Leerlingen van Lorentzlyceum en Meisjes-H.B.S. tonen hun artistieke prestaties DIEBEN BESTELDIENST A. B. C. Vijf van de zes Gedeputeerden gekozen c -Clowetje Rick Het kostbare deposito W oensdag 5 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Ruimer ontplooiingsmogelijkheden prikkelden talenten Twee tentoonstellingen, waarop de leer lingen van de Meisjes H.B.S. en van het Lorentz-lyceum hun artistieke talenten tonen, leiden tot de conclusie, dat vakken als „tekenen" en „handwerken" bij vele scholieren in aanzien beginnen te stijgen. Zij geven er blijk van, dat de gedachte '„Dat is voor het examen niet belangrijk" gaat verdwijnen. De exposities laten ook zien, welke methoden in het onderwijs zijn geïntrodu ceerd om de animo voor deze punten van hei leerprogramma aan te wakkeren. Aan vele werkstukken is te merken, dat de leerlingen iets in zichzelf hebben ontdekt en ook zij, die men geen „talent" kan toe schrijven leverden vaak opmerkelijke pres taties. „We geven ze een zeer in het algemeen gestelde opdracht als: boetseer een oli fantje, of teken een markttafereel, en laten ze daarvan zoveel mogelijk begaan. Wan neer wij ingrijpen gaat het werk uit twee gedeelten bestaan: dat van de leerling en dat van de leraar en dat moeten we niet hebben", zo vertelde de heer Janssen, de tekenleraar aan het Lorentzlyceum terwijl hij de prestaties van zijn leerlingen uit vijf klassen liet zien. Clichés van aardappelen Een suggestieve manier om de jongens en meisjes motiefjes te leren uitdenken is het stempelen met aardappelen, die met een speciaal daarvoor gebruikt mesje tot clichétjes zijn gekerfd. Niet alleen zijn hiermee aardige resultaten bereikt, doch ook met boetseerklei en plakkaatverf en met papier-maché, waaruit grappige en griezelige mombakkesen werden vervaar digd door leerlingen der eerste klassen Deze worden ook wel in groepen aan één tekening gezet waarvan ze ieder een détail moeten leveren, hetgeen vooral bij het uit beelden van een carnaval succes had. In hogere klassen leren de scholieren scha bionen ontwerpen en doordrukken en daar door de geheimen van lijn en kleur ont dekken. Al deze ruime mogelijkheden wakkeren de aesthetische zin aan. De heer Janssen heeft juist een bezoek aan diverse Engelse scholen achter de rug, die wat dit betreft veelal weer een stap verder zijn dan de Nederlandse. Maar hij is al zeer tevreden dat onze „scholaire sculptuur" zich einde lijk gaat ontworstelen aan het keurslijf van tekenvoorbeelden en allerlei andere bindende regels. „Nu nog een Picasso'tje. Hij laat zijn leerlingen ook vrijuit fanta seren, wanneer ze hier zin in hebben. „Meneer, mag ik nu nog een Picasso'tje maken?" is een vraag die door de onder bouwers nogal eens wordt gesteld. Onder de leerlingen, wier werk in het Lorentz-lyceum is tentoongesteld, zijn schilders en illustrators-in-d?-dop. Het is merkwaardig dat men sommigen, die van deze begrippen misschien nog nooit ge hoord hebben, reeds impressionistische en expressionistische invloeden zou toeschrij ven, tenminste, als men ze nu al „in een vakje zou willen zetten". Er zijn ook over tuigende colorieten onder en vaardige pen tekenaars. Handwerk en tekenen op de Meisjes-H.B.S. De tentoonstelling op de Meisjes H.B.S. was kleiner en gold slechts het werk van de leerlingen der hoogste klasse, die dit jaar examen hebben gedaan. Het eerste, wat hier opviel was het nauwe verband tussen de handwerk- en de tekenlessen. Behalve het knappe naaldwerk, dat de meisjes leverden op „kruippakjes", luchtige zomer toiletjes en diverse andere kleding stukken toonde de handwerk-lerares, me vrouw L. W. E. van Hezel, ons verschei dene smaakvol verdeelde motieven op thee mutsen, handtassen, kussens enzovoort. ADVERTENTIE Stemmingsmuziek duo ANNY VRIJMAN Café-Restaurant STATIONSPLEIN 12 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 Juli 1950 ONDERTROUWD: 4 Juli, N. S. F. Nelis- sen en B. M. Metzelaar; A. Weltevrede en C. Onkenho'ut; J. de Vries en H. Ensinlc; F. C. Schreuder en S. G. Gosewehr; J A. Krook en M. A. Sallé; J. Anthoni en A. K. Ekman. GEHUWD: 4 Juli, N. Wartena en M. M. van Dam. BEVALLEN van een zoon: 2 Juli, R. L. DapperBolkestein: 3 Juli, E. Liesker— Vink. BEVALLEN van een dochter: 2 Juli, J. M. W. van Damvan 't Lam; 3 Juli, C. L, M. de HaanNijssen; G. Beere—van Dijk; A. Mom- mersBosma; C. A. BrouwerNieuwenhuis; 4 Juli, H, van Bemmelvan Baaren. OVERLEDEN. 30 Juni, M. W. M. Duller— Stam, 83 j., Westerhoutpark: 2 Juli, J. C. RanPijnenburg, 44 j„ Rosemarijnsteeg: A. Boer, 57 j„ Gasthuisvest; 3 Juli, S. W. Kol- lerievan der Wateren. 74 j„ Ternatestraat; A. H. Goode, 72 j., Leidsevaart. FEUILLETON Dit zwierige schikken van motieven werd ook bevorderd door opdrachten van de tekenleraar, de heer E. de Kat, om in een even aantal rechthoeken een oneven aan tal abstracte figuren zo goed mogelijk te verdelen. Een ander punt waarop het handwerk en het tekenonderwijs sterk in elkaar lopen is het. ontwerpen van patronen, in welke opdrachten ook de minder begaaf den pleizier blijken te hebben. Dit sluit on middellijk aan bij het handwerken en zal ongetwijfeld velen in de toekomst tot nut zijn. Naast dit decoratieve werk bestaat er nog een verscheidenheid van onderwerpen, waarvan de uitwerking op zich zelf ook weer een grote variatie vertoont: affiches, illustraties van kinderboeken en kleder drachten. Een uitgesproken talent kwam tot uiting in een werkje dat een balletdan seres voorstelt. Het is met een verwonder lijk raffinement uitgevoerd zowel in verf als In lijnen. Haarlems gemeentepersoneel met pensioen De ontvanger gaat reeds 1 Augustus weg Enige maanden geleden hebben wij reeds medegedeeld dat de gemeente-ontvanger van Haarlem, de heer D. Andrêa, met pen sioen zou gaan. Nader is te melden 'dat hij geen gebruik zal maken van zijn recht om tot 31 December in dienst te blijven. Hij heeft thans eervol ontslag gevraagd met 1 Augustus a.s. Het is te. verwachten dat de raad hem dit in zijn zitting van heden zal verlenen. De heer E. A. J. H, van Ghert, chef van de afdeling militaire zaken ten stadhuize, die ook de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, neemt 15 Augustus afscheid. Verder gaan aan het eind van het jaar nog met pensioen de gemeentedienst ver laten de heren G. Smits, architect bij Openbare Werken; H. Wezenaar, hoofd bode; K. C. van Tilburg, bodè; en J. Smit, magazijnmeester van het centraal maga zijn. De laatste drie allen werkzaam ten stadhuize. Leerlingen van klasse 2 A van het Lorentz-lyceum i?i Haarlem creëerden uit boetseer klei en plakkaatverf deze mollige jumbo's. Vermakelijkheidsbelasting te Haarlem Een neiging tot vermindering aan opbrengsten De opbrengst der Vermakelijkheidsbe lasting was in 1948 643.927.79, be langrijk meer dan geraamd was. Dit was aanleiding om de opbrengst voor 1949 te ramen op 650.000. Maar toen de begroting voor 1950 opgemaakt-moest worden, stond wel vast, dat de opbrengst verminderde. Daarom werd voor dit jaar niet meer dan 560.000 geraamd. Wij vernemen dat de Vermakelijkheids belasting nog steeds een vermindering van opbrengst geeft. Men hoopt evenwel het geraamde bedrag voor 1950 nog te halen. De vermindering der belastingopbrengst is vooral vast te stellen bij de bioscopen. Die zorgen trouwens voor het leeuwenaan deel, want er is geraamd dat van de 560.000 aan ontvangsten 400.000 wordt opgebracht door de bioscopen. Nu de opbrengst achteruitgaat zou de vraag gesteld kunnen worden of verlaging van het tarief voor bioscopen aanbeveling verdient. Ten raadhuize heeft men evenwel de overtuiging dat Den Haag zich zou ver zetten tegen een besluit tot verlaging. Wil len de bioscopen een verlaging bereiken dan zullen zij daarvoor in Den Haag moe ten vechten. Expositie van afgewezen werken voor de 3acob Maris-prijs Naar aanleiding van talrijke verzoeken, zowel van de zijde van het publiek als van die der kunstenaars, zal een tentoonstelling worden gehouden van werken die door de jury voor de Jacob Maris-prijs werden af gewezen. Deze expositie wordt op 22 Juli in „De Wakel" te 's Gravenhage geopend. De bedoeling is niet om een artistieke demonstratie te geven of een bewijs te leve ren. dat de beoordeelde werken zo goed waren, doch alleen om het publiek in staat te stellen nu eens te zien wat er afgewezen is. ONGELUKKIGE VAL. Gisteravond om 8 uur moest een dame, die op een flets-met-hulpmotor door de Parkiaan reed, plotseling uitwijken voor een spelend kind. Door de scherpe zwen king viel zij met haar hoofd op de trottoir band. De dame is met een lichte hersen schudding naar het Diaconessenhuis ge bracht ADVERTENTIE STOFZUIGERS Keuze uil 30 verschillende merken J. G. Kaasenbrood, El. techn. bureau GROTE HOUTSTRAAT 131 hoek Cornelisst Promotie J. C. van Loenen Maandag maakten wij onze lezers attent op het proefschrift „De Haarlemse brouw- industrie voor 1600" van de heer J, C. van Loenen te Haarlem. Dinsdagmiddag is hij hierop aan de Ge meentelijke universiteit te Amsterdam ge promoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, Diefstal in drijfriemenfabriek Opnieuw hebben in de nacht van Maan dag op Dinsdag inbrekers geprobeerd hun slag te slaan in de drijfriemenfabriek Droste aan de Harmenjansweg. te Haarlem. Door zijn geïsoleerde ligging is dit bedrijf reeds tientallen malen een aanlokkelijk doel ge bleken voor inbrekers. De laatste maal kozen zij de achterzijde van de fabriek uit voor hun penetratie. Via een opslagplaats van oud ijzer kropen ze door de ramen naar binnen. Hun buit was zeer schamel, alles van waar de was onbereikbaar of onverplaatsbaar en de dieven hebben zich tevreden moeten stel len met wat kleine kantoorbehoeften en gereedschappen. De zaak is in onderzoek. ADVERTENTIE vervoert al Uw goederen met vakkundig personeel. BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM TEL. 18428. NA 6 UUR 14810—14155 Provinciale Staten Mr. A Bruch bedankte In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zijn herkozen als leden van het college van Gedeputeerde Staten mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier en de heren A. B. J. Prak ken, B. de Vries (allen Partij van de Ar beid), L. J. P. N. A. Bouman en W. A. van der Donk (beiden K.V.P.). In de zesde vacature werden op mr. A. Bruch uitgebracht 40 stemmen; op de heer Jac. Rustige 14 stemmen, op de heer Harm- sen 11 stemmen, op de heer Hoitink 4 stemmen en op de heer De Jong 1 stem. Mr. Bruch, die gekozen was, deelde mee de benoeming niet te aanvaarden. Op verzoek van mr. De Roos werd hier na de vergadering voor een half uur ge schorst. Toen het half uur verstreken was, waren de leden van de fracties van de Partij van de Arbeid en van de KVP niet in de ver gaderzaal teruggekeerd. De voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, deelde mee, dat hem van deze fracties een ver zoek was bereikt de vergadering nog een uur te schorsen, omdat er geen overeen stemming bereikt was. De voorzitter zeide aan het verzoek te willen voldoen; daarna moet een beslissing worden genomen. De vergadering werd geschorst tot twee uur. Discussie voor de stemming Alvorens tot stemming werd overgegaan voerden enkele leden het woord. Mr. Bakhuizen van den Brink (WD) legde namens zijn fractie een ver klaring af ten aanzien van de aanstaande verkiezing voor leden van Gedeputeerde Staten. Op grond van de eigen ervaringen der vertegenwoordigers van de WD ten op zichte van het zgn. vooroverleg en op grond van sindsdien verkregen inlichtingen, menen zij als nagenoeg vaststaande te moeten aannemen, dat krachtens afspraken, gemaakt tussen de fracties van de P. v. d. A. en de KVP, die tezamen een meerder heid in de Staten vormen, bij de a.s. ver kiezing vijf van de zes gedeputeerden-zetels zullen worden bezet door leden van beide voornoemde fracties, terwijl mede zodanige regelingen zijn getroffen, dat de functie van gedelegeerd lid bij de provinciale be drijven uiteindelijk eveneens door een lid van een dier fracties zal worden bezet. Het resultaat zal dan zijn, dat van de zeven be langrijke bestuursfuncties in het provin ciaal beheer zes door deze beide fracties voor zich zullen zijn gereserveerd. Hier tegenover meende spr. ernstige bedenkin gen te mogen uiten zowel tegen de wijze, waarop vorenbedoeld vooroverleg heeft plaats gevonden, als tegen de resultaten, waartoe dit blijkbaar zal leiden. Wat de resultaten van dit overleg be treft, lijdt het naar sprekers oordeel geen twijfel, dat de door de fracties van de P. v. d.. A. en KVP voorbereide oplossingen géén voorziening in het provinciaal bestuur op waarlijk democratische basis inhouden. De fi acties van P. v. d. A. en KVP bezetten tezamen 43 van de 64 zetels, die ten deze voor de beoordeling van een juiste samen stelling van het college van Gedeputeerde Staten in aanmerking komen; 21 zetels worden bezet door leden van andere demo cratische partijen. Op deze verhouding past niet een toekenning van 5 zetels in Ged. Staten aan de beide voornoemde frac- ties; op méér dan 4 zetels tezamen kunnen P. v. d. A. en KVP geen enkele gemoti veerde aanspraak maken. Indien deze frac ties van hun gezamenlijke meerderheid gebruik maken om zich vijf van de zetels in Ged. Staten toe te eigenen, dan kan dit volgens spreker niet anders dan als mis bruik van macht worden beschouwd. De leden dei- V.V.D. zullen, conform de werkelijk bestaande verhoudingen, hun stem uitbrengen op twee leden van de P. v. d. A.-fractie, twee leden van de K. V.P.-fractie, een lid van de A.R.-C.H.- fractie en een lid van de eigen fractie. De heer Gortzak gaf een overzicht van de totstandkoming van de bloklijst „Vrede en Brood" en was van mening, dat deze groep recht heeft op een zetel. De democratische beginselen zijn niet toege past en aan het voor-overleg heeft de fractie van spreker niet deelgenomen. Ten slotte overhandigde spreker aan de voor zitter een motie, waarin voorgesteld wordt mee te werken, dat geen troepen naar Korea gezonden worden. Deze motie werd verworpen met 59 tegen 11 stemmen. Mr. D e R o o s (Arbeid) deelde mee, dat de niet-communistische fracties niet bereid waren een stem uit te brengen op de vaca ture in het college, welke ontstaat door het aftreden van de communistische vertegen woordiger. Overeengekomen is, dat er geen wijziging kwam in de andere vacatures. De opengevallen plaats werd gereserveerd voor de fractie volgende op die van de P.v.d.A. en K.V.P., omdat de leden van deze fractie getoond hebben bereid te zijn deel te ne men aan een vlotte samenwerking in het provinciaal bestuur. De verkiezingspropaganda van de V.V.D. is van die aard geweest, dat de fractie niet opgenomen kan worden in het dagelijks bestuur der provincie. Hierna werd tot stemming overgegaan met bovengenoemd resultaat. Voor de kinderen Na dil ongeval was Bunkie voortaan erg voorzichtig en hij hield de boom van het grote zeil goed in 't oog. Zo'n ding is nu eenmaal verraderlijk, als het waalt! 's Middags begon de mooie blauwe lucht te betrekken. Er kwamen grijze wolken opzetten, waarachter het zonnetje schuil ging. „Nou, ik geloof, dat we regen krijgen!" zei Rick. En inderdaad begonnen spoedig de eerste droppels te vallen. „Nou zullen we nat worden!" dacht Bunkie. „Welnee", zei Rick. „Dat is helemaal niet nodig.We kunnen immers naar beneden gaan om te schuilen, zolang de bui duurt!" Dat was waar. Ze hoefden zich immers niet te laten natregenen. Ze zetten het roer vast en vluchtten de kajuit in. Bunkie sloot het luik, „Ziezo, laat 't nou maar gieten!" lachte hij. Ze zaten veilig en warm in de gesloten kajuit en hoorden de regen op het dek kletteren. „Hier zitten we droog en goed!" zei Rick tevreden. Op het pluimveebedrüf van de gebroe ders Helmich in Den lip is pseudo-vogelpest geconstateerd. De gehele pluimveestapel van het bedrijf, 850 kippen, is afgemaakt verbrand. ADVERTENTIE Waterpolowedstrijden De dames van Haarlem hebben tegen DWR 2 haar reeks overwinningen voortge zet. Suze Botman moest in de eerste helft enige schoten van DWR verwerken. De rust ging in met 30 voor Haarlem door toedoen van N. Franken (2) en C. Brakel (1). Na de hervatting scoorde Tineke Wouters voor DWR tegen, waarna N. Franken en Tineke van Meel de stand op 51 brachten. Carla Kneijnsberg verkleinde de achterstand (5—2). Bij de heren heeft HPC 2 in de uitwed strijd tegen SVH 2, reserve hoofdklasse, een overwinning van 7—5 behaald. In de reserve eerste klasse B ging Haarlem 2 op bezoek bij RZC 2 en won met 5—2. In de reserve eerste klasse A ontving Haarlem 3 DJK 2 en verloor met 3—2. De wedstrijd De Futen DWT, tweede klasse A, eindigde 4—1. Haarlem 4 won in de reserve derde klasse C met 32 van AZ 2. Sport in 't kort SPRINTKAMPIOENSCHAP DER H.S.V. „DE KAMPIOEN". Heden, Woensdag avond houdt de H.S.V. „De Kampioen' haar vierde en laatste rit en wel over 1 km. voor hel algemeen kampioenschap der vereni ging. De start is bij het EDO-terrein. Hier aan nemen deel beroepsrenners, amateurs en nieuwelingen, SLIJKHUIS TE DUBLIN. Slijkhuis is Dinsdagavond te Dublin uitgekomen in een speciale handicapwedstrijd over vier mijl, waarin hij van meet startte. Hij maakte een tijd van 19 min. 13.6 sec. en eindigde op de tweede plaats achter de Ier Robertson die 175 yards (bijna 160 meter) voorgift had ge kregen. De Ier Applebly, die eveneens met 175 yards voorgift startte, werd derde. BINNENLAND Prinses Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan de pottenbakkerij van Ben Weber te Apeldoorn, waar een tentoonstel ling wordt gehouden van schilderijen en grafische werken van jonge Tllburgse kunstenaars. De prinses kocht een schilder stuk van G. Hurkmans, voorstellende „Bra bantse Vennen" en een ets van Jan Riel, voorstellende „Gezicht op Dordrecht'. Dinsdagavond heeft de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Rutten, in Bolsward een tentoon stelling geopend van kuntsschatten uit de 17e eeuw afkomstig uit het Rijksmuseum te Amsterdam. De minister sprak zijn openings rede uit in de sociëteit „De Doelen", waar de Leeuwarder Orkestvereniging een con cert gaf. De leden van het orkest waren gekleed in 17de-eeuws costuum. Op grond van de wet op de materiële oorlogsschade heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting in overeen stemming met de minister van .Financiën richtlijnen vastgesteld voor de waardebepa ling van onroerende zaken, die worden toe gewezen ter betaling van schadeloosstelling wegens onteigening in het belang van de wederopbouw. Bij de Spaarbank voor de stad Amster dam werd gedurende Juni ingelegd f 1.842.316 en terugbetaald f2.009.200, zodat het spaartegoed met f 166.944 verminderde. Mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, die als gezant geaccrediteerd was bij het Luxemburgse Hof, heeft een af scheidsbezoek gebracht bij Groot-Hertogin Charlotte van Luxemburg. Als Nederlands gezant bij het Luxemburgse Hof is onlangs benoemd de heer H. A. Hooft, tot dusverre gezant in Hongarije. Mr. Harinxma thoe Slooten blijft ambassadeur bij het Belgische Hof. Over de arbeidsvoorziening in de land bouw zal de heer J. K. Melse, hoofdinspec teur van het Bureau Oogstvoorziening, Maandag 10 Juli van 19.4519,55 uur over de zender Hilversum I een causerie houden. VUf gezinnen zjjn na loting als winnaars aangewezen van de radioprijsvraag ten bate van „Hulp aan Gerepatrieerden". Het zijn gezinnen in Voorburg, Den Helder, Amster dam, Oostzaan en Leiden. Zij krijgen een jaar lang gratis groenten, beschikbaar ge steld door het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland. Venlose tuinderijen worden geplunderd door hazen en konijnen. Vooral de bloem- koolvelden en percelen wortelen hebben veel te lijden. Een echtpaar uit Den Haag maakte in een restaurant te Warmond kennis met een charmante heer, die werd uitgenodigd, in de nieuwe auto van het echtpaar mee te rijden naar Scheveningen. Hij mocht zelfs op zijn verzoek de wagen besturen. Bij een restau rant in Scheveningen stapte het echtpaar uit; de charmante heer zou de auto wel even ergens parkeren. De politie tracht nu uit te vinden waar. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Juli 1.426.516 tegen 1.413.631 op 1 Juni. Op 1 Juni waren er 490.458 aangeslotenen op het rijks- radiodistributienet tegen 492.659 op 1 Mei. HAARLEM EN OMGEVING Bü de te 's Gravenhage gehouden staats examens voor muziek zijn geslaagd voor het diploma piano (A) mej. M. van Beek te Bloemendaal en de heer N. J. Pol te Haarlem. De heer R. G. R. M. Romme te Over- veen is aan de R.K. universiteit te Nijmegen geslaagd voor het candidaatsexamen rechten. De heer L. J. Jonkers te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht. De heer C. F. Ruiter te Haarlem is aan de R.K, Economische Hogeschoo], te Tilburg geslaagd voor het candidaatsexamen econo mische wetenschappen. (Verbeterd bericht). Dr. T. Jansma te Haarlem is benoemd tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in het Aramees, het Hebreeuws en de Israëlitische oudheden. Dr. Jansma, die pas 30 jaar is, studeerde te Leiden, Leeds en Oxford. De heren B. J. G. Asbeek Brusse en J. H. van Giessen te Haarlem zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen voor vlieg tuigbouwkundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur slaagden de heren J. Both, J. C. Hoogewerff en E. W. Thieme te Heemstede. K.L.M. verwekt geen hinder meer in Bloemendaals Openluchttheater Bij de eerste voorstellingen van „Een Midzomcrnachtdroom" door de Young Vic in Bloemendaal's Openluchttheater werd enige hinder ondervonden van betrekkelijk laag overvliegende toestellen van de K.L.M. Door het gedaver der motoren, dat vrij lang aanhield, waren enkele passages uit liet spel volkomen onverstaanbaar. Geluk kig heeft een tot de K.L.M. gericht verzoek tot gevolg gehad dat de vliegtuigen een iets gewijzigde route volgen, zodat derge lijke storingen thans zoals men reeds heeft kunnen merken niet meer voor komen. DRIE EEUWEN OUDE MOLEN AFGEBRAND. Tijdens een hevig onweer is in de afge lopen nacht tengevolge van blikseminslag de drie eeuwen oude houten standaard- windmolen te Bergeyk-Weebosch tot de grond toe afgebrand. In Elsendorp (gemeente Gemert) sloeg de bliksem in een antennedraad die van een landbouwschuur naar de woning van de landbouwer Gerrits was gespannen. De schuur geraakte in brand en ging geheel in vlammen op. In het woonhuis richtte het hemelvuur in een der kamers grote schade aan. Niemand kréég echter enig letsel. door E. Phillips Oppenheim 31) „Bijna?" mompelde Dutley. „Je weet, dat ik nogal prat ga op mijn prestaties met kleine vuurwapens." „En met reden, mijnheer, maar er was hier enige tijd geleden een klein mannetje, die vrijwel om hetzelfde vroeg, als u een keurig mannetje met een goud-omran de bril en een zekere nauwgezetheid in zijn optreden. Zo te zien, zou men niet zeggen, dat hij ooit van zijn leven een revolver afgeschoten had. Hij kocht een van deze modellen en een, dat iets groter was. Ik nam hem mee naar de schietbaan en ik kan u zeggen, dat mijn ogen mij bijna uit het hoofd vielen. Het was bijna het werk van een kunstschutter. Het was net even beter dan het uwe, mijnheer." Dutley scheen een ogenblik met vage blik in de verte te staren. Die arme Ren- toul! Door het hart! De nachtwaker ook door het hart. Geen van beiden ooit een schijn van kaps gehad. „Wat moest,iemand van dat-type met wapens?" vroeg hij. „Hij zei, dat hij kassier op een groot be drijf was," legde de geweermaker uit. „Hij moest af en toe zeer grote sommen uit de stad halen voor loonbetalingen." „Oh, juist! En een beter schutter dan ik. Ik veronderstel, dat je zijn naam niet meer weet?" De geweermaker haalde zijn dagboek te voorschijn. „Het staat hier ergens," zei hy. „Hij kwam kort geleden nog wat munitie halen. Hier heb ik het: Thomas Ryde, The To wers, Greenwall Avenue." „Zeer interessant," mompelde Dutley. „Wel, goedenmorgen." Op zijn kamers teruggekomen, was Dut ley bezig de aankopen van Burdett te be kijken, toen de telefoon overging. „Juffrouw Grace Parkinson wenst u te spreken," kondigde Burdett aan. Dutley nam de hoorn op. „Hallo, Grace, ben je in de stad? Natuurlijk kun je me sprekenWaar over zit je in de benauwdheid, m'n beste.. Je hebt gelijk. Geen geheimen over de telefoon. Als we eens gingen lunchen? Ja, ik ben volkomen vrij. Lucille luncht met leden van de Belgische aristocratie. De Ritz Grill om één uur denk er om, be neden. Dan hebben we geen kans om tegen al te deftige mensen aan te lopen." Hij hing de hoorn op en keek op zijn horloge. „Je kunt beter vanmiddag op die kamers uitgaan, Burdett", zei hij. „Ik zal ze van avond betrekken. Als iemand naar me vraagt, zeg je maar, dat ik voorbereidingen tref om de stad te verlaten. En Burdett. „Ja, mijnheer?" „Weet je, waar Greenwall Avenue is?" „Ja, mijnheer. In de buurt van High- gate". „Nou, ik ben van idee veranderd be treffende die kamers", kondigde Dutley aan. „Probeer het daar eens. Gezonder buurt, zou ik zeggen; veel frisse lucht, enz. Probeer het eens zo dicht mogelijk bij een huis, dat The Towers heet". „Ik zal in die richting navraag doen, mijnheer", beloofde Burdett. Grace zat al in het Ritz restaurant te" wachten toen Dutley kwam. Zij stak hem beide handen toe een slank, gracieus figuurtje, smaakvol hoewel eenvoudig ge kleed. Hij werd er zich van bewust, toen hij in haar ogen zag, dat deze ontmoeting haar veel genoegen deed. „Je bent een schat om te komen", zei zy, „en wat een geluk, dat je het doen kon!" „Gelukkig voor mij", stemde hij toe. „Wat is er aan de hand?" „Niet veel, veronderstel ik", antwoordde zy. „En toch schijnt het leven tegenwoor dig zo onrustig. Je weet, dat we vader gis teren op het perron met een jongeman zagen praten?" „Ja, dat herinner ik mij", gaf Dutley toe. „Ik herinner me die jongeman ook wel". „Goed, zodra de trein weg was, keek ik overal naar vader uit, maai' hij was weg. Thuis wachtte ik met het eten, maar hij kwam niet opdagen. Juist toen ik naar bed zou gaan, kwam er een taxiohauffeuv met een briefje voor Miller, zijn bediende, om kleren te halen. Voor mij was er alleen maar de boodschap, dat hij met de trein naar Londen moest". „Hé" merkte Dutley op. „Wat een eigen aardig iets! Hij heeft er tegen mij geen woord van gezegd, dat hij gaan zou". „Ik voelde, dat, aangezien ik alleen in Leeds ben om voor hem te zorgen", ging Grace voort, „ik ook wel naar Londen kan gaan, als hij dat verkiest te doen. En dus ben ik hier. Maar dat is nog niet het eigenaardigste van de hele zaak", „Het is in ieder geval voor mij het pret tigste", verklaarde Dutley. „Je bent een schat!" mompelde zij, hem op de hand kloppend. Maar nu moet je luisteren. Je weet, dat vader al dertig jaar lang in hetzelfde hotel logeert, Wij hebben hem herhaaldelijk gevraagd om naar een ander te gaan en wel zowat iedere keer, dat wij in Londen waren. Moeder placht er woedend om te worden, maar hij was er niet toe te bewegen. Hij was daar zo'n beetje een kleine czaar. Ik geloof, dat ze hem zelfs raadplegen voor ze een bediende ontsloegen. En dus mar cheerde ik vanmorgen daar binnen, zodra ik aankwam. Hij logeerde daar echter niet had er gedurende de afgelopen nacht ook niet geslapen. Zij hadden hem al in dagen niet gezien. En nu vraag ik me maar af, Charles, wat in naam van alles wat je maar wilt, hem na dertig jaar vervolging door zijn vrouwvolk, bewogen kan hebben vrijwillig van hotel te veranderen?" „Heel eigenaardig", gaf Dutley toe. „Heb je het Londense kantoor opgebeld?" „Inderdaad. Ik heb hen opgebeld, toen ik jou opbelde. Hij was er niet geweest 'm ze verwachtten hem ook niet". „Er is geen twijfel aan", verklaarde Dutley,. zijn stoel een beetje dichterbij schuivend, „dat het leven een wat gecom pliceerder en geheimzinniger aspect be gint aan te nemen. Het is bijna een be stiering, dat onze voorraden op raaiden en dat ik niet langer in Abessinië kon blijven". „Maar, beste jongen, wat voor verschil kun jij hierin aanbrengen?" vroeg zij. Hij zweeg een ogenblik. Zij had een vaag idee, dat zij hem pijn gedaan had. Toen hij echter weer begon te spreken, klonk zijn stem als gewoonlijk. „Ik ben nu hier om in ieder geval aan het spel deel te nemen", zei hij eenvoudig. „En waar logeer jij nu, Grace?" „Oh, ik ben naar Smith's Hotel gegaan; zeer saai en zeer respectabel, maar voor mij alleen zeer zeker de beste gelegenheid. Ik heb een kleine slaapkamer en een zit kamer, maar ze zien er uit, of ze uit een poppenhuis komen. Charles, jij bent geen lid van de directie van de fabriek, is het wel +- zelfs geen honorair lid?" „Geen kijk op", antwoordde hij. „Ze komen iedere week bij elkaar, maar ik zou op die bijeenkomsten niet veel goeds, kunnen doen". „Weet je, wat ik in de trein hoorde, toen ik naar de stad kwam? Iedereen in de coupé sprak er over. Ze ontslaan a.s. Zaterdag twee duizend man en het gerucht gaat, dat zij de volgende Zaterdag er neg twee duizend zullen ontslaan. De nieuwe fabriek zal geheel gesloten worden. Ze verdubbelen hun productie van het een of andere soort garen en maken nauwelijks iets meer van het geregelde goed". Plotseling zag Grace een nieuwe uit drukking op Dutley's gezicht. Zij verscheen en verdween in een oogwenk. Maar zij liet een gevoel van smeulende woede achter. „Ik vind, dat je vader mij dat had moe ten zeggen voor hij een dergelijke stap deed", zei hij. „Maar enfin, er is niets aan te doen. Ik veronderstel, dat bij het het beste zal weten. Laten we gaan eten". Zij stonden op. In de deuropening ont moetten zy een trio nieuw-aangekomenen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6