Haarlems Dagblad Amerikaanse regering roept nieuwe lichtingen op en <Dprert)tc Uwrlcmsttjc Courant (anno i6$6) Spanning in Korea Amerikaanse voorhoede houdt stand en wacht op grote slag De Europese betalingsunie gaat met ingang van 1 Juli in werking 64e Jaargang No. 19595 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 8 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET NIEUWS uit Korea duidt 'op een grote slag, die aanstaande is. Een grote slag dat wil natuurlijk zeggen: in ver houding tot de kleine legermachten, die zich er bevinden. In aantal zijn de Noorö- Koreanen blijkbaar wel driemaal zo sterk als hun Amerikaanse tegenstanders, die zich na de voorhoede-gevechten, der laat ste dagen nu in de Koem-linie, een rivier stelling in heuvelachtig terrein, hebben verschanst. Beide partijen zijn zwaar be wapend. Aan Amerikaanse zijde nemen nog steeds Zuid-Koreaanse troepen aan de strijd deel. Hun gevechtswaarde staat ken nelijk niet op hetzelfde peil ais die van hun tegenstanders of die van hun Ameri kaanse bondgenoten. Het nieuws heeft bij herhaling gewag gemaakt van de verbittering waarmee de Noord-Koreanen strijden. Als voorbeeld is gegeven dat bemanningen van tanks, nadat zij gedwongen waren die te verlaten doordat de Amerikanen ze in brand hadden geschoten, nog weigerden zich over te geven. Het is duidelijk dat door de Russen de Noord-Koreanen niet alleen goed be wapend maar ook goed getraind zijn. Dit moet veel tijd hebben gevorderd. Men kan zich slechts verwonderen over het feit dat de Amerikanen, nadat zij verleden jaar met hun bezettingstroepen Zuid-Korea hebben verlaten, dat land evenmin instruc teurs als belangrijke bewapening voor zijn defensie hebben gegeven. Dat is wonder lijk niet omdat men toen de huidige Ame rikaanse interventie al kon voorzien want dat deed men niet: er bestonden geen plannen van dien aard maar omdat de kans, dat het Noorden eenmaal een aanval op het Zuiden zou doen, ook tijen toch zeker al groot werd geacht. Inmiddels blijven de vooruitzichten voor de Noord-Koreanen slecht. Zij zullen dat blijven zelfs als zij vandaag of morgen een overwinning op het kleine Amerikaanse leger in de Koem-linie mochten behalen. Want Amerika zal doorgaan met zowel nieuwe troepen als nieuwe vloot- en lucht strijdkrachten aan te voeren. Er zijn nu al vijf Amerikaanse vliegdekschepen, die zwermen oorlogsvliegers over het land kunnen uitzenden. Ook de Engelsen heb ben één of twee dei-gelijke schepen ze worden natuurlijk alle beschermd door een vloot van kruisers en torpedojagers ter plaatse. In dit gewapende conflict tus sen Oost en West zijn de Koreanen, Noor delijken zowel als Zuidelijken, degenen die het gelag zullen moeten betalen. De ge dachten gaan terug naar de enorme ver liezen, die Spanje indertijd in zijn burger oorlog leed. Dit volk van Korea is kleiner en primitiever dan het Spaanse. In Amerika gaat men nu nieuwe lichtin gen oproepen. De Verenigde Staten hebben een leger van ongeveer 1.350.000 man on der de wapenen; uit de lichtingen, die zij nu willen oproepen, zouden zij nog eens 1.300.000 man in opleiding kunnen brengen. Maar of er meteen een zo groot aantal mee gemoeid zal zijn is nog niet bekend. Reser visten zijn nog niet opgeroepen; wel zal men gaarne vrijwilligers-onder-hen in dienst stellen. Dit is nieuws van ernstige betekenis. Het is duidelijk genoeg dat de Amerikanen, indien zij alleen met een klein land als Noord-Korea te maken had den en er vast op konden Tekenen dat hun activiteit zich tot het bestrijden van dit land zou bepalen, geen nieuwe lichtingen in dienst zouden-stellen. Dit alles verhoudt zich immers niet normaal tot een tegen partij, welker leger nooit hoger geschat is dan op 120.000 man en die intussen al belangrijke verliezen moet hebben geleden. De Amerikanen houden dus rekening met uitbreiding van het conflict, hetgeen iets anders is dan de uitingen van hen die beweerd hebben, dat deze Koreaanse oorlog de betekenis zou hebben, een grote oorlog te voorkomen. Een oorlog in Azië, op veel groter schaal dan de huidige, zou er ken nelijk uit kunnen ontstaan. In hoeverre men de uitingen van de Chinese communistische minister van Oor log, die zelfs beweerd heeft dat commu nistisch China de nationalisten op Formosa zal aanvallen, in ernst moet opvatten staat te bezien. Formosa ligt ver van het vaste land en wordt nu door de Amerikaanse vloot beschermd. Van een Chinese oor logsvloot, die daartegen opgewassen zou zijn, is geen sprake. Bedoelt hij dat een Chinese luchtvloot zou kunnen optreden? De spanning in Korea en daarmee in een groot deel van Azië is ongetwijfeld thans groot en toenemend. R. P. Guy Mollet geeft zijn opdracht terug Pleven thans informateur Guy Mollet, algemeen secretaris der Franse socialistische partij, die Dinsdag van president Auriöl een informatieve op dracht ontving voor de vorming van een nieuwe coalitieregering, heeft Auriol Vrij' dagavond meegedeeld, dat hij zijn opdracht teruggeeft, daar de radicale partij gewei- gerd heeft deel te nemen aan een gemeen schappelijke bijeenkomst met de andere partijen van de meerderheid. Hij had de andere parlementsfracties er van op de hoogte gesteld, dat de socialistische partij bereid is aan de komende regering mee te doen op basis van het voorstel tot overeen stemming, dat de socialisten aan de anderen hebben voorgelegd. Auriol heeft René Pleven, minister van defensie ih de vorige regering, bij zich ontboden om hem de informatieve opdracht te geven. Pleven heeft de opdracht aan vaard. Pleven hoopt Auriol vanavond het re sultaat van zijn onderhandelingen met de partijleiders te kunnen meedelen. Indien dit gunstig is, zou hij als kabinetsformateur optreden. Pleven is lid van de Union Démocratique et Socialiste de la Résistance (radicaal ge zind), die 14 afgevaardigden telt in de nationale vergadering. Pleven zal trachten een coalitieregering te vormen met MRP, Socialisten, Radicalen, Radicaalgezinden en enkele gematigden. In de laatste weck van Augustus zal de luchtmachtoefening „Cupola" van de lan den der Westelijke Unie worden gehouden. Het hoofdkwartier van deze oefening zal in Scheveningen worden gevestigd. Leger-, vloot en luchtmacht worden uitgebreid WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse regering heeft het bevel gegeven tot het oproepen van nieuwe lichtingen om de strijdkrachten op rle sterkte te brengen, die voor de oorlog in Korea nodig is. De drie gewapende diensten hebben de be voegdheid gekregen liet tot nog toe vast gestelde maximum van de begroting voor het militair personeel te overschrijden. Deze actie, aanbevolen door de gezamen lijke stafchefs, gesteund door de ministers van Leger, Vloot en Luchtmacht en goed gekeurd door Truman, vormt een eerste stap tot het opvoeren van de kracht dezer drie diensten tot volledige operatie-sterkte voor de strijd in Korea, tot het handhaven en ondersteunen dezer operaties en tot het vervangen van de eenheden, die naar Ko rea gevoerd zullen worden, aldus de be kendmaking. Men zal de recruten selecteren, doch ook vrijwillige aanmeldingen zullen worden aanvaard. Een bepaald getal is niet ge noemd. De laatste opgave van de totale sterkte der gewapende strijdkrachten vermeldt ongeveer 1.370.000 man, te weten leger 593.000, vloot 427.000, luchtmacht 350.000. Het leger zal waarschijnlijk het eerst voordeel hebben van de nieuwe regeling. Na de tweede wereldoorlog is de gevechts sterkte van het leger verminderd tot 11 divisies. Vier hiervan bevinden zich in het Verre Oosten, waarvan weer een deel in Korea is ingezet of zich onderweg bevindt. Volgens Amerikaanse functionarissen staan op grond van de dienstplichtwet 9.790.000 mannen van 19 tot 26 jaar inge schreven. Van hen zouden er 1.440.000 voor onmiddellijke opkomst beschikbaar zijn na keuring. Geld voor H-bom President Truman heeft het Congres voorts verzocht om 300.000.000 dollar ter bespoediging van de ontwikkeling van atoombommen en het verhaasten van de proefnemingen met de waterstofbom. Truman verklaarde, dat het geld zou worden aangewend om de commissie voor atoomenergie in staat te stellen „extra en doelmatiger installaties te bouwen" ter uit voering van zijn instructie van 31 Januari, waarbij het werk aan de waterstofbom werd gelast. De V. S. hebben in geheel Amerika hun geheime atoombominstallaties verspreid om deze in oorlogstijd niet aan een aanval bloot te stellen, aldus wordt meegedeeld in een door een sub-commissie voor de toe wijzingen van de senaat gepubliceerd ver slag van verklaringen van leden der com missie voor de atoomenergie. Op 31- Maart werd dit verspreidingsprogramma voltooid. Inkrimping De Trantsatlantische vluchten van de Amerikaanse militaire luchtvervoersdienst zijn „aanzienlijk beperkt" wegens „andere tijdelijke verplichtingen", zo is Vrijdag te De „Evertsen" op weg naar Korea De Nederlandse torpedobootjager „Evert sen" is Vrijdagmorgen om half vijf (Ned. tijd) uit Soerabaja naar de Koreaanse wa teren vertrokken. IJmuidense schokker vergaan Vrijdagavond om ongeveer 10 uur is het IJmuidense schokkertje IJM 245 „Maria", eigendom van de heer N. C. Kemp, bij strandpaal 52 aan de grond gelopen cn later gezonken. De bemanning, bestaande uit 3 koppen, wist het scheepje kort na de stranding nog even vlot te krijgen, maar de „Maria" maakte al zoveel water, dat zij ongeveer 100 meter uit de kust zonk. De „Maria" heeft een waterverplaatsing van 15 ton en is uitgerust met een 20 pk Kromhout-motortje. Het ongeluk gebeurde tussen Wijk aan Zee en Heemskerk, tijdens een vrij vlakke zee. De schipper-eigenaar begaf zich na de stranding naar IJmuiden om assistentie te halen en keerde met een motorboot terug. Hij wist dus het scheepje vlot te krijgen en de bemanning kon, toen later de situatie critiek werd, worden overgenomen. Op dit moment is nog niet bekend, of er bergingskansen aanwezig zijn. De „Maria" steekt met de masttop boven water uit. Frankfort officieel bekend gemaakt. Een bekendmaking van de luchtmacht luidde, „de vliegtuigen zullen de normale trans atlantische diensten hervatten, wanneer hun huidige missie is voltooid." De vliegtuigen zijn ingericht voor het vervoer "van goederen en militairen. Bulgaarse troepen bij Joegoslavische grens Volgens dagbladen te Saloniki zijn onge wone troepenbewegingen aan de Joegosla- visch-Bulgaarse grens waargenomen. Vol gens persberichten van de Grieks-Joego- slavische grens concentreren zich Bulgaarse troepen, naar verluidt onder bevel van een Rus, generaal Wladimiroff, in het gebied van Sveti-Vratsj-Koestendil en Breznik. Bulgaarse burgers zijn uit dit gebied ge- evacueerd, aldus deze berichten. De Joe goslavische strijdkrachten langs de grens worden versterkt. Sveti-Vratsj, de Zuidelijke punt van de driehoek, ligt ongeveer 20 kilometer van de Griekse grens. Tanks voor de verdedigers zijn in aantocht Vernietigende Amerikaanse luchtaanval len hielden de Noord-Koreaanse vliegtui gen uit de lucht en brachten hun pantser colonnes tot staan terwijl Amerikaanse grondstrijdkrachten rechtsomkeert maakten en tegenaanvallen ondernamen in Noorde lijke richting. Tegen 15.30 uur plaatselijke tijd heroverden zij bijna 16 km van het terrein, dat zij Donderdag prijsgaven. Terwijl de Amerikaanse infanterie het Initiatief weer in handen nam, gonsde het in de lucht van B-26 bommenwerpers, ge wapend met raketten, die de Noord-Ko reaanse tanks in de buurt van Pjongtaek, 65 km ten Zuiden van Seoel, aanvielen. De Amerikaanse legergroep, die Vrijdag 16 km naar het Noorden was opgetrokken, raakte vlak ten Noorden van Tsjoman, 80 kilometer ten Zuiden van Seoel, met Noord- Koreaanse troepen slaags, en is na een heftige schermutseling teruggetrokken. Een woordvoerder van generaal MacArthur heeft gemeld, dat Amerikaanse troepen voortaan door B-26 rakettenbommenwer- pers zullen gesteund worden. Hij zeide verder, dat de situatie „enigs zins verbeterd" was. Hij legde er de na druk op, dat er nog geen grote gevechten tussen de Noord-Koreanen en de Amerika nen waren geweest. Er was een verlichting in de situatie ingetreden nadat geallieerde vliegtuigen een colonne Noorcl-Koi'eaanse tanks en troepen op de hoofdweg tussen Soewon en Tsjonan hadden aangevallen. Deze colonne bestond uit 1000 man troepen en 40 tot 60 tanks. Aan de Oostelijke sector heerste nog zeer weinig activiteit, aldus de woordvoerder. Er hadden zich enkele gevechten van ge ringe omvang voorgedaan tussen Noord- en Zuid-Koreanen. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat Britse eenheden van de zevende vloot bruggen en olietanks ten Noorden van Samtsjok, aan de Noord-Oost- Margarineprijzen vrij Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de opheffing van de maximum verkoopprij zen voor margarine op 9 Juli zal ingaan. De regering zal op de ontwikkeling van de margarineprijs nauwlettend toezien en de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal ingrijpen, indien de vrije prijzenvorming tot een niet ver antwoord geacht prijspeil zou leiden. Binnenkort zullen te Amsterdam schilderijen en antiquiteiten uit de nalatenschap van Han van Meegeren door de makelaars fir ma P. Brand in veiling worden gebracht. Ook het huis zal worden verkocht. Een hoekje van Van Meegeren's werkkamer. Aan de wand Van Meegeren's Meisje met kruiken een repro van de Emmaüsgangers In het midden een' 17de eeüws beeld Maria op de maansikkel". Veiligheidsraad stelt UNO-commando in Troepen op Korea zullen vechten onder blauwe vlag LAKE SUCCESS (Reuter). Frankrijk en Engeland hebben Vrijdagavond bij de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, waarin verzocht wordt om het instellen van een verenigd commando over de strijd krachten der U.N.O.-leden in Korea en om benoeming van een opperbevelhebber door de V.S. De resolutie zegt, dat de Veiligheidsraad de prompte en krachtige steun verwelkomt die regeringen en volken hebben gegeven aan zijn resoluties van 25 en 27 Juni. De Veiligheidsraad constateert, aldus de reso lutie, dat de leden van de U.N.O. steun hebben aangeboden voor de republiek Zuid-Korea en beveelt aan, dat alle leden dergelijke strijdkrachten en andere hulp beschikbaar stellen aan een verenigd com mando onder leiding van de V.S. De Vei ligheidsraad verzoekt de V.S. de bevelheb ber van dergelijke strijdkrachten aan te wijzen en machtigt het verenigd com mando, naar goeddunken gebruik te ma ken van de U.N.O.-vlag bij operaties tegen Het woord is aan Pythagoras: Heb weinig wetten, maar draag zorg dat deze gelijken op de me talen spijkers der noodwendig heid. de Noord-Koreaanse strijdkrachten naast de vlaggen van de deelnemende landen. Met zeven stemmen vóór bij drie ont houdingen (India, Egypte en Joegoslavië) werd de Frans-Engelse resolutie aangeno men. De voorzitter, Arne Sunde, zeide, dat de politiële actie geworden was tot een ge regelde veldslag waarvan de duur niet was vast te stellen. De repbliek Zuid-Korea staat echter niet meer alleen. De verbogen en gebroken verzetslinie krijgt geleidelijk meer vastheid door het uithoudingsver mogen en de moed van Amerikaanse jon gens, die veertien dagen geleden nauwelijks gedroomd hadden, de eersten te zullen zijn die zouden moeten optreden voor de idealen en beginselen van de U.N.O. Met hen be vinden zich ter zee en in de lucht de eer ste contingenten Britse, Australische, Nieuw-Zeelandse en Nederlandse strijd krachten. Zestig procent van goederenverkeer wordt vrijgemaakt kust van Zuid-Korea, hebben gebombar deerd. De Britse schepen werden van de kust af beschoten en beantwoordden het vuur. Een. woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier in Korea verklaarde dat de Noord-Koreanen niet in staat waren hun numerieke overwicht uit te buiten, omdat zij moeite hebben met de bevoorrading hunner troepen. Hij zeide verder dat het uitblijven van berichten over vijandelijke luchtactiviteit een aanwijzing was van het succes, dat de marine-vliegtuigen hebben geboekt met hun aanvallen op doelen in Noord-Korea. De grote slag A.F.P: meldt uit Tokio dat alles er op schijnt te wijzen dat de eerste grote slag tussen de Amerikaanse troepen en de Noord-Koreaanse pantser-colonnes langs de rivier Koem zal plaats hebben. De Amerikanen hebben de laatste hand gelegd aan hun verdedigingsstellingen op de lin keroever. De rivier Koem vormt een soort sikkel waarin Taesjon omsloten ligt. Het uiterste punt van deze sikkel ligt ten Noorden van Taesjon, op ongeveer 120 km ten Zuiden van Seoel en 160 km bezuiden de 38ste 'breedtegraad. Het schijnt dat de Noord-Koreanen drie pantserdivisies hebben ingezet in de wig die zij eergisteren ten Zuiden van Soèwon in de Zuidelijke verdedigingsstellingen hebben gedreven. Deze divisies hebben hun opmars op de weg SoewonTaesjon voort gezet en Donderdagavond Sjonan, op een afstand van 30 km van de rivier Koem, bezet. Volgens te Tokio ontvangen berichten zouden de Amerikanen reeds de bruggen over deze rivier hebben opgeblazen ten einde de Noord-Koreaanse tanks voor deze verdedigingslinie op te houden. Volgens Amerikaanse schattingen zouden de Noord-Koreaanse strijdkrachten onge veer 15 divisies, met een totale getalsterkte van 75.000 a 90.000 man, omvatten. Al die divisies zouden zich op dit ogenblik reeds ten Zuiden van de 38ste breedtegraad be vinden en de Noord-Koreaanse troepen zouden derhalve driemaal zo talrijk zijn als de Amerikanen. Als men evenwel reke ning houdt met de Zuid-Koreaanse troe pen, die op dit ogenblik hergegroepeerd worden, kan men voorspellen, dat de Noord Koreanen niet het voordeel van hun ge talsterkte zullen hebben, dat zij menen. Volgens de jongste berichten zouden de Noord-Koreanen een vierde van de inge zette tanks hebben verloren. Daarentegen hebben de Amerikanen lot nog toe slechts kleine eenheden in de slag geworpen, met als enig doel de vijandelijke opmars te remmen en de hoofdmacht hun ner strijdkrachten in de mogelijkheid te stellen, zich achter een sterke verdedigings linie te verschansen. Naar het schijnt is men thans klaar met- die verschansings- werken. Passagierslijst van de „General C. H, Muir" Op onze kantoren ligt ter inzage de pas sagierslijst van het troepentransportschip „General C. H. Muir", dat op 21 Juni uit Tandjong Priok is vertrokken en op 14 Juli in Rotterdam wordt verwacht. Aan boord bevinden zich ongeveer 700 militairen. Herman van den Eerenbeemt wordt in September gehuldigd Op initiatief van de vereniging „Con certgebouwvrienden" heeft zich een co mité gevormd met de bedoeling in Septem ber de heer Herman van den Eerenbeemt te huldigen ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag (op 27 Juli). Het comité, onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, be oogt als jubileumgeschenk de middelen te versterken van het „Herman van den Eerenbeemtfonds", dat zich ten doel stelt bijstand te verlenen aan jonge, veelbe lovende kunstenaars. PARIJS. (A.F.P.)De raad van de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking, die Donderdag en Vrijdag in Parijs bijeen was onder presidium van minister Stikker, heeft overeenstemming bereikt met betrekking tot de principes van de Europese betalingsunie en heeft een reeks beslissingen over die Unie ge nomen. De raad heeft de werking van de Unie grondig onderzocht, alsmede cje han delspolitiek, welke dient te worden ge voerd door de leden van de Unie. De raad is het verder eens geworden over de bij zondere regelingen, die getroffen zullen worden in de speciale gevallen van de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie en Zwitserland. Hij heeft ook een beslis sing goedgekeurd, volgens welke ten min ste 60 procent van het goederenverkeer dient te worden vrijgemaakt binnen de 14 dagen, die zullen volgen op de onderteke ning van de overeenkomst tot oprichting van de Europese Betalingsunie. Amerika zal een werkfonds van dol lars verschaffen, dat gekoppeld is aan het plan-Marshall. Het doel van de Unie is in West-Europa en de van dat wereld deel afhankelijke gebieden een multi lateraal betalingsstelsel te verzekeren. Alle bilaterale overschotten en nadelige saldi tussen bepaalde aangesloten landen zullen verrekend worden via een clearing- bureau, zodat eik-land tenslotte een netto debet- of credit-positie zal hebben tegen over alle andere landen tezamen. Deze netto-posities zullen worden afgewikkeld door een combinatie van credieten en be talingen in goud. Terugwerkende kracht De tekst van de overeenkomst, die bin nen enkele weken zal worden onderte kend, zal worden opgesteld door finan ciële, economische en juridische deskundi gen. Na de ondertekening krijgt de over eenkomst terugwerkende kracht tot 1 Juli. Met betrekking tot handelsvraagstuk ken,, die verband houden met de beta ken, die verband houden met de beta lingsovereenkomst werd besloten da.t alle bestaande discriminerende maatregelen, die uitsluitend gebaseerd zijn op beta lingsmoeilijkheden als bijvoorbeeld de uitsluiting van België door vele landen komen te vervallen. Alvorens de raad uiteen ging diende de Franse minister, van Financiën, Maurice Petsche, zijn voorstel tot oprichting van een Europese investeringsbank in, die vol gens Petsche een „loods" voor particuliere investering zou zijn. Deze zou rationali satie en specialisatie der productie, reor ganisatie van bestaande industrieën en schepping van nieuwe bedrijvigheid moe ten bestuderen en de gelden daarvoor moeten verschaffen. Op een persconferentie verklaarde mi nister Stikker Vrijdag: „De overeenkomst over de Europese betalingsunie is niet al leen een technische oplossing maar ook een gebeurtenis van zeer groot politiek belang. Op dit ogenblik, nu de wereld zich voor grote internationale moeilijkheden ge plaatst ziet, heeft de eenstemmigheid, waarmede deze overeenkomst tot stand is gekomen, opnieuw doen zien. hoe door de goede wil van achttien landen in een zo ingewikkelde zaak als de betalingsunie een oplossing tot stand kan komen". ©ïse-embargo voor China Het Amerikaanse verzoek aan Nederland en Engeland (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de berichten over een door Amerika onder meer tot de Ne derlandse regering gericht informeel ver zoek om tot een embargo op verscheping naar het Verre Oosten van olie en andere materialen, die voor de oorlogvoering van belang kunnen zijn, over te gaan, kan ik het volgende opmerken. Voorzover het dergelijke verschepingen naar Noord-Korea zou betreffen, spreekt het vanzelf dat te dien opzichte ook Ne derland natuurlijk zich zal gedragen over eenkomstig de verplichtingen voortvloeien de uit ons opvolgen van de resolutie van de Veiligheidsraad van 27 Juni jl. Met andere woorden, van olieverschepingen enz. daarheen is natuurlijk geen sprake. Anders ligt naar het mij voorkomt de aangelegenheid wat China betreft. Ame rika heeft communistisch China niet er kend, hetgeen echter Engeland dat. na melijk een soortgelijk informeel verzoek ontvangen schijnt te hebben eti Neder land wel hebben gedaan. Tussen Neder land en communistisch China bestaan di plomatieke betrekkingen, terwijl commu nistisch China niet gemengd is in de Koreaanse aangelegenheid. Onder deze omstandigheden valt niet goed te zien, dat er voor ons enige verplichting zou bestaan of aanleiding om een embargo te leggen op olieverschepingen e.d. naar China. Iets anders is natuurlijk in hoeverre de particuliere ondernemingen contractueel gebonden zijn op het ogenblik olie aan China te leveren en ook of wij daartoe voldoende olie beschikbaar hebben; dit is echter louter een economische vraag. Het ligt voor de hand dat de Nederlandse re gering, die overigens op het moment dat ik telefoneer nog bezig schijnt te zijn met bestudering van het Amerikaanse infor mele verzoek, daarop evenzeer als dit blijkbaar van Engelse kant is gedaan, zal moeten antwoorden dat er voor ons geen reden bestaat om in dezen het door Ame rika gegeven voorbeeld te volgen. De Aaltense maiiufacluriers zijn voor nemens bij wijze van proefneming dit jaar niet afzonderlijk, doch gezamenlijk een op ruiming te houden in het gebouw De Sociëteit. HET WEER AFGEBEELD Na het voorbijtrekken van de depressie, die gisteren verschillende regen- en on weersbuien bracht, is de luchtdruk nu flink gestegen. Een rug van hoge luchtdruk strekt zich van Frankrijk over de Noordzee tot in het Zeegebied lussen Noorwegen en IJsland uit. In dit gehele gebied is het droog en rustig weer. Ten Westen van Ierland bevindt zich voorts een depressie, die slechts weinig van plaats verandert. Het grote regengebied, dat met deze depressie samenhangt verplaatst zich in ongeveer Noordoostelijke richting, zodat de kans klein is, dat het morgen nog in onze omgeving doordringt. o0nbew0lkt licht bew 9 half bew 9 zwaar 8ew 'geheelbew mist sneeuw regen motregen a hagel 7 buien tt onweer /^TEMPERATUUR IOOS ISOBAAR- 8ELAMGBIJ* centrT" H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT. TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DiT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTPEEP IS EEN WIND- SNELHEID VAM VIJF METER PER SECONDE Weerbericht WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid west en Zuidoost. Hogere tempe raturen. 9 Juli: Zon op 4 30 uur, onder 20.59 uur Maan op 0.20 uur, onder 16-02 uur 10 Juli: Zon op 4.31 uur, onder 20.58 uur Maan op 0.35 uur, onder- 17.16 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 Juli: Hoog water: 10.06 en 22.32 uur. Laag water; 5.26 en 17.53 uur. Zondag 9 Juli: Hoog water: 11.05 en 23.33 uur. Laag water: 6.20 en 18.57 uur. Maandag 10 Juli: Hoog water: 12.12 uur. Laag water: 7.26 en 20.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1