Hooggeplaatste clubs zegevierden Oprichting aangekondigd van landelijke raad van aanbeveling voor het amateurtoneel -Clowntje Riek Het kostbare deposito Maandag 3 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 HONKBALCOMPETITIE Er zijn dit weekeinde geen verrassingen te melden uit de eerste klasse der honk bal-competitie daar de vier candidaten van de bovenste plaats zich tegen de laagstgeplaatsten konden handhaven. V.V. G.A., H.H.C. en O.V.V.O. hadden geen moeite met resp. Ajax, E.D.O. en O.V.V.O., doch Blauw Wit behaalde slechts een minimale zege tegen S.C. Haarlem. O.V.V.O.—Schoten 13—0 Dat Urbanus in deze wedstrijd aan een no-run-overwinning kon meewerken, was grotendeels te danken aan het zeer slechte honklcpen der Haarlemmers. Niet minder dan tien spelers sneuvelden hierdoor tus sen de honken. Ook in het veld waren de geelzwarten niet in vorm en de negen honkslagen der Amsterdammers lever den, dank zij vele veldfouten, een ruime beloning in de vorm van dertien runs op. Aan slag waren vooral Meyer, Altink. De Lugt en v. d. Walle op dreef bij O.V.V.O. v. d. Berg bij Schoten. De werpersresulta ten waren: Urbanus 7x3 sL 4x4 w. 3 hsl. Keulemans: 8x3 sl. 3x4 w. 9 hsl. Gescoord werd er als volgt: Schoten: 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 O.V.V.O: 1, 0, 2, 1, 4, 5, 0, 0, x 13 S.C. Haarlem—BI. Wit 2—3 De meerderheid der Amsterdammers was hier groter dan de uitslag dcet ver moeden, want het is een wonder dat Blauw Wit niet meer gebruik maakte van de veldfouten der Haarlemmers. De Mon wierp wederom zeer verdien stelijk vooral als men rekening houdt met het feit dat Blauw-Wit volledig, dus met Wilders en Tolmeyer, in het veld ver scheen. De eerste slagbeurt leverde de Amster dammers direct een punt op, want De Bruin, die een honkslag had gegeven, passeerde, dank zij een fout, ae thuisplaat. De tweede innings bracht beide ploegen een punt dank zij goed slaan van Tolmeyer enerzijds, Ottolander, Huistede en Koster anderzijds. Hierna handhaafden de werpers zich tot de achtste slagbeurt, hetgeen vooral bij De Mon vaak met kunst en vliegwerk ge beurde. Het waren hoofdzakelijk veldfou ten die de stand toen op 23 brachten. In de laatste innings kreeg Haarlem nog een prachtige kans op de gelijkmaker doordat Ottolander door een vrije loop en De Mon door een goede tik op de honken kwamen, doch de drie volgende slagmen sen slaagden er niet in, dit uit te buiten. De \verpersresultaten waren: Linke: 8x3 sl. 6x4 w. 5 hsl. De Mon: 11x3 sl. 3x4 w. 5 hsl. H.H.C.—E.D.O. 18—9 Gisteren bleek weer waaraan het E.D.O. mankeert, om tot betere resultaten te ko men, want zowel Vrenegoor als Schijve- naar die bij de ploeg op de plaat ver schenen, werden door H.H.C. naar alle kanten geslagen. Het was overigens een matige wedstrijd met veel veldfouten aan beide zijden, waarin de overwinning van H.H.C. geen ogenblik in gevaar is ge weest. Want toen E.D.O. ook goed slag werk liet zien, was de voorsprong van H.H.C. al veel te "groot om nog ingelopen te kunnen worden. Noordhof, Vrenegoor, Jole, Mulder, Smidt, Duinker en Schij- venaar hadden de beste slaggemiddelden. De wei-pers boekten de volgende resul taten: H.H.C.: 8x3 sl. 4x4 w. 7 hsl. E.D.O.: 4x3 sl. 2x9 w. 14 hsl. De score had het volgende verloop: E.D.O.: 0, 0, 0, 1, 0, 4, 0, 0, 4, 9 H.H.C.: 2. 2. 3. 3, 1, 1. 1, 5, x 18 De stand in de eerste klasse is thans: H.H.C 8 7 1 0 15 V.V.G.A 8 5 1 2 11 O.V.V.O 7 4 2 1 10 Bl.-Wit 8 4 2 2 H) Schoten 8 2 2 4 6 E.D.O 8 2 0 6 4 S.C. Haarlem 8 1 2 5 4 Ajax 7 1 0 6 2 Schaken Om de Haarlemse schaaktitels In de tweede ronde van de eindstrijd om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem verdedigde G. Kroone (H.S.G.) in de hoofdklasse zich tegen G. B. v. d. Velde ('Haarlem) met een variant, die als half- klassiek bekend staat. Ee.i fout in het begin van de partij, kostte Van der Velde reeds een pion. In de afgebroken stelling staat Kroone er beter voor. Met zwart spelend koos J. J. v. Kampen (Het Oosten) tegen P. A. v. Driel (Haarlem) de Hollandse verdediging, welke tot interes sant spel leidde. In grote tijdnood voor beide spelers lanceerde zwart een scherpe konings- aanval. welke stukwinst voor zwart opge leverd bleek te 'hebben. Het winnen dei- partij was toen niet moeilijk meer, In de overige groepen waren de uitslagen: eerste klasse: J. E. W.ielingaC. Koster 10; E. J de ReeTh. D. Hetem afg.; Th. D. Hetem C. Koster 1—0. Tweede klasse: G. WeertN. J. W. Hoog land 1—0: P. E. BrommerJ. v. Emmerik 1—0. Derde klasse: H. J. SlentersG. H. Kroes 0—1; J. Reeuwijk—R. Faasse 0—1; L. Beyer G. v. Egmond 10. J. E Wielinga (Rolland) in de eerste klasse, G. Weert (Kennemeriand) in de twee de klasse en L. Beyer (He*. Oosten) in de derde klasse hebben uit 2 wedstrijden 2 pnt. gescoord. Overgangsklasse B H.C.K. behield haar kleine kans door een 181 overwinning op de S.C. Haar lem-reserves, terwijl T.IJ.B.B. wederom van zich deed spreken door een 54- overwinning op H.H.C. II, dat danig be gint af te zakken. 8 6 1 1 13 9 6 0 3 12 R.C.H. H.C.K Sparta H.F.C. H'lem T.IJ.B.B. H.H.C. II Celeritas S.C.H. 2 Juniorentournooi van R.C.H. Het door R.C.H. georganiseerde junio rentournooi is gewonnen door H.H.C., dat de gastheren in de finale na spannende strijd met 43 won. R.C.H. won de stijl- prijs. Overgangsklasse a: TIWWatergraafs meer 10—7; DWSCatchers 8—4; DOS ABC 55 or.der protest van DOS; Ajax 2 Spartaan 107. Overgangsklasse b: TYBBHHC 2 54; HCK—SC Haarlem 2 18—1, Tweede klasse a: THBNeptunus 108; Zandvoortmeeuwen—TYBB 2 54. Tweede klasse b: HHC 3Schoten 2 916; HCK 2—EHS 3—13. Tweede klasse c: RCH 2Kennemeriand 65: DWVDEC 95; Spartaan 2Rooswijk 13—12. Tweede klasse d: QuickDOS 2 713; ABC 2—Hilversum 916; AHC '31Zeebur- gia 8—24. Tweede klasse e: De Volewijckers't Gooi 15—4; WGA 2—Shell 7—4; Blauw Wit 2— Catchers 2 70. Tournooi van „Schoten" Het tournooi van „Schoten" is begon nen met de wedstrijd EDOTYBB. De eer ste klassers wonnen met 51. Vanavond wordt gespeeld Schoten RCH en Dinsdagavond HFC „Haarlem" HHC. Voetbal Engeland niet in eindstrijd om het wereldkampioenschap Brazilië won voor groep A van het tour nooi om het wereldkampioenschap met 20 van Zuid-Slavië, zodat Brazilië zich geplaatst heeft voor het eindtournooi om de Jules Rimet-beker. Zwitserland won in deze poule met 21 van Mexico. De eindstrijd in groep B tussen Spanje en Engeland, te Rio de Janeiro gespeeld, eindigde in een 10 overwinning voor Spanje. De ruststand was 00. Spanje gaat door dit resultaat over naar de finale-poule. Dertig minuten lang hielden de ploegen van Engeland en Spanje elkaar volkomen in evenwicht met snelle, zuiver berekende aanvallen over en weer. De Spaanse ver dediging, die de naam had vrij zwak te zijn, was volkomen voor haar taak be rekend en liet de Engelse voorwaartsen geen moment vrij spel. In de laatste mi nuten voor de rust zetten de Engelsen alles op alles; Morsensen was twee maal achter elkaar uiterst gevaarlijk. Doelpunten ble ven evenwel uit. Drie minuten na de hervatting had de Spaanse voorhoede succes. Linksbuiten Gianza brak door op de vleugel en gaf de bal met een boogschot naar voren waar de midvoor Zarra klaar stond. Zijn schot gaf Williams geen schijn van kans. De Engelsen vochten daarna verwoed voor de gelijkmaker, maar de Spaanse ver dediging gaf geer. pardon. De Spaanse voorhoede liet zich intussen niet onbe tuigd; twaalf minuten voor het einde schoof de linksbinnen Panizo hard tegen de lat. De Engelsen hadden geluk toen Zarra voor open doel naast kopte. Italië won met 20 van Paraguay in poule C, nadat zij met rust een 10 voor sprong had. Zweden werd daardoor geplaatst voor de finale-poule. Bij de onderlinge wedstrijden van de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" was ook de race-vier aanwezig, die vorige week tijdens dameswedstrijden snelroeien in Parijs een fraai succes boekte. Bestuur van R.C.H. geschorst In de officiële mededelingen van de K. N. V. B. wordt meegedeeld dat het bestuur van de K. N. V. B. alle bestuursleden van de voetbalclub RCH voor drie maanden (van 1 Juli tot 1 October) heeft geschorst wegens overtreding van artikelen der amateurs bepalingen. Aan spelers der club zijn be dragen uitgekeerd voor consumpties en maaltijden en het bestuur heeft geen con trole uitgeoefend of de bedragen voor het doel besteed zijn. De bedragen zijn in over eenstemming met de bepalingen van de K. N. V. B. Het bestuur van RCH is in beroep gegaan bij de commissie van beroep. R.C.H. verloor in Den Haag van Quick De Haagse voetbalvereniging „Quick" heeft nederlaagwedstrijden uitgeschreven, doch steeds overwinningen geboekt. SVV was met 41 geklopt en ADO met 50. Zaterdag is de derde en laatste wedstrijd gespeeld. RCH kwam op bezoek, doch was niet volledig. De Haarlemmers verloren met 20. SVV en RCH ontvingen een zil veren Haantje. Zomeravondvoetbal De uitslagen van de deze week gespeelde wedstrijden iuiden; Afdeling A: Holland NaulicPolygraph 4—0. Het Westen—H.A.C 1—1. BooyF.K.F. 131. Springbokken—R.B.K. 1—2. Afdeling B: Fort Boys 1—2. Haak —Heeremans 3—3. M.H.O.—Nederland 4—2. O.W.Damevo 33. Programma voor komende week: Afö-Hni* A: Maa 'ag Juli: 't Westen Holland Nautic, terrein V.V.H. Dinsd„g 4 Juli: Springbokken—Polygraph, terr. T.H.B. Maandag 3 Juli: Boer-R.B.K. terrein T.H.B. "•insdag 4 Juli: H.A C.—F.K.F. terrein V.".H. Afdeling B: Maa-dag 3 Juli: Haak—M.H-O. terrein Zeeweg. T'aanóag 3 Juli: Heereman; H.S.M. terrein O G. II. Maandas 3-Juli: O.W.—Fort Boys, terrein O.G. I. Woensdag 5 Juli: M.H.Ö.Damevo, terrein Zeeweg. Vriidag 7 Juli: HaakNederland, terrein V.V.H. Beverwijk handhaaft zich Door in Wormerveer met 4-1 van RK AFC te winnen heeft Beverwijk zich als derde klasser gehandhaafd. Voor de promotie naar de tweede klas zijn gespeeld: HRC—Rapiditas 2-3 (onder protest van HRC) en QSC—Zaandijk 6-0. Verder speelden De Meer en Uithoorn 2-2 in de promotie-competitie vierde klas. Voor de kinderen Ja, daar spartelde Bunkie nou in het water.Ik weet niet-, wie van de twee het meest schrok, Bunkie of zijn vriendje Rick. „HelpHelp'" riep Bunkie benauwd, want hij hapte telkens water. Rick was radeloos overeind gesprongen. Wat moest hij doen?! Maar toen viel zijn oog op een bosje touw, dat naast hem in de boot lag. Hij greep het en zwaaide het als 'n lasso rond. „Pas op, Bunkie!" riep hij. „Vangen!" Hij wierp het touw uiten o, wat 'n geluk. Bunkie kreeg het nog net te pakken! „Goed vasthouden!" schreeuwde Rick. „Ik zal het inpalmen." Bunkie hield het eind van het touw krampachtig vast, terwijl Rick het zo vlug mogelijk inhaalde. Met elke trek van z'n handen kreeg hij Bunkie wat dichter bij de boot. Roeien Onderlinge wedstrijden van „Het Spaarne" Begunstigd door het mooie weer werden Zaterdag en Zondag de jaarlijkse onderlinge wedstrijden van de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" verroeid. Met voldoening mocht geconstateerd wor den dat dc belangstelling, ook van oudere en oud-leden groot was. Ook de beschermheer jhr. J. P. W. van Doorn en de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rap- pard toonden hun interesse door hun aan wezigheid. Het programma werd vrij vlot afgewerkt en aan spannende races ontbrak het aller minst. Het hoofdnummer heren werd niet dan na harde strijd gewonnen door L. Mayer (boeg). E. J. Jelles, L. Tjebbes en E. Bohlken, gestuurd door mejuffrouw L. Morée. Zij maakten de tijd van 3 min. 32 sec. In het hoofdnummer voor dames gingen de dames H Minnema, R. Beekes, M. Ver duin en H. Lob el met de zegepalm strijken. Zoals ieder jaar behoorde het nummer mixed-vier tot de aardigste nummers omdat er door het geringe krachtsverschil tot de laatste meter gevochten moest worden. De veteranen-acht, waarin ook burgemees ter Cremers meeroeit, bond met succes de strijd aan tegen de race-acht dames. Een diner en een goed bezochte feestavond besloten de dag. De verdere uitslagen zijn nog: Oude twee heren: J. Wigman, R. Gitz, v. d Berge (st.) Jonge vier heren: M. Hellendoorn, A. La- comblee, P. Pauw, B. Cornelisse, E. Bartels (st.) Jonge skiff heren: E. Duynstee. Jonge stijl-vier dames: de dames v. d. Meu- len, Leffelaar, v. d. Berge en Dodeheefver. Jonge stijl-skiff dames: mej. J. Stefels. Oude skiff heren: J. Sturm. Mixed-vier: de dames H. Minnema, F Tjebbes en A. Cransberg (st.) en heren J. Duynstee en H. Stockmann. Jonge twee heren: B. Jong Visser, F. Maus, B. Delfos (st.) veteranen skiff: W. Brandenburg. Oude skiff dames: mej. B. Duynstee. Spel-vier dames: de dames H. Minnèma, H. en M. Kouwenaar en J. Vermeulen; stuur man F. de Groot Jr. Cricket N.C.B.-elftal speelt draw met het Oosten Op het kleine, maar genoegelijke terrein van U. D. in Deventer dat dit jaar zijn 75-jarig jubileum viertspeelde gisteren een elftal van de Nederlandse Cricket Bond tegen een Oostelijk team. Gekenmerkt door bijzonder mooi weer en door cricket, dat nu en dan van zeer verdienstelijk gehalte was, is deze wedstrijd tot goede propaganda voor de cricketsport geworden. De strijd was boeiend, vol wisselvalligheden en aan het slot zelfs zeer spannend. Het N. C. B.-elftal was het eerst gaan batten. Het begin was zwak: voor een goede twintig runs waren reeds twee batsmen uit. Maar O. Planten van H. C. C. en P. van Kat wijk (H.B.S.) hielden stand. Het eerst moest Van Katwijk met twintig runs op zijn naam het veld ruimen. De V.R.A.-speler W, Kum- die hierna in kwam, had er het oog ook goed in. Kort daarna werd evenwel Planten fraai op silly mid-off door Lugard (U.D.) gevangen; hij had er 48. Vuurwerk in de N. C. B. innings werd geleverd door A. Ruiterman van Hermes D.V.S., die in een kwartiertje 49 runs bij elkaar timmerde. Ruiterman sloeg vier zessen en drie vieren. Kummer batte inmiddels rustig door en toen op een totaal van 209 voor 6 aÉftvoerder Klink (V.R.A.) de innings sloot, was Kum mer na een fraaie, weldoordachte innings met 74 not out gebleven. De snelle Quick (Nijmegen) bowler J. Hagen had 3—55 gebowld; M. Meerdink Veldboom 237 en C. Fiege 146. De aanval van het Bondselftal bleek in het begin te sterk te zijn voor de Oostelijke batsmen. T. Geurts wist er nog 13 op te scoren N. Vondeling 10 en J. Hagen 12, maar op 79 waren reeds acht wickets down. Er was toen nog vijf kwartier speeltijd; maar het is de Westelijken niet meer gelukt een eind te maken aan dc innings van het Oos telijke elftal. De aanvoerder daarvan, R. de Vries van Quick, speelde een goede partij en bleef uiteindelijk met 52 not out. Hij werd gesteund door C. Fiege, die kort voor het verstrijken van de speeltijd nog voor Zaterdag en Zondag werd in de Ko ninklijke Schouwburg het jaarlijkse twee daagse congres van de Nederlandse Ama teurunie (Natu) gehouden dat ditmaal een enigszins feestelijk karakter droeg wegens de hiermede samenvallende viering van het tweede lustrum van deze organisatie en geopend werd door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, die de verzekering gaf dat de overheid „het edele vermaak' zal blij ven steunen. Van een goede vorm van kunstbeoefening als het amateurtoneel gaat zowel voor publiek als spelers een grote vormende waarde uit, aldus spreker. De landelijke voorzitter van de Natu, mr. P. Cleveringa, besteedde veel aandacht aan het probleem der opleiding van regisseurs voor het amateurtoneel en drong aan op overleg met de organisaties, die zich toe leggen op het stimuleren van Nederlandse auteurs om zich ook op dramaturgisch ter rein te begeven. Het amateurtoneel, zo merkte hij op, is een bruikbaar werkterrein voor Nederlandse toneelschrijvers. Mr. Cle veringa besloot zijn toespraak met de mede deling dat binnenkort zal worden opgericht een uit vijftig leden bestaande raad van aanbeveling voor het amateurtoneel, be staande uit vertegenwoordigers van over heid en particuliere zijde. Oud-ministers, Kamerleden, hoogleraren, schrijvers en journalisten hebben reeds hun medewer king hieraan toegezegd. Na een receptie, waarop ook namens de Belgische zuster-organisatie gelukwensen werden aangeboden, gaf een gezelschap van Haagse amateurs een opvoering van het middeleeuwse spel „Marieken van Nieu- meghen". Ter afwisseling van de talrijke redevoeringen droeg Albert Vogel Jr. op beide dagen fragmenten voor uit het werk van Albert Helman en enkele sprookjes van Andersen. Op de tweede congresdag werd eerst het woord gevoerd door de Haagse H.B.S.- leraar A. L. I. Sivirsky, die sprak over het toneel op de middelbare scholen en een ontstellend groot gebrek aan belangstelling van de leerlingen voor de zogenaamde klassieke drama's constateerde. Zijn Utrechtse collega dr. J. Chr. van 16 runs gevangen werd. Het Oostelijke totaal werd nog 150 voor 9. Voor het Bondselftal bowlden de Rood en Wit-spelers D. Bijleveld 2 voor 27 en E. 'Pee reboom 2 voor 8. A. de Waard (Kampong), die zeer snel bowlde nam 234, J. J. Alders (V.V.V.) 2—32 en A. Ruiterman 1—14 Boven dien waren er nog 21 byes. Ongetwijfeld was het een dag cricket ge weest, die de aanwezigt liefhebbers zich met genoegen zullen herinneren. Zuidholland versloeg Noordholland met 5 wickets Ter gelegenheid van de Technische dag van de Nederlandse Cricketbond is Zondag in Den Haag de wedstrijd Zuidholland Noordholland gespeeld. De Noordhollandse ploeg ging het eerst naar de wickets en scoorde 179 runs. Het had er aanvankelijk niet naar uitgezien, dat dit totaal bereikt zou worden, want op 82 waren reeds acht wickets neer. Burki (20), Van Baasbank (34) en Leeftink (42 not out) zorgden er voor, dat het totaal 179 werd, A. Terwiel bowlde 435 en Van der Luur 476. Voor het verlies van vijf wickets passeerde Zuidholland de score van Noordholland en sloot op 181 voor 5 de innings. H. Stolk 37, Herklots 35, allois 38 en De Villeneuve 33 bereikten de dubbele cijfers. H. Burki met 3 voor 30 had het beste gebowld. Het Jeugdelftal (175) won in Leiden met 54 runs van een elftal, bestaande uit tweede en derde klassers (121). Cricket in Engeland Notts en Simpson Een merkwaardige wedstrijd is pas voor het Engelse county-kampioenschap tussen Nottinghamshire en Worcestershire ge speeld. Notts sloot zijn eerste innings op 461 voor 6 wickets. De amateur Reginald Simp son. openingsbat en speler van het Engels Elftal (in de tweede Testmatch kwam hij wegens een blessure niet uit) had van dit geduchte totaal meer dan de helft, n.l. 243 not out, voor zijn rekening en de professio nal Jepson 130. Notts leek een goede kans op de overwinning (die 12 punten oplevert) te hebben en in elk geval zeker te zijn van leiding op de eerste innings (hetgeen 4 pun ten opbrengt). Maar Worcestershire ant woordde met 465 (Outshoorn 151'. Er was niet veel speeltijd meer, Notts maakte nog 83 voor 1 wicket (Simpson 40 not out) en toen was. de tijd verstreken De wedstrijd werd dus "een draw; Worcester kreeg de vier punten voor leiding op de eerste innings en Notts niets. Simpson leidt de Engelse batting-gemid delden met 1582 runs in 21 innings, vijfmaal not out, gemiddelde 98.87. Hij heeft 346 runs meer gescoord dan zijn naaste mededinger in productiviteit. Zijn gemiddelde is ruim twintig hoger dan dat van nr. 2 op de bat ting-averages. eveneens een amateur: J. G. Dewes (Middlesex). Ondanks het bezit van een dergelijk productief batsman staat Notts op de laatste plaats in het county-kampioen schap en is het de enige county die nog geen overwinning heeft behaald (in 12 wedstrij den). Driemaal heeft het de leiding op de eerste innings gehad, hetgeen in totaal dus 12 punten heeft opgeleverd. Negen maal is het verslagen. Het merendeel van het elftal is niet op eerste klasse peil; volgens de Engelse bladen is Notts buiten de county op zoek naar betere professionals. Sleen was van mening dat de leraren, wan neer die tot de' keuze van een bepaald stuk overgaan, er vooral zorg voor moeten dragen dat dit niet boven het geestelijk vermogen van de leerlingen ligt. De derde en laatste spreker over het schooltoneel was dr. D. G. G. van Ringelestein, inspec teur van het L.O. te 's-Gravenhage, die de mening verkondigde dat het toneel zeer veel kan bijdragen tot de vorming van de fantasie der kinderen. Professor dr. S. J. van Holk gaf vervol gens een uiteenzetting over het doel van het Nationaal Theater Centrum, indirect voortgesproten uit de Unesco, die de be doeling had om een beeld te geven van wat er in de verschillende aangesloten landen op cultureel gebied gebeurt. Niet alleen de beroepsacteur, maar ook de amateur en zijn vereniging behoren van dit Theatercen trum deel uit te maken. Na deze causerie werd het congres door mr. Cleveringa ge sloten. ADVERTENTIE Electrische metalen WASMACHINES Betaling in overleg G. Kaasenbrood, El. lechn. bureau Gr. Houtstr. 131 hoek Cornelisst.; Smedestr. 7 1691 142 68 11.90 12 1504 135 126 11,14 10 1590 133 115 11,95 9 1523 98 117 15,54 8 1563 151 106 10,35 8 1453 133 94 10,93 5 1326 112 71 11,84 2 1192 134 46 8,94 2 Biljarten Kalkwarf kampioen van gewest „Noord-West" In „Hof van Heemstede" is Zondag de Amsterdammer A. Kalkwarf kampioen van het gewest „Noord-Westen" hoofdklasse libre geworden. In het tournooi, dat door het district Haarlem van de Nederlandse Biljart bond werd geleid, werd goed gespeeld. Ver wacht was een tournooi-gemiddelde van 7 tot 11. Het werd echter 1141 en vijf spelers promoveren naar de kader-klasse. Bij de prijsuitreiking heeft burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard de door het gemeentebestuur van Heemstede beschikbaar gestelde prijs uitgereikt en de heer D. Eller- broek de kampioensmedaille. De eindstand van het tournooi luidt: Kalkwarf H. Stolp J. Doves C. Brandjes J. Burger (H.) J. Tyveleyn J. Willemse J. Burger (A.) Waterpolo D.W.T. tweede in tournooi Zondag hield de Zijl te Leiden een water- polotournooi voor eerste en tweede klassers, DWT dat de onderste plaats in de tweede klasse bezet heeft geen slecht figuur gesla gen. In de groep eerste klassers won GZC de eerste partij en UZSC de tweede. Bij de tweede klassers namen deel Surea (Breda), VZV (VelsenE DWT (Haarlem) en de orga niserende club. Met een gewijzigde opstel ling als waarmee DWT in de competitie speelt ging DWT tegen VZV. dat ook enige invallers telde, te water; DWT won met 41. Van De Zijl werd met 20 gewonnen. De wedstrijd tegen Surea moest de beslissing brengen, Surea had van De Zijl gewonnen met 32 en van VZV met 21. De beslissing bleef echter uit want de wedstrijd Surea DWT eindigde gelijk (1—1). DWT had weliswaar een beter doelgemiddelde dan Surea, doch met het nemen van doel- worpen moest de beslissing vallen. De Haar*, lemmers deden het slecht, want iwee van de zes wopjen troffe'n doel: Surea kwam in het bezit van de beker. De Zijl werd door een overwinning van 63 op VZV derde. HAARLEMSE KORFBALBOND. Slads- cditiebeker: Oosterkwarlier 3Haarlem 72. Adspiranten derde klasse: Haarlem e— Aurora c 22. ADVERTENTIE voor VAKKUNDIG UIT GEVOERDE REPARATIES AAN UW PIANO OF HARMONIUM vraagt vrijblijvend prijsopgave KRUISWEG 49 - TELEFOON 11532 Agenda voor Haarlem MAANDAG 3 JULI Frans Hals „Achterdocht18 j 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Maria Goretti". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gestolen leven", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Geld maakt toch gelukkig", IS j., 2, 7 en 9.15 uur. City „Ontsnapt van het Duivels eiland", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur Spaarne: ,De strijd om de zilvermijn", 14 j., 2,30, 7 ;n 9.15 uur. DINSDAG 4 JULI Grote Kerk: Orgelconcert. 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 29) „Ben eerst vanavond teruggekomen, me neer," antwoordde Dutley, zicfr in een ge makkelijke stoel latende zakken. „Ik ben blij je te zien; opgelucht zelfs," vervolgde Bessiter. „Ik veronderstel, dat je de bladen gezien hebt. Er wordt een storm loop op Boothroyd gehouden. De baissiers zijn in*actie. Zou nooit hebben kunnen ge loven, dat zo iets mogelijk was. Wat moet dat allemaal? Weet je op welke notering Boothroyd vanavond sloot?" „Ja, dat heb ik gehoord," gaf Dutley toe. „Ongeveer op 72, is het niet?" „En dan nog zwak. En bovendien is er niet alleen door een van onze cliënten een baissier's rekening tegen je geopend, maar mensen, die weten kunnen, wat er aan de hand is, verkopen aandelen in grote blok ken voor aflevering." „Ik heb Charles over Parkinson gespro ken," viel Ronnie in. „Zo, dan weet je het dus", ging zijn vader voort, terwijl hij zich in zijn steel oprichtte. „En nu moet ik je ronduit een vraag stellen, Charles. Vertel ons in vredesnaam, wat er aan de hand is. Je eigen beherend directeur, die aandelen verkoopt zo snel hij maar kan! De positie is eenvoudig ongelooflijk". Dutley zag er bijna even ongerust uit, als hij zich voelde. Hij greep naar de on vermijdelijke vertrooster een sigaret. „Ik geloof, dat ik weet, wat er aan de gang is", zei hij ten slotte, „maar om u precies te vertellen, wat er mis gegaan is nou, ik vrees, dat ik dat niet doen kan". Er viel een pijnlijke stilte. Het was dui delijk, dat de heer Bessiter Sr. langzaam maar zeker heel boos werd. Daarentegen toonde Ronnie zich alleen ongerust. De situatie ging hem boven zijn begrip. Het was ten slotte zijn vader, die met breed overleg begon te spreken. „Je weet, wat er mei de interne aange legenheden van je firma verkeerd is ge gaan, Dutley; je weet, dat wij er namens ciiënten in beide richtingen nauw bij be trokken zijn en je weigert ons in vertrou wen te nemen". „Ik vrees, dat het daar ongeveer op neerkomt", gaf Dutley toe. „Kijk eens hier, ik ben vrij onverwacht met mijn neus in deze onaangenaam riekende boterpot ge vallen en het heeft mij enige lijd gekost om mijn standpunt te bepalen, maar ik zie het nu zó iemand als ik, die door erfenis eigenaar is geworden van een groot deel van een uitgebreid bedrijf, waar het pubiiek geld ingestoken heeft, heeft het allereerst aan die mensen te denken. U bent beiden goede vrienden van mij. Ik hoop met uw familie in nog nauwere rela tie te treden. Maar dat heeft allemaal met de zaak in kwestie niet te maken. Ik vind, dat u mij geen vragen moet stellen, waar van het antwoord de positie van de aan deelhouders in de firma in gevaar zou kunnen brengen". Bessiter maakte een gebaar van hope loosheid. „Charles, ben je nu helemaal gek?" riep Ronnie uit. „Wat mankeert je in vredes naam? We leven niet meer in de Middel eeuwen. Je kimt toch zeker een paar een voudige vragen beantwoorden?" „Ik voel er toch niet voor om de vraag Ic beantwoorden, die mij gesteld is". Bessiter schonk zich een borrel. Hij zette het glas naast zich neer en stopte zorg vuldig zijn pijp. „Dutley", zei hij, „ik heb je altijd be schouwd als een aangenaam en plezierige jongeman. Mijn dochter is zeer op je ge steld en ik zal je maar al te graag als lid van de familie verwelkomen. Maar ik zeg je ronduit, dat ik er niet opgesteld ben, dat Lucille met een dwaas of een Don Quichot trouwt. We zijn voor een vraag komen te staan, die onze vitale belangen raakt. Wij ontvingen deze avond na slui ting van de Beurs een telegram uit Leeds, hetgeen toch practisch je hoofdkwartier is, met order om morgen Boothroyd-aan- delen te verkopen van het moment van opening van de Beurs tot sluitingstijd tegen alle prijzen, die er bij de handelaren voor te krijgen zijn. Deze order komt van een cliënt, die reeds geïnteresseerd is in de „pool", waarvan Ronnie je waarschijn lijk al verteld heeft, en die de internationale reputatie heeft van een schrander finan cier en wiens cheques voor honderddui zenden wij hebben zien honoreren. Wat zit er achter die opdracht, Charles Dutley? Wat denk je, dat wij gaan doen?" „De instructies van uw cliënt uitvoeren, ais u er zeker van bent, dat hij een be trouwbaar man is en dan zult u er geld aan verdienen ook", was Dutley's kalme advies, „Ik kan u niet hélpen". JMaar zie je dan niet,", hield de heer Bessiter aan, „dat als een schrander man ons een dergelijke order zendt, hij over de een of andere speciale vertrouwelijke in lichting moet beschikken? Hij moet weten, dat Boothroyd omlaag gaat. Als hij dat weet, moet jij het ook weten. Waarom kom je er niet voor uit? Je kunt door deze hou ding vol te houden je vrienden geen goed doen. Wij willen je helpen. Ik zou je graag willen helpen je helpen om tenminste voor een deel van je aandelen een behoor lijke prijs te krijgen. Bovendien moet je er om denken, dat wij door een particuliere connectie weten, dat Parkinson, ofschoon hij verstandig genoeg is om niet bij ons te komen, zijn aandelen door bemiddeling van een half dozijn makelaars verkoopt." „Het gaat me totaal boven mijn ver stand," zei Dutley, opstaande. „Als u mij excuseren wilt, geloof ik, dat ik nu maar naar bed ga." „Maar je bent toch niet van plan om zó weg te gaan?", riep Bessiter hevig veront waardigd. „Ik zie niet, wat ik anders doen kan," was het antwoord. „Omdat ik toevallig ge heimen van mijn firma weet, omdat ik de president-commissaris ben en daardoor het recht heb om ze te weten, kan ik die nog niet aan u doorgeven voor speculatie-doel einden, want daar zou het, voor zover ik zien kan, op neer komen. Misschien handel ik verkeerd ik weet, dat u mij voor een dwaas verslijt en misschien ben ik dat ook maar af en toe in zijn leven moet men wel eens handelen, zoals men denkt, dat het juist is, onverschillig, of men daarmee een fout maakt of niet. Ik heb geen woord tegen u te zeggen, behalve: welterusten. Doe geen moeite, om me uit te laten, Ron nie, tenzij je dat zelf wilt." Dutley liep de kamer door met die plot selinge snelle en onhoorbare stap, die hij zich in het Oosten had aangewend. Bessiter keek hem woedend na. „Misschien ben je nog niet zo'n dwaas, als je lijkt," snauwde hij Dutley na. „Mis schien denk je, dat je langs een andere weg beter van je aandelen af kunt komen." Dutley keerde zich bij de deur om. „Meneer Bessiter," zei hij, „ik ben er dankbaar voor, dat u tenminste één uit lating gedaan hebt, waar ik op antwoor den kan. Ik bezit 500.000 aandelen van Boothroyd. Ik heb er nog niet één verkocht en ik ben ook niet van plan om dat te doen." Bessiter liet zijn pijp vallen. Ronnie staarde met open mond naar de deur. Het volgend ogenblik hoorden zij Dutley's hel dere stem in de hall: „Neen, dank je, Johnson. Als juffrouw Lucille naar boven gegaan is, zal ik niet wachten. Neen, dank je, geen taxi. Ik zie, dat het niet regent en ik wil liever naar huis wandelen." HOOFDSTUK XII. „Burdett," zei Dutley tot zijn bediende, terwijl hij de volgende morgen na het ont bijt zijn pijp opstak, „we gaan weer op weg." Inwendig kreunde de man. Negen maan den in Abessinië, waar hij een gloeiende hekel aan had en drie dagen in Londen, waar hij dol op was! En hoe goed getraind als bediende hy ook was, toch betrok een ogenblik zijn gezicht. „Goed, mijnheer," zei hij. „Waarheen en wat voor soort uitrusting?" „Wat ik nodig zal hebben," legde Dutley uit, „zijn twee confectiepakken, die niet al te slecht zitten, maar van goedkoop materiaal, een zogenaamde kaasdop en een pet, overhemden, die daarmee in overeen stemming zijn en schoenen, die voorzien zijn van rubberzolen." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6