Haarlems Dagblad Noord-Koreanen kwamen bij eerste poging al over Koem •let England Spiel Trygve Lie vraagt alle UNO-leden om grondstrijdkrachten te zenden 5e Jaargang No. 19601 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 15 Juli 19 .0 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en Oprcrtjtc Daattottórtic tfoucant (2tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ÏET VIERDE RAPPORT van de Parle mentaire Enquête-commissie is van- tag verschenen. Het behelst de historie en de verbindingen met het bezette ederlandse gebied, in het bijzonder de lilitaire en civiele inlichtingendienst en is og veel omvangrijker dan zijn voorgan- ers. In drie boekdelen, die samen driedni- tncl pagina's tellen, heeft de commissie de esultaten van haar diepgaand en uitge leid onderzoek neergelegd. Bij de hon- erden 'verhoren, die zij gehouden heeft is b opheldering van het England Spiel na- uurlijk hoofdzaak geweest. De commissie jeeft deze rampzalige geschiedenis inder- jaacl volledig kunnen naspeuren en haar pnclusies dus kunnen trekken. Die zijn iierzijds verheugend, anderzijds bedroe- iend. Verheugend zijn zij omdat gebleken j dat de dood van een vijftigtal moedige pdgenoten, die aan parachutes in ons pnd werden neergelaten om als geheime genten op te treden, en onmiddellijk door ie Duitsers werden gegrepen, niet aan ver laad of opzet te wijten is geweest. Noch an Nederlandse, noch aan Engelse zijde verraad of opzet in het spel geweest, [et rapport rekent dus op dit punt af met e vele veronderstellingen en verdacht- ïakingen van'dien aard, die in de laatste iren zijn geuit. Het is goed dat hierom- •ent nu .eindelijk eens klare taal gespro- en wordt, die op deugdelijk onderzoek is egrond. Tegenover deze verheugende uit- praak staat de bedroevende slotsom der 'arlementaire Enquête-commissie, dat te enden zeer ernstige fouten zijn begaan. )at die zowel op rekening van Engelsen Is van Nederlanders komen biedt geen roost. Men verwondert zich als men leest ver benoeming van mensen, die door ge- rek aan kennis van zaken en ervaring liet tegen de hun verstrekte taak waren pgewassen, terwijl men ervaren Neder - andse deskundigen tot zijn beschikking ad die jarenlang werkeloos werden ge- aten. Men verwondert zich ook over ge- rek aan verantwoordelijkheidsbesef en chteloosheid bij sommige lieden. Het rap- lort biedt ruimschoots aanleidïng_ tot ver wondering. Tegenover deze reeks bedroe- ende feiten staat gelukkig wel, dat ande- •en grote energie en doorzettingsvermogen lebben getoond. Men zou hierbij kunnen ipmerken dat ieder rapport over mense- ijke werkzaamheid op hreed terrein (vooral in oorlogstijd een mengeling van Welslagen en mislukking zou. bevatten. |\Vaar gewerkt wordt, worden fouten ge maakt. Maar in dit geval komt men er met zulke troostrijke algemeenheden niet af; jblijkens het verslag van de commissie heb ben de hier gemaakte fouten niet alleen 'overwegende invloed doen gelden, maar zouden zij merendeels-ook door groter zorg len aandacht voorkomen zijn. Als iemand die zijn best doet fouten maakt, is dat een igans andere zaak dan als zij door nalatig heid ontstaan. Wij geven in dit nummer een overzicht van de inhoud van het rapport, dat uiter- jaard beknopt moet zijn in verhouding tot de enorme hoeveelheid materiaal, die het 'bevat. In de komende week zullen wij er nog een aantal andere zaken uit citeren. Er is alle reden om respect te betuigen voor de arbeid, door de Parlementaire Enquête commissie verricht. Zij voert haar zeer veeleisende taak kennelijk met de grootste 'toewijding uit. En het belang van deze publicaties is zeer zeker groot. Men moei dit niet zien als een nakaarten dat eigenlijk ook wel achterwege had kunnen blijven. Het werkt zonder enige twijfel zuiverend in een atmosfeer, die daaraan ook ten aan zien van de kwestie der geheime diensten in oorlogstijd dringend behoefte had. R. P. Debat in Belgisch parlement moest worden geschorst De vijfde bijeenkomst van het verenigde 'Belgische parlement moest gistermiddag worden geschorst, nadat de anti-Leopoldis- tische oppositie de Marseillaise had aan- i geheven. Het incident begon toen de heer Pholien (CVP) verklaarde dat Frankrijk in Juni 1940 de wapenstilstand gevraagd Jjad, en daarop van de socialistische banken „Vive la Fi-ance" werd geroepen. Toen de fractie der Christelijke Volkspartij de Kamer ontruimde en odk de tribunes leeg stroomden, bleven de socialisten staande doorgaan met het zingen van de Franse nationale hymne. Het incident dat tot een schorsing van de zitting leidde, was voorafgegaan door veel rumoer naar aanleiding van het feit, dat de Katholieke senator Pholien Spaak had aangevallen. Pholien zeide dat Spaak vredesonderhan delingen met de Duitsers heeft willen aan knopen. Het daarop door de socialisten ontketen de tumult nam geen einde vóórdat de voor zitter aan Spaak gelegenheid gaf van repliek te dienen. Spaak noemde deze vaak herhaalde aan val onrechtvaardig en zeide dat zij nooit geuit werd aan het adi'es van de Katholieke ministers die ten tijde der capitulatie deel van zijn kabinet uitmaakten. Kort na de schorsing beëindigde senator Pholien zijn pleidooi voor de terugkeer van de Koning. Voor het eerst sedert het bijeen komen der Verenigde Kamers konden deze daarop een eenstemmig besluit nemen. Een socialistisch-liberaal amendement om het woord „niet" in te lassen in de wet tekst, welke wil verklaren dat de onmo gelijkheid voor de Koning om te regeren is geëindigd, werd eenstemmig naar een com missie verwezen. De zitting bleef ook verder een rumoe rige atmosfeer behouden, die herhaaldelijk werd aangewakkerd, daar afgevaardigden elkaar persoonlijke verwijten toeslinger den over hun houding in de oorlog. Joegoslavische waterpolospelers in Haarlem aangekomen pe,. 7iin Vrijdag de Joegoslavc aan"-' vn w din aar, hét einde van de vol gende eek zullen deelnemen aan het inter nationale zwem- en waterpolotournooi var HVGB Des avonds waren zij in Stoop's Bad waar zij de polowedstrijden van reserve elftallen' van HVGB gadesloegen. De Joego- slaven zijn lid van de vereniging JUG, die kampioen 1950 is geworden. Zij hebben ook al geoefend ondanks de koude temperatuur. Hun snelheid en grote balvaardigheid kwa men reeds tot uiting. Te verwachten is, dat de komst der gasten het jubileumtournooi van HVGB op een hoog plan zal brengen. TAEJON IN GEVAAR Infanterie in Amerikaanse uniformen infiltreerde, tanks volgden (Reuter). De Noord-Koreaanse troepen zijn samen met hun guerillastrijders een grootscheepse aanval op de Amerikaanse verdedigingslinie aan de rivier de Koem begonnen ten Noorden van Taejon, de voorlopige Zuïd-Koreaanse hoofdstad. Be schermd door de duisternis begonnen de Noord-Koreanen hun aanval op de Kocm- linie te Kongdjoe, ongeveer dertig km ten Noord-Westen van Taejon. Dit gebied vormt de linkerflank van de Amerikaanse strijdkrachten binnen de bocht van de Koem. De aanval werd voorafgegaan door een hevig artillerieduel op het front in de rivierbocht. In de berichten wordt gesug gereerd, dat dit bedoeld was als een schijn- aanval om ae flankaanval van Kongdjoe uit te maskeren. In de berichten Tvordt voorts gezegd, dat Koreaanse guerillastrij ders in Amérikaanse uniformen in grote getale achter de Amerikaanse linies infil treerden. Twaalf tanks, gesteund door on geveer een compagnie infanterie, stormden daarop op de Westelijke flank over de on diepe Koem. Gemeld werd, dat verschei dene tanks vernietigd werden, maar \'ol- gens de laatste berichten zijn de Noord- Koreaanse troepen er in geslaagd een klein bruggehool'd aan de andere zijde van de rivier te vestigen. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaarde, dat de Noord-Koreanen twee of mogelijk drie divisies in beide sectoren van de Koem-linie hebben bijeen gebracht en sterk in de meerderheid waren ten opzichte van de Amerikanen. Aan pet centrale front, ten Zuiden van Tsjoengdjoe, oefenen de Noord-Koreanen nog steeds zware druk uit op de Zuid- Koreanen en trachten hier om het Ameri kaanse front heen te trekken. Gemeld wordt, dat de Zuid-Koreaanse troepen hardnekkig strijden, maar er zijn geen bij zonderheden bekend. Een flankaanval is ook aan de gang ten Zuid-Oosten van Tanyang, op het centrale front, welke deel uit schijnt te maken van een vorkaanval op de voornaamste Ameri kaanse bevoorradingslijn van de haven Poesan naar het Westelijke front. De vliegtuigen van de verbonden mo gendheden blijven de Noord-Koreaanse troepenbewegingen en bevoorradingslijnen in alle gebieden bestoken. De vluchten werden voornamelijk geconcentreerd op de weg en spoorweg van Seoel naar Taejon, de voornaamste bevoorradingslijn voor de Noord-Koreaanse troepen aan de Koem. Volgens gezaghebbende berichten, die te Tokio binnenkwamen, hebben de Noord- Koreanen hun druk in de gehele centrale sector vergroot en wordt Taejon bedreigd. De Amerikanen boden heftig weerstand tegen de troepen, die de Koem overtrokken Joegoslavische nota aan Bulgarije Joegoslavië heeft in een nota aan Bulga rije geëist, dat er „een onmiddellijk einde moet komen aan de Bulgaarse grens- provocaties". De nota werd gezonden na een incident dat er gisteren voorviel, waarbij een Bul gaarse soldaat gedood werd op Joegosla- visch grondgebied, aldus meldt radio- Belgrado. Volgens radio-Belgrado geschiedde het volgende: de commandant van vijftien Bulgaarse soldaten stak de grens over en werd aangehouden door een Joegoslavische patrouille. De Bulgaren openden het vuur en de Joegoslaven schoten de commandant der Bulgaarse soldaten dood, toen hij een handgranaat wilde gooien. Het lijk werd op Joegoslavisch grondgebied achteiv gelaten. Vijftig Bulgaren trachtten later de grens over te steken, maar dit werd door Joego slavische patrouilles verhinderd. Bulgaarse manschappen openden voorts het vuur op een Joegoslavische wacht. maar kleine groepen Noord-Koreanen opereren ten Zuiden van de rivier, aldus deze berichten. Vanochtend werd gemeld dat Ameri kaanse vliegtuigen in actie gekomen zijn tegen een communistisch bruggenhoofd. Conditie Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de minimum-voorwaarde voor een oplossing van de Koreaanse crisis is, dat de Noord-Koreanen de strijd staken en zich op hun eigen grondgebied terug trekken. De woordvoerder verklaarde voorts, dat het „geschikte forum" voor de pogingen om de crisis op te lossen de UNO is en dat deze kwestie geen aangelegenheid voor directe onderhandelingen met Moskou is. Slechts één bruggehoofd New Yorkse radiostations hebben van morgen vroeg berichten uit Korea uitge zonden, die zeggen, dat drie nieuwe po gingen van de Noord-Koreanen, de Koem over te steken in het midden van de Ame rikaanse Verdedigingslinie zijn verijdeld. Het bruggehoofd aan de Zuidelijke oever van de Koem in de buurt van Sangjo werd vanochtend gevestigd. De gevechten, waar aan door vliegtuigen wordt deelgenomen, duren voort. Hoe de strijd zal aflopen kan nog niet gezegd worden. Een Amerikaanse veldartilleriestelling werd onder de voet gelopen. Noord-Koreaanse troepen poogden Vrij dag nabij Kongdjoe de Koem over te ste ken. Zij werden echter met zware verlie zen teruggeslagen. Frontoverzicht TOKIO, (Reuter). De toestand aan het front in Zuid-Korea ziet er, op grond van de jongste berichten, als volgt uit: Het Westen: De Noord-Koreanen hebben een bruggehoofd van onbekende omvang gevestigd op de Zuidelijke oever van de Koem, 32 km ten Noord-Westen van Taedjon. Er is een verbitterde strijd aan de gang waarvan de uitslag onzeker is. Er worden harde gevechten verwacht om. de driehoek, welke wordt begrensd door de rivier en de wegen van Kongdjoe en Tsjotsjiwon naan het Zuiden, die samen komen te Joesong, 13 km ten Westen van Taedjon. Verder naar het Westen maakt de Noord-Koreaanse zesde divisie een grote omtrekkende beweging voor een flank aanval. Het vliegveld van Taedjon wordt niet meer gebruikt. Het middenfront: Twee communstische divisies in het gebied van Tsjotsjiwon en Tsjongdjoe dwingen de Zuid-Koreanen tot achterhoedegevechten in afwachting van de komst van versterkingen. De Zuid- Koreanen wijken over het algemeen. Het Oosten: Twee Noordelijke divisies zijn actief in de buurt van Tandjang. Oor logsschepen borbardeerden de weg, olie tanks, spoorwegemplacementen en haven gebieden langs de kust. Para-typhus in Waalwijk In Waalwijk zijn enige gevallen van para-typhus geconstateerd. De inspecteur van de Volksgezondheid in Noord-Brabant heeft de hulp ingeroepen van'het Neder landse Rode Kruis ter bestrijding van deze ziekte, waarvan de haard nog niet is op gespoord. Er zijn vier positieve gevallen gere gistreerd. Verder zijn ongeveer twintig zieken, die vermoedelijk aan para-typhus lijden, ter observatie in een geïsoleerde zaak van het St. Nicolaasziekenhuis opge nomen. De burgemeester van Waalwijk heeft verklaard dat de hulp van het Rode Kruis alleen als een voorzorgsmaatregel gezien moet worden. Voor ongerustheid zou geen enkele reden bestaan. Een trein met Amerikaanse troepen, die in een Zuid-Koreaanse stad is aangekomen, is omringd door een groot aantal jongemannendie spandoeken en Amerikaanse vlaggen meevoeren en de soldaten bij het verlaten van de trein (links) hartelijk begroeten. Demobilisatie in Griekenland opgeschort De Griekse veldmaarschalk Papagos heeft in een persinterview de opschorting van de Griekse demobilisatie meegedeeld. Hij voegde er aan toe niet van mening te zijn dat het gevaar van een onverwachte plaatselijke aanval in Griekenland dreigde. Tot dusver zijn er geen berichten geweest over guerilla-bewegingen of concentraties aan de Griekse grens. Het Griekse leger is in staat elke guerilla-actie de kop in te drukken, aldus Papagos. Hij vervolgde: Griekenland dient voorbereid te zijn op iedere eventualiteit voof het geval een derde wereldoorlog zou uitbreken. Papagos drong aan op waakzaamheid óm te voor komen dat een vijfde colonne in Grieken land zou herleven. Hij had reeds enige tijd inlichtingen ontvangen over de aankomst Omstuwd door een geest driftige menigte is de Marinierskapel gister avond in een haag van flakkerende toortsen via Haarlems hoofdstraat waar een flambouw voor Cinema Palace bijna de sigaar van een der aldaar uithangende Marx bro thers aanstak naar het hart van de Spaarnestad getrokken. Het werd een feestelijke inzet van de Bloemenweek'. waarin de muziek immers dit jaar zo'n grote plaats inneemt. De joyeuse klanken van de kapel wakkerden het enthousiasme van de mders zo nuchtere Haar lemmers zo aan, dat de politie tenslotte zwichtte ooor de roep „Laat ons er door!" waarna 't publiek op de Grote Markt de mannen van Gijsbert Nieuwland een ovatie bracht. van wapenen in Bulgarije en troepencon centraties langs de Joegoslavische grens. De veldmaarschalk wees er echter op, dat dergelijke activiteit ook verleden jaar was geconstateerd zonder dat er ernstige gevol gen uit voortgevloeid waren. Hij was van mening, dat de houding van de Cominform tegenover Griekenland en Joegoslavië nog steeds beperkt was tot ,,-een zenuwen oorlog". Indien de landen van de Comin form Joegoslavië zouden binnenvallen, zouden zij een goed uitgerust en goed op geleid leger van 300.000 man tegenover zich vinden, aldus de veldmaarschalk. Engeland protesteert bij de Sovjet-Unie Nota over de Duitse krijgsgevangenen Engeland en de V. S. hebben de Sovjet- Unie beschuldigd van het loochenen van feiten met betrekking tot het aantal Duitse gevangenen, die nog in de Sovjet- Unie worden vastgehouden. Men verwacht, dat een soortgelijk protest door de regering van Frankrijk zal worden ingediend. In het .verloop van de Londense confe rentie in Mei van de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V. S. werd een communiqué uitgegeven waarin de ministers hun bezorgdheid uit spraken over een Russische mededeling, dat alle Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie naar huis gezonden waren. De Britse nota vestigt de aandacht van de Sovjet-Russische regering op een on langs gehouden volkstelling in West-Duits- land, waaruit bleek, dat ettelijke tiendui zenden Duitsers niet uit de Sovjet-Unie zijn teruggekeerd en dat hun verwanten bericht ontvangen hadden, dat zij nog steeds werden vastgehouden. De nota verzoekt de Sovjet-Russische regering gedétailleerde inlichtingen te ver schaffen over deze kwestie. Voorgesteld wordt de instelling van een onpartijdig internationaal orgaan om een onderzoek in te stellen in de Sovjet-Unie, overeenkomstig de Conventie van Genève van 27 Juli 1928. die ook door de Sovjet- Unie is ondertekend. Explosies. In de Britse marinehaven Ports mouth hebben gisteravond binnen een kwartier twee zware ontploffingen plaats gehad. De eerste explosie, aan boord van een lichter met ammunitie, veroorzaakte een rookzuil van 600 meter hoogte. Zij verwekte brand in een wapendepöt te Gosport. De lichter lag gemeerd voor een wapen depót. De brand sloeg naar andere ammunitieschepen over en bracht een tweede ontploffing teweeg. Maatregelen tegen Ambon Onze correspondent te Djakarta seint ons heden: Uit de havensteden Soerabaja, Makassar en Tandjong Priok zijn de laatste wekén een aantal schepen van de ALRIS (Indone sische marine) uitgevaren met „onbekende bestemming". Het is intussen wel duidelijk dat de koers van deze schepen in de rich ting van de Zuid-Molukken ligt. Zonder te kunnen'spreken over een zeer aanstaande aanval op Ambon van de land- en zee strijdkrachten van de RIS ligt het vermoe den voor de hand dat de RIS-troepen in eerste instantie zullen landen op de nabij Ambon gelegen eilanden: Boeroe, Ceram. Haroekoe en Saparoea. Het moet daarbij waarschijnlijk worden geacht dat nog vóór de afkondiging van de eenheidsstaat op 17 Augustus ingrijpende militaire maatrege len zullen woi-den genomen, indien men met Ambon niet tot overeenstemming is gekomen. Uit de Ambonse radio-uitzendingen mag de conclusie worden getrokken dat stellig een duizendtal voormalige KNIL-soldaten zich op Ambon tot het uiterste zullen ver zetten. Het merendeel van hen behoort tot de groene rode baretten van het „corps speciale troepen". Reuter bericht, dat gewoonlijk welinge lichte Indonesische militaire kringen in Hel woord is aan Alles wat de moeite waard is ge daan te worden is de moeite waard goed gedaan te worden. Singapore hebben medegedeeld, dat Indo nesische troepen begin volgende maand een aanval zouden doen op de republiek der Zuid-Molukken. Volgens deze bron zijn de eerste 15.000 man gisteren van Ma kassar en Soerabaja naar het eiland Mo- rotai vertrokken. Een van de leidende figuren van de Am- bonese vereniging te Singapore, de heer J. Waikelo, heeft heden medegedeeld, dat de republiek der Zuid-Molukken een beroep had gedaan op de Australische regering om bij de UNO te bewerkstelligen, dat deze aanval voorkomen zou worden. Het bureau van de Australische commis saris in Singapore heeft verklaard, dat het officieel niet op de hoogte was van het beroep. Gewoonlijk betrouwbare bronnen ver melden, dat de republiek der Zuid-Moluk ken het beroep per radio naar Australië had uitgezonden en dat zij per koerier een boodschap naar Canberra had gezonden. Truman moet drastische maatregelen nemen om kracht der V.S. te mobiliseren LAKE SUCCESS (Reuter). De secre taris-generaal van de UNO, Trygve Lie, heeft aan verslaggevers meegedeeld, dat hij een beroep heeft gedaan op alle leden van de UNO die de 'resolutie van de Vei ligheidsraad over Korea hebben gesteund, om Zuid-Korea met troepen te helpen. Hij had vooral grondstrijdkrachten gevraagd. Het verzoek was gedaan aan 53 van de 59 leden-staten. Zes landen, de Sovjet-Unie en haar satellieten, hebben geen afschrift ontvangen. Het verzoek van Lie houd't de volgende punten in: De V. S., die krachtens de resolutie van Kosten der Ronde Tafel conferentie Voor de Indonesische delegatie is 1.116.800.uitgegeven Op de in het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de rijksbegroting voor Over zeese Gebiedsdelen'gestelde vraag, hoeveel personen uit Indonesië door de Neder landse regering tot deelneming aan de Ronde Tafel-conferentie zijn uitgenodigd, dan wel niet genood toch daaraan hebben deelgenomen, heeft minister Van Maarse- veen geantwoord, dat aan de besprekingen werd deelgenomen door 171 afgevaardig den uit Indonesië. Voorts zijn op uitnodi ging van de Nederlandse regering overge komen een 8-tal'journalisten en enig voor de delegaties benodigd secretariaats-perso- neel. Zij hebben allen als gasten der Neder landse regering de conferentie bijgewoond, hetgeen inhield, dat voor het verlenen van overtocht en logies hier te lande vanwege de regering werd zorg gedragen en dat hun ook een bedrag aan uitrustingskosten ter beschikking werd gesteld. Voorts is ter tegemoetkoming in de verblijfkosten hier te lande een daggeld uitgekeerd. Tevens werden de afgevaardigden uit Indonesië transportmiddelen ter beschikking gesteld. Aan de conferentie werd alleen deelge nomen door genodigden van de regering. Aan daggelden werd uitgegeven een be drag van f436.500, aan overige verblijf kosten f 375.000, aan vervoerskosten f 278.800 en aan representatiekosten f26.500. Hoewel ook naar het oordeel van de mi nisters Van Maarseveen en Götzen de kos ten voor de Ronde Tafel-conferentie aan zienlijk zijn geweest en hoger zijn gewor den dan zij gaarne hadden gezien, kan met stelligheid worden verklaard, dat er bij voortduring nauwlettend naar gestreefd is de uitgaven zoveel mogelijk te beperken. De uitgaven voor de Ronde Tafel-con ferentie kwamen ten laste van Nederland, aangezien deze conferentie op voorstel van dit land bijeengeroepen werd. de Veiligheidsraad tot taak kregen een bevelhebber van de UNO te benoemen, zijn thans bereid in direct overleg te treden over de coördinatie van hulp. Het verenigde opperbevel had aan Lie meegedeeld, dat aanvullende doeltreffende hulp dringend noodzakelijk is. Deze hulp diende onder meer te bestaan uit strijd krachten, in het bijzonder grondstrijd krachten. Lie verklaarde te hopen, dat de oorlog tot Korea kan worden beperkt. In ant woord op een desbetreffende vraag zei Lie, dat naar zijn mening geen symbolische hulp moest worden geboden, maar doeltreffende. Hij zei, dat er van hem op dit ogenblik geen bemiddelingspogingen te verwachten zijn. Lie noemde de veronderstelling dat dé UNO zou worden gereorganiseerd zon der de communistische landen, „onverant woordelijk en volkomen onjuist". Hij had de hoop nog niet opgegeven, dat Rusland en Amerika binnen de huidige organisatie tot elkaar kunnen worden gebracht. Als de oorlog in Korea ten einde was, moet er daar een regering komen, die door het Koreaanse volk is gekozen bij vrije demo cratische verkiezingen, zonder öiruk van wie dan ook, zei hij. Overschakelen President Truman zal waarschijnlijk volgende week verdere drastische maat regelen aankondigen om mensen voor het leger op te roepen en militaire en indus triële hulpbronnen te mobiliseren. Deze zouden bestaan uit: het oproepen van ver scheidene divisies van de nationale garde, het oproepen van nieuwe dienstplichtigen om de legerdivisies op sterkte te brengen en de divisies van de national garde te versterken en het gebruik van de.bestaan de presidentiële bevoegdheden om de pro ductie van reeds besteld oorlogsmateriaal te versnellen. I11 het licht van de algemene staat van onvoorbereidheid, die tot uiting komt bij de strijd in Korea, ziet Truman zich geplaatst voor wat sommigen beschouwen als de ge wichtigste beslissing van zijn loopbaan. Het gaat om de kwestie of de burgerlijke en militaire economie op oorlogsbasis moet worden gebracht, om zo snel mogelijk de kloof tussen verplichtingen en beschikbare strijdkrachten te overbruggen. NATIONALE HANDELSBANK De Nederlandsch Indische Handelsbank N.V. heet thans Nationale Handelsbank N.V., na 87 jaar haar werkzaamheid onder de oude naam te hebben uitgeoefend. In de Vrijdag gehouden jaarlijkse verga dering van aandeelhouders sprak de voor zitter, de heer J. F. de Beaufort, woorden van hartelijke dank en waardering tot mr. Chr. P. van Eeghen, die meer dan 25 jaar directeur van de bank is geweest, en thans als zodanig aftrad. Mr. Van Eeghen werd bij acclamatie in de raad van commissarissen opgenomen. Tot directeur der bank werd benoemd de heer H. J. Knottnerus. HET WEER AFGEBEELD Achter de storing die gisteren bijna overal weer flinke regen bracht, ontwikkelde zich een gebied met hogere barometerstanden boven West-Europa. Dit gebied wordt echter vanuil het Westen aangetast door een zeqr diepe Oceaandepressie, die langzaam in Oostelijke richting trekt. Het front van deze depressie zal waar schijnlijk Zondag ons land passeren met enige regen. 15 JULI 1950 lUUR MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER 1 «?TcMPE9AT'JUft I005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA; H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDlNGSLIJN-FRONT-TuSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE GWARSSTREEP IS EEN WINO- __SNELH£ID VAN VIJF METER P£R SECONDE Weerbericht ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Iets lagere temperaturen dan vandaag. 16 Juli: Zon op 4.38 uur, onder 20.53 uur Maan op 5.28 uur. onder 22.04 uur 17 Juli: Zon op 4.39 uur. onder 20.52 uur Maan op 6.50 uur. onder 22.20 uur Hoog en laag water in FJmuiden Zaterdag 15 Juli: Hoog water: 3.46 en 16.12 uur. Laag water: 11.45 uur. Zoiulag 1G Juli: Hoog water: 4.24 en 16.50 uur. Laag water: 0.08 en 12.27 uur. Maandag 17 Juli; Hoog water: 5.02 en 17.28 uur. Laag water: 0.43 en 13.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1