c Ernstige klacht over Bouw- en Woningtoezicht Voor Ijstaarten RIJWIELEN NIEUWSTE GLASBRILLEN .Clowntje Riek Amsterdamse Beurs Het kostbare deposito Donderdag 6 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Haarlemse gemeenteraad B. en W. stellen onderzoek in HET HAARLEMSE gemeentebestuur heeft in 1948 zo'n weloverwogen financieel beleid gevoerd, dat het kans heeft gezien ƒ880.000,over te houden, in welk bedrag de winst uit het Energiebedrijf nog niet eens is begrepen, daar die in het op initiatief van oud-wethouder Noordhoff gestichte vernieuwingsfonds werd gestort. De fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Albrecht, hoopte dat deze meevaUer tot gevolg zou hebben dat sommige van de begroting voor 1950 ge schrapte posten en hij dacht vooral aan de zo vurig begeerde sociograaf toch nog gehandhaafd zouden kunnen worden. Hij vond het trouwens toch beter, dat B. en W. zo nu en dan de raad eens inlichten over de stand van de lopende jaarrekening, op dat men bijtijds mee- of tegenvallers zou kunnen verwerken. Wethouder Bakker moest de heer Albrecht teleurstellen op het eerste punt: de gemeente is aan voorschriften gebonden en met de overschotten dienen de oude tekorten te worden afgelost. Op zichzelf zal dat in de toekomst reeds een jaarlijkse be sparing van tienduizenden guldens opleve ren. Voor het tweede verzoek voelde de wethouder wel, doch vreesde, dat het door practische bezwaren niet uitvoerbaar zal zijn. De raad ging, op de Communisten na, accoord met de stichting van een nieuwe Rooms-Katholieke jongensschool in het Kieverpark, waartoe vier lokalen in de Tet- terodeschool worden afgestaan. Wethouder Geluk deelde in antwoord op vragen van de heer Bettink (VVD) mede, dat de Roomse school aan de Velser- straat reeds overbelast is met 397 leerlin gen en tien leerkrachten. Voor de te stich ten school zijn reeds 173 leerlingen aan wezig. De Tetterodeschool zal nu een film lokaal opofferen en de Rudolf Steiner- school, die in het gebouw vier lokalen in gebruik heeft, zal naar het schoolgebouw aan de Wilhelminastraat verhuizen. Boven dien zal de aan de Wouwermanstraat ge vestigde kleuterschool met twee lokalen onder meer een speellokaal worden uit gebreid. Voor deze kleuterschool zal met tertijd een ander onderdak gevonden moe ten worden, doch de wethouder voorzag in deze buurt toch geen blijvende overbevol king. De heer Geluk kon de argumentatie van de heer Proper (CPN), die onder meer deze voordracht afstemde, omdat de gemeenteraad van het Limburgse plaatsje Heer geweigerd had mee te werken aan de stichting van een openbare school, onmoge lijk volgen. Kleingoed De overige voorstellen leverden niet veel slof voor discussie op. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer V o o r e n (CPN) deelde wethouder H a p p mee, dat het invoeren van „afstandsbesturing" op het stroomnet van het Energiebedrijf een be langrijke besparing op de aankoop van schakelblokken oplevert. B. en W. hebben de kwestie theoretisch laten onderzoeken; de ervaringen in andere steden doen nagaan en willen thans in Haarlem op kleine schaal een proef nemen. De heer Van Velsen (KVP) wilde de uitvoering van grond- en rioleringswer ken bij de Richard Holkade aanhouden tot ADVERTENTIE ETERNA OVERHEMDEN vast boord, met reserve- boord, gevoerde borst, patent baleinen Et erna Sport in 4 pasteltinten 16.90 13.50 i W* CONFECTIE-EN MÖOEMAGAZIJN Spaarnwouderstr. 47-80, Tel. 21392 De boottochten voor lichamelijk gebrekkigen Derde verantwoording van giften binnen gekomen voor de boottochten voor lichame lijk gebrekkigen, die georganiseerd zijn door „Snelverband" te Haarlem Lijst No. 36 K. f26,95; No. 15 J. D. f6.—; No. 95 R. f26.20; No. 302 Z. A. f30,—: No. Ill M. F. f 15,75: No. 22 J H. f9.80; No. 26 G. J. f80.—; No. 114 H. L f30.25; No. 85 B. de V. f 107,81; No. 16 A. v. D. f 19,—; Incasso- dienst f 102.85. Nu de boottochten weer tot het verleden behoren, brengt het bestuur van Snelver band allen die tot het welslagen hebben medegewerkt hartelijk dank. Met voldoening kan wederom op beide dagen worden terug gezien. zekerheid was verkregen omtrent de aan te brengen wijzigingen in het uitbreidings plan voor die omgeving. Bovendien koes terde hij het bezwaar, dat het aandeel van de kosten van de grond in de daar te bou wen woningen veel te hoog zou worden. De heer Goedee (Arb.) voelde in be ginsel wel voor dat standpunt, doch waar schuwde, dat de consequenties daarvan konden leiden tot het niet tijdig gereed zijn der terreinen, wanneer er straks gebouwd kan worden. Wethouder Geluk, die tijdens de va- cantie van zijn ambtgenoot Angenent Openbare Werken waarneemt, vond een tussenoplossing: het werk zal niet gegund worden voor de raadscommissie heeft ken nis genomen van het nieuwe uitbreidings plan. Vlot De heer Hennevelt (CPN) was ver stoord, dat de aannemer van zeven nieuwe huizen aan de Muiderslotweg reeds be gonnen was voordat de raad de grondver- koop had goedgekeurd. De heer Geluk stelde daarentegen deze spoed in de woningbouw wel op prijs, de aannemer loopt trouwens zelf het risico. De voorzitter maakte van deze ge legenheid gebruik op te merken, dat de nieuwe gordijnen voor de aula in de meis- jes-HBS, aan welke aankoop de raad zo juist zijn fiat had gegeven, „ook nogal vlot opgehangen waren". De heer Van Turnhout (KVP) ging natuurlijk bij het voorstel tot het aan leggen van vier voetbalvelden in het sport complex „Noord-Akendam" vèr buiten de orde, toen hij de Sportweek-voorzitter Geluk complimenten ging maken over het welslagen van dat festijn. De heer Geluk zelf incasseerde, met toestemming van de voorzitter alweer, deze loftuitingen met zichtbaar genoegen en en knoopte de tip. dat de raadsleden zelf ook wei graag uitgenodigd werden voor de wedstrijden en demonstraties (als toeschou wers) in het oor. Mevrouw Scheltema (WD) wijdde aandacht aan de voorgenomen verbeterin gen van de rookfoyer in de Stadsschouw burg: zij wilde gaarne breken met het vige rende „ruilsysteem bij het koffie verove ren" en meer zitplaatsen. „Het koffie ver strekken gaat nu veel sneller en bovendien willen de meeste bezoekers tijdens de pauze wel eens staan", repliceerde wethouder Geluk, die voorts de heer Proper toe zegde, dat ook de kwestie van de fietsen stalling zal worden bekeken. De heer Prikkel (Arb.) vroeg speciale aandacht van het College voor een adres van de bewoners van de Floresstraat en omgeving, die bijzonder veel last ondervin- I den van de gassen en dampen uit een na burige olieraffinaderij. Er zijn dagen dat zij naar adem snakken en met doeken voor het gezicht moeten lopen. De burgemeester was eveneens van mening, dat, al zou de gezondheid niet direct bedreigd worden, tot welke conclusie de GGD was gekomen, toch door toepas sing of desnoods aanvulling van de be staande bepalingen voorkomen moet wor den dat de bevolking hinder ondervindt, al zal aan de andere kant ook rekening moe ten worden gehouden met de belangen van het betrokken bedrijf en degenen die daar in hun brood verdienen. Interpellatie De heer Goedee (Arb.) had vragen gesteld naar aanleiding van een onlangs aan het licht gekomen grenzenloze ver waarlozing van een huis aan de Grote Houtstraat en van een perceel aan de Kerkstraat. In zijn toelichting zei het raadslid, dat de kwestie gedegen onderzocht bleek te hebben, dat deze zaak nog ernstiger was dan zij zich liet aanzien, omdat het er sterk op leek, dat de dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht in gebreke was gebleven zijn plicht te doen om de woontoestand op een redelijk peil te houden. Reeds vijftien maanden geleden hebben de bewoners de dienst mondeling op deze wantoestanden attent gemaakt; in een brief aan het Huisvestingsbureau hebben zij in April van het vorig jaar daar reeds een uit voerige uiteenzetting van gegeven. De situatie in het huis aan de Grote Houtstraat is een aanfluiting van de volksgezondheid; de 71-jarige eigenaar leeft zelf als een dier in een lamentabel pand aan de Kerkstraat, zo zéi de heer Goedee, die meende, dat hier termen waren om deze man uit zijn eigen domsrecht te ontzetten, waartoe de hypo theekhouder wil medewerken. Herstel der heide percelen zou onderdak ADVERTENTIE de c^nacb voor twee gezinnen mogelijk maken. De interpellant herinnerde eraan, dat bij het begrotingsdebat over de woontoestan den in de binnenstad wethouder Ange nent „met alle kracht die in hem is" een ernstig onderzoek had beloofd, doch de heer Goedee kreeg de indruk, dat deze aange legenheid onderschat werd. Wethouder Geluk, die deze vragen voor wethouder Angenent beantwoordde, zei zelf ook geschrokken te zijn van de Augiasstal die hij in de voornaamste straat van de stad had aangetroffen. Hij beves tigde dat de bewoners reeds het vorig jaar hun klachten hadden ingediend. Het Bureau Huisvesting, dat overigens buiten deze zaak staat, heeft in interne rapporten toen reeds de aandacht op het perceel ge vestigd. De klacht is echter bij Bouw- en Woningtoezicht blijven liggen wegens het vele werk en de talrijke veranderingen onder het personeel. De wethouder deelde mede, dat de eigenaar thans een eerste aan schrijving heeft ontvangen tot het in orde brengen van het perceel. Het betreft hier een enigszins tragische figuur, daarom zal van gemeentewege hulp verleend worden bij het opruimen van de rommel. B. en W. zullen nader onderzoeken of hier inderdaad sprake is van grove nalatig heid van Bouw- en Woningtoezicht. Nadat ook de heren Fib be (WD), Proper en Van Velsen hun licht over deze kwestie hadden laten schijnen, deelde de heer Geluk nog mede, dat het onderzoek naar de woningtoestanden in de binnenstad, dat door wethouder Angenent was toegezegd, nog geruime tijd kan vor deren. De dienst heeft de handen vol aan de lopende klachten. B. en W. zullen even wel bekijken of het personeel uitgebreid kan worden. Personalia Burgemeester Cremers herdacht bij de aanvang der vergadering met een enkel woord het verscheiden van mevrouw mr. E. van Eck-Thiel, die tot Februari deel had uitgemaakt van de gemeenteraad, waarin hij haar sterk sociaal gevoel, haar verant woordelijkheidsbesef, haar scherp verstand en haar rijke ervaring, waardoor zij de raad in menig probleem de juiste weg kon wijzen, in herinnering bracht. Aan de heer D. Andréa werd op zijn ver zoek onder dankbetuiging voor de lang durige aan de gemeente bewezen diensten eervol ontslag verleend als gemeente-ont vanger. Onder dankzegging voor de vele en toegewijde diensten aan het onderwijs werd eervol ontslag verleend aan de leraar aan het gymnasium A. I. Lucieer. De heer P. van Zandwijk uit Den Helder werd tot hoofd van de Linnaeusschool be noemd; de heren E. Belgraver uit Oss en J. V. Munsterman uit Haarlem tot onder wijzers aan de Christiaan .Huygensschool. ,De vroedschap ging accoord met de over plaatsing van mejuffrouw Bom van de Lorentz- naar de Prinses Margrietschool. ADVERTENTIE RUDGE WHITWORTH - VESTING Toer en Sport GLAZEMAKER BARENDSESTRAAT HOEK KAMPERSTR- TELEFOON 13797 ADVERTENTIE met hoorn of metaal Opticien 3 T I E N 3 GIERSTRAAT 27 Jac. Rustige gekozen tot Gedeputeerde Woensdagmiddag is de geschorste verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland voortgezet. Mr. de Roos (Arbeid) deelde naar aanleiding van het feit, dat mr. A. Bruch de benoeming tot lid van het college van Gedeputeerde Staten niet aanvaard heeft mee, dat zijn fractie de candidaat van de Protestants-Christelijke fractie zal steunen. De heer Jac. Groen (K.V.P.) zeide het niet eens te zijn met het besluit der fractie van de Partij van de Arbeid en aangezien de ontwikkeling anders is geworden dan men zich had voorgesteld, zal de fractie der K.VP. met een eigen candidaat komen en wel de heer P. J. van Groeningen. De heer Gortzak (comm.) was van mening, dat de kiezers van Noordholland dienen te weten, waarom geen overeen stemming bereikt is. De heer Baas (A.R.) merkte op, dat na besprekingen tussen de fracties van de Partij van de Arbeid, van de K.V.P. en van de Protestants-Christelijke groep er over eenstemming is bereikt. Niet iedereen was bevredigd, doch.de oplossing was de juiste. Namen zijn niet genoemd. Mr. Bruch werd candidaat en om persoonlijke redenen, welke spreker kan eerbiedigen, heeft hij bedankt. Daarom is een andere candidaat aangewezen en volgens de heer Baas is het van de K.VP. onjuist deze candidatuur niet te steunen. Een afspraak over een naam is immers niet gemaakt. Hierna werd tot stemming overgegaan. De heer Jac. Rustige (C.H.U.) verkreeg 42 stemmen, de heer Harmsen (Comm.) 10, de heer P. J. van Groeningen 15, mr. Bakhui zen van den Brink (V.V.D.) 1 en de heer J. Groen 1. Gekozen was de heer Rustige, die de benoeming aanvaardde. Tot buitengewoon lid van het college van Gedeputeerde Staten is gekozen de heer Jac. Groen (K.VP.). Ingekomen was een adres van de kam- ADVERTENTIE Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Juli 1950 ONDERTROUWD: 5 Juli, C. A. Spanjaard en J. A. M. Wehnes; P. Splinter en M. Meier; R. J. Seegers en M. Schneiders; L. Suman en M. Jobse; W. van Slooten en J. Willeman; G. C. Hollmann en M. A. Kuk; J. Wolf en M. H. van Vilsteren; A. A. de Jong en J. B. Zwiers: A. P. Wassenaar en J. J. Hulsebosch; W. H. Zegwaard en H. P. Guijt; J. N. Mei- land en M. W. H. Habraken; W. Pettersson en M. W J. J. Stet; D. Vrijbloed en E. van Paradijs: G. H. den Besten en E. C. Huisman; H. T. Wijfjes en E. J. P. van Reijsen; A. Schluter en M. van Roon; J. Jt. Kemeling en N. Huijzer; P. Boukes en W. J. van Bakel; J. W. Lutjenkossink en W. C. Oderkerk; G van Bennekom en F. Kruiver; W. F. L. Wa- Ieveld en C. J. Spaargaren; J. de Vries en A. Stokman: J. Schipper en H. M. Suren- donk; J. M. van Schravendijk en E. Wille; N. Post Uiterweer en H. Dolfing; A. Heij- boer en E. Wijnands; P. Bijlsma en A. Deur- loo; J. Pel en V. H. Damave. GEHUWD: 5 Juli, C. P. Koek en D. M. van Rijn; A. van der Schaar en C. L. Reijns; J. G. Halderman en V. P. Rozenhart; A. A. J. Sonnevela en A. J. G. Nielen; T. M. Pordon en G. A. M. Nielen; G. Langerak en N. C. de Vos; J. Wijkhuizen en H. Spoor; C. P. Pauli en M C. van Hoeyen; P. Kruijne en T. M. IJff: J. Damme en J. W. Graal; A. W. Bosch en C. M. de Jel; F. C. P. Lourenburg en H. Tierie; A. G. Witteman en B. G. de Vries; K. de Pagter en J. C. Groenendaal; R. Buiten huis en J. M. Zuidweg. BEVALLEN van een zoon: 1 Juli, J. Ne- derstigtGeerlings; 3 Juli, M. J. E. Com missarisDriessen; 4 Juli, A, M. Meijer Negerman; M. WittemanHaver; J. D. Doc- terde Jong Cleyndert; A. K. BrunsBre- deck: 5 Juli. W. F. van der MatenLomban. BEVALLEN van een dochter: 4 Juli, H. J. van 't HoffFaber; W. de LeeuwVreeken; C. W. C. CornetVeen: 5 Juli, N. Flipsen Füglistahler: J. M. G. PietersSampion; H. C. BurenStam: J. KapteinCornelisse. OVERLEDEN: 3 Juli, T. M. BouwerVef- meulen, 79 j., Zijlstraat; P. de Peuterde Berg, 73 j.. Lange Hofstraat; 4 Juli, P. K. Fiege, 75 j.. Gortestraat; H. ArnoudTim mei-, 34 j., Westerhoutpark; B. E. Lambers, 2 d., Drïlsmaplein. Voor de kinderen Terwijl Rick en Bunkie daar beneden in de kajuit zaten en thee dronken en de regen kletterde, naderde over het meer een motor-vrachtboot. Pofpofpof joeke-joeke-joekepof.... i&f.... pof....! In de dicht neerstriemende regen was de boot maar flauw te zien, maar hij naderde. en hij kwam juist in de richting van het dobberende bootje! Rick en Bunkie, die beneden zaten, waren zich niet bewust van het gevaar, dat dreigde. Als die grote boot hun kleine speelgoedscheepje zou overvaren, was 't met hen gedaan! Maar gelukkig kwam het niet zover. De motorboot kwam wel heel dicht, rakelings langs hun bootje, maar ze werden niet overvaren. Wel gebeurde er iets anders.... De golven, die de schroef van de boot maakte, gingen heel hoog. Toen de motorboot voorbij was, kwam het scheepje in die golven terecht. Het begon verschrikkelijk te dansen en te schommelen Uitnodiging Wij nodigen onze vaste cliëntèle uit tot een bezoek aan ons HOEDENMAGAZDN waarin reeds nu SPECIALE AANBIEDINGEN te winden zijn v.a. f 1.95 ANEGANG 24 MODEMAGAZIJNEN FRANKESTRAAT 3—5 peervereniging „Bakkum", waarin ge vraagd werd de kampeertarieven te ver lagen. De voorzitter stelde voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Har tog (comm.) wilde aan de bezwaren van adressanten tegemoet komen en stelde voor enkele tarieven te verlagen. Op het strand kamperen mensen, die in de winter te weinig kunnen genieten van zon, licht en lucht en die geen grote bedragen kunnen missen. De heer Mul (V.V.D.) had vernomen, dat sommige families lange tijd kamperen, waardoor het verblijf erg goedkoop wordt. Is het niet mogelijk een lemiet te stellen? De heer Prakken (Arbeid) was van mening, dat eerst overleg gepleegd moet worden met de Raad van toezicht op de bedrijven, die geadviseerd heeft bij het vaststellen der kampeerprijzen. Mogelijk kunnen enkele tarieven verlaagd worden, doch dan is eerst advies nodig. Besloten werd het adres van de kampeer vereniging eerst in handen van Gedepu teerde Staten voor prae-advies te stellen. Hierna werd de zitting verdaagd tot 25 Juli. Colleges van Gedeputeerden In alle provincies hebben de Provinciale Staten Woensdag de leden van de colleges van Gedeputeerde Staten gekozen. In Noordholland werden vijf aftredende leden (3 P.v.d.A. en 2 KVP) herkozen. De plaats van de niet herkozen communist; de heer M. Harmsen, wordt ingenomen door de heer Jac. Rustige (CH). In Zuidholland, Utrecht, Overijssel, Zee land, Drente, Limburg en Friesland werden de aftredende leden herkozen. In Gelder land werd mr. J. Eling Visser (AR) geko zen in de vacature J. P. Stormezand (KVP) Het nieuwe college bestaat uit 2 (3) KVP- leden, 2 (2) P.v.d.A.-leden, 1 (1) CHU en 1 (0) AR. De aftredende leden werden her kozen. In Groningen kwam mr. G. L. P. Warburg (P.v.d.A.) in de plaats van de heer J. Bolkestein; overigens kwam hier in het college geen wijziging. Ook in Noord- Brabant zijn de aftredende leden herkozen. In de vacature J. Kirch werd voorzien door de verkiezing van ir. H. A. van Haaren (KVP). SCHEEPVAART Alphacca. 4 v. Santos n. Montevideo. Amsteldiep. pass. 5 Aden. Abbedijk, 4 v. Santos n. Victoria. Amstelpark. 4 v. Colombo n. Madras. Andijk* 5 te Havanna v. R'dam. Annenkerk, 5 te Antwerpen. Atlantis. 5 bij Gibraltar Aagtedijk. 4 300 m. W.t.N. Bermuda. Alderamin, 4 660 m. O.ZO Socotra. Algenib, 4 te Hamburg v. R'dam. Alfcaid, 4 140 m. O. Madeira. Amstelland, 4 90 m. ZO. Kp. Verdi. eil. Arendsdijk, 5 verw. Recife. Arkeldijk. 4 270 m. O.ZO. Charleston Harbour. Averdijk. 4 570 m. W.ZW. Flores. Amstelveen. 4 te A'dam v. Antwerpen, Ary Scheffer, 5 te A'dam v. Bordeaux. Aldegonda (t). 1 te Singapore. Alcyone, pass. 5 Madeira. Aldebaran. 5 te Emden v. Lulea. Amstelkerk. 6 te Dakar v. Freetown. Arendskerk. 5 v. Adelaide n. Aden. Ariadne. 5 V. Algiers te Tripoli. Asturias. pass. 5 Minicoy. Aalsdijk, 5 v. New York n. Boston. Akkrumdijk. 5 v. New York n. Antwerpen. Alamak, 5 V. Aden. Algorab, 5 dwars Maceio Almdijk, 6 v. Antwerpen n. Vera Cruz. Alphard, 5 V. Recife n. Vitoria. Alwaki. 3 v. New York n. Hamptonroads. Atlas, 5 te Catania v. Limassol. Bali. pass. 4 Algiers. Bengkalis. 5 verw. Djakarta v. A'dam. Baarn. 5 v. Talcahuano n. San Antonio, Bennekom, 5 v. Curacao n. Antwerpen. Beverwijk, 5 v. Hamburg te R'dam. Bloemfontein, 4 650 m. N. St. Helena. Blitar, pass. 5 Gibraltar. Boschfontein, 5 v. Beira n. Lorenzo Marques. Caltex Leiden (t), 4 v. Port Said. Caltex Pernis (t), pass. 4 Finisterre. Congostroom, 4 v. Bordeaux n. Dakar. Corilla (t), pass. 4 Bali. Ceronia (t), 5 verw. Curagao v. St. Vincent. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbanx Billiton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 266% 267 199 197% 220% 170 169% 102% 264 110% 126% 141% 117 118% 117 118 119% 120 141% 205% Cistula (t). 4 180 m. N. Socotra. Clavella (t). 6 verw. Pernis. Coltica, 4 960 m W. eil. Palmas. Caltex The Hague, pass. 5 Fmisterre. Caltex Utrecht (t), pass. 5 Finisterre. Danae, 4 v. Gibraltar n. A'dam. Duivendijk, 4 te Portland. Delft, 4 480 m. N.NO Flores. Diemerdijk, 4 600 m. W. Scilly. Daje Boehmer. 4 te Genua n. Napels Deo Favente, 4 te Kopenhagen n. A'dam» Draco, 4 te Pasajes n Bilbao. Erinna (t), 4 dwars Medan. Esso Den Haag (t). pass. 4 Maria Galante eil. Ena <t), 4 350 m. Z ZO. Socotra. Esso Amsterdam (t), 4 650 m. W.ZW. Flores. Etrema (t), 4 150 m. N. Paramaribo. Eemland, pass. 5 Finisterre, Edam, 3 v. New York n. Hamptonroads. Farmsum, 4 te R'dam v. Casablanca. Felipes ft), 4 anker bij Pladju. Gadila ft), pass 4 Victoria. Grootekerk. 4 v. Kaapstad n Port Elisabeth. Gyrotama (tl. 5 te Nordenhamn v Rouaan. Gemma ft). 5 v. Newcastle te R'dam. Garoet, pass. 5 Kp. Guardafui. General W. C. Langfitt (Ir.). 5 100 m. O. Malta Gooiland, 5 te Las Palmas. Gouwe, 5 v. Hamïna n. Zaandam. Groote Beer. 5 140 m Z. Westpunt Kreta. Heelsum, 825 m. O. Kp. Race. Hercules, 4 Malta gepass. n. Gibraltar. Hoogkerk, 5 pass Kp. de Gala. It.tersum, 4 450 m. O.NO. Bermuda. Ilos, 4 Holtenau gepass. Iris. 5 v. Valencia n. Alicante. Joh. v. Olderrbarnevelt, 4 840 m. ZO. Mauritius Joost v. d. Vondel. 4 v R'dam n. Narvik. Jaarstroom, 5 verw. te Douala Jagersfontein. 6 v. Antw. n. Southampton. Kasimbar. 5 v. San Ana n. Ternate. Klipfontein, 4 200 m. W.ZW. Monrovia. Kamerling Onnes. 5 v Socrabaja te Makassar. Kota Inten, 6 te R'dam v. Djakarta. Kedoe, 3 v. Surabaja te Djakarta. Kelbergen. ps,, 6 Lissabon. Leersum. pass. 4 Gibraltar. Lekhaven, 4 dwars Algiers. Lissekerk, pass. 4 Malta. Lutterkerk. 4 te Colombo Luna, 4 te Tel Aviv v. R'dam. Langlee Scott, 3 v. Otaru n. Hongkong. Langkoeas. 4 660 m. W.NW. Flores. Leerdam. 4 825 m. O. Kp. Race. Lucita (ti 4 v. Heysham te Liverpool. Laagkerk, 5 v. Khorramshar n. Abadan. Limburg, 2 te Seattle v. Buenos Aires. Macoma (t), pass 4 Oostelijk v. Ceram. Merwede, 4 v. R'dam n. Galveston. Murena (t), 4 v Miri n. Buenos Aires. Macuba (t), 4 240 m. ZO. Kings George Sound. Mirza (t), 4 v. Miri n. Singapore. Markelo, pass. 4 Pebane. Manoeran, 4 400 m. O. Zanzibar. Maetsuycker, 1 v. Freemantle n. Singapore Maashaven. 5 te Londen v. Freetown. Mariekerk. 6 te Manilla. Marken. 5 te Duinkerken v. Colombo. Mentor, pass. 5 Ouessant. Muiderkerk. 5 pass Port Soedan. Mijdrecht (t). 5 te Brunsbuttel. M.vonia (t). 5 dwars Oporto. Maasland. 5 pss. Bahia n. Montevideo. Mapia, 6 te New York v. Houston. Nestor, pass. 4 Finisterre. Nigerstroom, 4 te A'dam v. Lagos. Nieuw Amsterdam. 4 850 m. O. Kp. Race. Nelly (tr 5 pass. Wight. Ondina. pass. 4 Mona eil. Ovula (t). 4 v. Pladju n. Singapore. Oranje Fontein, 6 te Mombassa v. Dar es Salaam. Poelau Laut, 4 te Genua. Perna (t), 4 675 m. W. Ouessant. Parkhaven, 6 te Montevideo. Phrontis. pass. 6 Malta. Polyphemus, pass 5 Elba Cape. Prins Maurits. 5 te R'dam v Montreal.- Prins Willem V. 5 pass. Wight. Prins Frederik Hendrik, 4 v: Montreal' iia'ar Chicago. Prins Johan Willem Friso, 4 v. Montreal naar.'. Antwerpen. Prins Willem van Oranje, 4 v. Cicago. Prins Willen III. 3 v. Montreal n. Antwerpen Rcmpang. 4 v. Djakarta n. Belawan. Rotli. 4 375 m. Z.ZW. Point de Galle. Rijnland. 6 verw. Rio de Janeiro. Roelf. 4 te Gdynia n. Stettin. Ridderkerk. 6 te R'dam v. Duban. Ruys, 5 te Hongkong. Rijn. 5 te Uleaborg v. Zaandam. Rijnkerk, 5 te Colombo. Sarangan, 4 pass. Kp. Hatteras. Slamat. 4 v. Belawan n. Colombo. Stad Haarlem, 5 v. Narvik te Vlaardingen. Stentor, 4 v. Patras n. Alexandrië. Streefkerk, pass. 4 Colombo. Sunetta (t), 4 v. Suez. Stad Alkmaar, pass. 5 Finisterre. Soestdijk, 4 v Sungeigerong te Soerabaja. Samarinda, 4 1050 m. O. Luzon. Sloterdijk. 4 500 m. O.ZO. Kp Race. Saroena (tl. 4 te Pladju v. Muntok. Stad Breda. 4 500 m. Z.t.W. Guardafui. Swartehondt, 5 te Gorontalo. Somersetshire. 3 v. Sydney n. Djakarta. Salawati, 5 dwars Ceylon. Salland, pass. 5 Ouessant. Slbajak, 6 te R'dam. v. Djakarta. Stad Dordrecht, 5 te R'dam v. Setubal. Stad Arnhem, pass. 6 Gibraltar. Tabinta, 4 v. Djakarta n. Menado. Ternate, 5 te Bahrein. Tamo. 4 v. Santos n. Montevideo. Tawali. 2 te Rangoon. Tibia. 4 v. Goodhope n. Curagao. Titus. 4 v Oran n. Antwerpen. Trompenberg. 4 v. New Orleans n. Galveston. Tiba, pass. 5 Madeira. Tjisadane, 4 840 m. O.NO. Mauritius. Tabian, 6 v. Belawan te Djakarta. Venus, 4 bij Finisterre. Valerius, 5 te Suez. Vivita, 5 v. Bremen n. Antwerpen. Veendam, 4 650 m. W. Scilly. Virginia, 4 v. Piraeus n. Volos. Van Heutz. 1 v. Hongkong n. Singapore. Volendam. 6 te R'dam v. Quebec. Waterman. 5 v. Aden n. Belawan. Woensdrecht (ti. pass. 5 Burlings. Zv.ijndrecht. 4 pass. Rotterdam., Zeeland ssm.. 4 v. Londen n Blyth. Zeeland L., 3 v. Makassar te Balikbapan. Zijpenberg. 6 pass. Finisterre. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 32) Er ontstond een ogenblik van eèn beetje pijnlijke spanning. Lucille, die een t3k rozen op haar mantel gespeld had,,opende het vuur. Aan haar ene 'kant stond Baron de Brest en aan de andere kant Ronnie. „Grace, wat onaardig van je, dat je ons niet hebt laten weten, dat je naar de stad kwam!" beklaagde zij zich. „Goedenmor- gen, Charles. Spreken we eigenlijk tegen tegen elkaar, of niet? Je bent me gis terenavond niet eens goedennacht kornen zeggen". „Ik kreeg een vrij duidelijke wenk om dat niet te doen", antwoordde Dutley. „Bovendien was je al naar boven gegaan, toen ik wegging" „Je hebt. hetgeen vader zei, te ernstig opgenomen", kwam Ronnie tussenbeiden. „Hij kan nu eenmaal niet hebben, dat iemand hem zo dwars zit en je zult moe ten toegeven, dat je nu niet precies ge makkelijk bent, Charles. Je zou eens een uurtje met ons op kantoor moeten door brengen, dan zou je pas weten, hoe onge makkelijk hij kan zijn. Boothroyd-aan- delen stonden op 67, toen ik wegging". „Ze zullen morgen wel lager zijn", merkte Dutley op. Juffrouw Parkinson vertelt me juist, dat de nieuwe fabriek gesloten wordt". De jongeman hijgde naar adem. Hij wisselde een snelle blik met De Brest. „Is dat officieel, Charles?", vroeg hij gretig. „Absoluut. Morgen weet toch iedereen het". Bijna zonder een wdbrd van veront schuldiging rende de jongeman naar de telefoon. Lucille stelde De Brest aan Grace voor. Zij spraken enkele ogenblik ken over onverschillige onderwerpen. „Jullie eten boven, veronderstel ik?", vroeg Dutley. Lucille knikte. „De baron bracht Ronnie mee van het kantoor om zich bij ons gezelschap te voe gen", legde zij uit. Charles stak zijn arm door die van Grace. „Ik heb nog niet het genoegen van uw bezoek gehad, mijnheer Dutley", merkte De Brest beleefd op. „Ik overweeg de zaak nog", verzekerde Dutley hem. „We zien jullie nog wel". Een buigende kellner leidde het tweetal naar hun tafel. „Charles, wat is er met jou en Lucille aan de hand?", vroeg Grace, terwijl zij plaats namen. „Oh, we hadden gisteravond een beetje ruzie in de familie", antwoordde hij. „Iedereen weet natuurlijk, dat er met Boothroyd iets mis is en de oude Bessiter wil de nauwkeurige bijzonderheden weten, maar die vertel ik nog aan niemand. Als we naar de maan moeten gaan, dan moet het zo zijn, maar ik voel er niets voor om de gieren op de effectenbeurs de gelegen heid te geven er een fortuin aan te ver dienen, terwijl onze aandeelhouders hun geld verliezen". „Maar is het dan zó erg?" „Vrijwel, tenzij we de formule terug krijgen". „En is daar geen kans op?" „Vraag me dat over een week nog eens", verzocht hij. Zij bestelden wat te eten en daarna vroeg Grace; „Charles, wie is Baron de Brest?" „Een schavuit", antwoordde hij. „Waar om?" Zij kpek even om zich heen. Zij zaten aan een tafel in een hoek en niemand kon hen horen. „Omdat ik er zeker van ben, dat ik hem al eens in Leeds gezien heb", zei zij. „En hij lijkt precies op die jongeman, die gis terenavond op het perron met vader stond te praten". „Hij is dezelfde", gaf Dutley laconiek toe. „Laten we onze lunch niet bederven met over hem te praten". Om half tien de volgende morgen stapte De Brest uit zijn wagen en belde aan bij het huis van de heer Bessiter in Grosve- nor Street. „Als juffrouw Bessiter reeds beneden is, zou ik het op prijs stellen haar even le kunnen spreken", zei hij tegen de bedien de, die hem opendeed. Hij werd in de eetkamer gelaten, waar de heer Bessiter en Ronnie juist gereed stonden om te vertrekken en Lucille ga pend in een gemakkelijke stoel zat met een ochtendblad in de hand en een kop thee naast zich. Zij keek haar bezoeker met openhartige verbazing aan. „Ben je de gehele nacht op geweest?" vroeg zij. „In Brussel", verklaarde de jonge ban kier plechtig, „ben ik reeds voor acht uur op mijn kantooor". „Wil je mee ontbijten?", nodigde Ron nie uit. „Dankje", antwoordde de ander. „Ik kan wel vroeg opstaan, maar ik kan niet vroeg eten. Ik kwam hier met een nieuw tje, dat naar ik meende juffrouw Lucille wel zou interesseren". Lucille keek van haar krant op. „En dat is?", vroeg zij achteloos. „Uitsluitend uit een gevoel van vriend schap ging ik vanmorgen even naar zijn huis, om eens met mijnheer Dutley te spreken", ging De Brest voort. „Ik had hem een voorstel te doen, dat van groot voordeel voor hem zou kunnen zijn. Zijn huis zag er uit of het gedeeltelijk leeg ge haald was. Ik werd door een neger open gedaan. Hij deelde mij mede, dat mijnheer Dutley en zijn bediende weer op een expe ditie uit waren". „Net iets voor hem!" mompelde Ronnie. Lucille legde haar krant neer. „En waar zou die expeditie plaats heb ben?", vroeg zij. „Dat wist die neger ook niet. Het enige, waar hij zeker van was, was dit, dat het niet in Abessinië was, want dan zou hij meegegaan zijn". Ronnie wendde zich tot zijn zuster. „Jij hebt gisteren met Charles gespro ken, terwijl ik aan het telefoneren was. Heeft hij er iets over gezegd, dat hij van plan was onfi weg te gaan?" „Alleen maar heel vaag. Ik geloof, dat lijj zei, dat Londen toch niet de rechte plaats voor hem was, of zo iets". „Het is wel een gemakkelijke manier om je van moeilijkheden af te maken", hoonde De Brest. „Kijk eens hier," protesteerde Lucille, terwijl zij rechtop ging zitten, „jullie hebt gemakkelijk schelden op die arme Char les. Denk er aan, dat hij nooit gepreten deerd heeft iets met de zaak te maken te hebben. In een commerciële crisis als deze staat hij er volkomen buiten. Hij is in de ADVERTENTIE RADIO Huurkoop en inruil 3. G. Kaasenbrood, El. techn. bureau Grote Houtstraat 131 hoek Cornelissteeg oorlog in ieder geval niet weggelopen, wel?" Er heerste een ogenblik stilte. De Brest had een kleur gekregen. „Ik mag er op wijzen," zei hij stijfjes, „dat ik eerst onlangs tot Engelsman gena turaliseerd ben." „Ik critiseer niet," verzekerde Lucille hem, „maar ik vind het allemaal een beetje onbillijk tegenover die arme Charles. Hij kan hier geen goed doen. Dit alles moet hem vervelen en verontrusten. Waarom zou hij er niet tussenuit trekken, als hij dat wil? Vader is boos op hem en heeft hem practisch gesproken het huis ontzegd. Ron nie is woedend op hem, omdat hij hem het kleine beetje, dat hij van de zaak weet, niet vertellen wil. En ik veronderstel, dat ik tot op zekere hoogte ook boos op hem ben. Waarom zou hij dan niet het enige gaan doen, waar hij plezier in heeft?" „Persoonlijk," verklaarde De Brest, juich ik zijn vertrek toe. Als hij hier ge bleven was, zou ik getracht hebben, hem een dienst te bewijzen. Nu hij weg is. och, wat hindert dat? Dat is alleen maar zijn eigen nadeel. Het geeft mij des te meer zelfvertrouwen om juffrouw Lucille te vragen of zij vanavond met mij wil gaan eten en daarna naar een theater. Laten wij zeggen om half acht". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6