen zal moeten roeien", waartoe men zich voorstelt boven i het wettelijke verschuldigde schoolgeld een contributie van de ouders der leer- I lingen te heffen opdat de eerste cursus toch I in September zal kunnen beginnen. In het noodzakelijke „werkkapitaal" denkt men verder te voorzien door de uitgifte van een obligatielening ad 10.000 in. stukken van 100 waarop de ouders der leerlingen ook kunnen intekenen, al is het niet de bedoe ling dit verplicht te stellen. I De heer J. R. Jansen die zoals gezegd, de leiding der Bloemendaalse school op zich zal nemen, vertelde een en ander over doel en werkwijze der IVO-scholen, van welk soort onderwijsinstelling er elders in den lande reeds verscheidene bestaan en voor welker diploma's men binnen afzienbare tijd algemeen officiële erkenning hoop te verkrijgen. De gewone school huldigt het principe: „hoe krijg je wat in de leer lingen", het IVO-systeem neemt tot richt snoer: „hoe krijg je er wat uit." Bij het Individueel Voortgezet Onderwijs worden namelijk de beste methode, de beste en het beste tempo van onderwijs voor iedere leerling afzonderlijk gezocht, er wordt ge waakt voor overlading van de leerstof en door dat alles krijgt ook een eventuele speciale aanleg bij welke leerling dan ook, I een kans om tot uiting en ontplooiing te komen. Deze vorm van onderwijs is der halve, zowel voor „normale" kinderen als voor moeilijke en zeker ook voor bijzonder begaafden, naar sprekers overtuiging verre te verkiezen boven het starre systeem van het traditionele onderwijs, dat met per soonlijke aanleg en voorkeur der leerlingen weinig of geen rekening kan houden. achtende mond. Vlak daaronder lachen twee ondergrondse figuren (verzet of zwarte handel?) hem uit. Elders ontvluch ten vele burgers het zonlicht. Links vóór: een verlaten bedelares met omzwachtelde benen zit naast een hoop scherp-geschil- derde architektuur brokken. In een ver lichte grot een Christus figuur, in een sfeer van bijgeloof. Rechts vluchten geeste lijken over de daken. In het midden het Romeinse Forum: een botsing tussen mi litairen en burgers, allen door paniek be zeten. Boven dat alles een dier eeuwige berglandschappen, zoals Willink die ook brengt. Kunst met een te sterke litteraire inslag, knap van techniek, scherp en plas tisch uitgebeeld, maar te direct in verband met een politieke tendens. Jackson Pollock volgt blijkbaar Paul Klee. Jack Levine (geb. 1915) brengt in „Welkom thuis", een kijkje in een weel derig restaurant, waarin een scherpgete- kende decadente groep aan een feestmaal tijd zit. Het geheel is onsympathiek en doet aan Duitsland na 1918 denken. Mis schien is het stuk bruikbaar als tijdschrift illustratie van een parvenu-achtig zelf voldaan milieu, dat te haastig is ingeënt met beschavingsbacillen. Met dat al is Levine een knappe tekenaar. Zijn impro visatie in Griekse stijl is te wild van kleur, maar mysterieuzer is zijn „Voorbijtrek kend tafereel". We appreciëren de keuze van deze drie, goed contrasterende wer ken, die een duidelijk beeld van Levine geven. Tenslotte wijzen we nog op Helen Carter, die aan dunne touwjtes keuken gerei ophing: een stoel met drie poten, on derste boven, een slagroomkloppertje, enz. Op een ander kunstwerk een wafelijzer of beddewarmer, twee mijnlampen, een pingpong-netje, een banjo zonder boven- en onderblad. In herinnering bleef ons het moderne Amerikaanse coloriet (rose en groen, rood en oranje) dat op verschillende schil derijen en aquarellen voorkwam. Deze interessante tentoonstelling is een bezoek ten zeerste waard. H. SCHMIDT DEGENER ADVERTENTIE laat U niet met de stukken zitten! De Lorelei blijft bestaan De militaire maatregelen, die worden genomen langs dc weg waar de legenda rische Lorelei-rots nabij Bingen in de Fran se zóne ligt, zijn genomen ingevolge een intergeallieerd besluit, aldus wordt in een verklaring van de Franse Hoge Commissie gezegd. „Dit zyn voorzorgsmaatregelen op be langrijke punten op de hoofdwegen, niet alleen in West-Duitsland, maar ook in Frankrijk en andere West-Europese landen. Deze maatregelen zijn van zuiver defen sieve aard en kunnen geen gevaar voor de Duitse bevolking met zich meebrengen. De technische voorzorgsmaatregelen, die bij de Lorelei worden genomen hebben niet de omvang, die er door bepaalde kringen op zeer zwakke gronden aan wordt ge hecht. In het bijzonder de veronderstel ling. dat de geallieerden van plan zijn een blokkade van de Rijn te veroorzaken is geheel onzinnig en ongegrond", aldus deze verklaring. In de afgelopen dagen hebben commu nistische bladen de Westelijke geallieerden er van beschuldigd voorbereidingen te treffen voor het opblazen van de Lorelei, om daardoor de Rijn te blokkeren en het midden-Rijndal onder water te zetten, met het doel een eventuele Sovjet-Russische aanval op te houden. Sabotage in een Britse onderzeeboot? De Britse admiraliteit heeft Donderdag avond medegedeeld, dat er vermoeden be staat, dat er in de onderzeeboot „Tally-ho", welke thans op de werf van Devonport wordt opgeknapt, sabotage is gepleegd. Men meent te weten, dat er zand is gevonden in een vitaal onderdeel van de onderzee boot. die tot de reserve behoort. Dit is het vierde geval van vermeende sabotage op een schip van de Britse marine in de afgelopen achttien maanden. ADVERTENTIE GEEFT KAMPEERDERS SPECIALE SERVICE A.B.C., Barrevoetestiaat 2, Haarlem, Tel. 18428; na 6 uur 1481014155 Dr. A. Plesman, directeur-generaal der K.L.M., heeft in een persconferentie in Den Haag mededelingen gedaan over een door hem reeds in 1944 ontworpen plan voor internationale samenwerking. Dr. Plesman zei, dat hij de gedachte die aan het plan ten grondslag ligt, met zeer vele personen en autoriteiten uit tal van landen heeft besproken. Die gesprekken en uitwisseling van gedachten hebben er toe bijgedragen het plan de huidige vorm te geven. Het plan is overal gunstig ont vangen. Het uitgangspunt is geweest om, als men ziet, dat er telkens iets misloopt bij de bestaande procedure, iets anders te proberen. Elke minister heeft instructies, waaraan hij gebonden is. Daarop lopen besprekingen vaak vast. Ook zijn ambt is in vele gevallen weinig stabiel. De kern van het voorstel is, een instan- Tweede verdachte van de roof overval aan de Herensingel De vier-en-twintigjarige ex-matroos W. H. v. d. W. die, zoals gemeld, aangehouden is verdacht van het deelnemen aan de roof overval in de Jockey-club te Den Haag, is naar Haarlem overgebracht, om verhoord te worden in de zaak van de overval op de manufacturier op de Heerensingel te Haarlem. Hij wordt er van verdacht een rol te hebben vervuld in deze overval. Op het politiebureau in Amsterdam is hij reeds verhoord over de overvallen in Den Haag en Amsterdam. Hij vertelde, dat het geld, dat hij in de speelzaal verkregen had hem ontstolen was. Natuurlijk durfde hij geen aangifte te doen en bereidde over vallen voor op chauffeurs. Het was hem be kend, dat hij gezocht werd en daarom hield hij zich niet in de hoofdstad op, ech ter wel in een bunker te IJmuiden. Terug gekeerd in Amsterdam werd Van der W. door de recherche aangehouden. Oefening „Snelverband" De mogelijkheid is natuurlijk niet uit gesloten, dat jeden van de Haarlemse Eerste Hulpvereniging „Snelverband" op geroepen worden, als zich een treinramp heeft voorgedaan.. Op het gebied van ver lenen van eerste hulp bij straat- of huis ongevallen hebben zij veel ervaring opge daan, doch treinongelukken doen zich in deze omgeving gelukkig niet voor. Het be stuur .wilde de leden in de gelegenheid stellen aan een oefening deel te nemen en waren uitgenodigd Donderdagavond bij de spoordijk aan de Baljuwslaan te komen. In een trein lag of zat een groot aantal „slachtoffers". Been- en armbreuken, won den aan het hoofd enzovoort hadden de „treinreizigers" opgelopen en moesten ge holpen worden. Het viel niet mee in de wagen hulp te verlenen door de beperkte ruimte en het vervoer per brancard in de smalle paden bracht moeilijkheden met zich mee. De leden kweten zich goed van hun taak en hebben weer enige ervaring opgedaan. Haarlemse havenventer wegens vele diefstallen gearresteerd Op verzoek van de Tilburgse politie heeft haar Haarlemse collega gisteren de 21-jarige havenventer H. E. L. W. in zijn woning te Haarlem gearresteerd. Hij is in middels naar Tilburg overgebracht, waar hij bekend heeft zich aan zeven inbraken in die stad en de omgeving te hebben schuldig gemaakt, tezamen met een 31- jarige Amsterdamse scheepskapper. Daarbij heeft het tweetal voor duizen den guldens aan textiel en tabaksartikelen gestolen. Ook in Boxtel werd in een siga renmagazijn een inbraak gepleegd, waar de buit ongeveer vier mille aan rookwa ren bedroeg. Voor eenzelfde bedrag werd uit een manufacturenmagazijn in Loon op Zand ontvreemd en bij een kleermaker in Veghel werd voor duizend gulden aan stoffen buit gemaakt, tie te vormen in één land, die voor dat land verantwoordelijk is en zo nodig een instantie voor de wereld, die verantwoor delijk is voor de wereldsamenwerking. Er wordt in elk land een directeur- generaal voor de internationale samen werking benoemd voor een periode van 7 jaar. want stabiliteit is noodzakelijk. De landen verbinden zich voor een periode van 30 jaar. De directeuren-generaal der aangesloten landen werken volgens dezelf de instructies. Deze worden in onderling overleg opgemaakt. Voor het instituut van internationale sa menwerking moet er een budget zijn. Ge dacht is aan 7 procent van het budget in elk land. De organisatie kan een deel zijn van de U.N.O. Thans is zulks echter nog niet besproken, gezien de toestand in de U.N.O.aldus. dr. Plesman. Het geld der organisatie wordt gestoken in internationale werken, die onmiddellijk of later rendabel zijn. Daardoor wordt de wereldwelvaart verhoogd. Dr. Plesman dacht aan grote internationale kanalen, een tunnel onder het kanaal en andere, welke van belang zijn voor de wereld economie. Voorts wordt gedacht aan de hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden, aan een vrijwillige landverhui zing, aan hulp bij grote rampen, aan on derwijs en opvoeding. Dr. Plesman merkte op, dat het plan zich niet bemoeit met de politiek. HULP VOOR WILLEMSTAD Ter leniging van de eerste nood, die in Willemstad is ontstaan tengevolge van de windhoos heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis een bedrag van 5.000 ter beschikking van deze gemeente gesteld. Het Nationaal Rampenfonds heeft 8000 aan de gemeente Willemstad overgemaakt voor herstel van de schade die de windhoos heeft aangericht. Er bestaan plannen om het Grand Hotel in Scheveningen weer in gebruik te nemen. Voor het herstel der oorlogsschade en de weder-ïnrichting van het gebouw kan men waarschijnlijk een Marshall-lening van fl'v millioen krijgen. Voor de dan nog be nodigde f500.000 is de medewerking van de gemeente Den Haag gevraagd. B. en W. stellen de raad voor, deze te verlenen. Frankrijk terug tot de gouden standaard? Volgens de „Journal of Commerce" heeft men in bankierskringen te New York in lichtingen ontvangen, welke er op wijzen, dat Frankrijk de gouden standaard reeds volledig zou hebben hersteld op basis van de gouden Napoleon van 20 francs, wan neer bezwaren van de Amerikaanse rege ring dit niet zouden hebben verhinderd. Men meent te New York te weten, dat de nieuwe goudvaluta van Frankrijk ge baseerd zou zijn op een verhouding van 350 francs voor een dollar, hetgeen 8.57 dol lars per gouden Napoleon of ongeveer 42.8 dollarcents voor de nieuwe goudfranc zou betekenen. Uit een verklaring, die de Franse minis ter van Financiën, Petsche, Woensdag voor de financiële commissie van de nationale vergadering heeft afgelegd, menen de ban kiers te New York te kunnen opmaken, dat Frankrijk zijn plannen voor terugkeer tot de gouden standaard heeft uitgesteld tot December, hangende verdere onderhande lingen met Washington om een basis te vinden, die geen bezwaren van de zijde an de Amerikaanse schatkist en de Marshall-administratie zou ontmoeten. Australische ambassadeur in Nederland benoemd De heer Alfred Stirling, Australische hoge commissaris in Zuid-Afrika, is be noemd tot ambassadeur van Australië in Nederland. De heer Stirling zal de eerste Australische ambassadeur bij het Neder landse Hof zijn. In Maart van dit jaar be sloten de Australische en Nederlandse regeringen haar gezantschappen tot ambas sades te verheffen. De heer Stirling is hoge commissaris ir. Canada en gezant te Washington geweest. De nieuwe ambassadeur was in de j oorlogsjaren, van 1942 tot 1945, legatieraad j te Londen en speciaal belast met het con tact met de Nederlandse regering. Wanneer is autobestuurder niet meer „bekwaam"? De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste Donderdagmiddag in de zaak tegen de journalist H. A. L., die in hoger beroep terecht stond, verdacht van overtreding van artikel 22 van de Motor en Rijwielwet (het besturen van een auto onder invloed van drank) vernietiging van het vonnis 'van de kantonrechter op for mele gronden en opnieuw rechtdoende een hechtenisstraf van een maand (het vonnis van de kantonrechter was vier weken) en ontzegging gedurende een jaar motorrij tuigen te besturen. In zijn requisitoir zeide de officier dat de jurisprudentie over artikel 22 van de Motor- en Rijwielwet vrij ver gaat. Volgens spreker heeft verdachte op 29 Maart in een dusdanige toestand verkeerd, dat hij onbekwaam geacht moest worden een auto te besturen. De officier moest toegeven, dat de bocht bij de Mollaan en de Bloe- mendaalseweg in Bloemendaal een lastige is, doch zij is wel goed te nemen. De twee in de auto zittende dames hebben ver klaard bang te zijn geweest en tot hun genoegen stond er een agent op de hoek. Van openbare dronkenschap was geen sprake, doch verdachte heeft zich tegen over de agenten van politie eigenaardig gedragen. Zijn optreden mag niet gescho ven worden op de gemoedstoestand. Hij heeft juist iets te veel drank gebruikt en daardoor was hij, volgens spreker, onbe kwaam een auto te besturen. De officier merkte op, dat bewezen is, dat verdachte alcohol gebruikt heeft, dat hij naar alcohol geroken heeft en dat hij niet juist gereden heeft. Br is geen enkele reden een hogere straf op te leggen, besloot spreker zijn requisitoir. De verdediger mr. W. K. S. van Haastert deelde mee in eerste instantie getracht te hebben de openbare behandeling van de rechtzaak niet te laten doorgaan, om publicatie te vermijden. Dat is niet ge lukt en het gevolg is geweest, dat de amb tenaar van het Openbaar Ministerie ge sproken heeft over dronken intellectuelen. Dat betreurde pleiter. Volgens deze bestaat er een complot tegen verdachte. Ook is hij er van overtuigd, dat de Bloemendaalse politie op de hoogte was, dat L. in „Duin en Kruidberg" was en daarom moest een agent op post staan. Uitvoerig ging mr. Van Haastert na wanneer een automobilist al of niet bekwaam is een auto te besturen. Ver dachte was wel bekwaam, want hij heeft niet veel gedronken, hij stopte goed, hoewel het nemen van de bocht volgens de officier van justitie lastig te noemen is en bovendien sprak hij geen wartaal. Dit laatste blijkt bijvoorbeeld uit het vonnis van de politierechter, voor wie verdachte terecht heeft gestaan wegens belediging van de Bloemendaalse politie. Voorts las plei ter een verklaring voor van de heer P. A. Heeres, geneesheer-directeur van het Sint Elisabeths Gasthuis, waaraan het volgende is ontleend: „De aangegeven hoevelheid al cohol, die gedurende een tijdperk van zes uur is genuttigd, terwijl tegelijkertijd een maaltijd is gebruikt, kan onmogelijk tot onbekwaamheid leiden voor het besturen van een auto. De uitlatingen welke de heer L. zich heeft veroorloofd, zou hij zich ook hebben kunnen veroorloven, zonder dat enig alcoholgebruik vooraf zou zijn gegaan. Die liggen in 't primair reagerende karakter en door de emotionele omstandigheden, waarin de heer L. verkeerde en nog verkeert wordt deze primaire reactie nog geaccentueerd. Deze eigenschap kan zelfs tot uitdrukking worden gebracht in een heftige manier van rijden". De rechtbank zal op 6 Juli uitspraak doen. Bij het ontwijken van een plotseling uit een zijweg komende melkwagen is de 20- jarige motorrijder J. van der K bij Amers foort tegen een paal geereaen. Hij was op slag dood, Santpoort Een blijde verrassing Volkomen onverwacht ontving de 68- jarige weduwe M. Starreveld-Kabel te Santpoort deze week van de Raad van Ar beid te Haarlem bericht, dat zij op de Raad werd verwacht om daar een belangrijk bedrag als uitkering ingevolge de Invalidi teitswet in ontvangst te komen nemen. Het ging om een weduwen- en een wezenrente, waarop reeds sedert jaren moeder en doch ter aanspraak konden doen gelden. Dit bleek bij een controle, waarna de Raad van Arbeid de betrokkenen op haar recht op merkzaam maakte. De echtgenoot, in leven halknecht in IJmuiden, voor wien 134 rentezegels van 60 cent waren „geplakt", was in 1927 over leden. Zijn rentekaart was te voren al in de groep „slapende verzekeringen" afge steld, tot onlangs kwam vast te staan, dat nog recht op uitkering met terugwerkende kracht bestond. Op heden (Vrijdag) is de weduwe met haar dochter in de raadskamer door de voorzitter mr. H. B. Wildt Meyboom ont vangen. Deze deelde haar mede er prijs op te stellen haar persoonlijk een bedrag van niet minder dan plm. 2400 gulden en aan de dochter plm. 800 gulden te over handigen! De weduwe blijft bovendien in het genot van een bescheiden pensioen. Begrijpelijkerwijze waren de betrokkenen uitermate verrast. Waterpolo Nederlaag voor de dames van V.Z.V. In de eerste klasse dames werd gisteravond te Velsen gespeeld de wedstrijd VZV Meeuwen: ook nu weer speelde VZV met enige invalsters. Een overwinning van 100 voor de Amsterdamse dames was het resul taat De wedstrijd NereusDWR. tweede klasse A. werd in Zaandijk gespeeld. Met een doorslagbal, aangegeven door Rie Thuis Van Veen, maakte Greet Zieren voor DWR het eerste doelpunt. Na een misverstand in de Haarlemse achterhoede ontstond de ge lijkmaker. Kort voor het ingaan van de rust nam Nereus de leiding. In de tweede helft voerden de Zaankanters de voorsprong op tot 31. waarna Rie ThuisVan Veen na een fraaie rus de stand op 32 bracht. Even later bracht Greet Zieren de stand in even wicht. Een strafworp stelde Greet Zieren vlak voor het einde in de gelegenheid het winnende doelpunt voor DWR te maken (34) In de derde klasse C heeft DWT 2 een overwinning van 80 behaald op Nereus 2. Voor de eerste klasse B heren ging Haar lem naar Dordrecht om de strijd aan te bin den tegen Merwede. Het werd een overwin ning van 86 voor de Haarlemmers. Voor de reserve derde klasse B liet DWR 3 in Zaandijk tegen Nereus 3 verstek gaan. Twee verliespunten en een boete zijn het resul taat. Voor de reserve eerste klasse B speelde Haarlem 2 in Gouda tegen GZC 2; de Haar lemmers wonnen met 43. Voor de kring- competitie heren ging Haarlem 5 op bezoek bij VZV 3. Zij moesten de punten in Velsen laten: de wedstrijd eindigde 40. DWT 3 speelde thuis tegen HVGB 5 ere verloor met 3—1. De meisjes van VZV speelden 1—1 tegen Haarlem en de DWT-meisjes wonnen met 30 van HVGB b. DWT 3 dames won met 10—0 van HZV. HAARLEMSE SPORTWEEK ADVERTENTIE RUDGE WHITWORTH VESTING SIMPLEX GIERSTRAAT 40—42 TELEF. 17768 In de befaamde Harrow school in Engeland is gisteren de traditionele speech dag" gehouden, voorafgegaan door het ceremo nieel der „roll call" een soort van appèl der leerlingen, die daarbij volgens een oud gebruik het afroepen van hun namen moe ten beantwoorden met het afnemen van hun hoeden. Foto: de jonge koning FcisaI van Irak, een der leerlingen van de Har row school, tijdens het passeren van de „roll call". Slotkoers Openings Gisteren koersen Koninklijke Olie 270% 270yK 200 Vk 204 231 Ya 231% 169V, 169 Fokker Nederlandse Ford 285 Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent 110X Scheepvaart-Unie HolLAmerika Lijn 143 Deli Maatschappij 118% 119*'* H. V. A 12474 126 M A'dam Rubber 123M 123 Yk Ned. Handel Mij. 145 N.-I. Handelsbank 85 Billiton Mij. II 210 K SPORT WEEK iö Veertig demonstraties en wedstrijden Op het programma van dc Haarlemse Sportweek voor de komende dagen staan veertig demonstraties en wedstrijden en hieraan nemen meer dan tweeduizend be oefenaars (sters) van een groot aantal takken van sport deel. Verschenen is het programma van de sportgebeurtenissen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft een voorwoord geschre ven. waarin hij opmerkt, dat weer duizenden Haarlemmers de gelegen heid krijgen sport te zien „Moge deze sympathieke propaganda voor i scheidene takken van sport vele Haarlemmers er toe brengen, nu eens niet verder meer naar sport te kijken, maar zelf te gaan doen. Sport staalt spieren, zegt men, maar belangrijker is „Sport verfrist de geest". De voorzitter van het uitvoerend comité de heer D. J. A. Geluk herinnert er aan, dat nu men zich opmaakt voor de zevende Haarlemse sportweek er gezegd mag wor den, dat zij voor Haarlem traditie is gewor den. „Traditie draagt echter het gevaar in zich te kunnen ontaarden in een sleur. En dat mag hier nooit voorkomen. Laten wij allen er tegen waken, dat een dergelijke af brekende geest in de sportweek-organisatie binnendringt. Alleen door de medewerking spontaan en fris te houden, kunnen wij blij ven rekenen op de belangstelling van anderen". Sportoptocht en „variété' Zaterdagavond wordt de sportweek ge opend met een optocht en demonstraties op de Grote Markt. Om kwart over zeven is het vertrek van de optocht op de Parklaan en de route is: Jansweg, Stationsplein, Kruis weg. Kruisstraat, Smedestraat, Grote Markt, Koningstraat. Gedempte Oude Gracht, Nas- saulaan, Nassauplein. Kenaupark, Parklaan. Het programma van de sportvariété op de Grote Markt van zeven uur tot halfacht en van kwart voor acht tot kwart voor negen bevat volleyball, basketball, gymnastiek, schermen, boksen en jiu-jitsu. Motorpolo Evenals vorig jaar zal een wedstrijd mo torpolo worden gehouden, thans op het sportterrein achter de Kleverparkweg. Twee maal zes spelers nemen aan dit spel deel; er zijn drie voorwaartsen, twee achterspelers en een doelman met een niet-lopende motor. Verleden jaar hadden de Haarlemmers grote belangstelling voor motorpolo. In de pauze zullen militairen van de Ripperaa-kazerne demonstraties geven. Indien het gelukt zul len veertien militairen op een motor plaats nemen. Tennistournooi „Eindenhout' De omstandigheden, waaronder de tennis wedstrijden op de banen van „Eindenhout" konden worden gespeeld, waren aanzienlijk beter dan Woensdag. De meeste partijen konden toen wegens de regenval niet wor den gespeeld, maar gisteren kon het gehele programma volledig worden afgewerkt. De resultaten luiden: Herenenkelspel A: Bakker sl. De Roode 57. 64. 64; Borderding sl. Onstein 64, 7—5; Hoeke sl. Ten Houte de Lange 60, 63; Rodius sl. Borgerding 61, 57, 61; Mr. Fabius sl. Dr. Frant 6—2, 6—1; Wijdema sl. Bennink 64, 75; Hooyen sl. Dreesmann 63. 6 4. Damesenkelspel A: Mej. Uitenhage de Mist sl. mej. Nieland 63. 61. Gemengddubbelspel A: Mej. Goeting en Hooyen sl. mej. Duvergé en van Buuren 61. 61 Herendubbelspel A: Wijdema en Hooyen, sl. Blom en van IJsselstein 63, 62. Damesdubbelspel A: mej. Schutz en Blik slager sl. mevr. Tjaarda en Schmeinck 6—4, 6—3. Port Said. SCHEEPVAART Algenib. 21 bij Guernsey n. Antwerpen. Annenkerk. pass 21 Perim. Aardnk. 21 te Vera Cruz v. R'dam. Abbedtjk. 20 te Buenos Aires v. New York. Alpherat. 19 te Houston v. Galveston. Alcinous. 20 v. Aden n. Djakarta. Axeldijk, 21 v New York n Antwerpen. Adinda <tt. 21 v Pladju n. Singapore. Alcyone. 21 te Hamburg v. Antwerpen. Alhena. 21 vcrw Salvador Almdtjk. 21 v. Antwerpen te R dam. Alphard, 21 150 m. W Oporto Alwaki. 21 300 m. KW. Fortaleze. Amstelveen 21 475 m. W Ouessant. Armilla (tl. 21 v Soerabaja n. Pladju. Aagtekerk. 21 330 nv Z.ZO. Ceylon. Aldebaran. 22 Brunsbuttel. Algorab. 22 pass Madeira Alkasd. 22 v. Bahia n. Antwerpen. Amstelkerk. 22 V. Douala n. Lagos. Amstelland. oass. 22 Victoria. Aagtedijk. 21 te Galveston. Akkrumdljk. 22 te Boston v. New York. Andijk. 23 v Antwerpen. Alamak 23 v Genua n Port Said. Aalsdijk. 23 17 u. v R.dam n. New York vla Antwerpen. Aalsum. 23 te Madres. Alchiba 22 v. San Francisco n. Florlanapous. Almkerk. 23 v Antwerpen Arendsduk. 22 v New York n TrimdatL Arkeldijk. 23 te Brownsville n. New Orleans. Beverwrk. 21 v. Gibraltar. Bltjdendijk. 22 te Barcelona. Bantam. 19 v Hollanöïa n. Djakar^- Barendrecht (t). 21 v Curacao n. Buenos Aires Bennekom. 21 v Callao n Huacho. Barumun. 21 v. Djakarta n Bandjermasln. Blommersdijk, 21 800 m. O. Kp Race. Bontekoe. 21 verw. te Makassar. Bacchus. 18 te New Orleans v Houston. Bloemfontein. 22 v. Antw. n. Southampton. Boschfontem. 22 te Dar es Salaam. Bonaire. 22 v. Barbados n. Trinidad. Borneo, pass 23 Kp Finisterre n. LiverpooL Boskoop. 23 te Curacao. Celebes. 21 rede Makassar. Cistula (tl. 21 Port de Bouc n Port Said. Ceram. 22 v. Antwerpen te R'dam. Caltex the Hague. 21 200 m. O.NO Rasfartak. Cleodora (t). 21 360 m. O Ceylon. Clio, 18 v. Kingston n. Havanna. Cronenburgh. 21 v. A'dam n Swansea. Caltex Leiden. 22 v Bahrein. Caltex Pernis tpass 22 Adem Ceronia (tl. 22 te St. Vincent v. Puerto la Cruz. Clavella (tl. 22 v. Suez. Castel Bianco (burgers t. 23 te Suez. Dorsetshire, 21 pass Kp. Bougaroni. Duivendijk. 21 te San Francisco v. R dam. Dalerdijk. 22 pass. Fayal Duivendrecht (tl. pass. 22 Finisterre. Danae. 22 te Gunea v. Savona. Esso Den Haag (tl. 22 te Vado v. Aruba. Edam. 21 560 m. W. Sctlly Erinna (t), 21 v. Mlri te Pladju. Empire Brent. 22 verw. Port Said. Ena (t). pass 21 Sabang Fairsea (tr.l. 21 pass The Brothers. Friesland. 22 te Port Soedan. Farmsum. 22 te Savona v. R'dam. Gaasterkerk. 21 te Barcelona Garoet. 21 v. Singapore m Port Swettenham. Gouwe. 21 pass Kielerkanaal. Gooiland. 21 v. Montevideo n. Las Palmas. Goya itr I. 22 te Suez General Harry Taylor (tr.l. 22 1/7 verw te A dam Hilversum. 22 v. Casablanca te R'dam. Hecuba. 21 v. Puerto Cabello n. Curacao. Heelsum. 21 v. Galveston n. Nederland. Heemskerk. 21 te Lorenzo Marques. Hercules. 21 v. Thessaloniki n. Istanboel. Hydra, 22 te San Juan v. A'dam. Haarlem. 22 te A'dam v. West Indië. Hersilia, 23 te Azoren. Ittersum. 22 v R'dam n. New Orleans. Indrapoeia. 22 v. Makassar n. Soerabaja. llos, 21 v Cadiz n. Lissabon. Jagersfontein. 22 verw. Bremen v. A'dam. Jaarstroom. 22 te Lagos. Johan v Oldenbarnevelt, 22 te Walvisbaai. Joost v. d. Vondel. 22 v. R'dam n. Narvik. Java. pass. 23 Malta. Kamerlingh Onnes, verm. 24 v. Pangkal Pinang n. Djakarta. Katwijk, 22 v. Borga te Zaandam. Kota Intcn, 21 22 u. v Aden. Keilehaven, 22 pass Kp Blanco. Kelbergen, 22 te A'dam v. Casablanca. Larenberg, 21 te Huelva. Langkoeas, 21 v. Charleston n. Philadelphia. Lawak, 22 verw Seattle. Lekkerkerk, 22 te Calcutta v. R'dam. Leopoldskerk, pass. 21 Ouessant. Laurenskerk, 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Laagkerk, 22 nog te Basrah. Leersum. bij gedraaid Texel slecht weer. Lindekerk, 22 v. Karachi n. Muscat. Lombok, pass. 22 Kp. Guardafui. Luna, 23 te Algiers. Leerdam, 22 v Baltimore n. Norfolk. Lemstorkerk. 23 v. Genua n. Marseille. Maashaven, 21 te Freetown v. Lagos. Muiderkerk, 21 pass. Gibraltar n. Marseille. Marisa (t>, 22 v. Abadan te Bombay. Mariekerk, 21 330 m W Mlnicoy. Milra (t). 21 60 m. N. Billiton. Maaskerk, 22 v. Le Havre. Malvlna tpass. 22 Singapore. Marken, 22 v, Marseille n. Le Havre. Meerkerk. 22 v Genua n. Marseille. Mentor. 22 v. Alexandrlë n. Malta. Metula ft), 21 te Tarakan v. Adelaide. Melampus, 20 te Boston. Maasland, pass. 22 Kp. St. Vincent n. Las Palmas Noordwijk, pass. 21 Ouessant. Nederland (t). 21 v. Teneriffe n. Port Said. Notos. 19 v Caphaitien n. Port de Falx. Nieuw Amsterdam, pass 22 Scllly. Ntgerstroom, pass. 22 Casablanca Oranje Fontein, 21 te Durban v. East London. Ondina (t), 21 900 m. N.O. Sombrero eil. Oranje, pass 22 Malta. Odysseus, 22 te Barl v. Trlëst. Oranjestad. 23 v. Barranqullla n. Aruba. Orlon. 22 v. Istanboel n. Alexandrlë. Overljsel, 24 te Adelajde verw. Prins Fred. Hendrik, pass 21 Falmouth. Prins Alexander, pass. 22 Belle Isle. Prins Willem IV. 22 v. Montreal n Bremen. Prins Joh. W. Frlso, 21 650 m. W.t.N. Scilly. Poseidon. 22 v New York n. Aruba. Prins Willem III, 21 v. Milwaukee n. Samia. Pygmalion. 22 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Pcrna (t). 22 v. Curaocao n. Turku. Polyphemus. 22 te R'dam. Prins Willem V. pass. 22 Landsend. Ridderkerk, 21 550 m NO. St Helena. Ruys, 23 te Port Swettenham. Radja. 20 te Port Elizabeth. Riouw. 22 v. Singapore. Sumatra, pass. 21 West v. Lister. Sunette (t). 21 bij Kp. de Gata. Sibajak. 21 14 30 u v Aden Siaoe, 21 v Soerabaja n Makassar. Stanvac Pcndopo (t). 21 v. Sungeigerong n. Tj. L'ban. Salatlga, 23 verw Bombay v Karachi. Sarpedon, 21 v. Turkseil. r.. New York. Saparoca. 22 bij Kanarische eil. Stad Arnhem, pass. 22 Ouessant Stad Leider., 22 v. Wellington r.. Balboa. Stad Haarliem. 22 v Narvik te Eir.den. -Salawati. 22 v. Suez n. DJeddah. SchledHk, 23 v. Mobile te New Orleans. Sloterdijk. 23 te Port Said. Stad Arnhem. 24 te Vlaardingen v. Casablanca. Stad Dordrecht. 23 r. Sctubal. Tablan, 21 v Calcutta n. Rangoon. Tamo. pass. 21 St. Vincent. Tankhaven III, 21 v Sungeigerong n. Tj. Uban. Taria (t). 21 v. Pladju n Bukom. Tawali. 22 verw. te Madras. TJibesar. 21 v Djakarta n. Cheribon. Tjttjaler.gka. 21 v Djakarta n. Semarang. Tablnta. pass. 22 Minicoy n. Belawan. Tibia, pass. 22 Bahamas. Tosari, 22 te Alexandrié. Ternate. 22 v Port Said Tero, 23 te Nicochea v Buenos Aires- Utrecht. 21 v. New Orleans r. Trinidad. Veendam. 26 verw. Southampton. Vulcanus, 21 v. Llvorno n. Antwerpen. Van Riemsdijk, 22 v Muntok te Djakarta verw. Vrljburgh. 21 v. Hamburg n. R'dam. Van Ostade. 22 v. Punta Cardon n. Maraca'jbo. Van 't Hoff. 23 v. Dublin n Rotterdam. Volendam, 22 te Quebec v. R cam. Waal. 22 te Habana Waterland, 22 v Monte\*ideo. Weltevreden, 22 pass Gibraltar. Willemstad, 22 v. A'dam n CristobaL Woensdrecht t), pass 22 Malta Willem Ruys. 22 21 u. v Suez. IJsel. 23 te Curacao v. New Orleans. Zuiderkruis. 21 v Semarang n Soerabaja. Zwijndrecht. 21 te R'dam v Sfax. Zaan. 22 v. A'dam n. Wlsmar Zeeland L.. verm. 23 v. Djakarta n. Balikpapun KLEINE VAART Audacia. 21 v. Antwerpen n. Londen Brem, 22 te Antwerpen verw. v Oporto. Bernina. 22 v Rouaan n Parijs Birmingham. 21 v. Goole n. Harlingen. Calland. 21 v. West Hartlepool n Oslofjord. Constant. 21 v. Dieppe n. Grimsby. Confld, 21 v. Lanelly te Telgnmouth. Davine Goedkoop, 21 v. Greenock n. Dordrecht. Express, 21 v. Boston n. R'dam.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7