Cepensionneerden zijn verontwaardigd over de voorgestelde toeslagregeling M. Douwma en Zoon Oude gobelins vergaan Donderdag 6 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscke Courant Critiek op de regering in demonstratieve vergadering te Amsterdam In Bellevue te Amsterdam is Woensdag middag een demonstratieve vergadering gehouden van gepensionneerden, leden van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden, de Bond van Gepen sionneerden van Spoor- en Trampersoneel en de Algemene Militaire Pensioenbond, ter bespreking van het wetsontwerp tot verhoging van de thans geldende uitke ringen aan gepensionneerde ambtenaren. De drie sprekers op deze bijeenkomst, de heren G. Wolters van de Algemene Bond, P. Castricum van de Bond van Spoor- en Trampersoneel en de heer W. Kroon van de Militaire Bond, critiseerden het beleid van de regering ten aanzien van de gepensionneerden en noemden het nieuwe wetsontwerp een vonnis, dat de gepensionneerden veroordeelt tot levens lange armoede. Zij waren van mening, dat het wetsontwerp, dat aan alle gepension neerden, vallende onder de Toeslagwet 1948, een toeslag beoogt te verlenen van 90 per jaar en aan hen, die niet onder deze Toeslagwet vallen een bijzondere toe slag van 50 per jaar plus een kinder toeslag voor gepensionneerde ambtenaren met kinderen tot 16 jaar, een regeling, die slechts kan worden aangeduid als aalmoes, een parodie op het hoge beginsel van so ciale rechtvaardigheid. De sprekers deden een dringend beroep op die Kamerleden „die tot dusverre de noden der gepensionneerden beter begre pen hebben dan de regering". De heer G. Wolters zeide onder andere, dat de gepensionneerden de rustigste bur gers zijn. Zij worden thans tot demonstra tie en protest gedwongen, omdat de rege ring hen in de steek laat. De heer Castricum merkte ten aanzien van het wetsontwerp op, „dat de meest conservatieve regering, die we hebben ge kend, het nog nooit za bont gemaakt heeft als thans met deze regering het geval is. Als de regering echter denkt, dat de ge pensionneerden zich zullen neerleggen bij de sombere armoede, die dit wetsvoorstel beoogt hun op te leggen, dan vergist zij zich deerlijk", aldus deze spreker. De heer Groen gaf een overzicht van de situatie der gepensionneerden sinds de be vrijding. Zijn conclusie was: „Als er één groep in de Nederlandse samenleving is, Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de vijf-en-veer tigjarige Amsterdamse journalist H. A. L., die in hoger beroep terecht heeft gestaan, verdacht van overtreding van artikel 22 van de Motor- en Rijwielwet (het besturen van een auto onder invloed van drank). Op 29 Maart des nachts om halféén reed hij op het linkergedeelte van de Bloe- mendaalseweg te Bloemendaal en werd door een aldaar surveillerende agent van politie aangehouden. Deze constateerde, dat de bestuurder naar drank rook en uit een onderzoek is gebleken, dat de journa list tijdens een maaltijd gedronken had. De kantonrechter had L. veroordeeld tot een hechten isstraf van vier weken en ont zegging gedurende een jaar motorrijtui gen te besturen. De rechtbank vernietigde het vonnis van de kantonrechter en opnieuw recht doende veroordeelde 'zij de verdachte tot een geldboete van 500, subsidiair een hechtenisstraf van vijftig dagen en ontzeg ging gedurende vier maanden een motor rijtuig te besturen. De stoffeerder C. H,, die terecht Leeft gestaan, verdacht van verduistering door een bedrag van 225 in ontvangst te ne men van een uit Indonesië gerepatrieerde familie, aan wie hij beloofd had voor een woning in Haarlem-Noord te zorgen, hoe wel hij daartoe niet in staat was, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. Enkele weken geleden vond een dame in een autobus der N.Z.H.V.M. een porte- monnaie inhoudende ongeveer 80; zij gaf het gevonden voorwerp aan de chauffeur D. C. D. Deze heeft de portemonnaie niet afgegeven aan de desbetreffende afdeling van de vervoermaatschappij, doch het geld voor zich gebruikt. Wegens verduistering heeft D. voor de rechtbank terecht gestaan. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van zes maanden. „SIBAJAK" IN ROTTERDAM Aan de Lloydkade te Rotterdam begon hedenochtend om acht uur de ontscheping vah de „Sibajak", die met bijna 1300 pas sagiers uit Indonesië in Nederland aan kwam. ADVERTENTIE Egyptisch katoenen dames- en herenregenjassen Trenchcoat model f 52.50 Zware Poplin f 55. Gabardine weefsel f 60.— Zeer mooie fijne poplin f 67.50 Zuiver wollen gabardine v.af 97.50 GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 - TEL. 15436 Agenda voor Haarlem DONDERDAG 6 JULI Frans Hals: „Achterdocht". 18 j., 2.30, 7 en en 9.15 uur. Rembrandt: „Maria Goretti", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gestolen leven", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Geld maakt toch gelukkig", 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. City: „Ontsnapt van het Duivels eiland", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaame: „De strijd om de zilvermijn", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 7 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. die op financieel gebied de dupe is en wordt van de oorlog, dan is dat wel de groep van de gepensionneerden". Over het wetsontwerp zei hij: „Het is diep treurig, dat op deze wijze met de grote nooddruft van een zeer groot aantal gepensionneer den wordt gesold. Zij kunnen hier onmo gelijk genoegen mee nemen". De vergadering nam een resolutie aan, waarin wordt overwogen, dat de toege dachte bijzondere toeslag op de pensioenen volstrekt onvoldoende wordt geacht om in redelijkheid tegemoet te komen aan de nood onder de gepensionneerden, een nood, die tengevolge van de devaluatie weer sterk is toegenomen. In de resolutie wórdt er voorts bij de Kamers der Staten- Generaal op aangedrongen, dat zij van de regering zullen vergen in sterk verhoogde mate de redelijkheid tegenover de gepen sionneerden te betrachten. De drie bonden, die in totaal ruim 70.000 gepensionneerden uit overheidsdienst ver tegenwoordigen, zullen in de komende we ken dergelijke demonstratieve vergaderin gen houden in verscheidene steden des lands. Staatssecretaris Moorman uit Indonesië terug De „Evertsen" vertrekt ver moedelijk Vrijdag naar de Koreaanse wateren De staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, is Woensdag avond uit Djakarta op Schiphol aangeko men. Hij verklaarde dat de nieuwe rege ling van de samenwerking tussen de Nederlandse marine en de Alris, de marine van Indonesië, welke volgens de besluiten van de R.T.C. voor het einde van dit jaar moet ingaan, haar beslag heeft gekregen. Tot dit doel was hij naar Indonesië vertrok ken. Hij heeft ook een inspectietocht naar Nieuw Guinea gemaakt. De Nederlandse marine-missie zal uit ongeveer 1200 leden, bij voorkeur vrijwil ligers, bestaan. Over zijn. bezoek aan Nieuw Guinea ver telde de staatssecretaris dat zeer hard wordt gewerkt onder moeilijke omstandig heden en met zeer bescheiden middelen. Nieuw Guinea verkeert op het'ogenblik in een pioniersstadium. Het volgende stadium zal zijn het bekijken van de mogelijkheden en pas daarna zal als derde stadium met de opbouw kunnen worden begonnen. De mogelijkheid van een behoorlijke emigratie naar Nieuw Guinea zal pas komen, wan neer aan de opbouw kan worden begonnen. Het huisvestingsprobleem is veel groter dan in ons land. De heer Moorman zeide voorts, dat de „Evertsen" vermoedelijk Vrijdag uit Soerabaja naar de Koreaanse wateren zal vertrekken. Het gerucht, dat de Nederlandse torpedo- bootjager „Bankert" aan Indonesië zou worden overgedragen, sprak de heer Moor man tegen. Nog voor het eind van dit jaar zal de torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die thans in Nederland in reparatie is, aan de R.ï'.S. worden overgedragen en dan voorlopig het vlaggeschip van de Alris zijn. Arts uit Kollum tot 8 jaar veroordeeld Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de arts T. de J. uit Kollum veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Aan de arts was ten laste gelegd, de dood van een verpleegster te hebben veroorzaakt door haar van een brugleuning in het water te duwen, wetende dat zij niet kon zwem men. De rechtbank te Leeuwarden had hem een gevangenisstraf van 12'/» jaar opge legd. Te snel in de bocht Een negentienjarige jongeman die gister avond om half zeven in Aerdenhout, zonder noemenswaardig vaart te minderen uit de Bentveldsduinweg de Zwarte weg opzwenkte botste tegen een personenauto, welke uit Zuidelijke richting kwam. Hij liep een ernstige hoofdwond en een hersenschud ding op. Nadat een arts eerste hulp bad verleend werd de jongeman naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. GEEN VOORRANG VERLEEND Op de hoek van de Bronsteeweg en de Lankhorstlaan in Heemstede kwam het gis teravond om kwart voor zes tot een botsing tussen een bestelauto van een Heemsteedse wijnhandel en een personenwagen. De be stuurder van de laatste verleende geen voor rang en reed met zo'n klap tegen de bestel auto op. dat deze volkomen werd „ge kreukeld". De inzittenden kwamen met de schrik 'vrij. Van 13 tot 16 Juli zal het 800-jarig be staan van Wedde (Gr.) worden gevierd. Ofschoon opgravingen hebben, aangetoond, dat Wedde reeds 2000 jaar geleden was be woond, komt de naam Wedde in 1150 voor het eerst in de rijksarchieven voor. Kwestie over een schuldvraag Uit Hoorn wordt aan het ANP gemeld: „De zogenaamde weeskamer van het Enk- huizer Stadhuis was destijds versierd met unieke gobelins van grote waarde. De tand des tijds had echter duchtig aan de wand tapijten geknaagd en in het begin van de oorlog werden ze naar Haarlem gezonden om (onder leiding van mejuffrouw dr. van Ysselstein) te worden gerestaureerd. Om de een of andere onnaspeurbare reden is dit echter niet gebeurd en na de bevrijding kwamen de gobelins te Enkhuizen terug, verpakt in een grote wasmand. De mand werd in de kluis in het Stadhuis gezet en bleef daar tot September 1949. Toen bleek, dat de gobelins grotendeels waren vergaan en door de motten opgevreten. Restauratie zou nu ƒ60.000 moeten kosten. In de ge meenteraad van Enkhuizen zijn over deze affaire scherpe woorden gevallen. Daar echter nog niet is komen vast te staan wie verantwoordelijk gesteld moet worden voor de betreurenswaardige gang van zaken, stellen B. en W. nu voor een commissie van onderzoek in te stellen". Tot zover het bericht van het A.N.P. Wij hebben ons gewend tot de „Werk plaats tot herstel van antieke textiel", ge vestigd in een schoolgebouw op het Leidse plein te Haarlem, die onder leiding staat van mej. dr. G. T. van IJsselsteyn. Deze was zelf niet aanwezig, maar haar vervan ger wist ook veel van deze aangelegenheid. De tapijten uit Enkhuizen zijn inderdaad in het begin van de oorlog op de werk plaats in Haarlem aangekomen. Zij zijn niet in behandeling genomen, omdat het gemeentebestuur van Enkhuizen daartoe geen opdracht gegeven heeft. Haarlem heeft het gobelin „De verovering van Damiate" laten herstellen voor vaststond hoeveel het rijk daaraan zou betalen. Even zo is geschied met gobelins van de ge meente Nijmegen. Het gemeentebestuur wilde evenwel eerst weten op hoeveel sub sidie van Den ,Haag te rekenen was. Toen die zekerheid niet verkregen kon worden, zijn de gobelins naar Enkhuizen terugge zonden. Tijdens het verblijf te Haarlem zijn de gobelins met de uiterste zorg behandeld. Zoals dit trouwens met alle gobelins op deze werkplaats geschiedt. Onze zegsman maakte de opmerking „mejuffrouw Van IJsselsteyn zorgt voor de oude tapijten als een moeder voor haar kinderen". Blijkbaar hebben de tapijten tot nu toe in een kelder van het stadhuis te Enkhuir zen gestaan. Nu wordt gezegd, dat zij ver teerd en door de metten opgevreten zijn. Het laatste is evenwel uitgesloten, want in zulke oude tapijten komen geen motten. Het is aan te nemen dat de tapijten nu de mdruk geven dat zij verteerd waren. Maar dat waren zij toen ze.in Haarlem kwamen ook al. De zijde die er in zit was geheel vergaan, ook al maakten de tapfjten bij een oppervlakkige bestudering nog de in druk dat zij in vrij goede staat waren. Als men zulke oude tapijten gaat ophangen (en dit geschiedt vooral als ondeskundigen dit doen) valt de zijde er uit. Maar bij het herstel zou toch al die zijde door nieuwe vervangen moeten zijn. Belangrijke schade is dus in geen geval aangericht. Alleen zou het herstel wat gemakkelijker geweest zijn als men van te voren goede afbeeldingen had kunnen maken. Dit zou gedaan zijn indien Enkhuizen opdracht gegeven had tot restauratie. De leider van de werkplaats waar nu met 60 werkkrachten, mannen en vrouwen, gewerkt wordt demonstreerde ons aan de tapijten die men nu voor de gemeente Maastricht herstelt in welke toestand zulke oude stukken verkeren. Deze gobelins over Mozes zien er op het oog nog vrij behoor lijk uit, maar als er even aan gewerkt wordt, valt de zijde er uit en komen er gaten in. Tenslotte werd er nog op gewezen dat mejuffrouw van IJsselsteyn over deze go belins verschillende rapporten aan het ge meentebestuur van Enkhuizen heeft ge zonden, waaruit precies opgemaakt kan worden in 'welke staat zij verkeerden. PRIJSUITREIKING ZANGCONCOURS GEMENGD KOOR POLYHYMNIA De prijsuitreiking aan de hiervoor in aan merking komende zangverenigingen, uitge komen, in de internationale zangwedstrijd naar aanleiding van-het vijftig-jarig bestaan van liet gemengd koor „Polyhymnia", gehou den te Haarlem, zal plaats hebben op Zater dagmiddag 8 Juli in de Bilderdijkzaal van Brinkmann aan de Grote Markt. ADVERTENTIE Brandend maagzuur is maar een kwestie van één of twee minuten als ge een paar Rennies bij de hand hebt. Die blussen dat zuurbranden op Uw maag onmiddellijk en alle pijn behoort prompt tot het verleden. Een langdurige kuur is hierbij niet nodig. Als ge vandaag last van zuur branden op de maag hebt, kunt ge ook van daag reeds zelf constateren, wat Rennies ook voor U zo in een hand-omdraaien doen. In derdaad een ideale remedie, prettig, prac- tisch en smakelijk. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. In Henley zijn gisteren de roeiwedstrijden om de Thames Challenge Cup begonnen. Op de foto: de finish van de vierde serie waarin Yale University (Verenigde Staten) de Westminster Bank Rowing Club met iy2 bootlengte versloeg. Op het circuit van Assen is gisteren de training voor de komende TT-races begonnen. Door het record aantal inschrijvingen in alle klassen moesten de toelatingseisen dit jaar weer verscherpt worden. Alle rijders moeten drie verplichte trainingsronden rijden met een vastgestelde minimum snelheid. Max Klein op A.J.S. draait zijn drie verplichte ronden. WIMBLEDON Sedgman en Patty in eindstrijd enkelspel Dank zij het prachtig herstel, nadat hij twee sets achter had gestaan, heeft de jonge Australische kampioen Sedgman zich ten kosten van Drobny in de finale van het herenenkelspel geplaatst, Drobny speelde in de eerste twee sets met de regelmaat van een machine. Niet alleen zijn harde services en drives maar ook zijn scherpe volleys brach ten de Australiër in de grootste moeilijk heden. Met 63, 63 kwam Drobny in het zicht van de zege. Evenals de vorige dag tegen Larsen ontplooide Sedgman ook nu pas zijn spel toen hij met de rug tegen de muur'stond. Hij sloeg ballen terug die on houdbaar leken, plaatste zelf met wiskundige zekerheid en brak Drobny's eindoffensief, wat de voormalige Tsjech demoraliseerde. Nadat Sedgman de beide volgende sets met 63, 75 gewonnen had verslapte de tegen stand van Drobny. Hij speelde lusteloos, maakte fouten en verloor de vijfde set met 62. Vier sets lang had het publiek van een spannende partij genoten. In de andere halve finale had Patty, die in Amerika niet geplaatst is omdat hij meestal in Europa vertoeft, tegen Seixas zijn slagen uitmuntend onder controle. Alleen zijn backhand faalde een enkele maal, maar over het algemeen kan men zeggen dat zulk be heerst en gevariaerd tennis als Patty liet zien, dit jaar nog niet vertoond is. Petty won met 6—3. 5—7, 6—2, 7—5. Intussen heersten de vier Amerikaanse topspeelsters op de andere banen opper machtig in de kwarteindstrijden van het damesenkelspel. Patricia Todd versloeg Betty Harrison, de laatst overgebleven Engelse candidate, met twee maal 62 en Doris Hart had nog minder moeite met haar landgenote Barbara Schofield: 61, 61. Louise Brough liet in de eerste set. die ze met 26 verloor, nogal wat steekjes vallen tegen Shirley Fry, maar ze herstelde zich en toen had Shirley Fry niet veel meer in te brengen, zoals de cijfers 63. 60 uitwijzen Ten slotte maakte Margaret Dupont—Os borne in twee sets een einde aan alle illusies van Gertrude Moran. Gussie is niet zonder strijd ondergegaan en haalde vier games in elke set. De halve finales gaan tussen Louise Bourgh en Doris Hart. en tussen Pat Todd en Mar garet Dupont. Een verrassing was de zege in het dames dubbelspel van Thelma Long (Australië) en Joy Mottram (Groot Brittannië) over de Amerikaanse combinatie Gussie MoranPat Todd die verleden jaar de eindstrijd be reikte. Zeilen Zeilwedstrijden op de Noordzee Op 7, 8 en 9 Juli worden tussen IJmuiden, Den Helder en Hoek van Holland zeilwed strijden gehouden. Dit zeilfeest begint met een aanbrengwedstrijd tussen IJmuiden en Den Helder op 7 Juli, waarvan de start des morgens vroeg te IJmuiden is. Deze wed strijd is uitgeschreven door de Nederlandse vereniging van kustzeilers. Voor 8 Juli heeft de Koninklijke Marine Jachtclub de bekende Haaksrace uitgeschre ven, waarvoor om 7 uur des morgens te Den Helder wordt gestart. Voor kleinere schepen worden races ge houden in de Waddenzee. Zondagochtend starten eveneens kleine jachten voor races in de Waddenzee, terwijl de zeilwedstrijden worden besloten met de grote weglooprace Den HelderHoek van Holland, welke laat ste mede onder leiding van de Noordzeeclub worden gehouden, en waarvoor om 2 uur des middags te Den Helder wordt gestart. Voor deze wedstrijden hebben ingeschre ven: elf grote jachten, gemeten volgens de Royal Ocean Racing Club, klasse a; twintig jachten, gemeten volgens de R.O.R.C., klas se b; vier en twintig modelsloepen van de Koninklijke marine; negen koopvaardijsloe- pen, zeven niet gemeten kajuitjachten, acht drakenjachten en drie valkjachten. Draverijen te Duindigt De uitslepen van de op Woensdag gehou den draverijen te Duindigt luiden: Siem Claudyprijs, afstand 2040 m. Prijzen- draverij voor paarden welke nog" geen f400 hebben gewonnen. 1. On of Eve (W. Verwoerd) tijd: 3.14.4; km. tijd: 1.37.2; 2. New Allegheny (L. Ensing) tijd: 3.17.7; km. tijd 1.38.9; 3. Nettie L. (J. P. F. v. d. Broek) tijd 3.IS; km. tijd: 1.38. Totalisatorr winnend: f29,30, plaats: f6, f9,90, f6,90, gekoppeld: f88. covercall: f 11,80. San Remoprys, afstand 2100 m. Prijzen- draverij voor paarden welke f 1300 doch nog geen f 2500 hebben gewonnen. 1. My Darling (J. de Vlieger) tijd: 3.04.8; km. tijd 1.27.2; 2. King Char-les (S. J, van Leeuwen) tijd: 3.06.6: km. tijd 1.29.7; 3. Ken tucky King (W. H. Geersen) tijd: 3.07.4; km, tijd: 1,27.6, Totalisator: winnend: f 19,50; plaats: f3,20, f 3,90, f 2,10, gekoppeld: f 155,70, covercall: f 9.60. Senalorprijs, afstand 1560 m. Serie-prijzen- draverij voor paarden welke f 400 doch nog geen f 1300 hebben gewonnen. 1. Nora Belwin (L. Ensing) tijd: 2.21.2; km. tijd: 1.29.4: 2, Over Again (W, H. Geer sen) tijd: 2.22; km. tijd: 1.33.4: 3. Nimble's Boy (II. C. ten Hagen) tijd: 2.24.G; km. tijd 1.31.5. Totalisator: winnend: f 2.50, plaats: f 1,60, f 2, gekoppeld: f 8, covercall: f 3.60. Sans Soucieprys, afstand 2100 m. Prij zen draverij internationaal voor paarden welke f2500 of meer hebben gewonnen. 1. Miss A. (J. Wagenaar) tijd: 3.07.4; km. tijd: 1.29.2; 2. Lord Heny (J. de Vlieger) tijd: 3.07.5; km. tijd 1.29.3; 3. Morning Star (W. H. Geersen) tijd: 3.08.6; km. tijd: 1.30.7. Totalisator: winnend: f 5. plaats: f 2, f 1,40, gekopppld: f8,60, covercall: f3,30. Santiagoprijs, afstand 1300 m. Voor paar den van 3 jaar en ouder. 1. Sir Lucifer (A. Montane) tijd: 1.24.2; 2. Taxiol (J. van Yperen); 3. Zephyr (L. Rance). Totalisator: winnend: f 1,40, plaats: f 1,40, <2.30, gekoppeld: f4,90, covercall f3,30. Totale omzet totalisator: f 24.374,50. Roeien Henley Royal Regatta Bij somber en betrokken weer is Woens dag de Henley Royal Regatta begonnen. In de series voor de Thames-cup (achten) won nen de beide Amerikaanse ploegen: Yale University en Kentschool. In de series voor de „Diamond sculls" boekte de Britse crack Tony Rowe een ge makkelijke overwinning op de Belgische kampioen Piessens en Lutz (Groot Brittan nië) schakelde de Amerikaan Mc Creesh uit. Lutz komt Donderdag tegen de Neder lander Neumeier uit. Inschrijvingen voor de nationale kampioenschappen Voor de nationale roeikampioenschappen op de Bosbaan bij Amsterdam, die vermoe delijk niet op Zaterdag 15, maar uitsluitend Zondag 16 Juli zullen worden gehouden, zijn de' volgende inschrijvingen binnen gekomen: Vier met stuurman: Triton, Njord, Dames dubbel vier: Viking, De Vliet, Willem III. Twee zonder stuurman: Willem III, Njord. Damesskiff: De Maas. De Amstel. Skiff: DDS, Corn. Tromp, Nautilus, Wil lem III a, Willem III b. De Hoop. Damesvier met stuurvrouw: Nautilus, Het Spaarne. Twee met stuurman: Die Leythe, De Laak, Njord, Nereus. Dames dubbeltwee: De Hunze, Willem III. Vier zonder stuurman: Triton, Willem III, Njord, Nereus. Damesacht: De Vliet, De Laak, De Hoop, Het Spaarne. Dubbeltwee: Combinatie Triton-Viking, Willem III, De Hoop. Acht: Laga, Njord, Nereus. Schaken Zornertournooi van „Het Oude Slot" geopend De schaakclub „Het Oude Slot" heeft de gewoonte in de zomer een even grote activi teit te ontwikkelen als in de winter. Ook voor deze zomer vraagt zij met een drietal wedstrijden de aandacht van de schaaklief hebbers. Eén wedstrijd is reeds achter de rug. Woensdagavond werd een begin ge maakt met het zornertournooi: na afloop daarvan kan de jeugd aan een tournooi deel nemen in de vorm van een jeugdtournooi. Het gemeentebestuur van Heemstede stelde voor twee van de drie wedstrijden prijzen beschikbaar. De burgemeester van Heem stede. mr A G. A. ridder van Rappard heeft het zornertournooi, dat uit een reeks zes kampen bestaat, geopend. Hij deed niet alleen de eerste zet met een wit paard, maar gaf zich bovendien als lid op. Te kwart over acht heette de heer Jac. J. Keune de aanwezigen welkom en deelde mee dat na felle strijd ir. A. F. Lantzius er ir geslaagd is, het clubkamipoenschap te ver- De burgemeester merkte op dat de ge meenschap beslaat uit vele delen en dat de actieve schaakclub daarvan voorzeker een belangrijk onderdeel is. Hij herinnerde aan de grote verdiensten van „Het Oude Slot" voor de schaaksport in het algemeen en sprak de wens uit, dat dit tournooi volledig mocht slagen, zodat de schaaksport in Heemstede een grote vlucht zal nemen. Daarna deed hij de eerste zet, met een paard en wel omdat in het wapen van de burgemeester een paard prijkt. De uitslagen van de eerste avond -varen: T. (hoofdgroep): Ir. LantziusRothert af gebroken; Verleur Jr.Saeijs. afgebroken; mr Snoeck HenkemansVeenboer 1—0. II. A. BrandtWestra 01; Van Hout— Willemse. afgebroken KokkelkorenVer leur Sr.. afgebroken. II. B. KuvenerZwarter, afgebroken; De MunnikKluén Jr., afgebroken; Volkers Winkel Vs. III. v. d. OeverLe Nobel 01; Brouwer De Reus 01; OlijerhoekHerkenrath 01; mevr. Verlooymevr. Onvlee 10; v. Won derenKluén Sr. 10. Volgende week Woensdag wordt de strijd voortgezet. Laura-rit Ook de tweede dag van de Alphense rij- wielvierdaagse heeft de deelnemers geen bijzondere moeilijkheden opgeleverd. De afstand, welke moest worden afgelegd, be droeg 126 km. en het was wel merkwaardig te constateren in welk een verschillend tempo de deelnemers reden. Er waren er die deze afstand binnen de zes uur aflegden: zij zullen van het natuurschoon, dat hun op deze tocht werd geboden, weinig gezien hebben. Anderen hadden er tien uur voor nodig. Gereden werd over Ter Aar en Uithoorn naar Amsterdam en vandaar ging hel via het Gooi en Hilversum over Mijdrecht terug naar Alphen aan de Rijn. Twee dames moes ten tijdens de tocht opgeven. Dammen Probleemwedstrijd „Kijk Uit" De etalage-probleemwedstrijd, gehouden in de sportweek is ten einde; vele goede op lossingen zijn bij de propaganda-commissie binnengekomen. Voor deze oplossers wordt Vrijdagavond 7 Juli in „Du Nord" een pro- paganda-bijeenkomst gehouden. Prijsuitrei king en een simultaanséance staan op het programma. Zij die van de simultaanspeler winnen ontvangen een extra prijs. Wielrennen Bob Spears overleden De Australiër Robert Spears, een der groot ste sprinters van alle tijden, is op 56-jarige leeftijd in het Amerikaanse hospitaal te Parijs aan kanker overleden. In 1920 won hij het wereldkampioenschap voor beroepsrenners. BINNENLAND Op een pluimveebcdrijf in Uddel op de Veluwe zijn 2500 kippen, die aan pseudo- vogelpest leden, afgemaakt. In Twente breidt de ziekte zich sterk uit. Reeds zijn daar in totaal tienduizenden kippen en eenden af gemaakt. De sigaren zullen niet goedkoper wor den. ook al worden ze vrijgesteld van Om zetbelasting. Van de zijde der sigarenindus- trie wordt verklaard, dat de prijzen gelijk zullen blijven. Men zal het roken van sigaren stimuleren door een grote reclamecampagne. Prof. J. G. van der Corput. hoogleraar te Amsterdam én directeur van het Mathe matisch Centrum, zal gedurende een jaar colleges geven aan de Stanford^universiteit te Palo Alto in Californië. De Algemene Nederlandse Landarbci- dersbond heeft op „De Paasheuvel" tc Vier houten zijn gouden jubileum gevierd. Dr. J. H. van Royen, die benoemd is tot Nederlands ambassadeur te Washington, arriveert Zaterdag met zijn gezin met de „Nieuw Amsterdam" in Rotterdam. Dr Van Royen zal in September naar Washington gaan. Een muziekcorps van de politie uit Huil brengt op hc-t ogenblik een bezoek aan Rot terdam. De Engelse politiemannen zullen o.a. een concert geven op de tentoonstelling „Rot terdam Ahoy". HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer J. van Haeringen te Heemstede. Voor het arts examen (Iste gedeelte) is geslaagd de heer R. S. van Os te Heemstede. In de gemeentelijke zweminrichting aan de Houtvaart is Woensdagmiddag examen afgenomen voor het verkrijgen van diplo ma 1 voor geoefend zwemmer(ster) van de - K.N.Z.B. Twee en veertig meisjes en jongens namen deel. Eén candidaat werd afgeweze®. Volgende week Woensdag wordt in de in richting aan de Kleverlaan gezwommen voor het diploma diploma B. geoefend zwciamen. De heer F. H. Laagewaard te Haarlem is bij de in Den Haag gehouden Staats examens voor muziek geslaagd voor het diploma A. voor viool. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Haarlem (hoofd K. H. Oosterhagen) zijn be noemd de heren N. Koopmans te Haarlem en M. G. v. d. Duin te IJmuiden.' De heer A. W. v. d. Beek te Hillegom is benoemd tot onderwijzer aan een der Chr. scholen te Maassluis. De heer W, C. Bakker, wethouder van Financiën der gemeente Haarlem, zal op Dinsdag 11 Juli geen spreekuur houden De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemen daal, zal op Zaterdag 8 Juli geen spreekuur houden. Een motorrijder die gistermiddag om half één op de hoek van de Schalkwijkerweg en de Slachthuisstraat te Haarlc-m wilde rem men, om voorrang te verlenen aan een vrachtauto, slipte op de natte weg en sloeg met zijn hoofd tegen de vrachtwagen. Met een paar diepe snijwonden is hij naar de Mariastichting gebracht. De heer R. W. Poolman in Aerdenhout slaagde voor het candidaatsexamen sociale aardrijkskunde aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam. Tweehonderd manschappen van de re serve-grensbewaking hebben in Leens (Gr.) oefeningen gehouden. Er werd met tanks, Belgaals vuur en „booby traps" gewerkt en 's avonds was het dorp verduisterd. Er is zo verwoed geoefend dat drie mannen licht ge wond werden. Verhalend proza van K. van der Geest bekroond Dinsdag werd te Utrecht de 130ste al gemene vergadering gehouden van de Ver eniging ter bevordering van de belangen des boekhandels. In zijn openingswoord uitte de voorzitter, dr. A. M. H. Schepman, de mening dat de toekomst voor het boek in de eerstvolgende jaren niet gunstiger zal worden dan thans. De eisen, die aan het gezinsinkomen gesteld worden, zijn zo hoog dat voor ontwikkeling en ontspanning vaak maar een laag bedrag kan worden uitgetrokken. Spreker bepleitte afschaffinge van de omzetbelasting op het boek, die ingevoerd werd tijdens de Duitse bezetting. Onder de voorgestelde reglementswijzigingen is er een, die beoogt gedragingen, welke in strijd zijn met de goede gebruiken in de boek handel en het uitgeversbedrijf, onder be rechting van het bestuur der vereniging te brengen. Namens het D. A. Thieme-fonds werden ter vergadering enige bekroningen uitge reikt. De eerste betrof proza van bij uit stek verhalend karakter, in het tijdvak 1944-1949 verschenen. De jury, bestaande uit Victor E. van Vriesland, mevrouw dr. A. Romein-Verschoor, prof. dr. P. Minde- raa, dr. A. M. H. Schepman en mr. C. Vrij, kende een gouden medaille toe aan K. van der Geest voor zijn werk „Gezegend is het land....". De jury begroette hierin een hoogtepunt in het werk van een auteur „die in het algemeen nog niet de erkenning vond waarop hij, gezien zijn vertelkunst, aanspraak mag maken." Overleg over Ambon Regering deed stappen bij de R.I.S. en de U.N.C.I. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering (CH) over de door de regering van de Verenigde Staten van Indonesië tegen Ambon getroffen maat regelen, heeft de minister-president ge antwoord, dat inderdaad door de regering van de Verenigde Staten van Indonesië maatregelen tegen Ambon zijn getroffen, welke beogen dit eiland te isoleren en de aanvoer yan buiten af te snijden. De regering beschikt niet over betrouw bare inlichtingen over de feitelijke situatie. De regering heeft stappen gedaan, zowel bij de regering van Indonesië als bij de UNCI, met betrekking tot de handhaving van het zelfbeschikkingsrecht. Overleg over deze aangelegenheid is nog gaande. Zandvoort ZATERDAGAVOND-CONCERT A.s. Zaterdagavond zal wederom een concert in de openlucht worden gegeven onder auspiciën van de Stichting Touring Zandvoor (het 4de in de serie). Ditmaal is het Heemsteeds Fanfare Corps „Excelsior" aan de beurt, dat zal concer teren in de nieuwe muziektent op een ter rein aan het einde van de Zeestraat. EEN JUBILé De heer W. Hensen, Kostverlorenstraat 23 te Zandvoort, herdacht Woensdag het feit, dat hij 40 jaar werkzaam was bij de firma H. Hollenkamp Co., Vijzelstraat te Amsterdam. De jubilaris werd 's morgens gehuldigd door directie en personeel en ontving uit handen van de gemeentesecretaris der ge meente Zandvoort de ere-medaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5