c Samenwerking op cultureel gebied i&i Boekhandel VEKO Over tekst en toneelbeeld van de opera „Philomela" Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Kort en Bondig .Clowntje Rick Laat L O O S J E S liever leerboeken leveren Het kostbare deposito Dinsdag 18 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De gunstige voorbeelden van Zwolle, Amersfoort en de Zaanstreek stimuleren de Haarlemmers nog niet Reeds enige jaren zijn vooraanstaande mensen op cultureel gebied in Haarlem en omgeving overtuigd van de wenselijkheid, zelfs kan de omschrijving noodzakelijk heid wel gebruikt worden, om tot meer samenwerking te komen. Maar zij zijn er nog steeds niet in geslaagd daartoe te ko men. Alles wat bereikt is beperkt zich tot enig contact tussen enkele organisaties. De Volksuniversiteit werkt samen met de Kunstgemeenschap. In die zin, dat de leden van beide organisaties over en weer dezelfde voorrechten genieten. Gedeelte lijk is dat ook het geval met de bij het Instituut voor Arbeidersontwikkeling aan geslotenen. De Haarlemse Kunstgemeen schap zelf is reeds een overkoepeling van Litteraire Club en de Filmclub H 46. Voorts is in het voorjaar een nauwe samen werking-tot stand gekomen tussen Volks universiteit en ,,'t Nut", waarvan men voor het komende seizoen grote verwachtingen koestert. Tenslotte moet in deze sector nog de activiteit van het door de Volksuniver siteit opgerichte comité voor jonge toon kunstenaars vermeld worden. Dat alles tezamen vormt natuurlijk nog geen „culturele gemeenschap". Waar be hoefte aan is, is een centraal bureau waar alle verenigingen in Haarlem, die zich op het terrein van de ontwikkeling, de ont spanning en de kunst bezighouden, hun plannen en programma's indienen, waarbij dan gestreefd moet worden naar vermij ding van doublures. Wil een dergelijke samenwerking voor de bevolking van Haarlem vruchten afwerpen, dan moet er coördinerend geweyjrt worden, niet alleen wat de data van de bijeenkomsten betreft, doch ook in de te behandelen onderwerpen of op te voeren stukken, terwijl de werk zaamheden der organisaties ook zo regel matig mogelijk over de gehele stad dienen te worden gespreid. Zover is men in Haarlem nog niet ge vorderd, hoewel er in de gemeenteraad de laatste jaren, onder meer door drs. J. J. Voogd, herhaaldelijk naar is gevraagd. Wethouder Geluk heeft in het begin van zijn ambtsperiode wel eens een bescheiden poging daartoe gedaan, doch veel succes heeft hij daarmee niet gehad. Blijkbaar was het zelfstandigheidsgevoel der betrok kenen te zeer in het geding. In enkele andere gemeenten is het wel gelukt om tot samenwerking te komen. Een jaar geleden gaven wij een beschrij ving van het werk der Zwolse Gemeen schap. Nu ligt het jaarverslag dezer instelling voor ons. Daarin wordt geconstateerd, dat steeds bredere groepen van de Zwolse sa menleving erbij betrokken worden. „De Z.G. wordt meer en meer het middelpunt van het plaatselijke gemeenschapsleven. Er zijn in het afgelopen jaar vele belangrijke initiatieven genomen en al hebben die niet alle tot een direct resultaat geleid, ze heb ben wel tot gevolg gehad. dat. de Z. G. langzamerhand voor de Zwolse bureer niet slechts een begrip is, maar een instelling die voor hem leeft". Ook de Amersfoortse Gemeenschap werkt met vrucht. Zij werkt niet alleen advise rend en coördinerend, maar treedt ook organiserend op. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de krachten der bij haar aan gesloten verenigingen. Zij laat schilderijen exposeren, concerten en toneelvoorstel lingen geven en houdt in de zomervacantie de jeugd drie weken van de straat. Ook zendt zij een aantal huismoeders, die daar aan behoefte hebben, een week kosteloos met vacantie. En nu organiseert zij van 15 Juli tot en met 27 Augustus in het Stede lijk Museum een grote tentoonstelling: „Schoonheid in Huis en Hof". De naam zegt het reeds: zij is gewijd aan huis en hof, de woning en de tuin. Het is de be doeling te laten zien hoe men zijn huis gezellig en artistiek verantwoord kan in richten, ook als men niet over een ruime beurs beschikt. Er zullen intérieurs wor den ingericht voor verschillende wel standsklassen. Men ziet de weefsters, ta- pijtknopers, de kantklossers, de potten bakkers en de edelsmeden aan het werk. De gemeenschap geeft elke maand een tijdschrift „De Beyaard" uit. dat in 25.000 exemplaren kosteloos in Amersfoort en omgeving verspreid wordt. Ook in de Zaanstreek bestaat een Ge meenschap die reeds burgerrecht verkre gen heeft. ADVERTENTIE hadeer de kinderen Uzelf! LEMCO SUIKERWERK. FABRIEK ROTTERDAM Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 JuU 1950. ONDERTROUWD: 17 Juli: W. Duijndam en S. M Kwant. BEVALLEN van een zoon: 15 Juli: C. MaasBosman. M. J. de RooijVernout. C. de GraaffHoogenstein. 16 Juli: M. Bartels van Kessel. J. KiekensSchouten. A. M. Keu lenHoltus. 17 Juli: I. S. S. Spanjaardvan Esso. J. M. SnoeksKoster. A. C. Engeringh van Alphen. BEVALLEN van een dochter: 15 Juli: E. Hesterman—Jonkmans. H. J. A. Kielich—ter Hors:. H. A. Schilder—van Bentem. H. R. Scholte—Borger. 16 Juli: L. de Kwant—Bock. 'H. van der BlomMeijers. M. Bakker Mienis. G. J. de Boer—Hire. M. A. P. Voor sluis— Castricum. 17 Juli: A. E. Kornel—van der Kroft, OVERLEDEN: 15 Juli: M. v. Norde, 72 j., Schutterstraat. W, C. Sonnemans—van den Berg 83 j.. Hof v. Egmond. C. M. Roos Treiture. 74 Obistraat. 16 Juli: P J. Geldof, 80 j.. van Hoogendorpstr. G. J. Nijs- sen, 50 j., M. v. Heemskerkstraat. Des avonds geven tussen het struikgewas van het Bolwerk bij de Kennemerbrug twee eigenaardig gevormde boompjes licht. Het Gemeentelijk Gasbedrijf heeft „gas- bomen" geplaatst, welke een bijzonder effect opleveren. ADVERTENTIE VOORUIT MET DIE BOEKENLIJST! Breng die nu direct naar VEKO. Dan ben je er af en bovendien verzekerd, dat alles in goede handen is. Geniet rustig van je va cantie, zonder schoolboekenzorgen. Laat die maar aan VEKO over. Schoolboekenspecialisten Zijlstraat 96-98, 2e huis vanaf 't Stadhuis Vier dagen feest bij Droste Zestigjarig bestaan wordt herdacht Op Woensdag 2 Augustus wordt het 60- jarig bestaan herdacht van Drostes Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. 's Morgens wordt er een jubileumbijeenkomst voor het voltallige personeel bijna 900 in aantal gehouden, waarbU Haarlems burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers, tegen woordig zal zfjn. Van drie uur tot half zes vindt de recep tie plaats en 's avonds wordt er voor het personeel, behalve het allerjongste, een diner aangericht, waarna er een filmvoor stelling wordt gegeven. De volgende dag, 3 Augustus, is er een voorstelling voor de kinderen van de werk nemers en 's avonds komt het personeel weer bijeen voor een revue, gevolgd door een bal. Vrijdag 4 Augustus is de jaarlijkse sport dag van het bedrijf. De fabrieken zullen van Woensdag tot en met Zaterdag gesloten zijn. Gunstige resultaten van de Voorjaarsbeurs Het officiële verslag over de resultaten der 52ste jaarbeurs is heden verschenen. Hierin wordt opgemerkt, dat de resultaten van de voorjaarsbeurs, rekening houdend met de ontwikkeling, die thans op econo misch gebied valt op te merken, een gun stig beeld te zien geven. Ongeveer 62 pet. der standhouders bleek tevreden over de ter beurze afgesloten orders. Ten aanzien van de verworven relaties toonde zich 75,5 pet. voldaan. De meeste deelnemers waren van mening, dat hoewel het aantal orders over het al gemeen gelijk was gebleven, de omvang dezer orders vergeleken met vorige jaren enigszins was teruggelopen. De voorjaarsbeurs bleek een belangrijke steun te hebben kunnen geven aan de ex port. Kopers uit 33 landen hebben ter beurze orders geplaatst. Het grootste aan tal orders kwam uit België. Daarna volgen Engeland, de Verenigde Staten en Canada, Duitsland, West-Indië, Zuid-Afrika en In donesië. Ongeveer 80 pet, der buitenlandse orders werd door de buitenlandse inkopers zelf geplaatst. Het aantal buitenlanders, dat de Utrechtse jaarbeurs bezocht, overtrof met ongeveer 30 pet. het bezoek van de vorige beurs. Zij waren afkomstig uit 53 landen. ADVERTENTIE AM8TERDAMSCHZ RIJTUIG MIJ. Past op zakkenrollers In een winkel in het centrum der stad heeft iemand een portemonnaie uit een handtas van een dame gestolen. Er zat meer dan honderd gulden in. Aangezien er in de komende dagen in winkels en op de straat grote drukte verwacht wordt door de uitverkopen en de feestelijkheden wordt het publiek, ter voorkoming van zakkenrollerij, in overweging gegeven zeer voorzichtig te zijn met portemonnaies, beurzen en tasjes. Sprookje in „Berg en Bos" In het park „Berg en Bos" te Apeldoorn is Maandagavond de eerste voorstelling gegeven (in een reeks van 36) van het avondsprookje „Prinses Manestraal" door Carel Briels en Edward Startz, onder lei ding van eerstgenoemde. Het sprookje, dat een uur duurt, speelt zich af op een eiland en enige plateaux daaromheen in de vijver, zodat de wandelende toeschouwers van een afwisselend schouwspel kunnen genieten. Er werken meer dan honderd kinderen van twaalf tot veertien jaar aan mee. De teksten worden gesproken door Péronne Hosang en Bert Dijkstra. Deze voorstelling wordt tot 27 Augustus dagelijks, behalve des Zondags, herhaald ten bate van de Stich ting 19401945. Geslaagd voor MULO-diploma Maandag 17 Juli geslaagd: M. E. Oderkerk. A. Prins. A. H. C. ter Reehorst. M. Fennema. A. J. van Heeren, Haarlemmerliede. J. B. van Kleeff. W. N. Hopman, Zandvoort. L. van Laar. D. Noordhoek. H. N. Leys. A. L. van Velthuijsen. H. Huntelaar. F. Visser. Zand voort. J. Volbeda. E. W. van Werven. T. J. v. d. Wiel. F. v. d. Bos. I. H. van Dansik. W. H J Ferwerda. T van Hilten. J. S. Meyer. H. B. Stuit Afgewezen 4 candidaten. HUISHOUDSCHOOL Aan de Haarlemse Huishoud- en Industrie school slaagden voor het diploma kinder juffrouw (avond-opleiding): S. van Breda, G. v. d. Bink, H. G. Bust, H. van Daalen, M. P. van Dam, E. Heeres, H. J. de Jong, W. J. van Kampen, Th. van der Linden, W. Paap, R. Russchen, E. C. Vreulinck, D. Wes- selsz, E. Toeset, M. Valk, A. van Eeten, J. Geljon. A. Hendriksen, G. v. d. Heuvel, L. de Jong, R. Kroeze. J. van Lit, J. Nauta, A. van Olst, C. de Quasteniet, H. Steenland, G. Visscher. Na de drie weken geleden met een de verwachtingen ver overtreffend succes gegeven première van de opera „Philo mela" schreef onze medewerker Jos. de Klerk over het aandeel van Hendrik Andriessen daarin: „Het is prachtige mu ziek. lyrisch, maar ook dramatisch van buitengewone kracht en orchestraal van zeldzaam kleurig, ja brillont karakter." Na het vermelden van enige voorbeelden vervolgde onze recensent: „De vraag of die muziek modern is, heeft geen zin. Voor dezen misschien wel, voor anderen niet. Het hangt er maar van af hoe men zich tegenover de muziek verhoudt. Van meer, ja van doorslaggevend belang is de vraag: is het mooie en is het eerlijke muziek? En dan kan het antwoord niet anders dan be vestigend luiden. Men mag er bovendien zonder aarzelen bijvoegen, dat ze als operamuziek volkomen aan haar doel be antwoordt". Wij willen hier nog enige beschouwingen aan vastknopen over de hoedanigheden van de tekst en de wijze waarop deze opera ten tonele is gevoerd. Het libretto van Jan Engelman (in afleveringen gepubliceerd in het tijdschrift „De Gids" en in boekvorm verschenen in de bibliophiele reeks „De Roos") is poëtisch van zo'n hoog gehalte, dat men het geboeid leest en naar zuiver letterkundige normen zou kunnen beoor delen. „Ik stond zowel aesthetisch als tech nisch voor een bijzondere opgave". De muzi kale kracht der verzen weerhield mij ech ter van een feitelijke moeilijkheid te spreken", aldus de componist in een tijdschriftartikel. Gezegd moet worden dat de emotionele uitwerking van het geheel onontkoombaar is. Zoals men wellicht weet. heeft de dichter Engelman zich jarenlang met de stof van Philomela bezig gehouden. In het algemene programma van het Holland Festival deelt hij dienaangaande het volgende mee: „Toen de Duifse dichter Stefan George, vlak na de machtsovername in 1933, door zijn als kunstenaar mislukte aanhanger Jozef Goebbels werd uitgenodigd om hoge amb ten in de cultuurdiensten op zich te nemen, schreef ik enige strophen (men vindt ze in „Tuin van Eros en andere Gedichten") waarin ik de verwachting uitsprak, dat de dichter hier niet op in zou gaan.Ik zag het rijk van Goebbels gepersonifieerd door de barbaarse tiran Tereus „die de zoete Philomeel haar tong uitsnijdt om zich niet te verraden". Op deze gedachte is Engel mans thans teruggekomen. „Maar Philo mela is iets anders geworden dan een tijds gedicht, het laat mensen met grote harts tochten vreselijke dingen beleven die hun min of meer overkomen, nadat zij in de geest zijn opgestaan tegen een goddelijke orde. Op het ogenblik van de katharsis geschiedt een van die mysterieuze meta morfosen waarin de Grieken uitweg zoch ten voor hun onbegrepen angst. De luiste rende ziel en het zuivere lied triomferen daarin". De structuur van het libretto is niet sterk en nodeloos verbrokkeld. Om te be ginnen wordt in de expositie een kardinale functie toebedeeld aan het koor, tengevolge waarvan de inmenging der goden, die het noodlot besturen, onvoldoende gemotiveerd wordt. Al wat het drama aan schokkende gebeurtenissen bevat, is namelijk het ge- j volg van de hovaardij van Tereus en I Prokne, die de stoute mening verkondigen dat hun huwelijksgeluk dat van Zeus en Hera zou overtreffen* Men verneemt deze uitdaging echter uit de tweede hand! Met het koor wordt trouwens zeer vreemd om gesprongen. want het verschijnt op de meest verschillende plaatsen van handeling, zonder dat men zelfs ook maar bij bena dering weet of kan gissen welke personen of bevolkingsgroepen er deel van uitma ken. Dit wreekt zich vooral in de scène van de (uiteraard niet vertoonde) aanran ding in het woud bij de kust van Lokris, een onmiskenbaar dieptepunt. Niettemin bleef de alles en iedereen overheersende macht van het ingrijpende noodlot bijna voortdurend aanwezig en voelde men de dreiging der catastrofe zich gaandeweg verdichten. Voor een groot deel was dit mede te danken aan de over het algemeen door hun ruige barbaarsheid voortreffelijke décors van de schilder Charles Roelofsz, wiens vondst, daar een steeds weerkerend „al-ziend oog" in op te nemen, in belangrijke mate tot deze wer king bijdroeg. Helaas liet de belichting nogal veel te wensen, vooral in de reeds genoemde scène, waarin men het blauw had moeten vervangen door expressieve kleuren ter suggestie van wat achter de schermen verondersteld werd te gebeuren, zoals op de voorgrond door het opkruipen de groen geschiedde. Mogelijk zou een grotere helderheid het tafereel ten hove van Pandion, koning van Attika, ten goede z\jn gekomen. Regisseur Abraham van der Vies had 't ge makkelijk doordat er geen noodzaak was het statische karakter met veel bewe gingsmotieven op te luisteren, daar de ge combineerde evocatieve kracht van tekst en muziek dit overbodig maakte. Men zou slechts bezwaar kunnen hebben tegen het zich voortdurend afwenden en omdraaien van Tereus en tegen het, ter vertolking van de stomme rol van diens zoontje, laten op komen van een levend kind, dat te concreet als zodanig aanwezig bleef. Met behulp van een pop had men stellig meer effect bereikt. De balletten van Darja Collin waren tamelijk onbeduidend, van Dionysi sche vervoering was althans geen sprake. De zangers en zangeressen acteerden door gaans, zij het dan met een wat conventio nele mimiek, overtuigend genoeg. Dat de metamorfose van de drie voornaamste karakters in vogels inderdaad een verlos sing betekende uit de rauwe verschrikking van het voorgaande, is in hoofdzaak aan de componist te danken. Werkelijk ernstige bezwaren kan men eigenlijk alleen hebben tegen de taak van de koorleidster, waarvan Joanna Diepen- brock zich trouwens weinig bevredigend kweet door een vaak lelijk klinkende uit spraak van sommige vocalen. Het was geen gelukkige gedachte om het inleidende melodrama volgens het metrische voor schrift te laten zeggen, gehoorzamend aan de verdeling der muziekmaten. Het is niet goed mogelijk de voordracht van Neder landse verzen uitsluitend afhankelijk te maken van de kwantiteit, met verwaar lozing van het kwaliteitsrhythme. Maar dit neemt niet weg dat men aan „Philomela" een diepe vreugde beleeft. DAVID KONING BINNENLAND B(j de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam is als vier de van een serie van zeven motortank schepen, die op deze werf In opdracht van Noorse rederijen worden gebouwd, het m.s. „Bergestrand' te water gelaten. Het schip is gebouwd voor de Noorse rederij Sig Bergesen en Co. te Stavanger. Het motortankschip heeft een watcrverplaatsing van 20.770 ton en zal een snelheid kunnen bereiken van ruim 13 knopen. De Belgische N.V. Philips is ovex-gegaan tot de oprichting van een maatschappij „Philips-Kongo" met een kapitaal van drie millioen francs. Voorlopig zal de maatschap pij zich beperken tot de invoer in de Kongo van de producten van de Belgische en de Nederlandse Philipsfabrieken. In Landsmeer, Den lip en Oostzaan is men begonnen met het inenten van ongeveer 80.000 kippen tegen pseudo-vogelpest. De eerste Nederlandse parachutisten club. die onlangs werd opgericht door een aantal oud-parachutisten van het corps Spe ciale Troepen en van de Nederlandse land macht, zal voor het eerst in het openbaar demonstraties geven tijdens de internationa le luchtvaartshow op Ypenburg, die eind Juli wordt gehouden. Men is begonnen met de werkzaam heden voor elect rif icatie van het baanvak tussen het station Edc-Wageningen en Amersfoort. Op 1 Mei 1951 zal dit baanvak met electrische treinen worden bereden. Mr. C. W'. baron van Boetzelaer, werk zaam bij het departement van Buitenlandse Zaken, zal als tweede ambassade-secretaris verbonden worden aan de Nederlandse ambassade te Washington Op het landgoed Dordtwfjk te Velp is op aanwijzing van een wichelroedeloper een springbron aangeboord, die 2000 liter water per uur levert. In 's Hertogenbosch is de internationale bakkerijtentoonstelling 1950, welke in Bene- lux-verband is georganiseerd, geopend. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen heeft aan de Tweede Kamer een adres toegezonden waarin erop wordt aangedrongen de onder houdsplicht af te schaffen. Het bestuur be toogt. dat de onderhoudsplicht meermalen verwijdering brengt tussen ouders en kinderen. Leden van de 's Gravenzandsc Redding brigade hebben een jonge zeehond gevangen. Het dier is overgebracht naar het dieren park te Wassenaar. Een ontwerp tot wettelijke regeling van het brandweerwezen zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. ADVERTENTIE - Het lag aanvankelijk in de bedoeling de voorlopige kwartaalsgewijze regeling voor de uitkering van 5 van het loon aan een deel van het rijkspersoneel met ingang van 1 Juli 1950 te vervangen door een definitieve regeling. Nu deze definitieve regeling ech ter pas tegen 1 Januari 1951 is te verwachten, zal voor het tweede halfjaar van 1950 met de kwartaalsgewijze uitkeringen worden voort gegaan. Voor de kinderen In het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem zal de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen Zaterdag de eerste steen leggen van een nieuw ge bouw, dat het in de oorlog verwoeste com plex zal vervangen. Tevens zal een eeuwen oude West-Friese stelphoeve worden her opend, waarbij twee West-Friese gezelschap pen boerendansen zullen uitvoeren. Om zich te wassen moesten ze natuurlijk naar 't water. Samen verlieten ze de hut en begaven zich naar de oever van het eilandje. En toenopeensgaf Bunkie een schreeuw van blijdschap. „Wat is er?" vroeg Rick verbaasd. Bunkie wees opgewonden Tiaar het water. „De boot! onze boot!" riep hij verheugd. ,Baar ligt-ie, vlak naast de kant!" „Wel alle moppen, je hebt gelijk!" zei Rick verbaasd. Ja, de boot lag rustig schommelend vlak tegen de kant gedreven. „Die is vannacht natuurlijk door 't windje weer netjes hierheen gedreven!" begreep Rick. „Wat 'n geluk! Nou kunnen we er gemakkelijk in komen, Bunkie!" Samen holden ze naar de oever. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Bloemendaal is Vrjjdag verhinderd zijn wekelijkse spreek uur te houden. De heer J. van Rijk te Heemstede is geslaagd voor het examen belasting consulent. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal op Donderdag 20 Juli van 14 tot 15 uur spreekuur houden. De wethouder van Sociale Zaken, de heer W. F. Happc. houdt tot 1 Augustus geen spreekuur en daarna elke Woensdag van 9.30 tot 11 uur. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op heden Dins dag, des avonds van acht tot negen uur, door George Robert, luidt: 1. Komm' Heil'ger Geist, Herre Gott D. Buxtehude; 2. Sonate III d. kl. t„ J. S. Bach; 3. Fuga C gr. t„ D. Buxtehude; 4. a. An Wasser flüssen Babyion; b. Schmücke dich, o liebe seele; c. Herr Jesu Christ, dich zu uns wend', J. S. Bach; 5. Passacaglia d kl. t., D. Buxtehude; 6. Alla breve D gr. t.. J. S. Bach. Geslaagd voor het eindexamen aan de Rijks Middelbare school voor Tropische Land bouw te Deventer de heer D. A. van Veen te Haarlem. De heer E. van Ruler uit Haarlem is benoemd tot leraar aan de Gereformeerde kweekschool te Amsterdam. Voor het examen M.O. Handelsweten schappen A zijn te Amsterdam de candida ten C. Hut en P. Bakker, beiden uit Haarlem, geslaagd. Ds. G. Wassenaar uit Huizum is beroe- pn als predikant bij de Nederlands Hervorm de Gemeente te IJmuiden-Oost; candidaat C. Verhage uit Middelburg is beroepen als pre dikant bij de Gereformeerde Kerk van ADVERTENTIE FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 42) „Waarom zou ik het mij lastig laten ma ken door mensen, voor wie ik toch niets doen kan?" protesteerde Dutley. „Die paar dagen, dat ik in Curzon Street was, heb ben ze me bijna dol gemaakt". „Het publiek heeft er recht op wat van ons te horen", zei Parkinson. „Het enige is natuurlijk, dat jij niet degene bent, waar ze om informatie moeten aanklop pen. De tijd is echter gekomen, dat we de zaak onder ogen moeten zien. Dat is de reden, dat ik hierheen gekomen ben om met Watherspoon en Stephenson te over leggen. We zullen een verklaring moeten afleggen. Gelukkig, dat jij hier bent om die te tekenen, m'n jongen. Dat zal ons een hoop gepraat besparen". „Wat voor soort verklaring kunnen we afleggen?", vroeg Dutley. „Moeten we aan de gehele wereld vertellen, dat we de bcel niet langer kunnen maken?" „Zo ver moeten we zeker niet gaan", verklaarde Parkinson, „niet als ik er iets over te vertellen heb". Een kelner verscheen met de bowl en het avondblad, dat Dutley onmiddellijk openvouwde. „Hallo!", riep hij uit. „De zaken zien er een beetje' beter uit. „Boothroyd-aandelen hoger". We zijn twee punten omhoog ge gaan. Gisteren sloten we op 54 en van daag op 56". Parkinson, die bij het buffet had ge staan om zich iets in te schenken, keerde zich met een uitroep van verrassing om. Hij keek over Dutley's schouder. „Twee punten gerezen door constante aankopen", herhaalde hij. „Maar wie kan nu Boothroyd-aandelen kopen en wat weten zij ervan?" „In ieder geval een sportieve poging", merkte Dutley op. Parkinson staarde met gefronste wenk brauwen naar de krant. „De drommel hale me, als ik er iets van begrijp", mompelde hij. „Wie ter wereld", vroeg hij, „kan er nu zo gek zijn om Boothroyd-aandelen te kopen, waar zij gedurende de laatste we ken voortdurend gedaald zijn. Er zit hier iets eigenaardigs achter. Hoeveel van jouw aandelen heb je verkocht, Charles?", vroeg hij zich plotseling tot de jongeman wen dend. „Geen enkel", was het prompte ant woord. „Ik heb u toch gezegd, dat ik dat niet doen zou". Grace glimlachte hem toe. „Dat vind ik fijn van je, Charles", mom pelde zij. Parkinson gromde. „Het zal ons in ieder geval in de ogen van het publiek goed doen", merkte hij op. „In ieder geval kan het vasthouden van jouw aandelen de markt gesteund hebben, maar het verklaart niet, waarom ze gerezen zijn". Dutley dronk zijn glas half leeg en speelde er even mee. „Hoe groot zou een kooporde moeten zijn om op die manier de markt te beïn vloeden?", vroeg hij. „Oh. vijf of tienduizend pond", ant woordde Parkinson. „Maar wie ter wereld zou op het ogenblik een kooporder geven op Boothroyd-aandelen en op grond van wat voor informatie?" „Uw vriend Baron de Brest misschien", opperde Dutley. Men zegt, dat hij af en toe in zonderlinge zaken betrokken is". Parkinson liet de krant vallen. De hand, waarin hij zijn glas hield, trilde zo, dat de inhoud er gedeeltelijk uitvloog. Met een zeer grimmig gezicht zette hij het neer. „Wat weet je van De Brest?", vroeg hij. „Net zoveel als ik wens te weten", ant woordde Dutley, „en dat is een verduiveld klein beetje." „Maar waarom zou je veronderstellen, dat hij van alle mensen ter wereld nu juist Boothroyd-aandelen zou kopen?", hield Parkinson aan. „Ik veronderstel, omdat ik op sommige punten nu eenmaal een idioot ben", be kende Dutley. „Oh, ja, we hebben u ons nieuws nog niet verteld. Grace heeft eens ernstig met mij gesproken en een soort heilige oorlog gepredikt. We gaan er samen op uit om naar de formule te zoe ken". Parkinson dronk zijn glas leeg. Het was ten slotte Dutley, die aan het praten was! „En wat doet je denken", vroeg hij sarcastisch, „dat jij slagen zult, waar een ieder tot dusver gefaald heeft?" „Zelfvertrouwen", verzekerde Dutley. „Dat is de manier, waarop ik mij ook door. mijn expedities heensla. Geloof niet in gevaar en wees niet bang om je verbeel dingskracht te gebruiken. Iedereen is tot dusver op jacht geweest naar sporen. Grace en ik geloven niet in sporen. We zullen bepaalde mensen er uitpikken en daar gaan we op los. Misschien krijg ik op een ogenblik een gat in mijn hoofd en eindigt Grace in de vrouwengevangenis maar we zullen dan toch het onze hebben gedaan. En als u inmiddels Grace enige uren kunt missen, dan zou ik haar graag mee uit eten nemen in de een of andere rustige gelegenheid, waar wij onze plan nen kunnen bespreken". Parkinson ging voor de haard staan en stak rustig een pijp op. „Je kunt haar zeer zeker mee uit nemen", stemde hij toe, „maar neem haar daarna liever mee naar een theater, in- plaats dat je moeilijkheden gaat opzoeken. De bende, die de formule te pakken heeft en die tot dusver Scotland Yard op een afstand gehouden heeft, zal waarschijnlijk niet geneigd zijn, om enige aardigheid van een paar kinderen als jullie af te wachten". „We zijn niet bang voor gevaar", ver klaarde Grace luchtig. „We zullen het zelfs opzoeken", voegde Dutley er aan toe. Er kwam een nijdig gegrom uit de mond van Parkinson, die het avondblad weer opgenomen had. „Wat is er, vader?", vroeg Grace. Parkinson las hardop het volgende voor en er was een bittere klank in zijn stem: „De aandelen van Glenalton hadden een vaste markt en gingen 1 y2 tot 2 punten omhoog op aanhoudende geruchten, dat de firma grote gebouwen in de buurt van Manchester gekocht heeft voor het fabri ceren van kunstzijde. Booth royd gingen 2 punten omhoog, maar er is nog geen definitieve tegenspraak ontvangen betreffende de vrij besliste mededelingen, die de ronde doen over de grote verliezen, die de firma in de laatste maanden heeft geleden. De heer Parkin son, de president-directeur van de firma, die in Londen is, weigert een interview toe te staan, maar zegt, dat de Raad van Commissarissen binnenkort een verklaring zal afleggen. Lord Dutley, de president commissaris en het nominale hoofd van de firma, is naar men zegt, sedert veertien dagen opnieuw op een jachtexpeditie ver trokken." Parkinson gooide de krant neer en nam zijn hoed op. De uitdrukking op zijn ge zicht, na een kort woord van afscheid tegen Grace en Dutley, gaf te kennen, dat hij ook op het punt stond op de een of andere strafexpeditie uit te trekken. Dutley zuchtte, toen hij naar de ingang van het restaurant van de club keek. „We zijn niet gelukkig, Grace", merkte hij op. „Waar ik Ciro uitgekozen had in prefe rentie boven elke andere gelegenheid, zo dat we tenminste rustig konden praten, zie ik niet, waar we een dergelijk ongelukkig toeval aan verdiend hebben." Grace legde het menu, dat zij had zitten bestuderen, neer en keek eveneens even naar de ingang van de eetzaal. „Dat spijt me, Charles," riep zij uit. „Ik vrees, dat dit alleen maar nog meer moei lijkheden voor jou betekent. Ik had je niet moeten toestaan, mij zonder ander gezel schap hierheen mee te nemen." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6