<4ëpL- fe Slechts één op tien Haarlemmers profiteert van de Stadsbibliotheek Amsterdamse Beurs Het kostbare deposito Dinsdag 1] Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De gobelins van Enkhuizen Haarlemse werkplaats gaat vrij uit De raad van Enkhuizen heeft thans be sloten een commissie te benoemen om een onderzoek in te stellen naar hetgeen er gebeurd is met de gobelins'van de Wees kamer in Enkhuizen. In ons nummer van Donderdag namen wij een bericht van het ANP uit Enkhuizen op, waarin medegedeeld werd, dat in 1949 in een mand in de kluis van het raadhuis aldaar de bedoelde gobelins gevonden werden, geheel vergaan. Ook de naam van de werkplaats tot herstel van antieke textiel te Haarlem, die onder leiding staat van mei. dr. G. T. van IJsselsteyn, werd daarin genoemd. Wij hadden diezelfde dag een onder houd met de plaatsvervanger van mej. Van IJsselsteyn, die ons verzekerde dat de gobelins te Haarlem met de meeste voorzichtigheid behandeld zijn. Nu deelde mej. Van IJsselsteyn ons nog mede, dat de gobelins in 1Ö42 in Enkhui zen zijn afgenomen en naar de werkplaats vervoerd, die toen nog in het Frans Hals museum gevestigd was. Daar zijn de go belins bezichtigd door de uit 20 leden be staande monumenten-commissie. Dr. J. Kalff, directeur van Monumentenzorg, vroeg toen aan mej. Van IJsselsteyn of oude textiel, in zo'n staat verkerende als deze gobelins, te conserveren is. Het ant woord luidde ontkennend; behoud is, zo werd verklaard, alleen mogelijk door ver vanging van de vergane delen. De gobelins zijn toen na korten tijd overgebracht naar de rijksschuilplaats voor kunstwerken Paasloo bij Steenwijk. Onder haar toezicht zijn de gobelins daar elk jaar gelucht, alleen in 1944 was dit niet mogelijk, omdat er toen geen trein verbinding was. In 1945 is het luchten wel weer geschied. Toen kort na de oorlog de schuilplaats Paaslo werd opgeheven, zijn de gobelins naar het Rijksmuseum in Amsterdam ge zonden. Daar heeft mej. Van IJsselsteyn ze nog uitgelegd gezien. Later zijn ze, buiten haar medeweten, in een mand naar Enkhuizen gezonden en opgeborgen in de kluis van het raadhuis. In Mei 1950 heeft mej. Van IJsselsteyn de gobelins nog in Enkhuizen gezien. Zij heeft toen geadviseerd de voorstellingen alsnog te laten naschilderen om goede voorbeelden te hebben voor een latere restauratie. Brand in Polygraph In de cliché-fabriek Polygraph in de Schouwtjeslaan brak vanochtend brand uit tussen het plafond van de tweede en de vloer van de derde verdieping. De onmid dellijk gealarmeerde brandweer was in twee a drie minuten aanwezig en gaf het vuur geen kans om zich verder uit te brei den. Ook de Geesink-ladder kwam er aan te pas. Men had het vuur binnen tien mi nuten geblust. Het gebouw liep wat water schade op en de vloer van de betrokken verdieping moest worden opengebroken. Er werd algemeen de veronderstelling ge opperd, dat kortsluiting wel eens de oor zaak van deze brand zou kunnen zijn. üe Zandvoortse beeldhouwer A. de Brou wer heeft voor Zandvoort een fontein ontworpen, welke eventueel in het te herbouwen gedeelte geplaatst zal worden. Een foto van het hoofdmotief, dat uitge beeld wordt in de staande figuur van Fortuna, de geluksgodin, die haar hoorn des overvloeds uitgiet over Zandvoort, zinnebeeldig voorgesteld door uit de hoorn stomend water. Agenda voor Haarlem Dinsdag 11 Juli. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Concert gebouw. Concert H.O.V., 8 uur. Rembrandt: „Madame Bovary", 18 j., 2, 4,15, 7 en 9.15 u. Palace: „Captain Joy", alle leeft,, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De duivel in de vrouw". 18 j„ 2, 7 en 9.15 uur. City: „Nacht van ter reur", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Don Coyote", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jeugdzonde", 18 j., 2.30. 7 en 9.15 uur, Woensdag 12 Juli. Bioscopen: MWdag- en avondvoorstellin gen. „Totstandkoming Benelux is een harde noodzaak" Voor de afdeling Kennemerland van het comité voor Belgisch-Nederlands-Luxem- burgse samenwerking heeft gisteravond in de Leeuwerik mr. dr. E. J. E. M. H, Jaspar, secretaris-generaal van de douane-over eenkomst van de Benelux, een voordracht gehouden over „De economische unie Be nelux". De spreker werd ingeleid door burgemeester Cremers, de voorzitter van de afdeling, die er de nadruk op legde dat de Benelux niet alleen een kwestie is van ambtenaren, maar vooral van de volken die er aan deelnemen en voor wie het een noodzaak is om naar elkaar toe te groeien. Mede met het oog daarop achtte hij een culturele uitwisseling met Gent en Ostende, waarover hij zojuist besprekingen had ge voerd, ook voor Haarlem van het hoogste belang. De heer Jaspar zei van mening te zijn dat er aan het begrip van samenwerking in Holland nog wel wat mankeert. Een zeker superioriteitsgevoel, dat zich zo tref fend uit in de benaming „Belzen", is daar niet vreemd aan. De wil tot samenwerking is in België in veel groter mate aanwezig. De heer Jaspar belichtte nog eens de psy chologische verschillen tussen de Belgen en de Nederlanders. Wij zijn zwaar op de ben weinig fantasie en vinden uit hoofde hand, gaan nooit over één nacht ijs, heb- van onze burgerdeugden als standvastig heid en plichtsbetrachting dat de lucht hartige Belgen er teveel met de pet naar gooien en regelingen maken om ze te over treden. De spreker was nochtans van me-< ning dat deze twee levenswijzen veel van elkaar kunnen leren. Ook hij schatte het nut van uitwisselingen op elk gebied daar om zeer hoog. In zijn overzicht van hetgeen thans in de Benelux bereikt is, noemde hij het cul tureel accoord, dat zo goed als klaar is. Diploma's zijn volkomen gelijkwaardig en geven de houders dezelfde rechten. Verder sprak hij over de rechts-unificatie op eco nomisch gebied, waarvoor de eerste ver dragen al gereed zijn en de gezamenlijke regelingen op het terrein van de volksge zondheid. Ook op het stuk van de economie zijn al vele vorderingen gemaakt, al er kende spreker ronduit dat op dit gebied de samenwerking nog veel te wensen over laat. Men grijpt bij het nemen van be langrijke beslissingen te vaak terug op nationalistische problemen en beseft niet dat het zonder offers niet gaat. Als resul taten op economisch terrein noemde hij de unificatie van de accijnzen en de gezamen lijke vertegenwoordiging door een gemeng de Benelux-delegatie op alle belangrijke internationale economische conferenties. Tot slot van zijn rede zei de heer Jaspar dat wij op de drempel staan van een groot Openbaar vertoon bij terugkeer van Koning Leopold Naar onze correspondent te Brussel van een vooraanstaande persoonlijkheid uit Belgische regeringskringen heeft ver nomen, zal Koning Leopold niet „incog nito" naar Brussel terugkeren, maar door de regering en legerleiding op plechtige wijze worden verwelkomd. Op het vlieg veld zullen de ministers van Defensie en Binnenlandse Zaken, omringd door al de generaals en door de legerleiding die met Koning Leopold de veldtocht van 1940 meemaakte, aanwezig zijn, evenals talrijke militaire détachementen met muziek corpsen. NIELS BUKH OVERLEDEN. Niels Bukh, de Deense gymnastiekleider, die vooral be kendheid heeft verworven als grondlegger van het naar lem genoemde systeem, is ln de leeftijd van 70 jaar te Svendsborg over leden. gebouw en dat nog tal van moeilijke pro blemen ons wachten. Het moeilijkste daar van is zonder twijfel dat van de landbouw, die in België nog lang niet het peil van Nederland heeft bereikt. Hij was er echter van overtuigd dat de dwingende noodzaak van de totstandkoming van de Benelux zonder welke wij in de rij der niets-bete- kenende naties zouden komen te staan tenslotte de problemen zou overwinnen. i/lilftTEVTUf Middelen om de boekenschat die zeker een rnillioen gulden waard is! meer productief te maken In het vorige jaar werden door de Stads bibliotheek en Openbare Leeszaal te Haar lem (Prinsenhof en filiaal Huis te Zaanen bij elkaar) 191.826 boeken uitgeleend. Het aantal bezoekers van de leeszalen was 59.548. Over 1948 waren de cijfers 188.214 eij 60.941. Het aantal bezoekers was dus het laatste jaar iets minder, maar er wer den meer boeken uitgeleend. Jaarcijfers maken in het algemeen een grootse indruk, maar als wij die aantallen „onder de loupe nemen", valt het toch niet mee. Haarlem heeft ongeveer 100.000 vol wassen inwoners. Een derde daarvan is aangewezen op de R.-K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek, zodat er ruim 65.000 volwassenen overblijven die in aanmerking komen Voor bezoeken aan de openbare in stelling. Indien deze 65.000 allen één keer per jaar naar de leeszaal trokken en eens ln de vier maanden een boek haalden, zouden de jaarcijfers al iets hoger worden! Deze berekening toont duidelijk aan dat er van de Bibliotheek en Leeszaal niet het gebruik gemaakt wordt dat men zou mo gen veronderstellen. Nu kan. men zeggen dat de Haarlemse bibliotheek bij bibliotheken in andere ste den vergeleken, wat bezoekers aangaat, geen slecht figuur maakt, maar dan kan de conclusie alleen zijn' dat de situatie daar nog minder bevredigend is. Haarlem heeft in zijn Bibliotheek een kostbaar bezit. Er zijn niet minder dan 130.000 boeken. Wij vroegen de directeur de heer P. V. de Wit te schatten, hoeveel waarde in geld die-vex-tegenwoor- digen. Dat is moeilijk, vooral omdat er zoveel oude boeken onder zijn die moeilijk te taxeren zijn. Maar hij geloofde toch wel dat hij met een raming van een rnillioen gulden nog aan de lage kant is. Het bezoek aan de leeszalen (zowel die voor couranten als voor boeken en tijd schriften) is kosteloos. Voor het meenemen van boeken moet betaald jworden. Een leeskaart voor een jaar kost drie gulden. Daarvoor kan merl meer boeken halen (studiewerken en litteratuur) dan uitge lezen kunnen worden. De vergoeding van 6 cent per week is dus zeker niet te hoog. Er zijn ruim 6000 van zulke jaarkaarten in omloop. De houders van deze kaarten zijn de mensen die de boeken halen, zodat er per kaarthouder gemiddeld 30 boeken per jaar gelezen worden. Nog geen 10 procent der volwassen Haarlemmers die op de Openbare Biblio theek en Leeszaal zijn aangewezen heeft dus een leeskaart. Meer dan 90 procent dus niet. Dat is teleurstellend. De Bibliotheek en Leeszaal kosten aan de gemeente ruim f 100.000 per jaar. Daarvan zouden veel meer mensen kunnen profi teren. Wat is te doen om meer lezers en bezoe kers te trekken? Wij geloven dat er twee mogelijkheden zijn. Een uitgaaf van 3 gulden per jaar voor een leeskaart lijkt ons te hoog. Dat betalen de mensen niet die aanvankelijk het voornemen hebben eens af en toe een boek te halen. Daarom zou het aanbeve ling vex-dienen de prijs der kaarten op bij voorbeeld f 0.50 te stellen en voor de eerste 10 boeken die men in dat jaar pp die kaart haalt f 0.10 per stuk en vei'der f 0.05 per stuk. De moeilijkheid is evenwel dat de rijksvoorwaarden voor de subsidie bepalen dat er geen leesgeld mag worden geheven voor de boeken. (Alleen contributie is toe gestaan). Het is evenwel mogelijk van die bepaling ontheffing te verkrijgen. Ver moedelijk zal die wel gegeven worden als wordt toegelicht dat de opzet is de lasten der lezers te verlichten. Een ander punt is de vestiging van meer filialen. In de verschillende wijken der ge meente moeten op den duur filialen komen. Daar kunnen wat boeken worden opgesla gen, maar het zal er toch wel op neerko men, dat men daar de ene dag een boek opgeeft, om dit dan de volgende dag te halen. Ér zouden zulke filialen moeten ko men in Haarlem-West, Haarlem-Zuid, Haarlem-Oost en ook nog een in het Noor delijkste deel van Haarlem-Noord. Het Huis te Zaanen is voor de bewoners die ten Noorden van de Jan Gijzenvaart wonen nog te veel afgelegen. Wij vernemen dat reeds de quaestie van het openen van filialen bij B, en W. in behandeling is. Verder staat op het. programma een betere huisvesting van de Bibliotheek en Openbare Leeszaal. In de tegenwoordige zalen op het Prinsenhof kunnen de bezoe kers niet geholpen worden zoals men dit gaarne zou wensen. Vooral het smalle wenteltrapje is voor velen een ergernis. Er zijn plannen voor een betere huisvesting en de kans bestaat zelfs dat die binnen af zienbare tijd tot uitvoering zullen komen. Er bestaan bij de Canadese marine plannen om in de komende herfst eexx vloot- eskader een oefentocht naar Europa te laten maken. Daarbij zullen bezoeken gebracht worden aan Noorwegen, Zweden. Denemar ken, Nederland, België, Frankrijk, Portugal en aan Britse havens. Vermoedelijk zal het bezoek aan Nederland in begin October val len. Zwemmen Kringkampioenschappen In Stoops Bad zijn de laatste wedstrijden gehouden voor de Haarlemse Kringkam pioenschappen en voor de beste prestaties voor aspiranten. De uitslagen als volgt: 50 meter vrije slag jongens: 1 G. Giebels (Haarlem). 31.6 sec., 2 W Vosman (HVGB) 31.9 sec., 3 R. v. Driel (DWT) 32.6 sec. 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk dames: 1 B, Nelissen 2 m. 20.6 sec., E. Hölsken (Haarlem) 2 m. 21.1 sec., 3 P. v. Bruggen (DWT) 2 m. 22.2 sec. 100 meter rugslag heren: 1 T. Bijkerk (HV GB) 1 m 12,2 sec., 2 G. Bijlsma (Haarlem) 1 m. 13,9 's,. 3 F. Pieters (DWR) 1 m. 14.1 s. 50 meter rugslag meisjes: 1 R. I^elissen (DWT) 39.7 sec., 2 E. Hölsken (Haarlem) 41,9 sec., 3 C. Holm (Haarlem) 44.2 sec. 200 meter schoolslag heren: 1 A. de Vries (HPC) 2 m. 58.2 sec. 2 T. Bleeker (DWT) 3 m. 5.3 sec., 3 B. Dik (HVGB) 3 m. 6.2 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette jongens: 1 Haarlem 1 2 m. 53.9 sec., 2 HVGB 1 3 m. 3.3 sec., 3 DWR 3 m. 14.9 sec. 10 x 50 meer vrije slag estafette dames: 1 DWT 6 m. 19.2 sec., 2 HVGB 7 m. 9.4 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette heren: 1 Haarlem 1 m. 35.8 sec., 2 HVGB 1 m. 37.4 sec., 3 HVGB .II 1 m. 43,3 sec. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 260 260 197% 196% Philips 225 222 A, K. U 169% 110 Nederlandse Ford 283 Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent 109 Scheepvaart-Unie 129% Holl.Amerika Lijn 141% Deli Maatschappij 112% 113% H. V. A 119% 117% A'dam Rubber 125% 125% Ned. Handel Mij. 144% N.-I. HacdelsbanK 91% 91% Billiton Mij II 211 Zodra de boot was gemeerd, klommen Rick en Bunkie tegen de kant op. Daar stonden ze op het eiland. „We zullen maar eens 'n onderzoekingstocht gaan maken en alles bekijken," stelde Rick voor. Onder de struike?i wandelden ze voort over het eiland. Overal groeiden er wilde planten, en er bloeiden ook allerlei bloemen. Het zag er wel leuk uit. In alle richtingen doorkruisten ze het eiland. Er was nergens een teken van leven te bespeuren, alleen waren er veel dieren, vooral vogels. Ze begonnen langzamerhand moe te worden van die lange wandeling. „Laten we hier maar wat gaan rustenvond Rick. Ze zochten een beschut plekje tussen het gras, en daar zetten ze zich neer, om wat te babbelen. Zo verstreek de tijd, en na 'n half uurtje vonden ze, dat ze maar weer terug moesten gaan naar de boot Niwin-Kerstpakketten voor Nieuw Guinea Met het s.s. Japara worden omstreeks 27 Juli 1950 naar Nieuw Guinea verzonden 6400 Niwin-kerstpakketten, waarvan 2000 bestemd zijn voor de in Nieuw Guinea ge plaatste militairen van land- en lucht macht, alsmede van de Koninklijke Ma rine. De overige 4400 zijn bestemd voor de burgerpioniers, die thans in Nieuw Guinea een nieuw bestaan opbouwen. Haagse wethouder verdedigt toekenning van de Maris-prijs Als antwoord op een interpellatie door het i-aadslid Dettmeyer (V.V.D.) heeft de Haagse wethouder Van Zwijndrecht giste ren de toekenning van de Jacob Maris- prijs verdedigd. Hij merkte op dat nieuwe uitingen in de kunst al eerder met het zelfde wanbegrip zijn ontvangen als thans het geval is ten aanzien van „Vader en Zoon" door P. Ouborg. In de circulaire voor de prijsvraag is medegedeeld dat het bestuur van de Jacob Maris-stichting de prijs zou toekennen aan dat werk, dat vol gens de jury daarvoor het meest in aan merking kwam. Naar de mening van de wethouder is het bestuur er in geslaagd een competente jui-y te vormen. Spreker moest erkennen dat geen toestemming aan de nazaten van Jacob Maris was ge vraagd om diens naam aan stichting en prijs te verbinden. Maris is vijftig jaar geleden gestorven en kan dus als een historische figuur worden beschouwd, al dus wethouder Van Zwijndrecht. Heemstede LATHYRUSAVOND De Onderlinge Tuinliedenvereniging a.s. Woensdagavond in het Volkskoffiehuis een Lalhyrusavond houden. Na de keuring volgt de prijsuitreiking. Daarna heeft de gewone maandelijkse vergadering plaats. De heer F. v. Dijk zal een lezing houden over „De Gentse cultures". Bennebroek BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: B. G. Gauffin (Stockholm) en A. J. Bregman. Geboren: Frans Alexander, zoon #an H. A. Friedhiem en R. R, Stein; Frans Albert, zoon van L. J. v. d#. Maesen en S. A. C. Feenstra Kuiper. SCHEEPVAART Alcyone, 9 te St. Vincent. Aletta (t). 9 v. Telokanson n. Pladju. Algcnlb 9 te R'dam v. Hamburg. Alblasserdijk, 9 te R'dam. Amstelland, 9 v. Las Palmas n Antwerpen. Armilla (t), 9 v. Pladju. Averdijk, 9 t.e Jacksonville v. Antwerpen. Axeldijk, 9 te R'dam v. Bremen. Alphard. 10 te Rio Janeiro verw. Appingedam, 9 pass Holtenau. Atlantis, 19 te A'dam v Djakarta. Andijk, 9 v. Havana n Vera Cruz Abbedijk, 10 pass. Kp. San Rogue Alhena, 11 te R'dam v. Buenos Aires. Alkald, 11 te R'danp v. Port Alegre. Almdijk, 10 pass Fayal. Amstelkerk, pass. 10 Las Palmas AalSdijk, 8 v, Boston te Philadelphia. Aardijk. 10 v. Mobile te Houston. Asturlas, pass. 10 Perim, Alamak, 11 te Bahrein. Amstelpark, 11 v. Madras. Bali, 9 v Suez. Baarn, v. Arica n. Pisco. Breda, 9 te A'dam v. Antwerpen. Barendrecht (t). 11 te Buenos Aires v. Curacao Blitar, 10 te Port Said. Borneo. 11 v. Antwerpen n. Londen. Caltex Pernis (t9 pass. Ouesant. Cistula (t). 9 te Bandarmashur. Cottica. 10 te Barbados v A'dam. Corilla (t), 8 v Soerabaja n Balikpapan. Caltex I.eiden (t), pass. 10 Gibraltar. Caltex The Hague. 10 pass. Kp. La Hague. Ceram, pass. 10 Messina. Cleodora (t), 10 v. Singapore. Congostroom, 10 pass Kp. Blanco Domburgh, 8 te Casablanca v R'dam. Duivendrecht. 10 8 m. n. Ouessant. Diemerdijk, 10 te New York v R'dam. Dutvendijk, 9 te Coosbay. Danae, 10 v. Gibraltar te A'dam. Elmina, 10 te Bordeaux v. Antwerpen. Ene (t). 8 te Aden v. Singapore. Erinna (t), 9 te Madras v. Singapore. Esse Den Haag (t), 8 v. Aruba n. Pernis. Etrema (t). 9 v Curacao n San Juan. Esso Amsterdam (t), 10 pass. Start Point. Edam, 9 v. Baltimore te Norfolk. Farmsum, pass. 10 Ouessant. Gaasterkerk, 8 te Hamburg v Amsterdam. Gemma (t), 9 te Newcastle. General W. C. Langfitt (tr 8 pass. Gibraltar. General C. H. Muir, 9 pass. Malta. Groote Beer. 9 in Rode Zee. Gouwe. 10 te IJmuiden Grootekerk, 10 v. East London n. Durban. Gyrotama, 8 v A'dam n. Curacao. Garoet, 10 te Suez. Gooiland, pass. 10 Ouessant. Hector, 9 v R'dam. Hecuba, 9 v Paramaribo n A'dam. Hera, 8 pass. Azoren. Hersilia, 9 te R'dam v. A'dam. Hestia. 8 v Puna del Gada Harpathian, 8 17 u. v. Makassar n. Djakarta. Ittersum, 9 te Jacksonville. Indrapoera, 10 700 m. ZO. Ceylon. Jaarsiroom, 5 t.e Douala. Joost v. d. Vondel, 9 te Narvik v. R'dam. Joh. v, Oldenbarnevelt, 9 200 m. Z.ZW. Cocos eil. Java, 10 v A'dam te Hamburg. Jagersfontein. 11 te Las Palmas. Keilehaven. 9 rede Landana v A'dam. Kedoe. 12 v. Djakarta. Kertosono, 10 v. Marseille. Kota Baroe, verm. 11 n. Makassar. Klipfontein. 8 v Teneriffe. Leersum, 11 v. Savona. Lekhaven, 9 pass. Finisterre. Leopoldskerk, 9 «te Londen v. Hamburg. Lindekerk, 9 te Basrah v A'dam. Lissekerk, 9 v Suez. Loenerkerk, 9 v Aden Lombok, 9 v. Calcutta n. Penang. Loosdrecht, 9 te R'dam. Langkoeas. 9 pass. Gibraltar. Lochgarth, 9 te Antwerpen. Laagkerk, 10 v Dubai n. Linga. Lutterkerk, 10 te Madras. Leerdam, 11 v. Antwerpen. Leuvekerk, pass. 10 Rasamadraka. Malea (t) 9 pass. Brisbane Mariekerk, 9 v. Manilla 10 Hongkong verw Marisa, 9 te Pladju v. Mirl. BINNENLAND Tramritten in Rotterdam worden met ingang van Zaterdag duurder. Do enkele rit kost dan 12 cent. maar men kan kaarten voor 5 of voor 10 enkele ritten kopen voor respectievelijk 50 cent en één gulden. Het overstapje wordt 17 cent, maar wie een kaart voor 4 of voor 8 maal overstappen neemt, betaalt eigenlijk maar 15 cent per dubbele rit. Bjj Koninklijk Besluit Is gratie verleend aan H. Chr. Saatrilbe, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Te Nunspeet is de boerderij van de landbouwer D Hoekert afgebrand. Vier gei ten en een varken kwamen in de vlammen om De boerderii was niet verzekerd. De commissies voor georganiseerd over leg voor het militair personeel van de Ko ninklijke Landmacht hebben hun teleurstel ling uitgesproken over het feit, dat de wets ontwerpen tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag en tot toekenning van kindertoelagen aan gepensionneerden bij de Tweede Kamer zijn ingediend zonder dat de commissies voor georganiseerd overleg zijn geraadpleegd. Een deputatie van de „Band Oud-strij ders 7 December divisie" heeft het gedenk boek van de 7 December divisie „Wij wer den geroepen" in paleis Soestdijk aan Ko ningin Juliana aangeboden. HAARLEM EN OMGEVING De heer L. Geers. vroeger halte-chef in de Tempeliersstraat van de NZHVM, is op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem 2 van de R K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „Sint Raphael" uitgereikt het ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice voor het vele werk, dat hij voor deze organisatie heeft verricht. Kapelaan J. Witteman heeft de onderscheiding uitgereikt. Aanwezig was o.a. de heer J. J. Jurrissen, directeur van de NZHVM. De Kerkeraad der Chr. Geref. kerk van IJmuiden heeft op het tweetal geplaatst de candidaten M. Boertien te Zwolle en C. Ver- hage te Middelburg. De heer P. Bruinsma te Heemstede is benoemd als onderwijzer der Chr. school te Ov.erveen. Benoemd is als onderwijzer bij het Bijz onderwijs te Maassluis de heer A. W v. d. Beek te Hillegom. De heer M. G. v. d. Duim te IJmuiden is benoemd als onderwijzer ener Bijz. school terhagen te Haarlem, waarvan hoofd ls de heer Oos- Benoemd als onderwijzeres der Chr. school te Metslawier mej. E. J, Vermeulen te Heemstede, Mej. C. J. Nelissen te Haarlem is bij de in Den Haag gehouden Staatsexamens voor muziek geslaagd voor diploma piano A. Zaterdagavond 15 Juli zal de gymnas tiekvereniging „Heemstede" in het Heem- steedse Sportpark een turndemonstratie geven. De heer J. J. Aukes te Haarlem slaag de voor het doctoraal examen rechten aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. ADVERTENTIE 'n Beetje tocht kou of vocht, is niet het erqste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende prganén met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen", gaan afvalstoffen in het bloed zich vastzetten ln hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheuma tische pijnen bij de oorsprong aan Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuiverende Kruschen-kuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen Iedere morgen de kleine dosis De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig jeugdig gevoel. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 36) „Dat is nu net, wat ik zo graag zou willen weten", verklaarde Dutley. „Kijk eens, nu kun je op de volgende manier honderd pond verdienen: Je houdt mijn huis in het oog van het moment af, dat de bedienden naar bed zijn laten we zeg gen van 11 uur 's avonds tot 5 uur 's mor gens. Als je ook maar iets bemerkt van De Brest of een van zijn boeven, kun je mij opbellen via de publieke telefoon in het café op de hoek. En als je me niet te pakken kunt krijgen en ze proberen in te breken, geef je de politie een tip en maakt, dat je weg komt. Je krijgt in ieder geval honderd pond en nog honderd erbij, als het wat oplevert. Goed genoeg?" Edward Wjlf grinnikte opgewekt. „Dat is net een baantje voor mij," ver klaarde hij. „Maar dat ldeine ventje aan de overkant heeft er niet mee te maken, wel?", voegde hij er angstig aan toe. „Geen schijn van een kans," antwoord de Dutley. „Ik heb zo'n idee, dat dit een privé-zaakje is tussen De Brest en mij." „Vanavond beginnen, hè?" Dutley knikte, telde een stevig bundel- tpe bankbiljetten af en overhandigde die aan Wolf. „Kom hierheen, als je me wat te ver tellen hebt," zei hij. „En als ik er niet ben, wacht je op mij." „Hé, wat is dat?", riep Wolf plotseling. Dutley keek even naar de overkant. Vanachter het kale venster van het huis van Ryde scheen een vreemd, paarsachtig licht. Wolf greep zijn pet. „Je kunt de achterdeur uit," zei Dutley. De kleine man sloop weg, opende de achterdeur, liep haastig de smalle strook tuin door opende een tweede, ruw houten deur en stelde zich langs een met grove keien bestrate doorgang in veiligheid. Na dat hij in de zitkamer het licht uitgedraaid had, ging Dutley voor het raam zitten wachten. Vijf minuten gingen voorbij tien minuten een kwartier. Verschillende taxi's gingen toeterend voorbij. Zij werden gevolgd door een auto met grote koplampen. Er waren slechts weinig voetgangers, Een of twee paartjes begaven zich, ondakns het slechte weer, naar de bosrand. Toen scheen de stilte op Greenwall Avenue neer te dalen. De lamp met de eigenaardige kap brandde nog steeds achter het kale venster en eenmaal verbeeldde Dutley zich, dat hij de gestalte van een man tussen de lamp en het raam zag passeren. Overigens scheen er in de gehele buurt een volkomen rust te heersen. Dutley glimlachte even en scheen over het resultaat van zijn waakzaamheid tevreden te zijn. Even later trok hij zijn eigen gor dijnen dicht, stak het licht op, schonk zich een borrel in en nam het avondblad op. Hij was nauwelijks begonnen met de kolommen door te kijken, toen hij plotse ling verstijfde. Het scheen wel, of er aan het einde van de gang zachtjes een sleutel omgedraaid werd en er kwamen voetstap pen naderbij, Dutley's hand verdween in zijn zak. Hij draaide het licht uit en ver anderde van positie. Het volgend ogenblik was zijn revolver weer in de holster en het licht weer aangedraaid. Bui-dett bleef een ogenblik op de drempel staan om zich van een druipende regenjas te ontdoen en kwam daarna de kamer binnen. Ofschoon zijn kleren er ongelooflijk schamel uitza gen en hij in bijna veertien dagen niet ge schoren was, was zijn stem nog altijd die van de perfecte bediende. „Uw idee was volkomen juist, mijnheer," kondigde hij aan. „Er stond een taxi te wachten om de hoek van St. John Street; een tweede on geveer tien meter er achter en een grote auto aan de overkant van de weg. De chauffeur deed net, of hy aan zijn motor stond te prutsen. Zodra het paarse licht achter het raam verscheen, kon men dui delijk zien, dat dat hetgene was, waar zij op gewacht hadden. De twee taxi's gingen eerst weg en de grote wagen ging er ach ter aan. Een derde taxi moet onder de bomen aan de andere kant van de weg gestaan hebben, want die vertrok in de andere richting. De twee taxi's die het huis van Ryde passeerden en de grote auto, toeterden, toen zij er langs gingen." „Dat heb ik opgemerkt," merkte Dutley op. „Ik veronderstel, dat je de passagiers niet zien kon?" „Daartoe hebben de chauffeurs mij geen kans gegeven," zei Burdett met een spijtig gezicht. „Maar het was duidelijk, dat dat paarse licht het signaal was, waar zij op wachtten. Zodra' zij dat zagen, gingen zij er vandoor." „Ja en hielden niet voor het huis aan de overkant stil," overpeinsde Dutley. „Maar Woensdag, toen er rood licht scheen, stopten er drie taxi's binnen vijf minuten. Wat leid je daaruit af, Burdett?" „Ik zou zeggen, dat het paarse licht de bedoeling had om hen af te schrikken." „Volkomen mijn idee," zei Dutley in stemmend. „Het paarse licht betekent: „gevaar kom niet hier!" Maar w^it voor gevaar? Waar is onze vriend bang voor? Weet hij, dat hij bewaakt wordt? Je ge looft toch niet, dat een van die lui ie gezien heeft?" Marken. 9 v Duinkerken n. Calais. Meliskerk. 9 v. Genua n Port Said. Modjokerto. 9 pass GuardaCui Mapia 9 v Mobile n Jacksonville. Mentor. 9 te Bremen. Madoera, pass. 10 Kp Leeuwin. Mataram. 10 v Belawan n Djeddah. Mijdrecht. t10 v. Stockholm n. Vlissingen. Myonia (t). pass Panteliaria. Macuba (t), 8 te Melbourne v. Rastanura. Nelly (tr.9 pass. Mlnicoy Noordam, 8 v. New York n R'dam. Oranje Fontein, 8 v Madeira. Overijsel, 9 te Sydney v R'dam. Oranjestad, pass. 11 Finisterre. Phrontis. 9 pass Gibraltar Polyphemeus, 9 dwars Socotra. Prins Alexander, 9 v Antwerpen. Prins Willem IV. 9 'e Antwerpen. Perna, 10 v Kielerkanaai Prins Joh. W Friso. 9 710 m. O. Belllsle. Prins Willem II, 10 te La Goulette. Poelau Laut. 10 te Port Said Prins Frederik Hendrik. 7 te Toronto. Riouw. 9 te Soerabaja. Revnolds. 8 v. Port Said n. R'dam. Rotti. 10 te Aden. Rempang. 8 v Belawan Run. pass 11 Brunsbuttel. Rtjnkerk. 8 v. Colombo n. Aden. Rijnland, 9 te Santos, Slamat. 9 v. Colombo n. Djibouti. Stad Arnhem 9 te Savona v. Vlaardingen. Stad Maassluis. 9 te Narvik v. Emden. Stad Maastricht. 8 v. Huelva n Nederland. Stad Alkmaar. 9 te A'dam v. Durban. Salawati. 10 v. Belawan n Singapore. Saparoea, 10 rede Accra. Sunetta (t), pass. 10 Socotra. Sumatra, 11 pass. Kp. St. Vincent. Ternate. 9 v Koeweit n Khoramshar. Tero, 8 pass Kp. Frio. Tiba, 8 pass St Vincent. Tawali, 10 v. Rangoon n. Belawan. Tjibadak, 7 te Port Elisabeth. Trompenberg, 7 te Houston v. GalveaW-. Vulcanus, 9 v. R'dam n Lissabon. Van Ostade, 8 v. Trinidad n Demarara. Vivita. 9 te R'dam. Veendam, pass. 10 Nantucket. Venus, pass 11 Kp. Bon. Waterland, 9 te Rio Grande. Westerdam, 8 v R'dam n New York. Weltevreden. 8 pass Guardafui Winterswijk. 8 v Paranagua te San Francisco. Waterman. 11 3 u. pass. Point de Galle. Zeeland, 10 te Makassar verw Zaan, 8 v Oulou n, Dordrecht. Zijpenberg, 11 v. Sluiskil n. Vlaardingen. Burdett trok even een zuur gezicht. „Neen, meneer, maar ik vrees, dat die meneer, die wij bewaken, dat wel gedaan heeft." „Wat?" riep Dutley uit. „Wat bedoel je?" „Nou, hij heeft een grote telescoop in een van die torens, meneer en in de andere heeft hij een zoeklicht. Het heeft maar éénmaal over de weg gestreken en ik vrees, dat het mij te pakken kreeg. Vijf minuten daarna ging het paarse licht aan." „Je bent toch de achterdeur uit gegaan, nietwaar, Burdett en toen langs die gang?" „Ja, meneer. Niemand kan mij het huis hebben zien verlaten, of kan ook maar iets van mij gezien hebben, tot ik de weg op ging. Ik stond onder de bomen voor de regen te schuilen en ik had mijzelf er bijna van overtuigd, dat ik daar op een bus stond te wachten. Ik voelde die golf licht gedu rende een paar seconden en dat was alles." „Erg vervelend!" zei Dutley nadenkend. „We schoten zo mooi op. Ik heb er nu vier en ik wilde de vijfde nog hebben. Waarom ben je niet uit dat licht vandaan gebleven, Burdett?" „Ik kon er niets aan doen." protesteerde de man. „Ik stond onder de dikste bomen in de laan met nog een extra dikke boom tussen mij en de naaste electrische lan taarn. Er was geen betere plaats. Ik had mijn zaklantaarn in mfjn zak klaar. Ik wilde juist er op afgaan en voorgeven, dat ik hoopte, dat de taxi vrij was en daar kreeg ik het. Ik draaide mij snel om. Dat was geen speelgoeddingetje, meneer, maar een scherp zoeklicht, dat bestemd was om alles goed te kunnen bekijken, waar het op scheen, al waren het ook de kiezelsteen tjes op de weg. Ik weel niet, wie hij wel zijn mag, die man daar op The Towers, maar. Toen verstrakte Dutley opeens opnieuw. Het tuinhekje werd voorzichtig geopend en piepte op zijn hengsels. Er klonken voet stappen op de tegels, die naar de voordeur leidden zachte voetstappen, die toch een idee van haast gaven, toen zij dichter bij kwamen Dutley luisterde onbewege lijk Dc nieuw aangekomene was blijkbaar een vreemde, wam hij kon de bel niet vin den. Een ogenblik later klonk er een flauw maar volkomen hoorbaar geklop op de deur. In Dutley's ogen kwam een uitdrukking, die er op wees, dat hij met genoegen een eventueel komende kloppartij onder ogen zag. Toch was hij een beetje verbaasd. Zelfs geluiden hebben soms een zekere psychologische klank en het zwakke, bijna bedeesde geklop op de deur scheen een idee van zenuwachtigheid te geven; iets wat geheel in strijd was met de vlotte, markante persoonlijkheid van Thomas Ryde. Burdett keek hem vragend aan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3