c D De eigendommen van het „Noordhollands Landschap" Radio geeft Woensdag WAARBORG DAHPO Wereldnieuws Dinsdag 27 Juni 1950 De stichting die nog veel kan doen voor de natuur bescherming als zij de sympathie der bevolking krijgt In een vorig artikel hebben wij er op ge wezen dat wil Nederland dat steeds meer bewoners krijgt en waar gedurig meer gronden worden bestemd voor huizenbouw, industrialisatie en wegenaanleg en waar ook steeds meer woeste- en heigronden ontgonnen worden voor de land- en tuin bouw bewoonbaar blijven, voldoende gronden „beschermd" moeten worden. De natuurreservaten hebben een dubbele betekenis. Het zijn in hoofdzaak recreatie gebieden. maar ook zijn bepaalde gebieden slechts voor weinigen toegankelijk, omdat zij ongeschonden bewaard moeten blijven om het behoud te waarborgen van een zeldzame flora of fauna. „Het Noord-Hollands Landschap" heeft acht terreinen in eigendom of pacht. In gezelschap van het bestuur prof. ir. T. H. van Wisselingh, hoofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat te Haarlem, is voorzit ter hebben wij een tocht langs deze ter reinen gemaakt. „Wildrijk" onder Zijpe Het grootste terrein is „Wildrijk" coder Zijpe, een bos van 18 ha. Het bijzondere is dat dit het enige bos in de overigens kale kop van Noordholland is. Er zijn ongetwij feld mooiere bossen in onze provincie, maar het zou toch te betreuren zijn. als dit ter rein verloren zou zijn gegaan. In het voor jaar is het in het bijzonder een lustoord, want er bloeien duizenden wilde hyacin ten, blauw en rose. Bovendien nog dui zenden lelietjes van dalen. „Wildrijk" is toegankelijk voor enkele dubbeltjes en velen in de omgeving zijn vaste bezoekers. De naam „Wildrijk" .wijst er op dat er veel wild zit. Ook zoeken veel vogels er een wijkplaats. In de verte ziet men het „Zwanenwater", een groot duingebied met moerassen, waar lepelaars broeden. Er zijn pogingen gedaan door het Staatsbosbeheer om dit complex, dat uit een oogpunt van natuurbescherming van veel waarde is, aan te kopen, maar dit plan is niet uitgevoerd kunnen worden, omdat Financiën bezwaar had het geld daarvoor op tafel te leggen. Wei- en rietland bij de Die onder Limmen Het zijn slechts 4 ha wei- en rietland aan beide kanten van de Die, een natuurlijk veenwater, onder Limmen. Het is niet ge makkelijk daar te komen, men moet er een wandeling over weilanden van een half uur voor over hebben en bovendien dan nog over enige hekken klimmen. Maar als men er eenmaal is, dan wordt deze moeite ruimschoots beloond. Het betreft hier wei land zoals er nog slechts weinig is. Vroeger was dat anders. De boer bemestte het land dicht bij zijn boerderij, maar op het verderaf gelegen land liet hij het gras on gestoord groeien. Dat had tengevolge dat er veel meer op groeide dan gras, boterbloe men en pinksterbloemen. Op het weiland bij de Die zagen wij een rijke en kleurige verzameling orchideeën, dopheide, slee doorn en brem. Verder veenmos en varens. Nadat de kunstmest gekomen is zijn deze natuurlijke weiden geheel verdwenen. Het „Hardergat" bij Schoor! Het „Hardergat" ligt onder Groet, dicht bij Schoorl. Het is een stukje weiland van 4 ha dat onmiddellijk aan de duinvoet ligt. Het is in de loop der jaren ontstaan door dat hier water uit de duinen wegloopt, dat in een watertje samenvloeit, dat dit stukje weiland doorsnijdt. Zelden heeft men dat, zoals hier, koeien en schapen kunnen grazen op enkele tientallen meters van de duinen. Daarbij komt nog dat de gehele omgeving meewerkt om een schilderachtig geheel te verkrijgen, dat helaas verstoord wordt door kampeertenten. Het stichtings bestuur heeft niets tegen kampeergelegen- heden, maar zij moeten gezet worden op plaatsen waar zij niet storend zijn voor de omgeving. Daarom zal getracht worden nog enige grond bij het „Hardergat" aan te kopen, niet alleen om een mooi oud huisje dat daarop staat voor het nage- ADVERTENTIE Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- c-n zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baar waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0-83, f 2.08 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Altviool en piano. 11.25 Lichte muziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Setxet. 13.45 Platen. 14.00 Reportage 15.00 Koor, orkest en solist. 15.40 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Ka merorkest en soliste. 17.45 Regeringsuitzen- "ding. 13.00 Fanfarecorps. 18.30 Lichte mu ziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Voordracht. 10.30 Platen. 19.40 Rnchokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Residentie-orkest, koor en so listen. 20.50 Vacantielectuur. 21.1021.20 Platen. 22.20 Theaterkoor. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8-50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pla ten. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13 15 Orgel en zang. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Platen 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18,20 Actualiteiten, 18.30 Voor de strijdkrachten. 1900 Parlementair overzicht. 19.15 Zang. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Metropole-orkest. 21.00 „De buitengewone baby", hoorspel. 21.50 Kwartet. 22.10 Wetenschappelijke cau serie. 22 25 Symphonieconcert. 23.00 J4ieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12 00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12 32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14 00 Franse les. 14.20 en 14.45 Pla ten. 15.00 Lezing 15.10 Jazzmuziek. 35.45 Orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Dansmuziek. 18.00 Platen. slacht te houden, maar ook om van die kampeerhutten in de onmïddelijke nabij heid af te komen. „De grote batterij" en de „Haddinksbraak" bij Halfweg De stichting heeft 6 ha grond in pacht ten Noorden van de spoorbaan Haarlem Amsterdam, in de omgeving van Halfweg. Dit is „de grote batterij", die in de Napo leontische tijd is gemaakt om de bij Ber gen gelande Engelsen en Russen te keren. Er werd daar toen een hoogte gemaakt van" in de nabijheid uitgegraven grond. Op den duur is op dit terrein een interessante groei van planten en bloemen gekomen, terwijl er zich ook veel vogels nestelden. Er zal worden aangekocht de „Haddinks braak", een terrein van 2 ha dicht bij „de grote batterij". Dit is een mooi stukje laagveengebied met een rijke plantengroei, het enige „wilde" stukje natuur dat over gebleven is tussen Haarlem en Amsterdam. De „Haddinksbraak" is indertijd ontstaan door een doorbraak van de IJdijk. Kleiput bij Schellinkhout Bij Schellinkhout, in de nabijheid van Hoorn, heeft de stichting een terrein van 2 ha in bezit. Het is een oude kleiput, waar een broed-kolonie van kapmeeuwen ge vonden wordt. Bij Crailose brug Bij Crailose brug, tusen Hilversum en Bussum, heeft de stichting V/t ha terrein van de Nederlandse Spoorwegen in pacht gekregen. Het is een vroegere stortplaats van kalk, nu een goede groeiplaats van orchideeën. Het llperveld Van het llperveld, in de omgeving van Ilpendam, heeft de stichting nu nog slechts 4 ha in eigendom. Maar er zijn plannen van veel verdere strekking. Het betreft hier een gebied van 450 ha, een oud zilt veen- polderland. weiland, rietland en moeras, van specifiek Noordhollands karakter. De instandhouding daarvan is zeer gewenst, omdat hier inderdaad van een natuurmonu ment gesproken kan worden. Ook cultuur historisch is het gebied van belang, onder meer wegens de oude primitieve ontslui ting van het terrein met behulp van water wegen. De waterrijkdom is groot en vele rietkragen verrijken het landschap. De recreatie-mogelijkheden beperken zich thans tot de kleine watersport, roeien en kanovaren. Ook kunnen er kleine mo torvaartuigen en zeilscheepjes varen. Ook voor de hengelsport en de ijssport zijn grote mogelijkheden aanwezig. Er was reeds een regeling getroffen dat het gehele llperveld door de stichting zou worden aangekocht, waarbij rijk en pro vincie zouden bijdragen. In de Provinciale Staten van Noordholland is het voorstel om aan de regeling mee te werken evenwel aangehouden, omdat er bezwaren van land bouwerszode tegen de aankoop waren ge rezen. Door de aankoop zou ontginning van het terrein onmogelijk worden, maar ADVERTENTIE VAN BUITEN ÈN VAN BINNEN Alle Waarborg-kleding heeft apart gemaakt binnenwerk, Waarborg-binnenwerk! Dat geeft blijvende pasvorm aan de goede coupe en bewerking. WAARBORG-COSTUUMS in diverse prijzen van f 84.— tot f 144 Zomercost. f 61.- tot f84.- Sportcolberts f 35tot f65.- Pantalons f 17.50tot f45.- Eg. kat.reg.j. f35.- tot f95.- Kat. jongenspakjes v.a. f 9.50 25 zaken in Nederland. wel wil het stichtingsbestuur medewerken tot een vrijwillige ruiling van terreinen onder de verschillende eigenaars. Gehoopt wordt dat de bezwaren tegen de aankoop, alsnog ondervangen kunnen worden, zodat' de oorspronkelijke plannen binnenkort nog doorgang kunnen vinden. Komt het daar toe dan wil het stichtingsbestuur ook mede werken om dit recreatiegebied zoveel mo gelijk te ontsluiten, bijvoorbeeld door het laten aanleggen van een rijwielpad. De bezittingen van „Het Noord-Hollands Landschap" zijn nog betrekkelijk klein. De stichting heeft evenwel grote plannen. Daarbij zijn ook de belangen van de be woners van Haarlem en omgeving betrok ken. Meer mogen wij daarvan op dit moment niet zeggen. Maar het moge een aansporing zijn om zich aan te melden als donateur. De minimum-bijdrage is 2.50 per jaar. Secretaris is mr. H. Westermarm, Herengracht 508 te Amsterdam. Hoe meer donateurs er komen, hoe meer de stichting kan doen. 18.15 Causerie. 10 Vc Verhoging van straf geëist tegen voormalige „Haupt- sturmführer" Hij bereidde de executie van 117 Nederlanders bij Woeste Hoeve voor. De 44-jarige Duitser O. C. Gerbig uit Schlüttern, een voormalige „Hauptsturm- führer", verscheen Maandag voor de Bij zondere Raad van Cassatie. Zowel hij als de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem hadden beroep in cassatie aangetekend tegen de sententie van dit hof, waarbij G. tot 10 jaren rijks werkinrichting met aftrek was veroor deeld. Aan G. was ten laste gelegd dat hij in Februari 1945 te Almelo aan twee ondergeschikten de opdracht had gegeven een arrestant van de Sipo van het leven te beroven, Een maand later zou hij maat regelen hebben genomen voor het fusil leren van 117 Nederlanders bij de Woeste Hoeve, als represaille op de aanslag op Rauter. Op 10 April 1945 zou hij aan een zijner ondergeschikten de opdracht hebben ge geven tot het fusilleren van een 12-tal Nederlandse gevangenen, die in het „Lager Mia" te Apeldoorn zonder vorm van pro ces ter dood werden gebracht. G. zeide dat hij van 1933 af tot aan het einde van de oorlog overtuigd nationaal- socialist was geweest, omdat hij in de ideologie ervan geloofde. De verdediger, mr. B. Stoppelsteen uit Amsterdam, zei dat de fusillade van de 117 Nederlanders bij de Woeste Hoeve ge schied was op last van Berlijn. Het was na de aanslag op Rauter, een order, gegeven door de hoogste instantie. Het zich ont trekken aan deze order zou volgens plei ter onmogelijk zijn geweest. De procureur-fiscaal bij de raad wilde wel de omstandigheid in aanmerking nemen dat requirant nooit uit eigen initiatief had gehandeld, en slechts een radertje was geweest in het grote geheel. Toch achtte hij verhoging van de straf gerechtvaardigd en concludeerde tot 14 jaar met aftrek. 12 Juli zal de Bijzondere Raad van Cas satie uitspraak doen. Deelneming van de staat in het kapitaal der Hoogovens Bij de Tweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp tot wijziging van het zevende hoofdstuk der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1950 (Deelneming in het uit te breiden kapitaal van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te IJmuiden). Dit wetsontwerp heeft ten doel de finan ciële gevolgen te regelen, voortvloeiende uit de deelneming van de Staat in het uit te breiden kapitaal van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. EINDEXAMEN GYMNASIUM Aan het Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum te Overveen zijn geslaagd de dames: D. van Persoonlijkheids-verandering door uitwendige beïnvloeding In de te Maastricht gehouden jaarverga dering van de R.K. Artsenvereniging is gesproken over het onderwerp: Opzette lijke persoonlijkheidsverandering door uit wendige beïnvloeding, in het bizonder langs pharmacologische weg. Prof. dr. C. Heymans uit Gent besprak het gebruik van bepaalde middelen om de persoonlijkheid van een verdachte te be ïnvloeden en zijn krachten te verzwak ken. In vele gevallen kan de verdachte, die een bekentenis heeft afgelegd, zich naderhand niet meer herinneren, hoe hij tot die bekentenis is gekomen. Dr. C. Moonen uit Wittem sprak over het morele oordeel óver deze methode. Hij achtte een totale afwijzing van de methode niet voldoende gemotiveerd door het feit, dat autoritaire regimes in Oost- Europa hiervan misbruik maken. Wel kwam dr. Moonen tot de conclusie, dat een diep ingrijpen op de gesignaleerde wijze in het innerlijk van de mens moreel on toelaatbaar is. Niemand heeft het recht in het persoonlijk domein van een mens op misdadige wijze in te grijpen. Prof. dr. E. Carp uit Leiden, besprak de psychische zijde van de persoonlijkheids verandering. Het staat vast, zo zeide hij, dat de intellectuele en morele betrouw baarheid van een persoon ten sterkste be- invloed kan worden door psychologisch en pharmacologisch ingrijpen. De toege paste methoden, voor zover daarvan een en ander bekend is, veroorzaken een ge voel van sterke onzekerheid. ADVERTENTIE Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der. Moeder en kind. Heropbouw van bedrijven der Deli Mij is vrijwel voltooid Alleen verlies op de nog geringe rubberproductie De N.V. Deli-Maatschappij te Amster dam heeft verslag uitgebracht over de boekjaren 1947/48 en 1948/49. Het eerste boekjaar is afgesloten met een winst van 581.228, dat naar nieuwe rekening wordt overgebracht. Het tweede verslagjaar le verde na extra afschrijvingen ad ƒ4.800.000 en enkele voorzieningen, een winst op van ƒ1.951.505. Hieruit wordt een dividend van 6 voorgesteld. Omstreeks de jaarwisseling 1947/48 kon den alle ondernemingen weer in beheer worden genomen. In de eerste helft van 1948 werd gestadig aan de wederopbouw van het bedrijf gewerkt. In de tweede helft ontstond echter een politieke onrust en aan het einde was het met de rust en veiligheid in Deli .gedaan. In 1949 moest de veiligheid gesteld worden boven de productie. Desalniettemin is de productie bevredigend geweest. Sedert de souverei- niteitsoverdracht in December 1949 is de veiligheid in Deli weer belangrijk beter geworden. De herbouw van het bedrijf in Deli is thans zo goed als voltooid. De weersomstandigheden voor de ta bakscultuur zijn in 1949 gunstig geweest. De resultaten van deze tabaksoogst wor den pas in het volgend jaarverslag ver werkt. De prijzen waren bevredigend. Een aantal nieuwe afnemers interesseert zich voor de Delïtabak. Dit is in belangrijke mate te danken aan de rechtstreekse ver kopen te New York. Ook vele Duitse siga renfabrikanten hebben zich wederom on der de kopers geschaard. Als gevolgd van het tekort aan arbei ders en onveilgiheid was het niet moge lijk het gehele rubberareaal van 4182 ha. in tap te brengen. In 1947/48 werd totaal 363.457 kg. (droog) geoogst. Dat jaar sloot met een verlies van ƒ142.651. In het boek jaar 1948/49 bedroeg de oogst 1.696.242 kg. De prijzen waren bevredigend. De gepro duceerde hoeveelheid was echter nog te gering om de exploitatie lonend te maken en dit boekjaar werd na volledige normale afschrijvingen plus afschrijving van 50 van de herstelkosten met een nadelig saldo van 1.410.514 afgesloten. De ra ming van de oogst 1949/50 bedraagt j 2.250 ton. Gedurende 1947/48 werd 648.985 kg. olie en 162.246 kg. kernen geoogst. In het volgend boekjaar was de productie 7.064.100 kg. olie cn 1.261.725 kg. kernen. Dank zij de bevredigende prijzen werd een voordelig saldo van 2.539.155 be haald. De taxatie voor 1949/50 bedraagt 11.000 ton olie en 1950 ton kernen. De financiële resultaten van de dochter onderneming, de Imperial Agricultural Corporation, zijn bevredigend geweest. Dit bedrijf houdt zich in hoofdzaak bezig met het produceren en verhandelen van Ame rikaans dekblad. Op het aandelenbezit ad 2.000.000 van de Waterleiding maat schappij „Ajer Beresih" is 8 interim dividend over het boekjaar 1948/49 uit gekeerd. Internationaal radiocongres in Scheveningeri De Nederlandse P.T.T. zal als gast- vrouwe optreden bij een internationaal radiocongres te Scheveningen, dat op 25 September zal beginnen en zes tot acht manaden zal duren. Aan dit congres zullen haar' schatting 83 landen met 420 gedelegeerden deelne men. De technische en de administratieve secretariaten zullen ongeveer 180 man per soneel omvatten. In Kopenhagen is het vorig jaar een verdeling van golflengten voor de omroep tot stand gekomen. Grote problemen bestaan echter nog ten aanzien van de verdeling van de golf lengten voor de wereldomroep, voor lucht vaart, scheepvaart, televisie, radar, kust- radio, voor militair gebruik en voor het commercieel radioverkeer. Deze conferentie van de Internationale Unie voor Telecommunicatie, zal „Bijzon dere Internationale Conferentie voor Ra dioverbindingen" heten. In overleg met de Rijksgebouwendienst zal het Kurhauscomplex worden gehuurd en speciaal voor dit congres van verwar ming worden voorzien. De gedelegeerden en de staf zullen in 27 hotels worden on dergebracht. De kosten worden voor een groot deel door de Telegraaf-unie gedra gen. Naar de heer Neher, directeur-gene raal der P.T.T. verklaarde, zal door deze conferentie een zeer groot bedrag aan deviezen binnenstromen. Het grootste voordeel is, dat vooraanstaande mensen uit alle landen door langdurig verblijf en excursies Nederland goed zullen leren kennen. De ontvangst der buitenlandse gasten zal sober, maar waardig zijn, aldus de heer Neher. „ORANJE" EN ..DORSETSHIRE" MORGEN IN AMSTERDAM Het m.s. „Oranje" wordt in de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks halfvier voor IJmuiden verwacht. De ontscheping van de 800 passagiers uit Indonesië zal Woensdagmorgen om 9 uur in Amsterdam beginnen. De ontscheping der passagiers van het m.s. „Dorsetshire", welk schip eveneens Woensdag te Amsterdam wordt verwacht, zal omstreeks half een beginnen. Gelijkmaking van accijnzen in de Beneluxlanden Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoe ring van het op 18 Februari 1950 onder tekende Benelux-verdrag in zake unificatie van accijnzen en van het waarborgrecht. Dit wetsontwerp omvat, behalve de goed keuring van het verdrag, de wijzigingen welke op grond van deze conventie in de Nederlandse accijnswetgeving moeten worden aangebracht De belangrijkste daarvan zijn: Afschaffing van de zoutaccijns ad f 9, per 100 kg; verhoging van de gedistilleerd- accijns van f 320 tot f 596,50 per hectoliter van 50 verlaging van de bieraccijns van f 3,70 tot gemiddeld f 2,26 per hectoliter graad; verlaging van de suikeraccijns van f 29,25 tot f 14,per 100 kg en wijziging van de waarborgbelasting in een waarborg recht, dat voortaan ook van platinawer- ken zal worden geheven. Het waarborg recht voor gouden en zilveren werken zal respectievelijk f 15,en f0,70 per 100 gram gaan bedragen, hetgeen ongeveer de helft is van de huidige waarborgbelasting. Voor platinawerken zal het f 22,per 100 gram bedragen. De in het verdrag vastgestelde Bene- lux-tarieven van de tabaks-accijns en de benzinebelasting zijn inmiddels reeds in Nederland van kracht. Omtrent de tijdstippen waarop deze wij zigingen van de accijnsbedragen in wer king zullen treden, staat nog niets vast. Het wetsontwerp bepaalt, dat deze tijd stippen nader door de Kroon zullen worden vastgesteld. Hierover zal overleg tussen de drie regeringen nodig zijn. Tenslotte wordt bij dit nieuwe verdrag de conventie van 16 December 1948, waarin een ge deelte van de accijnzen werd geünificeerd, ingetrokken. Het thans aan de Tweede Kamer ter goedkeuring voorgelegde ver drag omvat de gelijkmaking in de Benelux landen van alle accijnzen en van het waar borgrecht. Leniging sociale nood van gerepatrieerden gevraagd In Utrecht is Zaterdagmiddag een ver gadering gehouden van de Nederlands- Indische Bond van Ex-krijgsgevangenen en Gerepatrieerden (N.I.B.E.G.), de Vereni ging van gepensionneerde onderofficieren van het K.N.I.L. „Madjoe", de Bond van Gepensionneerde Landsdienaren en Amb tenaren van Locale Ressorten, de S.V.O. (Samenwerkende Organisaties van Over heidspersoneel) en de S.I.W.O. (Samen werkende Indische Werknemers Organisa ties). In deze bijeenkomst hebben generaal- majoor b. d. H. J. D. de Fremery, W. H. Lichtveld, Th. de Korte, S. Japin en J. W. Vermeulen gesproken over de sociaal-eco nomische en de rechtspositie der ambtena ren, die thans uit Indonesië gerepatrieerd zijn of zullen repatriëren. De heer C. J. J. Hogenboom, bestuurslid van de N.I.B.E.G., stelde tot slot van de vergadering aanneming van een resolutie voor. In de resolutie wordt er op aange drongen op korte termijn maatregelen te treffen om te voorzien in de sociale nood van de gerepatrieerden. De verwachting wordt uitgesproken dat de daarvoor in aanmerking komende organisaties over eenkomstig haar doel en het terrein harer werkzaamheden gekend zullen worden in het treffen der voorzieningen en het recht tot medewerking bij het uitvoeren der door de regering te nemen maatregelen. Ten slotte werd de verwachting uitgesproken dat elke discriminatie naar afkomst of plaats van vestiging der gerepatrieerden zal wor den vermeden. De resolutie werd met al gemene stemmen aangenomen. Zendmast voor televisiezender komt in Jaarsveld De .installatie voor de Nederlandse tele visiezender is vrijwel gereed. Het wachten is op de bestelde 200 meter hoge zendmast, welke in Jaarsveld zal verrijzen. De moei lijkheden, welke verbonden zijn aan het funderen van een dergelijke mast in de slappe bodem, zijn vrijwel opgelost. Waar de studio zal komen is nog niet beslist. Een van de redenen hiervan is, dat men een geheel trillingvrije ruimte moet hebben. Hoewel een voormalige garage aan de Kerkstraat te Hilversum eerst een ge- schikte plaats leek, kijkt men nog steeds naar andere ruimten uit. Ook over het aan bod om de studio van „Cinetone" in Dui- vendrecht te gebruiken is nog niet beslist. Van de studio uit zullen televisie-uit zendingen zowel per kabel als via een straalzender naar de hoofdzender te Jaarsveld kunnen worden overgebracht. POST VOOR DE „PAETS VAN TROOSTWIJCK". Op 4 Juli zal voor de laatste maal tijdens deze reis post worden uitgereikt aan de opvarenden van Hr. Ms. „Paets van Troost- wijck". De brieven dienen in Nederland uiterlijk 1 Juli ter post te zijn bezorgd, ge frankeerd volgens het in het internationaal verkeerd geldende tarief. De adressering moet luiden: rang/kwali teit, naam en stamboeknummer, a/b Hr. Ms. „Paets van Troostwijck", p/a Amster dam-Schiphol. Andere aanduidingen mo gen niet in het adres worden opgenomen. PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Nieuws. 19.30 Platen. 1950 Feuilleton. 20.00 Orkest c-n solist. 2" 00 Actualiteiten. 21.15 Ethr.ïsche muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Con cert. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. 'oor de soldaten. 19.001 Hees (A). E. Hondius (A), M. Quint (A). E. M. Schroder (A.) en de heren: P. ter "Haar (A.). J. J. var. Thiel <A.). Afgewezen: geeen. Van de in totaal reeds geëxamineerde 12 candidaten werd een afgewezen. 21. Panda's taxi stond roerloos midden op een landweg, en in geen velden of we gen was een benzine-pomp te zien. Maar Graaf Isen Grim liet zich niet uit het veld 1 slaan. Panda mocht dan al pruttelen: „We komen hier nooit meer vandaan.... en we weten niet eens of dit wel de goede weg ismaar Isen Grim stootte alleen maar een grimmige lach uit en verliet de wagen. „Wacht maar eens!" beloofde hij grimmig. Dacht je, dat ik me door een Gemaskerde tegen liet houden wanneer ik naar het Koninklijk Hof wil? Ik niet!" Toe vallig kwam er nu net van de andere kant een auto aan rijden, en de graaf stelde zich in een heldhaftige houding midden op dc weg op, waarbij hij zó gebiedend met zijn hand zwaaide, dat de bestuurder van die andere auto onmiddellijk gehoorzaam stop te. Dit was de heer Maffelaar een orde lievend, maar geenszins dapper burger. „Stop!" riep Graaf Isen Grim bars en de heer Maffelaar dacht niet anders of dit was een van die ijverige ambtenaren die op alle tijden van dag en nacht in de weer zijn om auto's te laten stoppen en dan papieren in te kijken. Maar de Graaf hielp hem uit de. droom. „Hebt u nog benzine over?" vroeg hij streng. „Jaeh dat wel," stotterde de heer Maffelaar, „maar eerlijk gezegd.ik kan er tot mijn spijt niets van missen....". „Spijt?" riep de Graaf. „Zei u spijl? Man spijl zul je pas krijgen wanneer je me die benzine niét geeft!" En met die woorden trok hij drei gend zijn degen..... Volksdemocratie. Dezer dagen werd in Hongarije een groot aantal (naar men zegt 300) leden van de sociaal-demo cratische partij, die in 1948 niet in stemden met de samensmelting met de communisten, gearresteerd. Onder hen zouden zich bevinden de voormalige minister van justitie, in de bij de bevrijding te Debrecen gevorm de voorlopige regering, Valentin en mevrouw Anna Ketly, gewezen lid van het bestuur der sociaal-democratische partij en oud-voorzitster van het par lement. Aanvaring. Het passagiersschip „City of Cleveland III", dat pleziertochten maakt op het Huron-meer (Noord- Amerika), is in zware mist in aanva ring gekomen met het Noorse vracht schip „Ravnefjell". Drie passagiers aan boord van het pleziervaartuig werden gedood, één wordt vermist en velen liepen verwondingen op. De boeg van het vrachtschip scheurde tien luxe hut ten op het dek open. Nadat beide sche pen tussen de wrakstukken slachtoffers hadden opgepikt, konden zij op eigen kracht hun weg vervolgen. Vrijheid. Een honderdtal anti-communis tische intellectuelen uit zestien landen zijn Maandag te Berlijn bijeen geko men voor een „congres voor culturele vrijheid". Onder hen bevindt zich prof. H. Brugmans. Het congres, dat bijeenkomt in liet Titania Palast in de Amerikaanse sec tor werd verwelkomd door burge meester prof. Reuter, die verklaarde: „Wij zijn hier om de volken der wereld te zeggen, dat wij strijden voor vrij heid van meningsuiting overal en dat wij tegen het tyrannieke bewind zijn, dat van Wladiwostok tot de Elbe re geert". Onverstoorbaar. Publiek, gerechtsambte naren en gendarmes wierpen zich plat op de grond toen revolverschoten giste ren in het Brusselse paleis van justitie weerklonken. De schoten werden gelost door Joseph Delpirre, die zich hoorde veroordelen tot levenslange gevange nisstraf wegens verraad van Belgische verzetslieden tijdens de oorlog. Terwijl de president van het hof uitspraak deed, haalde Delpirre een revolver te voorschijn en schoot een kogel door zijn been. Toen de president rustig ver der ging, richtte Delpirre de revolver op Leon Keers.tock, een mede-verdach te die werd vrijgesproken. Het schot miste zijn doel. Ofschoon vrijwel ieder een' rondom hem zich plat op de grond wierp, las de president onverstoorbaar verder. Hij keek slechts een paar maal op. De gendarmes ontwapenden Del pirre tenslotte en sleepten hem de rechtszaal uit. Vadertje Staat. Maarschalk Tito heeft in een rede in de nationale vergadering verklaard, dat de „grootste tragedie" van de arbeidende klasse en het voor uitstrevende deel van de wereld het feit is, dat de bolsjewistische leiders „de hersens van de leiders der andere com munistische, par tij en hebben geketend". Hij diende een nieuw wetsontwerp in tot het doen beheren van staatsonder nemingen door collectieve arbeiders organen. „In de Sovjet-Unie zijn de productie middelen, 31 jaar. na de Octoberrevolu- tie, in handen van de staat enis de leuze: „cle fabrieken aan de .arbeiders" niet vervuld",aldus Tito. Snel. Stanley Sayres heeft met zijn motor boot „Slo-Mo-Shun" het snelheids record van sir Malcolm Campbell ge broken. Hij bereikte op het Washington Meer een snelhejd van 160.3255 mijl per uur. Alleen. De 71-jarige Tom Eastwood, ex- kapitein van een Engelse loodsboot, die 18 Juni alleen met een kleine zeilboot uit Huil naar Amerika vertrok, is ver moedelijk om het leven gekomen, daar men de boot zonder Eastwoord op 24 Juni bij de monding van de Theems heeft aangetroffen. Vasten. De 40-jarige fakir Burrnah heeft een nieuw wereldrecord vasten geves tigd van 53 dagen en één uur. Burrnah heeft sinds 4 Mei in een glazen kist met twee pythons en tientallen adders ge vast. Hij stapte gisteren uit zijn kist maar at nog niet direct iets. Burrnah is er erg trots op het onlangs door zijn Duitse rivaal Willy Schmitz gevestigde record met een uur gebroken te hebben. „Ik wist al direct dat ik het zou win nen", aldus de fakir. Alle adders hebben in de loop van de 53 dagen dat Burrnah gevast heeft, het loodje gelegd. Eén python is er slecht aan toe. De tweede python sliep vredig. Tijdens zijn vasten rookte Burrnah 730 sigaretten. Staking. Het verkeer te Port Elizabeth (Kaapprovincie) werd Maandag ont wricht door eer. staking van duizenden niet-blanken uit protest tegen de rassen politiek der Zuid-Afrikaanse regering en de anti-communistische wet. Onge veer drie kwart van het niet-blanke personeel van de spoorwegen staakte eveneens. De stakers koesterden zich in de zon, deden aan sport of gingen naar de kerk, terwijl de politie in de straten patrouilleerde. ncuwe Uitg, laven Hengelsport door P. C. J. M. Wijmer en A. A. J. de Laat. Uitgave van de N.V. Uitgeversmaatschappij Kosmos, Amsterdam in de serie Weten en Kunnen. Het onderhavige boekje maakt een onguns tige uitzondering op het aantrekkelijk karak ter van deze reeks. Het is elf jaar geleden geschreven en sindsdien hebben er zich in de hengelsport zoveel revolutionaire ver anderingen voltrokken, dat een complete herziening van de tekst noodzakelijk zou zijn geweest. Blijkbaar hebben noch de uit gever noch de schrijvers dit nodig geoor deeld, met het resultaat dat zij de hengelaars nu een boekje voorleggen, dat hopeloos ver ouderd is. De werphengel, die in de laatste twee jaar stormenderhand de hengelsport aan het veroveren is, wordt er in afgedaan met anderhalve pagina van de schrikbarend- ste nonsens, van nylonlij.nen wordt met geen woord gerept en over „licht vissen" worden theoriën ten beste gegeven die een met blok en takel werkende verhuisfirma mogelijk van dienste zouden kunnen zijn. Slechts voor hen. die preferen te vissen op de wijze waarop hun grootvaders dat deden inplaats van het te doen volgens de sportieve en effectievere moderne methode, bevat dit boekje mogelijk nuttige aanwijzingen. Het Is ons volkomen onbegrijpelijk dat twee mensen die een vooraanstaande plaats in de georganiseerde hengelsport innemen, zich niet de moeite hebben willen geven om hun werkje aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. Sp.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2