J. TH. KORT Onhoudbare woningtoestanden VACANÏIETIJD BEDBENTIJD LOCOMOTIEF Een ontroerende Giselle van Tamara Toumanova Kort en Bondig Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Vrijdag 7 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 In Haarlem moeten zeker honderd krotten afgebroken worden In de laatste zitting van de Haarlemse gemeenteraad is geklaagd over onhoudbare woningtoestanden. Het ging toen in hel bij zonder over een geval in de Grote Hout straat en een in de Kerkstraat. Jammer genoeg zijn er nog veel meer krotten. Daarvan kregen wij bevestiging, toen wij spraken met de heer W. Hazevoet, de directeur van het Huisvestingsbux-eau. Deze liet er een zijner ambtenaren komen, die in het bijzonder bekend is met de woningtoestanden in de oude binnenstad. Achtereenvolgens hoorden wij noemen: twee zogenaamde „hofjes"' (groepen van kleine huisjes door gezinnen bewoond in het Amsterdamse kwartier) te zamen al een 30 a 35 panelen, verder „huizen" in de Vogelkoopsteeg', Zonnesteeg, Tulpenstraat, Ursulastecg, Burgwal en nog een sex-ie sloppen. Als wij zo werd gezegd het aantal krotten, die afgebroken moeten wox-den, op honderd schatten, zijn wij zeker aan de voorzichtige kant. Die panden zijn reeds lang onbe woonbaar verklaard omdat zij niet meer in bewoonbax-e toestand tg brengen zijn. Het ongeluk is evenwel dat er nog altijd men sen üx zitten, omdat zij geen betere wonin gen hebben. Een deel dezer mensen woont er zonder vei-gunning van het Huisvestings bureau, want het gaat namelijk niet aan, dat een officieel bureau deze krotten nog als woonruimte erkent. Sommige bewoners betalen zelfs geen huur, maar er zijn daar entegen ook gevallen dat de eigenaars der huizen nog geregeld huur weten te innen. Het ene krot is nog slechter dan het andere. Sommige zijn zelfs erg bouwvallig, lekkende daken, kapotte vloeren, verstopte riolering. Enzovooins. Er zijn zelfs huizen waar de bewoners de WC niet kunnen ge bruiken, zodat zij om de paar dagen het vuil moeten wegscheppen Natuurlijk heb ben de ratten in vele krotten vrij spel. Het gaat niet aan de eigenaars dezer on bewoonbaar-verklaarde krotten tot het aanbrengen van verbeteringen te nood zaken, want er is daarin zoveel te doen dat het vele duizenden zou eisen om het pand aan redelijke eisen te laten voldoen. Het enige is zo gauw mogelijk te zorgen dat voor de mensen een betere woonruimte be schikbaar komt en dan meteen het krot te slopen. Anders trekken er weer nieuwe be woners in. Dit is meermalen gebleken. On langs liet een eigenaar van een leeg ge komen krot luiken voor de ramen slaan en ook de deur dicht spijkeren, maar toch kroop er een gezin in dat in Halfweg uit zijn woning was gezet. Het gevolg is dat die nieuwe Haarlemmer nu het Huisves tingsbureau plat loopt om een betere wo ning te krijgen. Het opmerkelijke is dat er gezinnen zijn die een betere woning in een buitenwijk hebben gekregen, maar zich daarin zo wei nig thuis gevoelden, dat zij na enige tijd toch weer een krot in de binnenstad be trokken hebben. Gelukkig is dit aantal a-sociale gevallen ïxiet overwegend. In Spaarndam was enige jaren geleden ook een 'groot aantal krotten, maar het is gelukkig mogelijk gebleken daar verbete ring aan te brengen. In Haax'lem is sinds 1939 vrijwel geen enkel krot afgebroken, zodat het heel be grijpelijk is dat er nu een honderd zijn die zo spoedig mogelijk gesloopt dienen te wor den. Wat de woningnood er niet tussen ge komen dan zouden er al veel meer dan 100 afgebroken zijn. Trouwens in alle grote steden zit men met dit probleem. ADVERTENTIE ANKER HORLOGES Voordelige prijzen, grote voorraad bijzondere modellen, 1 jaar garantie. U koopt bij een vakman 7AGT KLEINE HOUTSTRAAT 105 De aangekondigde verlaging van het schoolgeld Zal voor de Haarlemse ouders een besparing betekenen van 3J4 ton Een week geleden hebben wij medege deeld dat de minister van Financiën ver schillende belastingverlagingen heeft voor gesteld, alsook een halvering van alle schoolgelden. Wij hebben berekend hoeveel besparing aan schoolgeld dit aan de Haarlemse ouders zou brengen. Er wordt hier ter stede on geveer 700.000 aan schoolgeld betaald. Op de gemeentebegroting werden geraamd als opbrengst der schoolgelden over 1950: openbaar lager onderwijs 100.500, open baar middelbaar onderwijs ƒ213.600, open baar nijverheidsonderwijs 5200. Tezamen reeds 319.300. Wat het bijzonder onder wijs betreft zijn alleen de schoolgelden van het bijzonder lager onderwijs in de begroting te vinden, namelijk 175.050. Het is evenwel aan te nemen dat voor de bijzondere scholen voor M.O. en V.H.O. ook 150.000 betaald wordt. De openbare inrichtingen worden namelijk door 1124 leerlingen uit Haarlem bezocht en de bij zondere door 862. Aan de bijzondere nij- vex-heidsscholen zal vermoedelijk door de Haarlemse ouders ook wel 5000 betaald worden. Bij elkaar is dus te begroten dat de Haax-lemse ouders omstreeks 650.000 aan schoolgeld betalen. Halvering van dit be drag zou dus een besparing van 325.000 betekenen. Het kleuteronderwijs valt hier buiten omdat hiervoor geen steun van rijkswege gegeven wordt. ADVERTENTIE RUDGE WH ITWORTH VESTING SIMPLEX NICO VAN SCHAGEN ZONEN GIERSTRAAT 40—43 TELEF. 17768 Agenda voor Haarlem VRIJDAG 7 JULI Gemeentelijk Concertgebouw: Zomercon- cert H.O.V., 8 uur. Rembrandt: „Madame Bovery", 18 j2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Captain Joy", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Dc duivel in de vrouw", 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. City: „Nacht van terreur", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Don Coyote", 14 j„ 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jeugdzonde", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 8 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De krotten zijn natuurlijk bekend op het Huisvestingsbureau. Een zeer groot deel is begx-epen in de 127 onhoudbare en 1318 zeer ux-gente gevallen die bij het bureau zijn ingeschreven. Maar niet alle 127 on- houdbare gevallen hebben betrekking op krotten. Er zijn daaronder ook de gevallen van grote gezinnen die nu in een veel te klein huis zitten, want ook de toestand dat' men naast elkaar op de grond moet slapen, is als onhoudbaar te omschrijven. ADVERTENTIE Laat in de va can tie- periode Uw bedden nazien. Het is in die tijd wat kalmer, waar door U niet zo lang be hoeft te wachten. HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Incasseerder droeg geïnde bedragen niet af De vier-en-veertigjarige incasseerder P. van M. uit Hoofddorp was in de jaren 1947, 1948 en 1949 verzekeringsagent en inde van de verzekerden gelden. Een gedeelte gebruikte hij voor zijn huishouden en in het begin van het jaar was er een tekort van ongeveer f 3.000. Doordat hij van de verzekerden bedragen voor enkele jaren ontving en de incasseerder voor een jaar afdroeg viel het tekort bij de verzekerings maatschappij niet op. In Februari en Maax-t moest de man voor het Provinciaal Water leidingbedrijf Noordholland ruim f 7.000 innen bij bewoners van de Haarlemmer meer. Een bedrag van f 1879.50 was niet inbaar. Van het geïnde bedrag van f 5246.85 loste hij eerst de schuld met de verzeke ringsmaatschappij af. Kort daarop gaf hij aan de politie te Hoofddorp kennis van zijn verduistering en toen had hij nog bijna f 2500 in zijn bezit. Donderdag had de incasseerder zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden wegens verduistering. De officier van justi tie eiste een gevangenisstraf van zes maan den, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. De verdediger mr. H. J. M. Tonino vroeg een straf op te leggen gelijk aan het voorarrest en de man onmiddellijk in vrij heid te stellen. De rechtbank voldeed aan dit verzoek. De uitspraak is bepaald op Donderdag 20 Juli. Vertrek van dr. C. Spoelder als rector van het Gymnasium Binnenkort zal dr. C. Spoelder de vijf- en-zestig jarige leeftijd bereiken en zijn functie van rector van het Gymnasium neerleggen, welke hij meer dan dertig jaar op zulk een voortreffelijke wijze heeft ver vuld, aldus deelt men ons van de zijde van het gemeentebestuur mee. Hoewel dr. Spoelder aanvankelijk voornemens was aan het eind van de lopende cursus te ver trekken, heeft hij zich op verzoek van het gemeentebestuur, dat nog hiet gereed is met de keuze van een opvolger, bereid verklaard voorlopig nog tot 1 Januari in functie te blijven. Weliswaar zal de leerlingenvereniging van het Gymnasium dr. Spoelder reeds morgen, Zaterdag, huldigen wegens zijn aanstaand vertrek, waax-bij ook oud leerlingen welkom zijn, doch het officiële afscheid van het gemeentebestuur, van autoriteiten e.d. zal niet eerder geschieden dan in December. ADVERTENTIE ARTISTIEKE DAMES- EN HEEREN PORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 169 Gr. Houtstraat, Tel. 13473 Burgerlijke stand van Haarlem 6 Juli 1950 ONDERTROUWD: 6 Juli: J. P. D. Piers en S. Boeser. H. Dankelman en A. H. Schraal. GEHUWD: 6 Juli: P. A. Polderman en J, A. C. Crama. P. M. Adriaanse en J. T. van der Plaat. C. Baars en W. C. A. Wijd- oogen. M. van de Water en M. Damiaanse. BEVALLEN van een zoon: 4 Juli: P. J. KlinkenbergDuivenvoorden. 5 Juli: M. M. SepersSchouten. 6 Juli: G. A. Dammers Maandag. BEVALLEN van een dochter: 5 Juli: H. A. OverdijkVan der Kroft. A. C. Hupkens van der EistHoolhorst. OVERLEDEN: 4 Juli: C. H. Jongens— Dreijer, 46 j.p Botermarkt. Holland Festival Gisteravond bracht het „Grand Ballet du Marquis de Cuevas direct de Monte Carlo" wederom (thans in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Den Haag) het enkele dagen geleden uitvoerig door ons besproken „Giselle" ten tonele. Het was een gala-voorstelling, die ook werd bijge woond door Koningin Juliana en waarin de vermaarde Tamara Toumanova de titel rol vertolkte. Deze danseres, van wie men bij deze korte beschouwing een fraaie af beelding aantreft, kon haar medewerking verlenen dank zij de toestemming van de Parijse Opera, waaraan zij tegenwoordig als eerste sterdanseres is verbonden. Tou manova (de naam wordt uitgesproken met de klemtoon op de tweede lettergreep) trad in 1932 reeds in ons land op als één van de drie baby-ballerina's in het tweede Ballet Russe de Monte Carlo onder leiding van kolonel W. de Basil, maakte later deel uit van verschillende vooraanstaande groe pen (onder andere met Balanchine, latex- met Massine), werkte geruime tijd in Hol lywood voor de film, doch is thans geluk kig tot haar eerste liefde teruggekeerd. Gelukkig voor ons, want haar te zien dansen betekent voor deze de eerste, voor gene een eindelijk hernieuwde kennisma king met één der laatste vertegenwoor digsters van de roemrijke ballet-traditie, zoals deze door Dxaghilew naar Europa werd overgebracht, al heeft zij dan ook de Keizerlijke Balletschool in Petersburg niet bezocht omdat zij tijdens de revolutie werd geboren en met haar ouders naar China moest vluchten. Daar zag zij Anna Pavlova dansen, met het gevolg dat zij naar Parijs vertrok waar zij haar acade mische opleiding ontving van de grote paedagoge madame Preobrajenska. Mede dank zij haar optreden kwam de romantiek, die wij de vorige keer in „Giselle" misten, volledig tot leven. In het eerste deel kon zij door haar gevoelige mimiek de gehele middelmatige omgeving exx ouderwetse trant doen vergeten, straalde een hartverwarmende vrouwelijke tederheid van haar uit. Maar voortreffelijk ook waren haar ballottés in de opgewekte pas-de-deux. Als de zwevende geestver schijning in het tweede deel verliet deze tederheid haar geen ogenblik, al behoorde zij niettemin duidelijk tot een andere we reld dan die waax-in haar partner zich be woog. Schitterend wax-en haar entrechats, die in de eerste plaats een. emotionele functie hadden. Niet onvermeld mag blij ven dat zij tijdens het applaus na de sterf scène in haar liggende houding volhardde, hetgeen ons te vex-kiezen lijkt boven de meestal gevolgde gewoonte van opstaan en buigen. Maar het zou onredelijk zijn om nu maar zonder meer Toumanova boven Hightower te vex-kiezen. Immers gister avond werd de begeleiding verzorgd door het Concertgebouw-Ox-kest, waardoor de muziek niet alleen haar stemmingwek- kend karakter terug kreeg, doch tevens als hermetisch samenbindende factor fun geerde. Rosella Hightower daarentegen moest als het ware tegen de onnauwkeu righeid van het U.S.O. optornen. Dans technisch gesproken is, naar mij dunkt, laatstgenoemde de meerdere. Noemt men haar verrichtingen in de eerste plaats brillant, die van Toumanova verplichteix tot het gebruik van de term mooi of aan doenlijk. Rosella Hightower is de meest muzikale van de twee, Toumanova drijft vooral op het melodische. De een zou wel eens een nieuw tijdperk voor de dans kun nen inluiden, de andere is misschien de laatste van een voorbije bloeiperiode. André Eglevsky deed in de met vuur gedanste finale een lichte voetblessure op, waardoor de aangekondigde pas-de-deux moest vervallen. Het programma werd be sloten met „Petrouchka" onder directie van Pierre Monteux, waarover wij afzon derlijk verslag zullen uitbrengen. DAVID KONING Vanochtend om vijf uur zijn de driedaagse zeilwedstrijden op de Noordzee begonnen. De start van enkele der ranke boten uit IJmuiden. Wederom reisbeurzen en een toneelprijsvraag De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen stelt voor 1950 wederom reisbeux-zen en reistoelagen beschikbaar voor prozaschrijvers, teneinde hen in de gelegenheid te stellen in het buitenland indrukken op te doen, welke voor hun let terkundig werk van belang kunnen zijn. Gegadigden dienen de Nederlandse natio naliteit te bezitten en op 1 Januari 1950 ten minste 21 doch nog geen 45 jaar oud te zijn. Men kan tot 1 October één novelle van minimaal 10.000 en maximaal 20.000 woorden ter beoordeling inzenden. De grootte van de reisbeurs is 2000 en van de reistoelage 300. De jury zal uit vijf leden bestaan en ten hoogste drie ma nuscripten kunnen voordragen. De minister is bovendien voornemens in 1950 twee opdrachten te verlenen tot het schrijven vaxi een toneelstuk. Men dient, om hiervoor in aanmerking te komen, voor 1 September in zesvoud een inhouds opgave in te sturen, groot twee pagina's machineschrift, anoniem en voorzien van een motto. Aan de auteurs van de vijftien beste inzendingen kan opdracht worden verleend tot het opstellen van een vol ledig uitgewerkt schema en tot het uit werken van een bedrijf van het stuk, te gen vergoeding van een bedrag van 200. Hieruit zullen de twee beste worden ge kozen ter voltooiing in samenwex-king. met een regisseur. Bekende Heemsteedse villa wordt cultureel centrum Naai- wij vernemen zal in de bekende Zwitserse villa „Interlaken" aan de Bron- steeweg in Heemstede de volgende week het hoofdkantoor van N.V. Bovema, de importmaatschappij voor Columbia-gramo- foonplaten en de Heemsteedse gramofoon- platenfabriek worden geopend. De directeur van deze onderneming, de heer G. M. Oord Jr., deelde ons mede, dat niet alleen de verschillende administra tieve afdelingen van de maatschappijen in „Interlaken" zullen worden geconcentreerd doch dat het ook het oxxtvangstcentrum voor de buitenlandse relaties zal worden en dat er huisconcerten zulleix worden ge geven door de aan de onderneming ver bonden artisten. Het gemeentebestuur van Heemstede verleende bij de verwezenlijking van deze plannen veel steun, evenals het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat vooral ook belangstelling heeft voor de tentoonstellingen op muziekgebied voor de scholen, die in het gebouw zullen worden gehouden. Campagne-arbeiders bij de Hero gingen staken Vier-en-veertig arbeiders hebben we gens een meningsverschil over het uitbe taalde loon zonder voorafgaand overleg met de desbetreffende arbeidersorganisa ties het werk bij de N.V. Hero-Conserven- fabrieken te Breda neergelegd. Zij zijn daarop ontslagen. Het betreft hier een groep campagne-arbeiders, die door het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Bosch op verzoek van de N.V. in het conserven- bedi-ijf te werk waren gesteld. De betrok ken arbeiders meenden dat hun te weinig weekloon was uitbetaald, hetgeen door het Gewestelijk Ax-beidsbureau, dat de loon- staten heeft gecontroleerd, wordt ontkend. Nadat de R.K. Fabi-ieksax-beidersbond en de R.K. Tabaksbewerkersbond hadden be middeld, heeft de Hero een 25-tal arbeiders het bedi-ijf teruggenomen. ITALIAANSE STUDIEBEURZEN. De Italiaanse regering stelt voor het studiejaar 19501951 twee beurzen ter be schikking van Nedex-landers voor een tijds duur van S maanden. De beurzen zijn bestémd voor hen, die in 't bezit zijn van een doctoraal, ingenieurs-, semi-arts of daarmede gelijkgesteld diplo ma en die hun studie in Italië wensen voort te zetten. Ook musici en letterkundigen komen in aanmerking. Gegadigden kunnen zich wenden tot dr. F. Bender, ministerie van Onderwijs, Kunsten, en Wetenschap pen, Prinsessegracht 19, 's-Gravenhage. ADVERTENTIE vloeibaar Sruit! ADVERTENTIE T.T.-RACES ORANJEBOOM BIER! ADVERTENTIE M GARAGE BRINKMANN Smedeslraal 22, H»arlem, lel. 11025 BEERPUT HERSTELD. De bewoners van de Badhuisstraat kun nen weer vrijer ademhalen. De ingestorte beerput, waarover wij in ons blad van Dinsdag berichtten, is thans door bemid deling van Openbare Werken, die zich met de verzekeringsmaatschappij heeft ver staan, hersteld. De afdeling van Openbare Werken die dit initiatief alsnog heeft genomen, ver dient daarvoor zeker geen „stank voor dank". De Vereniging Haarlem Zuid-West houdt op Zondag 9 Juli een zwemfeest in het zwem bad aan de Houtvaart. Medewerking ver lenen de Haarlemse Reddingsbrigade en mejuffrouw Floor van de A, D. Z., die een demonstratie schoonspringen zal geven. Wilde staking bij textielbedrijf in Almelo Bij de N.V. Stoomspinnerij „Twente" te Almelo zijn ongeveer tweehonderd arbei ders en ax-beidsters in staking gegaan om dat de directie verandering wilde brengen in de werktijden van de nachtploeg. De directie verklaarde, dat de plannen niet definitief waren en dat zij bereid was tot overleg, mits het werk werd hervat. Het personeel ging weer aan de arbeid, maar legde het werk enige uren later opnieuw neer. Nadat de directie had medegedeeld, dat de werktijd voor de nachtploeg aan zienlijk zou worden verminderd, zijn slechts tien arbeiders aan het werk gegaan. Kunstkring protesteert tegen bekroning van „Vader en zoon" De vereniging „Nederlandse Kunstkring" heeft een protest aan de Haagse gemeente raad gezonden tegen de beslissing inzake de Jacob Max-isprïjs, dat begint met de woorden uit het rapport van de jury te citeren, door de directrice van het Ge meentemuseum bij de uitreiking van de prijs gesproken, luidende: „Volgens de jury was de inzending over het algemeen zeer onbevredigend.In de compositie van de heer P. Ouborg „Vader en zoon" vindt men een grote bedrevenheid. Schijnbaar is het in het onderbewuste ontstaan, doch zonder de fijne intelligentie, die bij de kunstenaar als het ware in het onderbewuste veran kerd is en zonder zijn kundigheid, is het werk niet denkbaar. Hierin is een harmo nisch samengaan tussen gevoel en verstand bereikt." Het protest besluit dan: „Het is wonder lijk naïef te menen, dat men met derge lijke onzin het publiek zand in de ogen zou kunnen strooien. In de bekroning van dit werk kunnen wij niets anders zien, dan een daad van ontkenning der beeldende kunst, welke slechts in staat is, de chaos te bevorderen. Het primitieve moge kinderlijk zijn maar eerlijk, het primitivisme is kin derachtig en niet eerlijk." Minister Mansholt, die deze week tuin bouwbedrijven in Engeland en de „Royal Agriculture Show" in Oxford heeft bezocht, was Woensdagavond de gast van- de koning en de koningin in Buckingham Palace. Consternatie op de Haarlem merweg in Amsterdam In een herstelplaats voor motorfietsen aan de Haarlemmerweg te Amsterdam ont stond Donderdag een brandje, waardoor een acetyleencylinder van een lasapparaat zodanig werd verhit dat ernstig gevaar voor een ontploffing ontstond. Op last van de brandweer en de politie werden de hui zen in de omgeving ontruimd. Intussen was een brandweerman erin geslaagd een touw met een lus om de cylinder te werpen en hem door de tuin en de gang van een be lendend huis op straat te slepen. Daar brak het touw en opnieuw waagde een brandweerman het, een nieuwe lus om de cylinder te leggen. Het apparaat kon toen tot grote opluchting van ixet publiek in de Haarlemmervaart worden getrokken. BINNENLAND In Zaandam is een 65-jarige handels reiziger uit Amsterdam, die zonder op het drukke verkeer te letten, per fiets de druk ke provinciale weg overstak, door een auto aangereden. Hij was op slag dood. In Doornspijk tussen El burg en Nun- speet zijn vele aardappelvelden kaalgevre ten door de Coloradokever. Mr. W. F. G. Jongejan. oud-voorzitter van de Ondernemersraad van Indonesië is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Het is de laatste tjjd herhaaldelijk voor gekomen, dat Nederlandse automobilisten in het door de Russen bezette gebied van Oos tenrijk aangehouden zijn en zelfs werden vastgehouden. Op grond van ontvangen in lichtingen raadt de K.N.A.C. automobilisten dringend aan in het door de Russen bezette Oostenrijkse gebied uitsluitend gebruik te maken van de hoofdwegen: WeencnLinz; WeenenSemmering en WeenenHongaarse grens. Op de Rijswïjkseweg in Den Haag wilden rechercheurs twee jongens aanhouden, die op 3 Juli uit het rijksopvoedingsgesticht te Hoenderlo waren weggelopen. Toen de jon gens zich verzetten en het publiek zich met dc zaak ging bemoeien, loste een der recher cheurs een waarschuwingsschot, waarna de menigte uiteenstoof en de jongens gewillig meegingen. Eind Juli zullen Nederlandse werk gevers 23 invalide ontheemden uit het kamp Eversburg in de Britse zóne van Duitsland in dienst nemen. Het zijn zilversmeden, hor loge- en gereedschapsmakers, leer- en hout bewerkers. Een chemische fabriek in Vught ver vaardigt thans vloeibare plastic, een stro perige vloeistof welke na verdamping van het vex'dunningsmïddel verhardt. De man, die er in Sclieveningen vandoor ging met de auto van een echtpaar, waarmee hij in Warmbond had kennis gemaakt, is in Warmond, waar hij woont, aangehouden. Hij verklaarde de wagen te hebben meegenomen om tijdig op zijn werk te kunnen zijn. De Hagenaar heeft zijn auto nu teruggekregen. De oudste inwoner van Hilversum, de heer G. C. van Leemden, is in de ouderdom van 101 jaar ovei-leden. De universiteit van Princeton in de V.S. heeft het eredoctoraat in de theologie ver leend aan dr. W. A. Visser 't Hooft, secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Met de „Volendam" zijn in ons land 1325 Amerikaanse en Canadese studenten aangekomen, die in de West-Europcse lan den onder 'andere de 'wederopbouw zullen bestuderen. Zij zijn op de Wilhelminakade te Rotterdam door Prins Bernhard begroet. HAARLEM EN OMGEVING Mej. J. Bossen tc Haarlem is bij de te Den Haag gehouden staatsexamens voor mu ziek geslaagd voor het diploma A piano. Dc heer J. Ritter te Overveen is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het examen civiel-ingenieur. De heer A. v. Biemen te Bentveld is aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift: ,,De zedelijke waardering van de arbeid in het industrialisme". De heer A. A. Botter te Haarlem is aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: „Over de aetologie van de strophulus infan tum." De heer M. B. Rost van Tonningen te Aerdenhout is aan de Leidse univérsiteit ge slaagd voor het candidaalsexamen genees kunde. De heren J. Witkamp en W7. Solkamans te Haarlem en B. Steeman te Heemstede zijn geslaagd voor het examen lichamelijke op voeding M. O. Mej. W. A. Maschhaupt te Haarlem is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen ge schiedenis. Na een afwezigheid van bijna drie maanden is dr. J. H. Stelma, predikant der Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal, weer teruggekeerd. Ds. Stelma heeft de Alg, Sy node der Ned. Herv. kerk vertegenwoordigd bij de oprichting van de Raad van Pro testantse kerken in Indonesië. Hij heeft Oost- Java bezocht en is ook naar Makassar ge gaan, in verband met de moeilijkheden der zending op Celebes. Op de gemeente-avond op 13 Juli zal dr. Stelma een en ander van zijn wedervaren vertellen. De volkstuindersvereniging „Ons Bui ten" houdt een lathyrustentoonstelling op Zaterdagavond en Zondag in het clubhuis "op de tuin aan de Zomerweg. By de in Den Haag gehouden Staats examens voor muziek is nxej. M. J. P. van Raalte te Haarlem geslaagd voor het diplo ma solozang A. Voor de kerkbouw in dc stadswijk Haar lem-Noord van de Ned. Herv. gemeente is de toezegging gedaan van een gift van drie duizend gulden. Een 44-jarige plantsoenarbeider, die gisterenmiddag op de berm van de Gerrit Bartholomeuslaan te Haarlem aan de rand van het water gras maaide, kwam met zijn machine op een sterk hellend gedeelte en gleed het water in. Hoewel hij tot zijn mid del in de modder zat wist hij zich op het droge te werken. De maaimachine is even later door een politieman opgevist. Op de hoek van de Gedempte Schalk- burgergracht en de Reitzstraat te Haarlem werd Donderdagmiddag om kwart over drie een 23-jarige motorrijder uit Haarlem aan gereden door een personenauto, aan welke hij geen voorrang had verleend. Hij viel op straat en is met een hersenschudding naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Het echtpaar A. van WonderenDe Blazer wonende te Bennebroek, hoopt op 30 Juli zijn diamanten huwelijksfeest te vieren. Dr. J. C. Brandt Corstius uit Utrecht zal Maandagavond 10 Juli in „Het Huis van Looy", Kleine Houtweg, een voordracht hou den over „Jacobus van Looy te midden dei- schilders en schrijvers van omstreeks 1890". Morgen worden in Assen weer de TT-races verreden. Een overzicht van het parcours. ADVERTENTIE AMSTERDAMS CHE RIJTUIG MIJ. Toonkunst-leerlingen solisten op een extra H.O.V.-concert Op Dinsdag 11 Juli zal de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam een extra con cert geven, waaraan een viertal leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst afdeling Haar lem medewerking zal verlenen, te weten mevrouw B. den OtterSlotboom, sopraan, de fluitist Jan ten Bokkel, alsmede Leen den Huges en Nico Pol, piano. Deze solisten zullen ten gehoi-e brengen: twee aria's uit „Figaro's Hochzeit" van Mozart, Andante voor fluit en orkest, eveneens van Mozart, het Pianoconcert No. 3 van Beethoven en het Pianoconcert van Grieg. Als orkestwer ken staan op het programma de ouvertures „Anacreon" van Cherubini en „Euryanthe" van Carl Maria von Web er. ROKENDE IN SLAAP GEVALLEN De bewoner van een huis in de Lijster straat te Haarlem, die in de afgelopen nacht op bed een sigaret lag te roken, viel bij die bezigheid in slaap met het gevolg dat zijn beddegoed vlam vatte. Zijn huis genoten konden het brandje nog tijdig- blussen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5