u Haarlem weer een week in de ban van bloemen, jeugd en muziek DIVANBEDDEN OPKLAPBEDDEN Van Meeuwen GEERVLIET BESTELDIENST A.B.O. 3IEBET Fris - Keiler Macdonald Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch Verzekering tegen vacantiezorgen! Boekhandel VEKO Zaterdag 8 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 8 „Haarlems Bloei" onthult zijn plannen „Haarlems Bloei" heeft thans, een week voor het begin der Bloemenweek, het pro gramma onthuld, dat het voornemens is van 14 tot en met 23 Juli de Haarlemmers en de bezoekers van de Spaarnestad aan te bieden. Zolang de stichting zich geen ruime financiële basis heeft kunnen verzekeren moet het wel een sober programma zijn, doch datgene wat mogelijk is gebleken ziet er aantrekkelijk en veelbelovend uit. Het programma heeft twee kernen: in de eerste plaats is bijzondere aandacht gewijd aan evenementen die voor de jeugd uit een oogpunt van vacantiebesteding aanlokkelijk zijn, terwijl daarnaast veel aandacht is geschonken aan de muziek. Voorop staat natuurlijk de tentoonstel ling „Be-^theid en Fantasie", die aan de vrije tijdsbesteding van jong en oud is gewijd. Wij hebben onlangs uit- voerig over deze gebeur- Vj 'ortuiRs tenis. die voor een wijde omgeving van belang is, geschreven en volstaan met de herinnering dat de expositie in het Con certgebouw wordt ge houden en op Vrijdag avond 14 Juli wordt ge opend. Een bijzonder geslaagd affiche zal op tal van plaatsen de toeloop naar de Begijnestraat stimurelen. De volgen de dag worden nog twee andere ten- toonsteUingen geopend, waarvan vooral de zomertentoonstelling Poppen en Marionet ten van Harry van Tussenbroek, die tot en met 3 September in het Frans Hals museum wordt gehouden, in ruime kring aandacht verdient. Zij die belang stellen in het werk van de leden van .Kunst zij ons doel" kunnen gedurende de feestweek in het Waagge bouw terecht. Voor de jeugd Wat nu de speciale programmapunten voor de jeugd betreft: op Dinsdagmiddag 18 Juli behoort het Krelagehuis stampvol te zitten met een vrolijke kinderschare, want dan zal daar het bekende kinder circus „Elleboog" uit Amsterdam zijn kunsten laten zien tegen een in deze tijd ongehoord lage toegangsprijs. In de avond uren zal dat vindingrijke groepje een kort programma verzorgen op de exposi tie „Bezigheid en Fantasie". De volgende dag, Woensdag 19 Juli, zullen verscheidene dilettantenvereni- gingen in het Krelagehuis een muziek- en toneeljeugdvoorstelling verzorgen, alweer tegen een uiterst schappelijk entréegeld. Tot de onderdelen voor de jeugd maar voor haar niet alleen behoort ongetwijfeld ook het programma van na tionale en internationale volksdansen, dat Woensdagavond onder leiding van de heer H. van de Wateren op de Groote Markt wordt opgevoerd en dat besloten wordt met een fakkeldans. Op Vrijdagavond 21 Juli wordt dat fleurige schouwspel in Haarlem-Noord 'herhaald. Vermelden wij bij deze categorie ook het optreden van „De Jonge Flierefluiters" op Donderdagavond 20 Juli in het Kre lagehuis. Muziek, muziek! Het muzikale gedeelte van de Bloemen week klinkt als een klok: er zal op de eerste dag de beste. Vrijdagavond dus. een concert zijn door de voortreffelijke Mari nierskapel onder leiding van Gijsbert Nieuwland. Het concert wordt in den Hout gegeven, doch na afloop wordt naar de Grote Markt gemarcheerd, waar een tap toe zal plaats vinden. Zowel op de eerste als op de laatste Zaterdag van het Bloemenfeest zullen tien muziekverenigingen uit alle delen van de stad naar de Grote Markt optrekken en na het volbrengen van deze stertochi on der leiding van de heren J. A. Meng (15 Juli) en Jos de Klerk (22 Juli) gezamen lijk enkele marsen ten gehore brengen. 'Op Maandagavond 17 Juli speelt de Johez-harmonie in den Hout en op Vrij dagavond 22 Juli doet „Harmonie Cres cendo" hetzelfde. Geheel nieuw voor Haarlem zijn de twee concerten die in het Krelagehuis. waar tweeduizend bezoekers een plaats kunnen vinden, zullen worden gegeven. Op Dinsdagavond 13 Juli zullen de Haarlemse Orkestvereniging en de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" tezamen onder leiding van Jack Loory een opera-concert geven met mede werking van de alt Annie Woud, de so praan Erna Spoorenberg een jonge ster aan het Nederlandse vocale firmament en ae bariton Theo Baylé. Drie dagen later speelt de H.O.V. we derom in het Krelagehuis. nu onder lei ding van Marinus Adam en met een pro gramma dat uitsluitend werken van Weense componisten omvat. Medewerking verleent de eveneens uit de Oostenrijkse hoofdstad afkomstige so praan Margit Opawsky, een nachtegaal die uit zevenhonderd gegadigden de eer ste prijs won in een door een gramofoon- platenmaatschappij uitgeschreven con cours. Het is het eerste optreden van Mar git Opawsky in Nederland. Van ae mu zikale attracties dienen voorts nog een beiaardconcert op Donderdagavond, wan neer de klokkenisten A. van Balkom en M. J. Ritter zich op het Bavo-canllon zullen doen horen, en twee concerten in de buitenwijken in Oost en West vermeld worden. Bloemenstoet De feestweek zal natuurlijk, evenals vorige jaren, haar hoogtepunt beleven op de laatste Zaterdag wanneer het Corso ADVERTENTIE f 24.50, f 30.00, f 34.50. f 40.00, f 44.00 f 34.00. f 39.50, f 44.50. f 49.50, f 54.20 Rijksstraatweg 71, Tel. 23809 Speciale inrichting voor het bijvullen en overtrekken van matrassen Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 7 Juli 1950 BEVALLEN van een zoon: 4 Juli, W. M. van der Meij—Vork: 5 Juli, A. O. van Eg- mond—Lijklema; 6 Juli. F. Brunekreef—van Tergouw; M. C. van Horick—van der Lin den: A. Zwarts—Brondsema. BEVALLEN van een dochter: 5 Juli. A. MoeijesSeverijnse; I. H. G. TuntelerDod- dema; 6 Jul:, M. Bouhuis—Meijer; H. J. Her- kesvan Dijk. OVERLEDEN: 6 Juli. W. M. de Koning. 91 j., Kleine Houtweg; J. van ülm—de Leeuw, 73 j.. Palmstraat. door Haarlems straten zal trekken. De heer Dorresteyn was over de deelneming bepaald optimistisch; die zal beter zijn dan verleden jaar. Er zijn niet minder dan vijfduizend gulden aan geldprijzen uitge loofd plus nog dit jaar voor het eerst een zilveren, door de gemeente Haar lem beschikbaar gestelde medaille. In de groep „versierde fietsen" kan de corso-commissie nog wel wat deelnemers gebruiken. Aanmeldingen daartoe kunnen tot 15 Juli bij „Haarlems Bloei" geschie den. Het corso wordt geopend met enkele versierde wagens, waarop een aantal lief tallige jongedames, die om een zo moge lijk nog adorabeler schone zullen worden gegroepeerd, het enthousiasme van de schare langs de route zoals vanouds Zuid-Noord v.v. zullen gaande maken. Van Maandag af zullen spandoeken in Haarlem en Zandvoort stadgenoot en vreemdeling op de climax van de Bloe menweek opmerkzaam maken. Diversen Een Bloemenweek zou niet compleet 2ijn als de Stadskweektuin niet open ging. Dat zal dus ook dit jaar weer het geval zijn. Als extra attractie zal het versierde stadhuis iedere avond behalve wanneer op de Markt gevolksdanst wordt en ook niet op Zondag verlicht en geopend zijn voor belangstellenden. Op Zondag 23 Juli zullen velen naar het Noordersportpark trekken om daar de fascinerende windhondenrennen bij te wo nen. De feestweek is dan eigenlijk al ge ëindigd, want op Zaterdagavond gaat het traditionele slotvuurwerk aan de Delft laan de lucht in. Ter verhoging van de feestvreugde zul len de poffertjeskramen, schiettenten, auto-scooters, draaimolens, Turkse rade ren en alles wat er verder bij een ras echt Lunapark, behoort op het Phoenix- terrein in ruime verscheidenheid zijn te vinden. ADVERTENTIE Ook hoort er weer bij met een modern hoortoestel van Keizersgracht 411 Amsterdam-C Vraagt gratis brochure. In het laatste jaar steeg de werkloosheid Stijgende uitkering aan werklozen en armlastigen te Haarlem In ons nummer van Donderdag deelden wij mede dat het aantal geheel werklozen in Haarlem en omstreken thans 1602 be draagt. Dit is 141 minder dan een maand geleden. Vergelijken wij de cijfers met een jaar geleden dan blijkt het aantal werklozen te zijn toegenomen. Dit blijkt ook uit de uitkeringen die de gemeente Haarlem aan werklozen doet. De volgende aantallen werklozen wer den gesteund: Thans Vorig jaar Overbruggingssteun 216 124 Sociale bijstand398 93 Hulp aan zelfstandigen 8 10 Totaal 622 237 Een stijging dus van 237 op 622. Eind Maart van dit jaar waren er evenwel 792, zodat nu in deze drie maanden gelukkig weer een vermindering is te constateren. Volgens de Armenwet worden thans door Haarlem bovendien gesteund 100 va lide armlastigen en 1317 invalide armlas tigen. Tezamen dus 1417. Daaronder zijn 708 personen die een ouderdomsuitkering volgens de Noodwet krijgen. Ook het geldsbedrag dat de gemeente Haarlem uitkeert gaat naar boven. In de laatste week van Juni 1949 werd uitge keerd aan valide armlastigen f 3.412,94 en aan invalide armlastigen f 15.433.55. Teza men dus f 18.846,49. Over dezelfde week van Juni 1950 waren de bedragen f 2.182.18 en f 18.199,74, dus f 20.381,92. Een verschil dus in deze ene week van f 2.182,18. Zandvoortse beeldhouwer ontwerpt grootse fontein De Zandvoortse beeldhouwer A. de Brouwer, de ontwerper van het verzets- monument voor de badplaats, heeft nu plannen uitgewerkt voor een magistrale fontein, die eventueel in het te herbouwen deel van Zandvoort kan worden geplaatst. De hoofdgedachte wordt uitgebeeld in ae staande figuur van Fortuna, de geluks godin, die haar hoorn des overvloeds uit giet over Zandvoort, zinnebeeldig voorge steld door uit de hoorn stromend water. Om deze figuur worden waterschermen onder verschillende hoeken in het bassin gespoten en beschenen door onzichtbare schijnwerpers met steeds wisselend licht. Via een kleine waterval vloeit het water naar een tweede bassin waarin siervissen zullen zwemmen. Door een pompinstallatie zal steeds hetzelfde water in deze fontein kunnen blijven circuleren. De kleuren- schijven van de schijnwerpers zullen door het stromende water in beweging worden gehouden. Fraaie bloemperken aan beide zijden en rustbanken aan de voorkant zul len het geheel nog vervolmaken. Burgemeester Van Fenema toonde zich over de maquette zeer enthousiast, doch meende dat de hoge kosten enkele vereen voudigingen raadzaam maken. ADVERTENTIE De postbode brengt de huisvrouw een verrassing Eerstdaags kleppert de brievenbus van alle Haarlemse huizen voor een proefpakje Presto, het sensationele nieuwe a[wasmiddel. Deze gratis surprise van de fabrikant bevat ge noeg voor 3 x een normale afwas. Het is de moeite waard met dit prachtige product kennis te maken. De lezeressen zul len merken, dat het de vaat spiegclschoon maakt, terwijl afwaskwast en teil helder blijven. Presto heeft n.l. de eigenschap vet compleet op te lossen. Opmerkelijk is ook, dat het géén zeepsmaak geeft en de handen- zacht houdt. Presto is voor het weken van vuil goed al even ideaal. Vuil goed, in Presto geweekt, laat zich sneller en beter wassen. Uw leve rancier kan U helpen aan een royaal pak Presto voor 27 cent zo'n pak, dat weke lijks gekocht wordt door elke huisvrouw die weet. dat alléén Presto 'n spiegelschone vaat geeft. H. J. L. Klein Schiphorst 75 jaar Vrijdag 14 Juli hoopt de heer H. J. L. Klein Schiphorst, oud-lid van de Haar lemse gemeenteraad, zijn vijf en zeventigste verjaardag te vieren. Van 25 Juli 1923 tot 1 September 1949 heeft hij deel uitgemaakt van de raad. In die periode heeft hij zich doen kennen als een goed raadslid. In het bijzonder wijdde hij zich aan de zaken van Openbare Werken. Dit bracht zijn beroep van aannemer met zich mee. Vele grote bouwwerken zijn door hem uitgevoerd. Belangrijk werk heeft hij in verschillen de colleges en verenigingen verricht. De heer Klein Schiphorst was gedurende een aantal jaren lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, algemeen voorzitter van de R.K. Bond van Bouwvakpatroons, voorzitter van het bedrijfschap voor de bouwbedrijven, regent van het Sint Elisa beths Gasthuis, bestuurslid van de St. Jo zefsvereniging. De heer Klein Schiphorst is ridder in de orde van Oranje Nasau en ridder van de Heilige Gregorius-orde. Op zijn verjaardag zal er des middags van drie tot vijf uur in restaurant Brink- manti gelegenheid zijn hem gelukwensen aan te bieden. Jaarboek vereniging „Haerlem" Dr. C. Spoelder, voorzitter van de ver eniging „Haerlem", deelde dezer dagen op de jaarvergadering mee, dat het jaarboek steeds een bijzondere uitgave is, waarvoor grote belangstelling bestaat. Het jaarboek 1949 is thans verschenen en ongetwijfeld zullen de leden met aandacht de bijdragen lezen. Het boek opent met twee necrologieën over de heer J. L. Taaema, in leven voor zitter van de vereniging ..Haerlem". De heren mr. P. G. van Tienhoven er. P. A. Dykema wijden artikelen aan hem. Ds. P. J. Mackaay schrijft over mr. S. C. van der Wall; mr. W. G. J. Veenhoven over mr. J. Deenik; mr. Th. F. Raedt over de heer W. P. J. Overmeer; de heer J. Kramer over de heer H. Kingma; drs. A. J. van Hou welin gen Rijkhoek over de heer G. A. Luitingh; de heer H. W. M. van Os over de heer W. J. B. van Liemt; de heer P. Leffelaar over Herman Moerkerk; dr. L. C. Kersbergen over dr. A. A. G. Land en drs. D. Hulshoff over ir. H. van den Heuvel Rijnders. Dr. E. .H. Krelage heeft een bijdrage voor het boek geleverd over het Haarlemse Lees gezelschap ,,'t Gaat vast", dat in 1777 werd opgericht. Over dit gezelschap werd tot nu toe geen enkele mededeling bekend ge maakt. Dit acht dr. Krelage nauwelijks verwonderlijk, daar het enige dat nog aan het gezelschap herinnert twee verzen zijn, welke voor de leden gedrukt zijn cn der halve slechts in zeer geringe oplaag ver schenen. Op 15 Juni 1949 was het 125 jaar ge leden, dat de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclasserin; werd opgericht. Naar aanleiding daarvan heeft mr. Th. F. Raedt een artikel geschre ven, waarin hij enkele grepen heeft gedaan uit de geschiedenis van de 125-jarige. Mr. C. W. D. Vrijland doet mededelingen in een artikel over „Duinlust" cn met de kroniek over 1949 wordt het jaarboek be sloten. Penny •serenade Het hongerig rammelen van collectebus sen is voor menige Haarlemmer een bekend geluid geworden, het overstemt bijkans het straatrumoer, het is' schel en onwel luidend in veler oor, voor welk goed doel net ook klinkt. Wat deze inzamelings-geluiden betreft, krijgt de stad de volgende week eens iets anders te horen. Dan komen verschillende bekende Haarlemse muziekverenigingen in allerlei delen van de stad concerteren. Ze zullen op welluidende wijze laten merken dat ze er nog zijn, ondanks hun grote finan ciële tekorten, die noch door gemeentelijke subsidie, noch door donatiegelden van enige betekenis worden gedekt. Toch willen deze verenigingen in het belang van Haarlems feestmuziek uit alle macht de kraaienmars op hun partituren voorkomen. Daarom geven zij de volgende week serenades ten beste. Laten de Haarlemmers er geslaagde penny-serenades van maken. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Th. A. Klinkhamer. Konin ginneweg 69. telefoon 11596; Grijsecis en Van Hees, Lange Veerstraat 19. telef. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 1118S. HEEMSTEDE: Heemstecdse aptotheek, Binnenweg 98, telefoon 28197; Aerdenhout- apotheek. Zandvoortselaan 164, telef. 26772. BLOEMENDAAL: Santpoorter apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Sta tion; Elswout apotheek, Bloemendaalseweg 341. Overveen. Wees verstandig en neem voor Uw stadsvervoer een goede vervoerder BARREVOETESTRAAT 2 - TELEFOON 18428 Na 6 uur 14F* 3155 ADVERTENTIE Stemmingsmuziek duo ANNY VRIJMAN Café-Restaurant STATIONSPLEIN 12 Meer haring op komst De loggers van de Nederlandse haringvloot hebben in de afgelopen nacht bijzonder hoge vangsten aan dek gehaald. De schepen vissen thans verder uit elkaar dan vroeger en dit systeem schijnt resultaat te hebben: de gemiddelde vangst bedroeg vannacht 42 kantjes. ADVERTENTIE JANSWEG 42 TELEFOON 11828 ELECTRISCHE INSTALLATIES BLIKSEMBEVEILIGING ADVERTENTIÈ DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND PROTEST TEGEN VONNISSEN IN TSJECHOSLOWAKIJE De Nederlandse Vereniging van Ex- politieke Gevangenen uit de bezettingstijd heeft het volgende telegram gezonden aan president Gottwald van Tsjechoslowakije: „De Nederlandse Vereniging van Ex- politieke Gevangenen uit de bezettingstijd protesteert krachtig tegen doodvonnissen en vrijheidsstraffen Horakova - Peska e.a., waarvan de meesten onze makkers waren in de concentratiekampen tijdens het Hit- Ierbewind. Dat zij deze beproeving moeten ondergaan onder communistisch bewind, durfden wij in de concentratiekampen niet te veronderstellen". Nabij Arcen kwamen Vrijdagnacht tij dens een hevig onweer twee elkaar passe rende auto's in botsing, doordat een der be stuurders door een felle bliksemstraal ver blind werd. Een der wagens werd geducht gehavend, maar niemand kreeg letsel. Regeringsraad van Suriname dient zijn ontslag in Protest tegen methoden van de Nationale Partij Suriname De regeringsraad van Suriname heeft bij de gouverneur zijn ontslag ingediend. In de ontslagaanvraag wordt medege deeld dat, aangezien 8 van de 13 fractie leden in de staten van de Nationale Partij Suriname uit de partij zijn getreden, en alle zes leden van de regeringsraad even eens als lid van de N.P.S. hebben bedankt, zij verzoeken, dat de gouverneur aan ieder hunner ontslag zal verlenen." In een brief aan het hoofdbestuur van de N.P.S. zeggen de ministers, dat geen maat regelen zijn getroffen om paal en perk te stellen aan de door het hoofdbestuur ge huldigde beginselen, welke beginselen heb ben geleid tot funeste gevolgen. Reeds in April had de landsregering bij het hoofd bestuur geprotesteerd tegen de methode, om tegen leden van de regeringsraad mo ties te laten aannemen door een afdelings- of een algemene vergadering van de N. P. S. De regeringsraad had aangedrongen op middelen tegen een dergelijk optreden van de zijde van het hoofdbestuur cn te kennen gegeven dat bij het nalaten daar van de ministers geen lid van de N.P.S. konden blijven. De motivering van het hoofdbestuur der N.P.S., dat door zijn handelwijze de volks wil tot uiting wordt gebracht, kwalificeert de regering: *aad als in strijd met het Suri naamse staatsrecht. Wanneer de regerings raad of de staten de adviezen of de wils uitingen van politieke partijen zouden moe ten opvolgen, zou, zeggen zij. de rechtsstaat in gevaar komen en de rechtszekerheid en de economische zekerheid van de gemeen schap en particulieren worden bedreigd. In October weer dubbel spoor op de Waalbrug bij Nijmegen De spoorbrug over de Waal bij Nijmegen zal in October weer dubbelsporig zijn. Het aanbrengen van een nieuwe span ning met dubbelspoor zal in October ge schieden. In Januari is met de voorberei dende werkzaamheden begonnen. ADVERTENTIE Premie?Tijdig de boekenlijst bij VEKO brengen. Wij nemen alle vacantiezorgen over en garanderen een perfecte aflevering vóór je vacantie voorbij is. Zijlstraat 96-98, 2e huis' vanaf 't Stadhuis „Captain Joy" (Palace). Dit is het boeiende en vaak ontroerende verhaal van drie mannen aan boord van een walvisvaar der: de kapitein Joy, op wie het gezegde: ruwe bolster, blanke pit, volkomen van toe passing is; de eerste stuurman Lunceford, een ambitieuze jongeman, wiens theorieën over het vangen van walvissen door kapitein Joy met een laatdunkend lachje worden aangehoord, en de kleinzoon van de kapitein, die eigenlijk nog geen man is. maar zich op zijn eerste reis wel als een man gedraagt. Er ontstaan allerlei conflicten tussen deze drie hoofdfiguren, hoofdzakelijk doordat de oude kapitein zich streng houdt aan de scheepswetten en daarbij gevoelsargumenten, zelfs als het om het leven van zijn kleinzoon gaat, opzij zet. Lunceford en de kleine Joy komen daartegen in opstand, maar aan het eind van de lange reis vol avonturen moeten zij hun ongelijk bekennen. Lionel Barrymore is als kapitein Joy de centrale figuur in deze geschiedenis uit het einde der vorige eeuw en zijn prachtige spel stelt dat van vele hedendaagse Ameri kaanse acteurs ver in de schaduw. Zijn tegenspelers zijn Dean Stockwell en Richard Widmark als Lunceford en de kleine Joy. Vooral de laatste ontroert door zijn natuur lijk .spel en laat de vrouwelijke toe schouwers menigmaal een traan wegpinken. Een der hoogtepunten in het verhaal is de botsing van de walvisvaarder met een ijsberg, zo knap verfilmd, dat u de koude rillingen over de rug lopen. S. K. ..Madame Bovary" (Rembrandt). Het is zeker niet gemakkelijk om de subtiele uitleg van Flaubert's roman in beelden voor het witte doek te vertalen en het is nog een extra-handicap, wanneer dat in Hollywood moet geschieden. Het hoeft dan ook aller minst verbazing te wekken, wanneer vast gesteld wordt dat het volvoeren van deze opdracht mislukt is. Want waar Flaubert een plausibele verdediging geeft van de vrouw- die haar man bedriegt, door de verklaring voor haar motieven te zoeken in haar door irreële jeugd-droombeelden scheefgetrokken geestesgesteldheid, produceert deze film niets anders dan het beeld van een sensuele jonge dame, die met een overmatige zin naar luxe behept is en daaraan vrij terecht te gronde gaat. Wanneer men zich althans nauwgezet aan Flaubert's uitwerking van het gegeven had gehouden, dan was er mogelijk wel iets van terechtgekomen. Nu doet de arrogance van de makers, die blijkbaar tewerk gingen volgens het recept „We zullen dat wel eens even op onze manier vertellen" niet verstan dig aan cn dat men het verhaal heeft ingeleid en gesloten met twee lichtelijk lachwekken- Ter gelegenheid van de Sportweek werd gisteravond te Amsterdam een „kellnersrace" gehouden. Na de start op het Thorbeckeplein passeert een aardig groepje dienstertjes de controle op de brug van de Heerengracht. de rechtbank-scènes, geeft volstrekt geen blijk van begrip voor de werkelijke waarde van Flaubert's verdediging in het proces dat tegen hem werd gevoerd, omdat men zijn boek onzedelijk achtte. W. L. B. Avonturen van Don Coyote (Spaarne). Deze Mexicaanse Don Quichote vecht niet met een lans tegen windmolens, maar met zijn revolver tegen een bende bandieten, die probeert de eigenares van een ranch op onbetamelijke manier van haar vee af te helpen. De bendeleider hoopt zodoende in het bezit van de ranch te komen, die juist in het tracé van een geprojecteerde spoor lijn ligt. Hij veronderstelt, dat de spoorweg- maatschaopij er wel veel voor zal willen be ialen. Maar dank zij Don Coyote cn zijn vriend Sancho trekt de bendeleider aan het kortste eind. Een spannende film met veel acne. een tikje romantiek, vrolijke Mexicaanse lied jes en de gebruikelijke vecht- en schiet partijen, alles in technicolor. In het voorprogramma ziet men Dennis O'Keefe als millionnair in nood. S. K. „De duivel in de vrouw" (L u x o r) On danks een zeer goede bezetting met onder andere Joan Fontaine, Herbert Marshall en Patrick Knowless, wordt deze film een vrij grote teleurstelling, hetgeen in de eerste plaats te wijten is aan de vele onwaarschijn lijkheden in dit melodrama van een fatale vrouw, die uit pure berekening haar man vergiftigt en haar minnaar voor de moord laat opdraaien. Met een tikje meer intelli gentie in de détails en wat minder grove spectaculaire effecten had dit althans nog een spannende rolprent kunnen worden. Nu echter vermag het hele geval, onlogisch en doorzichtig als de intrige is, al na een half uur nauwelijks meer te boeien. De hoofdrol vertolkers, uitstekende spelers als zij zijn. oroberen moedig van het drakerige verhaal nog iets te redden en het ligt stellig niet aan hen dat zij daarin niet slagen. De cos- tuums en décors („fin de siècle") zijn prach tig, maar dat is dan ook vrijwel alle goeds wat men van deze film kan zeggen. H. C. „Nacht van terreur" (City) is minder huiveringwekkend, dan de gezwollen aan kondiging doet vermoeden. Het is de knappe verfilming, door Bryan Fox. van een uit braak van twaalf gevangenen uit de staats gevangenis van Canon-city, welke in 1948 de Noord-Amerikaanse staat Colorado in op schudding heeft gebracht. Langs de weg van een interview met de gevangenis-directeur Roy Best, en een rond leiding langs verschillende cellen benadert de toeschouwer enige „prominenten" uit deze gevangenis en zo maakt hij kennis met een complot, dat tot in de perfectie de uitbraak voorbereidt. Diverse families ondergaan daar na de terreur, waarmee de uitbrekers hun geforceerde vrijheid verdedigen totdat zij één voor één weer worden ingerekend. Eén van hen, die over tien jaar gratie zou krij gen. maar niet langer kon wachten, onder scheidt zich van de anderen door de sym pathie van een klein gezin te veroveren met wat men een „zelfopofferende daad" noemt. Door in toom gehouden sentiment en alles zins verantwoorde dramatiek, is deze rol prent zeker het zien waard. Vooraf een rake documentaire van Rank over afbraak en opbouw in Duitsland, spe ciaal betreffende het Ruhrgebied en een grappige tekenfilm. H. B. „Jeugdzonde" (Frans Hals). Van het leven van een jong meisje in een afgelegen streek en haar veelbesproken moeder is een boeiende film gemaakt. Deze moeder probeert haar kind verre te houden van do sfeer waar in zij zelf geleefd heeft en dat is dan ook de reden, dat de aanbidder 'van de jonge dame, welke jongeman ook al geen brand schoon verleden bezit, de moeder als slag boom op zijn amoureuze paden vindt. De moeder onderstelt namelijk, dat de man schuldig is aan de dood van zijn eerste vrouw en zij is bevreesd, dat haar dochter een ongelukkig, zo niet tragisch huwelijksleven tegemoet gaat. Een emotioneel slot met een race per auto besluit de film, de „verkeerde" man vindt zijn einde op de plaats, waar zijn vrouw overleed en het meisje ontmoet eindelijk de man, van wie verwacht wordt, dat hij haar een zonnige toekomst kan bezorgen. Lisabet'n Scott en John Hodiah geven elkaar goed tegenspel in deze knappe kleu renfilm, waarin kwistig gebruik gemaakt wordt van het ruige landschapsschoon van de afgelegen gebieden van Noord-Amerika. A. O. QKort en Bondig J BINNENLAND Op Zaterdag 15 Juli zal Pierre de Gaulle, president van do Parjjse gemeenteraad. Amsterdam bezoeken en zich de volgende dag voor een officieel bezoek naar Den Haag begeven. Pierre de Gaulle is de broer van generaal Charles de Gaullc. - Een 28-jarige vertegenwoordiger van accumulatorenfabriek te Bleskensgraaf heeft bekend een aantal cliënten voor een totaalbedrag van f 10.000 te hebben opge licht. Zijn slachtoffers zocht hij onder ga- ragehouders in Noord-Brabant, Zeeland en een gedeelte van Zuidholland met wie hij nieuwe leveranties besprak cn hun hoge winsten in het vooruitzicht stelde. De ko pers moesten een bepaald bedrag vooruit betalen, doch daarna hoorden ze niets meer. Te Vlissingen heeft men achter het kantoor van de N.V. Koninklijke Maatschap pij De Schelde, in een oude schuilkelder een dichtgemetselde bergplaats ontdekt, die i gevuld was met explosieve stoffen. De stoffen waren verpakt in kisten cn op iedere kist waren etiketten aangebracht, waarop werd aangegeven, waarvoor, in geval van ontruiming van Vlissingen door de Duit sers deze explosieven moesten dienen. Er is een verbetering ingetreden m de I gezondheidstoestand van dr. A. F. Philips. Het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft het plan in Leidsendam een centraal laborato rium te stichten. De onderhandelingen met het gemeentebestuur zijn in een vergevor derd stadium. De P.T.T. stelt zich voor 30.000 vierkante meter grond te kopen. De rechtbank te Assen veroordeelde de 44-jarige Trijntje E. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van 6 jaar met aftrek. Haar was ten laste gelegd dat zij tot tweemaal j toe georobeerd heeft haar man. de haring venter" L. S. D. uit Assen, van wie zij thans gescheiden is, van het leven te beroven door vergift in zim mediciinen te mengen. Uit een pakhuis in Eist (U.) werd dezer dagen een partij uit Australië geim- posteerde wol gestolen. De politie heeft drie inwoners van Ede aangehouden, die bekenden de diefstal te hebben gepleegd I en de wol te hebben verkocht. Van de op brengst, f 14.000, hadden zij nieuw meubi lair aangeschaft. HAARLEM EN OMGEVING Mej. A. M. de Graaf te Heemstede is bij de in Den Haag gehouden staatsexamens voor muziek geslaagd voor het diploma solozang A. De heer P. Fockens te Haarlem slaagde voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Voor het candidaatsexamen vliegtuig- bouwkundig ingenieur zijn geslaagd de heren M. Botman, A. Hacquebord en J. P. Rab te Haarlem. Aan de Rijkstuïnbouwschool te Boskoop werd het diploma met aantekening behaald door F. H. J. Damen te Haarlem en G. H. Lanting te Hillegom. Aan de Leidse universiteit ïs geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde jkvr. C. van Utenhove te Heemstede. Ook Henk van Zon, wiens naam in de lijst van geslaagde voor HBS-B in ons blad van Donderdag was weggevallen, behoort tot deze gelukkigen. Sinds gisteren is de Wilhelminastraat afgesloten voor alle verkeer. De interlocale busdiensten en de doorgaande auto's van Zuid naar Noord en omgekeerd rijden nu over de Leidsevaart. De Bouwexploifgtie „Dc Neethof" te Bloemendaal heeft het leggen van een riole ring en het maken van klinkerwegen in het villapark „de Neethof" te Santpoort (sta tion) bij onderhandse aanbesteding opgedra gen aan de fa. D. R. de Jong te Haarlem voor f28.847. ADVERTENTIE Zeiljachten van IJmuiden naar Den Helder Als inleiding tot de tweedaagse nationale zeilwedstrijden op en rond het Marsdiep hield de Nederlandse vereniging van kust- zeilers Vrijdagmorgen een wedstrijd van IJmuiden naar Nieuwediep. Aan deze zo genaamde „aanbrengraëe" namen 22 jach ten deel, waarvan de „Griffioen" stuurman Willem Steensma, even voor het ingaan van het Marsdiep om onbegrijpelijke rede nen opgaf. De deelnemers waren vol lof over het verloop van de race, die begun stigd werd door uitzonderlijk mooi zeil- weer. Om half zéven werd in IJmuiden gestart met een kalme O.-N.-O. wind en een vlakke zee, die door windkracht drie nauwelijks bewogen werd. Dit alles was er de oorzaak van, dat de race voor de 22 deelnemers een pleziertochtje werd, waar bij het uitsluitend aankwam op het juiste positie kiezen en het voordeel van stroom en wind. Tegen de middag was men echter bevreesd, dat de tocht door het Schulpen- gat en het Marsdiep tegenslagen zou kun nen brengen omdat om 12.40 uur de zee naar eb terugviel, zodat de. jachten met volle tegenstroom te kampen zouden kun nen krijgen. De jachten lagen gelukkig alle in gunstige vaarpositie en om 12.43 be reikte de „Tromp 2" van stuurman ir. A. E. Dudok van Heel als eerste de finish aan het wierhoofd te Den Helder, na een prach tige uitloop op de „Fortuin 2" van stuur man luitenant Ier zee I. T. Casëmir, welk jacht zes minuten later binnenviel. De „Ommelander", stuurman P. S. Verstraten arriveerde als iaatste om 15.04 uur. Na de berekening werden de volgende uitslagen bekend gemaakt: Klasse 1: „De Kortenaer", stuurman J. P. van Eesteren van de watersportvereni ging Schiedam. (4 uur 36 minuten 19 sec.) Klasse 2: De „Trial", stuurman E. G. van der Stadt, van de Nederlandse vereniging van Kustzeilers. (4 uur 12 minuten 42 sec.) waarmee tevens dé hoofdprijs in de kleine klasse werd behaald. Klasse 3: „Beltex 2", stuurman D. A. de Graaf, eveneens van de Nederlandse ver eniging van Kustzeilers. (4 uur 38 min. 6 sec.)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10