I Amsterdamse Beurs Q Kort en Bondig Maandag 10 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Dr. Spoelder nam afscheid van zijn oud-leerlingen Amicitia Juncti speelde „De tweelingbroeders" „Het leven van een schoolman is een ge lukkig leven. Als ik nog eens opnieuw moest beginnen, dan zou ik weer op het Prinsenhof willen werken!" Dat zei dr. C. Spoelder, rector van het Stedelijk Gymna sium, die op 1 Januari wegens hel bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het middelbaar onderwijs vaarwel zal zeggen, Zaterdagavond in de Haarlemse Schouw burg, toen hij afscheid nam van zijn oud leerlingen. „De onomwonden vriendschap, die ik gedurende mijn loopbaan heb onder vonden, is mij heel wat waard geweest". Natuurlijk nam dr. Spoelder ook deze gelegenheid te baat het was na afloop van een voorstelling door de schoolvereni ging Amicitia Juncti om in de van hem bekende geestige trant wat tegen de onder wijsvernieuwing te sputteren: „Laten ze nu maar al die nuttige dingen gaan beoefenen, zoals „sleut" en handenarbeid, maaien en mestrijden ik kom er, als gecommitteer de, toch wel achter hoe het gaat onder die moderne systemen. Maar over vier jaar hebben we weer witgekalkte muren en zal er niet meer in de tuin, maar in het 0_ bouw worden gewerkt. Dan krijgen we over tien jaar weer gymnasiasten die ook wat weten en die boeken hebben om ze te lezen, zonder noten!" Inirussen kon spreker niet ontkennen dat hij zelf altijd enigszins een uitzonderingsfiguur was geweest: „Niet alleen lid van de kerkeraad, maar op Za terdag tegen een voetbal trappen en verder zo'n beetje met de brandweer meedoen. De feestdag was des middags begonnen met een receptie in het schoolgebouw, waar enige honderden oud-leerlingen hun gewezen rector de hand kwamen schudden. In de schouwburg werd het blijspel „De Tweelingbroeders" van Plautus (ongeveer 200 jaar voor Christus) opgevoerd, onder regie van de leraar Frans Hesmerg, in de vlotte vertaling van dr. J. Hemelrijk, rector van het Stedelijk Gymnasium in Alkmaar. Tussen de bedrijven speelde het school- orkest „Linos" onder leiding van de heer Eduard Biele. Het was een leuke voorstelling, al had men gerust de kluchtige inslag van dit spel van persoonsverwisseling wat nadrukke lijker mogen ontwikkelen. Het gegeven dat Plautus gebruikte, ontleend aan een ver loren gegane Griekse comedie, werd in later eeuwen nog talloze keren uitgewerkt, onder meer door Goldoni en Shakespeare, in de jongste tijd door Jean Anouilh maar het aardige van dit prototype is toch dat zijn tweelingbroeders niet alleen uiter lijk als twee druppels water op elkaar ge- j lijken, maar ook hun zwakheden met elkaar I gemeen hebben. De jeugdige vertolker van deze dubbele hoofdrol kweet zich leuk en voortvarend van zijn moeilijke taak, zich bedienend van een heldere articulatie. Hij werd over het algemeen goed terzijde ge staan door de andere medewerkenden, van wie vooral de vinnige echtgenote, de ver leidelijke courtisane, de alleen maar aan zijn maag denkende parasiet en zeer in het bijzonder de grijsaard genoemd moeten worden. Vooral de figuren van de kok de arts hadden sterker, gechargeerd kunnen worden. Zoals gezegd volgde op deze vertoning de huldiging. Dr. Spoelder kreeg niet alleen naar antiek gebruik een lauwerkrans op de slapen gedrukt, maar bovendien een rol met handtekeningen van oud-leerlingen die hadden bijgedragen aan de stichting van een fonds ten behoeve van een reis naar één der steden van de klassieke oudheid. „Niet eens een enveloppe met inhoud, doch een lijst met beloften maar de fiscus zal toch wel argwaan krijgen!", schertste de toegesprokene, die zijn ontroering toch uitte met de woorden: „Deze dag heeft Zeus mij geschonken uit het vat met goede gaven en waarlijk deze dag niet alleen." Tot slot zei dr. Spoelder nog: „Het is niet de rector en ook niet het lerarencorps, maar de sfeer van dat gekke gebouw aan het Prinsenhof die het hem doet. Laat men deze levenwekkende geest van het oud-Hollands klassicisme tot in lengte van dagen be waren." Spreker moest hierop een landu- rige ovatie in ontvangst nemen. Vervolgens gmg iedereen naar het feest in het Con certgebouw, de jeugd om te dansen en dr. Spoelder, zoals hij zelf zei, om „te kletsen, te kletsen en nog eens te kletsen". D.K.' Ontspanning voor de oude dag "^r ^aar-^emse afdeling ontspanning van de Nederlandse Bond van ouden van dagen heeft Zaterdagmiddag in het Krelagehuis zijn ledén een vrolijke middag bereid, welke op populaire wijze werd ingezet door de accordeonist E, Haak met enige melo dietjes uit de oude doos, In een kernachtig toespraakje verklaarde de heer Akke, voorzitter van de afdeling ontspanning de goede stemming, die zich al dadelijk in de grote hal manifesteerde. „Hoe meer wij, oudjes, in huis blijven, hoe ouder wij worden," zo merkte hij op, „wij moeten er nu en dan eens uit, 'Een beetje plezier maakt ons weer jonger!" De heer Burgdorfer zette na deze toe spraak het programma voort achter de piano en ook hij werd voor zijn prestaties met gulle instemming beloond. Aan de middag werd belangeloos mee gewerkt door de vereniging „Musis Corda" met een programma van liedjes en schet sen. Het slot van het feest was een ver loting, welke dcor tal van aanlokkelijke prijzen grote belangstelling kreeg. Onder de belangstellenden bevond zich ook wethouder D. J. A. Geluk. 25 JAAR OFFICIER VAN HET LEGER DES HEILS. De Majoors KortsBoelens, bevelvoeren de officieren van het Korps Haarlem-Cen trum van het Leger des Heils, zullen op Zondag 30 Juli het feit herdenken, dat zij 25 jaar geleden hun eerste aanstelling als officier ontvingen. Op die dag zal in speciale samenkomsten onder leiding van onze oud-stadgenoot luite nant kolonel Huijg,' dit feit herdacht wor den. Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem, 8 Juli 1950. ONDERTROUWD: 8 Juli, P. J. Marcusse en A, Nusmeier. GEHUWD: 8 Juli, F. Janssen en H. C. van Hooijdonk; J. de Vries en H. Ensink, BEVALLEN van, een zoon: 7 Juli, H, J. C. SpijkstraHeemel; J. C. WillemsBoon; A. H. TerstalKornelissen; 8 Juli, A, C. Reu- servan Honschoten. BEVALLEN van een dochter: 7 Juli, A. W. KijlstraDozy; C. A, Leuvenvan Steijn; I. J, SpitsHeyting; P. J. Olsthoorn—van der Weijden; B. A, KuinDubbelman; 8 Juli, G, M. T. van den BeukenSanberg; W. M. Peschvan Dantzig. OVERLEDEN: 6 Juli, J. J. C. van Zuijlen, 64 j., Molenaerstraat; J. J. Koster, 62 j., Gasthuisvest; 7 Juli, S. DoornboschDek ker, 86 j., Van 't Hoffstraat. Artistieke ruil De een geeft muziek, de ander schilderijen In het landelijke Staphorst stonden Za terdag tientallen auto's geparkeerd voor een eenvoudig, scheefgezakt boerenhuis van waaruit de Mondscheinsonate, een Nocturne van Chopin en andere schone pianoklanken de donkere avond indreven. Gerard Hengeveld speelde en zijn honora rium bestond uit drie schilderijen. Stien Eelsingh, een bekende schilderes, die al tien jaar lang haar inspiratie opdoet in de besloten Staphorster samenleving en daar ook volkomen door de bevolking is aanvaard, wil haar woning, welke zich slechts van de omringende boerenhuizen onderscheidt doordat de luiken roodgroen inplaats van volgens traditie blauwgroen zijn, tot een artistiek knooppunt maken. Tezamen met de schilders Jan Homan en Piet Zwiers en de Hattemse beeldhouwster B. Thoden van Velzen, zal zij deze zomer maanden voor een steeds variërende expo sitie zorgen, welke ondergebracht is in een wel zeer originele tentoonstellingsruimte: de oude koestal. Stien Eelsingh heeft deze deel destijds laten uitmesten en onder de zoldering van riet en balken een fleurige bonte ruimte geschapen, waarin de geëx poseerde doeken uitstekend tot hun recht komen. Om dit zaaltje met enig vertoon in te wijden had Stien Eelsingh een artistieke ruil met Gerard Hengeveld tot stand ge bracht en honderden kunstliefhebbers uit alle delen van het land uitgenodigd om deze avond bij te wonen. De burgemeester van Staphorst, de heer II. van der Wal ver richtte de opening. Het groepje kunstenaars heeft de bedoeling om van tijd tot tijd der gelijke culturele avonden op dezelfde basis te houden. Brand in de Grote Houtstraat Bewoners moesten via brandladder vluchten yJ&M De brandweer aan het werk. In een huiskamer achter de winkel van Mathot in de Grote Houtstraat is in de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twee brand uitgebroken. Door de grote hitte was het voor de be woners de heer Spaargaren, diens vrouw en dochter en een dienstmeisje, die allen boven de winkel sliepen, onmogelijk om via de trap naar beneden te komen. Zij stonden voor de ramen toen de brandweer arriveerde en zijn langs de brandladder het huis uitgeklommen. De vuurhaard bleek zich in de huiska mer te bevinden en werd binnen zeer kor te tijd geblust. De kamer is voor een groot gedeelte uitgebrand. Vier schilderijen gin gen verloren. Het vermoeden bestaat, dat de brand is veroorzaakt, doordat een asbakje, waarin nog een brandend sigarettenpeukje lag, in de prullemand werd geleegd. EERSTE CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Eindexamens afdeling H.B.S.-A: Geslaagd de dames: A. Benkemper, E. H. Bijlsma, C. A. Hoekstra, C. PL Hoog, A. H. Lijesen, E. Maaskant, C. van Oers, M. J, Pot, I M. van 't Sant, J. Timmers, S. de Vries, G. Weyland, M. T. Beens, M. G. J. Cassee, M. C. Fey, H. Groot, R. E. Heinsius, A. Krabbendam, W, van de Kreeke, C. S. A. Muller, J. Nijman, P. Sluyter, M. Vermeulen, E M. Zandveld, en de heren: L, F. Biegel, L.' G. Brouwer, I. C. Collet, A. Emous, W. Goos, T. Grüter, C. A. Holtrop, H. Korthals, J. W. van Straten, H. Fokkens, J. J, Geuze- broek, W. F, Jansen, J. Noorda, G. Reinink, H. M. Roos, H. Visser, IC. J, Visser. De eindexamens, die nu zijn geëindigd, werden afgelegd door 125 candidaten, name lijk afdeling Gymnasium 34, afdeling HBS-B 46 en afdeling HBS-A 45, van wie er res pectievelijk 30, 37 en 41 zijn geslaagd. H.V.G.B. won in Leiden In Leiden hield Zaterdagavond de vereni ging „Sleutelstad" een waterpolo-tournooi, waarbij in een der afdelingen de strijd ging om de Sleuelstadbeker. HVGB won met 80 van HPC en legde voor de derde maal be slag op de wisselprijs. Haarlem is Zondagmiddag naar Den Haag geweest, waar ZIOS en Vitesse een water- polotournooi in het Zuiderparkbad hielden; Haarlem was met GZC, ZIAN en Merwede in een afdeling ingedeeld. ZIAN won met 21 van GZC. De wedstrijd HaarlemMer wede eindigde met 57, zodat Haarlem in de verliezersronde kwam tegen GZC, welke wedstrijd eindigde in 33. Nadat beide par tijen 2x6 strafworpen hadden genomen en de beslissing niet was gekomen werd geloot; GZC werd winnaar. De wedstrijd ZIAN Merwede eindigde met 16, zodat Merwede winnaar werd; Haarlem eindigde op de vierde plaats. Successen van Gita in Velsen Zondag werd te Velsen de derde compe titiewedstrijd Verwerkt voor meisjes. Het weer was zeer goed en de prestaties van de Haarlemse meisjes van de D.A.V. „Gita" waren behoorlijk. De eerste ploeg van Gita op de 4 x 80 m. estafette maakte er een nieuw clubrecord van in 41,9 sec. met de loopsters R. d. Vries. N. de Vries, N. ten Wolde en D. Taams. De tweede ploeg werd in de series eerste in 44,2. Gita drie won de derde serie in 45,2 sec. en Gita 4 maakte 46,1 en plaatste zich in de serie derde. Bij het discuswerpen won R. de Vries met 25,63 m.; tweede werd N. de Vlies 23,90 m. Het hoogspringen werd gewonnen door N. Mie- en derde N. v. Niekerken, Gita, alle met van Lycurgus, 2e L. Lenselink van Gita I.25 m. Er werden ook enkele nummers in de C en D klassen verwerkt voor dames. De 100 m. klasse D werd gewonnen door T van Deursen, Gita, in 14,8 en de 100 m. klasse C door I. van Egmond in 14,1. Bij het kogel stoten won D. Hurkmans van Suomi 8.84 m. Tweede werd' G. v. Egmond, 8.75 m. Zangconcours van Polyhymnia met prijsuitreiking besloten Zaterdagmiddag had in de muziekzaal van Brinkmann aan de Grote Markt de uitreiking plaats van de prijzen, bestaande uit zilveren en verzilverde medailles en lauwerkransen, ten besluite van de ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van het gemengd koor Polyhymnia te Haar lem gehouden internationaal zangconcours. Zo goed als alle deelnemende koren, die voor een prijs in aanmerking kwamen, wa ren vertegenwoordigd de meeste in ge zelschap van hun dirigent De heer A. N. Zonneveld, voorzitter van Polyhymnia, noemde de wedstrijd goed geslaagd, al heeft het publiek niet die be langstelling getoond, waartoe de prestaties en de samenstelling van het programma aanleiding gaven. Het succes is te danken aan de op slechts een enkele uitzondering na voortreffelijke zang van de deelnemen de verenigingen. Uitvoerig ging spreker in op het gevolgde systeem van prijstoekenning. „Wij hebben gebroken met het puntenstelsel, zoals het in de laatste jaren algemeen op wedstrij den wordt toegepast en waardoor het zelfs wel eens is voorgekomen dat alle achttien aan een wedstrijd deelnemende verenigin gen een eerste prijs kregen. Dit komt neer op zelfbedrog". Spreker dankte allen die hun steun verleenden om dit systeem te verlaten. „Thans hebben de koren, die het meest presteerden, de prijzen behaald. De uit zeven vooraanstaande musici en com ponisten bestaande jury was de beste waar borg voor een zuivere en objectieve beoor deling. De wedstrijd heeft ons geleerd dat men inderdaad van goeden huize moet ko men om te slagen. Daardoor kan er van de thans gevolgde methode een krachtige stimulans uitgaan." Bij de pi-ijzen waren de rapporten van de jui-y-leden gevoegd. Voor belangstel lenden waren bovendien de stembriefjes ter inzage gelegd. Verschillende vertegen woordigers van deelgenomen hebbende koren voerden nog het woord om dank te zeggen voor de organisatie en de onder vonden vriendschap en er hun vreugde over te uiten eindelijk weer eens in een werkelijke wedstrijd te zijn uitgekomen. Voorzitter Zonneveld moest nog een aparte huldebetuiging in ontvangst nemen ter be loning van het vele werk dat hij had ver zet. Afscheid mejuffrouw C. Huykman Zaterdagavond heeft in het lokaal aan de Jansstraat van de Stichting tot opleiding van leerkrachten voor het openbaar kleu teronderwijs het afscheid plaats gehad van de directrice van die opleiding, mejuffrouw C. Huykman. Een groot aantal bekende personen uit de onderwijswereld, leerlin gen en oud-leerlingen hadden deze gelegen heid aangegrepen om met vele hartelijke woorden, bloemen en andere geschenken de vertrekkende directrice van hun waar dering voor haar arbeid te doen blijken. Uit de toespraken werd wel duidelijk, hoe goed deze cursus staat aangeschreven. Een bewijs daarvoor vormen ook de talrijke geslaagden dit jaar doorstonden alle negentien leerlingen met goed gevolg de examens van het Landelijk bureau voor de opleiding van onderwijzeressen voor kleu terscholen- en de toeloop naar de nu al veel te kleine ruimte aan de Jansstraat. Wethouder Geluk, die natuurlijk ook hier van de party was, zegde dan ook voor dat probleem afdoende verbetering toe. Na tuurlijk gaven „Nut" en „Volksonderwijs", die gezamenlijk de Stichting hebben opge richt, ook van hun belangstelling blijk. De scholieren en oud-scholieren benevens andere vrienden boden mejuffrouw Huyk man een geschenk onder couvert aan en zorgden met muziek en voordracht voor een gezellige stemming. LATHYRUS-TENTOONSTELLING Zaterdag en Zondag hield de Haarlemse volkstuindersvereniging „Ons Buiten" op haar complex aan het Zomerwegje een Lathyrus-tentoonstelling. Als juryleden fungeerden de heren y. d. Hart, Kloet en Nederstigt. De eerste prijs werd toegekend aan de heer C. Roelfs, de tweede prijs aan H. Karremans en de derde prijs aan Alb. Antonisse. Er was zowel Zaterdag als Zondag een zeer druk bezoek op het fraaie complex van „Ons Buiten". Populaire muziekavonden in het Krelagehuis Ter gelegenheid van Haarlems Bloemen- feest zullen op Dinsdag 18 Juli en Vrijdag 21 Juli concerten in het Krelagehuis wor den gegeven. Aan het eerste wordt mede werking verleend door de Haarlemse Orkestvereniging, de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" en de solisten Margit Opawsky Annie Woud (alt), Erna Spoorenberg (sopraan) en Theo Baylé (bariton). Het programma vermeldt fragmenten uit opera's van Wagner, Saint-Saëns, Thomas, Leoncavallo, Verdi, Rossini, Massenet, Von Gluck en Mozart. Het geheel staat onder "eiding van Jack P. Loory. Op het tweede concert brengt de H.O.V. onder leiding van 'Marinus Adam een Weens programma ten gehore, met mede werking van de jeugdige sopraan Margit Opawsky. Er wordt een keuze gedaan uit composities van Mozart, Strauss, Schubert en Léhar. Margit Opawsky werd geboren in 1926 te Wenen, waar zij thans aan de Staats- opera is verbonden, Zij begon haar zang studie in 1945 en behaalde in 1949 met lof het einddiploma van de academie voor opera-zang en concertzang. Zij trad niet alleen op in talrijke muziekdrama's, doch gaf tevens een groot aantal liederen- avonden, ook voor de radio. Op het Oosten rijkse gramofoonplatenconcours in 1950 verwierf zij van zevenhonderd deelneem sters de hoogste onderscheiding. Zij brengt thans haar eerste bezoek aan ons land. Brand in brievenbus in Haarlem-Noord Zondagavond om kwart over negen ont dekte een bewoner van de Javastraat ir Haarlem-Noord, dat een brievenbus op de hoek van deze straat en de Dr. Leydsstraat in brand stond. Hij wist het vuurtje met een emmer water te blussen. Er bleken 45 poststukken'door de vlam men te zijn aangetast. Vermoedelijk heeft de straatjeugd zich weer eens verveeld. Belangwekkende expositie in het „Huis Van Looy" De keur van evenementen die tijdens de Haarlemse Bloemenweek valt te beleven, is nog met een in artistiek opzicht belang rijke gebeurtenis uitgebreid. Op Vrijdagavond 21 Juli zal burgemees ter mr, P. O. F. M. Cremers in „Het Huis Van Looy" een tentoonstelling „in het rijk der Romantiek" openen. Deze expositie omvat een keuze van schilderijen en tekeningen uit de eerste helft van de negentiende eeuw, voor een deel afkomstig uit Nederlands museaal bezit. De tentoonstelling, die tot en met 3 September duurt, zal op de openingsavond door de directeur van het Frans Halsmu seum, de heer H. P. Baard, worden inge leid. De forensentreinen HaarlemAmsterdam Teneinde de forensentreinen tussen Haarlem en Amsterdam op de drukste uren te ontlasten, zullen de Ned. Spoorwe gen met ingang van Maandag 10 Juli enige extra treinen inleggen. Uit Haarlem loopt nu een trein om 7.57 uur, evenwel niet op Zon- en feestdagen. Op de dagen Maandag tot en met Vrij dag kunnen de forensen nu ook om 17.32 uur uit Amsterdam naar Haarlem reizen. Op Zaterdag om 12.45 uur. Volkstuincomplex geopend Zaterdagmiddag heeft wethouder Geluk officieel het permanente volkstuin-com plex van „Zonder V/erken Niets" aan de Slaperdijk geopend. De plechtigheid begon met een rede van de voorzitter van „Zon der Werken Niets", de heer Post, die zijn vreugde betuigde over deze grote dag van de vereniging die nadat haar complex aan de Jan Gijzenvaart door de bezetters was vernield, thans eindelijk weer aan de slag kan gaan. Hij bedankte het gemeentebe stuur in hartelijke bewoordingen voor de steun die het aan de vereniging heeft ge geven. Vervolgens werd het woord ge voerd door de bondsvoorzitter van de Volkstuinverenigingen de heer P. Visser, die een warm pleidooi hield voor de re creatieve waarde van het volkstuinwerk en die namens de landelijke bond „Zon der Werken Niets" feliciteerde met het prachtige complex, dat een voorbeeld voor vele tuinen mag heten. Een aantal vertegenwoordigers van zus terverenigingen en andere organisaties kwamen eveneens hun gelukwensen aan bieden en schonken de vereniging enige bomen. Daarna was het woord aan de heer D. J. A. Geluk. Deze legde de nadruk op de twee problemen die gezonde en nuttige recreatie tot een dringende noodzakelijk heid maken, te weten de overbevolking en de voortschrijdende mechanisatie van de .arbeid, die ten koste gaat van de arbeids vreugdes al schept zij de mogelijkheid tot verkorting van de arbeidstijd. Hij zag in het volkstuinwerk een uitstekende oplos sing voor velen, die de behoefte voelen om in hun vrije tijd productief werk te doen. Hij zeide voorts dat de gemeente Haarlem met vreugde ziet, dat de stadsuitbreiding groene oases in zich zal bergen. Nadat hij de opening van de tuin had verricht werd voor het keurige stenen ge bouwtje de verenigingsvlag gehesen. Daar na konden de aanwezigen een wandeling over de modél aangelegde tuin maken en zij staken hun bewondering niet onder stoelen of banken. Bellamy-Landdag Onder het motto „Hoe bereiken wij werkelijk Vrede, Vrijheid en Welvaart?" heeft de Internationale Vereniging Bella my Zondag in het Openluchttheater te Bloemendaal een gewestelijke landdag ge houden. In de opening zei de voorzitter van het gewest Noord-Holland, de heer C. de Jong, dat een moeilijke strijd te wachten staat, De voedselvernietiging neemt steeds toe. „We moeten deze dag dan ook niet alleen als een uitgaansdag, maar ook als een pei ling van onze la-acht beschouwen", aldus de voorzitter. Moeten we nog langer blijven suffen? vroeg de heer C. Zuidmeer, voorzitter van de afd. Haarlem, zich af. Betere organisa tie en samenwerking der afdelingen zullen de Beweging ten goede komen. Niet minder dan vijf sprekers en spreek sters belichtten in de loop van de dag de verschillende aspecten van de Bellamy Beweging. De heer C. Oderkerk, die de verhouding Christendom-Bellamy behandelde, criti- seerde de houding van vele Christenen, die in wezen Bellamiaan zijn, maar bang zijn voor het „etiket". Het beginsel der Bella my Beweging is niet nieuw, aldus de heer Oderkerk. Het is 19 eeuwen oud. De Christenen hebben dit beginsel, econo mische gelijkheid, uit het oog verloren en het is de taak van de kerk om het weer naar voren te halen. Ook de untspanning had een ruime plaats in deze landdag ingenomen. Willem van Capellen droeg voor. „The Hilo Hawaiians" speelden en het Koninklijk Mannenkoor „Caeclia", onder leiding van de heer N. Hoogerwerf, zong. In het Theater, dat in de loop van de ochtend vrijwel geheel vol liep, was het vrij warm. Twee dames zijn dan ook flauw gevallen, waarvan er een bijna een zonne steek had opgelopen. Omstreeks vijf uur werd de bijeenkomst gesloten. Collecte Christelijk Militair Tehuis De collecte voor het Christelijk Tehuis voor Militairen aan de answeg te Haarlem heeft in de week van 22 tot 27 Mei te Haarlem, Heemstede en Zandvoort totaal 7.606,99 opgebracht. Te Bennebroek en Bloemendaal moet de collecte nog worden gehouden. Het bestuur is dankbaar voor het bereik te resultaat. Het voornemen bestaat in het voorjaar van 1351 een bazar te organiseren, teneinde mede uit die baten de schuld van voor Militairen aan de Jansweg te Haarlem lijk af te kunnen lossen. Hartelijke woorden en geschen ken voor Marie van Zeggelen De schrijfster Marie van Zeggelen is Zaterdag tachtig jaar geworden. Ter ge legenheid hiervan werd zij in het gebouw van de Nederlandse Vrouwenclub te Am sterdam door een groot aantal collega's en belangstellenden gehuldigd. Prof. dr. J. Tielrooy, secretaris van de PEN club, noemde haar een kleine, pittige, geestige vrouw, waarvan wij niet zo gemakkelijk geloven, dat zij al tachtig jaar is gewor den. Spreker memoreerde dat Marie van Zeggelen 46 boeken heeft geschreven, voor een deel historische romans, die hij van grote waarde acht voor ons land en voik. Tot slot zei professor Tielrooy: „Al les wat u schrijft en alles wat u doet, wordt gekarakteriseerd door uw distinc tie en charme". Namens de Nederlandse Vereniging van Letterkundigen sprak dr. Annie Romein-Verschoor, zeggende dat de jarige zich mag verheugen in de genegen heid van een groot en dankbaar publiek. Voorts werd nog het woord gevoerd door de schrijfster Top Naeff. de schilderes Lizzy Ansingh, de toneelspeelster Rika Hopper «en de uitgever van de boeken van Marie van Zeggelen, de heer Meulenhoff, De presidente van de Nederlandse Vrou wenclub, mevrouw Cornelia Becht-Oot- man, deelde mede, dat Marie van Zegge len benoemd is tot erelid van de club. De spreeksters en sprekers lieten hun woor den vergezeld gaan van stoffelijke blijken van hulde. Dit alles had de jarige zo ont roerd, dat zij slechts een zeer kort dank woord kon uiten. Mr. Struycken neemt portefeuille van Justitie over Op het departement van Justitie heeft minister mr. J. H. van Maai-seveen heden morgen de portefeuille van Justitie, welka hij ad interim heeft beheerd sinds het af treden van minister mr. Th. R. J. Wijers, overgedragen aan minister mr. A. A. M. Struycken. De Koningin heeft mr. Struycken Zaterdag ten paleize Soestdijk als minister van Justitie beëdigd. WEEKABONNEMENTEN ilenen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 260 260 199 'A 198)4 222% A. K. U 169 168 Fokker Nederlandse Ford 282% Nederlandse Kabel 264 v Berkel's Patent 110% Scheepvaart-Unie 130'/. 127 Holl.Amerika Lijn 141 Deli Maatschappij 121% 112 H. V. A 120 V» 118% A'dam Rubber 122)4 124 Ned. Handel Mij. 143 N.-I. HandelsbanK 91% 91% Billiton Mij. II 210 Bloemendaal Tentenkamp geopend op het Bloemendaalse strand Zaterdagmiddag is op het Bloemendaal se strand met een korte plechtigheid een tentenkamp van „De Zeemeeuwen" ge opend. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, die de opening ver richtte. hoopte dat de kinderen in de beste welstand van liet verblijf in het kamp thuis zouden- komen. Het slagen van dit kamp ligt in eigen hand, en met mede werking van het bestuur zal het ook sla gen, aldus de burgemeester. Hierna ontplooide jhr. Den Tex de prachtige donkerblauwe vlag van de „Zeemeeuwen". Voor de openingsrede van de burge meester had een klein jongetje nog een bos rose anjers aangeboden, maar het jochie was zo gauw verdwenen dat de burgemeester hem niet eens een hand kon geven. Na de korte toespraak van mr. Den Tex bedankte de voorzitter van „De Zee meeuwen". de heer Krom, voor de belang stelling. De burgemeester liet zich vervolgens door het kamp, dat plaats biedt aan 200 personen, rondleiden. SCHEEPVAART Alhena, 7 te Antwerpen. Annenkerk, 7 te R'dam v. Sydney. Adinda (t), 2 van Pladju n. Soerabaja. Agatha (tl, 2 van Makassar n. Pladju. Algorab, 7 180 m. Z.ZO Bahia. Arnedijk, 7 te Bremen. Aagtekerk, 7 v. Fremantle n. Adelaide. Aalsdijk, 7 v. Boston n. Philadelphia. Akkrumdijk, 8 300 m. Cape Race. Arendskerk, 8 dwars Eclipse eil. Abbedyk, 8 v. Bahia n. New York. Alcyone, 9 t.e St. Vincent Aletta t.)9 v Telokanson n. Pladju. Algenib, 9 te R'dam v Hamburg. Alblasserddljk, 9 te R'dam. Amstelland, 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Arm ilia (li, 9 v. Pladju. Averdijk, 9 te Jacksonville v. Antwerpen. Axeldijk, 9 te R'dam v. Bremen. Asturias, 8 pass. Southampton. Alphard, 10 te Rio Janeiro verw. Appingedam, 9 pass. Holtenau. Atlantis, 19 te A'dam v. Djakarta. Andijk. 9 v. Havana n. Vera Cruz. Bantam, 8 te Djakarla. Borneo, 7 te Antwerpen v. A'dam. Blitar, 8 pass. Malta. Baud, 8 te Singapore v Djakarta. Bontekoe. 7 te Dongala. Boschfontein, 7 te Lorenzo Marques v Beira. Boskoop, 8 te Maracaibo v. Porta Cardon. Bali, 9 v. Suez, Blommersdijk. 9 pass. Vlisslngen. Baarn, 9 v. Arlca n. Pisco.- Breda, 9 te A'dam v. Antwerpen. Celebes, 8 te Banjoewangi v. Makassar. Ceronia (t), 5 te Curagao. Chama (t), 2 van Min. Caltex Pernis (t), 9 pass. Ouesant. Caltex The Hague, 9 v. Pernis n. Tafu. Ceram. 8 v. Genua n. Alexandrië. CistuJa (t), 9 te Bandarmashur. Cottica, 10 te Barbados v. A'dam. Corilla 11). 8 v. Soerabaja n. Balikpapan. Danae, 7 pass. Pinlsterre. Duivendijk, 8 v, Portland n. San Francisco. Domburgh, 8 te Casablanca v. R'dam, Duivendreoht, 10 8 m. n. Ouessant. Eendracht. 7 te R'dam v. Hamburg, '•b.so Amsterdam (t), 11 te R'dam verw v. Aruba Elmina. 10 te Bordeaux v, Antwerpen. Ene (t). S te Aden v. Singapore. Erin na (t). 9 te Madras v. Singapore. Esso Den Haag (t). 8 v. Aruba n. Pernis. E'rema (t), 9 v. Curagao n. San Juan. Farmsum, 9 pass. Dover. Garoet, 7 v. Aden n. Suez, General C. C. Ballou, 7 v. R'dam n. Bremers- haven. Gyrotama (t), 7 te A'dam, daarna Curagao. Gadila t). verin. 9 van Curagao. Gaasterkerk, 8 te Hamburg v. Amsterdam. Gemma (t), 9 te Newcastle. General W C. Langfitt (tr i. 8 pass. Gibraltar. Gooiland. 9 pass. Vilano. General C. H. Muir, 9 pass Malta. Groote Beer. 9 in Rode Zee Gouwe. 10 te IJmutden. GVootokerU, 10 v East London n. Durban. Gyrotama, 8 v A'dam n. Curagao. Haarlem, 7 te Bremen. Hoogkerk, 8 te Genua. He te-na. 9 verw. te Maracaibo. Hydra, 7 v. Santigo de Cuba n. Kingston. Hector. 9 v. R'dam. Hecuba, 9 v. Paramaribo n. A'dam. Hera. 8 pass. Azoren. Hersillia, 9 te R'dam v. A'dam. Arbeiders van de grintgraverij der ge meente Putten hebben bij de Solse berg, in de omgeving van Garderen een stuk van een kies van een mammouth gevonden. Een oud heidkundige schatte de ouderdom var het stuk kies op 5000 jaar. Jaren geleden werd op vrijwel dezelfde plaats eveneens een stuk van een mammouthkies gevonden. De bevolking van Noord-Brabant be droeg op 31 December 1,949 627.098 mannen en 615.540 vrouwen, in totaal 1.242.638. Er werden 25.185 personen meer geboren dar. er overleden. Op 31 December 1948 bestond de Noord-Brabantse bevolking uit 1.219.706 zielen. De beide Friese Tweede Kamerleden van de Partij van de Arbeid, de heren D. de Loor en dr. ir, A. Vondeling, hebben besloten spreekuren te houden in verschillende delen van de provincie. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de Indonesische officieren en onderluitenants van het Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger, die voornemens zijn naar de strijd krachten van de Verenigde Staten van In donesië over te gaan op de dag van hun ontslag uit het Koninklijk Nederlands-Indo nesisch Leger tevens worden ontslagen van de aan H. M. de Koningin afgelegde eed van trouw Een Brits vlooteskader, bestaande uit een kruiser, een onderzeeboot-moederschip, twee torpedobootjagers en vijf onderzeeërs, is in Rotterdam aangekomen, waar het tot Vrijdag in de Parkhaven blijft liggen. Dieven die er hun werk van maken, in de hoofdstad goederen uit geparkeerde auto's te stelen, maakten Zaterdag een actentas met zakenpapieren, ƒ350,—, 2900 Belgische francs, een tas met textiel en toiletartikelen, een reisdeken en een regenjas buit. Minister Mansholt brengt van 17 tot en met 23 Juli een bezoek aan Ierland, waar hij landbouwbedrijven en ontginningswerken zal bezichtigen. In Putten (Gld.) is het huis gereedge komen, dat door inwoners van Overschie aan de vereniging „Wederopbouw Putten" is geschonken. Een motorrijder uit Beemster. die na een bezoek aan de T.T.-races in Assen, door Baarn reed, verleende geen vdbrrang aan een voor hem van rechts komende auto. Hij werd aangereden en was vrijwel op slag dood, Te Voorschoten is de 68-jarige zuivelhan delaar, W. van B. uit Stompwijk, die per fiets de trambaan overstak, door een tram van de N.Z.H.V.M. aangereden. Van B. werd zo ernstig gewond, dat de dood vrijwel ter stond intrad. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse keurmeester F J. Neu- man heeft in de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders afdeling Haar lem het eerste kampioenschap Zuid-Oost be haald 850 leden namen deel. De heer L. C. van Andcl te Haarlem is geslaagd voor het voorbereidend kerke lijk examen aan de Rijksuniversiteit te Lei den De heer P. A. Roorda te Haarlem slaag de voor het arts-examen aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Voor het doctoraal exa men veeartsenijkunde (tweede gedeelte) is geslaagd de heer H. A. van Riessen te Bloe mendaal. De heer G. J. Kits van Heynlngen te Haarlem slaagde voor het doctoraal examen rechten aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam Een knaapje, dat Zaterdagmiddag aan dg kant van de Leidsevaart met een paar vriendjes zat te vissen, sprong plotseling op en stak zonder op het verkeer te letten de weg over. De jongen werd door een passe rende auto aangereden en brak het linker onderbeen. Hét slachtoffer is in het St. Eli sabeths gasthuis opgenomen. Hestia, 8 v. Puna del Gada. Indrapoera, 7 van Djakarta. Ittersum. 9 te Jacksonville. Japara, 7 v. Palembang n Djakarta. Jobshaven, 7 v. Mondak Jagersfontein. 9 pass Flnlsterre. Joost v d. Vondel, 9 te Narvik v. R'dam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 9 200 m. Z.ZW. Cocos eil Java. 10 v A'dam te Hamburg. Kelbergen, 7 pass. Gibraltar. Katwijk, 8 te Swansea v. R'dam. Keilehaven. 9 rede Landana v. A'dam. Kedoe, 12 v. Djakarla Kertosono, 10 v. Marseille. Kota Ba roe, verm. 11 n. Makassar. Klipfontein, 8 v. Teneriffe. Leersum, 11 v. Savona. Lemsterkerk, 7 te Hamburg. Limburg, 8 te Vancouver v. Tacoma. Lucita (t), 8 v Heysham n. Falmouth. Leerdam, 9 te Antwerpen. Lekhaven, 9 pass. Finisterre. Leopoldskerk, 9 te Londen v. Hamburg. Lindekerk, 9 te Basrah v. A'dam. Llssekerk, 9 v Suez. Loenerkerk, 9 v. Aden. Lombok, 9 v. Calcutta n. Penang. Loosdrecht, 9 te R'dam. Langkoeas. 9 pass. Gibraltar. Lochgarth. 9 te Antwerpen. Madoera, 6 v. Melbourne n. Soerabaja. Mirza (t), 7 te Singapore v. Miri. Murena, 7 v. Singapore. Mijdrecht (t). 8 verw. te Stockholm. Macuba (t). 8 rw. Melbourne. Marpessa (tl, i verw. Kaapstad. Malea (t.)9 pass. Brisbane. Mariekerk, 9 v Manilla 10 Hongkong verw. Marisa, 9 te Pladju v. Miri. Marken. 9 v. Duinkerken n Calais. Mellskerk. 9 v, Genua n. Port Said. Modjokerto. 9 pass. Guardafui. Mapia, 9 v. Mobile n. Jacksonville. Mentor, 9 te Bremen. Nieuw Amsterdam. 7 te R'dam v, N^w York. Nestor, 7 pass. Algiers, Nigerstroom, 8 v Amsterdam. Noordwyk, 8 440 m. W. v Lands End. Nelly (t.r.h 9 pass Mlnicoy. Noordam. 8 v New York n R'dam. Orestes, 8 v Balboa n. San Salvador. Oranje Fontein, 8 v Madeira. Overilsel, 9 te Sydney v. R'dam. Papendrecht (tl. 7 v. Isle of Grain n. Pt. Gardon Planctus, 7 v. Makassar n. Buleleng. Pygmalion, verm. 13 v. New York. Parkhaven. 8 te Buenos Aires v. Montevideo. Poseidon, 8 te New York v Ciudad Trujillo. PhrontJs, 9 pass Gibraltar Polyphemeus. 9 dwars Socotra. Prins Alexander. 9 v. Antwerpen. Prins Willem IV. 9 te Antwerpen. Perna. 10 v Kielerkanaal. Prins Joh. W Frlso. 9 710 m. O. Bellisle. Prins Willem II. 10 te La Goulette. Roepat. 7 v. Ti Pandan n Tj. Priok. Rotula (t). 10 Vatia Point. Riouw, 9 te Soerabaja. Rottl, 9 pass. Kp. Guardafui. Reynolds, 0 v. Port Said n. R'dam. Soestdyk, 7 v. Soerabaja n. Semarang. Streefkerk, 8 te Bombay v Madras. Siberoet. 7 te Tandjong Priok. Stanvac Talang Akar (t). v. Tj. Uban n. Sung- eigerong. Salawati, 7 te Belawan v. Aden. Sarangan, 8 te Mobile v. Baltimore. Stad Schiedam, 12 verw. Luanda. Slamat. 9 v. Colombo n. Djibouti. Stad Arnhem, .9 te Savona v Vlaardingen. Stad Maassluis, 9 te Narvik v. Entden. Stad Maastricht, 8 v Huelva n. Nederland. Stad Alkmaar, 9 te A'dam v. Durban. Sumatra, 8 v, Southampton, Sunetta (t), 9 dwars Aden. Tabinta, 8 te Menado v. Djakarta. Taria (t), 4 v. Singapore n. Kaapstad. Trompenburgh, 7 te R'dam v. Hamburg. Tibia, 9 verw. Curagao v, Goodhope. Tankliaven II (t), 7 30 m. ZW. Singapore. Themisto, 7 te Swansea. Tjisadane, 7 v. Mauritius n. Lorenzo Marques. Talisse, 8 v. Calcutta n. Soerabaja. Trajanus. 8 v. Port au Prince n. Ciudad TruJUlo Ternate, 9 v. Koeweit n. Khoramshar. Ttro, 8 pass. Kp, Frlo, Tiba, 8 pass. St. Vincent. Van Riebeeck, 7 te Soerabaja. Vulcanus, 9 v. R'dam n. Lissabon. Van Ostade, 8 v Trinidad n. Demarara. Vivila, 9 te R'dam Willemstad, 8 te Laguaira. Wocnsdrecht (t), 7 pass Algiers. Waikelo. 9 verw. Menado v. Makassar. Waterland, 9 te Rio Grande. Westerdam, 8 v. R'dam n. New York. Weltevreden. 8 pass. Guardafui. Winterswijk, 8 v. Paranagua te San Francisco. Use], 9 te Houston verw. v. Cape Haittien. Zeeland ssm., 7 v. Blyth n. Londen. Zeeland, 10 te Makassar verw. Zypenberg, 12 vertrek nieuw Waterweg,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3