Een stroom gerepatrieerden vergroot het woningprobleem MORRIS Radio geeft Donderdag ZWSTSALETTEN L.V.V.S. biedt crediteuren een voorschot van 40% aan PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Wereldnieuws keu we Ui tg; ,avem Woensdag 5 Juli 1950 Een interview met de heer B. Fels te Alkmaar, inspecteur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van Binnenlandse Zaken, die de gerepatrieerden in Noordholland onder dak moet brengen. Aanvankelijk heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de Commissaris sen der Koningin in de verschillende pro vincies medegedeeld, dat naar schatting 14.000 gezinnen van ambtenaren, militairen en particulieren uit Indonesië in ons land zullen komen. De inspecteurs van de diensten voor Maatschappelijke Zorg, ressorterend onder Binnenlandse Zaken, werden belast met de zorg voor de huisvesting. Daarbij stond op de voorgrond, de gerepatrieerden zoveel mogelijk over het gehele land te verdelen en te voorkomen dat, zoals bij vorige ge legenheden is geconstateerd, de meesten naar het Westen van het land zouden trek ken. De nieuwe stroom gerepatrieerden duurt nu al enkele maanden zo vertelde ons de heer B. Fels te Alkmaar, inspecteur van Maatschappelijke Zorg. Daardoor is een juistere indruk verkregen van het aantal dat te verwachten is. De laatste schatting Is dat er ruim 150.000 gerepatrieerden komen, waar onder 30.000 gezinnen. Ruim het dub bele dus van de voorlopige taxatie. Er is een verdeling gemaakt over het land. waarbij rekening gehouden is met de bevolkingsdichtheid per kamer, waarvoor de Volks- en Woningtelling van 31 Mei 1947 de gegevens gaf. In Noordholland zullen 4400 gezinnen ondergebracht moeten worden. Het aantal voor Haarlem is nog niet vastgesteld, maar de heer Tels meende het op ongeveer 300 te kunnen ramen. Daarbij moet evenwel bedacht worden dat de ervaring is. dat ongeveer 2/3 van de gerepatrieerden onderdak vinden bij fami lie of kennissen. Dat betekent dat in Haarlem voor onge veer 100 gezinnen van gerepatrieerden huisvesting gezocht zal moeten worden. Ik verwacht dat dit, gelet op een gunstige sfeer die er is wat de samenwerking met de gemeentelijke bureaux voor Huisvesting betreft, zal gelukken. Het zal wel niet nodig zijn van het recht, om voor de ge repatrieerden woningruimte te vorderen, gebruik te maken. Hoogstens in een op zich zelf staand geval waarin een huiseigenaar niet wil medewerken. In Haarlem komen twee gebouwen, die tot heden door het rijk gebruikt werden, vrij. Het is de bedoeling die voorlopig te bestemmen voor het huisvesten van gere patrieerden. In elk huis kunnen vermoede lijk vijf gezinnen ondergebracht worden. Honderden ruiten vernield bij ontploffing in Haagse garage In een garage in de Noorderbeekstraat te Den Haag brak Dinsdagavond brand uit, doordat vonken van een lasapparaat in een bus olie vielen. Direct werd de brandweer gewaarschuwd en begon men de auto's uit de garage te rijden. Even later ontplofte met een daverende slag de gascylinder van het lasapparaat. Honderden ruiten van huizen in de omtrek werden vernield. De schade die in her garagebedrijf werd aangericht was groot, evenals die in de er naast gelegen aluminiumfabriek. Door de glasscherven liepen enkele personen snij- wonden op. De brand kon spoedig worden geblust. Nieuwe directeur-generaal van de energievoorziening Bij Koninklijk Besluit is dr E. L. Kramer met ingang van 1 Juni 1950 benoemd tot directeur-generaal van de Energievoorzie ning in de vacature, welke was ontstaan door het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd van ir. G. J. T. Bakker. ADVERTENTIE kunt U zijn met de toewij- V. GARAGE BRINKMANN Smedestraat. 22, Haarlem, telefoon 11025 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen, 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Con cert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Platen. 11.45 „Onze goede manieren" cau serie. 12.00 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Cowboyliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 23.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.20 Moeders-zesdaagse. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Repor tage. 18.30 Strijkorkest. 19.05 Cabaret. 19.25 Viool, cello en piano. 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 Philharmonisch orkest. 21.15 Dameskoor en solisten. 22.00 „De ste nen spreken" 22.20 Rhytmische muziek. 23.00 Nieuws 23.15 Sportpraatje. 23.30 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10,45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30— 12.33 weerbericht). 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Piano. 14.00 Ka merorkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16,00 Bijbellezing. 16.45 Blaten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 „Tussen Dollard en Schelde", causerie. 17.50 Platen. 18.00 Leger des Heils-orkest. 18.15 Land- en tuinbouw- praatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor postzegelverzamelaars. 19.30 Platen. 19.40 Radiokracht. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest. 20.30 Gevarieerd programma. 21.30 Koor en orkest. 22,15 Bui tenlands overzicht. 22,35 Platen, 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15:15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Syndicale kroniek. 18.25 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Alt en piano, 19.50 Politieke causerie, 20.00 Verzoek programma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijk kwartet. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. De gei'epatrieerdcn worden bij aankomst in ons land, als zij er zelf niet in geslaagd zijn voor huisvesting te zorgen, opgenomen in verzorgingscentra die in verschillende oorden des lands zijn opgericht. Er is dan enige tijd speling voor de inspecteurs om een onderdak te zoeken. Bovendien gaat het werk zeer geleidelijk, want er komen in de regel niet meer dan 5000 gerepa trieerden per maand binnen. Bij het zoeken van huisvesting moet op verschillende dingen gelet worden. O.a. of hei gezinnen met kinderen zijn die een middelbare school bezoeken,.verder ook of de gezinshoofden werk moeten zoeken of geponsionneerd zijn. Wereldfederalisten Beweging Nederland Het hoofdbestuur der Wereldfederalisten Beweging Nederland (WFBN) deelt mede, dat het met grote voldoening kennis ge nomen heeft van de mededeling, dat het uitvoerend comité van de Nederlandse Raad der Europese Beweging op principiële gronden nooit tegenstander van het wereld- federalisme kan zijn. Het meent echter, dat de erbij gevoegde waarschuwing, dat communistische infiltratie dreigt bij de wereldfederalisten, in haar algemeenheid verwarring sticht. De WFB-Nederland is bezig diegenen te verzamelen die geen enkele eenzijdige en dus ook geen commu nistische infiltratie wensen. Het bestuur verklaart, voor de actief besluiten, opvat tingen en uitingen van andere federalisti sche groepen geen enkele verantwoorde lijkheid te dragen. De Koningin draagt geschenk aan Canada over Het schilderij van Mijndert Hobbema „De twee watermolens", dat Nederland aan Canada heeft geschonken uit erkentelijk heid voor hetgeen de Canadezen voor ons land en volk hebben gedaan, is gisteren door Koningin Juliana in het paleis Soestdijk aan de Canadese ambassadeur overge dragen, in tegenwoordigheid van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. „Kota Inten" morgen in Rotterdam Het troepenschip „Kola Inten" met 921 repatriërende militairen uit Indonesië aan boord wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag in de Nieuwe Waterweg ver wacht. De ontscheping der opvarenden te Rot terdam begint Donderdagmiddag om 13 u. Samenvoeging voorlichtingsdien sten van zee-, land- en luchtmacht Uit bezuinigingsoverwegingen wordt een samenvoeging van cle voorlichtingsdiensten der drie onderdelen der Nederlandse strijd krachten voorbereid. Deze drie diensten, de Legervoorlichlingsdienst (L.V.D.), de Ma rinevoorlichtingsdienst (Marvo) en de Luchtmacht-voorlichtingsdienst (Luvo) staan thans geheel op zich zelf. Zij zijn in afzonderlijke gebouwen ondergebracht en beschikken Ieder over een staf van mede werkers. Het voornemen bestaat de L.V.D., de Marvo en de Luvo in één gebouw, dat van de Marvo aan de Koninginnegracht te Den Haag, onder te brengen. Hiervan wordt een bezuiniging verwacht op verschillende hulpkrachten als telefonisten, boden en archiefpersoneel. Voorts zullen door het nauwere contact tussen de drie diensten verschillende afdelingen, die thans nog ge scheiden hetzelfde werk doen, op den duur gecombineerd worden. Voorts wordt over wogen de L.V.D. en het Bureau Perszaken van het ministerie van Oorlog samen te voegen. ADVERTENTIE DE SUPER MARGARINE G E W A A R B O R G D GEHATE VIT AMINEN A D Itëeem geen namaak. Els de ECHTE MEPPELER SCLÖIT j Deviezenportefeuille is gedaald Bankbiljettencirculatie tot f 2911 millioen gestegen De weekstaat van de Nederlandse Bank per 3 Juli vertoont sterk de invloeden van de ultimo. Voox'schotten op onderpand zijn opgenomen tot een bedrag van 10 millioen gulden. De biljettencirculatie, die vorige week reeds met 15 millioen gulden was aangegroeid, heeft thans het peil van 2911 millioen bereikt, waarmede zij nog iets beneden de hoogste stand van de vorige maand blijft. Ook de andere posten van de balans ver tonen enige niet onbelangrijke verande ringen. De ontwikkeling van de. deviezen- portefeuille is tegengesteld aan die van de laatste maanden. Na een maximum van 1164 millioen gulden op 19 Juni te hebben bereikt is sindsdien een daling ingetreden, waardoor thans een stand van 1091 millioen gulden geboekt wordt. Diverse rekeningen, zowel aan debet- als creditzijde, zijn vrij aanzienlijk gestegen en het saldo van de schatkist is ingekrompen tot 249 millioen gulden, een nieuw laagteniveau voor dit jaar. Daarentegen is de bijzondere reke ning wederom aangegroeid en wel tot 911 millioen, hetgeen de hoogste stand van dit jaar is. Over de rekening-courant saldo's valt op te merken, dat de andere vrije sal do's van 648 tot 619 millioen gulden zijn gezakt en de vrije saldo's van vreemde circulatiebanken een aanwas vertonen van 403 tot 482 millioen gulden. Wereldraad van Kerken zal in Toronto vergaderen Zestig vooraanstaande personen uit de Anglicaanse, Orthodoxe en Evangelische kerken in Engeland, China, India, Japan, Duitsland, Finland, Zweden, Zwitserland en de Verenigde Staten zullen deelnemen aan de conferentie van het centrale comité van de wereldraad van kerken, die dit jaar van 8 tot 15 Juli te Toronto gehouden wordt. Het centrale comité vergadert ieder jaar in een ander land in de periode van vijf jaar tussen elke assemblée. Dit jaar zal het centrale comité zich vooral bezighouden met het vraagstuk van de voornaamste godsdiensten en dat van de godsdienstige minderheden in de wereld, in het bijzoader in die landen waar een bepaalde politieke of godsdienstige rich ting overheerst. Voorts zullen onder meer voorbereidingen worden getroffen voor de tweede assemblée die in 1953 in Evanston (Illinois) wordt gehouden. De wereldraad van kerken omvat thans 156 kerken verdeeld over 44 landen. Spreiding van gerepatrieerde burgers en K.N.I.L.-militairen Een interdepartementale commissie heeft een plan opgesteld, dat beoogt, de uit In donesië repatriërende burgers en KNIL- militairen met hun gezinnen, die in Nederland niet over eigen woonruimte be schikken, te verspreiden over geheel Ne derland. Tot dusverre zochten deze repa- triërenden voornamelijk in het Westen des lands onderdak. Het ministerie van Oor log heeft nog niet geheel omschreven wen sen ten aanzien van de huisvesting van ge repatrieerde KNIL-militairen, die men in het algemeen zoveel mogelijk in de nabij heid van garnizoensplaatsen wil zien on dergebracht. Een dergelijk spreidingsplan zal de op lossing van het woningprobleem voor ver scheidene gemeentennog moeilijker ma ken. Om aan bezwaren tegemoet te komen is besloten aan daarvoor in aanmerking komende gemeenten een extra bouwvolume toe te kennen. KLEUTERONDERWIJS Te Rotterdam slaagde voor het examen kleuteronderwijzeres akte B (Hoofdakte) de dames N. Bruinier en I. Dijt te Haarlem en H. Butter te Overveen. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft -in staat van faillissement verklaard: Jacob Philip Kooperberg, monteur, wonen de te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer, Bennebroekerdijk 228. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator: mr. H. C. van der Woerdt, advocaat en procureur te Heem stede. N.V. Scheepsherstelinrichting Booy Co,, gevestigd te IJii..iiden, Middenhavenstraat 74. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Cu rator mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden. De nalatenschap van wijlen Johannes Cor nells Philippus Tissen, laatstelijk gewoond hebbende te Haarlem, Grote Markt 6. Rech ter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. H. C. van der Woerdt, advocaat en pro cureur te Heemstede. C. Scholten, belastingconsulent, wonende te Haarlem, Raamsingel 40. Rechter-commis saris mr. J. P. Petersen. Curatrice mej. mr. L. A. Cleveringa, advocate en procureur te Haarlem. M. J. Rolvink, aannemer-timmerman, wo nende te IJmuiden, gem. Velsen, Velser- duinweg 254. Rechter-commissaris mr, J. P. Petersen. Curator mr, Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. E. J. M. Linnenbank, zich ook wel noe mende H. E. Linnenbank, kunstschilder, wo nende te Haarlem, Floraplein 23. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem. B. J. J. Willems, aannemer van beton werken, wonende te Haarlem, Patrimonium straat 20. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator: mr. E. M. J. Minderop, advocaat te Aerdenhout, gem. Bloemendaal. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: C. A, J. Kater, electricien, wonende te Be verwijk, Peperstraat 22. Casper Adriaan Boon, wonende te Haar lem, Rembangstraat 19. eertijds handelende te Haarlem, aan de Spaarnwouderstraat 41 onder de naam van „Werf Energie". ADVERTENTIE cnUak met PIJNEN korte metten! ADVERTENTIE 'N SCHRALE HUID? GEBRUIK DAN SCHEERCRËME MET LANOLINE Nieuwe Luxe Scheercrême beschermi Uw gelaat Williams Luxury Shaving Cream Is thans ook In Nederland verkrijgbaar- Dat betekent beter, prettiger scheren speciaal voor mannen met een schrale of gevoelige huid. Het rijke door dringende Williams schuim maakt elk baardhaartje willoos en bedekt tegelijk Uw gelaat met een. beschermend laagje crème, dat schrapen van Uw mesje uit sluit. Met Williams scheert U zich fijner dan ooit omdat Williams het dubbel actieve Lanoline bevat, dat schraalheid geneesl én voorkomt. HET GEHEIM: LANOLINE De Lanoline In Wllllama overtreft elk ander ingredient voor Mot verzachten van oen geïrriteerde huid. Zl| houdt de huid zacht en soepel en geelt daardoor de hele dag een aangenaam gevoel. Koop nog heden deze kostelijke, nlouwo sohaercréme, Probeer zo mor gen. U zult nooit meer een ander LUXURY SHAVING CREAM In een uitvoerige circulaire-hebben de beheerders-vereffenaars van L.V.V.S. (li quidatie van Verwaltung Sarphatistraat) aan crediteuren medegedeeld, dat onder bepaalde voorwaarden een voorschot zal worden verstrekt tot 40 van de cre- ditsaldi, die bij de L.V.V.S, geboekt zijn. Zoals bekend is, was er vroeger reeds een voorstel gedaan van de zijde van het Be heersinstituut, namelijk een uitkering van 70 ineens, waarvan 25 en f 1000, op vrije rekening en 45 min f 1000, op geblokkeerde rekening. De crediteuren moesten, indien zij dit aanbod aannamen, echter aan de staat overdragen de overige rechtsherstelaanspraken. Niet alle crediteuren konden zich met dit aanbod verenigen en deze zaak is toen voor de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel behandeld. Deze heeft op 30 Maart het besluit van het Be heersinstituut vernietigd en bevolen zo spoedig mogelijk tot een uitkering over te gaan. De beheerders-vereffenaars sommen in hun circulaire de vele moeilijkheden op die zich voordoen. Het grote probleem is, normen vast te stellen, die bij de verifi catie der vorderingen voor alle crediteuren bindend zijn. Over het tijdstip en de grootte der te verwachten einduitkering kan nog niets worden medegedeeld. De afwikkeling van het effectenrechtsherstel zal nog jaren vergen. Opgemerkt wordt, dat een der credi teuren, die het aanbod van het Beheersin stituut had aanvaard, een verzoek tot her ziening van het vonnis van 30 Maart heeft ingediend, om alsnog nakoming van dit aan bod te verkrijgen. De termijn van, respec tievelijk de beslissing in hoger beroep dient te worden afgewacht, voordat uitbetaling van het voorschot van 40 kan geschie den. „Wat spoelt daar op mijn huisje De Bolsward.se kermis heeft het veld moeten ruimen voor een ander festijn; de „heamiel wike", oftewel hooi-oogst- week", die op het binnenhalen van het hooi geïnspireerd is. De Haagse en Am- sterdamse politie zouden Maandagmid- demonstraties met motoren- en hondenbrigades geven maar het' onweer kwam al vroeg als spelbreker ten tonele i zodat de eerste „hea-miel dei" hevig in het water viel. Een echt taai-taai huisje, bedekt met echte pannekoeken zoals het sprookje van Hans en Grietje het voorschrijft, bleek veranderd te zijn in een kleffe deeghoop en ook de versieringen in de stad werden er niet fraaier op. De Bolswarders houden echter goede moed en wensen elkaar ondanks alles „een lekker heamiel" toe. Moord op taxichauffeur voor de Hoge Raad De Hoge Raad heeft behandeld het cas satieberoep van H. J. B. te Hilversum, die wegens moord op de taxi-chauffeur Clobus uit Rotterdam, gepleegd onder de gemeente •Gravenzande op 18 November 1947, zo wel door de Haagse rechtbank als door het gerechtshof aldaar tot levenslange gevan genisstraf is veroordeeld. Mr. P. Groeneboom uit Rotterdam licht te een viertal cassatiemiddelen toe. B. heeft bij zijn verweer aangevoerd, dat niet hij, doch iemand ahders de chauffeur doodde. Mr. Groeneboom voerde in een van zijn cassatiemiddelen aan, dat het gerechtshof heeft verzuimd op dit verweer een uitdruk kelijke en met redenen omklede beslissing te geven. De advocaat-generaal zal op 11 Juli con clusie nemen. De Hervormde Kerk in Noordholland Tentoonstelling te Alkmaar In het koor van de Grote Kerk te Alk maar is een tentoonstelling „De Hervormde Kerk in Noordholland" geopend. Deze ten toonstelling is voorbereid door de Nood- commissie voor Noordholland der Ned. Hervormde Kerk. Deze commissie heeft reeds in 1944 plannen gemaakt voor de kerkelijke en geestelijke wederopbouw van Noordholland. In 1945 benoemde de Synode ds. J. H. Klein Wassink, predikant te Alk maar, tot gedelegeerde voor deze arbeid. Sedertdien ontstonden het Provinciaal Ker kelijk Cen,trum te Bergen en de stichtinj Kerkelijke Pers in Noordholland. De stich ting Hervormde Kinderzorg is in voorbe reiding." De tentoonstelling, die tot 22 Juli ge opend is, geeft een beeld van het kerke- werk, dat thans in Noordholland wordt verricht. Er zijn verder een collectie Avondmaalszilver, een portrettengalerij van de predikanten van Alkmaar in de loop der eeuwen en foto's van vele oude kerk gebouwen te zien. Het ongeluk bij Oud-Millingen De auto, waarmede de ploeg van Triton naar Denemarken reisde en die nabij oud- Millingen tegen 'n boom is gebotst, was een Chevrolet stationcar. In de wagen bevon den zich zeven roeiers, te weten de heren E. L. Smits, A. van de Willigen, C. J. Clous, H. H. Fortuyn, H. J. Meyboom, K. G. Jou- bert, L. K. Leuftink, voorts de stuurman de heer L. G. Eykman en de heer P. Fuhri Snethlage, die de reis als supporter mee zou maken. De achtste roeier was eerder vertrokken, om te trachten liftend naan Denemarken te komen. De heer Meyboom kwam om het leven. De heer Fortuyn werd zwaar gewond, de heren Eykman, Joubert en Fuhri Snethlage kregen minder ernstige wonden. De jonge acht B zou op 9 Juli op inter nationale wedstrijden in Viborg starten en .op 15 Juli in Kopenhagen eveneens op in ternationale wedstrijden. Van den Bergh en Jurgens N.V. Winstsaldo 1949 11.926.948.— In het verslag over 1949 van Van den Bergh's en Jurgens' fabrieken N.V. te Rot terdam wordt medegedeeld, dat de grond- stoffenvoorziening van de hier te lande werkende bedrijven in 1949 geen moeilijk heden meer gaf. De productie der olie- fabrieken bereikte over het algemeen weer het peil van vóór de oorlog. De belangrijkste gebeurtenis voor het margarinebedrijf in Nederland was de op heffing van de margarine-distributie in Juni 1949. In de eerste maanden van 1950 heeft de concurrentiestrijd in de Neder landse margarine-industx'iè scherpe vormen aangenomen. De export van oliën, margarine en an dere spijsvetten, alsmede van vleeswaren, is in 1949 wederom gestegen. Ondanks de politieke verwikkelingen hebben de bedrijven in Indonesië hun om zetten kunnen vergroten. Na aftrek van 622.875 interest op de obligatielening resteert een beschikbare winst van 11.926.948, te verdelen als volgt: cumulatief-preferente aandelen: 5Vs °/o dividend 658.944); cumulatief- preferente winstdelende aandelen A 6 dividend 77.228); cumulatief-preferente winstdelende aandelen B 6 °/o dividend 60.540); gewone aandelexx A 6% divi dend 1.015.620); creditering op de liqui datie-rekening gewone aandelen A 1.293.493; gewone aandelen B 9 divi dend 1.890.000); reservefonds 2.250.000 en onverdeeld winstsaldo 4.681.071. De dividenden op de preferente aandelen zijn reeds geheel als interim-dividend uit gekeerd. De Commissaris der Koningin der pro- yincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, heeft in het gebouw der provincie te Den Haag een wandtapijt onthuld als blijvende herin nering aan de iiKde jaren 1940 tot 1945 gevallen bestuurders en ambtenaren der provincie Zuidholland. Toen Panda dat papier met het por tret van de Gemaskerde had gevonden, was hij zó opgewonden, dat hij zijn aard appelen en zijn ui vergat, en met het pa pier naar Graaf Isen Grim en Hertog Bruno toerende. Die zaten nog steeds op het bed hun moeilijkheden te bepraten. „Kijk eens wat ik hier gevonden heb!" riep Panda. ,0 dat.zei Bruno geringschattend. „Dat stuk papier ken ik al lang! Dat is me al een hele tijd geleden door de koning toegezonden." „Laat eens zien!" comman deerde Graaf Isen Grim, en die ging het nauwgezet bestuderen. „Ja maar weet u wat het vreemde is?" zei Panda. „Dat portretdat herinnert me aan aan.„Ha! Ik zie het!" riep Bruno met een blijde lach. „Het lijkt precies op jouJ Isen Grim! Haha! Precies!" „Nee.... ik bedoel... het herinnert me aan iemand, riep Panda haastig.... maar het was al te laat! Graaf Isen Grim stoof woedend op! „Lijkt op mij, hè?" schreeuwde hij, terwijl hij met zijn degen rammeide. „Een belediging!" Complot. Te La Paz (Bolivia) is een sa menzwering ontdekt, die ten doel had de Boliviaanse regering omver te wer pen. Deze oproerige beweging zou op touw zijn gezet met medewerking van communistische elementen alsmede van leden van de linkse revolutionnaire partij. „Ik zal zoet zijn".. Ivan Mesjhaninof, het hoofd van het Marr-instituut voor taal kunde In de Sovjet-Unie, heeft toege geven dat hij gedwaald heeft en ver klaard, dat hij de richtlijn van Stalin ten aanzien van de taalwetenschap zal volgen. Hij schreef een brief aan do hoofdredacteur van do „Prawda" waar in hij beloofde zijn tekortkomingen te zullen verbeteren. Stalin heeft in een recent artikel in de „Prawda" de theo rie van Marr gecritiseerd. Dlctatox\ President Perón van Argentinië heeft verklaax'd: „Er zijn tijdens mijn bewind geen journalisten op politieke gronden gearresteerd en dat zal, zolang ik president blijf, ook niet gebeuren. Indien dagbladen liegen, is de grootste straf, die zij kunnen krijgen deze, dat niemand hen meer zal geloven, wan neer -zij wèl de waarheid schrijven. In- dien de oppositionele pers zou verdwij nen, zou ik er een doen ontstaan". Open bomen. De politie van Lons le Saul- jixier, in de Franse Alpen, heeft de in een ziekenhuis vertoevende wachter van de spoorwegovergang aldaar, gearresteerd op beschuldiging dat hij de bomen niet had gesloten bij de nadering van een sneltrein op Maandag, waardoor 'n auto bus wex'daangereden en meegesleurd en meer dan twintig mensen om het leven kwamen. Moed en vertrouwen. Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, zeide Dinsdag in een toespraak ter ge legenheid van de Amerikaanse Onaf hankelijkheidsdag dat de republiek Zuid-Korea „een daad van onvergeef lijke aggressie" had verduurd. Zij, die gehoor gegeven hadden aan de oproep van de UNO konden er zeker van zijn, dat hun actie zou slagen, indien zij de raad van Abraham Lincoln opvolgden, door zich niet van hun plicht af te laten houden door valse beschuldi gingen en zich niet te laten afschrikken door bedreigingen met vernietiging. Men moest, zo zei Lincoln, vertrouwen hebben, dat het recht zou zegevieren. Weerspiegeling:. Zeven conservatieve leden van het Britse parlement zullen premier Attlee Woensdag de vraag stellen of een door Stra^hey, de Britse minister van Oorlog, gehouden redevoering waarin hij het plan-Schuman critiseerde, de po litiek van de regering weerspiegelt. Strachey verklaai-de in een tijdens het weekeinde gehouden redevoering dat het plan-Schuman door „de grote- kapi talistische belangen van Europa" was opgezet. Hij voegde eraan toe, dat „de Labour-partij alleen maar deze samen zwering behoefde te ontmaskeren om haar te verijdelen". Verdovend. De economische en sociale raad van de UNO heeft besloten 14 Augustus te Genève een internationale conferentie te openen om een actie te overwegen tegen de onwettige handel in verdovende middelen. De voornaam ste landen, die verdovende midden pro duceren India, Perzië, Turkije, de Sov jet-Unie en Joegoslavië en de. belang rijkste landen, die deze middelen ver- werken Frankrijk, Nederland, Engeland, de Sovjet-Unie en de V.S. zullen wor den uitgenodigd. Record. De Amerikaanse parachutist ser geant J. W. Swetich zegt een nieuw wereldrecord gevestigd te hebben met 107 sprongen op één dag. Het vorige record van 105 sprongen stond op naam van de Argentijn Juan Iriarte. Gevaar. Het blad van de Russische marine „Rode Vloot" schrijft, dat de beman ning van de Russische vloot haar uiter ste best doet „om haar wapens in voort durende gevechtsparaatheid te houden, immer bereid om haar heilige plicht voor het vaderland te vervullen".- Een artikel van- een volle pagina, dat bedoeld is ter informatie van sprekers ter gelegenheid van de aanstaande vlootdag zegt, dat „het Sovjet-Russische volk niet vergeet, dat zolang de kapita listische wereld bestaat, ook het ge vaar van een aanval tegen de Sovjet- Unie bestaat". ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Wij en de Film, door J. Das; Bosch en Keu- ning N.V., Baarn. Levend Voedsel, De betekenis van Rauw kost voor de Gezondheid, door Kristine Nolfi, Arts; oorspr. titel: Levende Fode; geautor. vert. uit het Deens door J. G. Kooij- mans—de Vries. De Maastunnel, Voorgeschiedenis en bouw, Bezetting en verzet. Exploitatie en verkeer, door A. C. Vreugdenhil; Technische Uit geverij H. Stam, Haarlem. De Sprong naar de Vrijheid, door Oksana Kasenkina; porspr. titel: Leap to Freedom, vert, door H. C. E. de Wit—Boonaeker; Uitg. Hollandia, Baarn. Het Testament van Cesare Borgia, door Nigel Balchin; vert, door N. G. Hazelhoff; v/h. van Ditmar N.V., Amsterdam. De Hengst Maestoso Austria, De liefde van twee mensen en een edel paard, door Arthux*- Heinz Lehmann; vei-t. door D. v. d. Linden; v/h. van Ditmar N.V., Amsterdam; 2de druk, 1950. De Echo van de Marabar, door E. M. For- ster; oorspr. titel: A Passage to India, vert, door Jeroen Franke; N.V. De Arbeiderspers, 1950. Het Houten Paard, door Eric Williams; oorspr. titel: The Wooden House, vert. door Jacoba van Velde; A. W. Bruna Zoon, Utrecht, 1950. De zingende Bron, door Morten Korch; naar de roman Klokkekilden, uit het Deens vert door Dra A. J. Krijn; Uitg. J. H. Gott- mer N.V., Haarlem. Swordplay— Wordplay, kwatrijnen over- weer, door A. Roland Holst Simon Vest dijk; Podium Reeks; De Driehoek, 's Gra- veland. 1950. De Ernstige Roker of Over de Mannelijke en Waarachtige Omgang met het kruid Tabak, door J. W. F. Werumeus Buning, Met afbeeldingen van deszelves vluchtige doch onwederlegbare aangenaamheden door J. F. Doeve, Tot meerdere kennis van het genot der sigaren uitgegeven door Ad. Donker, 1950.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2