TOUR DE FRANCE Haarlemmers speelden 50 jaar geleden waterpolo met een bladder of binnenbal «IT Sportdag Gymnasium Woensdag 12 Juli 1950 HVGB in het goud Vijftig: jaar geleden broeide er wat in de zweminrichting aan de HoutvaartEen aantal Haarlemse jongelui zwom daar niet alleen, maar speelde met een bladder, een binnenbal, een evenals het voetbal uit Engeland geïmporteerd polospel en vormde een clubje, H.V.G.B., dat zoveel als „Het Vijgeblad" betekende Dat was wat in die zomer van 1900, toen zwemmen nog iets zeer bijzonders was en door veel te weinigen werd beoefend. Maar die jongelui, waarvan vele Haar lemmers hoofdschuddend spraken, wisten wat zij wilden, vormden een zevental en daagden DJK en Het Ï.T, poloclubs uit Amsterdam, uit. Een jaar later kwam dit H.V.G.B. met RZC (Rotterdam) en DJK in de eerste officiële polocompetitie uit en ziet, H.V.G.B. won dc vier wedstrijden met de veelzeggende doelcijfers 16-1 en werd aldus ongeslagen kampioen van Nederland. Ziedaar een roemrijke episode uit het geschiedboek van H.V.G.B., Haarlems oudste zwem- en poloclub, die deze zomer haar vijftigjarig bestaan herdenkt. Natuurlijk zijn niet alle jaren zo succes vol geweest. Nee, gelijk elke vereniging heeft ook H.V.G.B. haar magere en vette jaren gehad. De kracht van de club is echter steeds geweest, dat het merendeel Wijlen dr. W. E. Merens, de grote zwempropagandist. van de leden ook bij tegenslagen en in dieptepunten de club trouw bleef en dat op kritieke ogenblikken steeds weer oude getrouwen of enthousiaste nieuwelingen naar voren kwamen, die H.V.G.B. weer in de voorste rijen plaatsten. De ihan, die H.V.G.B^ oprichtte, groot maakte en aanzien gaf en die voor altijd zijn stempel op zijn club drukte was de on vergetelijke dr. W. E. Merens. Hij was van de oprichting tot 1919 de gevierde voor zitter van „Het Vijgeblad" en van 1919 tot I zijn helaas te vroege heengaan in 1932 de alom geachte ere-voorzitter, maar daar- i nevens was hij al die jaren dé grote zwem- propagandist, de ijveraar voor de bouw i van zwembaden en voor het schoolzwem- men in het gehele land, de „zwemdokter". j H.V.G.B. heeft zo vele grote figuren ge- j had, waarvan enkele nog steeds een be langrijk aandeel in het zo gevarieerde verenigingsleven hebben, maar voor hen allen was dr. Merens het bezielende, lich tende voorbeeld. Bij een gouden jubileum van een ver eniging als H.V.G.B., die 50 jaar op de bres heeft gestaan om de belangen van het zwemmen en de zwemsport te dienen, mogen wel enkele feiten uit het verleden worden gememoreerd. In de Houtvaart is H.V.G.B. ontstaan en- hebben de rood- witten hun eerste triomfen gevierd en hun jaarlijkse zwemfeesten gehouden. Op 7 Juli 1901 werd de eerste officiële competitiewedstrijd tegen R.Z.C. gespeeld, in 1908 degradeerde H.V.G.B. naar de tweede klasse, in 1920 zelfs naar de derde klasse, maar steeds bleef de „club van dr. Merens" een gevreesd en gezien tegen stander, waarmede men graag zijn krach ten wilde meten. H.V.G.B. was aanvankelijk vrijwel uit sluitend een poloclub. Fred Hulswit blonk in de eerste tijd uit. Remmelts, later prof. dr. R. Remmelts, was een der beste spe lers in de jaren 19101920. Hij voerde ook het Nederlandse zevental aan. Later werd aan de zWemtraining die aandacht besteed, die nodig was om bij de groeien de rivaliteit in zwemwedstrijden èn polo- matches successen te boeken. De periode van 19261932 werd in dit opzicht voor H.V.G.B. een bloeiperiode. Nadat de crawl-slag zijn intrede had ge daan en H.V.G.B. kon bogen op zwem mers als Jan Schouw, Sietse van der Meer, Ab van der Meer, Harry Kooy, Piet van Ommeren, Jan Bongertman Jr., Wim Kemper e.a., werden door de polo club ook op zwemgebied fraaie successen geboekt. In 1929 werd zelfs het Neder lands kampioenschap behaald zowel op de 5x50 m. borstcrawl-estafette als op de 4x50 m. wisselslag-estafette. Mede dank zij een grote toevloed van aspiranten, van wie velen door trainer H. Pezie tot goede wedstrijdzwemmers wer den opgekweekt, heeft H.V.G.B. ook in de laatste 20 jaar in wedstrijden de naam hoog kunnen houden. Vooral na 1942, toen zowel in het be stuur als in de eerste zeventallen een sterke verjonging werd doorgevoerd, zijn prestaties geleverd, die de ouderen niet voor mogelijk hadden gehouden. H.V.G.B. was toen sinds 1939 weer een gemengde vereniging, evenals in de periode van 19041913 en vond haar aanhang vooral op de middelbare scholen. H.V.G.B. werd eerste klasser, hoofdklasser zelfs'en voor dat dit jaar het nieuwe poloreglement van kracht werd was het eerste H.V.G.B.-ze- vental een van de sterkste in den lande. En weer staat een jonge garde gereed, waarin krachten schuilen, die straks op de banen of in het poloveld van zich zul len doen spreken. Kortom, H.V.G.B., de vijftigjarige, heeft alle reden om, gezond en gezien als zij is, fier en sterk de twee de helft van de eeuw in te gaan en de idealen van wijlen dr. Merens verder uit te dragen. Internationale wedstrijden Een van de evenementen, waarmede H.V.G.B. dit gouden jubileum viert, is het grote internationale zwem- en wa- terpolotournooi, dat op 21, 22 en 23 Juli in Stoop's Bad wordt gehouden. In deze wed strijden, die 's avonds om 19 uur en Zon dagmiddag te 14 uur beginnen, zullen de sterkste zeventallen van de Z. C. Haarlem en van H.V.G.B. hun krachten kunnen meten met de Racing Club de France uit Parijs enmet de kampioensploeg van Joego Slavië: J.U.G., Dubrovnik. In de internationale zwemwedstrijden zullen o.a. Zins, Ginette Jany, Geertje Wielema, Kees Kievit, Bob Bonte en andere snelle mensen aan de start ver schijnen. Sport in 't kort SOFTBALL IN HEEMSTEDE. Gymnasion ontving in het Heemsteedse Sportpark één der sterkste clubs uit de Haagse afdeling, V.O.D.O. De Haagse dames vertoonden in goede stijl haar grote capaciteiten, zodat een uiterst spannende strijd ontstond. Door goed slaan van mejuffrouw Haastert en de dames Hüner stond Gymnasion met 40 voor. In de volgende vier innings speelde V.O.D.O. soft- ball, zoals wij het nog niet zagen. De ploeg maakte gelijk en veroverde een 85 voor sprong. In de laatste innings scoorde me vrouw Vijver onder grote spanning nog juist het winnende punt (98) voor de Heem- steedse dames, Tenr Districtskampioenschappen voor B-spelers Op de banen van het Kennemer Lyceum zijn de districtskampioenschappen voor B-spelers gehouden. De inschrijvingen waren zeer bevredigend. De eindstrijden werden zonder felheid gespeeld en werden daardoor, hoewel alle pas na drie sets bevochten, niet erg interessant. In het herenenkel-, damesenkel- en heren- dubbelspel waren de finalisten jeugdige spelers. De districtsvoorzitter, de heer A. M. Tys- seling, reikte na afloop de prijzen uit, waar onder een fraaie wisselbeker door het district beschikbaar gesteld voor de kam pioen herenenkelspel en damesenkelspel. De voorzitter wekte de kampioenen op deel te nemen aan de A-tournooien om daardoor hun spel tot ontwikkeling te brengen. De uitslagen luiden: Herenenkelspel: J, W. de Groot sl. H. van Buuren 6—2, 6—8, 6—2. Damesenkelspel: Mej. Alie Nieland sl. mej. Sonja van Vliet 64, 46, 61. Herendubbclspel: R. Ong en H, van Buu ren sl. H Paulsen en J. W. de Groot 36, 6—4, 6—4. Damesdubbclspel: Mevr. C. Kramer en mejuffrouw M. Uitenhage de Mist sl. me juffrouw M. A. C. Knuyt en mevrouw A. Okker 6—3, 6—3. Gemengd dubbelspel: Mevrouw A. ten Have en ir. P. Josso winnen van mevrouw A. Meesman en A. Schütz 36, 64, 86. Honkbal Na verlenging zegevierde H.H.C. op H.C.K. met 7—6 H.H.C. is er eerst in de achtste innings in geslaagd van H.C.K. te winnen in het tournooï van Schoten. In het begin zag het er naar uit dat H.H.C. een gemakkelijke overwinning zou behalen. Fouten van Lin deman en Haijema en een honkslag van Hoogenbos gaven H.H.C. reeds spoedig een 30 voorsprong. Ofschoon H.C.K. tot 3—2 inliep, eveneens door veldfouten en een honkslag van Sargentini, verkreeg H. H. C. hierna weer een voorsprong van 52. H. C. K, kwam in de vijfde innings voor te staan (65), waarna er grote spanning heerste. In de zevende innings maakte H.H.C. nog juist op tijd gelijk. Ofschoon het reeds donker begon te worden, werd besloten één innings te verlengen. H.C.K. ging voor nul aan de kant. H.H.C. kreeg Hofman op de honken. De fraaie honkslag van Noordhoff stelde Hofman in staat een run te scoren, waardoor een zege van 76 werd behaald. ADVERTENTIE jMiige&n beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 en 90 ct. Ag cm! a voor Haarlem Woensdag 12 Juli. Rembrandt: „Madame Bovary", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u, Palace: „Captain Joy", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: wDe dui vel in de vrouw", 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. City: „Nacht van terrein-", 18 j,, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Don Coyote", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jeugdzonde". 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 13 Juli. Grote Kerk: Orgelconcert, 2 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. Twee candidaten, die zullen mededingen naar de titel „Miss Airways l'JJü" op de luchthaven van Londen, Zaterdag 15 Juli. Het zijn mejuffrouw Hans Meurs (rechts), 24-jarige stewardess bij de K.L.M. en Simone Steens, stewardess bij de Belgische Luchtvaart Mij, „Sabena". De winnares van de Zaterdag te houden competitie zal de titel krijgen van „de ideale lucht-stewardess" Wielrennen Clubontmoeting tussen „De Kampioen" en „De Bataaf" Dinsdagavond hield de H.R.C. „De Ba taaf" een gecombineerde clubwedstrijd met H.S.V. „De Kampioen", op een parcours te Halfweg. De amateurs reden 62 km., de nieu welingen 50 km. en beginnelingen 33 km. De uitslagen luiden: Amateurs: 1, Adr. Voorting (De Kampioen) 1 uur 37 min. 24 sec. 2. H. Wesselius (Ba taaf). 3. H. Kramer (De Kampioen). 4. J. van Leeuwen (De Kampioen). 5. H. Neeft (De Kampioen). 6. W. Snijders (Bataaf). 7. A. Keizers (Bataaf). 8. G. Gerritsen (De Kam pioen). Nieuwelingen: 1. C. Bakker (Bataaf) 1 uur 19 min. 20 sec. 2. W. Rusman (De Kampioen). 3. J. Cornelissen (Bataaf). 4. H. de Vries (De Kampioen). 5. A. van 't Hof (De Kampioen). 6. D. Bes (De Kampioen). 7. J. Stienstra (Bataaf). 8. C. Kroezen (De Kampioen). Beginnelingen: 1. C. Hoppenbrouwer; 2. J. Mulder; 3. .1. Wallinga; 4. W. Wijkhuizen; 5. J, de Bie; 6. W. Visser Jr. (allen Dc Kam pioen). 7. A. Roelofs (Bataaf). 8. C. Corne lissen (De Bataaf). Waterpolo Na spannende strijd versloeg Haarlem Robben (6—4) Na een spannende en goed gespeelde wed strijd heeft Haarlem gisteravond in Stoop's bad een overwinning behaald op een van de sterkste tegenstanders in de eerste klasse B heren. Haarlem zette zeer tactische aanvallen op en de verdediging van de Robben liet zich nogal eens verleiden om naar het mid den van het veld op te trekken. Daardoor werden de vleugelspelers van Haarlem niA voldoende afgedekt en kregen vrij spel. Bijlsma boekte het eerste succes nadat Braasem de bal van achteren had opge bracht. Luchs maakte met een boogballetje gelijk. Hierop kreeg Bijlsma een vrije worp te nemen en de bal ging via de hand van Braasem naar de vrijliggende Paanakker, die inschoot. Na een aan de Robben toegewezen vrije worp veronachtzaamde de Haarlemse verdediging de aanvallers en Luchs bracht de stand op 22, Wegens een overtreding moest een Haarlemmer het water verlaten. Van Daatselaar maakte van de numerieke meerderheid gebruik (23). Na de hervat ting maakte Braasem met een mooi boog balletje gelijk. Hierna beging een Hilver summer een overtreding, waardoor Haarlem numeriek in de meerderheid kwam. Paan akker maakte er 43 van. Diepersloot ver raste op keurige wijze de doelverdediger van Robben. Het niet opvolgen van een aan wijzing van de scheidsrechter had tot ge volg dat de doelverdediger van Haarlem de kant moest opzoeken. Bijlsma trachtte het doel schoon te houden, echter zonder resul taat, want het werd 54. Een keurig staaltje van samenspel tussen Braasem, Bijlsma en Paanakker bracht de eindstand op 64. In de derde klasse C dames heeft HVGB 2 in Amsterdam tegen Meeuwen 2 een neder laag van 61 geïncasseerd. De ontmoeting Haarlem 2AZPC 2 in Stoop's bad voor de reserve eerste klasse B won de ontvangende ploeg met 51. Haarlem 4 kreeg in de reserve derde klasse C DJK 3 op bezoek. De punten werden gedeeld (44). In Amsterdam heeft DWR 2 op Dolfijn 2 een overwinning behaald van 5—4. De stand in rte reserve tweede klasse A is: DWR 2 6 4 - 2 8 27—19 Nereus 2 6 4 - 2 8 22—15 Dolfijn 2 6 3 - 3 6 26—17 HVGE 3 5 3 - 2 6 9—12 Futen 2 5 - - 5 0 6—27 In de kringcompetitie dames heeft DWT 4 met 5—3 van Haarlem 2 gewonnen. BRANDES SPEELT VOOR NIMES. Het staat thans vast dat Brandes voor Nimes Olympique gaat spelen. Alle formaliteiten zijn vervuld. KORFBALCLUB D.S.V. In de vergade ring van de Haarlemse Korfbalclub „D.S.V." is het bestuur als volgt samengesteld: F. Heezemans, voorzitter; P. C. Deen, secreta ris, Van Zeggelenplein 65; M. Luyken, pen ningmeester, Busken Huetstraat 12; mevrouw C. KosterHamersveld. tweede secretaresse; J, de Boo, tweede penningmeester; mevrouw A, JansenDeen en M. van Bergem, com missaris. £2. ÉTAPPEN 4612KitCMETER STA£y i 1 0 ,'iuJT-STACs r STAP PEK TJIOZK' H£~T HOM.OC.E M, £j£. fjC-ÜQ Op 13''Juli zal de Tour de France, de jaarlijkse wielerrit van Parijs naar Parijs, in 22 étappen over een afstand van 4812 kilometers, beginnen. De tocht, die zal duren tot 7 Augustus, gaat over stoffige wegen en moeilijke kronkelpaden in de bergen en zal het uiterste vergen van de renners, die er aan deelnemen. InzetiDe Nederl. tourrijders Op het programma voor de leerlingen van het Stedelijk Gymnasium staat de laatste jaren een openluchtdag in Castricum. Vroe ger werd ieder jaar een tocht naar Noord- wijk gemaakt, doch het terrein is daar min der geschikt geworden en daarom trekken de leraren met hun leerlingen per fiets in Noordelijke richting. In Castricum worden kastie-wedstrijden gehouden. Het tournooi is weer achter de rug en de A- en B-ploe gen van de vierde klasse zijn in het bezit gekomen van de Van Turnhoutwisselbekers. In aansluiting op het kastie-tournooi zou den Vrijdag wedstrijden om de „Dr. Spoel- der-wisselbekers" worden gehouden op het terrein achter de Kleverparkweg, doch door het slechte weer moesten ze tot Maandag worden uitgesteld. Deze sportdag was inge steld ter ere van dr. Spoelder wegens zijn aanstaand vertrek. Het plan was opgeko men bij de leerlingen en toen de rector hiervan hoorde, verleende hij daaraan zijn medewerking en stelde twee bekers, een voor de klassen van de bovenbouw en een voor die van de onderbouw beschikbaar, Met de leiding werd de sportleraar de heer D. Ph. Immer belast, die dank zij een goede voorbereiding voor een vlotte afwer king zorgde. Zeven puten stonden op het programma. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Waag het eens Toen wij dezer dagen de Waag bin nentraden teneinde een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „Vroed- meester, pillendraaier en liefhebber der natuur" en de wens daartoe uitspraken ten overstaan van de beheerder van dit kunsthistorisch museum, schrok deze functionaris wakker en zei op zacht- klaaglijke toon: „Meent u dat nou?" Wij knikten onverbiddelijk van jalen leid den uit zijn jammerdicht af, dat wij in ieder geval geen vrees hoefden te koes teren om onder de voet gelopen te wor den, De Cerberus schudde peinzend met zijn hoofd, als was onze bedoeling voor hem een hernieuwd bewijs der mensen zotheid, maar toen wij begonnen op te dringen naar de ingang van de tentoon stelling, dacht hij kennelijk: „Wat 'beuren mot, mot 'beuren" en zei be rustend: „Gaat uw gang dan maar". Aleer wij u aan het handje meenemen,- gaan wij u eerst vertellen dat deze ten toonstelling wordt gehouden ter gele genheid van het internationale congres voor de geschiedenis der geneeskunde en natuurwetenschappen, dat gij geen haast hoeft te maken om haar te gaan zien, daar zij tot 30 September geopend blijft, maar dat gij wel haast moet ma ken om haar te zien, daar zij vol staat met allerlei aardige dingen. Het leven is nu eenmaal vol problemen en daar kan dit dus nog best bij. Voor één ding moeten wij u echter wel waarschuwen. Wij raden u met klem aan van tevoren te gaan eten, omdat sqmmige instrumenten en afbeel dingen u mogelijk de eetlust zullen be nemen. Daartegenover zouden wij u met dezelfde aandrang willen adviseren om de maaltijd pas na afloop^van uw be zoek te gebruiken, aangezien de moge lijkheid evenzeer bestaat dat uw maag zich wil gaan omkeren. Ge ziet, we ma ken het u zo gemakkelijk mogelijk. Wij zouden het ons voor kunnen stel len, dat ge bij het binnentreden in de eerste zaal de mening voelt opkomen dat ge op een tentoonstelling van de zware industrie beland zijt. Enorme tangen, hefbomen en haken liggen er dreigend te glinsteren en eruit te zien, alsof ge er zonder veel moeite het pa leis op de Dam ijiee zoudt kunnen slo pen, wanneer dergelijke revolutionaire neigingen bij u post zouden vatten. Een nadere bestudering van de catalogus leerde ons echter dat deze breekijzers gebruikt weiden om er onze voorvade ren mee ter wereld te helpen. Zeer sterk rees bij ons de gedachte op dat wanneer de vroedmeester zo'n tang na afloop van de geboorte per ongeluk op het hoofd van de vader had laten val len, daarmee de vernietiging van het gehele gezin voltooid zou zijn. In scherpe tegenstelling tot dit zware bestek stonden de verfijnde gelaten der toenmalige artsen, die men ziet afge beeld op de talloze prenten die de mu ren van de zalen verfraaien. Zij kijken allen nobel en ernstig en zien er uit alsof er in die tijd nog geen zieken fondsen bestonden. Alle grote mannen die door de eeuwen heen de verlos kunde bedreven, zijn er te zien van Petrus Camper die door de catalo gus gekenschetst wordt als een man met een internationale naam, iets waar wij wel eens over zouden willen vallen tot Hector Treub toe, wiens in popu laire trant gestelde diagnoses tot op de huidige dag de medici vreugde in het leven doen scheppen. Een eventuele gedachte, dat de in strumenten-tentoonstelling bij vergis sing door de Haagse Gevangenpoort zou zijn geleverd, wordt één kamer verder te niet gedaan. Deze kraamkamer is bevolkt door een aantal glimlachende mensen-poppen, die kandeel drinken uit een „Hansje in de kelder" een platte zilveren drinkschaal en die, de kraamvrouw incluis, er uitzien alsof de behandeling van nauwelijks ernsti ger aard was dan het verwijderen van een ingegroeide nagel in de kleine teen. Uit de kraamkamer komt ge in de apotheek en daar staat voor enige kapi talen aan potten van Delfts blauw, die er uitzagen om te stelen, ware het niet dat dit met een opzienbarende verhuis wagen had moeten gebeuren. Maar die apotheek is een plaatje en veel mooier dan die vafi tegenwoordig, waar men niet eens meer knoopjesdrop kan krij gen. Geen échte knoopjesdrop althans. Eén van de verrassendste ontdekkingen die wij deden, was dat de voorvaderen van burgemeester d'Ailly apothekers in het oude Amsterdam waren. Daar was een plaat van Antoni d'Ailly uit wiens gemoedelijke en opgewekte gelaatstrek ken men zonder moeite de gelijkenis met de populaire burgervader kon vinden. Typisch Cyprisch Verderop vindt men een aantal oud heden zoals typische Cyprische zuig flessen uit de midden-bronstij'd die al weet u dat nog wel in de buurt van tweeduizend tot vijftienhonderd jaar voor Christus lag. Wij vonden dat héle oude zuigflessen en het sterkste was dat het nog oude héle zuigflessen waren ook. Verder zagen wij er Cam- paanse zuigpotjes van de oude Grieken en provinciale Romeinse zuigpotjes, die wat ons betreft ook uit de grote stad hadden kunnen komen. Zeer veel belang boezemden ons al lerlei afbeeldingen en andere zaken in, die betrekking hadden op de gebruiken die in verre landen bij gezinsvermeer dering in acht worden gehouden. Zo heeft men op vele plaatsen de gewoonte om tijdens de bevalling een bescheiden maaltijd in de buurt van het kraambed op te stellen, teneinde de boze geesten wat omhanden te geven. Minder aan genaam werden wij getroffen door een grote fles, die ons sterk deed denken aan een rolpens-glas van de slager, waarin een pas-geboren Indiaans kindje op sterk water stond. Men had het naar wij aannemen naar oud ge bruik met verentooi op het hoofd be graven opdat het een gelukkige reis naar de eeuwige jachtvelden zou heb ben, maar nauwelijks had de familie het graf de rug toegedraaid of daar kwam een blanke ontdekkingsreiziger uit de pure eerbied en belangstelling voor de gebruiken van andere volken, die deze heren zo kenmerkt, aangesneld om het op te graven en het in alcohol te con serveren. Wij hebben maar heel kort gekeken naar dat goor-<grijze lichaampje met die onwezenlijke verentooi op het hoofd en toen begon onze maag een kleine paleis-revolutie af te kondigen. Wij werden heel gewoon misselijk van de slechte smaak om deze rariteit hier op te stellen. Gelukkig werden wij weer helemaal opgevrolijkt door het naturaliën-kabi- net dat iedere Grote Hans die zichzelf respecteerde, vroeger in huis placht te hebben. Er stonden daar allemaal rare opgezette beesten met hun glazen ogen naar elkaar te kijken, als wilden zij zeggen: „Gut, ik ben blij dat ik er niet zo idioot uitzie". Welaan, wij willen niet beweren, dat wij er nu alles van verteld hebben, maar wanneer u er interesse voor heeft, moet u zelf maar eens gaan kijken. Ge kunt dan en dat is een heerlijk rust gevend idee zeggen: „Wat was me dat toch een rare tijd vroeger". BOEDA Als laatste toneelgebeurtenis in hèt\ Holland Festival geeft een Frans studentengezelschap (Les Etudiants du Groupe de Théatre Antique de la Sorbonne) in de Stadsschouwburg een voorstelling van het treurspel „De Perzen" van Aeschylus, waarbij de muzikale illustratie wordt ver zorgd met behulp van zogenaamde Ondes Martenot en waarvoor de be wegingschoreografie is verzorgd door Sonia Gaskell. Donderdag is de Stadsschouioburg gesloten, Vrijdag geeft de Nederland se Opera de laatste uitvoering onder directie van Pierre Monteux van Oberondoor Carl Maria von Weber met Gré Brouwenstijn als Rezia. De dansen zijn ontworpen en ingestu deerd door Janine Charrat, de regie is van Abraham van der Viesde décors zijn van Gerard Hordijk. Het Concertgebouw-Orkest speelt Donderdagavond onder leiding van In de hoofdstad uit Wilhelm Furtwangler de Eerste Sym- phonie en de ouverture Leonore III van Beethoven en de Eerste Sympho- nie van Brahms. Vrijdag wordt het laatste ochtend- concert. gegeven door het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel, dat iverken van Bach (mo tetten) en Sweelinck zal uitvoeren. Des avonds kan men in de Oy.de Kerk naar een Bach-herdenking door de organist Hans Vollenweidcr luisteren. Zaterdag wordt het Holland. Festival gesloten met twee voorstellingen door het Grand Ballet du Marquis de Cuevas direct de Monte Carlo. Des middags staat er een sterren parade op het programma, met na de pauze Ethéry Pagava in ..La Som nambule". Des avonds treedt Rosella Hightower op in Concerto Barocco" met muziek van Bach en in „Le mou- lin enchanté" op muziek van Schu bert. In het Leidse Pleintheater geven Cor Ruys en de zijnen een reeks opvoe ringen van het griezel-blijspel .fluf fy neemt de leiduig" met Nell Kop pen in de titelrol. In het Rialto-theater aan de Cein tuurbaan wordt Donderdagavond een speciale voorstelling gegeven van de film „The big lift" met Montgomery Clift in de hoofdrol. De klassen ontmoetten elkaar eerst bij het basketball, hockey, voetbal en handbal. Alle leerlingen moesten ten minste aan een en ten hoogste aan twee wedstrijden deelne men. Daarna volgden estafettes voor meisjes (4 x 80 meter) en voor jongens (4 x 400 meter) en tot besluit een wielerwedstrijd op een grasbaan. Het laatste deel was een groot succes. Met animo streden de jongens in de ritten over ongeveer 1500 meter of vier ronden. Dat de strijd spannend was bleek uit sommige uitslagen, welke ver meldden „half wiel", „banddikte" enzo voort. Het resultaat van de zevenkamp was, dat van de bovenbouw de vierde klasse A de eerste prijs won en van de onderbouw de derde klasse B. Na afloop verzamelden de leerlingen zich. De heer Immer richtte zich met woorden van dank tot allen die hun medewerking aan de geslaagde sportdag hebben verleend. Hij reikte de Van Turnhout-wisselbekers van het kastie-tournooi uit en merkte op, dat er flinke scores gemaakt zijn door de winnende ploegen uit de viei-de klasse. De A-ploeg had na vier wedstrijden een score van 117-16 en de B-ploeg 72-39. Het verloop van het tournooi heeft Frits Melchior in beeld gebracht en dat zal in de school wor den opgehangen. Tenslotte richtte de heer Immer zich tot dr. Spoelder, wie hij hulde bracht voor dc wijze waarop hij meewerkt de lichamelijke opvoeding te bevorderen. Dat is te begrijpen, want de rector weet wat er door het beoefenen van sport voor de jeugd te bereiken is. Dr. Spoelder zeide bij de prijsuitreiking, dat hij aan de schenking van de wisselbe kers twee voorwaarden heeft gesteld. De eerste is, dat de wedstrijden ieder jaar ge houden moeten worden en de tweede, dat hij, zo lang hij daartoe in staat is, de bekers mag uitreiken. Ook besprak dr. Spoelder het belang van de sport, alvorens hij de aan voerster en de aanvoerder van de winnende ploegen de beker uitreikte. De sportdag is prachtig geslaagd. Er heerste een prettige en sportieve geest en de leerlingen hebben fel om de prijzen gestre den, Het terrein was met vlaggen versierd, hetgeen de feestelijkheid verhoogde. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Verruiming op de geldmarkt Vorige week Dinsdag trad een verrui ming van de geldmarkt op. Uit de week staat van de Nederlandse Bank per 10 Juli blijkt deze verruiming duidelijk. Op voor schotten in rekening-courant is niet min der dan 12 millioen gulden afgelost. Voorts blijkt de verruiming uit de daling van de bankbiljettenomloop, die van ƒ2911 millioen tot ƒ2869 millioen is ge daald. Het totaal der vorderingen op het bui tenland is weer toegenomen en wel van 1091 tot 1144 millioen. Voorts valt op, dat de vorderingen in guldens op vreemde criculatiebanken met 7 millioen zijn af genomen, maar dat de diverse rekeningen debetzijde met 10 millioen zijn vermeer derd, evenals de diverse rekeningen credit zijde. Het bedrag aan Marshall-hulp, dat per 1 Juli met de E.C.A. te Washington was afgerekend, bedroeg 1.502.3 millioen, waarvan 1.158.7 millioen betrekking heeft op schenkingen. Nieuwe methoden voor het opwekken van electriciteit Volgens geleerden, die uit alle delen der wereld te Londen zijn bijeengekomen om nieuwe wegen te bespreken voor het op wekken van electriciteit, zullen binnen enkele jaren de huisvrouwen hun eten koken op aan de hete lava in het centrum der aarde ontleende warmte. In Italië is men er reeds in geslaagd met stoom van een vulcaan dynamo's voort te drijven. Andere nieuwe methoden voor het opwek ken van energie zien deze geleerden in het productief maken van de verschillende temperaturen van het water aan de opper vlakte en op de bodem van de zee. Ook voorspellen zij, dat men eens gebruik zal maken van wind," getij en zonnewarmte voor het opwekken van electriciteit. Het gerechtshof te 's-IIertogenbosch heeft ir. F. J. C. B gewezen directeur der Oranje Nassaumijnen te Heerlen, wegens het smokkelen van deviezen veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van 15.000 Een bedrag van 2000.— dat hij bij zijii aanhouding in zijn bezit had, werd verbeurd verklaard.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5