Haarlems Dagblad De communistische volksregering ontketent burgeroorlog op Korea cn <9prrrbtc tjaarlemsrtjc «Courant (2ütno 165-6) Strijd in Korea Amerika stuurt wapens naar het zich hardnekkig verdedigende Zuid-Korea De achtergrond van het geval-Korea Veiligheidsraad vraagt aanvaller om de troepen terug te trekken 64a Jaargang No. 19584 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soenaaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 26 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET door een communistisch „Vader lands Front" geregeerde Noord-Korea is Zuid-Korea binnengedrongen. Het heeft een groter leger en betere bewapening. De Noord-Koreaanse communisten winnen tot dusver snel terrein. Als hun aanval dooi de Russen, is geïnspireerd kan men hem niet anders zien dan als een treurige reac tie op de pogingen van Trygve Lie, secre taris-generaal van de U.N.O., om de ver houding tussen Oost en West te verbeteren. Dan hebben zijn langdurige besprekingen in Moskou geen resultaat gehad. Nu heb ben de Zuid-Koreanen bericht, dat zij tanks hebben buitgemaakt waarin Russen bleken te zitten. Dit maakt meer indruk dan hun mededeling, dat de Noord-Korea- nen met Russische wapens vechten. Dat zij die bezitten kan niemand verwonderen. Dat Russen aan de strijd deelnemen zou men nog kunnen verklaren door het op treden van Russische instructeurs bij het Noorn-Koreaanse leger. Maar daar schijnt wel veel optimisme voor nodig te zijn. In tussen is nog niet gebleken, dat Sovjet- Rusland deze onderneming is begonnen en dus evenmin, dat het bereid zou zijn er zich bij aan te sluiten. Deed het dit, dan zou een gevaarlijke toestand ontstaan. Want de Amerikanen hebben al doen blij ken dat zij niet van zins zijn zich buiten de zaak te houden. De Noord-Koreanen zeggen natuurlijk dat de Zuid-Koreanen begonnen zijn. Dat aanvallers zoiets zeggen is niet nieuw. De wereldhistorie kent er tal van voorbeelden van, met inbegrip van Europese. In dit ge val is evenwel een commissie van de U.N.O. al sinds lange tijd aanwezig. En die ontkent de juistheid van de Noord-Ko reaanse bewering. Die zegt dat de Noord- Koreanen wel degelijk de strijd hebben geopend. In die zin heeft zij dan ook aan de U.N.O. gerapporteerd. Overigens is er nog een bericht van het Engelse pers bureau Réuter, volgens hetwelk Noord- Korea onlangs een delegatie van drie leden naar Zuid-Korea heeft gezonden om te onderhandelen over de éénwording dei- beide gebieden. Die delegatie zou door de Zuid-Koreanen zijn opgesloten. Deze on gastvrije daad wordt evenwel iets begrij pelijker doordat één van de voorwaarden voor de éénwording, die de afgevaardigden stelden, inhield dat de Zuid-Koreaanse premier zou worden opgesloten. Dit wekt de indruk dat.de delegatie zelf niet zeer vredelievend gestemd was en dat zich de vraag voordeed, wie het eerst de ander zou opsluiten. De Zuid-Koreaanse premier was blijkbaar de snelste. Hoe dit alles precies in zijn werk is gegaan zal de U.N.O.-com- missie wellicht kunnen onthullen. Haar mededelingen zijn ongetwijfeld van groter waarde dan die van de strijdende partijen. De Veiligheidsraad van de U.N.O. is op verzoek van het U.N.O.-lid Amerika in spoedvergadering bijeengekomen. Dat is normaal en volgt uit de bepalingen van het Handvest. Als ergens ter wereld vijan delijkheden uitbreken treedt de Veilig heidsraad op. De Russen zijn niet ter ver gadering verschenen wegens hun bekende standpunt inzake China, dat nog steeds door een delegatie der nationalisten ver tegenwoordigd is. En de Veiligheidsraad, voorgelicht omtrent de toestand in Korea door de rapporten van de U.N.O.-commis- sie, heeft staking der vijandelijkheden be volen en Noord-Korea verzocht zijn troe pen terug te trekken tot de 38ste breedte graad, waarop de grens tussen Noord en Zuid ligt. Verwacht wordt dat de Ameri kanen morgen zullen voorstellen dat de U.N.O. sancties op Noord-Korea zal toe passen. Hoever die zullen gaan en welke uitwerking zij zullen hebben is niet te zeggen. Over militaire macht beschikt de U.N.O. evenwel niet, evenmin als indertijd de Volkenbond. De Amerikanen zijn zelf al handelend opgetreden door generaal McArthur op te dragen, uit Japan alle beschikbare wapens aan Zuid-Korea te zenden. Amerikaanse officieren zijn als militaire waarnemers uit Japan vertrok ken: vermoedelijk zijn zij al ter plaatse. Wat zij er waarnemen zal wel niet bemoe digend zijn, want vanmiddag om halftwee kwam al het bericht, dat de Noord-Ko reaanse tanks de Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoel naderen. De vraag schijnt zich dus voor te doen, of de wapenzendingen van generaal McArthur niet te laat zullen komen. Wat dan? Men moet hopen dat in ieder geval het conflict „gelocaliseerd" zal worden, zoals dat heet: dat het zich dus niet buiten Korea zal uitbreiden. De Amerikanen zijn er blijkbaar wel van overtuigd dat hun positie in Azië. in het algemeen hun prestige, op het spel staan. Commentaren van Engelse zijde geven de mening, dat de Russen wil len zien hoever zij kunnen gaan en dat zij hunnerzijds prestige-winst beogen. Londen doet de wereld weten, dat alleen de hoU' ding der Verenigde Staten van vitaal be lang is, waaruit men kan afleiden dat het zich zelf buiten de zaak wenst te houden. Uit onze Haagse sfeer is de commentaar gekomen, dat de gevolgen voor Zuid-Azië groot zouden zijn als de Verenigde Staten Zuid-Korea aan zijn lot overlieten. En er is aan toegevoegd, dat deze aanval op een onafhankelijk land met de modernste wa pens beduidt, dat de koude oorlog in de phase van werkelijke stryd is getreden. Dit klinkt misschien voor menigeen onrust wekkend. Hij voege eraan toe: „in Korea". Herinnering aan het Griekse conflict ligt voor de hand. Daarin heeft Amerikaanse hulp de Grieken inderdaad redding ge bracht. Daarin werd niet met „de modern ste wapens" gestreden. En* de Grieken toonden zich weerbaarder dan de Zuid- Koreanen blijkbaar zijn. Bij de Haagse commentaar komt men tot deze gedachte: Als Amerika in dit geval, nu zijn eigen be langen op het spel staan, niet optrad, hoe zou het dan handelen als het kleine naties be trof die niet Ln zijn directe belangensfeer lagen? Hetzelfde kan men denken bij de commentaai; uit Londen. President Truman heeft gezegd dat hij niet ongerust maar wel bezorgd is. Men kan om dit diplomatieke onderscheid glim lachen. Tot glimlachen geeft de toestand evenwel weinig aanleiding. Te verwachten is dat de eerstvolgende dagen enige span ning zullen brengen. R. P. INVASIE OP ZONDAG SEOEL. (Reuter). Zondagmorgen om 4 uur is de lont in het kruitvat Korea gegaan. Troepen uit het communistische Noorden van het land invadeerden Zuid-Korea en voerden later op de ochtend landingen uit op de Oostkust. Er brandden onmiddellijk hevige gevechten los tussen de communistische en de democratische troepen, toen de eersten de 38ste breedtegraad, die de grens vormt van het Noordelijk en Zuidelijk deel van Korea overschreden. Dc communisten, die gebruik maken van tanks en vliegtuigen, zijn het verste doorgedrongen ten Noorden van Seoel, de hoofdstad van Korea, die op ongeveer zestig kilometer van de grens ligt. Zij trokken met hun pantser wagens Pochon binnen, waar (al van gebouwen in brand staan en vielen met Jak jagers (van Russische makelij) het vliegveld van Seoel, Kimpo. aan, waarbij een Amerikaans transport-vliegtuig werd beschadigd. Na van de eerste schok bekomen te zijn, deden dc Zuid-Koreanen onmiddellijk hevige tegen-aanvallen die het com munistische offensief op enige plaatsen tot staan brachten cn hier en daar terrein herwonnen. Volgens schatting van het hoofd van de Zuid-Koreaanse voorlichtings dienst, Clarence Ryce, zouden reeds vierduizend man gesneuveld zijn. Inmiddels heeft de Amerikaanse regering reeds besloten Zuid-Korea van wapenen te voorzien om het hoofd te bieden aan deze overval. De Veiligheidsraad is gisteren in een niet door de Russen bijgewoonde spoedvergadering bijeengekomen en heeft een Ameri kaanse resolutie aangenomen, die Noord-Korea verzoekt de vijandelijkheden te staken cn zijn troepen op de 38ste breedtegraad terug te trekken. Met tanks en vliegtuigen Volgens een telegram van de UNO-com- re ajaax». x.u, «wukicuuu missie uit Seoel zijn het schiereiland Hoilse tussen de inderhaast van zijn va- Het hoofdbestuur van. de Nationale Partij Suriname heeft bij de gouverneur van Suriname een motie van wantrouwen inge diend tegen de minister van onderwijs, de heer L. Lichtveld Ongjin, het gebied van Kaesong, Tsjoen- tsjong en de Oostkust de voornaamste punten van de aanval. Ongjin werd dooi de Noord-Koreanen bezet. Ten Noorden van Pontjon zetten 20 schepen troepen aan wal. Elders zouden guerilla-formaties zich samentrekken. Volgens de chef van de Amerikaanse militaire advies-groep in Z. Korea is al het gebied ten Westen van de rivier de Imjin in Ncord-Koreaanse han den. Volgens hem was het gebied van Moesan de voornaamste zóne van de mi litaire activiteit. De communisten zouden inmiddels de Imjin al overgetrokken zijn, die de laatste natuurlijke verdedigings linie voor Seoel vormt. Zij zouden daarbij 90 tanks hebben ingezet. Voorts zouden deze troepen Moesan op 35 kilometer van Seoel al in handen hebben. Alle treinen in Zuid-Korea liepen gisteren met troepen naar het front en de Zuid-Koreaanse luchtmacht was voortdurend in de lucht om de aanvallers te bestoken. De Zuid- Koreanen worden volgens United Press echter in de rug aangevallen door parti- sanen, al is het waarschijnlijk dat ook deze uit Noord-Korea afkomstig zijn, om dat Zuid-Korea reeds van communistische guerilla's was gezuiverd. Volgens Zuid-Koreaanse schattingen beschikken de communisten over een le ger van 180.000 man en een luchtmacht van tweehonderd vliegtuigen van Rus sische makelij (Jaks en Stormoviks). Zuid-Korea zou daar niet meer dan 95.000 man tegenover kunnen stellen, die boven dien dringend verlegen zitten om ammu nitie, automatische wapens en vliegtuigen. Zij zouden het volgens de Amerikaanse missie drie weken uit kunnen houden. Volgens Clarence Ryce hebben Zuid- Koreaanse schepen inmiddels een Russisch schip tot zinken gebracht. Hij zei verder dat Toengdoetsjoni heroverd was evenals Ongjin. Hij sprak berichten, als zouden Moesan en Sjoentson in handen der_ com munisten zijn. tegen. Een regiment Noord- Koreanen dat aan de Oostkust was gc-land, zou zich hebben overgegeven en een groep guerilla's die de Imjin was overgestoken, zou omsingeld zijn. De opperbevelhebber van de Zuid-Koreaanse ticepen heeft ver klaard dat Sovjet-Russische manschappen sommige van de tanks uit het Noorden bemannen. De New York Times meldt dat de Noord-Koreanen op één punt al cp 25 km. ten Noorden van Seoel staan. Vol gens de Zuid-Koreasns? autoriteiten^ zijn hun troepen op één punt Ncord-Kcrea binnengedrongen. Bij het begin van de actie gaf de Ncord-Koreaanse „volksregering" een communiqué uit, waarin werd' gezegd dat hevige defensieve gevechten tegen het le ger van de „marionetten-regering" van Zuid-Korea dat onverwacht een offensief begon, aan de gang zijn. Samen met een heden van het volksleger gingen vcilig- heidsdetachementen tot een tegenaanval over, nadat de vijand tot staan was ge bracht. De Zuid-Koreaanse autoriteiten ontkennen echter categorisch dat zij de aanval ingezet hebben, hetgeen door de UNO-commissie bevestigd wordt. Amerikaanse steun De Zuid-Koreaanse republiek richtte Zondag een dringend verzoek om wapens tot de V.S. om de communistische invasie af te slaan. Na een conferentie op Blaïr cantie teruggekeerde president Truman, minister Acheson cn andere Amerikaanse kopstukken is aan generaal Douglas MacArthur in Tokio opdracht gegeven om alle beschikbare wapenhulp met spoed uit Japan naar Zuid-Korea te zenden. Ameri kaanse officieren zijn reeds naar Korea vertrokken om als waarnemers te funge ren. Het hoofdkwartier van MacArthur maakte voorts bekend dat alle voorberei dingen voor dc verzending van wapens worden getroffen. Een marine-escorte on der bescherming van de luchtmacht zou voor een veilige aflevering van de wapens zorgen. Ditzelfde escorte zal ook voor eva cuatie van Amerikaanse vrouwen en kin deren uit Z.-Korea "zorgen. Zuid-Koreaanse ambassadeur in Washington deelde na afloop van een con ferentie op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken mee, dat de aan val nooit had kunnen worden uitgevoerd wanneer zij niet door de Sovjet-Unie was voorbereid. De Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken zei: „De wereld weet wie de aanvaller is. Opnieuw hebben zij die de mensheid willen knechten de Zondagochtend uitgekozen voor een aan val waarbij niets-vermoedende mensen zonder waarschuwing werden gedood." Vliegtuigen Het hoofdkwartier van MacArthur te Tokio heeft bekend gemaakt, dat 10 Mustang-gevechtsvliegtuigen F 51 naar Zuid-Korea zullen worden gezonden. Ko reaanse piloten zullen de toestellen in Ja pan overnemen. Terugtocht op Seoel "Volgens een radiotelegrafisch bericht uit Seoel is de tegenstand der Zuid-Koreaan se zevende divisie, die de van vitaal stra tegisch belang zijde Oeljongboe-sector ten Noorden van Seoel verdedigt, onder het zware Noord-Koreaanse artillerievuur ge broken. De commandant van de zevende divisie was door een andere bevelhebber vervan gen, doch deze wijziging in de bevelvoe ring, die bedoeld was om de tegenstand op te voeren, heeft niet de gewenste uitwer king gehad. De zevende Zuid-Koreaanse divisie trekt thans snel in de richting van Seoel terug. Nader wordt uit Seoel vernomen LONDEN (Reuter). De 38ste breedte graad, die Noord- en Zuid-Korea scheidt, is reeds lang als een van de gevaarlijkste grenzen beschouwd met betrekking tot de tegenstelling tussen Oost en West. In de afgelopen maanden hebben er zich her haaldelijk grensincidenten voorgedaan. Na verdeling in tweeën van het schier eiland Korea bij een in de oorlog tussen Amerika en Rusland gesloten overeen komst, is sedert de bevrijding van het land van, de Japanners, ongeveer vijf jaar ge leden, zonder succes gestreefd naar her eniging. De meest recente stap in deze richting is nog deze maand gedaan door drie afgezanten van het Noorden, die naar het Zuiden kwamen met voorstellen voor de eenmaking van het land. Zij werden door de Zuidelijke autoriteiten gearresteerd en later werd gezegd, dat twee van hen naar het Zuiden waren overgelopen. Het Noord-Koreaanse „vaderlandse front", dat na de arrestatie der afgezanten hun vrijlating eiste, riep op tot een strijd in het gehele land voor „éénmaking van het vaderland" en beschuldigde de Zuide lijke president, Syngman Rhee, en zijn vol gelingen ervan te pogen „in het belang van de Amerikaanse imperialisten een bur geroorlog te ontketenen tegen de vreed zame eenmaking van het land". Korea heeft ongeveer dertig millioen in woners, die een taal spreken welke een mengsel is van Tartaars, Mongools en Japans. Tijdens de tweede wereldoorlog werd een voorlopige Koreaanse regering van in China vertoevende Koreanen-in-balling- schap opgericht, en op de conferentie van Cairo in 1943 kwamen de Verenigde Staten, China en Engeland overeen, dat Korea, na de nederlaag van Japan, te zijner tijd „vrij en onafhankelijk" zou worden, doch op de tweede conferentie te Moskou in 1945 werd overeengekomen, dat Korea onder trust schap van de grote vier geplaatst zou worden. Bij de nederlaag van Japan aanvaardde de Sovjet-Unie de capitulatie der Japan ners in het Zuiden. Toen pogingen tot een making van Korea zonder succes bleven begonnen de Russsen in het industriële Noorden agrarische hervormingen uit voe ren en een één-partijsysteem op te zetten, terwijl de Amerikanen in het agrarische Zuiden steun geven aan de parlementaire democratie. De Amerikanen steunden Zuid-Korea met jaarlijks honderd-millioen dollar aan economische hulp en verder ook met mi litaire bijstand en advies. Men vertrouwde, dat Zuid-Korea per 1952 op economisch gebied zichzelf zou kunnen bedruipen. Twee-derden van de Koreaanse bevol king woont in het Zuiden doch daaronder bevindt zich een sterke anti-regeringsge zinde groep. De Zuid-Koreaanse republiek heeft een politiemacht van ongeveer vijf tigduizend man. Er zijn een veertiendui zendtal politieke gevangenen. Crisis in politieke situatie ter Sumatra's Oostkust? Hatta in conflict met Volkscongres DJAKARTA. (ANP). De politieke situatie ter Sumatra's Oostkust ontwik kelt zich snel tot een crisis, aldus verneemt de speciale correspondent van het ANP te Djakarta van welingelichte zijde. Zaterdag meldde de correspondent van Aneta te Medan reeds, dat het uitvoerend orgaan van het onlangs gehouden volks congres met 10 tegen 5 stemmen een motie van wantrouwen had aangenomen tegen het beleid van de minister-president der RIS, Mohammed Hatta. Dit congres had enige tijd geleden een motie aangenomen tot aansluiting van de negara Sumatra Timoer bij de Republiek Indonesia. De voorzitter en de vice-voorzitter van het congres hebben deze motie zowel aan de regering der RIS als aan die van de repu bliek Indonesia aangeboden, doch daarna besloot Hatta, in overleg met het bestuur der negara Sumatra Timoer, om de toe stand ongewijzigdte laten totdat de een heidsstaat zou zijn gevormd. De Republiek Indonesia stemde hierin toe en overeengekomen werd, dat Sumatra Timoer niet zou opgaan in de Republiek, doch rechtstreeks in ae toekomstige „ne gara Kesatuan". Hatta heeft dit standpunt sindsdien ge handhaafd en geweigerd terzake conces sies te doen aan het volkscongres. Zelfs zou hij met aftreden hebben gedreigd, indien het congres zou vasthouden aan zijn eis om de Sumatra Timoer onmiddellijk op te heffen en te doen aansluiten bij de Re publiek Indonesia. Opmerkelijk is, dat de afdeling Oostkust der Masjoemi zich geheel achter Hatta heeft geschaard en tegen vorengenoemde Het woord is aan Lichtenberg Ik heb steeds ondervonden dat de zogenaamde slechte mensen erbij winnen, wanneer men hen nauwkeuriger leert kennen, en dat de goeden erbij verliezen. motie heeft gestemd. De Partai Nasional Indonesia, afdeling Oostkust, had reeds voor de stemming aan het hoofdbestuur der PNI een protest gezonden, omdat dc partijraad der PNI een weck tevoren zich had geschaard achter de overeenkomst tussen de RIS en de Republiek Indonesia. Uit een en ander blijkt, dat de politieke situatie ter Oostkust zich toespitst. Poli tieke waarnemers zien daarin een moge lijkheid van onlusten, die te gevaarlijker zouden zijn omdat het wel duidelijk is, dat het volkscongres onder sterke communis tische invloed staat, al is het zelf aller minst communistisch te noemen. Te Djakarta is men zich van dit gevaar bewust, hoewel men van de andere kant critiek hoort op wat wordt genoemd de nog al te feodale houding van het huidige negarabestuur. In een interview voor radio Djakarta zeide Hatta onder meer: Teneinde rust en veiligheid te garanderen hebben wij be sloten niet over te gaan tot opheffing van de negara Sumatra Timoer alvorens de eenheidsstaat tot stand zpl zijn gekomen. Ik heb de vertegenwoordigers van het volkscongres medegedeeld, liever af te tre den dan mijn woord te breken. De oplossing van -dit vraagstuk vereist tact en beleid. Er bestaat een psychologi sche factor, namelijk deze, dat de aanhan gers van ae negara ter Oostkust worden geleid door vrees voor een tweede sociale revolutie, die volgens hen zal plaats vinden, indien de negara zo maar door de repu bliek wordt „opgeslokt". Op de Amsterdamsestraatweg bij Abcoude gebeurde Zondagmorgen een zeer ernstig auto-ongeluk. Een autobus kwam in botsing met een personen auto. Dc vier inzittenden, twee dames en twee herenwerden ernstig gewond. ruim twintig Noord-Koreaanse gevechts wagens in de Oeijongboecorridor zijn door- gebroken, waarbij zij een positie hebben bereikt op enige kilometers ten Noorden van Seoel. De Zuid-Koreanen brachten daarop „zelfmoordbrigades" in het vuur, die erin zijn geslaagd ten minste twaalf der aan vallende gevechtswagens buiten gevecht Ite stellen, aldus meldt het hoofdkwartier van generaal McArthur te Tokio. UNO-leden moeten zich van steun aan Noord-Korea onthouden Op verzoek van de Verenigde Staten is de Veiligheidsraad gisteren in spoedver gadering bijeengekomen om de situatie in Korea te bespreken. De Russische afge vaardigde was niet aanwezig omdat zijn land de raad boycot zolang de Chinese nationalistische afgevaardigde er zitting in heeft. De secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, zei dat de militaire actie van Noord-Korea een directe schending van het Handvest van de UNO is en dat de Veiligheidsraad stappen moet ondernemen cm de vrede te herstellen. De Amerikaan se afgevaardigde, Ernest Gross, qualifi- ceerde de actie als volkomen onwettig en niet-uitgelokt en diende een resolutie in, die Noord-Korea verzoekt zijn troepen terug te trekken tot achter de 38ste breed tegraad en die de inval in Zuid-Korea als een daad van aggressie bestempelt. Nadat enige wijzigingen in de resolutie waren aangebracht, werd deze door 9 van de 10 aanwezige leden aanvaard. Zij geeft nu het bevel het vuren te sta ken, verzoekt Noord-Korea haar troepen terug te trekken en vraagt de UNO-com missie voor Korea om haar oordeel over de situatie. Op alle leden van de raad wordt een beroep gedaan om zich te ont houden van hulp aan de Noord-Koreaanse regering. Een Joegoslavisch voorstel om een ver tegenwoordiger vaii Noord-Korea in de raad te ontbieden werd verworpen. Men verwacht dat de V.S. Dinsdag de Veilig heidsraad zullen verzoeken over te gaan tot het nemeïi van economische en zo nodig militaire sancties tegen Noord-Korea, indien de volksregering zou v/etgeron de resolutie van de Veiligheidsraad na te komen. Indien Noord-Korea de resolutie niet nakomt, is ieder lid van de UNO ge rechtigd hulp van militaire of andere aard aan Zuid-Korea te verschaffen, zo zeiden hooggeplaatste functionarissen van de Amerikaanse delegatie bij de UNO. Men beschouwt in Lake Success het geval Korea als een zeer ernstige krachtproef tussen Oost en West. Welingelichte kringen in Den Haag zijn van mening, dat de aanval op Zuid-Korea een krachtproef zal betekenen voor de Amerikaanse politiek in Azië. Men kan na deze aanslag op de zelfstandigheid van een onafhankelijke staat, volgens de berichten met gebruikmaking van de meest moderne wapenen, constateren, dat men uit het stadium van de koude oorlog begint te ge raken in een fase, waarin actief wordt ge vochten. Indien de Verenigde Staten Zuid- Korea aan zijn lot zouden overlaten, zou den de gevolgen voor Zuid-Azië van vér strekkende betekenis kunnen zijn. In deze kringen gelooft men daarom stellig, dat de Verenigde Staten niet zullen terugdeinzen voor actieve steun aan de bedreigde staat. Ook in Washington is men van mening, dat het Amerikaanse prestige op het spel staat eh dat de V.S. krachtig zullen moeten reageren, al zullen zij moeten proberen de strijd tot Korea te beperken. Men heeft de indruk dat de Sovjets willen proberen te zien hoe ver zij kunnen gaan en tevens prestige-winst willen boeken in Azië. In Lake Success is men van mening dat het geval-Korea wel eens tot het uittreden van de Sovjet-Unie uit de UNO zou kunnen leiden. In Londen is men van mening dat de houding der V.S. beslissend zal zijn. Waar nemers aldaar zijn van mening dat thans zal moeten blijken of de V.S. bereid zijn zich moeite te getroosten om te voorkomen dat Zuid-Korea als niet-communistisch bruggehoofd teloor gaat. Zouden de V.S. Zuid-Korea steunen, dan kan het een kost bare politiek worden, omdat men het land militair op de been zal moeten houden, zonder het tot een oorlogsverklaring te laten komen. In het gunstigste geval kan er een tweede kwestie-Griekenland uit voortkomen, zo meent men in Londen. Resten van vermiste vliegtuig in Lake Michigan gevonden 55 inzittenden verongelukt CLEVELAND. Leden van de Ameri kaanse kustwacht hebben Zondagavond delen van een vliegtuigvleugel, vermoe delijk toebehorend aan het sinds Vrijdag nacht vermiste toestel van de „Northwest Airlines", in het Michigan-meer gevonden. Ook een fragment van het vliegerslog boek en verschillende dekens met de ini tialen „N.W." .werden gevonden. „Northwest Airlines" hebben na het be kend worden van deze vondsten een lijst gepubliceerd van „de 55 slachtoffers", voor het grootste deel inwoners van de streek van New-York en studenten die met vacan- tie naar huis reisden. Het toestel dat een Twee overlevenden van een Frans leger- toestel van het type Junker, dat twaalf da gen geleden op Madagascar werd vermist, zijn 45 km van het dorp Fito in het Ivan- draodal aangetroffen. Zij zeiden, dat zich nog vier zwaar gewonden bij het wrak be vonden. Tien anderen, allen militairen, wa ren omgekomen. Militaire reddingsploegen en burgers, ge leid door vliegtuigen, spoeden zich in aller ijl naar de plaats des onheils. Zaterdag is in Lancashire (Engeland) een Brits vliegtuig, dat van West-Hartlepool naar Blackpool op weg was, verongelukt, waarbij de vier inzetténden het leven ver loren. Franse regering gevallen Queuille informateur Zoals wil nog in een deel van onze vorige editie konden melden is dc Franse regering Zaterdagmorgen bij de stemming over de motie van ver trouwen verslagen met 352 tegen 230 stemmen. Communisten, socialisten, Gaullisten en een aantal rechtse en radicale afgevaar digden bewerkstelligden door hun tegen stemmen dit resultaat, Minister-president Bidault verklaarde kort voor de stemming dat de conferentie over het Plan-Schuman, wat ook het lot der regering zou zijn, voortgang zal vinden. President Auriol heeft vanochtend Henri Queuille verzocht een kabinet te willen samenstellen. Queuille verklaarde dat hij bij de huidige stand van zaken slechts een „informatieve opdracht" kon aanvaarden. Auriol heeft hem daarop zulk een opdracht gegeven. Doet Bevin water in zijn wijn? Volgens de politieke correspondent van de „Sunday Dispatch" heeft de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Bevin, het kabinet aangeraden om in de regerings motie ten aanzien van het plan-Schuman een belofte van bereidheid in te lassen om deel te nemen aan de Par ij se conferentie, als poging om het debat in het Lagerhuis te winnen. Het zou Engeland in de gele genheid stellen om later aan de conferen tie deel te nemen en tevens dc regering vrijwaren voor een nederlaag. HET WEER AFGEBEELD Ons land bevond zich vandaag onder invloed van een gebied van hoge lucht druk. Tussen een diepe depressie op de Oceaan en het hogè drukgebied bij de Azoren komt een vochtige en tamelijk warme Zuid-Westelijke luchtstroming voor. Hierin beweegt zich een met de Oceaandepressie samenhangend Jron- iensysteem naar het Oosten. In Ierland gaf dit vanmorgen reeds tot 'egenval aanleiding. Morgen zal ook ons land onder invloed van het fronten- rysteem komen. Weerbericht MATIGE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond to: Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: ?»Ieest matige Zuidwestelijke wir.d. Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Iets hogero temperaturen. 27 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur Maan op 19,11 uur. onder 1.38 uur Hoog en laag water ia IJmuidcn Maandag 2G Juni: Hoog water- 12.19 en 00.00 uur. Laag water: 7.40 en 20.18 uur. Dinsdag 27 Juni: Hoog water: 0.48 en 13.23 uur. Laag water: 8.42 en 21.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1