Nieuwe Rooms-Katholieke jongensschool voor het Kleverpark en omgeving Mr. E. van Eck-Thiel ten grave gedragen Twaalf ensembles lieten zich horen op zangersfeest van „Vox Humana" Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Maandag 3 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De nieuwe poort tot een van Nederlands grootste industrieën Over de volle breedte van de ingang naar het Hoogoventerrein komt een machtige poort de verbin ding tussen twee don- kerbruin-bete gelde kantoorcomplexen waarin de hele Hoog- ovenadministratie een plaats zal vindendie thans nog verspreid is over het grote ter rein. De nevenbedrij- ven houden dus hun administratie „aan huis". Het ontwerp, dat architect W. M. Dudok voor dit in al zijn zakelijkheid es- thetisch-schone ge bouw tekende, is in middels al gedeelte lijk in staal, beton en - ,,w steen uit de zandgrond benoorden het Noordzeekanaal verrezen en volgend voor jaar denkt de directie met haar staf de nieuwe ruimten te kunnen betrekken. De uiterste rechter vleugel, die lichter van tint wordt gehouden dan het hoofdgebouw, zal hog even moeten wachten, maar het vooruitspringende linker gedeelte, waar het directie-secretariaat een plaats vindt, wordt tegelijk met det kern opgetrokken. Het verkeer om Haarlem De weg Noord-Zuid ten Westen van de stadskern Met Gedeputeerde Staten van Noordhol land en met andere provinciale instanties wordt door het gemeentebestuur van Haar lem reeds jaren onderhandeld over het tracé van de toekomstige verbindingsweg van Noord naar Zuid ten Westen van de stadskern. Tijdens onlangs plaats gehad hebbende besprekingen is door Haarlem voorgesteld het tracé te doen verlopen langs de Oos terduinweg. Hoewel uiteraard omtrent het resultaat van dit voorstel nog niets te zeg gen is, komt het B. en W. gewenst voor de mogelijkheid van verwezenlijking daarvan open te houden. Het is daartoe noodzake lijk te voorkomen, dat ter plaatse een be bouwing ontstaat en daarvoor maatregelen te nemen door het uitbreidingsplan Zuid- West te wijzigen. Haarlemse gemeenterekening over 1948 Een batig saldo van f 879.444.21 B. en W. van Haarlem bieden aan de raad de gemeente-rekening over 1948 ter vaststelling aan. Er moet nog in aanmer king genomen worden dat er op die dienst nog verschillende uitgaven te doen. zijn, waartegenover staat dat er ook nog ont- vangsten zijn te verwachten. Neemt men beide factoren in aanmerking dan zijn de eindcijfers: inkomsten f 44.845.204,92, uit gaven f 43.965.760,71, zodat er een batig saldo is van f 879.444.21. Deze gunstige uitkomst wordt in hoofd zaak verkla'ard uit het feit dat er meer mee- dat tegenvallers waren. De meeval lers bedroegen tezamen f 2.899.600, de tegenvallers f 1.969.000. Er werd uit het Gemeentefonds f 425.800 meer ontvangen dan geraamd was, maar de bijzondere uitkering viel f 130.000 tegen. Het saldo van f 879.444,21 moet overge bracht worden naar de dienst 1949 om te dienen als extra aflossing van oude reke ningtekorten. EXAMENS HOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES TE HAARLEM Voor het eindexamen zijn geslaagd: G. Blaak, M. E. Bijtelaar, M. C. Delzenne, L. Dinkhuysen, C. J. Dubbelman, A. P. Franke, W. Harders, H. C. J. Hartel, J. M. Hobbel, L. S. Huhnholz, I. van 't Hul, L. G. Janssen, H. M. Kruyswijk, A. M. Kuyl, A. Langenberg, E. J. A. Lubberts, J. E. Metz, R. Meyer, W. Mus. J. Panjer, N. Polderman, M. P. J. Rein- tjens, F. van der Renst, A. E. Roggeveen, K. Schleicher, C. Spork, L. E. van Ter Tholen, A. Thorbecke, A. T. Tollenaar, M. Torringa, M. J. de Waard, A. N. Wamsteker. Afgewezen: 6 candidaten. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS TE HAARLEM Geslaagd zijn voor het einddiploma van de 3-jarige cursus de dames P. C. Benjamins, A. de Boer, Y. Delfgaauw, P. E. Dubbelman, W. H. Halsema, J. C. van den Heuvel, J. M. Kemp, F. B. C. van Meel, E. F. de Rooy, M. J. Stigter en M. A. van der Vliet; en de heren C. R. van Andel, J. J. Booms, B. Brinkman, J. Elshoff, D. van Heun, M. J. G. Heyselaar. C. J. Hoed, J. Jansen, C. Kruyff, H. M. Las- schuit, H. W. Meiboom, J. Mertens, G. Smiet, D. Toeset, H. J. Treffers, J. W. Wagenaar en L. de Wind. Voortaan zal dit diploma het midden standsdiploma insluiten. Vijf en twintig jarig jubilé De zaak van de firma Oosten aan de Barteljorisstraat te Haarlem was Zater dag tussen de middag gesloten en directie, commisarissen en personeel gelegenheid te geven de heer H. de Jong, die 25 jaar in dienst der vennootschap was, te huldigen. De heer W. Oosten Beekman herinner de er aan hoe de jubilaris als jongen van 17 jaar in de zaak kwam als leerling-be hanger. Reeds spoedig bleek, dat hij meer in zijn mars had en toen de Jong dan ook naar een firma in Amsterdam ging, werd hij een jaar later uitgenodigd om 'maar weer naar zijn leermeester terug te keren. Thans is 'hij eerste verkoper en verantwoordelijk voor de gehele expeditie. De plichtsbetrachting, aldus spreker komt voort uit liefde voor het werk, waarop in deze tijd wel eens gewezen mag worden. De directeur bood de jubilaris een arm bandhorloge aan en mevrouw de Jong een bouquet anjers. Namens het personeel overhandigde de heer H. Janssen een vul penhouder en vulpotlood. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 Juli 1950 GETROUWD: 1 Juli, H. A. Hackenitz en W. F. L. M. Schnitger; H. Uilenburg en A. K. J. Krüger. BEVALLEN van een zoon: 29 Juni, E. C. den Oudende Zaaijer; 30 Juni, F. E. Hes- selman—Mulder: T. G. Brandenburg—Groot; C. M. VerdonkschotLamboo. BEVALLEN van een dochter: 30 Juni, J. Giesbers—Kamp; 1 Juli, G. Akkermans— Brandsen; A. H van Rooijen—Bouwmeister. OVERLEDEN: 29 Juni, E. C. J. Vogelsang Jonkheer, 70 j„ Kleverparkweg; 30 Juni, K. J. Klabou, 60 j., v. O. de Bruijnstraat. B. en W. vragen ruim 150 mille voor verscheidene uitbreidingen van scholen Een belangrijk voorstel dat de Haar lemse raad Woensdagmiddag zal bespre ken, heeft betrekking op de door het Rooms-Katholieke kerkbestuur van het Al lerheiligst Hart in het Kleverpark ge vraagde medewerking aan de stichting van een nieuwe Rooms-Katholieke jongens school in die buurt. Uit het adres blijkt, dat de te stichten school ruimte moet bieden aan 211 leer lingen, dat zij zes klasselokalen zal hebben en dat per lokaal ten hoogste 48 leerlingen zullen worden -toegelaten. Bij de aanvraag is een lijst overgelegd met de namén van 131 toekomstige leerlingen. Deze zijn af komstig van de bestaande Rooms-Katho lieke school aan de Velserstraat, die in de toekomst uitsluitend meisjesschool wordt. B. en W. menen, dat aan de aanvrage voldaan dient te worden, omdat de wette lijke voorschriften in acht zijn genomen. Om kapitaalsuitgaven zoveel mogelijk te vermijden en de bezwaren van nieuwbouw te ondervangen, stellen B. en W. de raad voor een gedeelte van de gemeentelijke school op de hoek van de Wouwerman- en de Tetterodestraat aan het kerkbestuur in bruikleen af te staan. Voorlopig lean met de beschikbaarstelling van vier lokalen worden volstaan. De in het gebouw gevestigde gemeentelijke kleu terschool kan daar thans nog gevestigd blijven, doch binnen afzienbare tijd dient voor haar huisvesting een andere oplossing te worden gevonden. De kosten van de volledige eerste inrich ting met inbegrip van cle schoolpieubelen bedragen ongeveer dertigduizend gulden. Uitbreiding Montessorischool Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad voor B. en W. een definitief voorstel aan de raad konden doen over de voorge nomen uitbreiding met twee lokalen van de Haarlemse Montessorischool aan de Louise de Colignylaan. Thans geeft het College in overweging voor deze vergroting een semi-permanent gebouwtje met twee lokalen te stichten. Door een wijziging in de oorspronkelijke bouwplannen konden de kosten tot 65.500.worden geredu ceerd. Ook de Marnixschool aan de Dutrystraat in Haarlem-Noord wordt vergroot. B. en W. stellen voor ter financiering daarvan 46 mille ter beschikking te stellen. Openbaar onderwijs Voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen voor de school voor moeilijk op voedbare kinderen wordt door het dagelijks bestuur der gemeente 9350.gevraagd. De vernieuwing van de gordijnen van de aula in de meisjes-H.B.S. zal 1350.ver gen. De directrice heeft om een algehele vernieuwing van de aula verzocht teneinde deze meer geschikt te maken voor samen komsten, muziek- en toneeluitvoeringen en dergelijke, welke daar geregeld, ook door andere middelbare scholen, worden ge houden. B. en W. zijn van de grote waarde van een aula voor de schoolgemeenschap overtuigd en zullen overwegen of op de begroting voor het volgend jaar 2750. voor dat doel kan overschieten. B. en W. hebben de volgende voordracht ter benoeming van een hoofd aan de Lin- naeusschool in Haarlem-Noord opgesteld: 1. P, van Zandwijk, Den Helder; 2. G. J. van Houwelingen, Dordrecht; 3. Th. van der Veen, Haaksbergen. De heren E. Belgraver uit Oss en J. van Munsterman uit Haarlem staan om en om op de voordrachten voor de benoeming van twee onderwijzers aan de Christiaan Huy- gensschool. De derde plaats wordt ingeno- Twee verkeersongevallen in de Haarlemmermeer Op de rijksweg AmsterdamDen Haag, ter hoogte van het viaduct over de Venne- perweg, gebeurde Zondagmorgen om kwart over twaalf een ernstig ongeluk, doordat er in een groep motorrijders plotseling één stopte door een defect. Een achterop ko mende rijder probeerde deze motor door een scherpe zwenking te ontwijken, waar bij zijn duo-passagier van de motor viel en ernstige snijwonden en een zware hersen schudding opliep. Later in de middag, om ongeveer half vijf, had er ook bij het viaduct over de Lisserweg een aanrijding plaats. Hier nam een Solex-berijdster, een dame uit Den Haag, de bocht te kort waardoor zij tegen de leuning van het viaduct reed en daarna in botsing kwam met een personenauto. Zij werd ernstig gewond en is naar een dei- Haagse ziekenhuizen overgebracht. Een in woner van Abbenes, de heer Kroon, heeft in beide gevallen eerste hulp verleend. Het Haarlemse electriciteitsbedrijf Op de begroting voor kapitaalsuitgaven in 1950 werd f 50.000 uitgetrokken als eer ste betalingstermijn van een aan te schaf fen installatie bij het electriciteitsbedrijf, waardoor, door middel van een hulpspan ning afstandsbesturing kan worden ver kregen. Deze installatie beoogt behalve een technische vervolmaking ook een finan ciële besparing. B. en W. achten hel evenwel gewenst, omdat de ervaringen op dit gebied in ons land nog van beperkte omvang zijn, eerst een proef op bescheiden schaal te nemen en wel voor de stadswijk begrensd door Herensingel, Spaarne en Koralensteeg. De kosten daarvan zullen 5200 bedragen. men door de heer T. van der Waag te Heemstede. Voorts wordt voorgesteld mejuffrouw M. E. Bom over le plaatsen van de Lorentz- naar de Prinses Margrietschool. Schouwburg en Concertzaal worden verbeterd Zowel in de Haarlemse Stadsschouwburg als in de Gemeentelijke Concertzaal zullen deze zomer verscheidene verbeteringen worden aangebracht. Voor de muzentempel aan het Wilsons- plein hebben deze inzonderheid betrek king op de rookfoyer, waarvan de toegang verbetering eist, evenals de electrische in stallatie terwijl de buffet-keuken uitge breid moet worden. Met het oog op de kosten kunnen al deze plannen niet in een keer worden uitge voerd. Begonnen wordt met het ver groten van de buffetkeuken door het bij trekken van de fietsenstalling, het ver nieuwen van het linoleum, het moderni seren van de electrische installatie en het repareren en schilderen van wanden en plafonds. De kosten worden op ruim acht tien mille geraamd. Van het Concertgebouw zullen de lucht verversingsinstallatie en verlichting ver beterd en de daken en goten hersteld wor den. Een crediet van bijna dertigduizend gulden was daartoe reeds uitgetrokken. Onder een stralende zomerzon is me vrouw mr. E. van EekThiel Zaterdag middag door hen die haar het liefst wa ren, door haar geestverwanten en andere belangstellenden naar haar laatste rust plaats gebracht. In de aula op de Heemsteedse begraaf plaats sprak allereerst de voorzitter van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, wethouder W. F. Happé, een afscheidswoord. „Thans is ons iemand ont vallen die wij zo graag nog lang in ons midden hadden gezien. Een opsomming van haar goede hoedanigheden zou niet in overeenstemming met haar bescheiden heid en eenvoud zijn, doch het is hier ze ker de plaats om te getuigen hoe zij zich in het werk aan een publieke taak steeds onderscheidde door een aangeboren gevoel van vefantwoordelijkheid en plichtsbesef, een inzetten van alle kracht voor een ge meenschappelijk belang. Dat was voor haar geen kwestie van eerzucht, maar van innerlijke noodzakelijkheid". De heer Happé herinnerde er aan, dat mevrouw Van Eek steeds bereid was zich te geven voor haar medemensen en door een sterk rechtsgevoel gedreven streed voor de be langen van een ieder. Zij was een scherpe critische geest met een onafhankelijk oor deel en zij verstond bij uitstek de kunst contact te houden met wie en voor wie zij haar werk deed- Het kwelde haar de laatste jaren, dat zij tekort moest schie ten in de uitoefening van haar taak. De heer Happé besloot: „Zij heeft ons een grote geestelijke erfenis nagelaten: haar voorbeeld van trouwe toewijding en plichtsbetrachting, haar onpartijdige af weging van alle belangen, haar zoeken van recht voor iedereen". Namens de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid hield mevrouw Kroon een korte toespraak, waarbij zij een gedicht van Margot Vos voordroeg. Een broeder van mevrouw Van Eek, prof. dr. J. H. Thiel, herinnerde er aan, dat wijlen zijn zuster niets zo verfoeide als valse accenten, aanstellerij en uiter lijkheden. Voor die levenshouding heeft zij dan ook moedig „met haar persoon betaald", zoals de Fransen dat noemen. Zij had een veel te streng karakter om gemakkelijk te zijn, doch het strengst bleef zij, tot haar vroege dood toe, voor zichzelf. De plechtighei'd in de aula werd beslo ten met het op het harmonium vertolkte „Morgenrood". Aan cle groeve herdacht mr. M. A. van Eek niet alleen de heengegane echtgenote, maar ook de compagnon, die zoveel talen ten voor de advocatuur had getoond, waarbij zij vooral streefde naar een ver wezenlijking van de ideeële betekenis van het beroep. Bovendien slaagde zij er in het juiste evenwicht te vinden tussen de zorg voor het gezin en het maatschappe lijk werk. Mr. Van Eek zei dankbaar te zijn voor de in de aula gesproken woor den en voor de vele blijken van mede leven hem bij dit grote verlies betoond. Onder de aanwezigen bevonden zich wethouder D. J. A. Geluk, raadsleden en leden van de .balie. Uitvoering van openbare werken In verband met de voortschrijding van de bebouwing is het noodzakelijk, grond en rioleringswerken te doen uitvoeren nabij de Richard Holkade en het gedeelte van die kade tussen de Zomervaart en de bestaande Gereformeerde Kerk aan te leggen. De totale kosten van dit werk, waarvan een belangrijk deel ten laste van de ter plaatse geprojecteerde bouwterrei nen zal komen, ramen B. en W. op 352.330,—. De tweede Zondag van het jubileumfeest van „Vox Humana" bracht twaalf gezel schappen in het vriendschappelijk strijd perk. Het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Sant poort opende onder directie van Jan Groot de feestmiddag met een pétillante mars „Uit volle borst". Een ouverture van Mon- tagne, die men vlot las en in een allegro tempo in klank omzette, gaf een goed beeld van wat het corps thans vermag; orkest discipline en vaardig musiceren heeft Jan Groot zijn mannen bijgebracht. De klank was in orde en voor de bugels, cornets, saxen en het lage koper kan ik waardering hebben. Het Ballet Antique van Guillement eigent zich qua arrangement minder voor fanfare; het is een systeemloze samenstel ling van motiefjes, vrijwel zonder enig verband. „Wilhelmina" maakte ervan wat er van te maken was. Gemend koor „Viribus Unitis" van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, kwam met een tweetal Nederlandse liedjes, die dirigent B. Th. van der Putten zeer ver dienstelijk zingen liet door de ruim 90 zan gers en zangeressen. „De Stem des Volks" uit Santpoort ont haalde ons op koorzang met medewerking van solisten der Nederlandse Opera. Deze uitvoering was een generale repetitie voor de binnenkort te ondernemen concertreis naar Denemarken. Herman Aaftink liet Mozart's „Laudate Dominum" strak en zonder sentimentaliteit uitvoeren. Marjo Ingen Soet's sopraangeluid klonk voortref felijk. Het terzet, tezamen met Lex Larsen (tenor) en Jan Duiveman (bas), ontleend aan „Die Jahreszeiten", gesecondeerd door koor en piano (Joh. Kat), bevestigde de goede reputatie, die deze „Stem" zich ver worven heeft. Dynamische zang van de eerste orde; het fortissimo wordt (zoals in „Morgenrood") echter wat geforceerd. Het solo-kwartet „Orpheus" uit Haarlem, onder leiding van Nico de Swager, kwam met een tweetal zeer nadrukkelijk gezon gen Nederlandse liedjes; larmoyant en in de Duitse stijl van 1900. „Orpheus" moet zich grondig herzien. „Vox Humana", de jubilerende vereni ging, repliceerde met een geestdriftig ge zongen Bruidskoor uit „Lohengrin" en het Matrozenlcoor uit „De vliegende Hollan der". Gemengd koor „Da Pacem", eveneens uit Santpoort, maakte met zijn vrouwen stemmen een betere indruk dan met zijn mannenkoor. Vredeshymne slaagde beter dan het lied van Palestrina en dirigent Spook legde met zijn volgzaam ensemble eer in. De koorklank zal nog beter worden als de mannenstemmen homogener en strakker klinken. Er staan goede sopranen en alten. Spaarndam's Gemengd Koor volgde met twee liederen, die binnen het bereik van het ensemble bleven, dat fris klinkende sopraanljes bezit, maar dat niet stabiel was. Dirigent G. P. Boogaard dankte het succes van dit optreden aan het muzikale en klankrijke zingen van alten en sopra nen, dat met „Salve Regina" een goede beurt maakte. Gemengd koor „Concordia" uit Westzaan, dirigent Jac. Kaart, was een verrassing. Het sportpark „Noord- Akendam" in Haarlem Aanleg van nog 4 sportvelden In zijn vergadering van 24 Mei j.l. be sloot de Haarlemse Raad B. en W. te machtigen tot de aanleg van 2 sportvel den aan de Vondelweg (globaal geraamd op 50.000,als onderdeel van het aan te leggen sportpark „Noord-Akendam". Deze velden zullen met ingang van het nieuwe speelseizoen in huur worden afge staan aan de voetbalvereniging „Schoten". Rekening houdende met de sterke be hoefte aan sportvelden komt het B. en W. gewenst voor thans ook ter hand te ne men de aanleg van 4 andere terreinen in genoemd sportpark. De kosten van deze aanleg, met inbegrip van het graven van de nodige sloten, het plaatsen van 2 ge- maaltjes (waarvan één voor waterafvoer in het najaar en in de winter, en één voor watertoevoer voor infiltratie gedurende de zomerma'anden) alsmede het maken van toegangswegen, zijn geraamd op 109.000. In afwijking van de tot dusver gevolgde werkwijze, is bij het opmaken van deze begroting gerekend op het inzaaien van de velden in plaats van een bezoding daar van. Dit houdt verband met het feit, dat het vrijwel onmogelijk is voldoende zoden van de vereiste kwaliteit te verkrijgen. Hierdoor wordt een besparing verkregen van ruim 5000 per veld, alhoewel daar tegenover ook enig nadeel staat, n.l., dat de terreinen eerst na een jaar bespeelbaar zijn. Aangezien de hiervoor genoemde voet balvereniging niet zelf beschikt over de geldmiddelen voor de bouw van een bij de aan haar te verhuren 2 speelvelden on ontbeerlijk clubgebouw, komt het B. en W. gewenst voor, dat de gemeente de totstandkoming van dat gebouw bevor dert. De voorzitter van die vereniging heeft medegedeeld, dat zich onder de le den van zijn vereniging veel bouwvak arbeiders bevinden, die bereid zijn in hun vrije tijd de bouw tot stand te brengen. De gemeente dient dan alle materialen ter beschikking te stellen. De stichting van het clubgebouw zou dan volgens raming 18.000 kosten. B. en W. juichen vorenbedoelde mede werking, welke voor de vereniging kan leiden tot een lagere huur voor het club huis van wellicht 20 a 25 ten zeerste toe. De zelfwerkzaamheid komt de club geest ten goede en leidt tot meer waar dering en zorg voor hetgeen tot stand is gebracht. In totaal is dus 127.000 nodig. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 264 263% 197 199 223 222% A. K. U 170% 169% Fokker 104 Nederlandse Ford 284 Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent 108% Scheepvaart-Unie 126% 126% Holl.Amerika Lijn 14214 Deli Maatschappij 114% 114% H. V. A 119% 112 A'dam Rubber 117% 116 Ned. Handel Mij.. 141% N.-I. Handelsbank 85% Billiton Mij. II 205% Trefzeker en verfijnd van klank gaf het een muzikale uitvoering van de „Ode aan het Licht" van Wierts. Bruckner's zwaar „Responsoriaal Virga Jesse" was eveneens voortreffelijk; een prachtig, evenwichtig koor. Het beste van deze middag Mannenkoor „Proza en Poëzie", dirigent Jan Booda, was de hekkensluiter. Een fors gezongen „Hodie Christus" en een rap, maar beheerst Boerenfeest van Sem. Dres den besloten dit vocale tournooi. Terecht kreeg dit koor een extra applausje van de vele liefhebbers van mannenzang. A. J. VAN DER WEIJDEN. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Te Utrecht slaagde voor het examen lerares bij het Nijverheidsonderwijs (akte N.S., Kunstnaaldwerk) mevrouw E. J. Kalf te Warmond. Voor het eerste gedeelte van dit examen slaagde mejuffrouw J. G. Kolvoort te Santpoort. Belangwekkend proefschrift over de Haarlemse brouwindustrie Enige tijd geleden deelde de rector van het Haarlemse Gymnasium, dr. C. Spoel- der, tijdens een lezing voor het departe ment Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel over de industriële ontwikkeling der Spaarnestad mede, dat de schaarse litteratuur over dat onderwerp op het punt stond aangevuld te worden met een proefschrift van de heer J. C. van Loenen over de Haarlemse brouwindustrie voor 1600. De auteur zal morgenmiddag op deze bij de Amsterdamse Universiteits- en Jason- pers uitgegeven dissertatie promoveren tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de Universiteit van Amsterdam. Het proefschrift beslaat vrijwel het ge hele door het onderwerp aangegeven ter rein. Na enige algemene beschouwingen behandelt de promovendus het brouwpro- ces in zijn ontwikkeling tot de zeventiende eeuw, de productie naar soort en hoeveel heid, de afzet, de import van vreemd bier, de organisatie van de brouwindustrie en in het bijzonder het brouwers- of St. Maar tensgilde en tenslotte de economische be tekenis van de Haarlemse brouwindustrie. In dat laatste hoofdstuk kunnen wij le zen hoe de brouwindustrie het aanzijn heeft gegeven aan een levendige korenhandel en vele kuiperijen» een drukke nering ver schafte. Omgekeerd hadden fluctuaties op de korenmarkt weer invloed op de bier productie. Behalve de kuiperij hadden ook de maalderij, de mandenmakers, de smeden, timmerlieden, ketelmakers, haarwerkers en metselaars belang bij een bloeiende bier brouwerij. Dr. Van Loenen geeft daarover uitgebreid cijfermateriaal, speciaal ook over het loon- en prijsniveau uit die dagen. De schrijver concludeert in zijn samen vatting dan ook, dat de brouwindustrie in Haarlem zowel voor de eerste helft van de vijftiende als voor de 'eerste vijftig jaafr van de zestiende eeuw economisch van zo danige betekenis is geweest dat de verkla ring op 29 Augustus 1514 door een com missie uit de burgerij voor vijf regerings commissarissen afgelegd, „dat de brouwe rij te Haarlem de hoofdnijverheid was, door welke industrie' de meeste poorters in hun onderhoud voorzagen" naar zijn mening door de in zijn proefschrift ver werkte cijfers voldoende bevestigd wordt. Bestorming van de Bastille in de Witte Herenstraat Op dezelfde dag, 14 Juli, dat in Frank rijk oudergewoonte de bestorming van de Bastille in alle toonaarden zal worden her dacht, houden de leden en genodigden van de Haarlemse Sociëteit „Teisterbant" een groot nachtfeest. In de circulaire, waarin het bestuur dit voornemen kenbaar maakt, lezen wij onder meer: „Oppervlakkige ver nuften zullen opwerpen dat dit (de viering van „Quatorze Juill et" niets met Haarlem te maken heeft. In bekrompen wijsheid en beperkte historische zin zullen zij menen dat er in Haarlem nimmer iets te bestor men was, noch te bestormen zal zijn. Zij. vergeten echter, dat het juist deze verder felijke mening is, die bestormd moet wor den, uitgeroeid en weggevaagd", Het feest wordt buiten gevierd, in een grote tuin achter de Witte Herenstraat nabij de Zijl straat, waar vrolijke muziek zal klinken en lampions, guirlandes en fakkels de bo men sieren. Er worden drie café-terrasjes en een dansvloer ingericht. Alle attracties worden door de leden verzorgd. Het feest* zal met zekerheid duren tot twee uur, doch met een hieraan grenzende waarschijnlijk heid tot vier uur. SCHEEPVAART Amsteldiep, 30 v. Suez n. Karachi Alblasserdijk. 30 te Surreydocks v. Galveston. Alderamin, Aden pass. 30 Point de Galle. Arendskerk. 29 v. Newcastle n. Adelaide. Aalsdijk, 30 1150 m. O New York. Alamak, 30 240 m. ZO. Suez. Albireo, 30 140 m. O.NO. Kp. Frio. Aletti (t), 1 v. Telokanson te Pladju. Algorab, 30 600 m. Z.ZW. St. Vincent. Alhena, 30 400 m. Z. Las Palmas. Alkaid, 30 220 m. ZO. Porto Praya. Almdijk, 1 te Hamburg v. Bremen. Almkerk, 30 te Bremen v. H'dam. Amstelland. 30 200 m. Z. St. Paulsrocks. Averdijk. 30 120 m. W.ZW. Ouessant. Akkrumdijk, 1 te Baltimore. Alpherat. 28 v. Charleston te New York. Axeldjjk, 30 te Antwerpen v. New York. Alderamin. pass. 2 Minicoy. Amstelkerk, 2 te Monrovia. Andijk. pass. 2 Bermuda. Annenkerk, pass. 2 Finisterre. Arendskerk. 2 te Adelaide, Asturias, 3 verw. Colombo. Atlantis, pass. 2 Malta. Axeldijk, 2 te R'dam v. New York. Alchiba, 3 te Porto Alegre v. R'dam. Alphard. 3 te Recife. Arkeldijk, pass. 3 Keywest. Aagtekerk, 1 te Fremantle. Aalsum, 30 te Chittagong. Amstelpark. 2 tet Colombo. Bloemfontein, pass. 30 Kp. Verde. Bengkalis, 30 te Singapore. Barendrecht (t), 30 120 m. N.t.O. Fort Aleze. Barumun, 1 verw. Soerabaja v. Bandjermasin. Baud, 1 v. Makassar te Soerabaja verw. Berlage, 30 v, Hongkong n. Singapore. Boschfontein, 30 te Porto Amelia. Bali, pass. 3 Kp. St. Vincent. Boissevain, 2 v. Rio de Janeiro n.- Kaapstad. Bonaire, 2 v. Paramaribo n. Ponta del Gada. Boskoop. 3 te Aruba. Caltex Pernis (t), pass. 30 Malta. Cottica. 30 v. Madeira n. Barbados. Ceram, pass. 30 Kp. La Hague n. Genua. Clavella (t). pass. 30 Gibraltar. Caltex The Hague, 30 240 m. O.t.Z. Malta. Caltex Leiden (t). pass. 30 Perim. Caltex Utrecht (t). 2 v. R'dam n. Rastanura. Castor, 30 v. Port au Prince n. St. Marc. Castel Bianco, 2 pass. Casquets. Delfland, pass. 30 Rlo Grande. Drente, pass. 30 Kp. Comorin n. Colombo. Domburgh, 30 v. R'dam n. Casablanca. Dalerdijk, 2 tet Cristobal. Delfshaven, 2 te R'dam v. Bahia Blanca. Diemerdijk. 2 v. Antwerpen. Duivendrecht, 2 te R'dam. Eendracht, 30 30 m. N.W, Brunsbuttel. Etrema (t), 30 130 m, O. Fernando Noronha. Eemdijk, 14 verw. Antwerpen. Elmina, 1 v. Hamburg n. A'dam. Elsenburgh, 30 v. Port Lyautey n. R'dam. Empire Brent, 3 te R'dam v. Djakarta. Esso Rotterdam (t), 3 te R'dam v. Aruba. Eemland, 2 v. A'dam n. Buenos Aires. Fairsea (tr.), 3 te R'dam v. Djakarta. Farmsum, 2 pass. Ouessant. Friesland, pass. 2 Gibraltar. HAARLEM EN OMSTR. 1066 M2. grond aan de Muiderslotweg in Haarlem-Noord willen J. Bosma en H. Bovenkamp te Heemstede van de gemeente kopen voor 14.000.—. De bedoeling is zeven woonhuizen op deze grond te bouwen. Het is gewenst over te gaan tot bet bouwen van een transformatorstation in de Oranjeboomstraat, waartoe onlangs een oud pakhuis door de gemeente Haarlem gekocht is. B. en W. vragen nu aan de raad machti ging tot deze bouw over te gaan. De percelen Slaperdijk 106 en 116 zijn onlangs door de gemeente Haarlem gekocht. Nu vragen B. en W. aan de raad 2200 om herstelwerkzaamheden te laten uit voeren. Maandag 10 Juli is het vijf en twintig jaar geleden, dat Van den Berg's Woning textiel werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan wordt des middags een receptie ge houden in restaurant „Bolwerk". Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Dinsdagavond 4 Juli van 8 tot 9 uur, door George Robert luidt: 1. Fuga c kl. t. (op een thema van Legrenzi). J. S. Bach: 2. a. Dies sind die Heil'gen zehn gebot: 2. b. Herr Jesu Christ, dich zu uns wend' (a uit het „Orgel- büchlein"), J. S, Bach; 3. Deux versets de 1' Hymne: „Ave Maris Stella", Marcel Dupré; 4. Allegro Vivace (uit de 1ste symphonie), Louis Vierne; 5, Fantaisie C majeur. C. Saint-Saëns; 6. Final César Franck. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen rechten: mej. M. Wijnstroom te Bloemendaal. Voor het candidaatsexamen economie slaagden de heren J. de Vries te Heemstede en H M. Stuurman te Haarlem. De heer L. F. Ruyter te Haarlem is aan de R.K. economische hogeschool te Tilburg geslaagd voor het candidaatsexamen econo mische wetenschappen. Geslaagd voor het voorbereidend ker kelijk examen aan de Rijksuniversiteit te Leiden: de heer H. J. H. Steenmeijer te Heemstede en voor het candidaatsexamen geneeskunde aan de Utrechtse Rijks-univer siteit: de heer A. Fuhri Snethlage te Haarlem. Het bestuur van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel is als volgt samengesteld: Ch. E. Visser, Heemstede (voorzitter): H. Ledeboer, p. a. Zijlstraat 76, Haarlem (secretaris); P. C. André de la Porte, Haarlem (penningmeester); ir. C. H. Holgen, Bloemendaal; mr. A. E. C. de Groot van Embden, Heemstede; E. Lefèbvre, Heem stede; C. Th. Hoog, Haarlem; ir. J. Tromp, Aerdenhout. In de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan werd Zaterdag het examen afgenomen voor het diploma I voor geoefend zwemmer (ster). Vijftig jongens en meisjes slaagden voor dit examen. Official voor de KNZB was de heer J. Bongertman. De Haarlemse gemeenteraad vergadert Woensdagmiddag. De agenda omvat 21 punten. Stork's Mannenkoor te Haarlem be haalde een eerste prijs op het nationale zangconcours te Rotterdam, met 326 punten. Directeur is de heer Zeilmaker. Bü de Nuts-Spaarbank te Haarlem is in de maand Juni ingelegd een bedrag van f 736.446.39, waaronder via de Ophaaldienst f35.592,35 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 1.834,99. Terugbetaald werd f800.910,36. De invloed der vacanties deed zich voelen. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 289. Daarnaast hebben zich 16 nieuwe deel nemers bij de Jeugdspaarbank aangemeld. Op 30 Juni 1950 bedroeg het totaal aantal inleggers 65.029 met een tegoed van f24.840.383.01. Gooiland, 30 pass. St. Paulsrocks. Garoet, 30 250 m. Z. Dondrahead. Gemma (O. 30 v. R'dam ri. Yarrow. Groótekerk, 30 te Kaapstad. General C. H. Muir. 2 v. Aden n. Suez. General Harry Taylor (tr.), 1 te A'dam van Djakarta. General W. C. Langfitt (tr.), 3 te Port Said. Groote Beer, pass, 3 Algiers. Heeuba, 30 verw. Port of Spain v. Curasao. Hersilia, 1 te A'dam v. Demerara. Heemskerk, 3 v. Beira n. PortoAmelia. Hera, 2 v. A'dam n. Puerto Limon. Ittersum. 30 320 m. ZW. Flores. Indrapoera. 30 te Djakarta v. Surabaja. Japara, kmp. 30 v. Djakarta n. Palembang. Jobshaven, 30 te Mondah v. Equata. Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 660 m. O. Algoabaal. Keilehaven, 30 120 m. ZW. Kp. Threepolnts. Klipfontein, 30 420 m. W. Kp. Frio. Kolbergen, pass. 2 Casquets. Kota Inten (tr.), pass. 3 Burlings. Leerdam. 30 130 m. ZO. Kp. Sable. Lissekerk. 1 verw. pass. Gibraltar. Lekhaven. 30 v. Civita Vecchïa n. Bona. Lemsterkerk. pass 1 Ouessant. Leuvekerk, 30 v. Bushire, Leersum, 2 pass. Kp. Finisterre. Lombok, 30 te Calcutta v. A'dam. Llndekerk, 3 te Damman. Loppersum 2 v. Safi n. R'dam. Modjokerto, pass. 30 Kp. Bon. Meerkerk. 1 te R'dam v. Japan. Maas. 30 180 m. W.NW. Kp. St. Vincent. Maasland, 30 320 m. NO St. Paulsrocks. Macuba (t), 30 300 m. W.NW. Kp. Leeuwin. Metula (t), 1 v. Singapore te Mirl. Maashaven, pass. 2 Finisterre. Malvina (t). 3 te Yokohama v. Menaalahmadi. Mijdrecht (t). pass. 2 Lizard. Mitra (t). pass. 3 Perth. Muiderkerk, 3 v. Suez n. Karachi. Nieuw Amsterdam, 30 v. New York n. R'dam. Nederland (t), 2 v. Suez. Ophir, 30 verw. Muntok v. Djakarta. Oranje Fontein, 30 v. Lorenzo Marques te Beira Ossendrecht, 2 v. Bona n. Napels. Overijsel. 1 te Melbourne, Prins Willem II, pass. 30 Kp. Spartivento. Papendrecht (t), 30 420 m. N.t.O. Flores. Poelau Laut, 30 dwars Lissabon. Prins Willem. 30 260 m. W.NW. Scllly. Pygmalion, 30 v. Port of Spain n. Antigua. Prins Maurits, 30 te Bremen v. Montreal. Prins Willem IV. 3 te R'dam v. Montreal. Prins Frederik Hendrik, 30 te Quebec, Rotti, 30 v. Belawan n. Aden. Rijnland, 30 pass. Fernando Noronha. Ruys, pass. 30 Natuna eil. Ridderkerk, pass. 2 Ouessant. Roepat, 2 v. Belawan n, Tj. Pandan. Reynolds, 2 6 u. v. Suez. Rijnkerk, 30 v Port Swettenham. Salland, 30 v, Las Palmas. Stad Arnhem, pass. 30 Beachyhead. Stad Dordrecht, 30 v. Setubal n. Nederland. Sloterdijk. 30 220 m. W.NW. Kp. St. Vincent. Stad Alkmaar, 30 120 m. Z. Kanarische eil. Straat Soenda, 30 v. Yokohama te Manilla. Samarinda, 30 v. Manilla. Stad Maassluis, 3 v. Narvik te Emden verw. Salatiga, 2 te Colombo v. Cochin. Sarangan, 2 v. New York te Baltimore. Slamat, 2 te Belawan. Stad Breda, pass. 2 Kp. GuardafuL Stentor, 2 v. Malta n. Patras. Sunetta (tl. 2 v. Haifa n. Singapore. Schledijk, 1 te Galveston v. Brownsville. Slbajak, pass. 2 Gibraltar. Tjikampek, 1 te Hongkong. Tosavi. 30 v. Safago n. Belawan Tankhaven I (tl, 30 v. Sungelgerong te Tj. Tankhaven III (t), 30 v Tj. Uban n. Sungelge rong. Ternate, 30 240 m. N. Socotra. Tjitjalengka. 30 v. Semarang n. Djakarta, Telamon, 1 v. Laguaira te Haiti verw. Triton, 1 v. Georgetown te Port of Spain. Tamo, 1 te Santos. Themisto, 1 v. Avonmouth n. Sharpness. Tabian. 2 te Belawan v. Port Blair. Talisse. 2 v. Madras n. Calcutta. Tibia. 2 v. Lake Charles n. New Orleans. Tjibadak. 30 te Duban. Tiba. 2 pass. Finisterre. Utrecht. 30 350 m. O.NO Cabo do Norte. Volendam. 30 420 m O.t.N. Kp. Race. Valerius, pass. 1 Perim, Veendam, 2 v. Southampton. Vulcanus. 2 te A'dam v. Tanger. Van Ostade, 2 v. Cartagena n. Trinidad. Willem Ruys, 1 te R'dam. Weltevreden, 30 260 m. O Malta. Waterman, 2 v. Suez n. Aden. Westerdam. 3 te R'dam v. New York. Woensdrecht (t), 2 v. R'dam n. Rastanura. Waterland, 1 v Buenos Aires n. Montevideo. Wield recht (t), 30 v. Lorenzo Marques te Durban. Winterswijk, 30 te Paranagua IJssel, 30 v. Maracaibo n. St. Marc. Zwijndrecht, 30 v. Malmo n Dordrecht. Zuiderkruis, 30 v Munto n. Pangkalpinang Zeeland L„ 30 v. Surabaja n. Makassar. Zeeland ssm., 1 te Londen. Zonnewijk. 1 v. Sydney n. Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3