In de Grote Kerk te Naarden klonk de Hoogmis van Bach «tOBNw V - Tuinparasois Schoth De radio geeft Dinsdag Federale Raad der Europese minderheden hield in Leeuwarden zijn eerste bijeenkomst 0LIEST00K INSTALLATIëN GROEN Co. c oM nuntii» De Koningin woonde eerste lustrumviering van het NJG bij Wereldnieuws iieuwe PANDA EN DE MEESTER «EDELMAN J Maandag 3 Juli 1950 3 Holland Festival Landgenoten en vreemdelingen, waar onder hoge bezoekers, met name de kunst lievende Belgische Koningin-moeder Elisa beth, vulden Zaterdagnamiddag tot op de laatste plaats de kerk van Naarden om te luisteren naar de machtige Hoogmis van Bach, uitgevoerd door de Nederlandse Bachvereniging onder leiding van dr. An- thon van der Horst. De indruk die het werk in een magistrale en liefderijke ver klanking op ons maakte, is moeilijk onder woorden te brengen. Het maakt je zo klein, dat je zelfs het woord „prachtig" niet meer durft te stamelen, bevreesd dat het hier banaal zal klinken. Men kan zich wel af vragen hoe het mogelijk is, dat een com positie, die zo broksgewijze ontstaan en samengesteld is, waarin, theoretisch ge sproken, geen consequente lijn steekt, toch als geheel zo machtig op de toehoorder kan inwerken. En dan is er alleen maar deze verklaring, dat de eenheid van geest die het werk in totaal bezielt, de wonderbare kracht moet wezen die het geheel verbindt en er de dominerende functie van bepaalt. Daar zijn in de eerste plaats de monu mentale koorgedeelten, waarin Bach buiten kijf het hoogste bereikte wat ooit aan koortechniek gepresteerd is. Het mag dan waar zijn, dat Bach het summum van zijn contrapuntisch kunnen heeft willen demon streren in een werk, waarmee hij bij het Saksische hof te Dresden om de titel van hof-componist dong; maar de geest die deze wonderlijke muzikale architecturen levend maakt, die geest van verhevenheid, van bidden en belijden, die al deze klankcom plexen doordrenkt en ze stuwing geeft, is minder een kwestie van kunnen dan van zijn. En het is uit diezelfde geest dat ook ie aria's en duetten ontstonden. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan de alt-aria Agnus Dei", die door Annie Hermes zo innig gezongen werd; daarna aan de be- "ndenis-aria „Quoniam", die mannelijk ,er in het nobele bastimbre van Guus 'oekman wedijverde met het natuurgeluid n de hoorn-solo in het orkest; verder aan tweede bas-aria „Et in Spiritum Sanc- m", sonoor verklankt door Leo Ketelaars, 2 zich liet bezielen door het woord ■ivificantem" de Heilige Geest die •vend maakt. Ik denk aan de heerlijke netten, waarin Mea Naberman stralend on glaszuiver de boventoon voerde; aan het Benedictus", dat door de tenor Jan Schip- :-r en de violist Jan Keessen tot een acte m aanbidding gemaakt werd. Dezelfde intensiteit die al deze vocale ementen meegegeven is. werkt in gelijke •.ate door in lijn en klank van het instru- •entale koor, dat verzorgd werd door het oncertgebouw Orkest. Ook deze timbres juichen, bidden en belijden; zij zijn even zeer* de stem van Bach als die welke wij horen in de vocale soli en de koren, de stem die met haar bezieling en overtui gende kracht alles tot eenheid dwingt. Het zou billijk zijn aan de sublieme koor zang van het vocale ensemble van de Ne derlandse Bachvereniging een aparte be schouwing te wijden. Doch waar te begin nen en waar te eindigen? Waar de nadruk op te leggen, op de ingetogenheid van „Et incarnatus est" en „Crucifixus", of op de stralende jubel van „Et ressurrexit" of „Sanctus" en zoveel andere machtige frag menten? Ik durf niet te kiezen. Ik zwijg liever en hoop dat men zal begrijpen dat dit zwijgen bewonderen betekent. De Nederlandse Bachvereniging heeft onder de eminente leiding van dr. Anthon van der Horst deze Zaterdagmiddag de hoogst denkbare kracht ontpooid. De be tekenis van Naarden als het Mekka van de Nederlandse Bachcultus is er andermaal door bevestigd. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN '6 morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Stagnatie op het baanvak Leiden—Den Haag Vastgelopen remmen en een defect geraakte locomotief Zaterdagmiddag omstreeks zes uur zijn van een electrische trein, die zich bij Voor schoten bevond en op weg was van Den Haag naar Amsterdam, de remmen vast gelopen. De passagiers konden met een andere trein dé reis voortzetten. Het ver keer in beide richtingen werd over enkel spoor geleid, hetgeen tot enige vertraging aanleiding gaf. Om acht uur geraakte op dezelfde plaats de locomotief van de D-trein uit Amster dam onklaar. Toen waren beide sporen geblokkeerd. Tegen negen uur was de stagnatie opge heven. ADVERTENTIE per rol De grootste en de bestel De Koningin-Moeder van België woonde in de kerk te Naarden de uitvoering bij van Bachs Hohe Messe. ADVERTENTIE PARArLUIES WANDELSTOKKEN GROTE HOUTSTRAAT 47 - HAARLEM Overtrekken TEL. 18036 Repareren HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8 15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pla ten. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Volksuniver siteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Alt en orgel. 12.20 Voor het platteland. 12.30 Toespraak door Koningin Juliana. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel overzicht 13.25 Pla ten. 13.50 Moeders-zesdaagse. 14.00 Piano en causerie. 14.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Repor tage. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Fanfare orkest. 19.25 „Paris vour parle". 19.30 Piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Herhaling toespraak door Koningin Juliana. 20.25 Metropole-orkest. 21.00 Musette-orkest. 21.30 Honderd jaar pro vinciale Wet. 21.45 Orkest. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Kamerkoor en -orkest. 23.00 Nieuws 23.15 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Hoogmis. 10.13 Orkest en solist. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.35 Lichtbaken. 12.00 Angelus. 12 03 Platen. 12.30 Toespraak door Koningin Juliana. 12.50 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 14.00 „Ja. zo was 'tklankbeeld. 15.00 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuit- zending. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Platen. 19.45 Voor jonge mensen. 20.00 Nieuws. 20.05 Herhaling toe spraak door Koningin Juliana. 20.15 Provin cieparade. 21.00 Kamerorkest en solisten. 21.25 Reisbeschrijving. 21.40 Piano. 22.10 Politiekapel. 22.40 Godsdienstige causerie. 23.00 Nieuws 23-15 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.15 Twee piano's. 12.32 Lichte muziek. 12.45 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.45 Koor. 15.15 Operettemuziek. 16.00 Licht orkest. 16.30 Zang 16.47 Platen. 17 00 Niuews. 17.10 Con cert 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kamermu ziek 18.25 Financiële kroniek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Walsmuziek. 19.50 Spotvogels. 20.00 Hoorspel. 20.45 Pla ten. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. Schilder uit Dordrecht Al kan misschien niet bepaald gezegd worden, dat Haarlem naar Dordrecht kan kijken zoals de helft van een Siamese tweeling de wederhelft beschouwt, toch bestaat er zo veel zusterlijkheid tussen beide steden als voortgekomenen uit een groot historisch verleden en in ons land zich vertonend als draagsters der meest uit muntende traditionele cultuur, dat de bloemenstad aan het Spaarne het wel warm belangstellend moet gadeslaan wanneer in de zusterstad iets belangrijks gebeurt. Dat was nu op 1 Juli het geval toen in Dordrechts museum een herdenkings-ten- toonstelling betreffende de schilder en schrijver Jan Veth werd geopend, met toespraken van prof. dr. J. Q. van Regteren Altena uit Amsterdam en mr. Chr. P. van Eeghen, ook uit de hoofdstad. Jan Veth was een Dordtenaar en, hoewel het groot ste deel van zijn leven doorgebracht ^eb bend te Bussum en Amsterdam, altijd zeer aan Dordrecht, ook met zijn feitelijke be moeiingen, gehecht gebleven. Jan Veth nu was een dei- belangrijkste figuren uit onze negentiende en twintigste eeuw en deze tentoonstelling moge dienen om hem als zodanig weer eens nadrukke lijk te doen uitkomen. Hij was dat. niet alleen door de hoedanigheden der schilde rijen, die uit zijn enorme werkkracht zijn voortgekomen en waarvan professor Hui- zinga, in zijn voortreffelijke biografie van de kunstenaar, er negenhonderd noemt; maar in de eerste plaats ook, omdat hij, door het karakter zijner portretten zowel als door zijn gehele optreden in het alge meen, een figuur bleef door wiens doen en laten de gelijkheid in waarde van de kun- sténaar met de beste vertegenwoordigers van staatkunde en godsdienst werd ge demonstreerd. Hij schilderde nagenoeg alle Nederlanders van betekenis. En waar men ook kwam in de senaatskamers der univer siteiten, in de lokalen van politieke of mili taire instituten, in de salons der maat schappelijk. vooraanstaanden, overal werd het oog getroffen door iets bïzonders, iets uit-stekends aan de wanden, een of meer portretten door Jan Veth. Ook met de pen kwam hij dan nog telkens op ter hand having der nationale aesthetische bescha ving. Kan Haarlem al teruggaan tot de zeven tiende eeuw om, naast haar aanspraak op de naam bloemenstad, met de gedachte aan de natuurbloemen-rijkdom harer omgeving in die naam ook te betrekken de bloemen van het menselijk geestesleven, die uit de penselen harer schilders voortkomen Dordrecht kan zich doen gelden als ge boortegrond van wat tot 't voornaamste der negentiende en twintigste eeuwse schilder kunst behoort. LODEWIJK VAN DEYSSEL. Hevige brand op Urk legt garage in de as Huizen in de omgeving moesten ontruimd worden In de nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in een garage en ma chinewerkplaats van de firma De Boer en Bruinsma te Urk. De brandweer tastte de hoog oplaaiende vlammen met negen stra len aan, maar ontploffende blikken ben zine maakten de vuurzee steeds groter. In het gebouw lagen ook enkele cylin ders zuurstof en met het oog op ontplof fingsgevaar werden de huizen in de omge ving ontruimd. De cylinders konden ech ter door brandweerlieden naar buiten worden gesleept. Het gebouw brandde geheel uit. Het be lendende kantoor van het G.E.B. liep brandschade op. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES Aantal inkomens van i 2000.— tot f 5000.— sterk toegenomen Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens blijkt, dat het aantal belastingplichtigen in de Loon- en de Inkomstenbelasting van 1941 op 1948 vermeerderd is met 41 Het totale inkomen der gezamenlijke belas tingplichtigen is in deze periode ver dubbeld. Het gemiddelde inkomen per belasting plichtige is gestegen van 1.637 over 1941 tot 2.319 over 1948. Zowel voor de in komensgroepen beneden 2.000 als voor die van ten minste 50.000 is het aantal belastingplichtigen verminderd. Daaren tegen is het aantal met inkomens van 2.00050.000 sterk toegenomen. Vooral voor het aantal met inkomens van 2.000 tot ƒ5.000 is de toeneming belangrijk. Mobilisatie-oorlogskruis voor burgerpersoneel Het „Comité Mobilisatie-oorlogskruis" heeft van de minister van Oorlog en van Marine bericht ontvangen, dat het burger personeel, darigedurende de Meidagen 1940 werkzaam was bij het toenmalige departe ment van defensie, in aanmerking kan ko men voor het mobilisatie-oorlogskruis. Ook het burgerpersoneel, dat in de Meidagen van 1940 in de militaire bedrijven werk zaam was, kan voor deze onderscheiding in aanmerking komen. Aanvragen voor toekenning moeten gericht worden aan het secretariaat van het comité, Bleyen- burg te 's Gravenhage. Ooievaar heeft het druk aan boord van de Atlantis" Met de „Atlantis", die Zaterdag op weg van Indonesië naar Rotterdam te Port Said is aangekomen, repatriëren aan staande moeders en kinderen. Tijdens de t$£ht zijn reeds 40 kinderen geboren, 21 jmgens en 19 meisjes. Er zijn thans 400 kinderen aan boord en nog 211 moeders in verwachting. Een prijs is uitgeloofd voor degene die het juiste aantal babies raadt, dat tijdens de reis geboren wordt. Vijf artsen en 20 ver pleegsters zorgen voor de toenemende bevolking van de „Atlantis", waar het onderricht in babyverzorging de meest gezochte tijdpassering vormt. Nederlandse Rode Kruis in Indonesië liquideert Tekort aan doktoren, ver pleegsters en medicijnen De heer A. Zimmerman, vice-voorzitter en hoofd van de medischë dienst van het Rode Kruis in Djakarta, die met de „Wil lem Ruys" in Nederland is teruggekeerd, heeft medegedeeld dat het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië bezig is te liqui deren. Men heeft alles in handen gegeven van de P.M.I. (Palang Merah Indonesia), waarvan een broer van de Sultan van Djokja voorzitter is. Het Prinses Margriet hospitaal is overgegeven aan het ministerie van Gezondheid. De gezondheidstoestand is zeer slecht, zei de heer Timmerman. Er heerst veel tbc. Er is een schreeuwend tekort aan melk poeder en suikerproducten, aan geld en materiaal. Er is gebrek aan doktoren en verpleegsters en aan medicijnen. Er zal een middel gevonden dienen te worden om het verplegend personeel een behoorlijk bestaan te bieden, want alles is schrik barend duur en van de tegenwoordige salarissen niet te betalen. Er worden pogin gen aangewend het oude Koningin Emma- ziekenhuis, tegenwoordig ziekenhuis Tjikini geheten, voor de Nederlanders terug te krijgen. Daar zullen dan echter Europese verpleegsters nodig zijn. Ook op Nieuw- Guinea is een groot tekort aan alles, wat men zich maar denken kan. De heer Zimmerman gaat op 12 Septem ber terug, vermoedelijk in een andere func tie. In die tussentijd zal hij besprekingen voeren met het Prins Bernhardfonds en met de NIWIN. Misschien wil deze orga nisatie thans de burgers helpen, zo besloot hij. In de Friese hoofdstad is Zaterdag de Federale Raad der Europese Minderheden en Gebieden („Conseil fédéral des Mino- rités et Regions Europeënnes") bijeen ge komen. Tot de oprichting van deze raad, die deel zal uitmaken van de Europese Beweging, werd besloten op het congres van West-Europese Gemeenschappen en (niet-zelfstandige) gebieden, dat in Novem ber van het vorig jaar in Versailles werd gehouden. De raad hield nu in Leeuwar den zijn eerste vergadering. Het is zijn taak, een gedachtenuitwisseling tussen de afgevaardigden der*Europese minderheden en niet-zelfstandige gebieden mogelijk te maken, hun eisen te formuleren, de moge lijkheden voor een gemeenschappelijke actie te bestuderen en hun vertegenwoor diging in de gemeenschappelijke Europese organen voor te bereiden. De zitting stond onder leiding van de Deen Paul Skadegaard uit Kopenhagen. De secretaris van de „Fryske Foriening foar in federael Europa", dr. ir. J. B. van der Meulen te Leeuwarden, lid van het dagelijks bestuur van de raad en van de Friese delegatie, gaf een uiteenzetting over doel en organisatie van de raad. Drie kanten van het grondprobleem werden Zaterdag behandeld: het psycho logische element, de opvoedkundige pro blemen en de vraagstukken van organi satie en wetgeving. Voorts kwam aan de orde een verslag der werkzaamheden door de heer Joseph Martray, secretaris van de raad, lid der Bretonse delegatie en een rapport en voor stellen van de heer F. J. de Landabaru, lid van de Baskische delegatie, over het onder werp: „Erkenning van de rechten der Europese minderheden, volken en regionen door de staten is een noodzakelijke voor waarde voor de ontwikkeling van een Europese en internationale gezindheid". Voorts kwamen ter sprake een rapport en voorstellen van dr. W. Kok, lid van de Friese delegatie, over het onderwerp: „De onderwijsproblemen, die voortvloeien uit het bestaan van meer culturen en talen binnen een staatsverband" en een rapport en voorstellen van dr. Jörgen Kisbye Möller. rechter in het hooggerechtshof te Kopenhagen, lid van het dagelijks bestuur van de raad, over het onderwerp: „Orga nisatorische en juridische aspecten van het verdedigen en handhaven van de rechten der minderheden, kleine volken en niet- standige gebieden". In het rapport van de heer Landabaru wordt onder andere gezegd, dat de tegen woordige samenstelling van Europa niet met de volkenkundige werkelykneid in overeenstemming is. De geschiedenis van Europa en van de gehele wereld is een voortdurende strijd tussen staten en volken geweest. De excessen, gepleegd in naam van de staat, zijn veel ernstiger en talrijker geweest dan die waarvan voorgewend werd dat zij de verdediging van de nationaliteit beoogden. Als een van de belangrijkste na oorlogse omwentelingen beschouwt het rapport de tot standkoming van de stro ming, die een federaal Europa wil. Helgoland In een door de Friese delegatie voorge stelde resolutie verklaart de raad, dat het lot van Helgoland in strijd is met de fundamentele rechten van een federaal Europa en met de rechten van de mens. Van Groot-Brittannië wordt daarom ge vraagd de bombardementen op het eiland te staken, aan de Helgolanders het recht te geven naar hun eiland terug te gaan en geheel in overeenstemming met eigen wet ten en gebruiken te leven, en herstelbeta lingen te doen voor alle verliezen, die de Helgolandse bevolking sinds de Duitse ca pitulatie heeft geleden. Nadat de Helgolandse afgevaardigde had bedankt voor de hulp, die de vergadering Suikerbietenteelt sinds vorig jaar nog toegenomen Het broodgraanareaal is blijkens de jong ste uitkomsten van de landbouwtelling 1950 met bijna 18000 ha. ingekrompen, hetgeen een achteruitgang betekent met 6 procent, deelt het Centraal Bureau voor de Statis tiek mede. Daartegenover staat een be langrijke uitbreiding van de verbouw van haver en gerst, namelijk van 38.000 ha. of 20 procent. De verbouw van fabrieksaardappelen liep terug evenals die van pootaardappelen. Tezamen bedraagt deze inkrimping rond 10.000 ha. of 6,5 procent. De met suikerbieten beteelde oppervlak te overtreft nog het recordcijfer van het vorige jaar en bereikte thans een omvang van rond 66.500 ha. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 door het aannemen der resolutie aan zijn volk heeft verleend, legde dr. W. Kok, lid van de Friese delegatie, de vergadering enige conclusies voor over de onderwijs problemen, die voortvloeien uit het be staan van meer culturen en talen binnen één staatsverband. Zijn conclusie luidde: ieder volk heeft het recht zijn eigen cultuur te behouden en te versterken en vooral het voornaamste deel daarvan, de taal. De Waalse afgevaardigden, dr. A. Carlier en de heer Ch. Phsnier hadden er bezwaar tegen, dat een minderheid de taal zal moe ten leren van een meerderheid, wanneer die niet in een groot cultuurgebied wordt gesproken. De motie betreffende Helgoland zal naar de Britse regering worden gezonden. De conclusies betreffende de meertaligheid zullen worden gezonden naar de Raad van Europa en de Unesco. Naar de Basken en Cataloniërs in Spanje zal een motie van medeleven met hun lot worden gezonden. Verder werd aangenomen een door de Waalse afgevaardigde dr. A. Carlier inge diende motie, waarin de regering wordt verzocht een gedwongen migratie van min derheden ten gevolge van oorlog te staken. Deze motie gaat naar de Verenigde Volken en de Raad van Europa. Mevrouw Louwers vraagt in Praag gratie voor haar enan Mevrouw Louwers, de echtgenote van de te Praag tot 15 jaar dwangarbeid veroor deelde Nederlandse zakenman, heeft een gratie-verzoek ingediend. De heer J. Lou wers, die in Praag vertegenwoordiger was van de AKU, stond destijds tezamen met negen Tsjechoslowaakse burgers terecht onder beschuldiging van spionnage, verraad en economische sabotage. Hij werd op 4 Maart veroordeeld. In het herstellingsoord voor onder wijzers te Lunteren is Zaterdag het gouden jubileum van deze instelling gevierd. Een lange rij van sprekers wenste de commissie van beheer geluk en het jubileumcomité bood haar het resultaat van een inzameling: f20.000 aan. ADVERTENTIE edeitr 22, Tel. 11025 Voorzitter betreurt de breuk in de organisatie Koningin Juliana heeft Zaterdagmiddag in Utrecht de 'herdenking van het eerste lustrum van de Nederlandse Jeugd Ge meenschap bijgewoond. In het groot auditorium van de univer siteit hield de voorzitter van de N.J.G., ds. N. O. Steenbeek, een herdenkingsrede, waarin hij het ontstaan en het doel van de gemeenschap uiteenzette. Door de stichting van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap direct na de bevrijding werd een duur zaam overleg van grote waarde voor ons volksleven bereikt. Daarom betreurde ds. Steenbeek het, dat eerst de protestantse jongeren en in 1948 de Nederlandse Pad vinders Vereniging zich daaruit terugtrok ken. Uit naam van alle jeugdorganisaties verklaarde de voorzitter dat hun plaats in de N.J.G. nog steeds open gehouden is. Wij hebben ondervonden, zo zeide hij, welk een rijkdom het betekent wanneer men niet wegloopt maar samen de moeilijkheden weet te overwinnen. Mr. J. M. L. Th. Cals, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ge tuigde van de warme belangstelling en de erkentelijkheid der regering voor het werk van de N.J.G. Over de breuk die in de N.J.G. ontstaan is, zeide mr. Cals dat in de eerste plaats nationale eenheid nodig is om tot oplossing van internationale ge schillen te kunnen komen. Op het Domplein is hierna een symbo lisch spel opgevoerd, gevolgd door volks dansen en samenzang. De Koningin had op het bordes van het universiteitsgebouw plaats genomen, waar zich eveneens bevonden staatssecretaris mr. Cals, de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. oud-burge meester mr. W. A. G. ter Pelkwijk en de rector magnificus van de universiteit, prof. dr. H. J. M. Weve. Diefstal. Zaterdagnacht hebben dieven zich in de kathedraal van Exeter meester gemaakt van het zilveren kruis met diamanten, dat 1.50 m hoog is en meer dan 50 kg weegt. Het kruis werd Zon dagochtend teruggevonden in een veld op 22 km afstand van de stad, echter ontdaan van de edelstenen, waarvan de waarde op 200.000 gulden wordt ge schat. Tekeningen. In een grot op het eiland Levanzo, ten Westen van Sicilië, zijn tekeningen ontdekt, die 10 a 20.000 jaar oud zouden zijn. De tekeningen stellen dansende mensen en dieren voor. Het zouden de oudste rotstekeningen zijn, die ooit in Italië zijn ontdekt. Hysterie. Te Tiffin in Ohio (V.S.) zijn de kruideniers vrijwillig overgegaan tot de rantsoenering van suiker ter beperking van „de door oorlogshysterie opgewekte koopkoorts". Nazi's. Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een verbod uitgevaardigd voor de provinciale orga nisatie in Stiermarken van de uiterst rechtse partij, „De Liga van de Onaf- hankelijken", die haar hoofdkwartier in Graz heeft. In een verklaring van het ministerie wordt gezegd, dat het Oos tenrijkse volk zeer verontrust was door een bijeenkomst van de jeugdafdeling der organisatie, waar de leden zwarte korte broeken, witte hemden en witte kousen (de kleding van de Oostenrijkse nazi's vóór de Anschluss) droegen en door een redevoering van de voormalle nazi-vlieger Gordon Gollob. secretaris generaal van de liga. Hij besloot zijn rede met een oproep tot het zingen van het Oostenrijkse volkslied op de oude melodie, die dezelfde is als die van het Duitse volkslied. „Als Adenauer het kan doen, waarom zouden wij het dan ook niet proberen?" zei Gollob. Uitbarsting. De leider van de vulcanologi- sche dienst in Djakarta, de heer W. A. Petrostsjevsky, heeft aan Aneta mede gedeeld, dat een uitbarsting van de Tankoeban Prahoe (ongeveer 20 km ten Noorden van Bandoeng) op komst is. De krater kan elk ogenblik uitbarsten. De gassen, die er uit opstijgen hebben een temperatuur van 235 graden Cel sius. 83 graden is de normale tempera tuur. Volgens de bevolking is er Zater dagochtend te 8 uur een kleine uitbar sting geweest. De te verwachten grote uitbarsting zal sterker zijn dan die in 1926, toen stenen tot de rand van de krater vlogen. Er bestaat echter geen gevaar voor de bevolking in de om geving. Zonderlinge bekentenis. Een 21-jarige Amerikaan, Robert Segee, heeft bekend de aanstichter te zijn van de brand in het circus „Ringling", tengevolge waar van, in 1944, te Hartford (Connecticut) 168 doden en 412 gewonden te betreu ren waren. Segee zei bovendien sedert 1936 25 a 30 grote branden gesticht te hebben, toen hij nauwelijks zeven jaar oud was. Tenslotte verklaarde hij „eigenhandig" vier moorden gepleegd te hebben. Keverig. De regering van de Sovjet-Unie heeft de V. S. in een nota er van be schuldigd, dat Amerikaanse vliegtuigen tussen 22 Mei en 7 Juni van dit jaar coloradokevers boven Oost-Duitsland hebben uitgeworpen en heeft gevraagd om optreden tegen „de schuldigen". De nota noemt het uitwerpen der Colorado kevers, die een gevaar vormen voor de aardappeloogst, „opzettelijk en dienten gevolge van misdadige aarfL"De Sovjet- Unie verwacht, dat de Amerikaanse regering melding zal maken van de te nemen maatregelen. Brand. Het 550 jaar oude „Gouden Pa viljoen" te Kioto Japan's oude hoofd stad en culturele centrum met zijn wereldberoemde collectie kunstwerken, is Zondagochtend vroeg tot aan de grond toe afgebrand. De politie ver denkt een priester-student als de aan stichter van de brand. Rustig land. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Unden, verklaarde Zondag, dat de aanval van Noord- op Zuid-Körea in Zweden wordt veroor deeld als een daad van aggressie, die de wereldvrede in gevaar kan brengen. Het is, met het oog op de toestand die uit deze aanval voortvloeide, een goede politiek om zover de hulpbronnen van Zweden dit toestaan, een verdediging voor de onafhankelijkheid van Zweden op te bouwen, zei hij. Unden vergeleek „de onrust op buitenlands politiek ge bied" met „ons rustige land". mi 26. Panda is iemand, die overal het beste van maakt. Hij had geen zin in koken, en hij vond het moeilijk om van twee aard appels en een ui een voedzame maaltijd voor drie personen samen te stellen, zon der pan en zonder vuur, maar toen het nu eenmaal moést ging hij aan de gang, en al spoedig had hij tussen a* hopen vuil nis wat brandstof en een kookpotje gevon den, zodat hij aan de gang kon gaan. In middels hadden de beide edellieden zich geïnstalleerd op de enige zitplaats die er was, namelijk het bed. „Een kale boel, vrind!" zei Graaf Isen Grim onvriendelijk. „Ik moet zeggen, dat je onze stand te schande maakt. Neen, dan ziet mijn kasteel er toch nog beter uit! En waarom ben je nu nog bang dat de Gemaskerde hier in zal breken? Wat is er hier nu nog te ste len?" „Nou dit harnas natuurlijk," sprak de Hertog. „Het is mijn grootvader's har nas, een mooi stukje. Stel je voor dat hij dat zou stelen! Ik kan het beslist niet missen, want ik heb het nodig om me tegen de deurwaarders te verdedigen". „Kom, kom," snauwde Isen Grim ongeduldig. „Voor de deurwaarders hoef je toch ook niet bang te zijn? Wat kunnen die je nu nog afnemen?" Datzelfde harnas! riep Hertog Bruno. „En ik kan het immers niet missen omdat ik het nodig heb om me tegen de Gemaskerde te verdedigen!" „Je bent een stommeling!" zei Isen Grim kwaad want zó gingen die edellieden met elkaar om, zie je. Het was in ieder geval duide lijk, dat Hertog Bruno in moeilijke om standigheden verkeerde. Herman Melville, Billy Budd, Voor marsgast Vertaling van Jo'nan M. Palm Wereldbibliotheekvereni ging, Amsterdam-Antwerpen. De Wereldbibliotheek heeft het verhaal van Billy Budd als Pinkstergeschenk aan zijn leden aangeboden. Billy Budd is een alge meen bewonderde matroos (een vast type, dat Knappe Matroos heette, als we de ver taler mogen geloven) aan boord van een Engels oorlogsschip op het eind van de 18e eeuw. Hij heeft een volmaakt zuiver en oprecht karakter, en eigenlijk maar één ge brek: als hij opgewonden is, kan hij niet meer uit zijn woorden komen. Als de pro voost (soort boord-detective) Claggart, die een volmaakt slecht karakter heeft, hem dan uit afgunst zonder de minste grond van muitzieke gezindheid beschuldigt, windt hij zich natuurlijk verschrikkelijk op: en het enige wat hij "er dan uit kan brengen, is een bliksemende stoot, waarvan Claggart dood ineenzakt. Dat kan niet getolereerd worden, al is de sympathie van de bevelhebber van het schip, die voortreffelijkheid van karakter herkennen kan, aan Billy's zijde. Billy moet hangen: maar de herinnering aan hem blijft leven onder zijn medematrozen. De afgemeten helderheid waarmee deze novelle, vrij wat breedvoerigheid ten spijt, verteld wordt, maakt het lezen in eerste instantie een genot. Maar tenslotte, al kan bij Melville's manier van schrijven wat stylering van karakters weinig kwaad, het verhaal is toch niet genoeg legende om een zo grote vereenvoudiging van goede en slech te mensen te kunnen verdragen. Het blijft een beetje hinderlijk, dat nu juist Billy's tevoren aangekondigde enige gebrek de oor zaak wordt van de stoot, die de spil van de geschiedenis is; en tussen een deugd als de zijne en een even absolute ondeugd als die van Claggart kan ook geen spanning ont staan. De figuur van de bevelhebber, in een penibele positie tussen zijn sympathie en zijn plicht nu het toch al zo onrustig is op de vloot, is dan nog een stuk beter. Intussen zijn de kaarsrechte lijnen, waar langs het verhaal zich afwikkelt een aan trekkelijkheid op zichzelf: de wind waait er straf doorheen, en de lezer krijgt toch een vluchtige indruk van wat een nobel karakter kan zijn. S. M,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2