KOOPJES Ook voor het Buitenland Fa. v. VASTENHOVEN Rosella Hightower: de triomf der pure vormenschoonheid Boekhandel VEKO Vergrotingen - Reproducties Het kostbare deposito Zaterdag 15 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Sterdanseres van het Ballet de Monte Carlo Men zou de levensgeschiedenis van de In Oklahoma geboren Rosella Hightower kunnen vergelijken, zonder ook maar de geringste onvriendelijke bedoeling, met het sprookje van het lelijke jonge eendje, zoals Hans Christian Andersen het vertel de. Zij was een eigenaardig meisje, bewe gelijk, met grote pientere ogen, een mager lichaam en veel te lange benen. Haar moeder, die veel van het theater hield, nam plotseling een besluit; ze moest dan maar danseres worden. Nadat ze de mid delbare school had afgelopen, kwam ze als leerlinge onder de hoede van Dorothy Per kins in Kansas City in de staat Missouri, aan wie zij onnoemelijk veel verschul digd is. Tijdens de lunch, waartoe ze mij uit nodigde als antwoord op mijn verzoek om een vraaggesprek, heeft Rosella High tower mij uitvoerige verhalen gedaan vol warme herinnering over deze wonderlijke vrouw, die nu al enige tientallen jaren Rosella Hightower: attitude en avant. lang haar leven in dienst stelt van de danskunst, hoewel zij zelf gedeeltelijk ver lamd is. Haar leerlingen moeten haar on vervulbare droom in haar plaats verwe zenlijken. Mede daardoor gihg er een door dringende bezieling van haar uit maar zij bezat ook een diepe en veelzijdige ken nis, verkregen door langdurige studie reizen naar Europa, waar zij nauwe con tacten onderhield met de belangrijkste vertegenwoordigers der uiteenlopende richtingen op het gebied van de dans: zo wel met Diaghilew en de zijnen, als met Mary Wigman, Rudolf von Laban, Kurt Jooss enzovoorts. De brede grondslag van haar kunst dankt Rosella Hightower aan het genoten onderricht in de verschillende stijlen. De Russische traditie leerde zij later van zulke vermaarde paedagogen als Pierre Wladimlroi'f, Michael Obou- hoff, Olga Preobrajenska en anderen. In 1938 maakte zij haar debuut in het achterste gelid van het corps der Ballets Russes de Monte Carlo, waar Leonide Mas- sjne haar uitzonderlijk talent ontdekte en aanmoedigde. Precies tien jaar later kon de Markies de Cuevas haar te Parijs aan het critische publiek voorstellen als prima ballerina assoluta, nadat zij in 1947 in de Metropolitan Opera te New York reeds sensatie had verwekt door haar ver vanging van de toen ziek geworden Alicia Markova (een Engelse van geboorte) in ADVERTENTIE HET MOET TÓCH GEBEUREN Stel daarom die schoolboekbestelling niet uit maar breng de lijst meteen bij VEKO. Dan gebeurt wat er gebeuren, moet op id's allerbeste wijze en zonder zorgen van jouw kant. Schoolboekenspecialisten Zijlstraat 96-98, 2e huls vanaf 't Stadhuis Burgerlijke stand van Haarlem BURGERLIJKE STAND 14 Juli 1950 ONDERTROUWD: 14 Juli: H. L. Spijkers en A. H. Schmidt. BEVALLEN van een zoon: 13 Juli: J. Llnders—Boerboom. 14 Juli: H. M. Hommel- Van der Aa. M. A. J. Westerhuis—Van Gestel. BEVALLEN van een dochter: 12 Juli: J. Cobelens—Van der Velde. 13 Juli: B. H. E. Westen—Van Nie. S. J. J. C. Aardewijn— De Koning. M. M. KroonKnuvers. G. G. Smit—Hulst. A. Boerée—Tuil. 14 Juli. A. H. BehleSchutte. F. B. ter Haarv. Schooten. OVERLEDEN: 12 Juli: B. J. Kion, 64 j., Trompstraat. F. E. Hak, 25 j.. Zomervaart. F. J. Berg, 55 jWllhelmfnastraat. 13 Juli: H. C. Witbaard. 51 j.. Begijnesteeg. T. C. de Liefde. 2 d., Schneevoogtstraat. J. M. M. Vrugt—Van Musscher, 77 j., De Ruijterweg. de rol van Giselle, welke zij ook morgen in Bloemendaals Openluchttheater zal ver tolken. Veel stak zij in die tussentijd op door aanschouwing van nabij van haar voorgangsters Tamara Toumanova Alexandra Danilova. Thans naciert het sprookje zijn hoogte punt, want uit het „lelijke jonge eendje" uit Oklahoma is de ranke zwaan gegroeid de schoonste van alle vogels, gelukkig, maar toch niet trots, zoals Andersen op de laatste bladzijde van zijn vertelling schreef, Rosella Hightower namelijk ver enigt een stralende zelfbewustheid met een sierlijke bescheidenheid. Niet alleen kan zij gelden als de beste, der in Europa werkzame klassieke danseressen (de Rus sische, zoals Ulanova, buiten beschouwing gelaten), tevens is zij naar mijn stellige overtuiging de meestbelovende van de nieuwe generatie, waarmede wij de toe komst ingaan. Haar zo goed als feilloze technische be heersing betekent de triomf van de pure schoonheid der vox-men, dank zij welke de inspiratie vrije doorgang heeft. Men kan in haar optreden, dat voor geen moeilijk heid het geringste onderdeel van een pas terugdeinst, geen enkel spoor van trucage ontdekken. Haar sterkste zijde blijkt dan ook niet uit de romantische balletten, die een zekere mate van theatraal toegift ver gen of andere middelen van expressie dan de beweging toelaten, maar in een abstract werk als het „Concerto Barocco" van George Balanchine bij het dubbel-viool- concert van Bach, waarin de als het ware iskundige zuiverheid van haar even wichtige lijnen de toeschouwer tot een zeldzame ontroering bx-engt. Toch gelooft Rosella Hightower niet dat men in de richting van het spel der bewe ging om de beweging verder kan komen dan Balanchine. die de uiterste grens heeft bereikt. Men zoekt het op nieuwe wegen vaak ook buiten het eigenlijke terrein van de dans. Verwachtingen heeft zij in het bijzonder van de samenwerking tussen Jerome Robbins en Leonard Bern stein, al ziet het er volgens haar niet naar uit dat de oude meesters spoedig anders-geaarde doch evenwaardige op volgers zullen krijgen. Nog steeds is de danssuite „Les Sylphides" van Fokine een onovertroffen choreografie, ook naar de smaak van de toeschouwer die bevrijding zoekt uit zijn neerdrukkend bestaan. Want het publiek, zegt Rosella Hightower, is en blijft voorlopig door en door romantisch. In Amerika wil men bovendien steeds wat nieuws, vandaar dat het Grand Ballet de Monte Carlo in November voor het be zoek aan New York wordt versterkt met de Franse danser Jean Babilée, die men daar nog niet kent! Meer dan twee uur heeft ons gesprek geduurd. Slechts zeer weinig van het be sprokene heeft in dit artikel een plaats kunnen vinden. Maar dat is niet zo erg, want per slot van rekening heeft het meer waarde, Rosella Hightower te zien dansen dan over haar te lezen. Wie daar ditmaal geen kans toe heeft gevonden, mag het de- volgende zomer zeker niet verzuimen. Want de kans is groot dat zij dan we derom over de planken van onze grote schouwburgen zal zweven. DAVID KONING Wij kunnen iedereen aanraden tijdens het Bloemenfeest (of later, want de mogelijkheid blijft open tot 3 September) een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van poppen en marionetten van de slechts zeer zelden in de openbaarheid tredende, doch niettemin internationaal vermaarde kunstenaar Harry van Tussenbroek in het Frans Hals museumwaarover wij in ons blad van gisteren reeds een inleidende beschouiüing van de heer H. P. Baard publiceerden. Men vindt hier inderdaad een unieke collectie vangrote verscheidenheidboeiend en bekoorlijk, mysterieus en fascinerend, speels en ingenieus. Op de foto ziet men twee van de nieuwste creaties bijeen: een zich poederende vrouw met slaaf. Men lette ook op de fraaie miniatuur-stoel. ADVERTENTIE HOE IS DE STAND, MIEKE? BOB WALLAGH en MIEKE U aan de tand voelen in Hot el-Café-Restaurant „DE SCHELP", ZANDVOORT Tevens Crochets en Telotest Doe mee en win een der fraaie prijzen!! Dagelijks SOIRéE-DANSANTE Orkest LOS MUCHACHOS Vrij e-ntrée ADVERTENTIE kunt U bij ons een RUIME WAGEN huren, met de benodigde papieren. Autogarages OLiESLAGEKSLAAN 36 TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12403 De collecte ten bate van „Zonnegloren" en „Sonnevanck" heeft in Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en een deel van Vo gelenzang een bedrag van ƒ1.141,08 opge bracht. ADVERTENTIE in alle afdelingen v. OSTADESTRAAT 4-6, Kleverpark - TELEFOON 10413 Heerlijk sliepen ze, die twee daar in de bladerenhut. De maan en de sterren hielden buiten de wacht. 's Morgens vroeg klom het zonnetje boven de horizim en zond z'n stralen over het water en het eilandje. Een bundeltje zonnelicht viel door de opening van de hut precies op Bunkle's neus. „Hatsjie!" nieste Bunkie. Tegelijk deden ze allebei hun oogjes" open en geeuwden. Goeiemorgenzeiden ze tegen elkaar. Wat heb ik lekker geslapen", bekende Rick. „En ik ook!" zei Bunkie. ,,'t Is al dag, zie je wel?" Ze stonden op van hun bladerenbedje en keken naar buiten. Wat lag het eilandje daar fris en groen onder het prille zonlicht! „We zullen ons eens lekker gaan wassen," stelde Rick voor. „Kapitein van Castilië (Frans Hals). Deze pralende 20th Century-Foxfilm in technicolour verhaalt van het Spanje dei- zestiende eeuw, dat enerzijds aan een groot imperium bouwde, doch anderzijds leed onder de moordende Inquisitie, die het innerlijk murw maakte. Zij beeldt de lotgevallen van Pedro da Vargas uit (Tyrone Power), die met zijn adellijke familie wegens ketterij wordt vervolgd en zijn heil zoekt onder de banie ren van Cortez (Caesar Romero). Tal van wonderlijke toevalligheden voeren samen met goede scenario-vondsten de spanning en de romantiek tot een hoogtepunt. Het laatstgenoemde element is rijkelijk aan wezig dank zij een verdienstelijke creatie van Jean Peters als Catana, het meisje dat het hart van Da Vargas wint. H. B. „Dwaasheid des harten" (Rembrandt). Dit is een van de vele Amerikaanse films, waarvan het verhaal is gebaseerd op het bekende „boy meet gixT'-thema, Susan Hayward is het kostschoolmeisje, dat op het eerste gezicht verliefd wordt op een jongeman, die haai- op een bal wat vrien delijke dingen zegt en later dingen doet Waarvoor het meisje van school word't ge stuurd. De jongeman sneuvelt in de ooi-log en het meisje troost zich met de geliefde van haar beste vriendin, wiens leven zij tot een hel maakt. Een bittere historie, uitstekend gespeeld Jdoor Susan Hayward en Dana Andrews, met sprankelende dialogen en een flinke dosis levenswijsheid. S. K. Het C i t y-t heater heeft deze week een hervertoning van Alfred Hitchcocks bekende film „Berucht" (Noterious) op het progi-amma staan. Alleen reeds de naam van Ingrid Bergman, die de hoofdrol ver tolkt, zal in staat blijken tal van toeschou wers te trekken. „Paniek in het warenhuis" (Palace). Een vrolijke film met de Marx Brothers, die op de van hen bekende manier voor veel hilai-iteit zorgen. Het lachen is niet van de lucht. A. O. „De Engel en de bandiet" (Sp-aarne). Een verhaal van het Wilde Westen, maar het is er ditmaal geen, waarin de revolver als het gebruikelijke middel tot het uitwisselen van meningen wordt ge prezen. Integendeel, Quirt Evans, die nogal een ruig leven heeft geleid, wordt met zachte hand naar een nobelei- bestaan ge voerd, al maakt hij af en toe noodgedwon gen nog wel eens een zijsprongetje, ..dat voor de actie zorgt, die een Westexm^nu eenmaal niet kan ontbei-en. W. L. B. „Het alibi van dr. Gerrow" (Luxor), Een niet onverdienstelijke detective film met een aardig gegeven dat zijn ach tergrond vindt in een klein Amex-ikaans stadje. Een inspecteur van een verzeke- rings-maatschappij komt d'aar een onder zoek instellen naar de dood van een niet bijster beminde figuur, die zelfmoord heet te hebben gepleegd. Hij komt er al ras achter dat het hier een moord betreft, maar de sporen leiden alle kanten op en het kost hem heel wat moeite om de ware dader te vinden. Hij beleeft voorts enige zure ogenblikken wanneer het voor hem vast staat dat de moord is gepleegd door de vader van het meisje waar hij zijn hart aan verloren heeft, maar gelukkig komt alles onder statig gebeier van Kerstklok ken op z'n pootjes terecht. W. L. B. Teisie -ant bestormde Haarlemse Bastille De Franse nationale feestdag „quatorze Juillet", is gisteren tot ver buiten de gren zen gevierd. De Haarlemse sociëteit „Teis- terbant" had namelijk besloten de bestor ming van de Bastille met enig gepast vreugdebetoon te herdenken cn zij heeft dat gisteravond in een grote tuin aan de Witte Herensti-aat gedaan op een wijze, die zonneklaar aantoonde dat de muren van de Haax-lemse Bastille van terughoudendheid en aarzeling tegen een fikse bestorming niet bestand zijn. Een uitermate verheu gend verschijnsel. De tuin die zich gedurende de andere 364 dagen van het jaar niet van een oirden- lelijke hof onderscheidt, was met behulp van hout, zeildoek en brilliante fantasie omgetoverd in een van die genoeglijke Franse pleintjes, waar ieder perceel een bewijs van Gallische levenslust is. Verruk kelijke cafétjes met. even verrukkelijke namen als Au Paradis. Café des Arts en l'Auberge du Fruit Défendu omringden de grijze „mairie", de zetel van de burge meester, in wiens onder het gewicht van ridderorden gebogen maar waardige ge stalte men zonder moeite de president van Teistei-bant, Godfried Bomans, herkende. Zelfs het Frans waarin hij zijn begroetings rede uitsprak, vei-mocht? dit niet te camou fleren. En nadat een stormachtige Marseil laise tegen de muren van de Witte Heren straat had opgeklonken, begon een feest zoals Haarlem dat nog zelden binnen zijn poorten heeft gehad. De goede Franse wijn vloeide de dorstige kelen binnen en be vrijdde de feestgangers van alle zwaar wichtige gedachten, de Franse liedjes ont vloden al even speels aan de toetsen van de accoi'deons en de lampions wierpen hun flakkerend licht over dit zorgeloze zomer- avondfeest. Het was al ruimschoots 15 Juli, toen de laatste inwoners van „la commune libre de Teisterbant" hun gemeente ver lieten. ADVERTENTIE „RICHE FOTO ART" 9 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 EINDEXAMEN M.T.S. HAARLEM 1950 Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeling Bouwkunde: J. Bakker te Castri- cum; N. G. de Bie te Schalkhaar; H. J. Botti te Haarlem; H. J. Dirksen te Heemstede; W. A. Heineman te Velp; J. S. Hertz te Leiden; J. A. Lebon te Amsterdam: P. J. M. v. d. Meijs tc Haarlem; C. Molman te Schel- lingwoude; H. F. A. Rademaker te Almelo; L. H. Schornagel te Haarlem; J. H. Smidt te Haarlem; J. M. I. de Weijer te Haarlem; A. Zanstra te Haarlem. Afgewezen 0, Afdeling Weg- en Waterbouwkunde: W. E. H. v. d. Brink te Heelsum; A. Duys te Haar lem; IC, A. Enklaar te Den Haag; J. G. Ha- zebelt te Schoorl; C. K. H. Heidweiller te Haarlem; R. Huart te Haarlem; J. C. de Jong te Haarlemf.rL. Keet te Amsterdam; M. Kol- denhof te Zwolle; J. Koning te Haarlem; G. Kuipers te Haarlem; G. de Lugt te Haar lem; J. L. M. v. d. Meijs te Haarlem; J. Nieuwenhuis te Wageningen; J. M. F. Oude- jans te Hillegom; H. A. van Schaik te Haar lem; H G. Six te Haarlem; C. Tavenier te Katwijk aan Zee; J. B. Venema te Meppel; J. P. Verkerk te Overveen; IC. S, de Vries te Hippolytushoef. Afgewezen 1. Afdeling Werktuigbouwkunde: F. Bartle- ma tc Doetinchem; W. G. Beunders te Naar- den; H. J. Boeckholtz te Heemstede; J. Brom mer te Heiloo; R. C. P. Demmers te IJmui- den; J, G. J. v. Denzen te Noordwijkerhout; B. J. Fruitema te Haarlem; A. J. Ganzeman té Ittersum; L. de Groot te Leiden; F. v. Hensbergen te Arnhem; K. D. Hensjra te Haarlem; T. Hoogestijn te Haarlem; A. J. M. Huibers te Haarlem; J. Huidekoper te Arn hem; L. W. F. Joanknecht te Haarlem; P. Jonker te Amsterdam; J. J. Jonkman te Haarlem; N. C. J. Kauling te Haarlem: C. S. Kranendonk te Heemstede: R. Kruithof te Haarlem; G. Kuit te Amsterdam; L. A. Lok te Haarlem; P. J. Loozen te Oegstgeest; K. H. T. Lubbers te Deventer; G. J. Meiman te Leiden; C. J. G. M. Merkies te Halfweg; A. H. Merkx te Bussum; H. v. d. Molen te Santpoort; G. v. Monsjou te Santpoort; A. H. F. v. Muyden te Amsterdam; A. Nagel Joseph te Bloemendaal; H, F. Niggebrugge te Haarlem; J. G. v. d. Noen te Amsterdam; J. Ornek te 's Gravenhage; L. v. Osch te Haarlem; F. M. Pan t.e Amsterdam; H. L. Paul te Hillegom; G. Pregel te Plaariem; G. Ran te Heemstede: W. Ran te Heemstede; Riëmens te Haarlem; T. Roorda te Am sterdam; L. Schmidt te Haarlem; B. Schult- heiss te Haarlem: H. E. SigmondMeilink te Amsterdam; J. F, Simons te Leiden; M. C. Stapel te Spaarndam; H. Steenbergen te Heemstede; A. Thomassen te Oegstgeest; P. H. Thijsse te Haarlem; D. Timmer te Haar lem; J. Vermeer te Haarlem; J. E. Visser te Haarlem; C. H. Vogelpoel te Alkmaar; K. H. Vollmar te Leiden; J G. de Vries te Haarlem; D. W. K. Vring te' Haarlem; N. H. Wessel te Den Haag; H. J. A. Winkelman te Zwolle; G. H. Wisselink te Varsseveld; J. H. Wolters te Haarlem; F. v. Wonderen te Haarlem; A. Wijnveen te Ede; W, J. M. Zonneveld te Haarlem. Afgewezen 11. Terug getrokken 1. Afdeling Electrotechniek: H. D. F. Bag- meijer te Haarlem; IC. Becker te Amster dam; H. A. v. d. Berk te Lisse; W. R. Bik te Leiden; H. W. v. Eisden te Noordwolde; J. ADVERTENTIE Wilt U Uw voordeel doen? Neem dan STADSBESTELDIENST A.B.C. voor 't vervoer van Uw goederen BARREVOETESTRAAT 2, TELEFOON 18428. NA 6 UUR 14810—14155 ADVERTENTIE Van Sweelinck tot Bach Dolf Hendrikse gaf prachtige les In muziekgeschiedenis De organist Dolf Hendrikse is op het in teressante idee gekomen in een viertal or gelprogramma's een sooi't muzikale stam boom weer te geven, waaraan het genie Bach prijkt als de laatste en rijpste vrucht. Op de eerste avond van deze historische concertcyclus (die gratis gegeven wordt in de Waalse kerk op het Haarlemse Be gijnhof) speelde' Dolf Hendrikse weidcen van Sweelinck en Scheidt. Het fraai ge restaureerde barokorgel van de Begijnhof kerk leent zich met zijn klare, zilverige klank, uitstekend om deze composities te vertolken, vooral wanneer het zo vaardig en met zoveel inzicht voor oude klank kleuren bespeeld wordt, als waarvan Hen-' drikse tijdens deze bespeling voortdurend blijk gaf. Van beide componisten kwamen kerkelijke werken aan de beurt: koralen- en psalmvariaties, die op meer dan hon derd jaar afstand reeds de grondslag vor- men van het heerlijke koraal-werk van Bach. Maar uit het tweede gedeelte van het programma, dat gewijd was aan profane orgelwerken, kon men zich het effect in denken van de avondconcerten ifc Swee- lincks tijd, hoe geestig de Amsterdamse meester een Duits studentenlied varieerde en hoe zijn Duitse discipel een reeks variaties ten beste gaf op een Nederlandse volksmelodie, of een echo-fantasie (een genre, zeer geliefd in die tijd) liet horen; andermaal hoe leraar en leerling elkaar afwisselden om de „Pavana Hispanica" een populaire melodie der toenmalige luitenisten in de stijl der Engelse vir- ginalisten te variëren. Op 4, 18 en 25 Augustus kan men de volgende étappen beluisteren. Alle echte liefhebbers ten zeerste aanbevolen. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE A. Fuchs te Leiden; D, H. v. Graas te Haar lem; T. C. Groot te Barsingerhorn; R. J. Hardonk te Assendelft; G. Harmsen te Haar lem; G. M. Heemskerk te Heemstede; A. W. Hettema te Heemstede; J. F, Kerkhoff te Amsterdam; G. S. ICok te Alkmaar; W. G. Kuiper te Haai-lem; M. Nolles te Leiden; W. J. Oolders te Haarlem; W. M. J. Ottevanger te Haarlem; K. Pluister te Heer Hugowaard; H. J. Ruiter te Oudkarspel; T. B. J. v. Rijn te Haarlem; C. C. Saeys te Bussum; J. Sip- kes te Beverwijk; H. Snellen te Bloemen daal; J. A. v. Steijn te Zeist; F. F. Sijmons te Amsterdam; A. Vermeer te Haarlem; M. P. Vlaming te Haarlem; J. de Vries te Haar lem; C. Willemse te Haarlem; D. P. Wolters te Heemstede; J. C. Wijn te Arnhem; J. P. J. Zijlstra te Beverwijk. Afgewezen 2. Te ruggetrokken 1. Afdeling Scheepsbouwkunde: R. L. Bang- ma te Santpoort; J. Beekman te Beekber gen; E. v. d. Bergh te Overveen; W. N. Bur- lage te Den Haag; A. v. Dooren te Wasse naar; H. B. Giskes te Zandvoort; G. H. Ho ven te Haarlem; C. Hijner te Haarlem; H. Nekkers te Amsterdam; A. D, Ouwehand te IJmuiden; R. v. Schaik te Amsterdam; M. J. Vesseur te Utrecht; J. de Vries Lentsch te Amsterdam: A. J. Woudstra te Wormerveer; J. S. van Wijk te Apeldoorn. Teruggetrok ken 1. Afgewezen 2. Afdeling Vliegtuigbomvkunde: J. B. Dou- wes te Amsterdam; G, v. Gageldonk te Gou da; W. H. P. J. Geraedts te Swalmen; F. D. v. d. Grift te Amsterdam; R. de Groot te Haarlem; J. A, Heikens te Winschoten; F. A. Jacobs te Heemstede; G. Keuken te Utrecht; G. Key te Leiden; C. T. v. Kraay te Utrecht; A. J. Lamboo te Culemborg; J. H. Mendes te Haarlem; J. A. Mol te Haar lem; A. L, Neuburger te Amsterdam; W. P. M. Nijs te Venlo; P. Slooten te Koedijk; J. G. Velberg te Bennebroek; J. B. v. d, Ven te Amsterdam; M. Verhaegh te Reuver; H. D, J. Wagenmakers te Hoofddorp: J. v. d. Zijden te Amsterdam. Afgewezen 2. De volgende leerlingen behaalden hun diploma „met lof": J. G. Hazebelt en C. K. H. Heidweiller uit de afdeling Weg- en Wa terbouwkunde; R. Kruithof uit de afdeling Werktuigbouwkunde; G. M. Heemskerk en C. Willemse uit d% afdeling Electrotechniek. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 40) Er was weinig te bemerken van enige inspanning van Thomas Ryda; er klonk alleen een gesmoorde wanhoopskreet van zijn slachtoffer. Vergeefs in de lucht om zich heen grijpend, viel Andrew Huneybell met het hoofd voorover in dat donkere gat. Er was een cloffe smak te horen en Tho mas Ryde gluurde even naar beneden. Op de vloer lag een donkere trillende massa. Hij ging een paar stappen terug en luis terde. Boven was alles stil. „Huneybell!", riep hij. Er kwam geen antwoord, zelfs geen ge kreun was op die afstand te horen en zelfs geen ademhaling. Weer stond Thomas Ryde te luisteren. Er was boven nog geen geluid te horen. Zeer zorgvuldig, want de ijzeren treden waren inderdaad glibberig, daalde hij in de kelder af en draaide het electrische licht aan. Een gewoon mens zou in afschuw teruggeschrokken zijn voor hetgeen hij zag. Niet aldus Ryde. Hij voelde de pols van de op de grond liggende gestalte, keerde die even wat om en voelde naar het hart. De over het gezicht kruipende dodelijke bleekheid, waarop hij gehoopt had, was wel te zien, maar er was toch nog leven in. Hij keek zoekend om zich heen en nam een lat op, die een onderdeel was geweest van het deksel van een der kisten. Toen bukte hij zich nogmaals en voelde zorg vuldig naar de achterkant van de nek van de slappe gestalte. Hij vond de plaats, die hij hebben moest, woog de lat even in zijn hand en sloeg toe. Geen gekreun. Alleen maar een zware ademhaling, nauwelijks een snik. Ryde richtte zich op met het air van iemand, die een goed werk heeft ver richt. Zelfs toen liet hij nog niets aan het toe val over. Hij keerde het hoofd een weinig terzijde, waarbij hij de lat nauwkeurig in zijn oorspronkelijke positie liet. Toen stak hij zijn hand in de zak van de dode, nam er een kleine leren portefeuille uit en stak die in zijn mouw. Met een laatste blik om zich heen, ging hij de trap weer op en liep langzaam door het tweede magazijn naar het eerste. Het was duidelijk, dat er nie mand binnen gekomen was en zodra hij daar zeker van was, ging hij naar een lessenaar, die in een soort kantoortje stond, waar Huneybell gewoon was, zijn orders in te boeken. Hij deed de klep open, haalde er een fles uit, die hij er een paar uur van te voren in gelegd had, goot een weinig er van op de vloer en in de lesse naar en nadat hij een glas van het toilet had gehaald, vulde hij dit eerst met drank en smeet het toen op de vloer. Vandaar ging hij naar zijn eigen kantoor. Er was nog geen enkel teken van storing door wie ook, te bekennen. Hij waste zorgvuldig zijn handen en ging daarna verder met zijn zorgvuldig opgezette programma. Hij hing zijn stofjas weer aan een haak, bor stelde zijn zwarte jas af en ti-ok die aan. Daarna ging hij naar het magazijn. „Huneybell!" riep hij. Er kwam geen antwoord. „Huneybell!" riep hij wat har der. Nog geen antwoord. Ryde permitteerde zich een licht fronsen van het voorhoofd. Toen liep hij van het eerste naar het twee de magazijn en tuurde naar beneden in de kelder. Nog steeds diezelfde kille stilte, die wat Huneybell betreft voor eeuwig zou duren. Ryde daalde een paar treden van de trap af en draaide het electrische licht op, dat gedraaid. Het lichaam van Huneybell lag hij bij het verlaten van de kelder had uit- daar met verwrongen trekken op het ge laat, een afschuwelijk gezicht. Hij ging snel naar zijn kantoor terug. „Och, och!" herhaalde hij tweemaal tegen zichzelf. „Vreselijk! Vreselijk!" Hij ging aan zijn bureau zitten nam de telefoon op en vroeg het dichtstbijzijnde politiebureau aan. Een zware stem ant woordde hem bijna onmiddellijk. „Ben je daar, Huneybell?" „Agent," zei hij, „hier is het kantoor van Simon Co. Importeurs van Garens. Ik vrees, dat er een ernstig ongeluk ge beurd is. Mijn stadsreiziger is in de kelder gevallen en ik vrees, dat hij dood is. Wilt u een politiedokter en een ziekenauto stu ren en zelf ook onmiddellijk komen?" „Ik zal er dadelijk zijn." Thomas Ryde zat even na te denken. Neen, er was vei-der niets, wat hij nog doen kon. Daarna haalde hij de kleine porte feuille te voorschijn, die hij beneden in de kelder in zijn mouw gestopt had en be keek met glinsterende ogen de compromit terende inhoud. Toen deed hij iets, wat voor een zo methodisch man een beetje zonderling leek. Hij stak een gewoon stuk uitgescheurd papier in zijn eigen porte feuille. De portefeuille zelf nam hij mee naar de lessenaar van Huneybell en legde die onder de klep. De driehonderd tachtig pond in bankbiljetten, die hij er eveneens in gevonden had, legde hij zonder een zweem van spijt in het vuur, dat in de haard op zijn kantoor brandde. Met zestienhonderd pond netjes in een enveloppe verpakt naast zich, wachtte Dutley van één uur tot kwart voor twee kalm in zijn studeerkamer. Daarna lunchte hij in z'n eentje en bleef wederom wach ten. Er was geen spoor van Huneybell te bekennen. Het was met een gevoel van onrust, dat hij ten slotte de avondbladen liet halen. Weldra zag hij de waarheid; VERSCHRIKKELIJK ONGELUK IN EEN MAGAZIJN IN DE CITY. Een stadsreiziger, Andrew Huneybell ge naamd, in dienst bij de firma Simon Co., Garen-Importeurs van Thugwell Row, werd heden dood gevonden in de kelder van het gebouw. Hij schijnt van de boven ste trede van de trap gevallen te zijn en in de val zijn nek te hebben gebroken. Het lichaam is naar het lijkenhuis gebracht en het openbaar onderzoek zal morgan of Vrij dag plaats hebben. De overledene laat een weduwe achter". Dutley gooide de krant neer. Een eigen aardig gevoel van bei-ouw overheerste alle gevoel van persoonlijke teleurstelling. Toen schoot hem plotseling iets te binnen. Het was Huneybell zelf, die de fatale stap on- dei'nomen had. Hij was een gedoemd man geweest vanaf het ogenblik, dat hij uit eigen beweging op de voordeur van dat kleine huis in Greenwell Avenue geklopt had. Dutley belde. „Burdett," kondigde hij aan, „we blijven vannacht hier. Morgen gaan we naar Greenwell Avenue terug. Laat dat aan Wolf weten." „Goed, mijnheer." „Wat heb je daar op je blad?" „Een briefje van mej. Bessitei,I mijn heer." Dutley nam het briefje en scheurde de enveloppe open. Hij las de enkele regels 'met eigenaardig gemengde gevoelens. „Beste Charles. Het gaat niet meer. Je bent te lang weg geweest. Je bent een beste kerel, maar ik heb het contact met je ver loren en je weet trouwens, dat ik het met je hele houding geenszins eens ben. Ik heb zo'n idee, dat je het niet erg zult vinden. Je toegenegen Lucille". „De jongen zei, dat er niet op antwoord gewacht behoefde te worden," merkte Bur dett nog op de drempel op. „Indei'daad is er geen antwoord nodig," zei Dutley. HOOFDSTUK XX. Er waren alle mogelijke emoties op het gezichtje van Grace te lezen, toen zij op sprong om haar onverwachte bezoeker te verwelkomen. Het deed haar zeer klaar blijkelijk genoegen om hem te zien. Het leek bijna op verrukking. Maar daaronder gemengd was een zekere afkeuring. Zij had een moedertje kunnen zijn, dat een spijbe lend kind ontving; zeer opgelucht, maar toch een beetje ontstemd. „Jij bent toch een verbazingwekkend mens!", riep zij uit, terwijl hij haar beide nanden in de zijne nam. „Waarom doe je zo geheimzinnig? Ben je al op je expedi tie uit geweest en ben je al weer terug, of hoe zit het eigenlijk? Stel je voor om me daar maar gedurende veertien dagen gewoonweg te verdwijnen en dan plotseling naar binnen te komen wandelen, of er niets gebeurd is!" (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6