Haarlems Dagblad m <©prettjte Ï)aarfcnt8tfic Courant <Knno t6?6) Handelen Noord-Koreanen rukken verder op, Taejon moet worden prijsgegeven Truman zal morgen het Congres zijn nieuwe maatregelen voorleggen Interparlementaire unie der Benelux wimpelt boven-nationaal parlement af 65e Jaargang No. 19603 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. I Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 18 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De BELANGSTELLING der wereld blijft toegespitst op Korea. Dus ook de belangstelling van West-Europa. De tijd gaat voorbij en wij handelen niet. Het is natuurlijk zeer belangwekkend, wat verder gebeuren zal als de Noord-Koreaansè op mars niet gestuit wordt. Zullen de Ameri kanen deze overmacht nog kunnen keren met de snelle aanvoer van versterkingen? Of zullen zij Korea moeten verlaten om er dan binnenkort in terug te komen? Er is geen twijfel aan dat zij op den duur toch winnen. Maar zullen zij dan halt houden bij de 38ste breedtegraad, die de grens tussen Noord- en Zuid-Korea is? Zal com munistisch China zich in de strijd mengen en de oorlog in Azië zich dus uitbreiden? Stalin heeft Nehru geantwoord, dat hij met hem van mening is dat de strijd in Korea ten einde moet komen; dan moet evenwel eerst communistisch China in de U.N.O. worden toegelaten. Amerika heeft zijn ant woord gereed; de New York Times zegt dat erin staat, dat het wel een eind aan de [strijd in Korea wil zien, maar communis tisch China niet in de U.N.O. wil toelaten. 'Als dit bericht van een belangrijke krant in Amerika juist blijkt, zal dus Nehru's vredespoging ook weer niets opgeleverd hebben. Het is alles heel belangrijk. Maar inplaats van naar Azië te zitten kijken en ons te verdiepen in de mogelijkheden, die zich J voordoen, zouden wij in West-Europa beter zelf kunnen handelen en ons eigen huis in orde kunnen maken. Dat doen wij niet. Ge kunt u zonder moeite voorstellen hoe latere geschiedschrijvers over deze jaren van West-Europese onmacht zullen oordelen. Wij hebben haast. Wij doen alsof wij alle tijd hebben. De latere geschiedschrijver, als hij een man mocht zijn die weinig men senkennis en een voorliefde voor korte uitspraken heeft, zal zeggen dat de volken van West-Europa met blindheid geslagen waren, Zij gingen maar door, zal hij zeg gen, met zich in hun kleine eigenbelangen te verdiepen zonder te begrijpen dat hun staatjes zich als Lilliputters tussen grom mende reuzen bevonden. Maar als de ge schiedschrijver het zo voorstelt zal hij het zich te gemakkelijk maken. Als hij zich meer in de kwestie verdiept heeft, en zich beter bewust is van de zonderlinge tegen strijdigheden in de menselijke natuur, zal hij vermelden dat velen, waaronder een aantal prominente figuren op politiek en industrieel gebied, zich beijverden om een West-Europese Unie te bereiken, dat zij de openbare mening eigenlijk op hun hand hadden, maar dat men toch niet tot grote besluiten kon komen. Ondanks het in de wereldhistorie ongekende feit, dat Amerika de West-Europese volken al sinds jaren financieel op de been hield om hun de kans te geven, zich aaneen te sluiten, kwa men zij niet tot handelen. In 1950, toen I het uitbreken van de Koreaanse oorlog de wereld-situatie verscherpte, kwamen zij zelfs onder die indruk nog niet tot daden. Hier komen sombere vermoedens op over hetgeen die historicus daarna wellicht z-al schrijven. Zal hij zeggen: de West- Europeanen waren te verwend, ook door die Amerikaanse steun, om verder te willen zien dan hun korte nationale neuzen lang waren? Zal hij zeggen: de Amerikanen zagen West-Europa vaak als een kostbaar, uitgebreid museum, waarvoor men iets over moest hebben om het in stand te hou den (zolang men al dat geld voor culturele doeleinden missen kon) en de West-Euro peanen lieten zich zelfs deze opvatting gemakkelijk aanleunen? De Belgen ruzie den omfhun Koning, de Fransen ruzieden om partij-politieke voordeeltjes, de Engel sen begrepen volstrekt niet, dat zij een kans hadden om het initiatief te nemen bij prachtig opbouwend werk dat dringend vereist werdofschoon in al die landen en ook in de andere er voortdurend ge waarschuwd werd en talloze eenvoudige mensen heel goed inzagen, wat er op het spel stond.? Amerika ziet nu nieuwe belasting-ver- hogingen tegemoet. Het heeft tot gedeelte lijke mobilisatie besloten. Het geeft dage lijks de enorme bedragen uit, die oorlogen plegen te kosten. Het zal straks wellicht de Marshall-hulp aan Europa stopzetten, om dat Europa zich toch niet aaneensluiten wil en geen Huis van Afgevaardigden of Se naat meer bereid is, zijn belastingbetalers daar enorme bedragen voor te laten be talen. Misschien zal de geschiedschrijver later zeggen: de uitvoering van het Plan- Marshall was een daad van groot beleid maar een fout. Een psychologische fout. Als Amerika de West-Europeanen niet financieel gesteund had zouden zij door de drang der noodzaak, zouden zij om te leven jaren eerder tot handelen zijn gekomen. Zij zouden niet in de berustende museum stemming zijn geraakt. Zij zouden hebben gezegd: wij moeten zelf Europa op de been brengen. Dat niet alleen: wij moeten het vernieuwen, het nieuwe kracht verlenen. Tussen de reuzen, die elkaar grimmig be loeren, zullen wij ons eigen werelddeel op nieuw tot een reus maken. Moeten wij daar nu maar weer op wachten? moeten wij aarzelen, tot straks Amerika de financiële hulp aan Europa opzegt omdat het zich die niet langer ver oorloven kan? Zal er dan gehandeld wor den? Of zullen wij ons dan met sociale onlusten gaan bezig houden ieder voor zich, natuurlijk, ieder in zijn eigen land omdat onze economische toestand zo cri- tiek zal zijn geworden? Ik zal maar geen verdere voorspellingen pogen te doen over hetgeen de toekomstige geschiedschrijver daarvan zou zeggen. Het is een klein gedoe in de landen van West-Europa. Een klein gedoe, dat de tekenen der tijden niet wil verstaan, al krijgt men ze voortdurend, dagelijks, vlak voor zijn neus. „Het zou niet de eerste maal zijn dat een beschaving ten onder ging, omdat zij niet meer bij machte bleek haar opvatting van de staat te veranderen", schreef Ortega indertijd. „De jaren gaan voorbij"Dat schreef hij in 1931. Wanneer zal men eindelijk handelen? R. P. Vliegramp bij Pathankot Bij een vliegramp bij Pathankot (India) zijn 22 personen om het leven gekomen. Het toestel, dat toebehoort aan de „Indian National Airways" was op weg van Bom bay naar Srinagar, een vlucht van drie uur. Het kwam juist het gebied van Kasj mir binnen toen het neerstortte. Onder de 18 omgekomen passagiers bevinden zich Dwakaranath Katsjoe, de privé-secretaris van-de premier van India, drie waarnemers van de UNO en een Oostenrijks diplomaat. Amerikaanse vliegers vernietigden één en twintig tanks (Reuter). Noord-Koreaanse troepen, die worden ondersteund door een inten sieve artillerie-barrage, zijn bezig de ring om Taejon dicht te trekken. Drie divisies vallen de stad uit drie richtingen aan en de Amerikaanse verdedigers hebben nog slechts één weg, die in Oostelijke richting door de bergen voert, om zich terug te trekken. Noord-Koreaanse guerilla's zijn echter door de Amerikaanse linies geïnfil treerd om de Amerikanen, die zich naar Taegoe zullen moeten terugtrekken, te be stoken. De Amerikanen betrekken nieuwe stellingen bij Oktsjon dat 13 km ten Oosten van Taejon ligt. Volgens het communisti sche Chinese persbureau is Taejon reeds in handen der Noord-Koreanen. Uit Ameri kaanse bron werd gezegd, dat Taejon van daag wel zou vallen. Het vliegveld van de stad is reeds ontruimd. Noord-Koreaanse troepen hebben voorts het spoorwegknoop punt Jongdok, 150 km ten Noorden van de havenstad Poesan, veroverd evenals de stad Yangyang. Reuter's correspondent Roy MacCarlney schrijft: Na het verlies van de Koem en het terugtrekken achter Taejon gaat de Amerikaanse terugtocht in Oostelijke in plaats van Zuidelijke richting, waardoor het snelle slinken van de beschikbare ruim te voor de verbonden mogendheden in Korea tot uiting komt. Indien de Ameri kanen zich te Oktsjon legeren, zullen de verbonden strijdkrachten zijn samenge bracht op een gebied van ongeveer 25.000 vierkante km. De communiqués van generaal MacAr- thur behouden een optimistische toon, maar waarnemers zijn van mening, dat de ernst van de toestand in Korea niet kan worden verbloemd. De Noord-Koreanen -hebben- ongetwijfeld zware verliezen geleden, het bijzonder door luchtaanvallen, geduren de hun opnfers van honderd km in de af gelopen veertien dagen. Maar niets wijst er op, dat hun overweldigende supérioriteit wat infanterie en tanks betreft is vermin derd. Aan de andere kant wSren de Ame rikanen gedwongen de 24ste divisie vrijwel op te offeren. Lucht-acties Generaal MacArthur heeft bekend ge maakt, dat zijn vliegtuigen Maandag twee Noord-Koreaanse jachttoestellen van het type Yak-9 hebben neergeschoten. Verder vernietigden zij 21 Noord-Koreaanse tanks en 143 vrachtwagens. In totaal werden Maandag 230 vluchten ondernomen, waar van alle vliegtuigen behouden terugkeer den-. Amerikaanse vliegende reuzenforten wierpen 400-ton bommen op rangeerterrei nen in Seoel, Ook andere spoorweg emplacementen en het vliegveld Kimpo bij Seoel werden gebombardeerd. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft verklaard, dat de Amerikaanse troepen „ergens ten Zuiden van de Koem" stand zullen houden en zich zullen „organiseren voor de aan val". Er zal nog op vele punten vertragings activiteit gevoerd worden voordat men de volgende voornaamste defensie-linde, de bergketen welke ongeveer 55 km onder de Koem van het Nooijd-Oosten naar het Zuid-Westen, loopt, bereikt heeft. Het is onmogelijk te zeggep waar het Ameri kaanse leger zich zou stabiliseren, zulks hangt van het „weer en vele andere din gen" af. Zelfs al zouden de Noord-Korea nen de keten oversteken, dan zou er nog een groot getped zijn, geschikt voor het vormen van steunpunten. Het woord is aan P. C. B r e d e r o d e: Na honderden, duizenden genera ties zal de Mensheid misschien eerst datgene beleven, waarvan de muziek ons zo vaak geheim- zinnig toefluistert. Meer geld en meer mensen Toeslag voor hen, die ziekenfonds premie niet kunnen betalen? Advies van minister Toekes aan de gemeentebesturen De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat er zijns inziens alleszins reden bestaat om hel vaststellen door de gemeenten van toeslag- regelingen voor hen, die weliswaar niet van gemeentewege worden ondersteund, doch wier inkomsten zo gering zijn, dat zij de premie yoor vrijwillige ziekenfonds verzekering bèzwaarlijk kunnen opbren gen, opnieuw onder ogen te zien. Vele ge meenten hebben tot dusverre geen aanlei ding gevonden om tot vaststelling van een dergelijke regeling over te gaan. Behalve dat dit leidt tot een ongelijkheid in de be handeling van verschillende bevolkings groepen kan hierdoor voor vele betrok kenen de noodzaak ontstaan hun verzeke ring op te zeggen omdat zij de premie niet kunnen betalen. In dit geval is niet alleen de medische verzorging van deze personen niet gewaarborgd, maar zal dit tevens tot gevolg hebben dat zij in geval van ziekte een beroep op volledige steun van de ge meente moeten doen. Actie begonnen tegen Zuid-Molukken DJAKARTA, (Aneta). De operaties tegen de Zuid-Molukken zijn begonnen, al dus heeft een woordvoerder van het mini sterie van defensie van de RIS heden morgen aan Aneta medegedeeld. Er heb ben gevechten plaats gehad op het eiland Boeroe in de baai van Namlea, waar de APRIS-troepen zijn geland en op tegen stand stuitten. „De landing is gelukt", al dus ging de woordvoerder verder. Het is te verwachten, dat binnenkort ook een actie tegen Ceram, evenals tegen de an dere eilanden rondom Ambon zal worden ingezet. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de actie staat onder leiding van overste Slamet Riyadi. Het aantal ope rerende troepen wordt geheim gehouden. Waarnemers zijn van mening, dat de actie voorlopig tot doel heeft: isolering van het eiland Ambon door bezetting van alle om liggende eilanden. President Truman zal het Congres en het Amerikaanse volk Woensdag in ken nis stellen van de maatregelen, die moeten worden genomen om de communistische aanvallers uit Zuid-Korea terug te slaan. Een functionaris verklaarde dat men ver wacht dat president Truman het Congres zal verzoeken hem te machtigen ten minste 5000 millioen dollar uit te trekken voor aanvullende gelden voor de Amerikaanse strijdkrachten. Ook bestaat de verwach ting dat de president zal voorstellen het thans gestelde maximum voor de geza menlijke sterkte der strijdkrachten met ruim twee honderd duizend man te ver hogen. Sommige raadgevers van de president zijn van mening dat de Verenigde Staten in de komende twaalf maanden een be drag van 50.000 millioen dollar zullen moeten uittrekken om de Amerikaanse bewapening op een zodanig peil te bren gen, dat de Verenigde Staten in staat zijn hun verplichtingen zowel tegenover hun eigen bevolking, als tegenover hun bond genoten van het Noord-Atlantische Ver drag na te komen, terwijl ook met nog andere Amerikaanse verplichtingen reke ning moet worden gehouden. Deze raad gevers hopen dat Trumans voorstellen slechts een eerste stap zullen zijn in de richting van een volledig aanspreken der Amerikaanse hulpbronnen, dat zij noodza- lijk achten om aan de situatie het hoofd te kunnen bieden. Snel handelen Senator Scott Lucas, leider van de de mocratische meerderheid in de Senaat, verklaarde dat het Congres snel zou han delen naar aanleiding van de aanbevelin gen van de president en dat de binnen landse wetgeving de militaire wetgeving niet zou belemmeren. Thomas E. Murray, lid van de Ameri kaanse commissie voor de atoomenergie, verklaarde na een bezoek aan president Truman te hebben gebracht tegenover verslaggevers, dat het werk voor de ver vaardiging van atoom- en waterstofbom men „zeer snel vordert". Murray voegde hieraan nog toe dat zjjn bezoek aan de president niets uitstaande had gehad met de situatie in Korea. West-Europa De ministers van Oorlog, Marine en Luchtmacht der Verenigde Staten hebben Geen Nederlandse troepen naar Zuid-Korea Naar het A.N.P. verneemt heeft de kwestie van het zenden van troepen naar Zuid-Korea een onderwerp van regerings- beraad uitgemaakt. De regering zou daar bij tot de conclusie zijn gekomen, dat het technisch onmogelijk is grondstrijdkrach ten naar Zuid-Korea te zenden wegens de eisen, welke gesteld worden door de we deropbouw van het leger in Nederland. Een uitgebreide actie van landingstroepen en marinestrijdkrachten is begonnen in het Oostelijk deel van de Indonesische Archipel. Deze actie is voornamelijk gericht tegen het eiland Ambon, het centrum van de Zuid-Molukken, dat weigert zich te< onderwerpen aan het gezag van de eenheidsstaat en zich beroept op zijn recht tot zelfbeschikking. Onder de troependie op het ogenblik naar Ambon onderweg zijn bevinden zich eenheden van de Silliwangi-divisie, die in de strijd tegen de Nederlandse troepen oorlogservaringen hebben opgedaan. Een Amerikaanse soldaat, die aan de strijd op Korea deelneemt, laat een kameraad zien hoe hij ternauwernood aan de dood is ontsnapt. Een Noord-Koreaanse sluip schutter wist hem een kogel door zijn helm te jagen. De Amerikaan zelf kwam er zonder een schrammetje af. Twee vissersgezmnen gaan naar Australië Zij nemen twee schepen en twee vrachtauto's mee Morgen, Woensdag, vertrekt uit Rotter dam het hulppassagiersschip „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd naar Australië met bijna duizend emigranten aan boord. Er zijn twee vissersgezinnen uit IJmuiden bij, een van tien en een van zeven personen. Deze vissers willen in Australië hun beroep gaan uitoefenen. De daarvoor benodigde vissersboten zullen als deklast op een vrachtschip volgen. Als „bagage" nemen de vissers onder andere twee vrËchtauto's mee. bekend gemaakt dat zij beraadslaagd heb ben over vergroting van de Amerikaanse militaire hulp aan West-Europa. Deze mededeling werd door de drie mi nisters gedaan op een persconferentie die zij hadden doen beleggen om mededeling te doen van het vormen van een gemeen schappelijke organisatie onder de naam commissie van ministers voor de Ameri kaanse strijdkrachten". Progressief Nederlands voorstel werd teruggebracht tot voorzichtige resolutie BRUSSEL, 17 Juli (ANP). De confe rentie van de interparlementaire unie van de Beneluxlanden is hedenmiddag geëin digd en het resultaat der besprekingen is neergelegd in een tweetal resoluties. De eerste spreekt de wens uit van de in stelling van een permanente interparle mentaire raad van advies, zonder nochtans in de tijdens de vergadering nog omstreden vormen van zulk een raad te treden. Deze resolutie betelcent een middenweg tussen het voorstel van de Nederlandse af gevaardigde, jhr. Van der Goes van Naters, die de instelling van een bovennationaal Benelux-parlement voorzag, en de opvat tingen van de Belgische en Luxemburgse afgevaardigden, die een dergelijk orgaan „prematuur" achtten. De tweede resolutie adviseert de oor zaken der moeilijkheden, die in de Benelux voor de Belgische landbouw optreden door de uiteenlopende verhouding, door een par lementaire commissie te doen onderzoeken. Ter conferentie bleven tot het laatste ogenblik de meningen betreffende de agra rische situatie nogal scherp tegenover el kaar staan. Beide resoluties werden met algemene stemmen aanvaard, doch in de slotvergade ring, waarin de stemmingen werden gehou den, waren slechts 25 van de 42 leden der drie delegaties aanwezig. De tegengestelde inzichten van de Bel gische en Nederlandse delegaties met be trekking tot het karakter van het wenselijk geachte parlementaire Benelux-orgaan wa ren in een commissiezitting zover tot elkaar gebracht, dat een gemeenschappelijke tekst voor een resolutie kon worden opgesteld, die zonder verdere discussie door de ver gadering werd aanvaard. Het door de Ne derlandse afgevaardigden ingediende ver zoek de positie v.an het orgaan bij verdrag vast te leggen, benevens de door Van der Goes van Naters bepleite verwijzing naar de wenselijkheid van de groei van een boven-nationaal lichaam, komen in de aan genomen tekst niet'voor. Tijdens de discussies zeide de heer Serrarens dat liet voorstel van de heer Van der Goes in overeenstemming met de gehele Nederlandse groep is gedaan. Hij betoogde dat in Nederland het ministerie van Buitenlandse Zaken nog als „een ivoren toren" wordt be schouwd, doch dat de volksvertegen woordigers hun verantwoordelijkheid voor belangrijke buitenlandse aange legenheden niet kunnen dragen, wan neer zij niet reeds bij de voorbereiding der besluiten zijn ingeschakeld. Beide resoluties zullen ter kennis worden gebracht van de drie regeringen en de af gevaardigden zullen de doelstellingen in hun eigen parlement verdedigen. Aan het einde dér vergadering werd van- Belgische zijde voorgesteld een motie aan te nemen, waarin de wenselijkheid van het sluiten van een economische unie tussen de Benelux en Frankrijk wordt uitgesproken en waarin aan de regeringen verzocht wordt tussen de Benelux en Frankrijk een postverdrag te sluiten in de geest der Frans-Italiaanse postconventie. De conferentie meende evenwel niet on voorbereid tot een bespreking van zo vér gaande voorstellen over te moeten gaan. Op voorstel van de heren Hoste en Ser rarens, die beiden de gedachte van een uit groeien der Benelux tot geheel West- Europa van harte toejuichen, werd beslo ten de behandeling van deze kwestie op te dragen aan de gewenste permanente inter parlementaire raad van advies. De conferentie werd gesloten met dank woorden van de Belgische voorzitter en van de voorzitters der Nederlandse Luxemburgse groepen. De heer Serrarens sprak daarbij de hoop uit, dat de volgende zitting van de interparlementaire unie der Benelux in Der. Haag zal kunnen worden gehouden. De Belgische ministeriële commissie voor economische coördinatie is Maandagavond onder voorzitterschap van eerste minister Duvieusart te Brussel bijeengekomen ter voorbereiding van de ministeriële Benelux- conferentie, die aan het einde dezer maand te 'Ostende moet plaats hebben. McCarthy's beschuldigingen „volkomen ongegrond" Een commissie van de Amerikaanse Se naat, waarin drie democratische en twee republikeinse senatoren zitting hebben, heeft een onderzoek ingesteld naar de door de republikeinse senator Joseph McCarthy geuite beschuldigingen, dat zich commu nisten in het Amerikaanse regeringsappa raat zouden bevinden. Vier van de vijf commissieleden kwamen tot de conclusie dat de beschuldigingen van McCarthy „vol komen ongegrond" zijn. Het vijfde (repu blikeinse) lid was van mening dat het on derzoek „oppervlakkig was geweest en niet tot beslissende resultaten had geleid". Senator McCarthy verklaarde zelf dat het rapport van de commissie „een reus achtige blunder" is. Stalin tot Nehroe: „Ik verwelkom uw vreedzaam initiatief' Het officiële Sovjet-Russische persbu reau Tass heeft Dinsdagochtend Stalins antwoord op Pandit Nehroe's boodschap gepubliceerd. De boodschap van de Indiase premier, die ook door Tass bekend gemaakt werd, luidt: „In de besprekingen, die onze ambassa deur met het departement van buitenlandse zaken te Moskou heeft gevoerd, heeft hij India's houding ten opzichte van het con flict in Korea uiteengezet. India's doel is het conflict te localiseren en bij te dragen tot een snelle en vreedzame regeling ervan, door de huidige impasse in de Veiligheids raad op te heffen, zodat de vertegenwoor diger van de Chinese volksregering zijn plaats in de raad kan innemen, de Sovjet- Unie erin kan terugkeren en de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten en China met bijstand en samenwerking van de andere vreedzame staten in de Veiligheidsraad, of erbuiten door onofficieel contact, een basis kunnen vinden voor het doen ophouden van het conflict en voor de uiteindelijke oplossing van de Koreaanse kwestie". Stalin heeft Nehroe het volgende ant woord doen toekomen: „Ik verwelkom uw vreedzaam initiatief. Ik deel ten volle uw standpunt met be trekking tot de noodzaak ener vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie door de Veiligheidsraad met verplichte deel neming van de vertegenwoordigers der vijf grote mogendheden, met inbegrip van de Chinese volksregering. Ik geloof, dat het voor een spoedige rege ling van de Koreaanse kwestie noodzake lijk is de vertegenwoordigers van het Kore aanse volk in de veiligheidsraad te horen". De Sovjet-Russische onder-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteravond de Britse ambassadeur te Mos kou, sir David Kelly, opnieuw ontvangen. Er is wederom gesproken over de situatie in Korea. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft gisteren gedurende tien minuten een onderhoud ge had met de ambassadeur van India, mevr. Vidjaya Laksjmi Pandit. Amerikaans antwoord Volgens de correspondent van de „New York Times" te Washington hebben de Verenigde Staten een nota voor Pandit Nehroe opgesteld, waarin zij zeggen, vrede in Korea te wensen, doch niet bereid te zijn communistisch China in de UNO toe te laten om deze kwestie te Lake Success te bespreken. De veiligheid van Nederlanders in Indonesië Het Eerste Kamerlid de heer Reijers heeft aan de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen vragen gesteld naar aanleiding van een bericht volgens hetwelk de regering een rapport van de legercom mandant, luitenant-generaal Buurman van Vreeden, over de toestand van de Neder landse burgerlijke bevolking in Indonesië zou hebben geweigerd. De minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen heeft thans geantwoord, dat de regering nimmer heeft geweigerd enig rapport van de legercommandant in ohtvangst te nemen. De vraag of na het wegtrekken van onze troepen de levens, bezittingen en belangen der Nederlandse burgerlijke bevolking in Indonesië voldoende zijn gewaarborgd, kan uiteraard niet met volkomen zekerheid bevestigend worden beantwoord. Wel kan gezegd worden, dat de aan deze vraag ver bonden vraagstukken de voortdurende aandacht van de regering hebben. Voorts is het een feit, dat in bepaalde streken in Indonesië, waar de Nederlandse troepen reeds geruime tijd weg zijn, de toestand redelijk veilig is en de Indonesische autori teiten het bewijs leveren, dat zij orde en rust wensen te handhaven. Ongetwijfeld zijn er ook gebieden, waar van onveiligheid kan worden gesproken. Daar, waar de be langen van de Nederlandse bevolking in gevaar zijn, vindt regelmatig overleg met de Indonesische autoriteiten plaats en wor den de voor de beveiliging van die be- I langen nodige stappen gedaan. HET WEER AFGEBEELD Midden op de Oceaan ligt een depressie, waarvan het centrum zich maar zeer langzaam naar het Oosten verplaatst. Warmere en zeer vochtige lucht die deze depressie vergezelt, dringt echter vrij snel langs het Engelse Kanaal in de richting van ons land op. De vochtigheidsgraad van de lucht in onze omgeving zal dan ook een belang rijke toeneming vertonen. De temperaturen zullen geleidelijk stij gen terwijl voor Woensdag geen neerslag te verwachten is. Weerbericht IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk over het algemeen veel, later echter geleidelijk afne mende bewolking. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets warmer 19 Juli: Zon op 4.42 uur, onder 20.50 uui Maan op 9.34 uur, onder 22.44 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 Juli: Hoog water: 5.38 en 18.04 uur. Laag water: 1.22 en 13.43 uur. Woensdag 19 Juli: Hoog water: 6.17 en 18.42 uur. Laag water: 1.59 en 14.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1