BATAVUS Petroesjka, een gedanste muzikale pantomime Sport in het kort Patty kampioen 1950 van Wimbledon Het kostbare deposito Zaterdag 8 Juli 1950 4 Holland Festival Na „Giselle" en „Les Sylphides" heeft het Grand Ballet de Monte Carlo thans het lijnrechte tegendeel van de romatiek laten zien: e muzikale pantomime „Petroesjka" volgens de één (bij voorbeeld Haskell) niet minder dan de Hamlet van het dans- toneel, volgens de ander (met name Lifar) wegens de sterk picturale inslag een ge vaar voor de zuiverheid van de kunst. Hoe wel het geheel bestaat uit vier slechts korte episodes, doet men er zoveel schijnbaar uiteenlopende maar in wezen samenhan gende indrukken bij op, dat men het zeker meer dan eens moet zien om er de wer king ten volle van te kunnen ondergaan. De plaats der handeling van dit dans drama is het Admiraliteitsplein te Sint Petersburg tijdens de vastenavond-kermis. In het centrum ziet men de tent van de charlatan, op de voorgrond beweegt zich de feestvierende massa. De twee middelste scènes bevatten het verloop der ongeluk kige liefde var. de tot belachelijk leven ge wekte Petroesjka voor zijn buurvrouw de ballerina, die evenwel door de derde be woner van de poppenkast, de Moor, wordt verleid. Plet laatste tafereel voert de toe schouwer terug naar het terrein van de vrolijkheid, waar de Moor tot grote ontstel tenis van de pleziermakende menigte de arme Petroesjka doodsteekt. Op het moment dat de spullebaas, om de gemoederen tot bedaren te brengen, echter aantoont dat het slachtoffer slechts een met zaagsel ge vulde marionet is, verschijnt de geest van Petroesjka op het dak van het theater om triomfantelijk zijn onsterfelijkheid te ver kondigen. Dan valt het doek. Er is echter meer aan de hand dan men in woorden kan navertellen. Petroesjka (de Russische Jan Klaassen, maar beter te vergelijken met Pierrot) symboliseert de lijdende mensheid. De ballerina is zijn Colombine, koket en harteloos. De Moor tenslotte vertegenwoordigt als een soort Harlekijn met zijn bestiale kracht een schitterende vondst is het laten spelen met de reusachtige kokosnoot het zinloos attractieve. Goed beschouwd heeft men hier te doen met een tragisch gegeven: de re bellie tegen het noodlot. Petroesjka weet zich te veel mens om voor een pop te kun nen doorgaan, maar is toch te veel pop om een mens te zijn. Hy is het omgekeerde van de man, die zich dikwijls niet meer aan een marionet voelt, zich van deze fataliteit pijnlijk bewust. Hij ontdekt het mysterie van het leven en de macht van de liefde. Maar al mist hij de middelen om zich te uiten, doordat zijn gebaren niet los komen van hun mechanisch karakter, hij sterft tenslotte voor een hoog beginsel. Deze crie rollen werden vertolkt door Rosella Hightower (de baUerina), Nicolas Orloff (Petroesjka) en Raoul Celada (de Moor), met veel begrip en meesterlijk talent, maar toch niet op het eerste gezicht de diepere betekenis onthullend. Deze beseft men pas veel later, over het geziene peinzende. „Petroesjka" is een schitterend voorbeeld van de samenwerking, die een volstrekt gave vorm opleverde, hoe men daar verder ook over denken moge. tussen drie auteurs: Alexandre Benois als ontwerper van décors en costuums, Igor Strawinsky als compo nist en Michel Fokine als choreograaf. Hierbij moet ook Diaghilew genoemd wor den, die het eerst de mogelijkheden zag en de anderen er toe inspireerde deze te rea liseren. Strawinsky schreef de muziek aan vankelijk als Concertstuk, waarbij hij naar hij in zijn autobiografie meedeelt onweerstaanbaar dacht aan een plotseling geanimeerde pop en waarin de piano zeer bewust een rol moest spelen. Deze is bij de nieuwe orchestratie in 1946, welke thans door het Concertgebouw-Orkest onder lei ding van Pierre Monteux ten gehore werd gebracht, belangrijk meer op de voorgrond geschoven. Voor de volksscènes bij het orgeltje met één schorre pijp parafraseer de hij het bekende liedje „O les frais et les framboises Het nu gebruikte décor, hoe voortreffe lijk ook, miste kennelijk (mede tengevolge van een ontoereikende belichting) veel van de oorspronkelijke luister en de costuums gaven zeker niet de gewenste periode (18301840) weer, al oefende Benois' dochter toezicht op de vervaardiging uit. Maar waarschijnlijk ontbrak toch het mees te aan de behandeling der mensenmenigte, die bij wijze van contrast dient, ofschoon speciaal de hurkdansen van de voedsters en de koetsiers levendig werden uitge voerd. Dit was vooral een kwestie van regie. Men zag wel de rijke kooplieden, de zigeuners, de boerenvrouwen, de dienst meisjes, de carnavalsgangers in hun pot sierlijke vermommingen, doch de echte sfeer ontbrak. Het bleef een rommelige na bootsing, in plaats van een realistisch spel van vrije groepsbewegingen, dat zich wei nig bekommert om de muziek en toch tel kens tot verrassende danstableaux leidt. Daardoor ging ook van de parodie op de romantische schoonheidsidealen veel ver loren. Maar dit alles kon niet wegnemen, dat men zich dankbaar gestemd voelde met dit niet-academische, doch wel klassieke werk te hebben kennis gemaakt. Zondagavond vertolkt Tamara Touma- nova de rol van de ballerina. Men zegt dat zij al haar voorgangsters daarin overtreft. DAVID KONING Décor van de marktscène voor de eerste voorstelling van „Petroesjka" in het Théa- tre du Ch&telet te Parijs in 1911. Het is ontworpen door Alexandre Benois, die ook als de auteur van dit karakterballet kan gelden. In het midden ziet men de tent van de Charlatan met de kamers van Petroesj ka, de Moor en de Ballerina, op de achter grond de torens van Petersburg. Politie-reserve voor Japan Generaal MacArthur heeft Japan ge machtigd een nationale politiereserve van 75.000 man te vormen en het personeel van de maritieme veiligheidsdienst met 8.000 man uit te breiden. Walter Baels vrijgelaten? Volgens nog onbevestigde berichten is Walter Baels, broer van Prinses de Réthy, die Vrijdagavond aan de grens van Frank rijk en België werd gearresteerd en naar een gevangenis te Brussel werd gebracht, vrijgelaten. Stichting Hillegomse Bloembollenbeurs Te Hillegom is opgericht de Stichting Hillegomse Bloembollenbeurs, welke zich ten doel stelt de bouw en exploitatie van een bloembollenbeurs ter plaatse waar thans nog het gebouw Treslong staat, dat zeer binnenkort zal worden afgebroken. Het bestuur der Stichting wordt gevormd door de heren D. van Egmond (voorzitter), T. Lodewijk (secretaris), J. G. Stokman (penningmeester), F. J. v. d. Kolk, A. H. Staats, allen te Hillegom, J. J. Rotteveel te Sassenheim en ir. G. Kirchmann te Wasse- naaiv In de Raad van Toezicht hebben zit ting de heren jhr. mr. dr. A. F. A. H. van Nispen tot Pannerden te Hillegom, B. Heemskerk xe Bennebroek en dr. A. J. Verhage te Rijswijk. KAMERLID VRAAGT MINISTER: Waarom zijn troepenschepen slechts gedeeltelijk bezet? Het Tweede-Kamerlid de heer Meyerink (A.-R.) heeft de minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat in de laatste maanden onderscheidene troepenschepen slechts met een gedeeltelijke bezetting uit Indonesië naar Nederland zijn vertrokken? Is het de legering bekend, dat de berichten hierover grote ontstemming onder de militairen in Indonesië hebben gewekt? Is de regering bereid mede te delen welke oorzaken of overwegingen tot deze onderbezetting heb ben geleid en is zij voorts bereid aan de autoriteiten in Indonesië aanwijzigingen te geven, teneinde een herhaling van een der gelijk onrendabel gebruik van scheeps- ruimte te voorkomen? Schuman-conferentie is in het tweede stadium Er is critiek, maar ook een basis voor overeenkomst De conferentie der zes mogendheden over het plan tot samensmelting van de steen kool- en staalindustrie maakt uitstekend voorgang, aldus heeft de Franse afgevaar digde Jean Monnet verklaard. Over ver schillende clausules van het ontwerpver drag inzake de hoge autoriteit is reeds overeenstemming bereikt. Ook boekte men vooruitgang in de kwestie, waarom Nederland verzocht, na melijk dat de hoge autoriteit op de een of andere wijze verantwoording schuldig zou moeten zijn aan een lichaam, dat niet de parlementen, maar de regeringen vertegen woordigt. Daarentegen meldt onze correspondent in Parijs: In de omgeving van Jean Monnet, de Franse delegatieleider en de geestelijke vader van het Schumanplan, toonde men zich teleurgesteld over de magere resulta ten, die de nadere bestudering van het Franse voorstel in enkele hoofdsteden had opgeleverd. Rome en Bonn hadden hun oorspronkelijke geestdrift behouden, doch over Den Haag, en vooral Brussel, lieten de Fransen zich in tamelijk neerslachtige termen uit. In de bezwaren, die de Benelux-delega- ties tijdens de tweede fase van de confe rentie hadden geformuleerd, meende een Frans deskundige, met wie wij uitvoerig over de actuele stand van zaken spraken, zelfs een duidelijke Engelse ondertoon te moeten beluisteren. „Durven uw regeer ders de sprong zonder Londen uiteindelijk toch niet aan?", zo vroeg hij ons. We hebben ons tot een lid van de Neder landse delegatie gewend om nadere infor maties. De zaak is, zo zei men ons, dat Den Haag inderdaad, toen het voorstel onder de loupe werd gelegd, wat van de Franse voortvarendheid geschrokken is. Zo staan wij, zij het in iets mindere mate dan onze Belgische vrienden, een weinig aarzelend tegenover parlementaire controle op het bovennationale orgaan. En een andere moeilijkheid schuilt, vooral weer voor de Belgen, in de omstandigheid, dat we nog niet goed zien, hoe men de leiding van vrije mijnen, dus in een ongenationaliseerde staat, zo maar op kan leggen om de arbeid te staken, wanneer die particuliere onder nemingen, met Europese ogen bezien, niet rendabel zouden blijken. Er is echter geen reden voor tragische voorspellingen. Dat er bezwaren zouden loskomen op détails, en zelfs op hoofdpun ten, was bij zo'n groots project te ver wachten en eveneens wist men tevoren, dat die critiek zich pas in het tweede sta dium der besprekingen manifesteren kon. Nu staan we voor de taak een compromis te zoeken. Het is echter onze overtuiging, dat die overeenkomst, die gemeenschap pelijke basis, zeker gevonden kan worden, want geen enkele deelnemende partij is nog op zijn aanvankelijke adhaesie terugge komen. In Den Haag wordt een moskee gebouwd De Ahmadiyya Muslim Missie in Neder land heeft aan de Oostduinlaan in Den Haag een terrein gekocht, waarop de eer ste moskee in Nederland zal' verrijzen. De voorbereidende werkzaamheden hier voor werden uitgevoerd onder leiding van Mirza Bashirul Dien Mahmoed Ahmad, het tegenwoordige hoofd van de Ahmadiyya- beweging in de Islam in Pakistan. De bouw van deze moskee in NederTand wordt hoofdzakelijk door de vrouwelijke leden van de Ahmadiyya-gemeenschap bekostigd. Jarig van der Wielen overleden Grondlegger van het volkshogeschoolwerk Vrijdagmiddag is in een ziekenhuis te Leeuwarden overleden de heer Jarig van der Wielen, grondlegger van het Volks hogeschoolwerk in Nederland. Op 24 Januari van dit jaar werd hij zeventig jaar en ongeveer een week geleden werd hij door Prins Bernhard onderschei den met de „Zilveren Anjer" voor zijn grote verdiensten op het gebied der volks ontwikkeling. Dertig jaar geleden was de naam „Allardsoog" een onbekende klank, zelfs Oom Jarig zoals zijn talloze vrienden hem noemden wist niet waar het te vin den was, toen hij, in 1920, in een adverten tie 95 hectare woeste grond in die streek zag aangeboden. Maar Jarig van der Wielen kocht die grond. Hij was toen al een man op middelbare leeftijd, die een bewo gen leven achter de rug had. Aanvankelijk opgeleid voor zendeling zegde hij al spoedig de collegebanken vaarwel en belandde als zuivelbewerker in een coöperatieve zuivel fabriek te Leeuwarden. Daar nam hij zeer actief deel aan het werk van de toen pas opgerichte Landarbeidersbond, maakte bui tenlandse reizen, werkte als cowboy en melkknecht in Amerika en Australië, ex ploiteerde kort voor de eerste wereldoorlog op de Veluwe een conferentieoord, vertrok daarna als boer naar de Verenigde Staten, keerde in 1916 terug, werd secretaris penningmeester van de Landarbeidersbond en koos in 1920 weer een „vrij bestaan". Hij ging zich, naast zijn ontginningsarbeid, wijden aan de opbloei van de streek waar hij woonde. Zijn arbeid groeide uit tot veelomvattend cultureel en maatschappe lijk werk, zo zelfs, dat zijn vrienden voor stelden deze arbeid in groter verband te gaan voortzetten. Dank zij hun medewer king kon in 1931 onder voorzitterschap van Oom Jarig de Vereniging tot Stichting van Volkshogescholen in Nederland worden op gericht. „Allardsoog" werd de eerste volks hogeschool. Zij kwam onder leiding te staan van dr. H. G. W. van der Wielen, een neef van „Oom Jarig". Oom Jarig is blijven wonen op de oude boerderij op het „Drieprovinciënpunt". Hij leefde nog steeds mee met het wel en wee der Nederlandse volkshogescholen, wier aantal inmiddels tot zeven is uitgegroeid. Prijzen van sigaretten met 16 pet omhoog? In de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp inzake de wijziging van de Omzetbelasting ten aanzien van sigaren en sigaretten heeft de minister van Financiën medegedeeld, dat de belastingdruk op duurdere sigaretten met 2.3 procent zal stijgen. De vakgroep Sigarettenindustrie ver klaart, dat ten onrechte uit deze mede deling van de minister de conclusie is ge trokken, dat de prijs dezer sigaretten met ongeveer 2.3 procent omhoog zal gaan. De vakgroep acht deze conclusie onjuist en zegt dat door de gecombineerde werking van Omzetbelasting en accijns deze prijs met ongeveer 16 procent zal stijgen, indien althans de bestaande kortingspercentages zullen worden gehandhaafd. ADVERTENTIE RUW IELEN trotseren de tijd door degelijkheid Deelnemers aan Laura-rit geestdriftig ontvangen Tegen half vijf Vrijdagmiddag heeft de derde Alphense wielervierdaagse zijn eind gevonden in een grootse intocht van alle deelnemers. Te Alphen aan de Rijn bracht een enthousiaste bevolking, die zich in dichte rijen langs de straten had opgesteld de wiel rijders, die 500 km. hadden afgelegd een verdiende hulde. 's Morgens was gestart voor de laatste 116 km., welke over Woubrugge en Zoetermeer naar Rotterdam leidde en vandaar over Gouda naar Bodegraven. Hier verzamelden de deelnemers zich in de middag op het ruime marktplein om gezamenlijk voor het laatst naar Alphen te fietsen. De burgemeester van Alphen, de heer Ed. C. Witschey, heeft later op de middag de groepsmedailles uitgereikt, o.a. aan de poli tiekorpsen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Zaandam, die geen enkele uitvaller hadden alsmede de persoonlijke onderschei dingen aan de buitenlandse deelnemers, die zich voldaan toonden over het verloop van de geslaagde rijwielvierdaagse. Honkbalwedstrijden Zondag worden de volgende wedstrijden gesepeld: eerste klas. 10 uur: SchotenSC Haarlem 2 uur: OVVOBlauw Wit; 2 uur: EDOAjax. Overgangsklas A. 11 uur: ABC DWS. Overgangsklas B, 12 uur: RCH— TYBB; 10 uur: HCK—Sparta; 10 uur: SC Haarlem 2HFC Haarlem; 2.30 uur HHC 2 Celeritas. Tweede klasse A, 10 uur: THB Zandvoortmeeuwen; 12 uur: TYBB 2Laak kwartier: 2 uur: NeptunusHFC Haarlem 2. Tweede klasse B. 10 uur: EDO 2HHC 3; 12 uur: Schoten 2HCK 2. Cricketprogramma Het programma van de Nederlandse Cricketbond voor Zondag luidt: Eerste klasse: HaarlemACC; HBSVRA; HCC II—HCC I; HDVS—Rood en Wit; Quick (N.)Kampong; VOCPW; VW Sparta. Tweede klasse C: CVHWLCC; Rood en Wit II—Quick (H.); VUC—Haarlem II. WANDELTOCHT IN AALSMEER EN OMGEVING. De Noordhollandse Wandel- sportbond houdt Zondag met medewerking van de Aalsmeerse Wandelsport Vereniging wandeltochten in de omgeving van Aalsmeer. De start is bij gebouw „De Oude Veiling", Marktstraat te Aalsmeer. Deelnemers aan de 50 km. starten om negen uur; die der 40 km. half tien en die der 15 en 25 km. be ginnen van tien uur af hun wandeling. DRIEKAMP VAN AURORA. Zondag houdt de korfbalclub „Aurora" op haar ter rein aan de Vergierdeweg een driekamp, waaraan deelnemen Roda uit Westzaan, K. C. N. uit Amsterdam en Aurora. Op 15 en 16 Juli worden op het vlieg veld bij Hilversum vliegfeesten gehouden, waaraan o.a. de Franse stuntvlieger Marcel Doret en een formatie „Shooting Star" straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht zullen deelnemen. In de finale van het heren-enkelspel te Wimbledon heeft de Amerikaan Budge Patty met 6—1, 8—10, 6—2, 63 gewonnen van de Australiër Sedgman. Patty speelde met zeer veel zelfvertrouwen en volledige controle over zijn slagen, waar door de nerveuze Sedgman, die ontelbare fouten maakte, in de eerste set een gemak kelijke prooi werd van de goed geplaatste drop-shots van Patty. Daar waren ze weer goed afgekomen. En even later was ook de bui over; de regen wolken dreven weg en het vriendelijke zonnetje brak weer door. Ze hoefden dus niet langer beneden te blijven om te schuilen. Het bootje zette weer lustig z'n tocht voort. Rick zat aan 't roer en Bunkie soesde wat, terwijl hij over de golfjes keek. Maar opeens werd hun aandacht getrokken door een eilandje, dat in de verte opdoemde. Het was begroeid met gras en struiken en eigenlijk maar klein, maar voor Rick en Bunkie betekende het een echt eiland. Ze keken ernaar, terwijl de boot het langzaamaan dichter naderde. „Wat 'n leuk eiland!" vond Bunkie. „Daar zou ik best eens aan land willen daan om er rond te kijken!" „Dat kan," zei Rick. „We zullen er opaan sturen en er een poosje aan de wal gaan!" En hij stuurde het bootje recht naar het eilandje. Aanvankelijk scheen het, alsof de tweede set hetzelfde spelbeeld te zien zou geven. Patty nam met 31 de leiding, maar bij de stand 8—8 brak Sedgman door. Met verba zingwekkende snelheid beheerste hij het veld tot in alle hoeken en met goed geplaatste passing shots won hij twee games, waarmede de set met 108 op zijn naam kwam. Sedgman scheen hiermede al zijn kruit verschoten te hebben en werd in de derde set door Patty van het kastje naar de muur gestuurd. Alle hoop van de 17.000 toeschou wers op een wederopleving van de twee-en- twintig jarige Australiër werd teniet gedaan door het brillante spel van Patty, die telkens weer openingen vond in de verdediging van Sedgman en daarmede waardevolle scorings kansen. Hoewel dit tijdens zijn spel niet bleek, moet de kampioen van Wimbledon 1950 na deze strijd volkomen uitgeput zijn geweest. Na het schitterende passing shot, dat hem de over winning bracht na een groots en tactisch duel, dat bijna twee uur in beslag nam, wierp hij zijn racket op de grond en liep wankelend naar het net, waarop hij steun zocht. Ternauwernood kon hij zich over het net heen werken om de gelukwensen van Sedgman in ontvangst te nemen. Toen moest hij uitrusten op een der treden van de scheidsrechterstoel Patty, die in Parijs woonachtig is en vorig jaar kampioen van Frankrijk werd, behaalde hiermede voor het eerst de titel in het heren-enkelspel te Wimbledon. Hij bereikte in 1947 de halve finales en in 1948 behoorde hij tot de laatste acht. In de halve finale van het gemengd dub bel spel wonnen Patricia Todd en Geoff Brown met 97, 64 van George Worthing- ton en Thelma Long. In de halve finale van het heren-dubbel spel wonnen de Australiërs Bromwich en Quist met 64, 36, 63, 64 van Drobny (Egypte) en Sturgess (Zuid-Afrika). De tweede halve finale van het dames dubbelspel werd gewonnen door Shirley Fry en Doris Hart. Zij wonnen met 6—0, 6—2 van Thelma Long (Australië) en Joy Mot tram (Groot Briltannië). In de finale zullen Shirley Fry en Doris Hart uitkomen tegen haar landgenoten Margaret Dupont en Loui se Brough. Om de Diamond Sculls Van Mesdag versloeg Neumeier in de skiff In de halve finale voor dc Diamond Sculls won Van Mesdag na een spannende race van Neumeier met ongeveer een meter in 8 min. 54 sec. en de Engelsman Rowe met anderhalve lengte van zijn landgenoot Ren- ton. De tijd van de winnaar bedroeg 8 min. 41 sec. In de finale van dit nummer zal Rowe uitkomen tegen de Nederlander Van Mesdag. Wanneer vandaag de finales zullen worden geroeid van de Henley Regatta, is het zeer waarschijnlijk, dat van de tien eerste prijzen er zeker zeven door buitenlandse ploegen zullen worden gewonnen. Voor de Grand Challenge Cup zal het de eerste maal sinds 1939 zijn. dat deze prijs door een buiten landse ploeg zal worden behaald. De candi- daten zijn Njord, dat de houders van de cup, Leander, versloeg en de ploeg van de Ameri kaanse Harvard University, die de beker al één maal gewonnen heeft. Verwacht wordt, dat de Kent School (Ver enigde Staten) voor de vierde achtereen volgende maal beslag zal leggen op de Thames Cup. Deze ploeg behaalde Vrijdag een zeer gemakkelijke overwinning op de Yale universiteit, die met drie lengten ge slagen werd. De Denen Parsner en Larsen, de Europese kampioenen, zijn favoriet voor de double sculls, waarin zij in 1949 de overwinning behaalden. Na een spannende strijd won de Hellerup Roklub (Denemarken) in de halve finale om de Steward Cup van Clare College Cam bridge en neemt het vandaag in de finale op tegen Leander. Engeland kan er echter van verzekerd zijn de Wyfold Cup in eigen land te houden, want de finale zal hier gaan tussen ploegen van de Royal Air Force en de Royal Engineers, terwijl men tevens hoopt, dat Tony Rowe er in zal slagen in dc finale om de Diamond Sculls voor de Nederlander Van Mesdag over de eindstreep te gaan, waar mede deze trofee na zestien jaar weer in Engelse handen zal komen. Waterpolo H.V.G.B. verloor in Den Haag Voor de hoofdklasse werd Vrijdagavond in Den Haag gespeeld de waterpolowedstrijd HZPCHVGE; de rust ging in met 4—1 en het eind kwam met een 12—3 overwinning voor de Hagenaars. Ook werd in Den Haag gespeeld de wedstrijd ZIANIJ; ook in deze wedstrijd bleven de punten in Den Haag. De Amsterdammers verloren met 42. De competitiestand is: ZIAN 6 5 1 10 33 16 Meeuwen 5 4 1 8 45 34 SVH 5 2 1 2 5 26 30 HZPC 5 2 3 4 36 34 HVGB 6 2 4 4 28 43 IJ 7 1 1 5 3 28 39 In Stoop's bad werd voor de reserve eerste klasse A gespeeld HVGB 2Haarlem 3; de gastheren wonnen met 61. Haarlem 4 speel de in Hilversum voor de reserve derde klas se C tegen Robben 4; de Haarlemmers won nen met 62. De wedstrijd Nereus 3HVGB 4 in de reserve derde klasse B eindigde in 11. In de reserve tweede klasse A is de wed strijd PIVGB 3—de Futen niet doorgegaan. De uitslagen in de kring-competitie lui den: jongens: HVGB aHaarlem 42; Haar lem—HPC 9—0. Meisjes: HVGB a—Haar lem 23. Dinsdagavond om half negen wordt in Stoops bad gespeeld de eerste klasse water- polo-competitie-wedstrijd Haarlem—Robben. Voetbal Eindronde van het wereldkampioenschap Brazilië is favoriet voor het wereldkam pioenschap voetbal 1950, waarvan de eind ronde op Zondag aanvangt met wedstrijden te Rio en te Sao Paulo, respectievelijk tus sen BraziliëZweden en SpanjeUruguay. Men verwacht voor de wedstrijd te Rio ten minste 100.000 toeschouwers, terwijl het zeer waarschijnlijk is, dat de ontmoeting Spanje Uruguay zeker 75.000 voetbalenthousiasten zal trekken. De FIFA zal aan iedere speler van de kampioensploeg een massief gouden medaille toekennen. Bovendien zijn er grote geldprij zen beschikbaar gesteld, niet in het minst wanneer de Brazilianen er in zullen slagen de titel in de wacht te slepen, waaraan voor hen zeker een bedrag van twintigduizend pond sterling verbonden zal zijn. Bridgewedstrijden Tot besluit van het seizoen werden Vrij dagavond in „Dreefzicht" de eindstrijden van de Kennemerbokalen van het district Haarlem van de Nederlandse Bridgebond ge houden. Twintig twaalftallen namen deel en het resultaat was, dat in de klasse A ploeg A. van Haarlem NBB Bloemendaal met 2—0 versloeg en in de klasse B. ploeg B. van Haarlem NBB van Boekenrode B met 20 won. Na afloop reikte de heer S. Prins, voor zitter van het district van de Nederlandse Bridgebond aan de aanvoerders de prijzen uit. De A.-ploeg heeft de beker drie maal achtereen gewonnen en kwam definitief in het bezit van de wisselprijs. De heer Van Hemert, lid van het districtsbestuur stelde een nieuwe beker voor het komende seizoen beschikbaar. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 34) „Dat is een zeer interessant verhaal," zei de Brest. „Het is bovendien voor mij geheel nieuw." „Er zijn niet zoveel mensen, die er van weten," gaf Parkinson toe. De oude John Boothroyd won de strijd. Bob Glenalton probeerde het meermalen. Hij liet van overal in de wereld chémici komen, maar hij wist nooit het fijne van de zaak te vin den. Hij hield de gehele zaak zo sti! mo gelijk. Alles gebeurde in een fabriek, die buiten de eigenlijke fabriek van zijn firma gelegen was, maar er lekte toch altijd iets van uit. En tot op de dag van zijn dood kon men John Boothroyd hij was toen al Lord Dutley niet gelukkiger maken dan hem te spreken over Glenalton die maar steeds met zijn experimenten zat te knoeien. Zij gingen in andere opzichten goed vooruit verdienden bijna net zo veel als wij maar de oude man heeft nooit zijn woord kunnen houden. Hij heeft nooit kunnen uitvinden, hoe die kunstzijde gemaakt werd en laat ik je dit zeggen, jongeman", besloot Parkinson, „ze zullen die ook nooit maken met onze formule." De Brest nam uit een openstaand kistje een sigaar, beet nijdig de punt er af en stak haar met een snelle beweging in zijn mond. „Het spijt mij dat te horen, mijnheer Parkinson." „Waarom?" De baron keek achterdochtig de kleine kamer rond. Ofschoon het absoluut on mogelijk was, dat iemand iets zou kunnen afluisteren, liet hij toch zijn stem dalen. „Het gepraat, dat u gehoord hebt, was waarschijnlijk juist," zei hij. „Als we de overdracht veilig kunnen bewerkstelligen en dat is mijn inziens vrijwel zeker heb ik de formule aan Glenalton verkocht voor een millioen pond sterling. „Dan kun je die verkoop ongedaan maken," verklaarde Parkinson woedend, „want ze zullen die nooit krijgen! Luister e ens even," ging hij voort, zijn voorhoofd met zijn zakdoek afwissend. „Ik maak nog liever de hele zaak bekend dan dat die formule naar Glenalton gaat. Ik zou de rest van mijn leven in de gevangenis door brengen, maar er zouden er onder jullie een of twee zijn, die voor die affaire op de nacht van die inbraak zouden ben gelen." Er werd zachtjes aan de deur geklopt helemaal niet dringend: eerder was er een zekere bescheidenheid in de aanmelding. De twee mannen die elkaar met woedende blikken hadden zitten aankijken, bleven enkele seconden sprakeloos zitten. „Wie is daar nog op deze tijd van de nacht?", vroeg Parkinson. De Brest schudde het hoofd. Terwijl hij overeind kwam, werd de deur openge duwd en stond dr. Hisedale op de drempel. „Men heeft mij beneden gezegd dat je naar mij gevraagd had, De Brest," legde hij uit. „Ik ben vanavond laat in het labo ratorium geweesteen zeer interessante nieuwe oplossing. En dit is geloof ik, mijn heer Parkinson? U heeft mij nog niet ver geten?" „Niet waarschijnlijk," gromde de ander. „Wij zijn een soort deelgenoten in deze moorddadige aangelegenheid, is het niet?" De baron sloot snel de deur. Dr. Hise dale hief met een ontsteld gebaar zijn armen ten hemel. „Maar m'n beste mijnheer Parkinson!", protesteerde hij. „Zó moet u niet praten. Wij zijn deelgenoten in een zeer stout moedige onderneming, in de loop waarvan enige onaangenaame incidenten voorge komen zijn, die naar ik geloof beter ver geten kunnen worden." Parkinson glimlachte. Het was een brede glimlach, die eigenaardig was om te zien. Hij leek rustig en vriendelijk aan de ene zijde van zijn mond en kwaadaardig aan de andere zijde, al naar gelang hij met zijn lippen trok. De twee mannen, die hem gadesloegen, waren geen van beiden op hun gemak. „Als ik in jullie schoenen stond," ver klaarde hij, „dan zou ik ook die inciden ten maar liever vergeten, maar gelukkig sta ik daar niet. Sedert ik deze jongeman hier hebt leren kennen, heb ik heel wat stommiteiten begaan, maar er is er één, die ik vermeden heb. Ik lag tenminste thuis veilig in mijn bed, terwijl jullie jezelf tot candidaten voor de galg promiveerden." „M'n waarde vriend!", protesteerde dr. Hisedale. „Spreek toch alstublieft wat zachter. Houd u stil. Het zijn verschrikke lijke dingen, die u zegt." „Wel, misschien zal ik mij stilhouden en misschien ook niet," antwoordde Parkin son na een korte pauze. „Maar dit moet je eens voor goed weten, De Brest! Onze for mule gaat niet naar Glenalton en daar blijf ik bij." Dr. Hisedale keek zijn mede-samen zweerder vragend aan en deze knikte in antwoord op die blik. „Mijnheer Parkinson heeft praatjes ge hoord over een nieuwe fabriek, waarvoor Glenalton aanbiedingen zou hebben ge vraagd," vertrouwde hij hem toe. „Het schijnt dat zij oude zakenvijanden zijn en mijnheer Parkinson heeft er bezwaar tegen, dat wij met hen onderhandelen over de formule." „Ze zullen die niet hebben!", herhaalde Parkinson. Dr. Hisedale behield zijn gewone onver stoorbare uiterlijk. Hij trok een stoel naar de tafel en streek met de hand over zijn korte stugge haar. „Oh, oh!" zuchtte hij. „Dat is erg onge lukkig. Ik rekende nogal op de gelukwen sen van mijnheer Parkinson. De offerte van Glenalton zou, als we in staat zouden zijn, die zonder risico te verwezenlijken, een prachtige beloning voor al onze be moeiingen zijn geweest. Begrijpt u, dat het millioen in contanten betaald zou worden? Er is, gloof ik in deze branche geen andere firma, die een dergelijke offerte zou kun nen maken." „Denkt u nog eens even na, mijnheer Parkinson," verzocht De Brest. „Uw aan deel in dit millioen pond zou ruw genomen honderdzeventig duizend pond in bank biljetten bedragen. U zult in staat zijn uw andere schulden te voldoen en u kunt u wederom een rijk man noemen." „Ik heb er jou niet voor nodig om mij te vertellen, wat ik doen kan, jongeman," gromde Parkinson, „en wat mijn andere schulden betreft, hoe minder we daar over zeggen, hoe beter. Jy weet maar al te goed, wie daar verantwoordelijk voor is. Ik zeg, dat Glenalton de formule niet krijgt. Zet jullie dat allebei nu maar goed vast in je hoofden!" „Laten we de situatie eens redelijk be kijken," stelde dr. Hisedale voor. „U zult u herinneren, dat behalve u, ik en De Brest hier er nog drie anderen in geïnteresseerd zijn Thomas Ryde, Huneybell en Hart ley Wright. Wij zijn dus met z'n zessen. Vijf daarvan hebben hun blikken gericht op dat millioen pond. Ik geef u dit alleen maar even ter overdenking. Men moet af en toe eens de zaak van het standpunt van een ander bekijken. Voor vyf van ons is de gedachte aan dat millioen pond zeer aantrekkelijk." Parkinson antwoordde gedurende enige ogenblikken niet. Uit zijn houding was echter niet op te maken dat hij zwichtte. Hij klopte met een ernstig gezicht op de borstzak van zyn jas. „Het deponeren van die formule was tenslotte een prachtidee," zei hij. „Ik heb hier in mijn portefeuille een vodje papier, hetgeen voor niemand, oppervlakkig gezien, enige waarde zou hebben. Maar dat vodje papier zal ieder van jullie beletten om tegen mijn wil aan die formule te komen. En ik ga nog eerder door de straten van Leeds lopen bedelen dan dat dit vodje pa pier teruggaat naar Queen Victoria Street om de formule aan Glenalton uit te leve ren." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6