Haarlems Dagblad bij Peking beschuldigt de V.S. van aggressie tegen China Misverstand Noord-Koreanen zetten opmars voort en nemen Pyongtaek in Felle obstructie der socialisten begin van het „Koningsdebat" 64e Jaargang No. 19594 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 7 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie cn Oprcftjtc Uaatlcmartje tfoutant (Kitno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom JOHN HAIRE, lid van het Lagerhuis, zal eerstdaags tot de Britse premier Attlee de vraag richten of hij thans de oprichting wil overwegen van een ministerie voor sport en lichamelijke opvoeding De toe lichting van de vraag houdt in „dat dit zou moeten geschieden teneinde de training in georganiseerde spelen te bevorderen en aan te moedigen en ons (dus het Britse) nationale, prestige in het buitenland te bevorderen." Daarbij wordt de aandacht gevestigd op Groot-Brittannië's recent falen bij internationale sportgebeurtenis sen. In de laatste twee weken hebben de Engelse cricketers een Testmatch tegen West-Indië verloren (nadat zij de eerste hadden gewonnen). Zij hebben meegedaan aan Voetbalwedstrijden om de „World Cup" te Rio de Janeiro en niet eens de semi final bereikt, omdat zij achtereenvolgens door Amerika en Spanje werden geklopt. Te Wimbledon zijn zij ver overvleugeld door buitenlandse tennissex's (en tennis sters) hetgeen overigens al sinds jaren ge bruikelijk is. Aan deze opsomming kan dan nog toegevoegd worden dat op de ver maarde roeiwedstrijden te Henley van morgen de acht van Leander door de Nederlandse acht (van Njord) geklopt is, zodat de finale van de Grand Challenge Cup uitgevochten zal worden door Neder landers en Amerikanen (de acht van Harvard University). Het wil mij voorkomen dat John I-Iaire M.P. (die laatste twee letters betekenen Member of Parliament, d.w.z. parlements lid) er met zijn motivering naast is. Mis schien bestaan in Engeland ook andere redenen om een ministerie van sport en lichamelijke opvoeding op te richten. In het algemeen lijkt'het mij een overdreven opzet. Maar de door J. Haire aangevoerde argumenten acht ik in elk geval mis. De roem, die de Britten (en onder hen vooral de Engelsen) op sportgebied genieten is niet ontstaan door het behalen van over winningen op buitenlanders. Zij wordt dus ook niet geschaad door het verliezen van matches tegen buitenlanders. De oor zaken van die roem zijn, dat Engeland de uitvinding van verscheidene sportspelen op zijn naam heeft, dat het andere heeft verbeterd en dat het de grote gedachte heeft gehad en uitgevoerd, sport als een middel tot karakter-vorming van de jeugd met succes te bezigen. Het heeft in de ont wikkeling van de sport niet de lichamelijke opvoeding maar de ontwikkeling van ka- rakter-eigenschappen vooropgesteld. Daar mee heeft het grote dingen bereikt. Het vooropstellen van de fair play-gedachte en het streven om van jongens zowel goede overwinnaars als goede verliezers te ma ken (het eerste blijkt voor sommigen even moeilijk als het laatste te zijn), het voor schrift dat men niet alleen naar de letter maar ook en vooral naar de geest van de spelregels moet handelen, de overtuiging dat zuivere sportiviteit, gepaard natuurlijk aan de grootste inspanning, van hoger waarde is dan het behalen aan de over winning. dat alles heeft zich sterk doen gelden. Het heeft geen zin te overdrijven, Ookwie dat ten aanzien van een geheel volk doet vervalt immer in holle phra- sen en onjuiste algemeenheden. Laat ons dus zeggen: dit stelsel van karaktervor ming door de sport heeft, aanvankelijk vooral op de kostscholen maar later ook op veel breder terrein, op een groot aantal jonge mensen in Engeland een zo goede invloed gehad, dat zij zich tevens in hun latere leven, dus daarbij in hun maatschap pelijke taak, door die beginselen hebben doen leiden. Om een voorbeeld te noemen: de goede naam die de Engelsen zich in het zakenleven verworven hebben is er onge twijfeld in belangrijke mate door be- invloed. Het sterk vooropstellen van de karakter- vormende waarde van de sport heeft evenwel op den duur zijn invloed op de resultaten van wedstrijden tegen buiten landers doen gelden. Toen de Engelsen andere volken in de sportspelen waren voorgegaan en die hen gingen navolgen wonnen zij, door meer ervaring en dus meer spelkennis, aanvankelijk alle ontmoe tingen. De anderen probeerden die achter stand in te halen. Dat lukte. Nog behielden de Engelsen in sommige takken van sport een zekere voorsprong, omdat zij de eersten waren die daarin het professionalisme toepasten. In de amateur-sport moesten zij evenwel veel nedexdagen slikken, omdat het buitenland met meer toewijding ging trai nen dan zij. De Engelsen hadden er dat niet voor over. En toen het buitenland op het gebied van voetbal en golf (dat is geen Engelse, maar een Schotse uitvinding) beroepsspelers tegenover de hunne ging stellen verdween ook in die takken van sport hun overwicht. Want al vinden John Haire M.P. en een aantal andere Engelsen het winnen geweldig belangrijk, al winden sommige sportjournalisten er zich over op, dit is niet de geest die in de Engelse sport- opvattingen overheerst. Men gelooft niet dat het nationale prestige bij het winnen van wedstrijden gemoeid is. Daar heeft men (in ieder land) gelijk in. Het winnen is prettig en stemt tot voldoe ning. Terecht, als men er hard zijn best voor gedaan heeft. Er kunnen zich overi gens nederlagen voordoen die eervoller zijn dan overwinningen. En het nationaal pres tige wordt niet door nederlagen in de sport gedeerd. Als men winnen als hoofddoel gaat stellen verloochent men haar hoog ste waarde. Sport is geen zaak van natio nale politiek. Zij wordt onwaar en vals als men haar op zulk een voetstuk gaat stellen. Ik geloof niet dat John Haire M.P. met zijn voorstel succes zal hebben. Ik geloof zeker niet dat. zijn motieven een meerder heid in het Lagerhuis zullen vinden. Ge beurde dat wel, dan zou Engelands sport roem wèl geschaad worden en een wer kelijke nederlaag lijden. Het zou het einde betekenen van. die kostbare overtuiging: dat men bij de sport moet kunnen blijven lachen. PRINS BERNHARD IN ENGELAND Op uitnodiging van de chef van de Engelse luchtmachtstaf is Prins Bernhard voor een tweedaags bezoek naar Engeland vertrokken. De Prins zal de Farnborough demonstraties van de Engelse luchtmacht bijwonen. De gewezen corpschef van de gemeente politie te Bussum, E. J. W., houdt 14 jaar gevangenisstraf, hem opgelegd door het Bij zonder Hof te Amsterdam. Hij was ervan bechuldigd enkble personen verraden en Joodse landgenoten gearresteerd te hebben. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van W. verworpen. Truman en MacArthur zien echter geen reden tot pessimisme (Reuter). Hoewel de Noord-Koreaanse infanterie achter haar tanks bleef oprukken en een derde doorbraak haar in Pyongtaek bracht, hebben zowel president Truman als generaal MacArthur verklaard dat er geen reden is tot pessimisme. Truman zei dat alles uiteindelijk goed zou gaan en MacArthur vertelde dat de toestand op Zuid-Korea in geen enkel opzicht als ernstig kan worden beschouwd. Inmiddels hebben de Noord- Koreaanse troepen hun stootkracht duidelijk gedemonstreerd. Na de eerste grote doorbraak volgde een tweede, die de Noord-Koreanen weer 25 km Zuidelijker van Soewon bracht en een derde stoot van twaalf tot zestien kilometer gaf hen Pyongtaek in handen. Tot overmaat van ramp werd een bevel van een Amerikaanse commandant verkeerd uitgelegd en lieten Amerikaanse troepen het nog 20 km Zuidelijker gelegen Tsjonan in de steek. Het is echter niet bekend of de Noordelijken daar tijdig van hebben kunnen profiteren. Ook gisteren beletten slagregens de Amerikaanse vlieg tuigen weer om hun troepen de steun te geven die zij zo bitter nodig hadden. Uit de verklaring van MacArthur leidt men echter af, dat de Noord-Koreanen tot nu toe slechts met de Amerikaanse voorhoede te maken hebben gehad, die de hoofdstrijd macht gelegenheid en tijd moest geven om de sterke Koem-linie te betrekken. De rest van het front is inmiddels vrijwel stationair gebleven. De Amerikanen stelden 30 tanks buiten gevecht, dat is meer dan de helft van het aantal dat de Noord-Koreanen in de Soewon-sector ingezet hadden. De Amerikaanse troepen op het bezwijkende deel van het front kregen voortdurend versterkingen. Moreel en machine-pistolen De verwarring op het gevechtstoneel werd gisteren nog verhoogd toen de Noord- Koreanen op Mustangs lijkende jagers met Zuid-Koreaanse kentekenen gingen ge bruiken. Een Amerikaans? sergeant ver telde nog dat de verwarring tussen de uniformen der strijdende troepen zo groot was, dat „je niet wist op wie je moest schieten". De' communistische opmars die gisteren voortging, werd uitgevoerd door de eerste, de tweede en de derde Noord-Koreaanse divisie. Deze troepen beschikten over een verbluffend hoog strijdmoreel. Zij hebben machine-pistolen, die een grotere vuur- snelheid hebben dan de Amerikaanse automatische karabijnen. Noord-Koreanen die hun in brand geschoten tanks met brandende kleren verlieten, weigerden zelfs toen om zich over te geven. De Noord- Koreanen hebben thans ongeveer een derde deel van Zuid-Korea in hun bezit. Zij heb ben vijftien divisies in de frontlijn en 150 tanks. Het frontgedeeltè tussen Koengam- jon en de havenstad Toktsjonni aan de Oostkust werd gisteren niet gewijzigd. De plaatsen Koemgamijon, Tsjetsjon, Ha- dongkjon, Poengmijon en Tokstjonni zou den zich nog steeds in Amerikaanse han den bevinden. Generaal Stratemeyer, de bevelhebber van de Amerikaanse en de Australische luchtstrijdkrachten, heeft meegedeeld dat zijn toestellen in de eerste tien dagen van hun actie 1100 vluchten hebben uitgevoerd. Zij vernietigden 156 trucks en 11 locomo tieven en bombardeerden de vliegvelden Kimpo en Kompo onklaar. Gisteren ver nietigden straaljagers met hun raketten nog acht Noord-Koreaanse tanks. Bij de totale actie verloren zowel de Noord-Ko reanen als de 'Amerikanen tot nu toe 22 toestellen. Het 27.000 ton metende vliegdekschip Philippine Sea is gisteren met zijn escorte naar de Japanse wateren vertrokken. Ook het vliegdekschip Bataan is onderweg. Het smaldeel van de Philippine Sea omvat twee kruisers en negen torpedojagers. President Truman heeft gisteren weer met zijn voor naamste adviseurs in diplomatieke en mi litaire aangelegenheden geconfereerd. De conferentie was officieel een vergadering van de nationale veiligheidsraad en zij werd voorts bijgewoond door stafchef Omar Bradley, de chef van de geheime dienst Roscoe Hillenkoetter en de minister van Financiën John Snyder. Naar aanlei ding van deze conferentie vraagt men zich De Franse crisis Mollet plotseling veel optimistischer „Ik ben al voor tachtig procent geslaagd" Washington af, of er mogelijk een nieuwe militaire stap om MacArthur te steunen ophanden is. Hoewel Truman eer der op de. dag uitdrukkelijk verklaard had, dat hij nog geen reservisten op zou roepen, zou MacArthur nog steeds meer verster kingen nodig hebben. Ook acht men het waarschijnlijk dat gisteren onder ogen is gezien welke maatregelen getroffen moe ten worden, voor het geval dat de Sovjet- Unie of China Noord-Korea openlijk of in het geheim zouden gaan steunen. Volgens United Press is een Noord- Koreaanse strijdmacht langs de Oostkust opgerukt tot Pohang op ruim honderd kilometer van Poesan, de enige behoorlijke ravitailleringshaven die MacArthur ten dienste staat. Ook zou Tsjonan, dat bij ver gissing ontruimd werd, thans in handen van de Noord-Koreanen zijn. Bovendien wordt melding gemaakt van troepen, artil lerie en tanks die ter versterking van de Noord-Koreaanse troepen op weg zijn naar het Zuiden. Volgens dit United Press- bericht lag het communiqué dat het hoofd kwartier van MacArthur vanochtend uit gaf, ver achter bij de werkelijke situatie aan het front. Door het personeel van het ministerie van Oorlog wordt in de zalen van Pulchri Studio in Den Haag een driedaagse fancy-fair gehouden ten behoeve van de gedemobiliseerde militairen uit Indonesië. Deze fancy-fair werd Donderdagavond door de staatssecretaris van Oorlog, mr. W. C. Fockema Andreae geopend, die men hier savien met de chef generale stafgeneraal mr. H. J. Kruis, bij het rad van avontuur ziet. Rumoerige zitting van Belgische parlement Spaak beschuldigt C.V.P.-senator van collaboratie met de Duitsers 1 Reeds bij de aanvang van de vergadering lawaai, dat van socialistische, liberale en jvan de verenigde Belgische Kamer en Se- communistische zijde werd gemaakt, niet 'naat over het voorstel tot opheffing van overstemmen. de wet op het regentschap, is het gister- I Er werden luide allerlei opmerkingen tmiddag tot incidenten gekomen. gemaakt aan het adres van twee senatoren Onmiddellijk nadat Van Cauwelaert de van de CVP, de heren Delwaide en Lee- vergadering had geopend, maakte de socia list Van Remoortel bezwaar tegen de pro cedure, die werd gevolgd. Hij wenste dat, zoals de traditie dit wil, de deken van Kamer en Senaat de vergadering zou pre sideren. Toen voorzitter Van Cauwelaert zijn zienswijze te kennen wilde geven, werd hem dit door uitroepen van alle linkse banken onmogelijk gemaakt. Gedurende meer dan een kwartier trachtte Van Cauwelaert vergeefs aan het woord te komen, doch hij kon het onbeschrijfelijke TWEEDE RONDE? Lake Success vreest Chinese interventie in Korea LAKE SUCCESS (Reuter), Tsjou En Lai, de minister van buitenlandse zaken van het communistische China, heeft in een tele gram aan Trygve Lie de V.S. beschuldigd van het bedrijven van een daad van open lijke aggressie door het binnenvallen van de Chinese territoriale wateren om Taiwan (Formosa). In het telegram wordt Formosa een on scheidbaar deel van het gebied van China genoemd. „Ondanks militaire stappen der Amerikaanse regering ter obstructie is de Chinese bevolking vastbesloten Formosa zonder falen te bevrijden", aldus het telegram. In het telegram wordt verklaard, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 27 Juni, waarbij de UNO-leden verzocht wordt Zuid-Korea te helpen, „de Ameri kaanse gewapende aggressie steunt en een inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van Korea en een schending van de wereldvrede betekent" Communistisch China noemt de resolutie onwettig, omdat zij aangenomen is bij afwezigheid van twee permanente leden. Diplomaten te Lake Success zijn van mening, dat met deze verklaring de tweede ronde van de strijd in Korea is geopend. De meesten geloven, dat de verklaring van Tsjou En Lai een openlijke interventie dreiging in Korea vormt en dat de kloof tussen Oost en West in de UNO hiermee verwijd is. Indien de Chinese communisten openlijk de zijde van Noord-Korea kiezen, zal het toelaten van communistisch China in de UNO nagenoeg onmogelijk zijn en de Sovjet-Unie dientengevolge onherroepelijk uit de UNO blijven, zo meent men. Generaal Tsjoe Teh, opperbevelhebber der Chinese communistische strijdkrachten, heeft de generaals van de opperleiding naar Peldng ontboden voor besprekingen met het oog op de strijd in Korea, aldus meldt een Chinees bericht uit Formosa, dat „Informateur" Guy Mollet. De algemene secretaris der Franse socia listische partij, Guy Mollet, heeft gisteren na een bezoek aan het Elysée, waar hij president Auriol verslag had uitgebracht over zijn besprekingen, verklaard, dat hij, op aandringen van de president, zijn „in formatieve opdracht" nog zal aanhouden. Later op de avond verklaarde Mollet, dat hij „voor 80 procent overeenstemming" heeft gevonden bij de politieke partijen in zijn pogingen tot het vormen van een re gering. Hij geloofde, dat het thans niet meer zo moeilijk zou zijn, een minister president te vinden, doch hij voegde er aan toe dat hij dit niet zelf zou zijn. Nieuw onderzoek gelast in de affaire-Pétain Hij zou Hitlers plan om o.m. Gibraltar te bezetten ver ijdeld hebben De Franse justitie heeft een nieuw on derzoek gelast in de zaak tegen ex-maar schalk Philippe Pétain, de thans 94-jarige leider van de vroegere regering van Vichy, die indertijd tot levenslange eenzame op sluiting werd veroordeeld. Als voornaam ste getuige zal gehoord worden Pétains geheime agent, kolonel René Fonck, die thans heeft verklaard dat Pétain Hitier er 'toe gebracht zou hebben om af te zien van diens plan om met generaal Franco een overeenkomst aan te gaan, die de Duitsers in staat zou stellen zich in het bezit te stellen van 'Gibraltar en Noord-Afrika. Het onderhoud dat Pétain hieromtrent met Hitler had, was in het eerste proces tegen de ex-maarschalk als een bewijs voor diens collaboratie aangevoerd. zich op de geheime dienst der natidnalisten beroept. Kelly bij Gromyko Sir David Kelly, de Engelse ambassadeur te Moskou, die verleden week Donderdag tijdens een onderhoud met Pavlov van de Europese afdeling van het Sovjet-Russische ministerie van buitenlandse zaken (plaats vervanger van de toen afwezige Gromyko) uiting gaf aan de in Engeland levende hoop, dat de Sovjet-Unie haar invloed zal aanwenden ter beëindiging van de oorlog in Korea, heeft gisteren met Gromyko zelf gesproken. Volgens het Sovjet-Russische persbureau Tass heeft Kelly geen voorstel len aan de Sovjet-regering gedaan voor de vreedzame regeling der Koreaanse kwestie en vereiste Kelly's verklaring geen ant woord van de zijde der Sovjet-regering. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt echter vernomen dat de Sovjet-Unie Enge land verzocht heeft zijn jongste verzoek aan de Sovjet-Unie te verduidelijken. De Engelse ministers zullen het rapport van Kelly over het onderhoud zo spoedig mo gelijk bespreken, hoewel voor heden geen kabinetszitting was uitgeschreven. Het rapport van Kelly zal waarschijnlijk ge heim blijven, totdat de ministers in de ge legenheid zijn geweest het nauwkeurig te bestuderen. „De USSR wil geen oorlog en denkt er niet aan iemand aan te vallen", aldus ver klaarde Donderdag de commentator van radio-Moskou. „Wij willen vrede, doch wij vrezen geen bedreigingen en wij zijn bereid de ooi'logsstokers van repliek te dienen" zo voegde hij er aan toe. Engeland blijft afzijdig van het Plan-Schuman Te Londen is Donderdag officieel mede gedeeld, dat Engeland niet aan de Parijse besprekingen over het plan-Schuman zal deelnèmen, noch op die besprekingen com mentaar zal leveren, of in dit stadium zelf enig voorstel zal doen. Men ziet daarin een aanwijzing, dat de Britse werkcommissie na de bestudering van de tekst der jongste Franse voorstellen betreffende een kolen- en slaalpool, daarin niets heeft gevonden, dat de Bi-ilse twijfel met betrekking tot het centrale punt van het plan-Schuman, het boven-nationale gezagsorgaan, heeft kunnen doen verdwijnen. Zaak-Westerling voor oppergerecht De advocaat van Westerling heeft voor de politiei-echter te Singapore verklaard, dat Westerling niet aan Indonesië uitge leverd zou kunnen worden, omdat er geen uitleveringsverdrag tussen Indonesië en Engeland bestaat en de Engelse uitleve ringswet niet van toepassing is op Indo nesië. De politierechter oordeelde, dat de zaak- Westerling buiten de jurisdictie van het politiegerecht viel en gaf de verdediger toestemming om zijn argumenten binnen acht dagen aan het oppergerecht te Singa pore voor te leggen. mans, die respectievelijk burgemeester van Antwerpen en secretaris-generaal van Economische Zaken tijdens de bezetting waren. Tenslotte zag de voorzitter zich genood zaakt de publieke tribunes te ontruimen en de zitting te schorsen. Een uur later vex'schenen de 212 Kamer- leden en 175 Senatoren opnieuw in de zaal, het oudste lid, Cyriel van Overbergh (CVP), nam in de voorzitterszetel plaats. De socialisten bleven obstructie voeren en beklaagden er zich herhaaldelijk over dat zij' de vertalingen in het Frans of Vlaams niet konden volgen, omdat er niet genoeg microfoons waren. Later besteeg Spaak het spreekgestoelte om erop te wijzen dat een groot aantal volksvertegenwoordigers en Senatoren zelfs geen zitplaats hadden en aan de dis cussie staande moesten deelnemen. Hij maakte de regering er een verwijt van de zitting onvoldoende te hebben voorbereid. Spaak legde er de nadruk op dat de socia listische fractie niet wenste dat iemand als de heer Leemans, die tijdens de oorlog heeft gecollaboreerd en pro-Duitse artikelen schreef, deelneemt aan de debatten. De heer Leemans betoogde hierna onder groot tumult van de oppositiebanken, dat het gewraakt? artikel niet van zijn hand was, doch van iemand van het personeel van de Senaat, wiens naam hij niet kan onthullen. Toen het rumoer wat bedaard was toonde de heer Gailly (soc.) een foto, waarop men Senator Leemans zag afgebeeld naast een aantal collaborateurs, die of gefusil- leerd öf voortvluchtig zijn. Dit was opnieuw aanleiding tot een hevig tumult, vooral op de linkse banken. Nadat de rust eindelijk was terugge keerd, werd Van Cauwelaert (CVP) bij naamafroeping tot definitief voorzitter der Verenigde Kamers gekozen. Hij wist 199 stemmen op zich te verenigen, tegenover de socialistische candidaat Soudan 170 stem men. Paul Struye (CVP) werd tot plaats vervangend voorzitter benoemd. Dinsdag zullen Kamer en Senaat op nieuw bijeen komen om een aanvang te maken met de debatten over de opheffing van het regentschap. POST VOOR PASSAGIERS VAN DE „ASTURIAS". - Post voor naar Nederland terugkerende militairen en burgers aan boord van het m.s. „Asturias", welke in de tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk ,op 9 Juli in Nederland ter post worden bezorgd. Het woord is aan L em e sl e Er zijn vele dingen die wij ons oerbeelden te denken omdat wij ze zeggen. Europese betalingsunie nu in kannen en kruiken Nauwere samenwerking tussen V.S. en O.E.E.S.-landen Het Amerikaanse State Department heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten „nieuwe en nauwere be trekkingen met de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking zullen aangaan". De nieuwe reizende ambassadeur van het plan-Marshall, Milton Katz, heeft gis teren voor het eerst als officiële afgevaar digde van de Amerikaanse regering deel genomen aan de bijeenkomst, van de raad der organisatie der ÖEES te Parijs. Deze raad heeft gisteren onder voorzit terschap van minister Stikker volledige overeenstemming bereikt over de nieuwe Europese betalingsovex-eenkomst. Een func tionaris van de OEES verklaarde, dat dit de grootste stap zou zijn in de richting van de vorming van een enkele Europese markt. Naar vernomen werd is op deze bijeen komst, waaraan door de ministers van Fi nanciën van de 18 aangesloten landen werd deelgenomen, duidelijk geworden, dat er geen belangrijke moeilijkheden of reserves meer bestaan. De Britse deelne ming aan het plan was een belangrijke bijdrage tot de Europese economische een heid en voortaan vormden, afgezien van beperkte garanties, de sterlingzöne, de Frankzöne, en het vasteland van Europa een enkele betalingszöne. Sterlinggoederen zullen vrii met Euro pese goederen concurreren. Dit zal de pro ductiviteit steunen en de prijzen doen da len. aldus deze zegsman. Gélin olie naar het Oosten Naar de „New York Times" uit Washing ton verneemt hebben de V. S. alle versche pingen naar het Verre Oosten van olie en andere materialen, die van belang kunnen zijn voor de oorlogvoering, stopgezet, ten einde te vooi-komen, dat deze materialen in handen vallen van de landen, die met Noord-Korea sympathiseren. Volgens het blad hebben de gecombi neerde maatregelen van het departement van Buitenlandse Zaken en van het depar tement van Handel geleid tot een streng embargo, dat betrekking heeft op de Britse haven Hongkong en op de Portugese ha ven Macao. De exporteurs waren nog niet van de maatregel op de hoogte gesteld, omdat de Amerikaanse autoriteiten wach ten op berichten uit Nederland en Enge land over dit onderwerp. Toen het depar tement van Buitenlandse Zaken tot boven genoemde maatregel overging, heeft het informele verzoeken gericht tot de Neder landse en de Britse regering om ook een dergelijk olie-embargo in te stellen. Volgens het blad zou een niet- officiële mededeling zijn ontvangen, dat Engeland en Nederland zouden willen sa menwerken. Prinses van Réthy verwacht een baby Naar „La Libre Belgique" van heden morgen bericht, is de moeder van de prin ses van Réthy, mevrouw Baels, gistermid dag plotseling overleden. Het blad voegt hieraan toe, dat „aange zien de echtgenote van koning Leopold be gin van het volgende jaar een baby ver wacht" zij niet aan het sterfbed van haar moeder is geweest en evenmin de begrafe nis in België zal bijwonen. Walter Baels gearresteerd Naar te Brussel verluidt is Walter Baels, de broer van de Prinses van Réthy, echt genote van Koning Leopold, hedennacht te Bergen gearresteerd. Walter Baels heeft geweigerd zich tijdens de oorlog, toen hij zich in het buitenland bevond, te voegen bij het Belgische bevx-ijdingsleger en werd deswege als deserteur bij verstek tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Walter Baels was de laatste jaren woonachtig in Parijs en Zuid-Frankrijk. Hij zou zich naar België hebben begeven om aanwezig te kunnen zijn bij de begrafenis van zijn moe der, die gistel-middag is overleden. Walter Baels, die 40 jaar oud is, bevindt zich thans in een gevangenis te Brussel. HET WEER AFGEBEELD De zwakke rug van hoge luchtdruk, die gisteren boven ons lancl lag, heeft nu plaats gemaakt voor een opvullende depressie, die langzaam naar het Oosten beweegt. Boven de Britse Eilanden na dert weer een rug van hoge luchtdruk, die echter boven Ierland al weer aan getast vjordt door een tamelijk actieve tweede depressie. Na een tijdelijke weersverbetering, die waarschijnlijk tot Zaterdagmiddag of -avond voortduurt nemen de regenkansen weer toe. Weerbericht VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk overwegend droog weer met tijdelijk enkele opklarin gen, maar later in het Westen van het land weer plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 8 Juli: Zon op 4.29 uur. onder 21.00 uur Maan op 0.08 uur. onder 14.49 uur Hoog en laag water in ÏJmuiden Vrqdag 7 Juli: Hoog water: 9.11 en 21.37 uur. Laag water: 4.39 en 17.01 uur. Zaterdag 8 Juli: Hoog water: 10.06 en 22.32 uur. Laag water: 5.26 en 17.53 uur. DOOCOOOCCOCOOOOOtX.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1