c Vijfduizend toeschouwers zagen spannende wielerwedstrijden Radio geeft Donderdag Winnaars van Le Mans terug PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Wereldnieuws sïnmtppmnKniiii>, Woensdag 28 Juni 1950 Haarlemse Sportweek Uit de grote publieke belangstelling voor de -wielerwedstrijden in de omgeving van de Delftlaan het aantal bezoekers werd op ongeveer vijfduizend geschat blijkt wel, dat de Haarlemmers aandacht hebben voor de wielersport en het is jammer, dat zy' zo weinig gelegenheid hebben de Haar lemse renners van HSV „De Kampioen'' die regelmatig in den lande successen boe ken, in eigen omgeving te zien rijden. Het succes, dat ,.De Kampioen", die de wed strijden in samenwerking met het Sport week-comité regelde, met deze wielerronde heeft gehad, is mogelijk aanleiding met het organiseren van dergelijke ritten voort te gaan en het is te verwachten, dat het pu bliek in grote getale zal opkomen. Van Adri Voorting hadden de meeste toeschouwers gehoord, dat hij een uitste kende rijder is. Dat hebben zij deze avond kunnen zien. In de kopgroep van de wed strijd voor amateurs gaf hij steeds de toon aan en bij het ingaan van een nieuwe ronde ging hij vaak aan kop. Het publiek ver wachtte zelfs, dat hij vrij gemakkelijk zou winnen. Toen er nog vijf ronden of ruim tien kilometer te rijden waren, trok hij er tussen uit en verkreeg een flinke voor sprong. Twee ronden kon hij het volhou den, maar de groep haalde hem in. Hij had dus de eindspurt te vroeg ingezet Mo gelijk had de poging ie veel van zijn krach ten gevergd, want in de sprir.t gingen ver scheidene renners hem voorbij en hij kwam als zesde aan. De rit heeft overigens veel van de krach ten der renners gevergd. Op het tegelpad dat in Zuid-Westelijke richting gereden moest worden, hadden de renners met een sterke tegenwind te kampen. Dat gedeelte vroeg veel van de deelnemers en hét ge volg was, dat een groot aantal het tempo niet kon volhouden en de strijd moest staken. Er werd snel gereden en raakte een renner achter, dan betekende dat tevens, dat hy voor een prijs uitgeschakeld was. Aanvankelijk bleven de renners bij een; na twaalf van de dertig ronden van 2200 meter vormden zich twee grote groe pen, welke naar gelang de strijd verliep kleiner werden. Na vijftien ronden reden er tien voorop, dan volgde een groepje van vier en tenslotte een groep van achttien. Vijf ronden later had de groep van vier, onder aanvoering van P. Peters zich "bij de kopgroep gevoegd. Hierin vervulde A. Voorting een belangrijke rol. Langzamer hand kwamen allen weer bijeen en twee- ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, '6 avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Platen. 9.40 School radio. 10.00 Orkest. 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaal ensemble. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Septet. 12.30 Weerbericht. 12.33 Operakoor. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Utrechts Stedelijk Orkest en soliste. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal kwartet. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 PoDulaire muziek. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Viool en piano. 18.25 De sociale verze kering. 18.40 Leger des Heils-kwartier. 19 00 Nieuws. 19.15 Strijkkwartet en solisten. 19.40 Radiokrant 20.00—24.00 Nationaal pro gramma ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard. 20.00 Nieuws. 20.05 Mu zikale reis door de Amerikaanse landen, die Prins Bernhard bezocht. 20.30 Prijsvraag ten bate van het Prins Bernhard-fonds. 21.20 Amusementsmuziek. 21.50 „De Prins privé", klankbeeld. 22.10 Cabaret. 22.35 Taptoe. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Orkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kinde ren. 11.00 Orgel. 11.45 „De verborgen wijs heid van het sprookje", causerie. 12.00 Pla ten. 12 30 Weerbericht. 12.33 „In 't spionne tje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.15 „Moderne kunst er. de kunstenaar", causerie. 14.30 Strijk kwartet. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 16.15 Gevarieerde muziek. 17.00 Voor de jeugd. 13.00 Nieuws. 18.15 Reportage. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Theater-orkest. 19.20 De stenen spreken", causerie. 19.40 Theater orkest. 20.00—24.00 Nationaal programma. (Zie Hilversum I). BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest. 12.15 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Semi-klassieke muziek. 14.00 Causerie over muziek. 14.30 Engelse muziek. 15.00 Engelse les. 15.15 Orkest en soliste. 15.45 Piano. 16.00 Operettemuziek. 17.00 Nieuws 17.10 Balletmuziek. 17.15 Voor kin deren. 18.15 Filmmuziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Voordracht. 20.00 Verzockprogramma. 20.15 Kamermu ziek 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platea. Op het terrein aan de Kleverlaan gaven Haarlemse en Amsterdamse dames een demonstratie softball. Een der dames aan slag. en-twintig vervolgden als een gesloten groep de strijd. Daarna deed A. Voorting de poging, welke mislukte. Winnaar werd P. Sieverking uit Amsterdam in 1 uur 38 min. 3 sec. De nieuwelingen hadden twintig ron den gereden. In deze groep onderscheidde de Hilversummer Van Dijk zich bijzonder en werd winnaar in 1 uur 2 min. 4 sec. Vjjf ronden voor het einde had hij zich met drie andere renners ui: het peloton naar voren gewerkt. Dezen kwamen ongeveer gelijk aan. 2. H. Kuitwaard, IJmuiden; 3. H. Kramer, Haarlem; 4. S. Bakker, Haar lem. Daarna volgde het peloton. Softballdemonstratie Op het sportterrein aan de Kleverlaan werd een softballwedstrijd gespeeld tussen twee negentallen, die waren aangekondigd als Haarlem en Amsterdam. Gezien het feit dat het een demonstratie moest wor den en dat in de hoofdstad het spel nog niet op zo'n hoogpeil staat, was het Am sterdamse „negental" versterkt met vijf Haarlemse meisjes. Er werd over het algemeen behoorlijk gespeeld en vooral het goede slaan maakte de strijd voor het publiek attractief. Na dat Haarlem aanvankelijk een 7-0 voor sprong had genomen, slaagde de tegen partij er in de lakens te verzetten, en dank zij vele honkslagen werd het een 15-9 nederlaag voor de Haarlemmers. Goed handbal Het kan niet anders dan gezegd worden, dat de handbalsport een goede start in Haarlems sportweek heeft gemaakt. Zowel de jeugd- als de senior- en veteranen- spelers hebben wedstrijden laten zien, die het talrijke aanwezige publiek op het ter rein aan de Van Oosten de Bruynstraat van begin tot eind hebben geboeid. Eegonnen werd met de meisjeswedstrijd tussen Con cordia en de schoolkampioene 1950, HBS A. In het begin was HBS A sterker en wist dan ook een verdiende 21 voorsprong te behalen. Na de rust echter bleek het ploeg- verband van Concordia hechter. Onweer staanbaar kwamen de meisjes opzetten en nog gesteund door de wind liepen zij op HBS A in. Het eind kwam met* een 32 zege voor Concordia. Het herenhandbal werd gedemonstreerd door Rapiditas en een veteranenelftal van de afdeling Noordholland. Een mooie snelle wedstrijd was dit, waarin tijdens de eerste helft vooral de ouderen een technisch over wicht uitdrukten in een 6I voorsprong met de rust. Na de hervatting ging het de eerste tien minuten nog gelijk on, doch toen bleek het hoge tempo der enthousiast spelende ploeg van Rapiditas de veteranen toch te machtig te worden. Zij zakten qua snelheid iets af en dit was voor Rapiditas voldoende om de stand in zijn voordeel te wijzigen. De eindstand kwam met de hoge cijfers 138 voor Rapiditas. Sportavond in het Concert gebouw Het plan om Donderdag in het Gemeen telijk Concertgebouw op de sportavond enkele bokspartijen te laten verwerken, kan geen doorgang vinden. Door het over lijden van Jan Remie heeft het bestuur van de Nederlandse Boks'oond besloten deze week geen bokswedstrijden te houden. Het programma wordt aangevuld met judo-partijen en enkele worstelwedstrij den. In het middengewicht zal de kam pioen van Nederland 1950 H. Stohls de strijd aanbinden tegen E. de Jong, die tweede werd en in het middengewicht worstelt J. Stikvoort, de kampioen van dit jaar, tegen G. Nagel, de kampioen van het vorig jaar. Aan de wedstrijd gewichtheffen neemt Charité, derde prijswinnaar bij de Olym pische Spelen, deel; hij zal trachten zijn record tweehandig stoten te verbeteren. Verder komen uit J. J. Verheyen, (zwaar gewicht) en A. Stahlecker (middenge wicht) Jiu-jitsu zal gedemonstreerd worden en verder nemen leden van de judoverenigin gen „Haarlem" en „Holland" aan wed strijden deel. Beste Nederlandse zwem meesters) aan de start Dank zij de medewerking van de Sport- commissie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond gelden de voor Vrijdagavond in Stoop's Bad te Overveen te houden wed strijden als selectie voor de Europese zwemkampioenschappen te Wenen in Augustus. Alle door de sportcommissie uit genodigde zwemsters en zwemmers zijn verplicht op de wedstrijden te starten, in dien zij tenminste straks ons land willen vertegenwoordigen. Om het programma aan te vullen zijn bekende zwemmers (sters) uitgenodigd als tegenstanders(sters) op te treden. Aan de 100 meter vrije slag dames ne men deel Irma Schumacher (RDZ); Hannie Termeulen (HDZ); Wies Vaessen (ZON); Haarlemse Sportiveek WOENSDAG: 19.15 Atletiekwedstrijden HAV„Haar lem" op het terrein van „Haar lem". 19.30 Honkbalwedstrijd tussen twee proefelftallen van Haarlemmers op het terrein van EDO. 19.30 Badminton in het gebouw Kleine Houtweg. 19.30 Propaganda-zwemfeest in het Sport, fondsenbad. 19.45 Tafeltennis in de Führhopsclwol aan de Planetenlaan. DONDERDAG: 19.00 Turndemonstraties in het Zaa- nenplantsoen en Pladellastraat. 19.30 Turndemonstraties Dietsveld en Schotersingel. 19.30 Tafeltennis in gebouw Kleine Houtweg. 19.30 Roei- en kanowedstrijden op het Zuider Buiten Spaarne Zuider- houtpark). 19.45 Sportavond in het Gemeentelijk Concertgebouw (gewichtheffen en judo). Ans Messaaer (RDZ); Willy Jaquet (AZC, Arnhem). 200 meter vrije slag heren: J. Tjebbes (HPC); R. Bollen (ZIAN); H. Wittermans (ZIAN); O. Rademaker (HZ en PC); A. Boxma (DAW); N. Knapen (Dolfijn). 100 meter rugslag dames: Ria van der Horst (RDZ): Joke de Korte (ODZ); Greet Gaillard (ADZ). 200 meter schoolslag heren: B. Bonte (ZAR);* P. Bekkering (Sleutelstad). 200 meter schoolslag dames: Jannie de Groot (ADZ); Nel Garritsen (RDZ); Jannie Welling (HZC); Nettie Leene (ZIAN). 100 meter rugslag heren: K. Kievit (Aegir); T. Bijkerk (HVGB). 400 meter vrije slag dames: Irma Schu macher (RDZ); Ada Scheerder (Neptunus, Amersfoort): Veronica Peters, Pietje Tho- len (beiden Neptunus, Arnhem). 400 meter vrije slag heren: T. Tjebbes (HPC); R. Bollen (ZIAN); O. Rademaker (HZ en PC); J. Cabout (GZC) en W. Beyderwallen (GZC). Daarna volgen nog estafette-nummers, waaraan ploegen van de kring Haarlem deelnemen en de avond wordt besloten met de waterpolowedstrijd Militair zevental Haarlems zevental. Hei militair zevental komt uit met: doel: Handgraaf (DWR); achter: Knierum (ZIAN) en Smael (SVH); midden: Lablans (DWT); voor Nijenhuis (HVGB), Van Dijk (HZ en PC) en Cabout (GZC). Het Haarlems zevental is als volgt sa mengesteld: doel: Vrugt (HPC); achter: Bijlsma en Braasem (beiden Haarlem); midden: Swier (VZV): voor: Hogeland, Rol en Hoekstra (allen HVGB). Wandeltocht op Zaterdag Zaterdag zal evenals vorige jaren een wandeltocht worden gehouden van onge veer 10 kin. De leiding berust bij officials van de Nederlandse Wandelsportbond. De afstand kan voor niemand een bezwaar zijn. Het is een goede gelegenheid voor beoefenaai-s van sport aan deze tocht deel te nemen. Gestart wordt bij gebouw „Rosehaghe" aan. de Hoofmanstraat van twee uur .af, Elke deelnemer ontvangt na beëindiging van de "tocht een N.W.B. Sondsspeld. Schaken Eindstrijd begonnen om de schaaktitels In de eerste ronde van de finale om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haar lem is opgevallen de slechte start in de hoofdklasse van de kampioen van vorig jaar: J. de Vries (H.S.G.) tegen P. A. v. Driel (Haarlem). Eerstgenoemde verdedigde zich tegen de d4-opening onregelmatig, verkreeg een opstelling, die geleek op die van de Hol landse verdediging, dich die in hoofdzaak alleen de zwaktes daarvan vertoonde. Toen de speler met zwart het binnendringen van de witte paarden toeliet, was de strijd spoe dig bekeken en had Van Driel een vrij ge makkelijke overwinning behaald. G. B. v. d. Velde (Haarlem) hechtte te veel waarde aan het loperpaar in zijn partij tegen J. J. v. Kampen (Het Oosten). Mag het loper- paar in het algemeen een geweldige kracht betekenen, er zijn zeker uitzonderingen op deze regel. En deze partij toonde zo'n uit zondering. Met 2 pionnen meer staat v. Kampen in de afgebroken stelling op winst. In de finale eerste klasse startte J. E. Wie- linga (Rolland) uitstekend door te winnen van J. v. d. Berg (De Torens). Hetzelfde gelat in de tweede klasse voor G. Weert (Kennemerland), die won van P. E. Brom mer (Haarlem). De beide spelers van H.W.P. J. v. Emmerik on P. Stam deden, wat goede clubmakkers betaamt: zij deelden het punt. In de derde klasse ging het L. Beyer (Het Oosten) al zeer voor de wind: zelf won hij van H. J. Slenters (Haarlem), terwijl G. v. Egmond (H.W.P.)—J. Reeuwijk (H.W.P.) zo wel als R. Faasse (H.W.P.)G. H. Kroes (Rolland) remise werd. AMSTERDAMSE HONKBALLERS ZEGE VIERDEN. De in de hoofdstad gespeelde wedstrijd tussen een Amsterdams negental en een ploeg van een Amerikaans opleidings schip, is na spannende strijd met 54 door de Amsterdammers gewonnen. Tennii Bose te Wimbledon uitgeschakeld De sensatie van Dinsdag was het terug trekken van Bose in zijn partij tegen Van Swol. Bose stond op 64 en 45 in de twee de set, toen hij wegens maagkramp de strijd moest staken. Bose zakte op de baan in elkaar en onmiddellijk verleende Van Swol, die zoals bekend arts is, hem de nodige medische hulp. Het duurde geruime tijd voor Bose zich naar de kleedkamer kon begeven. Wilton bood taaie tegenstand in zijn partij tegen de Engelsman Billington, maar hij kon niet verhinderen, dat Billington zich met een 61. 75, 119 overwinning in de volgende ronde plaatste. Onze landgenoot Linck had het tegen de Egyptenaar Najar niet lastig. Behalve het voordeel van de jeugd en de grotere licha melijke kracht demonstreerde Linck een betere techniek dan zijn tegenstander. Vooral met zijn harde service en forehand drives scoorde hij menig punt (64, 63, 6—4). Van Meegeren verloor in een lang base line-duel van de 35-jarige Philippijn Car- mona. Beide spelers deden weinig voor elkaar onder en de meeste games werden pas na deuce beslist (64, 75, 63). Mejuffrouw Hermsen had tegen mevrouw Mottram geen schijn van kans. Met haar sterke forehand dreef de Nederlandse speel ster haar tegenstandster menigmaal in het nauw. maar de grotere contróle en ervaring op grasbanen brachten mevrouw Mottram uiteindelijk een gemakkelijke overwinning (6—2, 6—1). Mevrouw Schmier versloeg mejuffrouw Carlisle (Groot Brittannie) 2—6, 63, 64. Parktournooi van Stoop's Bad De uitslagen van de Dinsdagavond ge speelde wedstrijden van het tournooi op de banen van Stoop's bad luiden: Heren enkelspel: HanaScholten 57, 64, 63; Eggers—Van Santen 75, 62; Schreur Titulair 26, 36; Verboom—Da Costa 26, 6—0. Heren dubbelspel: SmitKleefstra verl. van Baljon Jr.Drossaers met 4—6, 7—9. Biljarten Kampioenschap „Noord Westen" Van Donderdag tot en met Zondag wor den in restaurant „Hof van Heemstede" te Heemstede biljartwedstrijden gehouden om het kampioenschap van het gewest „Het Noord Westen", hoofdklasse libre klein. District Haarlem wordt vertegenwoordigd door J. Willemse en J. Doves. Verder nemen deel C. Brandjes en H. Stolp (beiden district Zaanstreek), J. Burger (district Den Helder), A. Kalkwarff, J. Tyvelaar (beiden district Amsterdam) en J. Burger (district Alkmaar). Er wordt zowel des middags als des avonds gespeeld. De lengte der partijen is 250. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS AUTOSPORT De vijf dapperen die het in de 24-uurs-race van Le Mans met hun Minor klaarden tegen de tientallen ervaren en beter-voorbereide buitenlandse crackswerden gisteren aan de grens bij Wernhout feestelijk ingehaald. Achter de wagen staan rijders en pit-helpers, van links naar rechts: G. Hoogeveen sr., I. Apetz, M. Gatsonides G. Englebert en H. Hoogeveen. Gisteravond zijn M. Gatsonides en H. Hoogeveen, die met Minor de 750 cc-klasse in Le Mans wonnen, in Haarlem terug gekeerd. De auto-colonne achter de om kranste Minor zette koers naar café-restau rant Roosendaal in Overveen waar een feestelijke ontvangst van de succesvolle rijders was georganiseerd en waar wethou der Geluk hen nog even kwam feliciteren met het voortreffelijke resultaat. Aan tafel voerden vele sprekers het woord om Gatsonides en Hoogeveen te complimenteren, maar het belangwekkend ste was het relaas van pit-helper J. Apetz, die de aanwezigen vergastte op een smake lijk verslag van deze zware sportwagen race. Uit zijn verhaal bleek wel heel duidelijk hoe zwaar het is geweest. Het begon al bij de training, want toen bleek, dat de Minor eigenlijk nog niet snel ge noeg was, hetgeen aanleiding voor vader 1 en zoon Hoogeveen was om prompt hun nachtrust op te offeren en vrijwel continu aan het wagentje te „sleutelen". Toen de race dan ook begon ten aanschouwe van een duizend-koppige en wild-ethousiaste menigte, was de équipe eigenlijk onvol doende uitgerust en de schaarse pit-bezet- ting keek niet zonder bange voorgevoelens naar de uitgebreide voorbereiding die door andere stallen op touw was gezet. Nochtans startte Henk Hoogeveen vol goede moed tussen de zestig geweldenaren die aan de lange ruk van 24 uur begonnen en om de dertig ronden wisselden hij en Gatsonides de plaats aan 't volant van het braaf door- snorrende Minortje. 's Nachts deden zich enkele kleine moeilijkheden voor met een ventilatorriem en een dynamo-klemband maar deze werden listig opgelost. De nacht bracht verder af en toe fikse mist, maar dat speelde Gatsonides net in de kaart, omdat hij zich daardoor niet van zijn stuk pleegt te laten brengen. Evenmin trokken de Hollandse rijders zich veel aan van de talloze dramatische voorvallen, die het veld der kanonnen dunden. Toen eindelijk de ochtend aanbrak lag de Minor in een gun stige maar nog lang niet gewonnen positie. De concurrerende Minor van Poch viel weliswaar door benzine-gebrek uit, maar er lag nog altijd een Deutsch-Bonnet voor in deze klasse. Toen kreeg Gatsonides het stuur voor het laatste eind en tevens de opdracht om de aanval in te zetten. Voluit draaiend wérkte de Minor zich naar voren en kreeg de kop, waar hij regelmatig bleef uitlopen. Maar de Hollandse pit kreeg een kwartier voor het einde de schok van zijn leven. De Minor die in gewonnen positie lag, kwam niet door. En terwijl Apetz, Hoogeveen sr. en G. Englebert zenuw achtig in hun kooi heen en weer ijsbeerden, stond Gatsonides ergens op het circuit met een gebroken achterwiel. Gelukkig was alleen de flens gebroken en zaten de wiel- bouten er nog op. Met de kracht die Gat sonides alleen op zo'n moment weet te pro duceren, tilde hij de Minor in zijn eentje van de grond, schopte er een cric onder en monteerde het reserve-wiel. Met slechts vier minuten vertraging en een brede grijnslach op zijn gezicht snorde hij even later langs "de pit, waar hij de drie Hol landers het vertrouwen in St. Christoffel weergaf. En met vier ronden voor wonnen de Hollanders hun volkomen verdiende eerste prijs. Alfa Romeo-wagens starten vermoedelijk in Zandvoort Er bestaat grote kans, dat de Alfa Romeo- fabriek een tweetal van haar vermaarde renwagens zal laten deelnemen aan de grote prijs van Nederland op 23 Juli te Zand voort en dat een daarvan door de Argen tijnse coureur Juan Fangio zal worden be stuurd. 22. Wat kon de heer Maffelaar doen onder bedreiging van Graaf Isen Grim's degen? De scherpe punt was gevaarlijk op hem gericht, en dus nam de brave burger, klap pertandend van de akeligheid, een blik met benzine achteruit zijn auto. Maar nóg was het de Graaf niet mooi genoeg! Neen hij dioong de goede man ook nog. om die benzine in het reservoir van Panda's taxi te gieten! „Dan krijg ik tenminste geen vuile handen!" zei hij smalend. De heer Maffelaar raapte al zijn moed bijeen, en merkte op: „Maar.maar.het is écht diefstal! En geweldpleging! En bedreiging! Bent u misschien de Gemaskerde?" „Man hoe kom je er bij!" riep Isen Grim ge krenkt. „Ik heb voor zoiets toch geen mas ker nodig?" Tegen die tijd zat de benzine er in, en de graaf stapte weer naast Panda in de taxi. zonder zijn slachtoffer verder één woord waardig te keuren. „Rijden!" commandeerde hij kort. Panda gehoor zaamde, maar vroeg toch nog: „Moet u die meneer tenminste geen geld geven voor zijn benzine? Anders is het toch helemaal diefstal!" „Jij ook al?" gromde Isen Grim. „Onthoud één ding: dit i« geen diefstal! Wanneer lieden als de Gemaskerde zoiets doen, dan heet het diefstal, maar wanneer lieden zoals ik het doen, dan heet dat ont eigening of vordering. En daarmee uit. Rijden! We moeten naar het Koninklijk Hof!" Graaf Isen Grim had Panda's taxi- vergunning in zijn zak en bovendien had hij een degen.anders had Panda zijn passagier er misschien wel uit gezet. Maar zoals de zaken nu stonden kon hij niet anders doen dan gehoorzamen. „Mijn tijd komt ook nog wel eens!" dacht hij intus sen en daar had hij gelijk aan.... Kustwacht. Een niet nader geïdentificeerd Russisch vissersvaartuig ontsnapte gis teren ter nauwernood aan schepen van de IJslandse kustwacht die het achter volgden omdat het binnen de grens van de IJslandse territoriale wateren voer. Het schip nam de vlucht onder achter lating van zijn netten. Een deel van de netten werd later door een vaartuig van de IJslandse kustwacht opgepikt. (U.P.) Rubens terug. In de plaats Liberec in Tsjecho-Slowakije is een Rubens, de „Verdrijving uit het paradijs", terug gevonden. Het stuk maakte deel uit van een aantal werken van Rubens, die vóór de oorlog door de nationale galerij te Praag waren uitgeleend voor een ten toonstelling te Brussel. Deze stukken werden op de terugreis door de nazi's in beslag genomen. Het teruggevonden schilderij wordt aan de nationale galerij teruggegeven. Valse munters. In Gent is het onderzoek in de zaak der valse biljetten van 100 gulden geëindigd en de dossiers zijn aan het parket overgemaakt. Zestien perso nen zijn in de zaak, die reeds twee jaren duurt, betrokken. Vier hunner zijn ge detineerd. Aanvaring. Het Amerikaanse stoomschip „Excalibur" is in de haven van New York in aanvaring gekomen met de Deense paketboot „Columbia". Het Amerikaanse schip dat uit Napels kwam en 114 personën aan boord had, is gezonken. De opvarenden werden ge red. Actie. Tijdens een vergadering te Brus sel" van het „socialistische comité voor gemeenschappelijke actie" verklaarde de voorzitter, Brouhon, dat de socialis tische beweging besloten heeft niet al leen Koning Leopold het leven zuur te zullen maken, doch ook al degenen, die zich van de vorst willen bedienen in hun strijd tegen de arbeiders en de sociale vooruitgang." De secretaris van het algemeen Belgisch vakverbond verklaarde dat „de vak beweging zich in staat van oorlog be vindt met de koning".' Hij vervolgde: „Welke middelen wij zullen gebruiken en wanneer wij ze zullen gebruiken is onze zaak. Men dient te beseffen dat wij hard zullen toeslaan." Vijfling. Mevrouw Albertha Allen. 28 jaar, schonk gisteren in White Castle (Loui siana, V.S.) het leven aan een vijfling, drie jongens en twee meisjes. Omstreeks het middaguur waren alle vijf babies echter overleden. (U.P.) Onderweg. Vijfhonderdvijftig Amerikaanse en Canadese studenten zijn vandaag met een militair transportschip van New York naar Rotterdam vertrokken. Zij waren in New York in moeilijkheden gekomen doordat de kustwacht ver klaarde dat het Noorse schip „Svalbard", dat zij voor de reis hadden gecharterd, daarvoor niet geschikt was. De studen-, ten zonden een telegram naar president Truman die het transportschip „General Ballou" van de Amerikaanse militaire zeetransportóienst aanbood. Ontmanteling. Gisteren is officieel te Bonn bekend gemaakt dat de West-Duitse re gering is medegedeeld dat de belang rijke voormalige Kruppfabriek te Watenstedt-Salzgitter moet worden ont manteld. Deze beslissing is door de Britse Hoge Commissaris in West- Duitsland genomen, nadat bondskanse lier dr. Adenauer zijn bezwaren tegen deze ontmanteling had uiteengezet. ADVERTENTIE de ruimste wagen in zijn klasse. Vraagt inlichtingen. Smedejtr. 22,Tol. 11025 Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit Vier Nederlanders voor hun culturele werk onderschelden Prins Bernhard heeft in het gebouw van de Nederlandse Handelsmaatschappij te Amsterdam een viertal zilveren anjers uitgereikt aan Nederlanders, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor het cul turele leven. De zilveren anjer is ingesteld als blijk van waardering voor prestaties buiten iemands normale dagelijkse arbeid, geheel vrijwillig verricht ten bate van het cul turele leven. Naast de waardering voor de betrokken personen is de instelling van de zilveren anjer tevens bedoeld om de waardering voor de desbetreffende vrije culturele ar beid zelf tot uitdrukking te brengen. De financiële grondslag van de zilveren anjer is het legaat, dat de Nederlandse militair Thijs Taconis aan het Prins Bern hard Fonds heeft vermaakt. Thijs Taconis is bij het vervullen van een speciale op dracht tijdens de oorlog gesneuveld. In elke oorkonde, behorende bij de zil veren anjer, is het offer dat Thijs Taconis bracht, gememoreerd. De zilveren anjer is toegekend aan de heer J. H. van Heek, P. J. de Kanter, A. T. Thijssen en J. van der Wielen. De heer J. H. van Heek te Enschedé heeft veel gedaan voor monumentenzorg en natuurbescherming; de heer P. J. de Kanter, ere-voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond, heeft dertig jaar lei ding gegeven aan het zenden van boeken aan Nederlanders in het buitenland; de heer A. T. Tijssen is regiseur van de pas siespelen te Tegelen, en de heer J. van der Wielen is de bekende pionier van het werk der volkshogescholen. Ancient Order of Foresters doet een beroep op de U.N.O. Te Amsterdam is de jaarlijkse „High Court" gehouden van de Ancient Order of Foresters voor Nederland en België. Be sloten werd tot het zenden van een tele gram aan de UNO, waarin een dringend beroep op haar wordt gedaan alles in het v-rek te stellen om de vrede in de wereld te handhaven.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2