D HUIDKLACHTEN c Meerderheid van B. en W. vreest schade aan natuurschoon Gaat U overzee? F. Damiaans en Zn Radio geeft Woensdag DEBRALINE Belangrijke verbetering: drie ponten op Zondag Wereldnieuws Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Dinsdag 11 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 2 Deze zomer nog geen Jongensland Initiatief viel bij Bloemendaalse burgerij in goede aarde Hoewel het plan tot stichting' van een .Jongensland" in Bloemcndaal in brede kringen met instemming is begroet en van vele zijden daadwerkelijke steun tot de verwezenlijking daarvan is toegezegd, zal toch deze zomer niet meer op de totstand koming van een dergelijke speelplaats voor de jeugd kunnen worden gerekend. Deze teleurstellende mededeling deden de initiatiefnemers, de heren J. Meyer en G. K. Zelders. gisteravond op een bijeen komst van het voorlopige comité. Geld is or op een enkele vaag gestelde circulaire onder de Bloemendalers Overveners ruim voldoende binnenge komen. Er hebben zich ongeveer vijftig jongens voor het „Jongensland" opgege ven en bovendien stelde een fabrikant spontaan een huisje voor de leider ter be schikking. Het probleem van de leiding werd eveneens opgelost, daar zich voldoen de geschikte gegadigden als jeugdleider hebben gemeld. Tenslotte stelde de diakonale commissie van de Nederlandse Hervormde Gemeenten van Haarlem en omstreken een terrein van bijna twee hectaren, in de Zuid-Westhoek van het buiten „De Rijp" gelegen, voor twee jaar ter beschikking. Helaas heeft die plek in de ogen van de meerderheid van het College van Burge meester en Wethouders van Bloemendaal geen genade kunnen vinden. Deze meer derheid was van oordeel dat het natuur schoon door de ingebruikneming van dit in de oorlog reeds zeer beschadigde stuk grond, dat bovendien van de weg af niet zichtbaar is, al te zeer zou lijden. Weliswaar zou het Comité formeel in staat zijn geweest toch „Jongensland" op „De Rijp" te openen, doch het stelt uiter aard op een goede verhouding met Burge meester en Wethouders prijs, te meer daar deze uitdrukkelijk hebben verzekerd tegen de gedachte geen enkel bezwaar te hebben, doch er de voorkeur aan te geven wanneer van een minder in het centrum gelegen terrein werd gebruik gemaakt. Bezwaren Ter vergadering bleken gisteravond tegen een afgelegen ligging wel bezwaren te be staan. Er was onder meer gedacht aan een stuk militair terrein aan de Zeeweg. Ter verkrijging daarvan moet evenwel met drie instanties en autoriteiten gesproken wor den, zodat men voor deze zomervacantie toch niet meer gereed zou komen. Boven dien vreesden enkele aanwezigen, dat dat stuk grond voor de Bloemendaalse jongens te ver zou zijn, terwijl bovendien de weg erheen gevaarlijk is. In dat opzicht zou een terrein in het Noordelijk deel der gemeente bij 't Provinciaal Ziekenhuis te prefereren zijn. Opgemerkt werd nog, dat de stichting van twee „Jongenslanden", een bij Over- veen en een bij Santpoort, tot een gezonde rivaliteit aanleiding zou geven, doch an derzijds zou dat grotere kosten met zich brengen. Geen plaats voor de jeugd Algemeen was men van oordeel, dat er dringend behoefte is aan speelplaatsen voor de jeugd in het centrum van de gemeente. Bepaalde groepen van de georganiseerde jeugd, zoals de padvindsters en de padvin ders, hebben nog steeds te kampen met gebrek aan mogelijkheden voor sport en spel. Momenteel is het zo. dat een groep naar Haarlem gaat om daar volleyball te beoefenen. Het comité was dan ook de mening toe gedaan, dat een behoorlijke speelgelegen- heid voor de jeugd wel een offer aan na tuurschoon waard is en het zal van deze opvatting in een adres aan de raad dan ook doen blijken. Een der aanwezigen drukte die gedachte gisteravond aldus uit: „Men heeft Bloe- ADVERTENTIE Vraag ons vrijblijvend offerte Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456-14155-11141 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8,00 Nieuws. 8,18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 platen. 10. causerie. 10.05 Morgwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Hawaiian muziek 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pla ten. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade-orkest. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 „The Messiah", oratorium. 15.20 Voor de jeugd. 25.40 Kinderkoor. 16.00 Voor de jeugd. 16.25 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nieuws, 18.20 Actualiteiten. 18.30 Volks-universiteit. 19 00 Parlementair over zicht 19.15 Zang. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Kwartet. 20.30 ..Onze stad", hoorspel. 22.00 Omroeporkest. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Reoortage. 23.25 Platen. HILVERSUM IL 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 „Een woord voor de dag". 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Blaaskwintet en piano. 12.00 Platen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek 13.45 Platen. 14.30 Kinderkoor. 15.00 Kamerorkest. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Cello en piano. 17.30 Platen. 18.00 Militair orkest. 18 30 Strijdkrachten 19.00 Nieuws 19.15 Boekbe spreking 19.30 Platen. 20.15 PhiLharmonisch orkest. '20.40 „Achter getraliede vensters". 2100 Philharmonisch orkest. 22.00 /Theater- koor. 22.15 Trio. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Amusementsmuziek. 13 00 Nieuws, 13.15 Platen. 15.00 Causerie, 15 10 Platen. 17.00 Nieuws. 17.30 Voordracht. 17 40 Platen 17.50 Boekbespreking. 18.00 F':- en piano. '.8.30 Voor soldaten 19.00 Nieuws. 19.30 Plaien. 19.50 Feuilleton. 20 00 Omroeporkest en solisten. 21.00 Actualitei ten. 21.15 Volksliederen. 21.50 Zang en piano. 22 00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. mendaal in de laatste twintig jaar hele maal „verparkt" en de kinderen heeft men vergeten." Doorzetten Men besloot dus de actie tot stichting van een „Jongensland" voort te zetten. De reeds gestorte bijdragen zullen beschouwd worden als voor het volgend jaar te gelden. Mocht ook dan het comité niet in zijn op zet slagen, dan zullen de gelden geresti tueerd worden. Het is waarschijnlijk, dat reeds in de vergadering van de Bloemendaalse raad van 20 Jpli vragen over het „Jongensland" zullen worden gesteld. Uit een bij B. en W. ingediende begroting blijkt, dat voor het eerste jaar een gemeentelijke bijdrage van ongeveer 2500.noodzakelijk zal zijn. ADVERTENTIE zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid aantasten en ont sieren verdwijnen spoedig met het sterk desinfecterende huidgenees- middel met „dieptewerking" HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Aandelen overgenomen van de Haarlemse Hypotheekbank Naar wij vernemen hebben nagenoeg alle aandeelhouders van de Haarlemse Hypotheekbank het aanbod van het pen sioenfonds der „Koninklijke-Shell" aan vaard, zodat dit fonds zijn bod op de aan delen N.V. de Haarlemse Hypotheekbank gestand zal doen. Zoals reeds medegedeeld, heeft het pensioenfonds een bod van 275 pet. op de aandelen gedaan. De naam van de Haarlemse Hypotheekbank zal worden veranderd in N.V. „De Haarlemse bank voor Hypothecaire Financiering". Op hei Departement van Justitie heeft minister mr. J. H. van Maarseveexi de portefeuille van Justitie, ivelke hij heeft beheerd sinds het heengaan van minister mr. Th. R. J. Wijers, overgedragen aan minister mr. A. A. M. Struyckendie Zaterdag door H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk als minister van Justitie beëdigd is. Links mr. van Maarseveen; rechts minister Struycken. Naar wij vernemen zal vermoedelijk van Zondag 16 Juli af ook op Zondagen het verkeer tussen de Noord- en de Zuid zijde van het Noordzeekanaal in Velsen met drie ponten worden onderhouden. Er zijn plannen in voorbereiding om het vol gend zomerseizoen een vierde vaartuig aan de in Velsen gestationneerde ponten toe te voegen. Het verkeer over het Noordzeekanaal wordt op het ogenblik onderhouden door zeven ponten. Eén vaartuig ligt voor reparatie in dok. Velsen en Zaandam heb ben ieder de beschikking over drie ponten en in Buitenhuizen moet men het nog steeds met één vaartuig stellen. Het is niet uitgesloten dat Velsen tegen het zo merseizoen 1951 een reserve pont zal krijgen. ADVERTENTIE hoofdpijn; «s Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijncabletten. Koker 75 ct. St. Petrus Canisiusschool viert 25-jarig bestaan Ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan van de St. Petrus Canisius school aan de Timorstraat heeft pastoor L. J. Schalke in de Sint Liduïna-kerk een hoogmis opgedragen. Des middags werd een bijeenkomst in het schoolgebouw ge houden. Het hoofd der school de heer J. Suiker tn de onderwijzer de heer B. J. M. Walker waren van de oprichting af aan de school verbonden en vierden dus hun zilveren jubileum. Pastoor Schalke heeft de jubi larissen toegesproken en de heer Suiker een bord van Delfts aardewerk en de heer Walker een polshorloge aangeboden. De heer A. J. Boerema bood namens het per soneel aan de jubilarissen geschenken aan. Uit de ouders was een commissie gevormd, die gelden had verzameld voor een glas-iu- loodraam, voorstellende de heilige Petrus Canisius op het Valkhof in Nijmegen. De heer Huyboom voerde namens de ouders het woord en de heer Le Graauw namens de oud-leerlingen. BEELDENDE KUNST Ton Heybqer en Jan Kagie exposeren in „Het Luifeltje" Toen we de tentoonstelling binnen traden die Zaterdag in „Het Luifeltje" werd ge opend. bleken er twee soorten schilder stukken aanwezig te zijn: Ton Heyboer vertoont gouaches (ondoorzichtige water verf) en Jan Kagie olieverf-schilderijen, Blijkbaar gebruikt de laatste heel dunne olieverf, want het uiterlijk verschil is niet groot. De één voelt meer voor lijnen en hun spanningen, de ander meer voor vlak ken. Het coloriet is bij beide schilders aan genaam en decoratief. Een catalogus was nog niet aanwezig, maar die vermeldde (naar men ons verzekerde) géén opschrif ten of namen: slechts nummers en prijzen. Uit een gesprek met Ton Heyboer bleek ons, dat deze uitgaat van „spanningen". Spanningen tussen mensen, spanningen tussen mens en de natuur, spanningen tus sen mens en kunstwerk. De waarachtigheid van het scheppingsmoment (aldus Hey boer) is de enige verantwoording. Spanning als psychisch gebeuren alléén schept géén beeld. Schilderkunst wordt uitgeoefend op het vlak van twee dimen sies, maar de derde dimensie wordt onder andere door de perspectief gesuggereerd. Maar de kunst van Heyboer blijft in het platte vlak. Ons bezwaar tegen deze kunstrichting is dat de bedoelingen van de kunstenaar niet objectief kunnen worden gecontroleerd. Waarachtigheid is een onmisbare voor waarde voor de religie, het familieleven en de vriendschap. Maar waarachtigheid van de kunstenaar ten opzichte van zijn kunst werk is niet altijd te controleren. De be schouwers kennen slechts het objectieve kunstwerk. En dat kunstwerk is. op deze tentoonstelling, te subjectief, te weinig dwingend. H. SCHMIDT DEGENER. Wielerwedstrijden op voorplein van de Ripperdakazerne Donderdagavond zullen op het voorterrein van de Ripperdakazerne wielerwedstrijden worden gehouden, welke worden voorbereid door de Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" in samenwerking met de mili tairen. Op het programma staan wedstrij den voor nieuwelingen en amateurs. Tot de deelnemers behoren P. van Roon, Adri Voorting. P. Peters en Visser. De militairen zullen demonstraties op de motor geven. M. C. Hoog overleden In de ouderdom van 84 jaar is over leden de heer J. M. C. Hoog, oudste direc teur van C. G. van Tubergen's Bloembol len- en Zaadhandel. De heer Hoog is op 9 September 1865 in Pamakassan geboren, en heeft onderwijs genoten in Haarlem, onder andere op de H.B.S. Op 1 Augus tus 1882 kwam hij in dienst bij zijn oom de heer Van Tubergen, de kende bollen- kweker van „Zwanenburg" aan de Ko ninginneweg. Dit bedrijf had toen reeds een wereldnaam, welke het in de loop der jaren heeft behouden. De zaak speciali seerde zich op het importeren van nieuwe en zeldzame bol- en knolgewassen. Het is de wel zeer grote verdienste van de heer J. M. C. Hoog geweest, dat hij reeds op betrekkelijk jeugdige leeftijd heeft inge zien. dat voor de bloei van zijn bedrijf direct en voor de Nederlandse bloembol lencultuur indirect de invoer van hier on bekende. maar in verschillende streken van Azië veel voorkomende bolgewassen een onafwijsbare voorwaarde was. Uit deze overtuiging wist hij te bereiken, dat in de loop der jaren diverse partijen uit Azië naar Haarlem werden verscheept, om daar op de gronden van „Van Tubergen" verder behandeld te worden. Niet alleen als handelaar genoot de heer Hoog een uitstekende naam in bin nen- en buitenland, maar ook als winner en in cultuur brenger van tuinplanten. Een bewijs hiervan was de grote onder scheiding. welke hem in het begin van 1925 is uitgereikt. Toen ontving hij de gouden medaille, welke The Royal Horti cultural Society ter nagedachtenis van Sir Harry Veitch uitreikt aan - personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van invoer van nieuwe planten. Dan waren zijn vele publicaties, vooral in Engelse vakbladen, bekend en ook op andere wijze heeft hij zijn uitgebreide ken nis in dienst van de gemeenschap gesteld. Voorts had hij zitting in de commissie van Nederlanders en Engelsen, die in 1929 op de proeftuin de tulpen vergeleek, de juiste naam en kleur vaststelde, alsmede de klasse, waartoe zii behoorden. In 1935 benoemde de Royal Horticultural Society hem tot erelid. Op organisatiegebied heeft de heer Hoog een belangrijke plaats ingeno men. Van de afdeling Haarlem van de Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur was hij vele jaren voorzitter en na zijn aftreden werd hij erevoorzitter. Hij gaf zijn krachten aan de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, waarvan hij erelid is ge worden. De heer Hoog was van 1915 tot 1921 lid van de Haarlemse gemeenteraad en had daardoor zitting in enkele commissies. Voorts was hij lid van de commissie van toezicht op de Stadsschouwburg, van de commissie van toezicht op het Frans Hals Museum en van de Kamer van Koophan del en Fabrieken. In alle stilte is vandaag zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld. ADVERTENTIE Wordt U gekweld door rheumatiek spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, m gebruikt regelmatig Toga!. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08, f 7.94. Tentoonstelling in de Centrale school II Gedurende drie avonden is op de boven verdieping van de school aan de Linschoten- straat 57 a werk tentoongesteld van de leer lingen van de Centrale School 2 voor ge woon lager onderwijs. Ouders en belang stellenden kunnen er een kijkje nemen en een indruk krijgen van de prestaties der meisjes en jongens. Te zien zijn vele nuttige handwerken en daarbij komt naar voren, dat de leerlingen in staat zijn kledingstukken voor zich of familieleden te maken. De jon gens specialiseren zich meer op houtarbeid en tekenen. Mooie tekeningen hebben zij gemaakt evenals aardige voorwerpen op het gebied van handenarbeid. Uit de tentoonstelling blijkt hoe ver de leerlingen gevorderd zijn en wat er bereikt kan worden, als zij deze school bezoeken. Vanavond en morgenavond is de tentoon stelling ook te bezichtigen. Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem, 10 Juli ONDERTROUWD: 10 Juli. J. M. Alberti en J. H. M Disco. BEVALLEN van een zoon: 8 Juli, J. G. H. van Bakelvan der Putten; H. J. Marijnen van Berkel; A. Severijnsevan Rooden; J. M. Veningsvan den Berg; J. G. Dulfer Korevaar; 9 Juli, C. J. S. van Leeuwen Berkhout: M. M, de Boervan Staveren; C, KnolKenselaar; G. E. BettinkVeenhoven; 10 Juli, H. van Keijzerswaard—Terburg; C. C. Hagen—-Spruijt. BEVALLEN van een dochter: 7 Juli, T. ChristiaansVersteeg; 8 Juli, A. G. van BerkelTimmer; 9 Juli. C. J. SmitMenzel; G. E J. UngerSwaanswijk; J. Broekhuizen SchaDDert; R. E van GennipMettes. OVERLEDEN: 8 Juli. J. B. Harff. 74 j„ Grote Houtstraat: J. M. Smit, 39 j., Nagt- zaamstraat; J. M. C. Hoog, 84 j.. Koninginne weg; A. G. M. Simonsz, 69 j„ Zijlweg. PANDA EN DE MEESTER - EDELMAN Hoewel Panda diep begaan was mei het vreselijk lot van de berooide edellieden, was hij aanmerkelijk opgelucht nu zijn taxi en de bijbehorende vergunning ten minste gespaard waren gebleven. „En het is zo'n mooie auto," dacht hij teder, „en hij heeft mij al mijn spaarduitjes gekost!" En hij begon hem vol liefde op te poetsen, la al spoedig stond hij zelfs te fluiten, ■onder dat hij er erg in had: als hij er bij had nagedacht zou hij zeker niet gefloten hebben, want die vrolijkheid moest de arme edelen wel schril in de oren klinken.... „We moeten nu onmiddellijk naar de ko ning!" sprak Isen Grim intussen. „We moe ten een beloning eisen! We moeten eisen dat die bandiet wordt opgepakt! Maatre gelen moeten we eisenV' Eeheh.... jastotterde Bruno ongelukkig, „maar we kunnen in deze kleding toch niet voor de koning verschijnen? Er zit zelfs geen bandje meer in mijn pyjama-broek. Als ik niet oppas zakt hij af, en dacht je dat ik. zó bij de koning toegelaten zou worden?" „Daar weet ik wat op!" siste Isen Grim sluw. „We nemen die taxi, en die verkopen we ergens onderweg en voor het geld dat hij opbrengt kopen we nette pakken!" Bruno begreep dit voorstel niet helemaal. Maarmaarzou de taxi-chauffeur dat óók goed vinden?" vroeg hij. „Ach kom, je laat me lachen!" gromde Isen Grim. „We nemen hem die taxi toch gewoon af! En dan heeft hij niets te klagen, want hij had kunnen verwachten dat zijn wagen vannacht ook gestolen zou zijn, en wat voor verschil maakt het voor hem of wij zijn taxi nemen of de Gemaskerde? Hij was hem toch kwijl geweest, dus het is helemaal eerlijk!" En Punda. die geen ver moeden had van dit lage plan vol drog redenen, stond maar te fluiten en te poet sen.... Jac. van Looy temidden der schilders en schrijvers In de voor een dergelijk doel zeer ge schikte tentoonstellingszaal van het mu seum „Het Huis van Looy" heeft dr. J. C. Brandt Corstius uit Utrecht gisteravond een lezing gehouden over het onderwerp „Jacobus van Looy temidden der schilders en schrijvers vaii omstreeks 1890". Ham- macher, aldus spreker, was de eerste die wees op de grote strijd in Van Looy tussen schrijverschap en schilderkunst. Hij moest een beslissende keuze doen. want hij wilde niet schilderen als een schrijver of schrij ven als een schilder. Ter inleiding behandelde dr. Brandt Cor stius uitvoerig de verhouding van Jac. van Looy tot de zogenaamde Beweging van 'Tachtig en tot de kring van Amsterdamse impressionnisten. Beide zochten de inten sieve beleving van het ogenblik, het scherp geobserveerde moment. Met dit baanbre kende kunstgevoel ging dikwijls een nieuwe techniek gepaard: vegen verf en brokken taal. Er ontstonden allerlei hybridische tus senvormen, zoals bijvoorbeeld het lyrische proza. Tot deze kring (door Kloos „de stille gemeente" genoemd) behoorde ook Van Looy, die modern met de modernen wilde zijn, doch uiteraard op zijn eigen wijze. Van Looy, al wat ouder dan de meesten van zijn vrienden (Veth en Witsen waren 16 toen ze op de Academie kwamen, Van Looy 22 jaar) en dus al wat meer gevormd, opgegroeid in hechte tradities van arbeid en gezond burgerlijk leven, bezat een per soonlijkheid die gekenmerkt werd door behoefte aan een sterk contact met mensen en door een-gevoel van evenwicht. Hij miste daardoor het toegespitst individua listische en labiele, kon zich de moderniteit niet ten volle eigen maken. In zijn kunst wilde hii vertellend het levensverhaal van mensen uitbeelden. Juist hierdoor kwamen zijn litteraire ambities in strijd met zijn picturale natuur, want de nieuwe schil derskunst begon zich meer en meer los te maken van het anecdotische, het verhalen de. Van Looy werd daardoor langzaam maar zeker voornamelijk schrijver. Hii pu bliceerde verhalen en gedichten, in 1892 zijn eerste roman „Gekken" en in 1903 de bundel „Schetsen" over het familieleven van de kleine burgerij. Als auteur zette hij de beste tradities van het Hollandse realisme voort, zoals wij dat kennen uit de werken van Bredero, Van Effen. Betje Wolff en Nicolaas Beets, juist doordat zijn blik de veelzijdigheid van het leven zag. Hij vermeed de beperkte visie van het naturalisme, dat slechts oog had voor het. vale en troosteloze. Maar ook schaarde hij zich niet achter de reactie op dit naturalisme, zoals zich dat uitte in mysticimse en symbolisme (Van Eeden en Toorop bijvoorbeeld). Zeer geestig en met luchtige spot wordt hiermede de draak ge stoken in de Zebedeus-boeken, die helaas over het algemeen geen blijvende waarde hebben omdat ze te zeer zijn afgestemd op dingen, welke in die tijd de gemoederen bezig hielden en dus weinig objectieve, algemene zin bezitten. Later publiceerde hij nog boeken „Reizen" en de trilogie' „Jaapje-Jaap-Jaeob". Van Looy was echter onmiskenbaar een kind van zijn tijd, hetgeen in dit geval wil zeggen dat zijn werk stilistisch veel over eenkomsten met dat van de tachtigers en hun navolgers heeft: veel experimenten in taalgebruik, vérwerpen van de normale zinsbouw, individualistische woordvor ming. Veel is daardoor voor ons onleesbaar geworden, hetgeen dr. Brandt Corstius deed voorstellen om xiit het nog steeds van waarde zijnde deel van zijn oeuvre (even als in dat van Couperus) een reeks storen de kenmerken van een voorbije periode weg te nemen, door bijvoorbeeld de logi sche woordvolgorde te herstellen, waardoor de stijl geenszins aangetast, integendeel aanmerkelijk verbeterd zou worden. Het werk zou daardoor veel meer lezers vinden en dat is het ongetwijfeld waard. Althans ten dele, namelijk daar waar Van Looy's realisme op zijn best is: een aantal bijlagen van „Zebedeus" en enkele stukken uit zijn eerste bundel „Proza", verder „Jaapje" en „Feesten". Na de pauze las dr. Brandt Corstius en kele fragmenten uit proza en brieven van Jacobus van Looy voor. onder meer de „Boerenballade" en „Het balletje gehakt". EXAMENS EINDEXAMEN H. B. S.-B. Aan het Jac. P. Thijssc Montessori Lyceum te Overveen zijn geslaagd de dames O. F. H. Dibbits, C. E. Odenkirchen, E. M. Sprey, C. Visser en de heren W. F Haak. P M van Hiele, K. Hoekstra, T. W. Kielstra. H Lim burg, H. E. H. Rahusen. H. R- Wafelman en V. van der Willigen. Afgewezen één. GESLAAGDEN VAN HET LORENTZLYCEUM Voor het eindexamen HBS-B aan het Lo- rentzlvceum zijn geslaagd: Ph. van Dalen. H. J. Frankena, J. W. H. Geerlings, M, W. de Haas, mej, J. de Jong, S. A. T. Kapteyn, K. Klinkenberg, H. Koekoek, A. J. Copini, G Schaafsma, A. G. Schaake. A. Schmitz, G. E. Sipkes. J. v. d. Sluis. H, E. Smit, mej. H. J G Streefland. J H. Tjaden, mej. N Hakke- steegt. A. J. den Heyer. J. G. Hoogerbeets. W J. H. Kernkamp. J. H van der Kop. H. N Maat, W P. Mazurel, C. de Pagter. A, C. Stutterheim. R. F. van den Berg, A. van Beuzekom. C. J. Elk, J. F. de Haas. H. van Bockhooven. J.-Boeré. J. Brink, A. v. Drie- len, P. J. Ducro, J. van Eek. A. P. N. Nauta. Vijf candidaten werdei) afgewezen. De exa mens zijn afgelopen. MULO-DIPLOMA A. Voor het examen M U L. O. diploma A slaagden op 10 Juli 1950 te Haarlem' R v. d Engh, mej. G. v. Boekhooven, J v. Coevor- den, mej. J. J. de Haan. S. Groot. mej. A Hacquebord. B. Lubert, P J. Aardema. R T de Cock, E. G. Hogeveen, J. H Klasen. mej J. Matheij, W. L. Berkemeier, allen te Haar lem: J. Butter, Bloemendaal; mej. J de Boer., P. de Boer en R, Bons, IJmuiden; mej J G. Duiser. Hoofddorp; mej. E M, van Brum- men, mej. L. H. Guljé en mej E. v. I-Ieusden. Bloemendaal; mej. C. E Verleur. Hillegom: mej. J. Moolenaar, Lisse; mej. A. T. Hof man, Bloemendaal. TRINITEITSLYCEUM Voor het diploma HBS-B slaagden a8n het Triniteitslyceum de heren; L. Aarts, J. van Beers, E. Bijvoet, A. Christiaanse, T. Jaspers, W. v. Leuven, B. Mathis, J van Noort, M. van Ooijen, P. Straathof, H. de Windt, J. Blom, G. van Galen, H. Happel. M. Keizer, N. Meulenbroek, L. Perry, allen te Haarlem; Th. Bloem. Baarle-Nassau. W Bosma. Vogelenzang: Fr v Dam. H Drabbe. T. Levelt. L. Meyer, H Wittev.e, Heemstede: B. Hellebrekers, D Schütz. A. Stoop. Bloe mendaal; D. Janmaat, Badhoevedorp-, G. de Vaan, Halfweg; T. de Vroomen, Noordwijker- hout; G. van der Veld. Lisse; M. van den Berg, K. Dam, Santpoort; N. Rozenstraten, Driehuis. Afgewezen 6 candidaten. Veertien dagen geleden behandelde de Centrale Raad van beroep te Utrecht de zaak tegen de acht en veertig jarige Haarlemmer A. J, G. P. M. J., die uitgemaakt wenste te zien, of hij inderdaad in 1945 tot reserve- kapitein van de Nederlandse Strijdkrachten is benoemd. De Centrale Raad heeft het onderzoek niet volledig geacht en zal alsnog aan het departement van oorlog enkele vra gen stellen. Abuis. De politie van Monticelli (Italië) heeft de sluiting gelast van een bioscoop omdat die „per vergissing" een film van Mussolini had vertoond. De filmopera- teur werd gearresteeixl. Hij beweerde dat hij de film, welke een beeld gaf van het afnemen van een parade van fascistische jongeren door Mussolini, per abuis had gedraaid. Proces. Tijdens een proces dat gevoerd werd in Pardubice in Bohemen, zijn twee mensen tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Achtentwintig an deren werden veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van één tot dertig jaar. Drie van de veroordeelden waren vrouwen. De veroordeelden werden er van beschuldigd samengezworen te hebben tegen het régime en militaire en andere geheime inlichtingen ver strekt te hebben aan spionnen van de Westelijke mogendheden. Schoon bericht. De rantsoenering van zeep in Engeland zal op 10 September eindi gen, zo deelde de minister van voedsel voorziening, Maurice Webb, in het La gerhuis mede. De rantsoenering van zpep werd ingevoerd op 9 Februari 1942. De controle op de-zeepprijzen zal na op heffing van de rantsoenering gehand haafd blijven. Thans zijn nog gerant soeneerd zeep, boter en vetten, eieren, thee, suiker, vlees en suikerwaren. Afgewezen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wees gisteren het ver zoek van president Truman om een speciaal departement van volksgezond heid, opvoeding en veiligheid op te richten, van de hand. Een coalitie van republikeinen en- Zuidelijke democra ten stemde tegen. De nederlaag van de regering kwam nadat een republi keins afgevaardigde erop gewezen had dat goedkeuring van dit voorstel niet minder betekende dan nationalisatie van de artsen. Vlag. De Amerikaanse minister van defen sie, Louis Johnson, heeft de blauw witte vlag van de UNO aan generaal MacArthur gezonden. In een boodschap aan MacArthur zeide Johnson dat op speciaal verzoek van de secretaris generaal van de UNO deze vlag van het Amerikaanse hoofdkwartier moet wapperen zolang van daaruit de strijd in Korea geleid zal worden. Voorts deelde Johnson mede dat Trygve Lie de hoop had uitgesproken dat deze vlag geluk zou brengen aan de comman dant. Brief. De moeder van een Amerikaanse piloot, die boven Korea reeds twee yaks naar beneden heeft geschoten, ontving gisteren een anonieme brief, waarin haar zoon beschuldigd wordt van moord. In de brief wordt gezegd: „Ik heb in de kranten gelezen dat u trots bent op uw zoon. Hei wordt ongetwijfeld tijd dat we leren onze zoons thuis te hou den om hun eigen land te verdedigen, inplaats van- hen naar andermans wo ning te sturen om daar een moord te begaan". Controle. De Russen hebben de controle op het goederenvervoer per trein tussen West-Duitsland en Berlijn verscherpt en 43 goederenwagons bij Helmstedt tegengehouden. De goederenwagons be hoorden tot verscheidene treinen die op weg waren naar Berlijn. De treinen zelf werden doorgelaten na nauwkeurig te zijn gecontroleerd door Russische en Oost-Duitse wachtposten. Het verkeer langs de Autobahn werd ongemoeid ge laten. Orkaan- Tokio is door een orkaan overval len, die aan zeven personen het leven kostte en meer dan honderd woningen vernietigde. Aan de oogst werd voor een millioen dollar aan schade aange richt. Vier slachtoffers verloren in het kustdistrict Kato door verdrinking het leven, drie anderen werden door val lend puin gedood. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Zeiljacht bij Noordwijk op een zandbank gelopen De vijf opvarenden konden worden gered Maandagmiddag om halfvijf is voor de kust van Noordwijk het 20 meter lange zeiljacht „Oyabe" op een bank gelopen. Het hoofd van de Noordwijkse strand- wacht, de heer H. Soetekouw, zag om streeks drie uur dat het jacht voor de Noordwijkse kust in moeilijkheden ver keerde. De zee was vrij ruw en er stond een stevige wind uit het Zuid-Westen. Hoewel de opvarenden geen signalen gaven, waaruit zou moeten blijken, dat zij in nood verkeerden, heeft de Noordwijkse strandwacht telefonisch aan de redding boot „Neeltje Jacoba" te IJmuiden hulp verzocht. De „Neeltje Jacoba" is onmiddel lijk uitgevaren en kwam om halfvijf in de buurt van het jacht, dat toen reeds aan de grond zat. Een agent va,n politie, de heer De Vries, is naar het'jacht gezwommen en met behulp van enkele leden van de Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandse Red dingsmaatschappij en een badgast werd een lijnverbinding tussen het jacht en het strand tot stand gebracht, zodat de vijf opvarenden konden worden gered. Een hunner, de 30-jarige heer K. H. Bovill uit Utrecht, had zestien uur lang aan het roer gestaan. De overige opvarenden waren H. Wardle en A. Bennet, beiden uit Zuid- Afrika, alsmede L. Gill en D. Karrl, belden uit Londen. Het was de bedoeling een proefvaart te maken van IJmuiden naar Scheveningen, om later naar Engeland over te steken. De „Oyabe" was Zondagavond om negen uur uit IJmuiden vertrokken, maar werd een uur later door onweer en storm overvallen. Het zeil moest worden ingehaald en het anker uitgeworpen. Hel ankertouw is tegen de ochtend gebroken. De storm was toen nog zo hevig, dat de zeilen niet konden worden gehesen. Ook do motor weigerde dienst, zodat het jacht aan de wind was overgeleverd en bij Noordwijk strandde. Deens jachtje verspeelde de mast Een Deens jachtje, waarvan de mast als gevolg van hevig stormweer gebroken was, is Maandag door de Urker botter UK 2 acht mij! ten Noorden van de Stortcmelk opgepikt en naar Terschelling gesleept. Het scheepje, „Stella" genaamd, had twee personen aan boord en was op weg van Kopenhagen naar Londen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2