Iedere dag 600 bussen over de Leidsevaart Gevolg van afsluiting van Wilhelminastraat Taxi? Bel 1.2.3.4.5 (jÉ* en Bondig Het kostbare deposito Dinsdag 27 Juni 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscHe Courant De betrekkelijke rust, die op het ogen blik op de Leidsevaart heerst zal binnen kort worden verbroken. De werkzaamheden in de Wilhelmina straat, waar een nieuw stamriool zal wor den aangelegd, zullen tot gevolg hebben dat al het doorgaand! verkeer tussen Noord en Zuid via de Leidsevaart zal worden geleid, waarbij dan nog de talloze bussen van de interlocale diensten, waar van het eindpunt op het Stations- of Ken- nemerplein is gelegen gevoegd dienen te worden. Bovendien zal lijn 3. op dezelfde dag dat de Wilhelminastraat zal worden opgebroken zijn oude route via de Leid sevaart hernemen. Nu zijn de heren van Openbare Werken van mening, dat de capaciteit van de weg ruimschoots voldoende is om dit verkeer toe te laten. Tussen de Leidse brug en het Leidseplein heeft men juist de bestrating met klinkers vernieuwd, waarbij tevens de rijweg met een meter werd verbreed. Zo dra ook het wegdek tussen het Leidseplein en de Brouwersbrug in een toestand ge raakt, die radicale vernieuwing vergt, zal dat onderhanden worden genomen, doch het zal wegens de hoge kosten, nog niet van een betonnen fundering worden voor zien. Dat zal wel het geval zijn met de Wil helminastraat en de Kinderhuisvest. Het werk zal in etappes worden voltooid en in totaal zes maanden vergen. Begonnen wordt met de Wilhelminastraat. Intussen zit de verkeerspolitie met de moeilijkheid het drukke doorgaande ver keer en de interlocale busdiensten op een zo snel en veilig mogelijke wijze door Haarlem te loodsen. Meer dan driehonderd bussen verzekeren dagelijks de verbinding naar en van Leiden, Hillegom, Noordwijk, Loenen en Amster dam via Schiphol. Voor lijn 3 wordein in beide richingen tezamen gerekend, meer dan tweehonderd diensten uitgevoerd. Op de spitsuren tussen 4 en 6 uur zullen op de Leidsevaart ten minste 44 bussen per uur passeren. Voegt men daarbij nog het vele „zware' 'vervoer met grote vracht auto's en, speciaal op Maandag, de talrijke automobilisten die de bollenbeurs in het Krelagehuis bezoeken, dan zal het duide lijk zijn, dat er heel wat opstoppingen ver wacht kunnen worden. Bijzondere moeilijkheden levert de Em- mabrug op. De bussen naar de omstreken kunnen immers slechts over deze brug de stopplaatsen in Tempeliersstraat en bij het Sportfondsenbad bereiken. Doch ook de trams van de lijn Amsterdam-Zandvoort maken van deze verbinding gebruik en daarmee is reeds nu een vlot verkeer door de Emmastraat bijna onmogelijk. Het is dan ook niet uitgesloten, dat men tot de conclusie zal komen, dat het ondoen lijk is 't interlocale autobusverkeer gedu rende dc periode, dat de Wilhelminastraat uitgeschakeld is, door te voeren naar het station. In dat geval zal men een tijdelijk eindpunt in de omgeving van het Hout- Plein dienen in te richten, hoe weinig ge rieflijk dat voor vele reizigers ook zal zijn. Jubileum N.V. Heringa en Wuthrich De viering van het vijftigjarig bestaan van de N.V. Technische Maatschappij He ringa en Wuthrich is ingezet met een feest avond voor de leden van het personeel. Het gezelschap van Chiel de Boer verzorgde het programma. Maandagmiddag is in restaurant Brink- mann een receptie gehouden, waarop hon derdvijftig dames en heren gelukwensen hebben aangeboden. Aanwezig waren ver tegenwoordigers van zaken en bedrijven, welke relatie onderhouden met de jubile rende maatschappij. Ongeveer honderd bloemstukken sierden de receptiezaal. Deze onoverzichtelijke situatie, waarbij auto's bij het passeren van geparkeerde wagens op de linker helft van de weg komen en de fietsers maar moéten zien hoe zij zich redden, doet zich op de voorrangsweg langs de Leidsevaart vele keren per dag voor. Straks zullen 600 autobussen de chaos nog komen vergroten. Verjaardag Prins Bernhard Op initiatief van de Oranjebond ..Prin ses Juliana", afd. Oost van het Haarlems Comité voor Nationale Feesten, zal op de verjaardag van Prins Bernhard, Donder dag 29 Juni, een populair concert worden gegeven in een muziektent aan de Zomer - vaart, nabij de Nagtzaambrug. Daar zal zich laten horen het fanfarecorps „Kunst kring" onder leiding van de directeur Peter Wit. Het concert begint 8 uur 's avonds. Twee arbeiders gewond door val van steiger Voor een bakkerij aan de Paul Kruger- kade waren gistermiddag enige werklieden op een vier meter hoge rolsteiger bezig een ijzeren stutbalk uit de muur los te werken. Omdat de steiger vermoedelijk te ver van de muur stond, kantelde deze toen een der arbeiders aan de stutbalk trok. Een van de arbeids wist zich nog bijtijds vast te grijpen, maar de andere twee vielen op straat. De gevolgen beperkten zich tot een polsbreuk bij de een en een verstuikte enkel bij de ander. ADVERTENTIE ELECTRISCHE STRIJKIJZERS! Grote sortering vanaf 8.50 tot 30. J. G. Kaasenbrood, El. techn. bureau Grote Houtstraat 131 hoek Cornelissteeg Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 Juni 1950 GEHUWD: 26 Juni, C. F. van Nispen en G. Muntinga. BEVALLEN van een zoon: 23 Juni. A. M. SernéCornelissen: 24 Juni, IJ. Bij!Heese mans; A. C. van het KaarKat; C. G Weer denburgLans: 25 Juni. A. J. van Zijlvan Roon; L. J. H. D. van der Beekvan Kraa lingen; 26 Juni. G. M. van Rijn—Janssen; H. S. BoumanOomen. BEVALLEN van een dochter: 23 Juni, J. C. J. Kokde Ridder; G. J. C. Goodevan Leeuwen; 24 Juni. T. B. de Rooij—Hatz- mann; A. KampHaiderman: M. J. van RossumKoomen: 25 Juni, C. M. van Loe nenVellinga; M. HeinsbergenKuvener; 26 Juni, A. HirsSchellingerhout; W. G. C. PostEderveen. OVERLEDEN: 22 Juni, M. C. Visser— Groove, 75 j.. Gortestraat; 24 Juni. T. H. Mul der, 59 j., Westerhoutpark; C. KukWijn- ders, 56 jZomervaart; 25 Juni, C. van Nieuwenhuijzen. 76 j., Hazepaterslaan; C. GroenevelaBceré, 76 j., Waldeck Pyrmont- straat; R. Handgraaf, 51 j., Zijlstraat. Dames van „Het Spaarne" hartelijk verwelkomd Na het fraaie succes, dat de race-vier dames van de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" Zondagmiddag in Parijs heeft be haald, is de ploeg Maandagavond met de voorzitter van de vereniging de heer W. P. van den Berg met de trein uit Parijs op het Haarlemse station aangekomen. Daar waren vele leden van „Het Spaarne", familieleden van de roeisters en de heer D. J. A. Geluk aanwezig om da dames te verwelkomen. Namens het bestuur heeft de heer A. D. Th. Bruyning de ploeg gehuldigd en de dames bloemen aangeboden. Wethouder Geluk herinnerde aan de pas begonnen sportweek, waaraan vele dames en heren deelnemen. Tegelijkertijd hebben roeisters de naam van Haarlem in het buitenland hoog gehouden, waarover hij zich bijzonder verheugde. De race-vier heeft in Parijs deelgenomen aan wedstrijden, welke bedoeld waren om de meisjes op te wekken aan sport te doen en speciaal aan de watersporten. In de Seine werden zwemwedstrijden gehouden, figuur- zwemmen werd gedemonstreerd en verder doken dames van de bruggen of namen deel aan kanowedstrijden en aan waterski. De roeiwedstrijden droegen een internatio naal karakter.. Op het programma stonden wedstrijden voor acht, dubbel scull, vier en skiff. „Het Spaarne" kwam met de race-vier uit met vijf Franse ploegen. De strijd ging ter stond tussen de Haarlemse ploeg en Sport Nautique Compiègnois. Geroeid moest wor den een afstand van duizend meter. Op de eerste vijfhonderd meter gingen de boten van de twee genoemde ploegen vrijwel gelijk door het water. Het bleek, dat het roeien van de andere ploegen niet op zo'n hoog peil stond en zij raakten achter. Na de vijf honderd meter kreeg Het Spaarne een voor sprong, vergrootte die tot twee lengten en ging het eerst door de finish. De tijd van de Haarlemse dames was 3 min. 53 sec. Bond van Oud-illegale Werkers bestaat vijf jaar De oud-illegale werkers van Haarlem vierden het vijfjarig bestaan van him bond met een feestelijke bijeenkomst in Dreef- zicht. In zijn openingsrede heette de voorzit ter mr. N. J. G. Sikkel allen welkom en in het bijzonder de genodigden onder wie bestuursleden van de zusterorganisatie van Ex-politieke gevangenen in oorlogstijd. Nadat hij het doel en de toekomst van de oud-illegaliteit belicht had, maakte hij zijn reeds eerder genomen besluit bekend, dat hij om persoonlijke redenen het voor zitterschap van de bond niet langer kon waarnemen. Toen na hem de conférencier Nico Acker- man met een vlotte "en geestige conférence het podium betrad, was hiermee het start sein gegeven voor een goed verzorgd caba retprogramma gevolgd door een bdl. ADVERTENTIE AMSTERDAMS CKE RIJTUIG MIJ. Komende attracties te Zandvoort De stichting „Touring Zandvoort" heeft een aantrekkelijk programma uitgegeven voor de maanden Juli en Augustus, wan neer deze badplaats het drukst door gas ten bezocht zal worden. Dit programma zal hun aandacht nu en dan verplaatsen van het strand naar het circuit. Hier wor den op 2 Juli wielerwedstrijden om het amateur-kampioenschap voor Nederland gehouden. Op 8 Juli vinden er „zeemijl- wedstrijden" plaats, die op 15 Juli gevolgd worden door de estafette van Zandvoort. 21 en 22 Juli zijn de trainingsdagen voor de „Grand Prix", de internationale auto race om de grote prijs van Nederland, welke 23 Juli op het circuit zal worden gehouden. Op 29 Juli komen de deelne mers aan de Noordzee-estafq^e te Zand voort aan en een dag later zijn er op het circuit internationale wielerwedstrijden achter motoren. Op 4 en 5 Augustus trai nen de motorrenners op het circuit voor de internationale races om het wegkam- pioenschap van Nederland, die 6 Augustus zullen plaats hebben. Ook op 27 Augus tus komen er wielerwedstrijden achter motoren. Deze gebeurtenissen zullen hier en daar afgewisseld worden door open lucht-concerten, vuurwerken op het strand (1 Juli, 5 en 26 Augustus) en een Luna park van 29 Juli tot 6 Augustus, waarvan de opzet groter is dan in de voorgaande jaren. Andere attracties, onder andere een stranddag voor de jeugd, worden nog be sproken. By Koninklijk Besluit is op zijn verzoek met ingang van 15 Juli eervol ontslag ver leend aan mr. dr. I. G. van Maasdijk als waarnemend secretaris bij het Koninklijk Huis. Hij is bevorderd tot Commandeur in de Huisorde van O^hje Nassau. Anjerfonds Ten bate van het Anjerfonds zal Zater dag een collecte worden gehouden en ver der zullen in de loop van deze week foto's van het Koninklijk Huis worden verkocht, waarvan de opbrengst bestemd is voor het fonds. De foto's zijn thans te koop op het bureau van UVA' (Stadhuis), Donderdag in een stand op de markt in de Floresstraat en Zaterdag in stands op de Botermarkt en op de Grote Markt. De commissie van voorbereiding hoopt, dat velen het Anjer fonds zullen steunen. TOELATINGSEXAMEN CHRISTELIJKE LYCEA TE HAARLEM Voor het toelatingsexamen tot de Christe lijke Lycea te Haarlem zijn geslaagd de meisjes: Annemarie van Andel. Margreetje van Apeldoorn. Ineke Baan. Marsje Bar nard. Marga Beinum, Janny Boers, Jopie Faassen. Rineke Le Feber, Renate Gerritzen, Kittie Keuzenkamp. Gerda Klinkenberg, Loes Kohier. Frieda Leipoldt, Baps van Nop pen. Eóith Metselaar. Ineke van Namen, Oukie Nova. Elly Ponsen, Paula Reuter, Amy Rootlieb, Ida Schmidt, Anneke Schrok. Rei- nie Smids. Ans Stoorvogel, Lena Terlouw, Ada Vledder, Dini Wijnia, Tineke Barthel, Anneke Bierenbroodspot, Leida Abspoel, Annetje van Borselen, Judith Bruins Slot, Rina van Ee, Jannie Éveraars, Martje Laad- stra, Mies Lotman, Willy Otten, Henny Panjer, Ella Postema, Ineke Visser, Greetje van Veelen, en de jongens: Wim Berke- meyer, Jan de Boo, Han Bijlo, Nico Dal mulder, Jan Willem van Duin, Hans Gerke, Jan de Graaff, Pieter ten Hagen, Tjardi Hoeksema. Jan Hommes, Jaap Hulman, Jan Hvlkema. Jan Kolkman, Karei Kleijn. Jan Willem Koene, Leendert Lambach, Pieter Hendrik Leendertz, Jan van der Linden, Don Meijer. Frank Nagtzaam, Hans Nieuwenhuis, Dick Nijhoff. Carel Reimers, Wim Rippen. Marijn Ros, Max Schreuder, Arie Schilling, Wieger Slootheer, Gerard Smith, Thijs Snep vangers. Peter van Steenwijk, Jeen Storm, Gerard Telkamp, Rob Uittenbosch, Gerard Versluys, Jaap van der Vliet, Douwe Vonk, Henk de Vries, Huug Wiers, Paul Wiesen- haan, Piet van Wingerden, Bouwe Bergsma, Henk van Wijk, Klaas van der Lee, Rolf de Bas, Sipke Alberda, Jan van Alten, Jasper Booy, Reitze van Giffen, Dick Hagemanj Arie Hoek, Jan Horselenberg, Jaap Klaassen, René Koger, Henk Koole, Henk Kooyman van Guldener. Bert Krijgsman, Henk Lamme, Evert Jan van Oene, Henk Peper, Johan Ravesloot, Jelle vïn Riessen, Kees Schaap, Henk Teusink, Jan van Tweel. Frans Vonck, Aat Vos, Siem van der Wal. Leen Wallast. Jaap Kleywegt. KLEUTERONDERWIJS Voor het diploma A voor kleuteronder wijzeres slaagden de volgende dames: N. Ereen. A. de Haan, F. Hilgeman, R, Klaas sen. T. v. Leverink. J. Oldersom, J. Tijssen, L. de Vries. T. Wories en R. Zieren. Voor doploma B: D. Roest, D. Spies, A. Vellekoop, G de Wilde en C. Wissel. Allen zijn leerlingen van de Christelijke Opleidingsschool voor onderwijzeressen bij het kleuteronderwijs te Haarlem. Minister beantwoordt opmerkingen over de Huurwet De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft in een nota enkele op merkingen beantwoord, welke Tweede Ka merleden in het Voorlopig Verslag over het ontwerp-Huurwet hebben gemaakt. De opmerking in de toelichting, dat voor de gesteunde armlastige gezinnen de huur verhoging geen moeilijkheden zal opleve ren, moet worden beschouwd als een aan vulling op de mededeling, dat ten aanzien van het overgrote gedeelte der huurders voor de huurverhoging een compensatie aanwezig is. Het is de regering uiteraard bekend, dat daarnaast aan de niet-arm- Jastige huurders, die geen loon- en inkom stenbelasting behoeven te betalen, geen compensatie kan worden gegeven. De regering zal aan de positie van de huurders die thans geen compensatie ont vangen, ernstig aandacht blijven schenken. Ter beantwoording van de vraag, welke uitgaven van de verhuurder* door de rege ring tot de kapitaallasten en welke tot de exploitatiekosten worden gerekend, deelt de minister mede, dat de uitgaven wegens opgenomen kapitaal en rentebetaling zijns inziens kapitaallasten zijn. De overige met de exploitatie verband houdende uitgaven belastingen, assuranties, kosten van administratie en onderhoud zijn als ex ploitatiekosten te beschouwen. Voor de kinderen Terwijl het bootje voortdobberde over het meer, zaten Rick en Bunkie te smullen. Als je zo'n tijd op het water bent. gaan die boterhammetjes en de koffie er best in! „En, bevalt je dit tochtje niet ge xeldig?" vroeg Rick. ,Jfou, en of!" zei Bunkie, met een volle mond. Een witte meeuw scheerde vlak over de boot. Bunkie gooide een korstje over de verschansing enhap! zei de vogel. ,JCnap gevangen!" lachte Rick. „Heb je genoeg gegeten of wil je nog meer?" vroeg Bunkie, toen het bordje leeg was. „Nee, hoor," zei Rick. „Ik heb genoeg. Het heeft me heerlijk gesmaakt!" ,JDan ga ik de vaten wassen," zei Bunkie. Ja, dat hoort nou eenmaal zo. Hij putte een emmer water en spoelde netjes de kopjes en de borden af. Toen borg hij alles in de kajuit. Expositie ter herinnering aan Jacobus van Looy Zaterdagmiddag is in het museum „Het Huis Van Looy" de eerste jaarlijkse ten toonstelling geopend, bedoeld ter herinne ring aan leven en werken van de vroegere bewoner als schilder en litterator. In onze jeugd genoot Jacobus van Looy vooral aan zien als letterkundige. Daarvan getuigen ook de vele brieven, die ter inzage zijn ge legd in de kamer rechts van de ingang, niet alleen afkomstig van generatie-genoten, maar ook van jongere schrijvers en andere kunstbroeders: Van Deyssel, Kloos, Verwey, Israels, Witsen, Diepenbrock, Legras, Van Eeden, Boutens, Van Schendel, Augusta de Witt, Marsman en Slauerhoff. Men vindt hier slechts een klein gedeelte van de om vangrijke correspondentie, die gecatalogi seerd zal worden door de secretaris van de Maatschappij der Nederlandse Letterkun de, de heer F. P. Huygens, die de activiteit van Jacobus van Looy als onderwerp van zijn uit te brengen proefschrift heeft geno men. De hier tentoongestelde verzameling is aangevuld met enige proza-fragmenten in druk of in het handschrift van de auteur. Het portret van de lezende Titia Van Looy's echtgenote vormt een fraaie af sluiting van deze intieme collectie souve nirs. Maar het is altijd gevaarlijk om twee Muzen tegelijk te willen dienen. Daartoe >zijn slechts enkele geniaal begaafden in staat geweest, met Michelangelo als het meest illustere voorbeeld. Over het schil derwerk van Jacobus van Looy gold des tijds als oordeel: te dik in de verf, te grote gedeelten van sommige schilderijen zijn of slechts schaduwpartijen of bedorven door onoordeelkundig gebruik van bitumen, dat op den duur chemisch is gaan inwerken op de verf, zodat bepaalde partijen voorgoed donker zijn geworden. De psychologie is vaak sentimenteel en simplistisch, de type ring blijft in de oppervlakte steken. De wangen zijn vaak te opvallend door een vuurrode kleur, de koppen hebben soms iets caricaturaals. We zouden dit alles niet blindelings willen onderschrijven, al schuilt er een zekere mate van waarheid in. Een scherpe critiek op zijn schilderwerk bracht Van Looy er toe zijn werk niet meer te exposeren: gevoel van kwetsbaarheid of een bewijs voor de wel eens geuite ver onderstelling dat de kunstenaar verwend zou zijn? Als de bezitters van het betere werk van Van Looy eens wat guller voor den dag wilden komen, dan zouden enkele der op deze tentoonstelling hangende stukken ge voegelijk kunnen verdwijnen. Niets schaadt een kunstenaar méér dan blinde verafgo ding. De voorgenomen jaarlijkse exposities zullen, wanneer niet een grotere en meer op het qualitatieve gerichte completering plaats vindt, haar natuurlijke dood ster ven. Overigens hebben we niets dan lof voor de wijze waarop de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, de verzameling geordend heeft. Het zaaltje met de portretten is interessant. De blauwe bloemen op het grote schilderij, waarboven onder goudgeel avondlicht de hooi-oogst feestelijk binnen wordt gehaald, zijn be paald meesterlijk, al zijn ook op dit werk lelijke nagedonkerde plekken. Belangwekkend zijn de in vele gevallen bij wijze van voorstudie gemaakte teke ningen, al werden er talrijke door onoor deelkundig opplakken, helaas door de kun stenaar zélf, bedorven. Jammer genoeg is restauratie en reiniging niet meer mogelijk. Er werd een aantal stukken voor deze tentoonstelling in bruikleen afgestaan, dus is er voor de Haarlemmers wel iets nieuws te bewonderen. Er is geen catalogus uitge geven, hetgeen we betreuren. Het zou goed zijn geweest dat bijvoorbeeld de diverse perioden van Van Looy's langzame groei eens waren uiteengezet: de academische pe riode, de Soester periode, enzovoorts. Ook de verhouding tussen letterkunde en schil derkunst bij Van Looy verdiende een na dere toelichting. F. P. Huygens schreef in 1947 in het prachtige verzamelwerk „Pen en Penseel" een degelijke studie over het „schilder-dichterschap van Jacobus van Looy" met goede illustraties. Er ligt hier voor de Van Looy-minnaars een moeilijke en tijdrovende taak: voortzetting van het streven om het beste van diens werk bij een te krijgen. H. SCHMIDT DEGENER Grand Hotel in Scheveningen komt weer in exploitatie De Haagse gemeenteraad heeft besloten gemeentelijke steun te verlenen voor het herstel en het in exploitatie brengen van het Grand Hötel te Scheveningen. De Exploitatiemaatschappij Scheveningen zal voor het herstel anderhalf millioen Marshall-guldens als lening krijgen. Bo vendien zal nog een half millioen van de vrije geldmarkt moeten nden opgeno men. Gebouw en grond z i ongeveer een millioen waard. Aangezien de erfpacht van het Grand Hötel in 1958 afloopt, besloot de raad met ingang van 19&0 deze pacht met veertig jaar te verlengen. Als tegen prestatie ontvangt de gemeente 325.000 aan aandelen in de maatschappij. Terug gave van vermakelijkheidsbelasting aan de maatschappij in de vorm van subsidie ad 70.000 per jaar komt in 1959 te ver vallen. Bovendien zal de erfpacht dan van 29.000 tot 50.000 worden verhoogd. BINNENLAND De gemeenteraad van Vlissingcn heeft besloten een standbeeld op te richten voor de Vlissingse loods Frans Naerebout, die vooral bekendheid heeft verworven door de redding van de tientallen opvarenden van de Oostinjevaai'der „Woestduijn", welke in 1787 in de Scheldemonding strandde. Met het troepenschip „Goyai", dat tegen het eind van deze week te Amster dam wordt verwacht, repatrieert het 41ste regiment veldartillerie. De directeur van de Veeartsenijkiin- dige Dienst, de heer E. J. A. A. Quacdvlieg. zal in een radiocauserie, welke zal worden uitgezonden op Maandag 3 Juli van 19.45 19.55 uur over de zender Hilversum 1. enkele aspecten bespreken van de bestrijding en de ontwikkeling van de pseudo-vogelpest Te Rotterdam is voor de eerste keer het Chileense m.s. „Maipo" van de „Compa- nia Sudamerikana de Vaporis" aangekomen. De binnenkomst van dit 7700 brt. grote schip betekent de opening van een geregelde lijn van Rotterdam naar Chili en de Westkust van Zuid-Amerika. In Utrecht heeft dc E.V.C. een „natio nale demonstratieve bijeenkomst" tegen huurverhoging gehouden. De E.V.C.-voorzit ter. B. Blokzijl zeide dat ook strijd gevoerd zal worden voor een tweede loonsverhoging van vijf procent. Nu de 7 Decembcr-divisie als leger eenheid opgehouden heeft te bestaan, zijn de vlag van de divisie en de twee E.M.-emble men, welke indertijd geplaatst waren voor het stafgebouw te Bandoeng en op de obelisk bij het paleis te Buitenzorg, door de oud commandant der divisie, generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, aan het legermuseum te Leiden overgedragen. Zes tot dusver onder Panamese vlag varende tankschepen, die voor reparatie- doeleinden in Rotterdam lagen, zullen onder Nederlandse vlag gaan varen. Zij zullen ook worden uitgerust met een Nederlandse be manning De oorspronkelijke equipage, me rendeels bestaande uit Chinezen is met een aantal gecharterde Noorse vliegtuigen van Schiphol naar Hongkong teruggebracht. De heer G. J. M. van den YV'ldcnberg, burgemeester der gemeente Bakel. is in de leeftijd van 46 jaar overleden. Voor zijn burgemeesterschap was de heer Van den Wildenberg gemeentesecretaris van Heer- hugowaard. Een geval van nekkramp is geconsta teerd in het marine-opleidingskamp bij Hilversum. Het kamp is voorlopig voor één week onder quarantaine gesteld. Te Amsterdam is een driedaags congres begonnen van de Centrale Bond van Trans portarbeiders. Het congres wordt bijgewoond door afgevaardigden van zusterorganisaties uit Engeland. Noorwegen. Zweden, Dene marken, Duitsland en België. In zi.in openingsrede deelde de voorzitter, de heer R. Laan Sr. mede, dat de bond op 1 Januari 34.253 leden telde. B. en W. van Zaandam willen de politic verordening zodanig wijzigen, dat het houden van meer dan drie honden boven de leeftijd van drie maanden binnenshuis verboden wordt. Het houden van meer dan drie hon den in pen bewaarplaats buiten de woning was reeds eerder verboden. De politie In Breda heeft J. B. uit Roosendaal gearresteerd, die niet minder dan 40 inbraken in West-Brabant heeft gepleegd. Voorts arresteerde zij de 26-jarige L van B. en de 23-jarige T, S., beiden uit Breda, die bekenden 16 inbraken gepleegd te hebben. Te Rotterdam arriveerde de Britse mijnenveger „Venturer". Woensdag vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het. met de Britse mijnenveger „St. David" ligplaats neemt aan het Stenen Hoofd. Beide schepen stomen 1 Juli op naar Den Helder Prins Bernhard heeft in de Marconi straat te Rotterdam „The Seamen's Club" van de British Sailors Society geopend. Het proces, dat de Vereniging voor de Effectenhandel in 1938 in Frankrijk aan hangig heeft gemaakt inzake de goudclausule der 6 pet. in Canadese dollars luidende obligaties ten laste der Société des Services contractuels des Messageries maritimes. ^ning 1927, is thans in hoogste instantie met een voor de vereniging gunstige uitspraak geëindigd. Uit Den Haag Is een colonne vertrokken van de Dienst van Identificatie en Berging, welke colonne de stoffelijke overschotten van in Duitsland omgekomen Nederlanders zal identificeren en naar ons land over brengen. De colonne bestaat uit 60 officieren en manschappen, verdeeld over zes personen auto's en negen vrachtwagens. HAARLEM EN OMGEVING Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken der gemeente Bloemendaal, zal Vrijdag^ 30 Juni geen spreekuur houden. Ds. P. Riemersma, Geref. predikant te Vijfhuizen, heeft voor het beroep naar Wilnis bedankt. Mej. E. J. Vermeulen uit Heemstede is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Metslawier. De Haarlemse bond van Muziekvereni gingen houdt van 1015 Juli een Muziek- week met collecten ten bate van het instru mentenfonds der aangesloten verenigingen. Mej. M. C. Thüssen te Haarlem, werk zaam bij de Algemene Nederlandse Mctaal- bewerkersbond te Amsterdam, is onder scheiden met de gouden ere-medaille van de Orde van Oranje Nassau. De Jonge Kerk te Heemstede houdt op 8 en 9 Juli een weekend in Teylingerbos te Vogelenzang, waar prof. dr. ir. A. v. d. Neut, hoogleraar te Delft en dr. Adr. Oskamp zullen spreken over „De techniek beheerst ons", naar aanleiding van het boek „Het 25ste uur" van de Roemeense schrijver C. Virgil Gheorghïu. Sport, spel en zang vullen verder het programma. De door het kleuterhuïs „Margriet", ten bate van een nieuw kleuterhuis, georgani seerde tocht door de duinterreinen ten noor den van de Zeeweg heeft zoveel succes ge had, dat men besloot, deze excursie nog een of twee maal te herhalen voor andere natuurliefhebbers. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 24) „Goede reis gehad?", vroeg zij. „Interessant," gaf hij toe. „Veel sport hebben we niet gehad. De meeste trofeeën, die ik al heb. kreeg ik in de streken, waar ik nu heen geweest ben. Maar ik heb er één gekregen, waar ik nogal op gesteld was en bovendien de mooiste luipaard, die ik ooit gezien heb." „Je hebt een paar keer moeilijkheden met de inlanders gehad, is het niet? Ik zag zo iets in de bladen." Hij knikte. „Het is een wild stelletje," zei hy. „En wat heb jij met jezelf uitgevoerd?" „Oh. ik heb hier gedurende een paar maanden mijn plicht gedaan en voor de rest van de tijd, heb ik zo hier en daar een beetje ror.dgebengeld", zei zij enigs zins onverschillig. Ik ben in Juan les Pins en in Parijs ge weest. Ik was eigenlijk van plan om terug te gaan en by een paar vrienden ia Rapallo te gaan logeren, maar die goede mevrouw Marsh je weet wel, de vrouw van de dominee schreef mij, dat Paps er zó slecht uitzag, dat ik het maar beter vond, om terug te komen. Wat is er eigenlijk misgegaan op de fabriek, Charles?" „Wel, die inbraak heeft ons een afschu welijke hoop last bezorgd. Ik veronderstel, dat je vader je verteld heeft over die for mule?" „Hij heeft er niet veel over gezegd, maar hij leek erg ongerust. Zo is hij al een jaar lang geweest. Ik heb hem naar zijn dokter gestuurd, maar er schijnt niets te zijn, wal bepaald niet in orde is zenuwoverspan ning of zo iets." „Zo, is hij al zo'n tijd niet goed geweest," zei Dutley nadenkend. „Maar hij kon toch niets hebben, wat hem dwars zat voor die affaire in Juli gebeurde. Tot op dat ogen blik gingen de zaken op de fabriek toch prachtig." Zij schudde het hoofd. „Oh neen, hij deed al veel eerder zo ei genaardig. Wat is er met die formule, Char les? Ik weet wel, dat we er niet over pra ten moeten, maar met jou kan dat wel. Denkt Scotland Yard nog, dat ze het ding terug kunnen krijgen?" „Ze hebben nog niet veel succes gehad." „Wie denk je, dat ze heeft?" vroeg zij. „Voor een zakenaangelegenheid klinkt het bijna romantisch." „Hoor eens, je kent mijn algemene toe stand van hersenloosheid," zei Dutley ver ontschuldigend. „Ik heb geen enkele in spiratie in die richting en ik geloof, dat je vader die evenmin heeft." Er werd thee gebracht en Grace schonk in. Daarna ging zij met haar handen om haar knieën geslagen op het haardkleedje zitten. „Charles," vertrouwde zij hem toe, „ik begin rusteloos te worden. Geef me eens goede raad. Wat moet ik gaan doen? In dit huis stik ik gewoonweg. En al die granie ten huizen en gemacadamiseerde wegen in de omtrek haat ik." „Ga trouwen." „Dat zou ik best willen," gaf zij toe, „maar met wie? Ik ga geregeld naar de bals en dergelijke festiviteiten. Ik ga over al heen, waar ik gevraagd word, maar er gebeurt nooit iets. En toch geloof ik niet, dat ik zo erg moeilijk te voldoen ben. Wij zijn heel rijk, is het niet Charles? Het ge beurde zal toch voor de zaak geen werke lijk verschil maken, is het wel? Ik kan toch nog behoorlijk aan alles meedoen, niet?" „Daar is geen spoor van twijfel aan," stelde hij haar gerust. „Ik geloof, dat je vader een beetje in de piepzak zit en hij verkoopt de helft van zijn Boothroyd-aan- delen, maar ze kunnen niet met één klap helemaal naar beneden gaan." „Dat is tenminste geruststellend," schert ste zij. „Het is jammer, dat Lucille er is, Charles. Anders zou jij misschien met mij getrouwd zijn." „Je bent niet snel genoeg opgegroeid," zei hij. „Jij was nog een kind op de kost school, toen ik mijn hart aan Lucille ver loor en zij is werkelijk een schat, ofschoon ik onlangs erg boos op haar geweest ben." „Dat klinkt hoopvol. Als er ooit een vacature komt, zet je me wel op de lijst, hè, Charles?" „M'n beste," beloofde hij haar, „dan zul jij de" geheele lijst uitmaken." Hij stond van zijn stoel op en nam een sigaret uit een doos. „Grace," zei hij, terwijl hij op het haard kleedje staande op haar neerkeek, „dit blijft onder ons: Ik maak me een beetje ongerust over je vader." „Bedoel je over zijn gezondheid?" vroeg zij angstig. „Tot op zekere hoogte, ja. Maar iedereen zegt, dat hij er de laatste twaalf maanden al zo uitgezien heeft. Toen ik Engeland verliet, hadden we een reusachtig jaar ach ter de rug. Wij hebben een groot dividend betaald. Ik moet uit mijn aandelen onge veer zestigduizend pond gehaald hebben. Alles liep prachtig tot die inbraak. En nu verkoopt je vader zijn aandelen, alsof hij niets anders ter wereld meer heeft om op terug te vallen. En niet alleen dat, maar. In hoeverre zijn wy vrienden, Grace?" Zij bukte zich en raakte met een gracieus gebaar haar voet aan, waarna zij haar hand een ogenblik op het hoofd legde. Toen nam zij haar vroegere houding weer aan. „Ziedaar!" zei zij. „Geen woord tegen je vader?" „Geen lettergreep." „Wel, hij speelt het een of andere spel letje met mij," vertrouwde Dutley haar toe. „Wat bedoel je?" „Als ik er over ga denken, dan weet ik nauwelijks, wat ik bedoel," bekende hij. „Ik weet natuurlijk, dat ik een volslagen ezel ben in dat soort dingen, maar ik ben werkelijk hierheen gekomen, met het idee, dat ik iets te weten zou kunnen komen, wat er met de formule gebeurd is. Natuur lijkerwijze stelde ik hem vragen. Het schijnt een eigenaardig iets om te zeggen, Grace, maar hij heeft in werkelijkheid mij op één of twee punten in verband met de inbraak opzettelijk trachten te misleiden. Waarom? Wat heeft hij daarmee voor?" „M'n beste Charles." wierp zij tegen, „het zou voor hem helemaal geen zin heb ben om zo iets te doen Het is voor hem zelfs van nog meer belang om de formule terug te krijgen, dan voor jou. Het verlies daarvan laat hem geen seconde met rust. Als hij je niet zoveel verteld heeft, als je meende, dat hij je vertellen moest, dan is het waarschijnlijk daarom.Zul je het my niet kwalijk nemen?" „Natuurlijk niet." „Het is waarschijnlijk daarom, dat hy J denkt, dat het geen nut zou hebben, als jij tussenbeiden kwam." „Denk je, dat dat werkelijk de reden is?" vroeg hij. „Ja, inderdaad." Hy trok even een zuur gezicht. „Ik vraag me af, waarom iedereen in Yorkshire altijd gelooft en altijd geloofd heeft, dat ik een halve idioot ben?" „Als jij in Yorkshire woonde," verzeker de zij hem, „dan zou je weten, dat het alleen maar de gekken en de halve gekken zijn, die nog dragelijk in de omgang zijn. De anderen spelen ten opzichte van elkaar de gehele dag zakkenrollertje. Wees niet boos op Paps, Charles en haal je geen malle ideeën over hem in je hoofd. Ik denk, dat hij je werkelijk wel alles verteld zal hebben, wat hij weet, maar als hij dat niet gedaan heeft, clan is het alleen daarom geweest, omdat hij dat beter achtte." „In dat geval," zei Dutley, even naar de klok kijkend, „zal ik hem geen vragen meer stellen. Zet je hoed op en breng me weg, Grace. Ik heb er een hekel aan om alleen in een trein te stappen." „Heb je een autp hier?", vroeg zij. „Neen, een taxi. die vrolijk en wel zijn geld staat op te tikken." Zij bevonden, dat de trein drie kwartier te laat was en slenterden de stations-res tauratie binnen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6