Haarlems Dagblad Alweer Amerikaanse troepen nog niet in gevechten op grote schaal r Binnen 14 dagen keert Koning Leopold in België terug 64e Jaargang No. 19592 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 5 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <@pmötc ï)aarlemsthc Contant (Inno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE FRANSE REGERING is gisteravond gevallen. Zij was drie dagen oud. Een voorstel van haar premier, Henri Queuille, om het debat over de samenstelling der regering te verdagen, werd door de Natio nale Vergadering verworpen met 334 tegen 221 stemmen Daarop heeft de minister president meteen zijn ploeg om zich heen verzameld, het besluit is genomen om ont slag te vragen en president Auriol is er dadelijk op ingegaan. Als het u wonderlijk voorkomt dat een nieuwe minister-president uitstel vraagt van het debat over de samenstelling van zijn regering, is opheldering eenvoudig te geven. Het is een Frans parlementair ge bruik, in deze vorm het vertrouwen der Kamer te vragen. Merkwaardiger mag heten, dat nog maar vier dagen geleden Queuille, toen hij als formateur in zijn ééntje voor de Nationale Vergadering ver scheen met zijn regeringsprogramma, daarop een meerderheid verwierf van 363 tegen 208 stemmen. Hij vertrok, won de mening van pai tijleiders in, stelde zijn team samen en werd er prompt mee ver slagen. De stemming draaide om door toe doen van de socialisten, die eerst op zijn hand waren geweest. Ge zoudt hieruit af kunnen leiden dat de Nationale Vergade ring wèl Queuille maar niet zijn mede werkers vertrouwt en dat president Auriol hem dus een nieuwe opdracht kan geven, met hetzelfde program, dat immers zo'n mooie meerderheid heeft gehaald. Maar neen: hij neeft de zaak bedorven door met dit team te komen aanzetten. En het is denkbaar, dat de gevallen minister-presi dent gisteravond zelf op het Elysée heeft gezegd, dat hij „er niet meer van deed" of „ze kunnen me nog meer vertellen". Of schoon dergelijke uitdrukkingen ook in de Franse taal voorkomen („a d'autres, mon vieux") zal hij zich vormeiijker uitge drukt hebben. Lichtelijk geprikkeld zal hij wel zijn geweest. Ook in Frankrijk is liet niet aangenaam binnen drie dagen ten val te worden gebracht. Dat het record in val snelheid op r.aam blijft van wijlen Jules Ribot, die het indertijd binnen één dag aflegde, zal voor Queuille maar een schrale troost zijn. Hij kan zich niet onbewust blij ven van het feit, dat men om zoiets lacht. Vooral het buitenland lacht. Dat is de eerste uitwerking. De tweede is een zucht. Er zijn tijden geweest waarin de spelletjes en het boompje verwisselen van Franse politici ons onbekommerd kon den laten. Die zijn evenwel voorbij. In In de laatste tijd hebben velen nieuwe hoop op Frankrijk gevestigd.. Het heeft voor de zoveelste maal bewezen, een economische crisis met merkwaardige snelheid te boven te kunnen komen. Het heeft even traditio neel getoond, dat het altijd weer mannen van bijzondere bekwaamheid en werk kracht naar voren kan brengen. Ook in het langdurige proces dat zijn kracht scheen te ondermijnen de ontvolking is een keer ten goede ingetreden. Maar met al die winst zijn zelfs- zijn knapste leiders blijk baar niet in staat, het een hecht en be rekenbaar politiek régime te bezorgen. En dat zal het toch dienen te verwerven om meer te kunnen doen dan met vallen en opstaan en de gave der improvisatie zichzelf er doorheen te slaan. Sinds Enge land onmiskenbaar getoond heeft, dat het niet van zins is Europa leiding te geven om tot eenheid te komen, en juist Frans initiatief dit heeft doen blijken, moest men wel op Franse aanvoering hopen. Het ant woord op die verwachting is niet gegeven door staatslieden, maar door politici: met twee kabinetscrises binnen een week. De conferentie over het Plan-Schuman duurt nog voort. Maar zij is al in het be kende stadium der studie-commissies be land. Dat is al zo vaak de voorbereiding van een nette begrafenis geweest. De Euro pese plannen zullen wellicht weer van een andere kant moeten worden aangevat. Laat ons erkennen dat het er op .dit ogenblik niet hoopvol uitziet. De lachwekkende uitwerking van de tal rijke Franse kabinetscrises is op zichzelf een kwade zaak. Niemand heeft de beteke nis van het belachelijke scherper en dui delijker geformuleerd dan de puntige Franse geest, die het dodend noemde (le ridicule tue). Daarom verbaast het des te meer, dat men zich in Parijs van de buiten landse commentaren op deze vertoningen zo weinig aantrekt. Men verspeelt er een deel van zijn invloed mee die in de volle maat beslissend zou kunnen zijn voor een werkelijke vooruitgang in de toestand van Europa. Men wekt bovendien bij me nigeen twijfel aan de mogelijkheden der democratie. Kon de schuld op één partij geladen worden, dan zou die twijfel minder worden gevoed. Maar het ligt niet aan één partij; het verschijnsel kenmerkt de Franse politieke verhoudingen in haar geheel. Er worden nu weer namen van andere mogelijke formateurs genoemd. Van meer belang lijkt de vraag, of bekwame harde werkers in de regering zitten: mensen zoals Robert Scliuman, in wie men ook in het buitenland vertrouwen heeft, omdat men hun kunde en onbaatzuchtigheid bewon dert. Van hem is bekend dat hij, als hij zijn persoonlijke voorkeur volgde, zo spoedig mogelijk naar zijn professoraat en de rust van zijn studeerkamer zou willen terug keren. Zijn grote kennis van Duitsland en de Duitsers heeft hem bij uitstek aange wezen om die grote poging: het beëindigen van de oude vete tussen Frankrijk en Duitsland, die zo onnoemelijke ellende over een gans werelddeel gebracht heeft, te ondernemen. Er is al gebleken dat hij de situatie juist ziet en aan beide zijden ge hoor vindt en vertrouwd wordt. Als de kans op zo prachtige winst teloor moest gaan tengevolge van een politiek spel, dat met dergelijk groot beleid niets uitstaande heeft, zou dat een nederlaag zijn. Maar niet voor Schuman. R. P. Uitbarsting van de Krakatau-vulkaan De vulkaan op het eiland Krakatau, be kend wegens de geweldige uitbarsting van 1883, is eergisteravond gaan werken. As en stenen werden tot een hoogte van 2000 voet boven de krater uitgestoten. De uit barsting werd het eerst gerapporteerd door de bemanning van het Nederlandse schip „Generaal van Speyck". Vluchtende Zuid-Koreanen zoeken hun heil achter linie der G. I.'s (Reuter). Het ging gisteren weer snel bergafwaarts met de Zuid-Koreaanse weer stand. Niet alleen bezetten de Noord-Koreanen Soewon, maar ook Intsjon, de belang rijkste haven aan de Westkust van Korea, viel volgens een bericht van radio- Pyonggyang in hun handen. Ontredderde Zuid-Koreaanse troepen vluchtten gisteravond naar'het Zuiden om te pogen zich achter de Amerikaanse verdedigings linies in veiligheid te stellen. Zij werden op de hielen gezeten door sterke pantser en infanterie-eenheden van de Noordelijken, wier vliegtuigen de vluchtende verdedigers voortdurend bestookten. De 35.000 Noord-Koreaanse soldaten, die in de sector van Soewcn opereren, hebben het echter nog niet tot een grootscheeps treffen met de Amerikanen laten komen. Wel voeren zij een omsingelings-manoeuvre uit, die de Zuid-Koreaanse troepen in de driehoek Intsjon-Seoel-Soewon dreigt af te snijden. De Amerikaanse troepen kwamen alleen in contact met een groep guerilla's. Dc Amerikaanse artillerie nam voorts Noord-Koreaanse tanks onder vuur ten Zuiden van Soewon. Toen de tanks te dicht op de Amerikaanse infanterie-linies kwamen, hield de artillerie-beschieting op. De commanderende generaal gelastte de aanvoer van nog meer bazooka's om de tanks aan te vallen. Nog steeds komen er versterkingen voor de Amerikanen op Korea. Het vliegdekschip Sicily met zfjn drie escadrilles gevechtsvliegtuigen is met geheime bestemming uit Sail Diego in Californië vertrokken. Het grote vliegdekschip Boxer wordt eveneens in gereedheid gebracht om met het eerste luchteskader van mariniers naar de Japanse wateren te vertrekken. De activi teit van de luchtmacht op Korea, die gisteren 162 vluchten uitvoerde, richtte zich voornamelijk op vijandelijke vervoermiddelen en ondervond weinig of geen tegen stand van afweergeschut of vijandelijke vliegtuigen. mening is, dat gestreefd moet worden naar het herstel van de „volledige samenstel ling" van de Veiligheidsraad. Na een stormachtig debat over de Israëlische in stemming met de Korea-resolutie van de Veiligheidsraad, keurde het parlement de houding van de regering met 68 tegen 20 stemmen goed. De Noorse regering heeft de UNO doen weten dat zij bereid is hulp-maatregelen voor Zuid-Korea te nemen. Zij denkt aan het inschakelen van Noorse koopvaarders. Sovjet-Russische diplomaten en hun collega's uit de satelliet-staten hebben de recepties die ter gelegenheid van de Ame rikaanse onafhankelijkheidsdag in Moskou en Boedapest werden gegeven, bijgewoond. De Koreaanse kwestie was het voornaam ste onderwerp van gesprek op deze ont vangsten die met een diner en een bal werden besloten. Italië en Perzië hebben zich Dinsdag aan gesloten bij de landen, die gehoor gegeven hebben aan de resolutie van de Veiligheids raad inzake Korea. In een telegram aan Trygve Lie ver klaarde de Italiaanse waarnemer bij de UNO, Luciano Mascia, dat Italië, ofschoon geen lid van de organisatie, „aan de rege-r ringen van de landen, die lid zijn, van de Veiligheidsraad, zijn solidariteit betuigt met de resoluties". Actie op komst Noord-Koreaanse pantserwagens, die eer der op de dag door Amerikaanse artillerie beschoten werden, zijn thans langs Ameri kaanse posities getrokken, zo deelt het hoofdkwartier van generaal MacArthur mede. Een Amerikaanse woordvoerder voegde hieraan toe, dat Noord-Koreaanse tanks en infanterie zich thans tussen de Amerikaanse voorposten ten Zuiden van Soewon en de Amerikaanse commandopost in de achter hoede bevonden. Soewon werd twee dagen geleden door de Noord-Koreanen bezet. Tangbeweging Op het ogenblik bevinden naar schat ting vier Noord-Koreaanse divisies ten Zui den van de Han en worden nog steeds ver sterkt met tanks en manschappen. Drie colonnes van de Noord-Koreanen trokken in een grote boog ten Zuid-Oosten om Soewon heen om de Zuid-Koreanen tussen Intsjon, Seoel en Soewon te omsingelen. Een andere groep trok naar het Zuid- Westen door Yangpyong om de tang bij Kóenyangdjan dicht te knijpen. Volgens een communiqué van generaal MacArthur zou de snele terugtocht uit Soewon echter een groot deel van de strijdkrachten der ver dedigers hebben gered. Vier jagers, op het oog Mustangs met Russische kentekenen, hebben Osan be schoten, 15 km ten Zuiden van Soewon, toen de Zuid-Koreanen door deze brandende stad terugtrokken. De afstand tussen de Noord-Koreaanse hoofdmacht en de Ame rikaanse linie werd gisteren geschat op 20 a 25 km. Volgens radio-Pyongyang werd de Noord Koreaanse hoofdmacht gisteren tweemaal door Amerikaanse bommenwerpers aange vallen. Er zou zware schade zijn aange richt. Chinese troepen Volgens in Hongkong binnengekomen be richten zijn in Kanton honderdduizend man Chinese stoottroepen uit Hainan op weg naar het Noorden aangekomen. Deze troe penbeweging is door een Britse militaire woordvoerder bevestigd. Er wordt in wel ingelichte Britse en Chinese kringen te Hongkong rekening gehouden met de mo gelijkheid dat de Chinese troepen bij de grens van Mandsjoerije gebruikt zullen worden om de Noord-Koreanen te helpen. Deze kringen zijn tevens van mening dat nu de zevende Amerikaanse vloot Formosa bewaakt, geen aanval op dit eiland ver wacht hoeft te worden. De Amerikaanse regering heeft inmid dels aan alle Amerikaanse olie-maatschap pijen het verzoek gericht om het verzenden van befizine en olie naar de Chinese com munisten stop te zetten. De Caltex Limited en de Standard Vacuum Oil, de enige maat schappijen die met de Chinese communis ten handel dreven, hebben aan dit ver zoek gehoor gegeven. De regering der V.S. heeft tot de Britse regering het verzoek gericht om soortgelijke stappen te onder nemen bij de Britse maatschappijen. Noorse schepen De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje S jar et heeft in het parlement verklaard dat de regering van Israel van Schumanplan-conferentie vormt 5 werkgroepen Nederlandse bezwaren tegen uittredings-bepaling? De afgevaardigden uit Frankrijk, Wqst- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg, die deelnemen aan de confe rentie over de samenvoeging der kolen- en staalindustrieën, hebben Dinsdag vijf werkgroepen gevormd „ter bespoediging van de onderhandelingen". Deze groepen zullen zich bezig houden met 1) vorming en functies van het hoge gezagsörgaan, 2) de commerciële politiek, die door de leden van de „pool" gevolgd dient te worden, 3) de vraag of de woorden „staal" en „kolen" in dit verband alleen grondstoffen of ook eindproducten zouden includeren, 4) pro ductie en prijzen, 5) arbeidsvoorwaarden en lonen. Deze laatste werkgroep zal niet voor het einde van deze week bijeenko men, daar de afgevaardigden nieuwe be sprekingen met de vakverenigingsleiders nodig achtten. De productiegroep kwam Dinsdag reeds bijeen, doch de afgevaardigden wilden omtrent hun werkzaamheden niets mede delen. Een lid van de Franse delegatie zeide, dat er Dinsdag geen tegenvoorstel len of bezwaren zijn ingediend. De vol gende plenaire bijeenkomst wordt Vrijdag gehouden. In kringen, die in nauwe relatie met de conferentie staan, verwacht men, dat de Nederlandse delegatie reserves zal doen horen met betrekking tot de bepaling, dat geen land zich uit de „pool" zou kunnen terugtrekken zonder algemene goedkeu ring van de andere landen. Zaak-Westerling weer uitgesteld De politierechter te Singapore heeft voor de vierde maal de zitting over de beslis sing van het verzoek der RIS tot uitleve ring van Westerling verdaagd op een mede deling dat bepaalde stukken nog niet uit Djakarta zijn ontvangen. De verdediger van Westerling opperde tegen de verda ging geen bezwaren. Thans is 19 Juli be paald als de dag van de zitting. Londen verwacht: Deze week definitief accoord over Europese betalingsunie LONDEN. (Reuter). Britse financiële functionarissen gaven gisteren te kennen, dat men waarschijnlijk voor het einde de zer week te Parijs tot definitieve over eenstemming zal komen betreffende de Europese betalingsunie. De formulering dér overeenkomst zou daarna nog enige tijd in beslag nemen, zodat zij waarschijn lijk wel niet voor September zal kunnen worden ondertekend Stoomtrein bracht uitkomst voor Haarlemse forensen Een forens, die de dagelijkse storm-en- drangperiode om half acht in de morgen meer dan moe was, telegrafeerde gisteren ten einde raad naar Utrecht om de hoog ste spoorwegleiding op zijn en anderer perikelen attent te maken. Nog 's middags werd hij door de Dienst van het Vervoer opgebeld, dat men op het knooppunt van alle Nederlandse spoor wegen zijn moeilijkheden had begrepen en in zijn lot verdichting zou brengen. Vanmorgen hebben de beroepsreizigers kunnen constateren, dat „Utrecht" woord hield: op het eerste perron stond een stoomtrein gereed met plenty plaats voor iedere gegadigde. Electrisch materiaal is namelijk nog niet beschikbaar. Voorlopig zal deze trein iedere werkdag om 7.33 uur uit Haarlem vertrekken en van Maandag tot en met Vrijdag om 17.15 uur van Amsterdam C.S. terugkeren. Op Zaterdagmiddag vertrekt de trein om 12.45 uur. De forensen waren gistermiddag zo dankbaar dat zij de machinist van hun trein een kleine bloemenhulde toedach ten. In de nuchterheid van de prille mor gen waren zij dat blijkbaar vergeten, want vanmorgen vertrok het „stoompaard" zonder enig ceremonieel. (Op het laatste ogenblik bereikt ons van de zijde der Nederlandse Spoorwegen het bericht, dat deze extra-dienst morgenoch tend om 7.57 zal vertrekken. Het is nog niet zeker, dat dit tijdstip gehandhaafd zal blijven). Het woord is aan Schiller: Er zijn gevallen waarin het wijs heid is, niet al te wijs te zijn. (Uit: Iphigenie in Aulis). -Ik :r-j|y^— .Mé. '■'V- De overblijfselen van een C-54 Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht op het vliegveld van Soewon op Zuid-Korea dat door Yak-vliegtuigen van de Noord- Koreaanse communistische luchtstrijdkrachten werd bestookt. De bemanning van de Skymaster kon tijdig vluchten. Brussel verwacht Tegenstanders zouden massaal fluitconcert voorbereiden De „Evertsen" wordt naar Korea gezonden Dc Nederlandse regering heeft aan Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" opdracht gegeven zich te voegen bij de andere tieme strijdkrachten, welke in de wateren van Korea optreden, teneinde in samen werking met deze uitvoering te geven aan de aanbeveling van de Veiligheidsraad van 27 Juni 1950 om hulp te verlenen aan de republiek Korea. De „Evertsen" is een van de drie torpedo boot jagers, die op dit ogenblik in Indonesië gestationneerd zijn. De. twee andere daar aanwezige torpedobootjagers zijn de „Kor- lenaer" en de „Banckert". Commandant van de „Evertsen" is de luitenant ter zee der eerste klasse D. J. van Doornick, geboren in 1910. In Augus tus 1930 werd hij luitenant ter zee derde o t,,v klasse en in 1941 luitenant ter zee eerste kerheid worden gezegd. De datum 8 Juli, Klasse en m rafi luitenant ter zee eeisu- i Hïo nnr5nr.n„v0iiiir klasse, Tijdens de bezetting wist hij uit Na de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft thans ook de Belgi sche Senaat in een vergadering die tot vannacht halftwee duurde met 90 stem men (C.V.P.) tegen 83 (socialisten, libera len en communisten) zijn vertrouwen uit gesproken in de nieuwe homogeen-katho lieke regering-Duvieusart. Enkele leden waren niet aanwezig. Zoals wij reeds meldden zullen Kamel en Senaat morgenmiddag om 2 uur in ver enigde zitting bijeenkomen om te stemmen over het wetsvoorstel tot 4 opheffing van de wet op het regentschap'! Aangezien de katholieke volkspartij in de verenigde ka mers over in totaal 209 stemmen van de 387 beschikt, is de uitslag niet twijfelach tig. Door aanneming van het desbetref fende voorstel wordt Koning Leopold dan automatisch in zijn rechten hersteld en zal hij onmiddellijk naar België kunnen terugkeren. Omtrent de juiste datum van de terug keer van de vorst kan nog niets met ze- Duitse krijgsgevangenschap te ontsnappen, waarna hij in dienst trad bij de Neder landse strijdkrachten 'in Engeland en di verse acties meemaakte. Hij werd hiervoor onderscheiden met het Bronzen Kruis. Hij is verder „Officer in the Order of the Bri tish Empire", drager van het Oorlogsher- inneringskruis met twee gespen en van het ereteken voor Orde en Vrede, De „Evertsen" is de vroegere Engelse torpedojager „Scourge", die in de plaats is gekomen van de oude „Evertsen", welk schip in de strijd tegen de Japanners in Straat Soenda onderging. De torpedojager meet 1796 ton standaardwaterverplaatsing, heeft een bewapening van vier kanons van twaalf centimeter, acht torpedolanceer- buizen, mitrailleurs van twintig en veertig millimeter en een afwerpïnrichting voor dieptebommen. Het schip loopt 32 mijl, is 110.5 meter lang en 10.39 meter breed. Het heeft een diepgang van 4.42 meter. De bemanning lelt normaal circa 230 koppen. Het schip werd bij de Engelse marine op 14 Juli 1943 in dienst gesteld en bij de Koninklijke Marine als„Evertsen" op 1 Februari 1946.. die oorspronkelijk werd genoemd als de dag waarop de koning zou terugkomen naar België, heeft men intussen laten va ren omdat de socialistische partij op die dag voor het paleis te Brussel bijwijze van hulde aan de Prins-regent een massabeto ging zal houden. Aan deze betoging zullen ook de liberalen en communisten deelne men. De katholieken worden, zoals be kend, bij deze manifestatie geweerd „van wege de onsympathieke houding, waarvan zij bij herhaling ten aanzien van prins Karei zouden hebben blijk gegeven". De juiste datum van 's Konings terug keer hangt ook veel af van de duur der debatten in het parlement over de ophef fing van de wet op hét regentschap. Ge let op het grote, aantal sprekers dat zich heeft laten inschrijven, zou deze discussie minstens een week in beslag nemen. In ieder geval verwacht men, dat Ko ning Leopold binnen veertien dagen in België zal zijn teruggekeerd. De tegen standers van de vorst houden bij het op stellen van hun plannen hiermede reeds rekening. De socialistische partij heeft een plan van actie opgesteld, dat onmiddellijk zal worden uitgevoerd „indien Leopold III zou menen, gevolg te moeten geven aan een eventuele terugroeping door de ver enigde Kamers". Fluitjes voor de anti's Waaruit dit plan precies bestaat is nog niet bekend, doch als het waar is wat een der lin'-se bladen dezer dagen schreef, zou aan alle anti-Leopoldisten een fluitje worden verschaft dat zij zouden gebrui ken om de toejuichingen van de konings gezin den bij de terugkeer van de Koning te overstemmen. De studentenorganisatie van de vrije Brusselse universiteit heeft alle studenten verzocht zich gereed te houden om ge hoor te geven aan haar oproep om in de straten van de hoofdstad te manifesteren tegen de terugkeer van Koning Leopold, in het bijzonder op de dag van de terug keer. De veiligheid van West-Duitsland Dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse federale kanselier, heeft in een persoon lijke brief aan de drie Westelijke hoge- commissarissen in Duitsland de kwestie aangesneden van West-Duitslands veilig heid. Een woordvoerder van de Britse rege ring ontkende, dat Adenauer speciaal om een veiligheidsgarantie voor West-Duits land had verzocht. Hij wilde niet zeggen, of de houding van de Britse regering ten aanzien van deze kwestie in de afgelopen weken veranderd was. Laatst is van Britse zijde verklaard, dat de veiligheid van West-Duitsland reeds voldoende gegarandeerd was door de alge mene voorzieningen van het Noordatlan- tische Pact. De Amerikaanse Hoge-Commïssaris, John McCloy, heeft ter gelegenheid van de eerste verjaardag van zijn ambtsver vulling, Dinsdag verklaard niet van mening te zijn, dat West-Duitsland thans een officiële veiligheidsgarantie nodig heeft. „Een aanval op de West-Duitse republiek betekent automatisch een aan val op de Westelijke mogendheden. In be ginsel is de veiligheid van Duitsland het zelfde als de veiligheid van de westelijke mogendheden". Staat van oorlog op de Molukken DJAKARTA (Aneta). In haar kabi netsvergadering van gisteren heeft de re> gering der RIS besloten, de nog hangende kwestie tussen haar en de republiek Indo nesië over de vorming van de eenheidsstaat, de volgende week Dinsdag in een speciale vergadering in haar geheel te bespreken. De regering der RIS zal daarna in de loop der volgende week nog een laatste bespre king organiseren tussen de regeringen der RIS en de republiek Indonesië teneinde tot definitieve resultaten te komen. In deze kabinetsvergadering werd tevens besloten, de staat van oorlog en beleg af te kondigen in de Noord- en de Zuid-Mo- lukken. Noar aanleiding van de laatste zinsnede, afkondiging van de staat van beleg ook op de Noord- Molukken, werd ons van de zijde van het Indonesische hoge commis sariaat in Den Haag medegedeeld, dat over een tegen de RIS gerichte beweging in de Noord-Molukken, (Halmaheira, Batjan en omliggende eilanden), hier niets bekend is. Drie dagen oude kabinet- Queuille gevallen Reynaud was voor de socia listen onaanvaardbaar Het drie dagen geleden gevormde Franse kabinet van de radicaal Henri Queuille is gevallen, doordat de socia listen zich bij de andere tegenstem mende partijen aansloten toen Dinsdag in het parlement werd gestemd over een motie tot uitstel van een algemeen debat over de samenstelling van het kabinet. Deze motie werd verworpen met 334 tegen 221 stemmen. Naar ver luidt had Queuille, toen hij naar de vergadering ging, het verzoek om ont slag van zijn regering reeds in zijn zak, omdat hij wist dat de socialisten, Gaul listen en communisten tegen hem zou den stemmen. Het was de eerste keer, dat het nieuwe kabinet voor de Nationale Vergadering verscheen. De socialistische fractie verzette zich tegen de „sterk rechtse inslag" van het kabinet en vooral tegen de opneming van Paul Reynaud (die door de socialisten woi'dt beschouwd als de „spreekbuis der grote zakenlieden") als minister voor het Verre Oosten. President Auriol heeft het ontslag van het kabinet aanvaard. Men verwacht, dat de president thans een socialist zal aan zoeken voor de vorming van een regering, doch in politieke kringen te Parijs gelooft men niet, dat er enig vooruitzicht op is dat een socialist er in zou slagen, een kabinet te vormen. Men beschouwt de leider van de M.R.P., Bidault, of de radicaalgezinde René Pleven als mogelijke latere candida- ten met betere kans van slagen. De algemeen secretaris van de Franse socialistische partij Guy Mollet heeft de hem door president Auriol toevertrouwde informatieve opdracht aanvaard. Hij heeft de opdracht van kabinetsforma teur echter afgewezen. Giuliano doodgeschoten Na vijf jaar klopjacht kreeg de politie hem te pakken De Italiaanse politie heeft de Siciliaan- se bandietenleider Salvatore Giuliano, die zij bijna vijf jaar heeft gezocht, doodge schoten. De 27-jarige „bandietenkoning", die beschuldigd wordt van het doden van 105 politiemannen, kwam om het leven in een hevig vuurgevecht met de politie in het dorpje Castel Vetrano, gelegen in de Zuid-Westelijke hoek van Sicilië. Eerder was hij door een omsingeling gebroken, die de politie om zijn hoofdkwartier, meer Noordelijk, gelegd had. Salvatore was vroeger een normale jon gen, die na het einde van zijn schooltijd, waarin hij overigens veel spijbelde, een betrekking kreeg als electricien bij een plaatselijke telefoonmaatschappij. Hij sol liciteerde later bij de carabinieri, doch werd zonder opgaaf van redenen afgewe zen. Toen de oorlog uitbrak diende hij bij de Italiaanse luchtmacht. Toen de geal lieerden in 1943 op Sicilië landden besloot hij „geld te verdienen". Hij begon zijn roversloopbaan met een gestolen pistool en wat ammunitie. Zijn eerste slachtoffer viel in September 1943, toen hij een van de twee carabinieri, die wilden zien wat hij bij zich had, neer schoot. Spoedig verzamelde hij een groep mannen om zich heen, van wie verschei dene reeds vogelvrij verklaard waren. Hij trad medogenloos tegen verraders en „zwakkelingen" op, doch realiseerde zich spoedig, dat hij niet sterk stond, indien hij niet de sympathie van de bevolking won. Hij richtte zijn daden daarom tegen de rijken, die hij gijzelde. Een deel der fan tastisch hoge bedragen ging naar de armen en zodoende werd hij spoedig een „geëerd" persoon. (Reuter) BEJAARDE DAME AANGEREDEN Vanmorgen omstreeks half negen werd een bejaarde dame uit Haarlem-Noord op het Kenncmerplein aangereden door een per sonenauto, doordat zij zonder uit te kijken de weg overstak. Zij werd tegen de grond geslingerd en kreeg vermoedelijk een lichte hersenschudding en een bloeduitstorting in de linkerheup. De auto werd licht bescha digd. De dame is door de automobilist naar huis gebracht. HET WEER AFGEBEELD Boven vrijwel geheel Frankrijk, België en Nederland bevinden zich storingen, die vergezeld gaan van regen- en on weersbuien. Van het Westen uit dringt koelere lucht Frankrijk binnen als ge volg waarvan de onweerszone zich ge leidelijk naar het Oosten zal verplaatsen. Voor de golf van Biscaye is een nieuwe Oceaandepressie aangekomen die ech ter maar langzaam beweegt en weinig activiteit vertoont. Weerbericht VERSPREIDE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Tijdelijk veel bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind. aanvankelijk veranderlijk, later hoofdzakelijk, tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 6 Juli: Zon op 4.27 uur, onder 21.02 uur Maan op 23.58 uur. onder 12.24 uur Hoog en laag water in Urauiden Woensdag 5 Juli: Hoog water: 7.35 en 20.01 uur. Laag water: 3.13 en 15.31 uur. Donderdag 6 Juli: Hoog water: 8.22 en 20.48 uur. Laag water: 3.56 en 16.14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1