Anton van der Waals legde één dag voor zijn terechtstelling een bekentenis af j INBOEDELVEILING I Verslag Parlementaire Enquete-commissie Beweringen, dat de Engelsen opzettelijk het England-Spiel hebben meegespeeld, zijn onhoudbaar gebleken Q Kort en Bondigj P. HOOGEVEEN ZN. gem. zit-slaapkamer Zaterdag 15 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Bewindslieden uit het Londense kabinet verantwoordelijk gesteld (Vervolg van pagina 2) Geen opzet bij de Engelsen De commissie heeft ook de beweringen onderzocht volgens welke de Engelsen op zettelijk aan het voortduren van het England Spiel hebben meegewerkt. Dr. J. B. van der Weyden heeft de stelling ver kondigd, dat de. Engelsen de Duitse contra- spionnage zodanig door het England Spiel wilden binden, dat zij daardoor vrijer armslag voor andere acties zouden krijgen. Bij het eerste onderzoek bleken de wei nige controleerbare feitelijke gegevens, die de heer Van der Weyden verstrekt had, onjuist te zijn. Na een nader onder zoek erkende de heer Van der Weyden, dat hij alleen maar had gefantaseerd. De commissie heeft, gezien de ernst van de poging om haar op dit belangrijke punt te misleiden, de stukken betrekking hebbend op deze zaak, in handen van de justitie gesteld. Dan was er de bewering van Anton van der Waals, die hij eerst bij het onder zoek door de P.R.A. heeft geuit en later toen hij voor het Bijzonder Gerechtshof terecht stond, heeft volgehouden, dat de Engelsen opzettelijk een groot aantal agen ten als zg. „foolagents" hebben uitgezon den met opdrachten waaruit de Duitsers onjuiste conclusies konden trekken. Van der Waals beweerde ten behoeve van en in dienst der Engelsen aan dit „spel" te hebben meegedaan. Op 25 Januari 1950, de dag voor zijn terechtstelling, heeft Van der Waals deze verklaringen ingetrokken en erkend hij in dienst van de Duitsers in zeer vele gevallen mensen heeft verraden handen van de bezetter heeft gespeeld. Hij zelf had nimmer radiografisch of oi andere wijze in contact met Engeland ge staan. Door deze erkenning is tevens de enige feitelijke grondslag ontnomen aan de in brochures ontwikkelde beschouwingen van mr. J. van der Starp, de eerste verdediger van Van der Waals. Ondeskundigheid en grove fouten Ondeskundigheid, een slechte organisa tie en grove fouten naast ook tégen- slag hebben volgens het oordeel van de commissie het England Spiel mogelijk ge maakt. Ook bij de Engelsen heeft het aan ondeskundigheid en zodoende aan fouten, soms ernstige fouten, niet ontbroken. Ter wijl de Secret Intelligence Service (S.I.S.) het inlichtingenwerk verrichtte,, hield zich daarnaast de Special Operations Executive (S.O.E.) bezig met het 'onderhouden van verbindingen met het bezette gebied ten behoeve van het organiseren van het ver zet en het plegen van sabotage. Daartoe onderhield S.O.E. wel met een twintigtal landen verbindingen en nu had men bij het in het leven roepen van die dienst veeleer gezocht naar .personen, bekend met de landen in kwestie, met de taal e.d., dan naar vakmensen op het terrein van geheim contactwerk. Gevolg: dikwijls ver gaande ondeskundigheid, waarvan heel wat fouten de wrange vruchten zijn ge weest. Daarbij kwam nog tot overmaat van ramp, dat het, zeker in de eerste ja ren van 1940 af, al te zeer ontbroken heeft aan goede samenwerking en nauw overleg met de Nederlandse diensten. Nederlandse beleidsfouten Een van de belangrijkste ongunstige fac toren ten tijde van het England Spiel, waarvoor de verantwoordelijkheid mede voor rekening van de Nederlandse rege ring komt, is wel deze, dat er in de tijd, waarin het England Spiel werd gespeeld, nagenoeg geen inlichtingenagenten meer in Nederland waren, zo verklaart de com missie. Het beleid toch, dat de Nederlandse regering tot aan November 1942 te dien opzichte heeft gevoerd, was zodanig dat er van Mei 1942 tot November van dat jaar in feite geen Nederlandse inlichtingen dienst meer functionneerde en dat deze van Juli 1940 tot Mei 1942 slecht had ge- functionneerd, waardoor de zaak in laatst genoemde maand geheel vast liep. De Ne derlandse regering is vóór Mei 1940 in gebreke gebleven om ook maar enige voorbereiding op dit gebied te treffen voor het geval zij genoodzaakt zou zijn naar een ander land uit te wijken. Tengevolge van dit gehele beleid was het pas in het voorjaar van 1943, toen het (Bureau In lichtingen) zijn activiteit kon beginnen te ontplooien, mogelijk, weer op behoorlijke wijze met het inlichtingenwerk een aan vang te maken. Via dit bureau bereikten dan ook sinds Mei 1943 Londen berichten, welke het duidelijk maakten, dat er iets niet in orde was met de verbindingen van S.O.E. Indien de Nederlandse inlichtingen dienst gedurende- de periode van het England-Spiel behoorlijk had gefunction- neerd, hadden zulke waarschuwingen, naar met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid mag worden waargenomen, Londen eerder bereikt. Daarnaast dient de Nederlandse rege ring verantwoordelijk gesteld te worden voor het aanwijzen van kolonel De Bruyne tot hoofd van het Bureau Voorbereiding Terugkeer, welk bureau de samenwerking met S.O.E. toebedeeld kreeg. De heer De Bruyne was, gezien zijn gemis aan erva ring op dit gebied, niet de eerst aange wezen man voor deze taak. Bovendien is de commissie van mening, dat de Neder landse regering en met name de minister van M-irine, de heer Furstner, de heèr De Bit". ciei voldoende heeft gesteund in zijn streven om medezeggenschap te ver krijgen in de verbindings- en de transport dienst, geheel afgezien van de vraag, of dit zou zijn gelukt, indien de Nederlandse regering deze aangelegenheid met klem aan de Engelse regering had voorgelegd. Onjuiste benoemingen Men begon van Nederlandse kant t.e Londen al terstond verkeerd, door juist niet de meest aangewezen deskundige fi guren te belasten met de leiding van de centrale inlichtingendienst. De verklaringen, dat generaal-majoor Van Oorschot, gewezen hoofd van onze militaire geheime inlichtingendienst, deze jaren rheumatisch geweest zou zijn en dat hij een te oud man leek, zijn, ge zien de leiding, welke hij later aan het Bureau Bijzondere Opdrachten (B.B.O.) gegeven heeft, gebleken onjuist te zijn, zo merkt de commissie op. De omstandigheid, dat men te Londen over zeer weinig krachten op dit gebied beschikte, had ze ker de aanstelling van de heer Van Oor schot in deze functie gerechtvaardigd. De andere officieren van de voormalige in lichtingendienst, de heren Van de PÏassche en Olifiers, hebben evenmin een functie bij de inlichtingendienst te Londen ge kregen. Als reden wordt hiervoor aange voerd, dat men te Londen op het stand punt stond, dat deze heren en andere offi cieren van het algemeen hoofdkwartier grote fouten hadden gemaakt in de Mei dagen van 1940, omdat zij niet voldoende gewaarschuwd zouden hebben tegen de dreigende Duitse aanval. Het blijft voor de commissie een open vraag, of het niet beter was geweest, ge zien het schreeuwende gebrek aan des kundige krachten op het gebied van de inlichtingendienst, van de diensten van deze officieren gebruik te maken. Aan het hoofd van de Centrale Inlich tingendienst kwam de heer F. van 't Sant. Waarom de commissie zulks veroordeeld heeft als een onjuiste benoeming, ook al had de heer Van 't Sant vroeger contac ten met de Engelse inlichtingendienst, blijkt uit het volgende. Alleen al het feit, dat hij secretaris van H.M. de Koningin was, moest naar het oordeel van de com missie voldoende reden zijn om hem niet in de zeer delicate functie van hoofd van de inlichtingendienst te plaatsen. Hierbij kwam, dat de heer Van 't Sant, die inder tijd hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage was geweest, in Nederland een veel omstreden figuur was, omtrent wie veel geruchten de ronde deden. Ook al zou de heer Van 't Sant met betrekking tot datgene, wat van hem gezegd werd, geheel vrij uit gaan, een aangelegenheid, waarover de commissie geen oordeei meent te moeten geven, daar dit buiten i het kader van haar enquête valt, dan nog is het onjuist iemand tot hoofd van de in lichtingendienst te benoemen, over wie zoveel te doen is geweest. Onbekendheid bij de regering hiermede kan men naai de mening der commissie moeilijk aanne men.. Immers de heer Van Angeren was ongetwijfeld krachtens zijn vroegere func ties van hoofd van de afdeling politie van het departement van Justitie en van secretaris-generaal van dit departement volledig op de hoogte van de moeilijkhe den, die er met de heer Van 't Sant in Nederland waren geweest. .Dat de Neder landse regering te Londen op niet verant woorde wijze bij de oprichting vaii fde Centrale Inlichtingendienst en de aan stelling van de heer Van 't Sant tot hoofd daarvan heeft gehandeld, wordt, naar het oordeel van de commissie, dan ook mede hierdoor gedemonstreerd, dat men de secretaris-generaal van Justitie, mr. Van Angeren, die krachtens zijn vroegere func ties ook bemoeienis had gehad met het inlichtingenwerk en „de zaak-Van 't Sant", hierin niet heeft gekend. Bovendien acht de commissie het onjuist, dat iemand, die particulier secretaris van de Koningin is, door de regering benoemd wordt in een leidende functie, in welke hij verantwoor delijk is aan een minister. Immers, als secretaris van H.M. de Koningin bekleed de de heer Van 't Sant een positie, welke geheel buiten de ministeriële verantwoor delijkheid viel, terwijl hij als hoofd van de inlichtingendienst verantwoording schul dig was aan de minister. De verhouding van de minister tot deze staatsambtenaar zou kans lopen door deze cumulatie be moeilijkt te worden. Het is voorts naar de overtuiging van de commissie volkomen onaanvaardbaar, dat iemand, die in par ticuliere dienst van de Koningin staat, daarnaast een staatsambt bekleedt, dat uit de aard der zaak aan veel critiek onder hevig is en bovendien van zeer delicate aard is, gelijk met de functie van hoofd van de C.I.D. het geval was. Tenslotte heeft het de commissie be vreemd, dat zo belangrijke zaken als de instelling van de Centrale Inlichtingen dienst, de vraag, onder welk departement deze behoorde te ressorteren, alsmede vra gen, wie daarvan het hoofd moest worden en of de heer Van 't Sant, gezien zijn andere functie en zijn persoon, wel de aangewezen man daarvoor was, beslist zijn door een drietal ministers, zonder dat daarin de ministerraad werd gekend. Hoe wel de commissie begrijpt, dat het iri be paalde omstandigheden misschien te ver dedigen is, zaken, betrekking hebbende op de geheime dienst, niet in de volledige ministerraad te behandelen, is zij van oor deel, dat dit niet mag gelden, wanneer het gaat over de algemene principes en de leiding van de inlichtingendienst. In Augustus 1941 kwam men eindelijk tot het inzicht, dat het, gezien de tegen stand, die bij velen ten opzichte van de heer Van 't Sant bestond, gewenst was dat hij als hoofd van de Centrale Inlichtin gendienst zou aftreden. Op uitermate cor recte wijze gaf de heer Van 't Sant ter stond aan de wenk gevolg. Daarop werd tijdelijk met die functie kapitein Derkse- ma belast, waarmee volgens de commis sie op mede door haar aangegeven gron den de regering wederom geen gelukkige keuze deed. Ook later bleef het nog ge ruime tijd sukkelen, zowel wat de leiding betreft (kolonel De Bruyne van de mari niers deugde ook niet voor deze functie) als wat de organisatie aangaat, onder meer wat betreft het onvoldoende contact met de Engelse diensten. De verantwoordelijkheden Uitermate nuttig is zeker, dat de Enquête commissie allerminst geschroomd heeft de verantwoordelijkheden vast te leggen voor wat er op het gebied van de inlichtingen diensten en wat daarmee samenhing is voorgevallen. Glashelder heeft de com missie haar oordeel over de verantwoor- delijkheden samengevat: De oprichting van de Centrale Inlich tingendienst, met betrekking tot welke op. richting de commissie zeer ernstige critiek heeft, komt voor verantwoordelijkheid van de ministers van Justitie, van Defensie en van Buitenlandse Zaken, derhalve van de heren Gerbrandy, Dijxhoorn en Van Klef- fens. De slechte gang van zaken bij de Cen trale Inlichtingendienst, nadat deze was opgericht, komt voor de verantwoordelijk heid achtereenvolgens van de ministers van Justitie, van Binnenlandse Zaken en van Marine, derhalve van de heren Gerbrandy. Van Boeyen en Furstner. De topbezetting van de Centrale Inlichtingendienst is onder deze drie bewindslieden, ten tijde dat deze dienst achtereenvolgens onder hen ressor teerde, onvoldoende geweest, de uitzending van de agenten was minimaal en er be stond een volkomen afhankelijkheid van de Engelsen. Nadat de Centrale Inlichtingendienst op "28 November 1942 was vervangen door het Bureau Inlichtingen, kwam er een nieuwe en betere periode met betrekking tot het inlichtingenwerk. De topbezetting van dit bureau was goed, het was actief bij het uit zenden van agenten en het heeft grote suc cessen geboekt bij het verkrijgen van in lichtingen uit het bezette gebied. Deze dienst was van de aanvang af in mindere mate afhankelijk van de Engelse dienst S.I.S. en heeft kunnen bereiken, dat hij in de loop van de tijd een zelfstandiger posi tie ten opzichte van de Engelsen ging in nemen. Verantwoordelijk voor het beleid van deze dienst was de minister van Oor log, de heer Van Lidth de Jeude. Het contact met het bezette gebied ter stimulering van het verzet was de taak van het Bureau Voorbereiding Terugkeer (B.V.T.), dat op 1 Juli 1942 werd georgani seerd tot het bureau Militaire Vborberei- ding Terugkeer (M.V.T.) De topbezetting van deze bureaux was onvoldoende. Geen der officieren had de vereiste deskundig heid en er bestond een volledige afhanke lijkheid ten opzichte van de Engelse dienst S.O.E. Het plan-Holland is door dit bureau opgezet. De uitvoering hiervan is totaal' mislukt, daar de agenten tengevolge van het England-Spiel allen onmiddellijk na hun parachutering in handen van de Duit sers vielen. De verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken wordt in eerste in stantie gedragen door de minister van Marine, de heer Furstner, onder wie tot 1 Juli 1942 deze aangelegenheden ressor teerden. Immers, onder zijn verantwoor delijkheid kwam de samenwerking tussen de Engelse en Nederlandse diensten tot stand en onder zijn verantwoordelijkheid werd het plan-Holland opgesteld, terwijl ook nog ten tijde dat de heer De Bruynë onder hem ressorteerde,, de eerste agent, de centrale figuur van het plan-Holland, in Nederland met het reeds genoemde gevolg werd geparachuteerd. Toen de uitvoerin; ,_an dit plan reeds enige tijd aan de gting was, kwam de Nederlandse dienst, sinds 1 Juli 1942 het Bureau Militaire Voorberei ding Terugkeer, onder verantwoordelijk heid van de heer Van Lidth de Jeude, die op 15 September 1942 als minister van Oor log optrad. Zodra het deze duidelijk werd, dat er ongelukken waren gebeurd met de uitzending van agenten door dit bureau, is een einde gemaakt aan de uitzendingen, terwijl tenslotte, toen de omvang van de débacle duidelijk was, het hoofd van het bureau van zijn functie met betrekking tot de uitzending van agenten werd ontheven. De uitzending van agenten ter stimu lering van het verzet in Nederland werd hierna overgenomen door het op 15 Maart 1944 opgerichte Bureau Bijzondere Op drachten. De topbezetting (generaal- majoor Van Oorschot) van dit bureau be stond uit deskundigen, het bureau had een behoorlijke positie ten opzichte van de Engelsen en de uitzending van agenten heeft in het algemeen met succes plaats gevonden. Een en ander is geschied onder verantwoordelijkheid van de minister van Oorlog, de heer Van Lidth de Jeude. Ook de minister-president, de heer Ger brandy, hoewel- hij in die kwaliteit niet verantwoordelijk is geweest voor de gang van zaken bij de verschillende geheime diensten, is, zoals hij zelf heeft mede gedeeld, in alle belangrijke zaken, betrek king hebbende op bovengenoemde diensten gemoeid geweest. Het oordeel over het be leid van de ministers, die verantwoordelijk waren voor de geheime diensten, geldt der halve, voorzover zijn bemoeienis ging, ook voor hem. Samenvattende kan worden gezegd, dat het beleid van de regering ten opzichte van de geheime diensten te Londen gedurende de eerste jaren niet zodanig is geweest als het had moeten zijn. Men dient hierbij ech ter niet te vergeten, dat dit probleem een van de moeilijkste was, waarvoor de rege ring, nadat zij zonder enige voorbereiding op dit gebied in Engeland was aangekomen, werd gesteld. Zij bevond zich in een vreemd land en was geheel afhankelijk van de Engelsen. De commissie ziet dan ook zeer wel in, dat het op redelijke wijze laten function- neren van een geheime dienst onder de ge geven omstandigheden in de eerste jaren van de oorlog een zeer moeilijke taak was. Tn hoeverre dit, naar het oordeel der com missie, de regering disculpeert, blijkt in de desbetreffende hoofdstukken van haar ver slag. Met betrekking tot het beleid van de regering gedurende de latere jaren van de oorlog heeft de commissie waardering voor het werk, dat na de oprichting van het B.I, en van het B.B.O. is gedaan. Slotopmerking Reeds heb ik kenbaar gemaakt dat het slechts doenlijk is, hier alleen enkele hoofd punten van het jongste verslag der parle mentaire Enquête-commissie weer te geven. Slechts heel terloops is aangestipt, dat men uit het nu geopenbaarde nog eens kan na gaan om van minder fraaie dingen als onderlinge ruzies e.d. te zwijgen welke grote daden van heldenmoed en opoffe ringsgezindheid, van kranig koelbloedig optreden er verricht zijn. Iets is er vermeld van het zogenaamde contactwerk en van geheime diensten, zon der dat ook maar bij benadering gepoogd is de lezer kennis bij te brengen omtrent de techniek van coderingen en wat dies meer zij. Evenmin kon er worden ingegaan op de velerlei listen van de contra-spionnage en spionnage-afweer, van het met behulp van provocateurs binnendringen in illegale groepen, het op touw zetten van ontvangst comités bestaande uit nazi's en hun hel pers, in wier handen de argeloze agenten vielen. Toch meen ik, dat het in deze kolommen afgedrukte er toe zal kunnen bijdragen te beseffen, welk een omvangrijk, tevens uitermate eerlijk en nauwkeurig onderzoek de parlementaire commissie heeft ingesteld. Met het gevolg, dat enerzijds alle mogelijke fantasieën nu wel volkomen onhoudbaar zijn gebleken, dat hetzelfde geldt voor heel wat laster en kletspraatjes, dat in het alge meen de ware feiten aan het licht zijn ge bracht, en anderzijds de verantwoordelijk heden zijn komen vast te liggen. In het bij zonder mag dat ongetwijfeld van veel waarde worden geacht. In beginsel is het goed, dat men weet hoe nu eigenlijk de vork in de steel zat. Tevens kan dit in menig opzicht bovendien van practisch nut zijn. Bombardement van drukkerij in Haarlem ging niet door Bij haar onderzoek naar de werkzaam heden van het Bureau Bijzondere Opdrach ten (B.B.O.) is voor de Parlementaire Enquête-commissie ook een aantal verkla ringen afgelegd over het bombardement van het gebouw Kleykamp in Den Haag, waarin de gegevens van het Centraal Be volkingsregister waren ondergebracht. Uit deze verklaringen is gebleken, dat van Nederlandse zijde aanvankelijk aan Londen was gevraagd de gebouwen van de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem op te blazen. De En gelse instanties maakten daar bezwaar te gen, omdat deze gebouwen in een dichtbe volkte buurt staan. Om dezelfde reden was men tegen een bombardement door vlieg tuigen. In de gebouwen waren onder andere distributie-bescheiden opgeslagen. Deze werden later naar gebouw Kleykamp in Den Haag overgebracht. Op verzoek van Nederlandse zijde is Kleykamp daarna op 11 April 1944 des middags om half drie, door zes Mosquito's van de RlA.F. gebom bardeerd. Predikbeurten ZONDAG 16 JULI 1950. HAARLEM. Ned. Ilerv. Kerk. Grote Kerk, Zaterdag 7.30: Dr. A. J. Rasker, Avondgebed in de Brouwerskapel. Zondag. 10: Ds. I. P. van der Waal, van Den Haag. 7: Ds. F. Oberman, van Rotterdam. Dinsdag 7.30: Li turgische dienst v. Doofstommen en Slecht horenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk. 10: Ds. E. Pot. Noordcrkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 9 en 10.45: Ds. J. J. Ket, van Giethoorn. Oos- terkerk 10: Ds. G. J. Waardenburg Kapel Sarepta 9.30: Ds. B. van Gelder, Kinderkerk. 10.45: Ds. J, van der Vlugt, Em. pred, te Bloemendaal. Bakenesserkerk 9.30: Dhr. A. J. van Houwelingen Rijkhoek, Kinderkerk. Diaconessenhuis 4.30: Ds. E. Dijkhuis, Rust huis Jansstraat. 10.30: Dhr. C. D. Kousema ker. Ver. van Vrijzinnige Hervormden, Ja- cobstraat 6. 10.30: Ds, L. H. Ruitenberg, den Haag, Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Diman- che 16 Juillet a 10 h. 15: Service présidé par le pasteur A. Arnal, d'Amsterdam. Church of England. Sunday, July 16th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel Evensong Rev. R. O. Taslcer. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. L. Tukker, Delft. Stads-Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: H. Schouten Jr., Leiden. '6.30: Openluchtsamenkomst Kruisweg-Parklaan. Woensdag 3: Opening van vernieuwde zaal. Met koorzang Eben Haëzer. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwijk' a. Zee. 5: Dezelfde, Evangelisatïesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. Theo Dikkes. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Don derdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. Vrije Evang. Gemeente. Bake- nessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. F. J. Nijkamp te Utrecht. Evang. Luth. Gemeente, W. He renstraat. 10.30: Prof, Dr. P, Boenderma ker. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. H. J. de Xievid. Geref. Kerk Klop persingelkerk. 9.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. D. Bremmer, v. Bruinisse. Wilhelmina- kerk. 9.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds, J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk, 9.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Gereform. Kerk Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds, J. A. Sm,ink, van Rot terdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged, Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, uit den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Sthdent C, Mosterd, den Haag. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. O. 1. v. Maj. Korts. 10: Heiligingsdienst 7: Openluchtmeeting, Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingsbijeenkomst. Donderdag 8: Hei ligingsdienst. Ned, Chr. Gemecnschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samen komst. Pinkstergemeente, Nw. Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Mej. E. Scharten, zendelinge Zeist. Donderdag 7.45: Samenkomst. Verga dering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Sa menkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Ge meente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 6.30: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged, Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Prediking en Avondmiaal. 7: Prediking Pinksterevangelisatie, Ged. Oude Gracht 47 Zaterdag 8: Openluchtsamenkomst Parklaan hoek Kruisweg Zuidzijde. Zondag 9.45: Sa menkomst. 7: Volle Evangelieprediking. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Verlossinigssamen- komst. Donderdag 8: Verlossingssamen komst, Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. II.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen dingskerk, Wilhelminastr. 21, 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendïngsv gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag geen zangdienst. Zondag 10.45: Ds. Schut?., HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk 10: Dr. M, v. d. Voet, H. Avondmaal. 7: Ds. Koch. Dankzegging. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 1. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, van Amsterdam. Geref. Kerk. Noord-Schoter- kerk. 9 en 10.30: Ds. D. Bremmer. van Brui nisse. 5: Ds. P, de Ruig. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J, C. Maris, HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10,30: Ds. Oskamp, Jeugddienst. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds, v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem., Den Haag, Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp Koediefslaan 10: Ds. J. A. Tiemens, Legerpred, 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk. Herenweg III. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds J. E. Drost, II. Avondmaal. Religieuze Kring, Eikenlaan 5, 10.30: Dr. H. Jansen, Voorganger Ned. Prot. Bond, te Heemstede. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. v. Rhijn, uit Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10,30: Dr. J. H. Stelma, 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. „Maranatha", Donkerelaan, 11.45: Zon dagsschool, 5 j. e. o. „Jeugdhuis", Donkere laan, Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Voorgangster der Afd. Vrije Katholieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Ge-rongen H. Mis. Woensdag 19.30: Ves pers en Lof. OVERVEEN. Necl. Herv: Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. II. Avondmaal, den. 10: Ds. II. II. Tulp. Rehoboth, Nieuwe Meer dijk. 10: Eerw. Hr. B. Elzinga, SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk, 10: Ds. P. J. Mackaay, Haarlem. ..De Toorts". 10: Ds. D. Visser, Zaandam. „De Kapel" 5: Ds. G. Grootjans. Amslerdam-Oost. Sl'AARNDAM. N'cd. Herv. Kerlc. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. II, v. d. Woord. Be vestiging van Kerkeraadsleden. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9: Ds. Norel, Be verwijk. 10.30: Dezelfde. Jeugddienst. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk, nOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Salverda.. 7: Ds. Tulp. Lijnden. NIE,IJ W-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. II. Avondmaal. 6,30: Ds. M. C. Don. II. Avondmaal en Dankzeg ging, Abbenes 9.30: Ds, M. C. Don II. Avond maal. 6.30: Ds, J. C. Salverda, Hoofddorp. II. Avondmaal en Dankz. Bethel, 10: Dhr. F. P. de Haan. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Sarabcr Jr. 7: Ds. F. L. van Duijkeren, pred. te Amsterdam-West. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. Wethmar, Doopsgez. Pred. te Zaandam. -Gereform. Kerk, Julianaweg. 10: Ds, A, de Ruiter, Bcvest. v. ambtsdragers. 5: Dezelfde. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Juli en Augustus geen samenkomsten. Pa rochie Agatha. Gr. Krocht. II,H. Missen om 6,30. 7.30, 9 en 10.15 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week II.H. Missen om 7 en 7.45. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 16 Juli waargenomen door: Dr. A, Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920 en Dr. A, L, C. v. Lier, P. Aartslaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, Tel. 17662, Geopende. Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tel. 28320. SCHEEPVAART Alphard, 13 v. Rlo de Janeiro. Aleor, 14 te Rio de Janeiro. Andijk, 14 te Tampico. Ariadne, 13 te Derindje. Atlas. 13 v. Mostagancm. Aldebaran, 13 te Lnlea v. Emden. Aletta (t). 13 v. Pladju. Almdijk, 13 350 m. O. Bermuda. Alpherat, 13 180 m. N.NW. Ascension. Agamemnon, 13 v. Curacao n. Maracaibo, Alamak, 14 nog te Bahrein. Algorab, 13 65 m. O.ZO. Rio Grande. Amstelstad. 14 325 m. Z.t.W. Kp. Race. Aagtedijk 14 t.e Antwerpen v. Le Havre. Akkrumdjjk, 15 te R'dam v. New York. Alcyone. 14 pass. Fernando Noronha. Amstelkerlc, pass. 14 Ouessant. Amstelveen, pas. 14 Flores. Asturias, 14 v. Port Said. Aalsdijk, 14 vs Baltimore te Charleston. Alwaki, 13 te New York v. Norfolk. Arkeidijk, 14 te Londen v. Galveston. Boskoop. 14 v. Cartagena. Blijdendi]k, 14 17 u. v. Rott. n. New York. Baud, 13 v. Belawan teSingapore verw. Bennnekom, 13 650 m. W. Ouessant. Blommersdijk, 13 700 m. W. Scilly. Bengkalis, 14 v. Banjinvangi n. Makassar. Berlage, 14 v. Pcnang n. Mombassa. Blitar. 14 17 u. pass. Perim. Boissevain, 13 v. Kaapstad te Port Elisabeth. Caltex Utrecht (t.). 14 v. Gibraltar. Ceronia (t). 15 van Curasao. Caltex Leiden (t), 14 v. verw. Pernis. Celebes, 14 verw. Djakarta v. Semarang. Corilla (t), 13 v. Bahkpapan n. Miri. Cronenburgh. 13 v. R'dam te Bremen. Caltex Pernis (t). pass. 14 Bizerta. Caltex The Hague (t). pass. 14 Tenez. Ceram, 14 te Port Said. Domburgh. 12 v. Casablanca n. Londen. Delfland. 13 te Bahia. Delft. 14 te Curacao. Diemerdijk, 14 te Boston v. New York. Duivendijk. 13 v. Coosbay n. San Francisco, Erinna (t), 13 v, Vizagapatam n, Miri. Esso Den Haag (t), 13 850 m. W.ZW. Flores. Esso Rotterdam (t), 13 800 m. W.ZW. Flores, Eendracht. 14 pass. Ouessant. Fairsea, verm. 19 Aug. v. Djakarta n. R'dam. Farmsum, pass. 14 Gibraltar. Gaasterkerk, 13 te Antwerpen v. Hamburg, Gemma (t). 14 te Heysham v. Newcastle. Gyrotama t.350 m. NO. te Ceira Garoet, 14 20 u. pass. Pantellaria. General C. H. Muir, 15 te R'dam v. Djakarta. Groote Beer, 14 450 m, W.NW. Anderhalfgraads kanaal. Harpathian, 13 v. Djakarta n. Rotterdam. Hoogkerk. 13 v. Genua. Hecuba, 13 1050 m. N.NO. Paramaribo. Hydra, 13 v. Savanna n. Belize. Hector, pass. 14 Gibraltar. Hercules, pass. 14 Ouessant. Hersilia, pass. 14 Ouessant n. Madeira. Heemskerk, 12 v. Tanga n, A'dam. Indrapoera, 13 200 m M.W. anderhalfgraads- kanaal. Jagersfontein, 14 dwars Freetown. Joost v. d. Vondel, 13 pass. ..Karmo, Jacob Cats, 14 nog rede Santa Maria. Java. 14 te Brake v. Hamburg, Jobshaven, 14 te Tabou v. Libreville. Kamerlingh Onnes, 15 verw. Rotterdam. Kertosono, 14 4 u. pass. Kaap de Larml. Kota Agoeng, verw. 15 te Rotterdam. De Tegelse kunstschilder Piet Petergj is te Maastricht ten gevolge van een hart- aanval overleden. Hij bereikte de leeftijd van 61 jaar. De heer Peters heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt als oprichter van het Tegelse openluchtspel, waaruit later de Pas siespelen zijn ontstaan. P. T. T. deelt inede dat brieven en be schreven briefkaarten tussen Nederland en België als binnenlands verkeer worden be schouwd. Drukwerken worden als buiten lands verkeer aangemerkt. De minimum- frankering voor drukwerk van België uit is tachtig centimes en naar België vier cent, HAARLEM EN OMGEVING. De jeugdgroepen van afdelingen van het N.V.V. te Haarlem hielden voor het eerst een gezamenlijke bijeenkomst. De opkomst was groot. De voorzitter Cor Kuyper wees op de belangrijke taak die de jeugd in het maatschappelijke leven heeft. Het program ma vermeldde culturele films, toneel, mu ziek en zang. De jeugdleider Nico v. d. Wa teren hield een rede over de taak van de jeugd. Op de Herenweg ter hoogte van de Ritzema Boskade te Heemstede is Vrijdag morgen om half twaalf de Haarlemmer H, v. d. W., die op de bakfiets in de richting Haailem ging. door een achterop rijdende auto aangereden. Hij viel en liep wonden op aan hoofd en benen. Per ziekenauto is hij naar het St. Elisabeths Gasthuis overge bracht. Getuigen van het ongeval worden verzocht zich te melden bij de politie van Heemstede (Raadhuisstraat). ICeilehaven. 13 nog rede Landana. Kertosono, 13 90 m. W. Ischia eil.. Lindekerk, 13 te Khorrumshar. Loosdrecht, 14 v. R'dam n. Calcutta. Larenberg, pass. 14 Ouessant. Lissekerk, 14 v Aden n. Muscat. Loenerkerk, 14 v. Suez n. Port Said. Lombok. 15 te Port Swettenham. Loppersum, 14 v. R'dam Montreal. Langkoeas, 16 6.30 u. v. Alexandrië. Lawak, 12 te San Francisco v. Seattle. Leuvekerk, pass 14 Pcrim. Manoeran, 12 te Bombay. Mapia, 13 van Jacksonville. Marken, 14 te Rotterdam. Meliskerk, 34 in Suezkanaal. Macoma, pass. 8 Thursday eil. Macuba, 12 te Sydney. Melampus, 11 van Houston. Maaskerk, 13 v. Hamburg n. A dam. Marisa, 14 v. Pladju te Miri. Marpessa (t). 13 430 m. W. Kaapstad. Mitra (t), 11 v. Port Lincoln n. Pladju. Macoma (t). 15 verw. Sydney v. Miri. Malvina, 15 v. Yokohama te Miri. Mariekerk. 14 v Hongkong n. Kobe. Mijdrecht pass. 14 Dover. Maashaven. 14 v. Londen n. R'dam. Mataram, 14 pass. Anderhalfgraads kanaal. Mirza (t), 14 v. Miri n. Muntok. Noordam, 13 850 m. W. Scilly. Noordwijk. 14 500 m, O. Kp. Race. Nieuw Amsterdam, 15 te Le Havre. Oranjestad. 14 te Amsterdam. Óndina (t:), 13 300 m. Z Azoren. Omala, pass. 14 Kp. La Hague, Orion, pass. 14 Kp. La Hague. Ormonde (tr.). verm, 30 Aug. v. Djakarta. Phrontis, 14 te Amsterdam. Prins Willem III, 14 te Antwerpen. Prins Willem V. 13 pass. Belle Islestraat. Papendreclit (t). 13 220 m. ZW. Flores. Planeius. 13 v. Diakarta n. Semarang. Prins Alexander. 13 475 m. W. Valentiz, Perna, 15 verw. Helsinki, Poelau Laut, 15 te Aden. Polydorus. 14 v. Belawan n. Penang. Prins Joh. W. Friso. 14 te Antw. v. Montreal. Prins Willem II, pass. 14 Kp. St. Vincent. Rijnland. 13 v. Santos. Rijnhaven, 11 v. Triest n. Propriano. Reynolds, 12 v. Malta. Rotti, 14 v. Suez n. Port Said. Rijnkerk. 14 te Aden. Ranehi, 12 v. Aden n. Sydney. Sarangan, 11 t,e New Orleans. Sehiedijk, 11 te New Orleans. Stad Alkmaar, 13 v. Amsterdam. Stad Leiden- pass. 13 Galapagos eil. Salland, 13 te Hamburg v. A'dam. Stanvac Benakat. 13 v. Sibarok n, Pulo Bukdm. Schie, 13 te Laguaira v. Tampa. Somersetshire (tr.), verw. 19 v. Djakarta. Stad Breda, 15 te Zanzibar v. Mombassa. Stad Dordrecht, pass. 14 Ouessant. Stad Maasticht, 14 te R'dam v. Huelva. Slamat, 15 4 u. Guardafui. Theseus, 13 v. Oran. Tjibajak, 12 te Kaapstad. Tiberius, 14 v. Houston. Trompenberg. 14 te New Orleans. Titus, 13 v. R'dam n. A'dam. Tjibasar, 13 v. Nagoya n. Hongkong. Telamon, 13 160 m. N.NO, Kp. Hatteras. Tabinta, 15 v, Pontianak te Djakarta. Tiba, 14 dwars Recife. Tjikampek. .16 v. Hongkong n. Kobe. Tosari, 14 22 u. pass. Point de Galle. Van Riemsdijk, 14 te Makassar. Vrijburg, 13 v. R'dam n. Casablanca. Veendam, 14 15 u. v. New York n. R'dam, Wetevreden, 16 12 u. verw. te Belawan. Waterland, 14 verw. te Rio de Janeiro. Willem Ruys, 14 v. Southampton. Waterman, 14 te Belawan. IJssel, 14 te New Orleans. Zeeland (L),14 v. Makassar te Pladju verw. Zaan, 14 12 u. verw. H. v. Holland. Zeeland ssm., 13 v. Londen te Blyth. Zuiderkruis, 15 v. Semarang n. Menado. MR. CORM'ELISSTR.33 HAARLEM TEL. t0'1l8 IE Nieuwe Gracht 74 - HAARLEM - Parklaaii 22 n DONDERDAG a.s. aanvangende te 10 uur. J KIJKDAG: Woensdag a.s. van 1015 uur. Gelegenheid tot bijvoegéh van goederen des- H gewenst na voorafgaande taxatie dagelijks. B Voor TAXATIE en EXPEDITIE TELEF. „13845 H «Ti"" Aangeboden: Gem. KANTOORRUIMTE gr. kamer met (zo nodig) kl. kamer, pr. stand. Centr. 3 min. stat, Haarl. Br. no. 5910 Gevraagd door Landbouwk. Ingenieur of zit- en slaapkamer, met pension. Brieven no. 5918. Te huur op goede stand te; H'stede, goed gem.zit- en slaapk. voor 1 en 2 pers. met voll. pension, w, en k. water, bad en telef. aanw., gebruik tuin Geschikt voor ouder echtp. of heer. Verpleging mogelijk, ook voor tijdelijk. Brieven no. 5919. Te koop: TWEE BESTE HITTEN, overkapte groen tewagen, twoseater, B. Ford nw. banden, prima staat Langenhofstraat 20, tel. 14856 Aangeboden: OPEL Super Six Cabr., loopt 1:9 d. o. toegest. Tel. 10637. Brie ven no. 5920. Uitgeverij vraagt ADVERTENTIE-ACQUISITEUR met ervaring, ter verzorging van diverse uitgaven en pe riodieken. Brieven met voll. inlichtingen no. 5917. Mevr. Gouda, Harddravers laan 23, Santpoort vraagt een net dagmeisje voor hele dagen. Jong gezin met kinderen. Gevraagd te Santpoort FLINK MEISJE P.G. m. prima ref. niet j. dan 18 j. geh. zelfst. kunn. wer ken en koken v. 8-19 u. Zat. tot 2.30, Loon f 20 p. w. In diensttreding zo sp. mog. en EEN WERKSTER 2 x per week van 8-13 uur. Brieven no. 5922.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8