c J D De hongerstaker in het Huis van Bewaring te Haarlem M. Douwma en Zoon Bon 465 voor 125 gram koffie Verdienstelijk leraar bij zijn vertrek van H.B.S. B hartelijk gehuldigd De radio geeft Vrijdag SCHOOLBOEKEN Boekhandel De Wit L Wereldnieuws Donderdag 13 Juli 1930 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 2 Was daar ook in 1939 als vreemdeling gedetineerd, maar wist toen te ontvluchten In ons vorig nummer deelden wij mede, dat het Tweede Kamerlid mr. B. J. Stok vis aan de minister van Justitie schrifte lijke vragen gesteld heeft over een vreem deling, die sinds 30 September 1949 in het Kuis van Bewaring te Haarlem wordt vastgehouden, in afwachting van zijn uit leiding uit Nederland en die nu sedert ongeveer een week in hongerstaking is gegaan omdat hij radeloos is geworden door de langdurige vrijheidsbeneming. Wij voegden daaraan toe dat de betrok kene niet alle voedsel weigert, maar slechts af en toe, zodat het nog niet nodig werd geacht hem kunstmatig voedsel toe te dienen. Wij hadden thans een onderhoud met de advocaat van deze vreemdeling, mr. H. P. C. de Balbian te Amsterdam, een mede werker van mr. Stokvis. Deze deelde ons mede dat het hier gaat om de 49-jarige arbeider W. D., te Zaandam woonachtig, een Duitser. Hij is opgepakt als onge wenste vreemdeling, zodat de Rijksvreem delingendienst over zijn uitlevering moet beslissen. Deze zaak hangt nu al heel lang, sedert 30 September van het vorige jaar. Ik weet als zijn advocaat nog steeds niet welke bezwaren er tegen D. zijn om hem hier te laten. Ik heb mij zo vertelde mr. De Balbian op 27 Maart van dit jaar gewend tot de Rijkvreemdelingen dienst met een brief om er op aan te dringen dat D. hetzij onverwijld wordt uitgeleid, of anders op vrije voeten gesteld. Deze brief is nog steeds niet door deze dienst beantwoord, hoewel ik op 22 Juni opnieuw daarom gevraagd heb. Mr. Balbian zei verder nog de indruk gekregen te hebben dat D. een communist is. Daarom is wel met zeker heid te zeggen, dat West-Duitsland hem niet zal toelaten. Het gaat evenwel niet aan zo vertelde mr. De B. dat de man eindeloos wordt vastgehouden. Evenmin vind ik juist dat de Rijksvreemdelingen- dienst geen antwoord geeft op een schrij ven van een advocaat. Die zelfde over wegingen hebben mr. Stokvis geleid tot het stellen van schriftelijke vragen aan de minister van Justitie. Hij heeft nu gevraagd „of de minister niet van oordeel is, dat de bedoelde vreemdeling, wiens uitleiding klaarblijke lijk niet binnen normaal tijdsverloop kan plaats vinden, in vrijheid behoort te wor den gesteld." Daarmee ben ik het vol komen eens, aldus constateerde mr. De Balbian. Tenslotte deelde deze nog mede dat dezelfde vreemdeling ook in 1938 en 1939 17 maanden in het Huis van Bewaring te ADVERTENTIE Egyptisch katoenen dames- en herenregenjassen Trenchcoat model f 52.50 Zware Popi in f 55.— Gabardine weefsel f 60.— Zeer mooie fijne poplin f 67.50 Zuiver wollen gabardine v.af 97.50 GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 - TEL. 15438 Haarlem gezeten heeft en wel onder de zelfde omstandigheden. Hij had n.l. tegen de Duitse regering geageerd, want hij was fel anti-Nazi. Er bestond toen gevaar dat hij aan Duitsland zou worden uitgeleverd, maar dat hebben zijn verdedigers mrs. P. Tideman en B. W. Stomps kunnen voor komen. D. heeft kans gezien in de nacht van 3 op 4 October 1939 uit het Huis van Bewaring te ontvluchten. Het gelukte zich schuil te houden, ook gedurende de oorlogsjaren. In de oorlogsjaren heeft hij aan het verzet tegen Duitsland deelge nomen. Tot zover mr. De Balbian. Uit onze courant van begin October 1939 ontlenen wij over de ontvluchting van D. uit het Huis van Bewaring te Haarlem nog de volgende bijzonderheden: D. behoorde tot de vijf Duitsers, die in de nacht van Dinsdag 3 op Woensdag 4 October 1939 uit hét Huis van Bewaring te Haarlem zijn ontsnapt. Zij waren opge pakt als ongewenste vreemdelingen en in afwachting van hun uitlevering waren zij in het Huis van Bewaring opgesloten. Vier waren in een cel, de vijfde zat afzonder lijk. Omstreeks twaalf uur werd de be waarder door een belletje gewaarschuwd door een der ingeslotenen. Hij begaf zich er heen en na het openen van de celdeur, werd hij gegrepen en vastgebonden. De Duitsers pakten hem de sleutels af. Via de gewone uitgang konden zij het gebouw niet verlaten. Zij zijn over een muur ge klommen en kwamen op de Papentoren- vest. Eerst in de vroege morgen gelukte het de bewaarder zich uit zijn benarde positie te bevrijden. De ontvluchten had den dus een flinke voorsprong. Op 10 October zijn drie personen te Zundert, vlak bij de Belgische grens ge arresteerd- Zij waren op weg naar België, doch werden juist voor het passeren dei- grens aangehouden. D. bleef evenwel van zijn vrijheid genieten. Van andere zijde vernemen wij nog, dat D. na de bevrijding veroordeeld is voor het zich toeëigenen van goederen van NSB'ers. Hij heeft de straf daarvoor aan hem op gelegd ondergaan in Hoorn. Toen hij vrij kwam, is hij meteen aangehouden omdat het voornemen was hem uit te leiden wegens zijn criminele gedragingen. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 465 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 14 Juli worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de détaillist tot en met 29 Juli 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De volgende bonaanwijzing voor koffie zal op 24 Augustus geschieden. Tijdens een plotseling opkomend on weer is de Volendamse visser K. over boord geslagen van de botter, waarmede hij op het IJselmeer viste. IC. is verdronken. In Barneveld neemt de hoenderpest af Er zijn ongeveer 35000 kippen vernietigd In Barneveld neemt de pseudo-vogelpest de laatste weken af. In de gemeente Barneveld zijn sinds 30 Mei 51 bedrijven besmet, waarvan een groot gedeelte weer ontsmet is. In totaal werden 35.000 kippen vernie tigd. Men rekent, dat voor deze kippen gemiddeld een schadevergoeding van 4, tol 5,per kip betaald zal worden, in het geheel dus een bedrag tussen de 140.000,en 175.000,in. Tot nog toe werd er geen enkele maal tegen de offi ciële taxatie geprotesteerd. Men heeft verder uitgerekend, dat een pluimveehouder per kip 6,tot 7, per jaar verdient, dat wil zeggen: dit is zijn arbeidsloon. Wanneer alle vernietigde kippen goede legkippen zouden zijn ge weest, zou er in totaal dus ondanks de schadevergoeding nog een schade van 210.000,— tot 245.000,geleden zijn. Bij de vernietigde kippen was echter een aantal slachtkippen, dat op 10.000 wordt geschat. Het afnemen van de ziekte wordt toe geschreven aan het beter opvolgen van de voorschriften, waarvan de afzondering van de pluimveestapels uitermate belang- riik is. Men zorgt er tevens voor dat slechts ontsmette personen bij de pluim veestapel komen en ook dan nog alleen als het beslist niet anders kan. Voorts schrijft men de afneming toe aan het natte weer. Bij droog weer kan be smette mest verstuiven en andere bedrij ven besmetten. Te Barneveld is vastge steld, dat de ziekte zich uitbreidde in de richting van de wind. De verwachting, dat veel pluimveehou ders tot inenting van hun pluimveestapel zouden overgaan, is niet bewaarheid. Het aantal pluimveestapels, dat voor inenting is opgegeven, is gering. Men schat, dat de gehele Barneveldse pluimveestapel anderhalf millioen kippen Dank zij de actie van de heer Jean Bartbekend Haags antiquair, zal het 17de eeuwse Huys te Hoorn" te Rijswijk, eigendom, van de gemeente, gerestaureerd en voor het nageslacht behotiden kunnen worden. De gemeenteraad besloot onlangs het bouwwerk te doen slopenomdat restauratie te veel geld zou kosten. Volgens het oordeel van de heer Bart was restauratie echter zeer goed mogelijk en hij wist de heren van Monumentenzorgdie reeds met het voorstel van B. en W. hadden ingestemd, van zijn zienswijze te overtuigen. Daarna wendde hij zich tot de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en het resultaat van deze besprekingen geeft hoop dat „Huys te Hoorn" niet gesloopt zal worden. Als er 50.000 gulden beschikbaar worden gesteld, wil het Rijk ook een halve ton bijdragen. Men zal dan over voldoende middelen beschikken voor een eenvoudige^ restauratie. Het 17de eeuwse „Huys te Hoorn" te Rijswijk in zijn huidige staat. EXAMENS GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS Geslaagd voor het einddiploma van de 5-jarige cursus: Hoofdvakken Handelswetenschappen: de r_dames E. C. Hetem, P. A. Molenkamp en S. tc-lt, Hieronder zijn ongeveer 60.000 hanen, j Slenters, en de heren J. Aardema, die geslacht moeten worden en 30.000 oude hennen. De centrale pluimveeslachtplaats slacht op het ogenblik ongeveer 2500 hanen per dag. Gieles, P. Havenaar, J. Kniep, E. Koster, W. van Liendèn, A. de Maaker en H. G. Trap. Hoofdvakken Nederlands en Engels: de dames G. Spiering en G. Zettels, en de heren J. G. van Berkum, T. Kamsma en N. Stoute. ADVERTENTIE Bruxelles Kermesse 125 gram 29 ets. ~k Gedurende deze maand bij elk pakje een filmboekje voor de kinderen! HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.1" Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Cello en piano. 11.10 Feuilleton. 11.25 Orgelspel en zang. 12,00 Theater-orkest. 12.33 Sportpraatje, 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Ka merorkest en soliste. 15.10 Voordracht. 15.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Zang en piano. 17.20 Causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.40 Clarinet en cello. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Platen. 19.22 Re portage. 19.30 „Op bezoek bij anderen". 19.45 Klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Sopraan en piano. 20.30 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 Voordracht. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Koor, orkest en solisten. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Sympho- nie-orkest. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 „Een woord voor de dag". 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Strijkorkest. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano 11.30 Amusementsmuziek. 12.00 Platen. 12.33 Koor. 13-00 Nieuws. 13.15 Sextet 13.50 Platen. 14.00 Strijkkwartet. 14.40 Voor dracht. 15.00 Bariton en piano. 15.40 Voor dracht. 16.00 Vocaal ensemble. 16.15 Platen 17.00 Wetenswaardig allerlei. 17.30 Friese causerie. 17.45 „Het. werk van de Christe lijke vacantiescholen". 18.00 Koorzang. 18.15 Overheid - werkgever - werknemer".» 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege ringsuitzending. 19.35 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Schaakpraatje. 20.15 Omroeporkest. 21.15 ..Onze tijdreken ning". 21.35 Militaire kapel. 22.10 Piano. 22.30 Oratorium en Philharmonisch orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Pla ten. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.32 Platen. 13-00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00 Casinoconcert. 15.00 Cabaretmu- ziek. 15.40 Tenor en piano. 16.05 Operette muziek. Tussen 16.00 en 17.30 Reportage Ronde van Frankrijk 16.50 Pianospel 17.00 Nieuws. 17.10 Zang. 17.30 Platen. 18.00 Bal letmuziek. 18.10 Voordracht. 13.20 Piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Dansmuziek.-19.50 Feuilleton. 20.00 Filmmu ziek. 20.30 Piano. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Symphonie-orkest. 22.05 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Licht opera-concert. Hedenmorgen heeft dr. C. Brouwer, leraar in de Duitse taal- en letterkunde aan de Haarlemse HBS B, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, afscheid genomen van zijn school. Dr. Brouwer heeft het onderwijs 47 jaren gediend, waarvan 33 jaar het Mid delbaar Onderwijs in deze stad. In 1917 werd hij benoemd aan de H.B.S. A; in 1927 ging hij over naar het toenmalige Lyceum, thans H.B.S. B. Spoedig werd hij waarnemend-Directeur en herhaaldelijk heeft hij de gehele leiding van de school op zich moeten nemen. Eerst tijdens de langdurige ziekte van ir. W. G. van Mourik Broekman, vervol gens na het plotseling overlijden van dr. W. van den Berg. Hoewel dr. Brouwer zich, in vaak zeer moeilijke omstandig heden, een voortreffelijk en gewaardeerd leider heeft getoond, heeft hij een officieel directoraat nooit geambieerd. Hem was het docentschap liever, vooral wegens de mogelijkheid die het biedt tot rechtstreeks geestelijk en menselijk contact met de leerlingen. Dr. Brouwers naam is bekend op vrij wel alle scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in ons land en in Indonesië. Want uit de „Brouwer en Ras"- leerboeken, een combinatie, die tot een begrip geworden is hebben honderden in den lande de beginselen der Duitse taal geleerd. Ook buiten het onderwijs heeft dr. Brouwer een grote activiteit aan de dag gelegd. Vele lezingen heeft hij gehouden, onder meer voor „Weten en Werken" over Faust, Heine, het Volkslied, dat het onderwerp van zijn dissertatie was. Sedert talrijke jaren is hij Secretaris van de Com missie voor Internationale leerlingenruil en talrijke contacten heeft hij zo gelegd tussen Nederlandse leerlingen en die van andere landen. Herhaaldelijk ook heeft dr. Brouwer lezingen gehouden over kleurenfotografie, waarbij hij door hem zelf opgenomen films vertoonde, die uitmunten door een uiterst fijn gevoel voor kleur en compo sitie. Uit vele hartelijke woorden, die deze laatste dagen in de schoolgemeenschap tot dr. Brouwer gericht zijn, kwam tot uiting, hoezeer zijn vertrek betreurd en als een groot verlies voor de H.B.S. B beschouwd wordt, Maar al zijn leerlingen en oud leerlingen wensen dr. Brouwer toe, het geen deze verleden week de geslaagde eindexamencandidaten toewenste: dat het afscheid van de school geen eind moge zijn, maar het begin van een nieuwe, vruchtbare levensperiode. In de hall van H.B.S. B, waar de leraren en leerlingen van de school vanmorgen bijeen waren, heeft de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, de dank van het gemeentebestuur vertolkt voor de vele en toegewijde diensten die dr. Brou wer het openbaar onderwijs heeft be wezen. Hij noemde de scheidende leraar daarom ook een voorbeeld omdat hij zich ook buiten zijn eigenlijke taak op velerlei terrein had beziggehouden. Op het gebied van de kleurenfotografie zal de gemeente in de komende tijd nog veel pleizier van dr. Brouwer kunnen hebben, nu deze voor de commissie Plant soenbescherming een collectie foto's van de stadsparken gaat maken. Tevens sprak de heer Geluk de hoop uit, dat dr. Brou wer nog tal van waardevolle adviezen aan de gemeente zal verstrekken. Ook de directeur van de H.B.S. B, de- heer K. «Gorter, en een leerling hebben de vertrekkende docent gehuldigd voor de vele arbeid die hij in het belang van de school heeft verricht. STEUN AAN ZUID-KOREA In Roosendaal i£ een comité gevormd onder de naam „Steunt Zuid-Korea". De bedoeling van het comité is onder andere, geld in te zamelen, dat ter beschikking zal worden gesteld van de Verenigde Volken voor hulpverlening aan Zuid-Korea. ADVERTENTIE Vlugge en accurate levering voor elke inrich ting van onderwijs BLOEMENDAAL TELEFOON 22874 Frits Schuurman ondervindt veel waardering in Zuid-Afrika Frits Schuurman, de oud-dirigent van de H.O.V. en van het Residentie-Orkest, die thans belast is met de leiding van het stedelijk orkest in Johannesburg, heeft in Zuid-Afrika een drukke werkkring ge vonden. In het afgelopen seizoen werden onder meer „La Bohème" en „Butterfly" ten tonele gebracht. Deze opera's werden in het Italiaans gezongen, waarbij de uit Italië overgekomen sopranen Luisa Mala- grida en Elena Danese haar medewerking verleenden. De belangstelling voor de opera is zeer groot in Zuid-Afrika en bij de uit voering in Pretoria was het 3000 plaatsen bevattende theater geheel uitverkocht. Wat de symphonle-concerteh betreft, dirigeerde Schuurman onder meer Beethovens Ne gende Symphonie. De grote waardering, die Zuid-Afrika voor onze vroegere stadgenoot aan de dag legt, betreft eveneens zijn echtgenote, de violiste Maria Neuss. Deze gaf in het begin Van deze maand een recital ten bate van het orkest in Tel Aviv, tezamen met Jehudi Menuhin. Schuurman is thans bezig het ko mende seizoen voor te bereiden. De dirigent bewoont in Johannesburg een mooi huis aan de Tuhope Avenue. Zijn liefhebberij om kippen te houden zoals hij dat hier te lande deed heeft hij moeten opgeven, omdat dit in de wijk waar hij gedomicilieerd is, niet wordt toege staan. Dc regering van India heeft met een opzeggingstermijn van een jaar de lucht vaartovereenkomst met Nederland opgezegd en onderhandelingen oveSr een nieuwe over eenkomst voorgesteld. De overeenkomst was op 30 Juni 1947 gesloten. Niet liften? Nu half Nederland de andere helft weer zo ongeveer geëxamineerd heeft en de schooldeuren op slot gaan, zullen 's Heren wegen weer wekenlang gestoffeerd zijn met vrolijke jonge vacantïegangers, jongens en meisjes die in bonte slierten zingend en fluitend door bos en veld trekken, genie tend van hun vrijheid na een jaar van vossen en blokken. Velen van hen de tijden zijn duur zullen het op een koopje moeten doen en er op de fiets of te voet op uittrekken, hopend dat de een of andere vriendelijke automobilist hun een „lift" zal geven. Geruime tijd geleden in de vorige zomervacantie hebben wij een pleidooi gehouden voor deze jeugdige lifters die ondanks hun smalle vacantiebeurs toch ook graag zoveel mogelijk zien en zo ver mogelijk komen. Wij hebben daarbij onder meer betoogd dat zij met hun gezellig ge babbel hun „liftgevers" veelal eerder een prettige afleiding dan last bezorgen en dat men hoe dan ook, als automobilist altijd nog beter vrolijke jongelui vervoeren kan dan lege zitplaatsen. „Stoppen en liften laten" luidde derhalve onze aanbeveling, welke wij thans, aan het begin van een nieuwe zomervacantie vol liftgrage duimen, gaarne herhalen. Maar nu heeft commissaris J. W. Kallen- bach van de Rijkspolitie in een interview met Elseviers Weekblad onder meer ver klaard: „Ontstellend is het gemak, waar mee zelfs zeer behoorlijke families haar kinderen toestemming geven om maar even naar Parijs, Brussel of andere steden in het ■buitenland te liften. Zij komen al liftende in auto's te zitten van volkomen onbekende mensen met alle gevaren daaraan verbon den. Vooral voor meisjes acht ik zulks in het buitenland hoogst gevaarlijk". „Niet liften", zei Elsevier met een grote „kop" boven het genoemde interview, maar uit de rest van 's commissarissen onthullin gen blijkt, dat hij de beweerde gevaren vooral aanwezig acht voor onevenwichtige kinderen en jongelui met wegloop-com plexen of andere min of meer geremde of gestoorde individuen. Het is echter duidelijk dat zulke kinderen heus niet speciaal via een kwaad willende automobilist op h$t „slechte pad" behoeven te ralcen, want voor hen loert de verleiding overal en altijd. Normale, gees telijke gezonde „rijpere jeugd" kan men echter, naar wij geloven, vrijwel even rus tig op een lifttoer sturen als om een bood schap in de Grote Houtstraat, want de morele gevaren die hen daarbij bedreigen zijn in de grond van de zaak in beide ge vallen precies dezelfde en het is in de eerste plaats de instelling van het meisje of de jongen zelf, die de grootte van deze ge varen bepaalt. Toestemming van de ouders is ongetwij feld noodzakelijke voorwaarde en zeker niet op te jeugdige leeftijd zal die worden gegeven. Bejaarde ontheemden naar Nederland Er zullen in Nederland ouden van dagen uit de vluchtelingenkampen worden opge nomen. De kerkgenootschappen garan deren het levensonderhoud dezer ontheem den en verschaffen huisvesting in tehuizen van de kerkelijke organisaties. Het kan zelfs mogelijk zijn 200 dezer ouden van dagen in ons land op te nemen, want zowel van de zijde der katholieke organisaties als van de protestantse wil men 100 vluchtelingen opnemen. De regering heeft in principe toestem ming verleend tot het opnemen van een 100-tal ouden van dagen. Gehoopt wordt, dat nu de kerkgenootschappen zo gunstig hebben gereageerd dit aantal tot 200 zal worden verhoogd. PANDA EN DE MEESTER EDELMAN 35. Ach ja daar stond onze Panda nu! Moederziel alleen en zonder zijn geliefde taxi! Zó was hij het slachtoffer geworden van de schurkachtige Isen Grim en de karakterloze Bruno! „Wat kan ik doen? Wat moet ik nu beginnen?" vroeg hij zich af,.toen hij in zoverre over de schrik heen was dat hij zich weer dingen af kon vra gen. „Wat kan ik, alleen beginnen tegen twee edellieden? Niemand zal me geloven!" Zo staarde hij een t{jdje treurig voor zich uit, maar tenslotte hief hij het hoofd weer op. „Ik laat het er niet bij zitten!" besloot hij. „Ik ga naar het Koninklijk Hof, om me bij de koning te beklagen! Bij de Koning zal ik toch wel gerechtigheid vinden!" En met dit besluit sloeg hij de weg in naar het Koninklijk Hof, en begon aan de lange, lange wandelingHet was een héél eind. En ver voor hem uit joeg de taxi met Isen Grim en Bruno, die in woeste vaart door een dicht woud joegen. „In het vol gende dorp ruilen we die oude wagen voor kostbare costuums!" beloofde Isen Grim grimmig. „Ja," knikte de domme Bruno, „en dan gaan we naar de Koning om ge rechtigheid te zoeken!" Aan Panda, die óók gerechtigheid zocht, dachten zij zelfs al niet meer.en het kwam niet in hun hoofden op, dat ze nog wel eens tegenslag zouden kunnen ondervinden Bezet. Radio-Peking meldt, dat ruim 80 eilanden in de monding van de Jangtse op 8 Juli door het leger en de marine van het communistische China bezet I zijn. Deze eilanden zijn gelegen ten Opsten van Sjanghai en ten Noorden van het eiland Tsjoesan. De radio voegt er aan toe, dat de meeste nationalis- I tische soldaten die zich op deze eilanden bevonden, zijn vernietigd. Kevers. De Tsjechoslowaakse radio-om- roep heeft bekend gemaakt, dat Tsjecho- slowakije en de „Oost-Duitse democra tische republiek" een overeenkomst hebben ondertekend voor een gemeen schappelijke strijd tegen de Colorado kever. Geteisterd land. Volgens berichten uit j Hongkong zijn in het Zuiden en Oosten van China, waar deze winter en Lente hongersnood heersten, een cholera- en een pestepidemie uitgebroken. Volgens deze berichten zijn zowel mensen als j vee aangetast door besmettelijke ziek- ten, die over een groot gebied verspreid zijn. Het uitbreken van cholera en pest gedurende de zomer is in China geen j ongewoon verschijnsel, maar het laat zich volgens de berichten deze zomer veel ernstiger aanzien, daar er een groot j gebrek aan geneesmiddelen is. Protest. Het Tsjechoslowaakse Rode Kruis heeft bij het internationale Rode Kruis te Genève geprotesteerd tegen het Ame rikaanse ingrijpen in Korea en het in ternationale Rode Kruis verzocht te be- middelen „om een einde te maken aan de Amerikaanse bombardementen op j burgers in Korea". Antwoord. De Oekrainse minister van Bui tenlandse Zaken, Dimitr-i Manoeilsky, heeft in een telegram aan Trygve Lie i gezegd, dat de resoluties van de Veilig heidsraad ten opzichte van Korea en de benoeming door de V.S. van een opper- velhebber „schendingen zijn van het handvest en geen juridische geldigheid bezitten"; Beheer. De Tsjechoslowaakse staat heeft een honderdtal kastelen van historische j waarde onder zijn beheer genomen. De kastelen zullen tot musea en culturele instellingen worden herschapen. Projectiel. Het eerste in Amerika ontwor- pen en gebouwde van de grond af ge- I leide projectiel met een grotere snel- j heid dan het geluid, de „Ordcit" ge naamd, is bij een proefneming te White- .sands (Nieuw Mexico, V.S.) 80 kilo meter hoog de lucht, in geschoten. Onweer. Een onweer heeft in Noord-Italië aanzienlijke schade aangericht aan oogst en gebouwen. Telefoon- en electrici- teitsdraden werden afgerukt en enkele huizen stortten in. Vier personen kwa- j men om het leven. Uit de maat. De Britse confectie-industrie heeft te kampen met de moeilijkheid, i dat de vrouwen in Engeland dikker en de mannen magerder worden. De oude standaardmafcen voor confectiekleding zijn nagenoeg niet meer te gebruiken en men zal door van duizenden man nen, vrouwen en kinderen de maat te nemen een nieuwmatenboekje sa menstellen. Zuivel. Zegslieden van de Amerikaanse regering deelden gisteren mede dat de overtollige voorraden aan zuivelpro ducten nu ongeveer 180.000.000 pond boter, 74.000,000 pond kaas en 350.000.000 pond melkpoeder bedragen. Zij zeggen dat hoewel deze voorraden gestadig toe nemen, slechts een fractie ervan door liefdadigheidsinstellingen naar andere landen wordt gezonden. Tot nu toe zijn ongeveer 250.000 pond boter en even zoveel kaas door deze organisaties be stemd voor verscheping naar Duitsland en Israël en men verwacht dat binnen kort nog 3.500.000 pond boter en 2.500.000 pond kaas naar deze twee landen zullen worden gestuurd. ADVERTENTIE Proefvaart van de motorspits „Themar" Op het Noordzeekanaal is een zeer ge slaagde proeftocht gehouden met de door de N.V. Holland-Nautic te Haarlem voor rekening van de heer M. van den Ouden te Rotterdam gebouwde motorspits „Themar". Het schip heeft een voor een motorspits tamelijk scherpe, speciaal door de Holland- Nautic ontworpen vorm. Ondanks deze scherpe vorm en de zware constructie laadt het schip, dat de volgende afmetingen heeft, lengte over alles 38,50 meter, bi~eedte over alles 5,06 meter en holte in de zijde 2,30 meter, op 1,80 meter diepgang 225 ton, terwijl het op de grootste toegelaten diep gang 317 ton laadt. De motor gaf het schip tijdens de proef vaart bij een vermogen van 82 pk een snel heid van 15 kilometer, hetgeen de ver wachtingen met 1 kilometer per uur over trof. De betimmering van het schip is mo dern uitgevoerd. Ruime ramen laten het daglicht volop toe. Op het achterschip be vindt zich een zeer ruime roef, die inge deeld is in twee slaapkamers, elk voor twee personen, een salon van 4,30 bij 2,50 meter over de volle roefbreedte, de keuken, een portaal en het toilet. De stuurhut is 3,60 bij 2,50 meter groot en biedt de opvarenden gelegenheid na gedane arbeid het zich ge makkelijk te maken. Op het voorschip bevindt zich eveneens een roef, ingericht als woonkeuken met daaronder twee slaapkamers voor drie per sonen totaal. Van Beinum is overwerkt Eduard van Beinum, de eerste dirigent van het Concertgebouw-Orkest, is over werkt en zal op last van de hem behan delende geneesheer geruime tijd rust moeten houden. Hem is alle bezoek ver boden. Tengevolge hiervan zal het grote concert in "de Apollohal op 15 Juli ver moedelijk onder leiding van Hein Jordans komen te staan. Ook heeft de heer Van Beinum zijn verbintenis, om te Salzburg aan een dirigenten-cursus mee te werken, moeten afzeggen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2