Foster Dulles Amerikanen blijven terugtrekken onder druk van grote overmacht in Arnhem speelden zevenduizend muzikanten voor Koningin en Prins 65e Jaargang No. 19597 TT 1 TT 1 Dinsdag 11 Juli 1950 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. AV "5^» I C* 1 I /"">T Wtgave 7an de Grafische Bedrijven Bamiate. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en I B I I I I I I fr"™ ff V 1 ff E ff iff Iff lil 1 ff 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor JJ, J, ^^Tiii 11 Am JL Sa JL BfejF 'W1! JVf Ju Vii Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. J f 4-50- Franc0 Per Post f 5'~ PostSiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom ftl t*MrtalWtl|e €0UKWt (InttO t6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom II JULI 1950 l UUR •iOlO ZURICH WQÜse: l^TEMPERATUUPl '005 ISOBAAR NEERSLAG GEBIED CENTRA H MOGE DRUK L LAGE OPUK MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER OONBEWOLKT 0LICht 8EW GEHEEL BEW SCHEIDINGSLIJN-PRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST W\ STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- lEOERE HELE OWARSSTREER IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER P£P SECONDE DE AMERIKAANSE DIPLOMAAT John Foster Dulles heeft zich in een boek onder de titel „Oorlog of Vrede" openhartiger uitgelaten over tekortkomin gen van hel Westen, met name van zijn cjïgen land, dan in het Westen gebruikelijk pleegt te zijn. Het is volstrekt geen oorlogs zuchtig boek, integendeel. De Manchester Guardian zegt ervan, dat ofschoon deze Amerikaan een der zondebokken van de communisten is, door wie hij steevast als oorlogszuchtige aan de kaak gesteld pleegt te worden, hel leidmotief van dit werk is „hoe kunnen wij oorlog vermijden" in zulk een mate dat het een Engelsman de indruk geeft, dat een man als Anthony Eden het had kunnen schrijven. Foster Dulles tracht de oorzaken van het gebrek aan begrip tussen Oost en West vast te stellen. Hij heeft sinds 1944 aan talrijke onderhandelingen deelgenomen. Hij spreekt over de Russen uit ervaring. Hij gaat in zijn critiek op zijn eigen land zo ver, dat hij in een beschouwing over de tegenstel lingen tussen de militaire en de burgerlijke geestesgesteldheid zich afvraagt: is in ver scheidene aangelegenheden niet teveel toe gegeven aan het militaire standpunt? Het Engelse blad, dat ik zojuist noemde, tekent daarbij aan: „Wij Engelsen hebben dit punt van onbevangen critiek ten aanzien van onze militairen nog niet bereikt". Het vindt het overigens een bemoedigend verschijn sel, dat een zo belangrijk leider van de Amerikaanse opinie zoveel werkelijkheids zin toont ten aanzien van „het dilemma van het Westen". Foster Dulles erkent hoe moeilijk het is, zich tegenover de Russische uitdaging door de Russen te doen verstaan. „Wij kunnen ons welsprekend uiten over mensenrechten en vrijheden en over de waardigheid en de waarde van de menselijke persoonlijk heid, maar onze woordkeus dateert in hoofdzaak uit de tijd, toen onze eigen samenleving individualistisch was. Daarom hebben onze woorden weinig overtuigings kracht voor lieden, die leven in een toe stand waarin individualisme een vroeg tijdige dood betekent." Maar hij vervolgt, in critischer zin: „Wij spreken ook gaarne over de materiële -successen die wij hebben bereikt', over de wonderen van massa productie en over de aantallen autoijiielen, radio-toestellen .en telefoon-toestellen die onze mensen bezitten. Die nadruk op mate rieel bezit geeft sommigen het gevoel, dat wij geestelijk bankroet zijn. Bovendien maakt dit soort betoog anderen afgunstig en meer ertoe geneigd, de communistische verheerlijking van „massale" pogingen om het materiële leven der gemeenschap te ontwikkelen, te aanvaarden"Het baat niet meer en luider stemmen van Amerika te laten klieken "tenzij wij iets te zeggen hebben dat overtuigender is dan hetgeen wij tot dusver hebben gezegd. Ge ziet het: Foster Dulles beoefent dat door zo weinigen gezochte maar toch zo aanbevelenswaardige streven: zich in de gedachten van een ander te verplaatsen. Hij vraagt zich af, als het mensen betreft die weifelend staan tegenover het Russi sche communisme en zijn beleidsmethoden: Welke indruk moeten onze woorden én aanbevelingen op hen maken? Hij gaat zelfs zo ver dat hij erkent, dat als men voortdurend tegen iemand praat over het geen men in materiële zin, bereikt heeft men de indruk maakt, dat men geestelijk niet veel in zijn mars heeft. Hij voegt er niet zonder humor aan toe, dat men op deze wijze die man er juist toe kan aan sporen, datzelfde materiële succes na te streven* zij het dan met andere (commu nistische) methoden. Men zou dit betoog van Foster Dulles in deze eenvoudige woorden kunnen samenvatten: vele men sen zijn afgunstig op materieel bezit en het is niet verstandig, als ge met hen tot over eenstemming wilt komen, hun afgunst aan te wakkeren. Als deze Amerikaan aanvoert dat de Amerikanen beter hun mond kunnen hou den tenzij zij iets te zeggen hebben, dat overtuigender klinkt moet men daaruit niet afleiden dat hij geen heil in contra- propaganda tegenover de Russische ziet. Hij gelooft daar wel in. Dat doen wij in Europa minder. Twijfel aan de waarde van politieke propaganda is in Europa groot. Wij hebben misschien te lang en te dicht bij de slechtste voorbeelden vertoefd. Menig een onder ons heeft de overtuiging dat de democratie van het Westen het niet moet hebben van dergelijke woorden, maar van daden. Ter toelichting moet daar eigenlijk bij: De parlementaire democratie zal met propaganda pas werkelijke indruk kunnen maken als zij eerst bewezen heeft, tot meer constructieve daden in staat te zijn: tot vernieuwing van zichzelf, tot verdieping van haar wezen, tot groter eenheid onder haar aanhangers. Die haar trouw blijven in de overtuiging, dat zij ondanks al haar falen en tekortkomingen toch' de enige vorm van menswaardig staatkundig beleid en maatschappelijke samenleving ver tegenwoordigt. R. P. René Pleven minister-president De Franse Nationale Vergadering heeft heden het door René Pleven uitgestippel de regeringsprogram goedgekeurd. Pleven is dus geaccepteerd als minister-president. BELGISCH VAKVERBOND GELAST STAKINGEN AF Naar van de zijde van het Algemeen Belgisch Vakverbond- wordt medegedeeld, is op een bijeenkomst van de Waalse af gevaardigden van het A.B.V.V. besloten, de voor Woensdag' voorziene stakingen in Wallonië af te gelasten, „daar de arbeiders geen voorstanders van een beperkte sta king zijn". Tijdens deze vergadering werd besloten een algemene staking te beginnen op het ogenblik „dat de Koning het be wijs zal hebben geleverd, dat hij de waar schuwingen in de wind wil slaan". Ziekenfondsen houden demonstratief congres Drie grote ziekenfondsorganisaties, de Centrale Bond van Ziekenfondsen, de Fe- deratieVerenigde Maatschappij-ziekenfond sen en-de Organisatie van Algemene Zie kenfondsen in Nederland, houden op Za terdag 22 Juli in de Dierentuin te 's Gra- venhage een demonstratief congres. Het congres staat onder voorzitterschap van dr. A. J. van Leusen, voorzitter van de Federatie Verenigde Maatschappij-zieken fondsen. De heer C. J. van Lienden, voorzitter, van de Centrale Bond van Zie kenfondsen, spreekt over: „De nood der vrijwillige ziekenfondsverzekering". „VERTRAGINGS-ACTIE" Luchtmacht deelt zware slagen uit aan Noord-Koreaanse tanks Het woord is aan Wh a t el y In hoge mate geldt voor alle men sen wat van de Atheners gezegd werd: dat zij ivaren gelijk de schapen, ivaarvan men een kudde gemakkelijker kan voortdrijven dan één enkel. Geen Russische steun voorZuid-Korea (Reuter) Geallieerde luchteskaders heb- ben gisteren een regen van bommen laten vallen op Noord-Koreaanse colonnes, die oprukken tussen Tsjonan en Taejon. De hevige aanval vertraagde wel de opmars van naar schatting vier divisies der Noord- Koreanen in dc richting van de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad, doch bracht hem niet tot staan. Twee andere Noord- Koreaanse divisies stoten door naar Taejon door een corridor ten Oosten van de hoofd weg waarlangs de hoofdmacht optrekt. De Noord-Koreaanse pantsertroepen zijn tot 13 kilometer ten Noorden van Taejon, dat blijkbaar als de Amerikaanse vesting in de Westelijke sector van het front be schouwd dient te worden, gevorderd. Vol gens het legerbericht van MacArthurs hoofdkwartier zenden de Noord-Koreanen versterkingen naar dc bres die hun drie pantserdivisies in 't front hebben geslagen. Zo de toestand in de Westelijke sector van hel front, waar de Amerikaanse strijdkrachten blijkbaar geconcentreerd zijn, al verex-gerd is, hij schijnt ook niet rooskleurig te zijn in de mïddensector, waar volgens MacArthurs legerbericht alleen Zuid-Koreaanse troepen de Noor delijke aanvallen het hoofd moeten bieden. Uit Amerikaanse bron wordt vernomen, dat in de Amerikaanse sector van het Koreaanse front „een ernstige strijd" gaande is. Een woordvoerder noemde de situatie „zeer wisselend". Hij vertelde dat in de. frontlinie vier Amerikaanse militai ren zijn gevonden met de handen op de rug vastgebonden en kogelgaten in het hoofd. Generaal MacArthur heeft het Ameri kaanse ministerie van defensie gemeld, dat het weerstandsvermogen van de Zuid- Koreaanse troepen „aanzienlijk schijnt te zijn verbeterd." Een hoge militaire woordvoerder ver klaarde, dat MacArthur eveneens de me ning had geuit, dat de reorganisatie van het Zuid-Koreaanse leger vruchten scheen af te werpen. Een woordvoerder van de marine ver klaarde, dat Britse en Amerikaanse een heden langs de Oost- en Westkust van Korea bleven patrouilleren. Gemeld is, dat de weg over de rotsachtige kust tussen Samtsjok en Oetsjin, die door een beschie ting van geallieerde oorlogsschepen ver sperd geraakt was, thans weer in orde is gemaakt. Mooi weer In het heden door het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Tokio uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat de Amerikaanse luchtmacht Maandag 65 Noord-Koreaanse gevechtswagens buiten gevecht heeft gesteld. 190 vrachtauto's werden vernield. Voorts werden Noord- Koreaanse troepen uit de lucht met machi negeweren en raketten beschoten, waar door zij vermoedelijk zware verliezen heb ben geleden. De Amerikaanse vliegtuigen leden geen verliezen. De luchtaanvallen werden begunstigd door schitterend weer. De Noord-Koreaaanse troepen voerden vanochtend over de hoofdweg naar Tae jon een krachtige frontale aanval uit. De Amerikaanse troepen, die zowel in getals sterkte als wat betreft het aantal tanks, waarover zij konden beschikken, de min deren waren en die zich tegenover de ge hele derde Noord-Koreaanse divisie zagen gesteld, 'moesten, na de gehele nacht en vroege ochtend een zware strijd te hebben geleverd, terug trekken. Tegenover elke Amerikaan stonden vijf Noord-Korcanen, terwijl op elke Amerikaanse tank de Noor delijken er vier hadden. Volgens Tass heeft de Noord-Koreaanse radio verklaard, dat gisteren een Ameri kaanse oorlogsbodem tot zinken is ge bracht aan de Oostkust. De stafchefs van het Amerikaanse leger en de luchtmacht, de generaals Lawton Collins en Hoyt Vandenberg, vertrokken gisteravond uit Washington naar Tokio, waar zij besprekingen zullen voeren met generaal MacArthur cn „uit de eerste hand" zullen vernemen hoe MacArthur het best kan worden gesteund. Wat de gevechtshandelingen van Dins dagmorgen aan hét front voor Taejon be treft, wordt nog gemeld dat het Ameri kaanse bataljon, bijna omsingeld en gedund door moordend vijandelijk vuur, zich na langdurige strijd terugtrok. In één compagnie waren nog maar 30 man over van de 148 die twee weken ge leden uit Japan kwamen. Naar schatting 80 procent van de Ame rikaanse gewonden moesten op het slag veld worden achtergelaten. De Amerikanen zeggen dat zij in het tankduel enige Noord-Koreaanse tanks hebben vernietigd, doch zodra een tank van de Noordelijken buiten gevecht was gesteld kwam een andere de opengevallen plaats innemen. Aan Amerikaanse zijde kon men cTat niet. De laatste foto's van het Koreaanse strijdtoneel geven indrukken van de bedrijvigheid achter het steeds wijkende Zuidelijke front. Zuid-Koreanen marcheren hier na hergroepering in de richting van de voorste linies. LECTUURHUISJES RODE KRUIS In het gebouw van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag zijn 132 lectuurhuisjes door de Niwin aan het Rode Kruis overge dragen. Wanneer te zijner tijd de Niwin geliquideerd zal zijn, zal het Rode Kruis de lectuurvoorziening blijven voortzetten ten behoeve van zieken. Koninklijk bezoek aan Gelderland Politiek poppenspel op tentoonstelling „Mijlpaal" Het tweedaags bezoek van het Koninklijk Paar aan de provincie Gelderland begon Maandagmiddag in Wageningen, waar de Koningin en^le Prins werden verwelkomd door de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. mr. C. G. C. Quarles van Ufford, en de burgemeester van Wageningen, mr. M. de Niet. In het raadhuis werd onder- andere de 91-jarige ereburger van Wageningen, dr. G. Nie- meyer, aan de Koningin en de Prins voor gesteld. Dè pïaë~sës Van dé senaat van het Wageningse studentencorps bood de Ko ningin een map met tekeningen aan, ver vaardigd door een student uit Tsjecho- slowakije. Van Wageningen reed het Koninklijk Paar naar Arnhem, waar het na het wel komstwoord van de burgemeester, van de auto in een rijtuig overstapte, waarmoe naar het raadhuis werd gereden. Burgemeester Matser hield een toespraak waarin hij zeide, dat in overleg en goede samenwerking met het provinciaal bestuur en de regering alles wordt gedaan, om Arnhem te herstellen van de oorlogsgevol- -gen. Daarna traden de Koningin en de Prins naar buiten om te luisteren naar de zanghulde o:> de Grote Markt door onge veer 2000 schoolkinderen. Het Koninklijk Paar ging vervolgens naar de Rijnbrug, waar een krans werd gelegd bij het Air- borno-monument. Na de lunch werd een rijtoer door de stad gemaakt. Op de Sonsbeekweide wachtte een onvergetelijk schouwspel. In deze grote vallei waren 120 Gelderse fan farecorpsen en harmonieën bijeen. Zeven- Hef tweedaags bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Gelderland is Maandagmorgen begonnen met een kort bezoek aan Wageningen. Verschillende jeugdgroepen vormden voor het stadhuis het Wageningse Wapen, een rad met twaalf spakenivelk schouwspel door de vorstelijke personen, staande op het bordes, vol belangstelling werd gadegeslagen. duizend muzikanten bliezen daar het „Wil helmus". Verder een „Leve de Vrijheid" en „Entrée de Concours". Temidden van die grote kring van blazers en trommelslagers luisterden Koningin en Prins in de calèche aandachtig naar deze machtige manifesta tie van samenwerking op muzikaal gebied Het verdere deel van de middag bezoch ten de Koningin en de Prins de tentoon stelling „Mijlpaal 1950". In het E.C.A.- paviljoen gaf de heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie. een toelichting op het geëxposeerde. In een kleine tent woonden de hoge gasten een politieke pop penkast-voorstelling bij. Jan Klaassen en Katrijn, een Gelderse boer, een burgemees ter en èeh huisbaas waren -de hoofdperso nen in „Het dorp van Europa". Het gege ven behandelde met ernst en luim liet thema van de Marshall-hulp. De „Wel vaartseend", die vóór 1940 de gouden eieren legde, is gevlogen. Hoe krijgt men haar weerom? De dollars van Uncle Sam zijn welkom, maar de eend -komt daardoor alleen niet terug. Katrijn weet niet hoe haar huur te betalen. De huisbaas geniet de belangstelling van overheid en van over heidsvoorlichting, maar hij heeft toch ook niet vee] hoop, dat het verder zal komen. Tot slot komen allen tot de overtuiging, dat alleen door eendrachtige samenwerking in het „Dorp Europa" misschien weer iets van de oude welvaart terug zal keren. Om dit korte, aardige spel hebben de Koningin en de Prins hartelijk gelachen. Des avonds woonde het Koninklijk Paar in de schouwburg een voorstelling bij van de komische opera „De regimentsdochter" van Donizetti; uitgevoerd door amateu.. uil Apeldoó'rn met medewerking van. een balletgroep en het Nijmeegs Vaudeville orkest. De Koningin en de Prins maakten na de voorstelling per auto een tocht langs de verlichte singels. Wellington Koo waarschuwt voor Pekings plannen De nationalistische Chinese ambassa deur in Amerika, Wellington Koo, heeft in een toespraak verklaard, dat het niet verbazingwekkend zou zijn. indien Chinese communistische troepen zich op een critiek ogenblik bij de Noord-Ko- reanen zouden voegen, Volgens de com munistische taktiek van camouflage, zo vervolgde hij, zouden zij waarschijnlijk Koreaanse uniformen dragen, zodat men hen moeilijk zou herkennen. Volgens de communistische radio Pyongyang heeft de regering van Peking een gevolmachtigd ambassadeur naar Pyongyang gezonden. Deze vertegenwoor diger wiens naam niet is bekend gemaakt, en wiens missie geheim is, zou Zondag ochtend in de Noord-Koreaanse hoofdstad zijn aangekomen. Volgens onbevestigde berichten van Chi nese nationalistische zijde uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, verplaatst de communistische generaal Lin Piao troepen van de Zuïd-Chinese provincie Kwang- toeng en van het eiland Hainan naar de grens van Indo-China. LONDEN, 10 Juli. (Reuter). Ernest Davies, de Britse onderminister van Bui tenlandse Zaken, heeft in antwoord op een vraag, welke hulp Engeland aan de Verenigde Staten had aangeboden voor de verdediging van Formosa. verklaard: „Geen enkele". Recrutering op korte termijn in de V.S. WASHINGTON. (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft he den medegedeeld, dat er „op zo kort mo gelijke termijn" 20.000 recruten nodig zou den zijn voor het- leger. Er staat geen andere weg open, aldus het ministerie van Defensie. Kort voor deze mededeling van het ministerie ver klaarde generaal-majoor Hershey, dat de recruteringsbureaux 60 dagen na aanvang van de conscriptie manschappen zouden kunnen afleveren. Indien nodig zouden binnen 90 dagen 300.000 man afgeleverd kunnen worden. Twee Tsjechische nota's voor Washington De Tsjechoslowaakse regering heeft Maandag twee nota's op de Amerikaanse ambassade te Praag doen overhandigen, zo meldt radio-Praag. De eerste betreft de coloradokever en is een antwoord op de Amerikaanse nota van 6 Juli, waarin Amerika ontkent dat het de kever naar Tsjechoslowakije heeft ge bracht, In de Tsjechische nota wordt thans verklaard, dat het bewezen is, dat Ameri kaanse vliegtuigen de kevers boven het land hebben uitgeworpen. De insecten wa ren ook gevonden op daken van huizen en In de straten, terwijl gebroken flessen waren aangetroffen, waarin zij waren neergegooid. De tweede Tsjechische nota protesteert tegen illegale vluchten van Amerikaanse vliegtuigen boven het Tsjechische grensge bied. Deze vluchten waven „de laatste dagen" uitgevoerd en hadden „ongetwijfeld een bepaald doel". In de nota wordt ver zocht dat. een onderzoek wordt ingesteld. Leider der Daroel Islam op West- Java waarschijnlijk gesneuveld DJAKARTA, 10 Juli (Aneta) Ver moedelijk bevindt de leider van de Daroel Islam. Kartasoewirjo, zich onder 21 leden dier organisatie, die Zaterdagmiddag 10 km ten Westen van Tjiawj in een gevecht 'met de RIS-troepen zijn gesneuveld, aldus seint de correspondent van Aneta te Bandoeng. Aan dë zïjdë van "de Daroel Islam streden 200 man. Twee gevangenen hebben ver klaard, dat Kartasoewirjo aan het gevecht deelnam, gekleed in een grijze regenman tel en volgens een mededeling van een luitenant der RIS bevond zich een aldus gekleed persoon onder de gesneuvelden, die echter de volgende dag reeds door de Da roel Islam bleken te zijn weggehaald Dit werd geconstateerd door een patrouille, die Zondag de plaats van het gevecht heeft af gezocht en daarbij opnieuw in botsing kwam met een bende van de Daroel Islam, waarvan ditmaal vijf man sneuvelden. Geen basis voor samenwerking tussen scheepvaart en K.L.M. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere regeling van de verhouding tus sen het. rijk en de K.L.M. verklaart de regering onder andere, dat enige grote scheepvaartmaatschappijen destijds aan het luchtverkeer hebben willen deelne men. Aan haar bereidverklaring verbon den de scheepvaartmaatschappijen ingrij pende voorwaarden. Aangezien bespre kingen daaromtrent niet tot resultaat heb ben geleid, werd een commissie onder voorzitterschap van ir. J. W. Albarda in gesteld, ten einde dit vraagstuk nader te bestuderen. Uit het inmiddels verschenen rapport van deze commissie blijkt, dat ook thans nog geen basis voor samenwerking, die voor beide partijen bevredigend is. kan worden gevonden. De minister van Ver keer eri Waterstaat beraadt zich thans over een vorm. wraarin althans de moge lijkheid van meer blijvend overleg tussen neming luchtvaart- en scheepvaartkringen kan I schappelijke worden geschapen. maakt. V I Sovjet-Unie noemt de UNO-resolutie onwettig De Sovjet-Unie heeft in antwoord op een brief van Trygve Lie de resolutie van de UNO verworpen, waarin op alle leden een beroep werd gedaan Zuid- Korea in zijn verdediging tegen de aanval der Noord-Koreaanse strijdkrachten te helpen onder de vlag van de UNO cn on der commando van MacArthur. De Sovjet- Unie noemt het aannemen van deze reso lutie een inbreuk op het handvest „omdat evenals bij de behandeling van de vorige resolutie op 27 Juni twee permanente leden afwezig waren". De Sovjet-Unie noemt deze resolutie niet alleen onwettig, doch ook een directe ondersteuning van gewapende aggressie tegen Korea, „omdat de UNO-vlag moet dienen om de krijgsverrichtingen der Ver enigde Staten in Korea te dekken". Trygve Lie is niet van plan zijn vredes pogingen, zoals neergelegd in zijn 20- jarenprogram voor het veroveren van de vrede door de UNO, op te geven, aldus zei een woordvoerder van liet secretariaat van de UNO gisteren. Hij verklaarde: „Integendeel, na het herstel van de vrede in Korea zal de taak van de UNO als we reldorganisatie voor verzoening en be middeling zwaarder zijn dan ooit tevoren. De Koreaanse crisis heeft geen wijziging gebracht in Lie's houding met betrekking tot de Chinese vertegenwoordiging in de UNO. Lie zal de opneming van de rege ring van Peking als de vertegenwoordi ging van het Chinese volk slechts gunstig gezind zijn, indien zij de in het Handvest neergelegde verplichtingen nakomt", Vereniging van Nederlandse Gemeenten Alle gemeenten zijn thans lid In de jaarvergadering van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, die vandaag in Arnhem is gehouden, heeft de voorzitter, mr. P. J. Oud, mede gedeeld. dat thans alle Nederlandse gemeenten lid zijn van de vereniging. De het laatst toegetreden gemeente is. Overslag in Zeeuws-Vlaanderen. In rijn openingsrede zeide mr. Oud voorts, dat de voor de jaren 1948 tot en met 1950 getroffen noodvoorziening aan de overgrote meerderheid der gemeenten weel een behoorlijke financiële basis heeft ge geven. Helaas zal de noodvoorziening in 1951 niel vervangen kunnen worden door een definitieve regeling. Hiervoor is de tijd nog niet rijp. Het belastingstelsel is nog te veel aan verandering onderhevig. Hoewel der halve een nieuwe noodvoorziening onont koombaar is. betreurde mr. Oud dit ernstig. Echte zelfstandigheid toch zullen de ge meenten zich niet kunnen verwerven, zo lang zij niet op een hechte financiële basis komen te rusten. Mr. Oud sprak over de ernstige gevolgen, welke de devaluatie ook voor de gemeen ten heeft gehad. Ook voor de gemeenten geldt: zunug zijn en de productiviteit ver hogen. De vereniging houdt zich ernstig bezig met de vraag op welke wijze zij de gemeenten in dit streven kan steunen. Mr. Oud was verheugd oveF de «rotere zeggenschap der gemeenten op het gebied van de wederopbouw. Het rapport van de commissie-Langemeijer over het politie- vraagstuk had hem ernstig teleurgesteld. Hij juichte het toe, dat de laatste jaren een ontplooiing der provinciale activiteit valt waar te nemen, voor zover deze is gericht op decentralisatie. Mr. Oud meende, dat men aan het oude stelsel der drie bestuurs- krlngenrijk, provincie en gemeente, is ontgroeid. De gemeentewet kent alleen samenwerking tussen gemeenten. In de nieuwe wet op de gemeenschappelijke re gelingen door overheidsorganen is ook samenwerking tussen provincies onderling en tussen provincies en gemeenten op Publiekrechtelijke basis mogelijk. Ook deel- yan Particulieren aan g'emcen- •egelingen is mogelijk ge- HET WEER AFCE8EELD Ons land bevindt rich thans onder in vloed van een Westelijke luchtstroming, 'he koele Ocenanhicht aanvoert. In deze training naderde vanmorgen over En geland eev front dot door een regen- óne word voorafgegaan. Aangezien nsteren in Zuid-Scandinavië en op het Zuidelijk gedeelte van de Noordzee de 'uchtdruk een sterke daling onderging, lunnen in de komende dagen de Oceaan- ■'.epressies hun invloed tot ons land uit strekken. zodat het afwisselende weer met nu en dan enige regen zal aanhou- len. CJ half 8EW 9 ZWAAR 8EW Weerbericht VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dinsdagavond tol Woensdagavond opgemaakt te 10 uur Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige, af en toe vrp krachtige wind. hoofdzakelijk tussen West en Zuid Weinig ver andering in temperatuur. 12 Juli: Zon op 4.33 uur ondei 20 57 uur Maan op 1.23 uur. onder 19.35 uur Hoog en laag water in I.lmuiden Dinsdag tl Juli: Hoog water 0.41 en 13.18 uur. Laag water; 8.29 en 21.06 uur. Woensdag 12 Juli: Hoog water; 1.43 en 14.12 uur. Laag water: 9.27 en 21.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1