Haarlems Dagblad De Strijd Vele delegaties in Lake Success wijzen Stalins voorwaarden af Adempauze aan Koreaanse front geeft verdedigers even respijt Dr. Drees: Geen troepen Indonesië naar Korea uit 65e Jaargang No. 19604 4 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor J Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. S'D ps. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 19 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie m «Dptectjte lüaarirmertjc Courant (Ttrato Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom J. Amerikaanse defensie te Washington, het Pentagon, heeft een „woordvoerder" uit gepakt over de vreselijke verliezen die de Noord-Koreanen geleden hebben. Die ver liezen betreffen niet alleen de troepen en hun bewapening en de vliegtuigen, maar ook de bevoorradings-centra, die aan voort durend Amerikaans bombardement uit de lucht blootstaan. Ook de verbindingen lig gen zo zwaar onder vuur, zodat bevoor rading van de Noord-Koreaanse troepen alleen 's nachts kan geschieden. De Ameri kaanse luchtmacht is zo overwegend in de meerderheid dat piloten, die al talrijke vluchten hebben volbracht, nog geen enkel Yak-toestel hebben ontmoet. Het weinige luchtafweergeschut kan ook weinig tegen hen beginnen. Zo krijgt men wel een wat duidelijker beeld van deze tot dusver met zo onevenwichtige strijdkrachten gevoerde strijd: te land zijn de Noord-Koreanen nog steeds in aantal en bewapening ver in de meerderheid, in de lucht is het omgekeerde het geval. Nu is een soort adempauze in getreden: de Amerikanen trekken uit de door hen verloren Koem-linie terug op een nieuwe linie, ditmaal een bergketen, die 55 |K.M. Zuidelijker ligt en de Noord-Korea- inen bereiden zich voor op een volgend offensief. Inmiddels heeft generaal Douglas Mc. Arthur vijfduizend man met tanks en artillerie laten landen bij Pohan, dat 150 jK.M. ten Noorden van de Amerikaanse aanvoerhaven Poesan ligt, en daarmee een tactische zet gedaan die kennelijk de be doeling heeft, de Noord-Koreaanse aan- valsmacht te splitsen en op een tweede front te laten vechten, waarmee de bevoor- raamgs-moeilijkheden van zijn tegenstan ders natuurlijk ook weer toenemen. En de opperbevelhebber (van de U.N.O.-strijd- krachten) krijgt zelf steeds meer aanvoer van verse troepen en bewapening. Men kan dit alles nu wel zien als een eenzijdige voorstelling van de stand van zaken, maar het intreden van die „adempauze", terwijl de Noord-Koreaanse troepen te land nog steeds ver in de meerderheid zijn, is veelbetekenend. Hetgeen niet geklopt heeft in de Amerikaanse berichten: de opgaven omtrent het aantal tanks van de tegenpartij en de aantallen van die strijdmonsters, die door de Ameri kanen zijn vernietigd, is nu gerectificeerd. Het begon erop te lijken alsof de Amerika nen meer tanks hadden stukgeschoten dan de Noord-Koreanen ooit bezeten hadden. Maar zij hebben nu hun aanvankelijke schatting van honderd Noord-Koreaanse tanks tot driehonderd verhoogd. Wel komt hierbij opnieuw de gedachte naar voren, dat de Noord-Koreanen wellicht aanvulling van strijdmateriaal krijgen. De zwakte van hun luchtstrijdkrachten is evenwel weer in tegenspraak met zulk vermoeden. Dat Pentagon in "Washington, het gebou wen-complex waarin de hoofdkwartieren en departementen der Amerikaanse defen sie gevestigd zijn, is een geweldig centrum. Tijdens de wereldoorlog heten er 120.000 mensen te hebben gewerkt. Er zijn sterke verhalen over gedaan: van lieden die zich (ook door gebouwen) per motor-scooter verplaatsten en ge kunt u de hierboven genoemde woordvoerder voorstellen, zich aldus naar een persconferentie begevend om de Noord-Koreaanse verliezen te rap porteven. Het lijkt overdreven en in de kleine landen van West-Europa plegen wij vanouds om deze Amerikaanse reusachtig heden te lachen, omdat wij er zelf niet aan gewend zijn. Toch zijn zij in het algemeen juist. Het kleine, ondanks alle Russische opleiding en bewapening nog primitieve Noord-Koreaanse volk strijdt tegen een reus van wiens onuitputtelijke kracht en reserves het zich denkelijk niet de flauwste voorstelling kan maken. Als geen andere communistische macht Noord-Korea te hulp komt zal het in deze strijd, vroeger of later, onvermijdelijk verpletterd worden. Ook als het hulp van het communistische China kreeg zou het er trouwens niet veel beter afkomen. De Noord-Koreanen zijn hun noodlot tegemoet gegaan op het ogen blik waarop zij Zuid-Korea binnentrokken. Merkwaardig nieuws is, dat Engeland heeft besloten de olie-leveranties aan het communistische China stop te zetten. Dit legt de voorraden van de Shell in het Verre Oosten, op Brits gebied althans, vast. Welle standpunt zal onze regering innemen? Pandit Nehru's poging tot bemiddeling in zake Korea is kennelijk mislukt: op Stalin's voorwaarde, dat communistisch China tot de U.N.O. zou worden toegelaten, gaat Amerika niet in. Verscheidene delegaties te Lake Success hebben zich opnieuw uit gesproken voor het standpunt van de eer ste resolutie van de Veiligheidsraad: Noord-Korea moet eerst het vuren staken en zijn troepen naar de 38ste breedtegraad terugtrekken als het over vrede wil praten. Ook de Britse premier Attlee blijft zich op dit standpunt stellen. Dus geen vrede op Stalin's voorwaarden. De strijd duurt voort. R. P. Overeenstemming tussen R.I.S. en republiek Indonesia DJAKARTA (Aneta). Hedenmorgen zijn de kabinetten van de RIS en van de republiek Indonesië in een gezamenlijke' vergadering bijeengekomen voor een be spreking van de voorlopige grondwet. De vergadering werd bijgewoond door presi dent Soekarno. Reeds enige dagen voor deze bijeenkomst was de minister-president van de republiek Indonesië, dr. A. Halim, te Djakarta aan gekomen voor een informele voorberei dende bespreking. Gisteren deelde hij aan Aneta mede, dat dit informele overleg succesvol is geweest en dat naar zijn ver wachting op de formele bijeenkomst van vandaag alle hangende vraagstukken zul len worden opgelost. Over de kwestie van de hoofdstad van unitaristisch Indonesië verklaarde dr. Ab- doel Halim eerder aan Aneta, dat met inachtneming van bepaalde voorwaarden zijn regering Djakarta kan aanvaarden als voorlopige hoofdstad van Indonesië. Radio-rede van Truman President Truman zal vanavond een radiotoespraak houden tot het Amerikaanse volk over de toestand in Korea. Deze rede wordt uitgezonden van 3.30 tot 4 uur Nederlandse tijd en wordt herhaald van 18,15 tot 18.45 uur Nederlandse tijd op golflengten tussen 15 en 22 kilocycles. Éérst moeten de Noord-Koreanen naar hun land terug LAKE SUCCESS (Reuter). Vele dele gaties te Lake Success zijn beslist gekant tegen het verlenen van een zetel aan com munistisch China in de UNO als eerste stap ter beëindiging van het Koreaanse conflict. Men is van mening, dat accoord gaan met hetgeen is vervat in de boodschap van premier Stalin aan premier Nehroe te zeer zou lijken op een politiek toegeven. In kringen van de Veiligheidsraad is men van mening, dat eerst de resolutie van de Veiligheidsraad moet worden uitgevoerd, welke inhield: Staken van het vuren, en het terugtrek ken van de Noord-Koreaanse strijdkrach ten tot Noord-Korea. De meerderheid der delegaties is van oordeel, dat de raad niet eerder de kwestie van het verlenen van een zetel aan het communistische China kan bespreken. Naar aanleiding van een vraag van Anthony Eden, plaatsvervangend leider der oppositie in het Engelse Lagerhuis, heeft minister-president Attlee bevestigd dat Engeland zich ten aanzien van Korea blijft houden aan de twee resoluties die de Vei ligheidsraad 25 en 27 Juni aannam en in het geheel niet voornemens is zijn houding te wijzigen. Steun van UNO-leden Een woordvoerder van de UNO heeft te Lake Success verklaard dat de regeringen van een aantal staten-leden besprekingen voeren met de Amerikaanse autoriteiten te Washington over de mogelijkheid van het doen van grotere bijdragen voor de oorlogsinspanning in Korea. Het verluidt dat zich hieronder de regeringen van ver scheidene Zuid-Amerikaanse landen be vinden. „Het Argentijnse antwoord op het ver zoek van de UNO aan haar leden om Zuid- Korea militaire hulp te verlenen, houdt niet in dat Argentinië troepen naar Korea zal zenden", aldus verklaarde de Argentijnse minister van buitenlandse zaken Jesus Hi- polito Paz Dinsdag tegenover verslaggevers. Te Buenos Aires is Maandag verklaard dat Trygve Lie in het Argentijnse antwoord is medegedeeld dat Argentinië eerst recht streekse besprekingen met het opperbevel van de strijdkrachten van de UNO wil voe ren, alvorens een definitief antwoord te geven. De Argentijnse president Peron deelde op een vergadering van Argentijnse arbei ders mede dat hij „uitsluitend zou handelen overeenkomstig de wens van het volk". Men zegt dat indien het opperbevel Argen tinië zou verzoeken troepen of oorlogs schepen naar het strijdtoneel te zenden, de president de volkswil zal peilen via het congres of door het uitschrijven van een volksstemming. Engelse troepen? Volgens United Press overweegt de Brit se regering om troepen naar Korea te zen den, hetzij in samenwerking met de part- Koning Leopold reeds Vrijdag in Brussel? Kamerdebat kan morgen aflopen Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De debatten over de koningskwestie werden gisteren in de verenigde Belgische Kamers voortgezet, waarbij uitsluitend linkse redenaars aan het woord kwamen. De Antwerpse liberaal Joris vroeg zich af of het wenselijk is de Koning te laten terugkeren op een ogenblik van internatio nale spanning. Kan een besproken vorst morgen aan het hoofd staan van een eens gezind leger? De Waalse socialist Collard zeide, dat 75 procent van de Katholieken en konings gezinde rechterzijde Vlamingen zijn. De Waalse minister-president in hun gevan gene. Hij zei dat 't probleem der Waalse on afhankelijkheid thans in zijn volle omvang zal verrijzen. De socialistische senator Roll in was de mening toegedaan, dat het regerings-ontwerp van het hulde-adres aan de prins-regent geen rekening hield met de houding van de prins tijdens de oorlog, toen hij actief het verzet steunde. „Koning Leopold", aldus Rollin, „heeft nooit aan actief verzet gedaan". In een opruiende rede beschuldigde een vertegenwoordiger van de socialistische vakbonden, Gailly, de rechterzijde ervan, dat zij in haar rangen de Vlaamse colla borateurs had opgenomen. Al met al bracht dit debat weinig nieuws. De bijzondere commissie van de ver enigde Kamers is klaar gekomen met het hulde-adres aan prins Karei, waarbij de tekst van de heer Spaak geamendeerd werd, terwijl ook het ontwerp van decreet, dat de onmogelijkheid van de Koning om te regeren opheft, geredigeerd is. Het debat kan dus heden worden gesloten en men zal Donderdag stemmen, ANP meldt, dat het défilé der Belgische troepen, dat Vrijdag a.s., België's nationale feestdag, voor het koninklijk paleis zou worden gehouden, volgens een officiële mededeling in de omgeving van de Cin- quantenaire, de Brusselse „Are de Tri- omphe" plaats zal hebben. Deze plannenwijziging houdt kennelijk vex-band met de terugkomst van Koning Leopold. In geval dat de verenigde Kamers vóór Donderdagavond tot het opheffen van de wet op het regentschap zouden besluiten, wordt in alle Belgische bladen de moge lijkheid onder ogen gezien, dat Koning Leopold Donderdagavond of Vrijdag naar België zal kunnen terugkeren. Het zou in de bedoeling gelegen hebben, dat Koning Leopold, in gezelschap van prins Boudewijn en prinses Josephine Charlotte 's middags om drie uur uit het Koninklijk paleis het défilé van de Belgi sche troepen zou gadeslaan. ners van het Pact van Brussel, hetzij als onderdeel van een gecombineerd leger van het gehele gemenebest. Officieel kon men nog geen inlichtingen krijgen over de kabinetsvergadering, waar men het verzoek van Trygve Lie behan delde, dat inhield dat ook andere leden van dc UNO dan Amerika steun aan Korea zouden verlenen. Ongetwijfeld heeft dit formele verzoek van Trygve Lie het standpunt van de Britse regering echter veranderd. Tot nu toe was Engeland niet geneigd om troepen te sturen, daar het anders de Engelse garnizoenen, die op bepaalde be dreigde punten zoals Malakka, Hongkong en het Suezkana'al gelegerd zijn, te zeer zou verzwakken. Achesons antwoord Men verwacht vandaag de publicatie van het antwoord van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, op het door de Indiase premier, Pandit Nehroe, genomen vredesinitiatief. In diplomatieke kx'ingen te Washington gaf men te kennen, dat het antwoord van Acheson zou neer komen op een „beleefde doch besliste" af wijzing. Acheson zou in zijn antwoordnota gezegd hebben, dat de Noord-Koreaanse „daad van aggressie" het voornaamste punt vormde. Het ging er voor de V.S. om vol gens de resolutie van de Veiligheidsraad de aggressie te helpen ver-slaan. Ver der zou Acheson er aan toegevoegd hebben, dat de Amerikaanse regering de kwestie van toelating van communistisch China tot de UNO niet beschouwde als in verband staande met de Koreaanse crisis. Het woord is aan Lichtenberg: Wat iedereen voor uitgemaakt houdt moet dikwijls het meest onderzocht worden. Churchill Met wat kleren en een koe vluchten deze Koreaanse kinderen voor de Noord-Koreaanse troepen, die hun streek bedreigen. Op de achtergrond zijn Amerikaanse soldaten bezig een brug over de Koem te laten springen, teneinde de Noord-Koreaanse opmars te vertragen. Amerikanen deden een landing in de haven van Pohan (Reuter) Het hoofdkwartier van Mac- Arthur heeft gisteren aan Washington ge meld, dat de Amerikaanse en Zuid-Ko- reaanse grondstrijdkrachten op alle punten langs de gevechtslinie stand houden en dat de druk van dc vijand afneemt. Een woordvoerder van hex leger be schouwde dit bericht als een aanwijzing, dat de toevoer van Amerikaanse verster Noorden en Westen van Taëjon verbrokerv. De Noord-Koreaanse luchtmacht is even eens actief geworden. Een nieuwe ontwikkeling is een sterke concentratie van Noord-Koreaanse artille rie in de sector Yoesong. Deze batterijen werden zeer actief. Een groep van ongeveer 500 man Noord- Koreaanse infanterie zonder steun van kingen en materiaal zich begint te laten J tanks rukt op in de richting van Taejon gelden. „De Noord-Koreanen lijden vrese lijke verliezen en hun voorraden worden afgebrokkeld door luchtaanvallen. Het blijkt al, dat zij zich nü alleen nog maar des nachts kunnen verplaatsen". De Amerikanen hebben inmiddels een landing ondernomen in de haven van Po han (105 km ten Noorden van Poesan) aan de Zuid-Oostkust van Korea. De landing, die werd gedekt door oorlogssche pen en Amerikaanse en Britse jachtvlieg tuigen, ondervond geen tegenstand van de Noord-Koreanen. De troepen zijn 11 km op gerukt -zonder tegenstand te ontmoeten. De genei-aal, die het bevel voerde over de landingsmacht, deelde een correspon dent van Reuter mede, dat het doel van de operatie was er voor te zorgen dat deze strategische haven niet door Noord-Korea nen bezet zou worden. Zevenendertig sche pen brachten 5000 man Amerikaanse troe pen artillerie en een half dozijn lichte tanks aan land. De troepen trokken snel land inwaarts. In een bericht uit Tokio, dat door de radiostations van New York is uitgezonden, wordt gezegd, dat er twee divisies van het Amerikaanse leger in de strijd zijn gewor pen in Korea. Door het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger in Korea is meegedeeld, dat Taejon vanochtend nog in Amerikaanse handen was. De woordvoerder verklaarde, dat de Amerikanen gebruik maken van de rust aan het front om hun stellingen te ver sterken. Voorbereidingen De Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen waren vandaag, gedekt door een krachtig „luehtscherm" van vliegtuigen, bezig zich aan te gol-den voor de „slag van de driehoek", die naar verwachting in de heuvels ten Oosten van Taejon zal worden geleverd. De drie punten van deze drie hoek zijn Taejon in het Westen, Hamtsjang, tachtig kilometer in Noord-Oostelijke en Koemtsjon, 75 kilometer in Zuid-Oostelijke richting. De Noord-Koreaanse strijdkrachten staan gei-eed om Taejon en Hamtsjang,dat hoofd zakelijk door Zuid-Koreaanse troepen wordt verdedigd, aan te vallen. Volgens militaire waarnemers is het doel van de Noord-Koreaanse strijdkrachten om de achterhoede van de Amerikaanse troepen in de sector van Taejon af te snijden door een bezetting van Koemtsjon, waardoor de voornaamste Amerikaanse bevoorradingslinie, die haar eindpunt vindt in de haven van Poesan, zou worden afgesneden. Wreedheden In een frontbericht wordt melding ge maakt van nieuwe Noord-Koreaanse wreedheden. Soldaten van het negentiende Amerikaanse regiment infanterie zeiden gezien te hebben hoe Amerikaanse gewon den op draagbaren in koelen bloede door Noord-Koreanen werden dood geschoten. Het Noord-Koreaanse radiostation Pyong yang heeft Dinsdag een verklaring uitge zonden, die door 114 Amerikaanse krijgs gevangenen zou zijn ondertekend, waarin op de Amerikaanse soldaten een beroep wordt gedaan om „Korea te verlaten en de Koreanen hun eigen zaken te laten op knappen." Het Amerikaanse ministei-ie van Defensie heeft bekend gemaakt dat tien a twintig Russische militaire adviseurs bij een be paalde Noord-Koreaanse eenheid werken. Een woordvoerder weigerde echter te ver klaren of men gevangenen onder deze Rus sen had gemaakt en bij welke eenheid zij werkten. Rust ten einde De Noord-Koreaanse artillerie heeft van daag de rust aan het Koreaanse front ten en nieuwe Amerikaanse troepen worden opgesteld om tegenstand te bieden tegen deze-groep. De landing bij Pohan opent de mogelijk heid, 'dat de eerste cavalerie-divisie die daar is-ingezet, hetzij in Noordelijke rich ting langs de kust naar de 38ste breedte graad oprukt, hetzij het binnenland ingaat de Noord-Koreaanse troepen in de centrale sector nabij Hamtsjang in de flank aan te vallen. Vreedzame landing Een correspondent van AFP schrijft: De ontscheping van Amerikaanse troepen en van Amerikaans materiaal die gisteren in de baai van Pohan geschiedde, kan uit technisch oogpunt een „amphibie-operatie" worden genoemd. Deze ontscheping ge schiedde echter op een plaats van de kust, die in handen van de Amerikanen was. De buitenlandse correspondenten, die in grote getale waren toegesneld om zich bij vloot te voegen, maakten van Japan naar Pohan een gewone boottocht en woonden op het strand van Pohan een vreedzame landing bij van troepen met hun materiaal. Het grote convooi dat te Pohan is geland had even goed de haven van Poesan binnen kunnen lopen, doch deze laatste is ..overbelast" en Pohan werd gekozen om het verkeer te ontlasten. Amerikaans witboek Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft een witboek gepubli ceerd over de Koreaanse kwestie. Hierin wordt de Sovjet-Unie verweten dat zij de 38ste breedtegraad, die als tijdelijke grens werd ingesteld ter vergemakkelijking van de overgave van de Japanse strijdki-achten, tot een permanente grens heeft gemaakt. Herhaalde pogingen van de Verenigde Staten om de Koreaanse eenheid te be werkstelligen werden door de Sovjet-Unie verijdeld. Ook de door de UNO ingestelde pogingen om algemene veikiezingen geheel Korea te houden, werden door de Russen getorpedeerd. Tenslotte haalt het witboek het rapport van de UNO-commiss.ie voor Korea aan, dat concludeert dat de Noord-Koreanen een zorgvuldig voorbereide, grootscheepse aanval op Zuid-Korea hebben ondernomen. Hoofdstad van Boeroe door R.I.S.-troepen bezet DJAKARTA (ANP). Naar uit een giste ren uitgegeven communiqué van het mi nisterie van defensie blijkt, zijn troepen eenheden van de R.I.S. geland op het eiland Boeroe en hebben deze zonder veel tegenstand de hoofdplaats Namlea bezet. De landing geschiedde, naar de speciale correspondent van het ANP vernam, in de baai van Namlea en werd uitgevoerd door troepen onder bevel van de overste Slamet Riyadi. Zij landden onder dekking van vtiur van korvetten. De taktiek van de APRIS is om eerst het hoofdeiland Amboina geheel te isole ren. Binnenkort zal een aanval plaats heb ben op het eiland Ceram en onbevestigde berichten maken reeds melding van lan dingen op Saparoea. Intussen verneemt de speciale corres pondent van het A.N.P. van zeer betrouw bare zijde, dat de vredesmissie van parti culieren naar Ambc-n waarschijnlijk niet meer zal vertrekken. Deze missie bood toch reeds bijzonder weinig kans op succes, aan gezien het reeds algemeen bekend was, dat er voorbereidingen voor de strijd gaande waren. Engeland levert geen olie meer aan China LONDEN (Reuter). Britse Instanties hebben alle olie-voorraden in het Verre Oosten opgevorderd en de export van olie naar China door Britse maatschappijen is stopgezet, aldus heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Volgens een woordvoerder is de maat regel genomen om de actie van de Veilig heidsraad in Korea te steunen. De Ameri kaanse regering is van de Britse stap op de hoogte gebracht. De enige Britse maatschappij, die olie naai" China uitvoerde, was de Shell. In de eerste zes maanden van dit jaar werd in totaal 26.000 ton geleverd, minder dan tien procent van de behoefte der Chinese bevol king. Deze olie was alleen geschikt voor huishoudelijk gebruik en bevatte geen brandstof met hoog octaangehalte. „Wij moeten onze plicht doen en niet vrezen" Te Londen is in de „Australische Club" een diner gegeven ter ere van het bezoek van de Australische minister-president Robert Menzies aan de Britse hoofdstad. Tijdens het diner wercl het woord gevoerd door de ministers-presidenten Attlee en Menzies, de leider der Britse conservatieve oppositie Winston Churchill en de Ameri kaanse ambassadeur te Londen, Lewis Douglas. Attlee verklaarde: „De dagen van isola tie zijn reeds lang voorbij. De ondervin ding heeft ons geleerd dat een aanval in één gedeelte der wereld kan worden ge volgd door aggressie in andere wereld delen. Britse en Australische troepen heb ben zich bij onze Amerikaanse vrienden gevoegd, om gezamenlijk het hoofd te bie den aan de aanval in Korea. Het Britse gemenebest heeft getoond eensgezind te kunnen handelen." Churchill zeide onder meer: ..De grote spanning, die thans in de wereld bestaat, zal blijven aanhouden. Ik zie niet in, hoe zij zou kunnen worden verminderd. Te midden van deze moeilijkheden kan ieder voor zich slechts aan zijn plicht denken, die hij zonder vrees moet vervullen, zoals wij dat in een nog niet zo ver achter ons liggend verleden ook hebben gedaan. Het verheugt mij, dat minister-president Aitlee heeft medegedeeld dat zijn regering vastbesloten is zich aan de zijde der Ver enigde Staten en de UNO te scharen bij het zoeken naar een oplossing voor de grote vraagstukken, waarvoor wij ons thans zien gesteld." De Australische premier Menzies ver klaarde: „Eén van de grootste gevaren, waartegenover de vrije landen van nu zich zien gesteld, is hun neiging tot voox*wenden. Laat ons voorwenden dat wij over een grote wereldorganisatie beschikken, die met haar resoluties ons kan beschermen. Doch wat wij, in het gehele vrije gedeelte der wereld, nodig hebben, is ons aan te gorden om de feiten te zien, zoals zij zijn en niet, zoals wij wel graag zouden willen, dat zij zijn. De eenvoudige waarheid is deze, dat slechts een aanvalszuchtige groep van landen belemmert dat de gehele wereld morgen aan de dag een gouden tijdperk tegemoet zou gaan." Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de Amerikaanse ambassadeur Lewis Douglas, die zeide: „Indien één van ons versaagt, hetzij in Korea, hetzij elders ter wereld, zullen wij ons schuldig maken aan een grote morele misslag." EERSTE KAMER De „Evertsen" zal niet medewerken aan eventuele bescherming van Formosa Van onze parlementaire redacteur Met 32 tegen 2 stemmen verwierp de Eerste Kamer een motie-Sehoonenbex-g (Comm.), waarin werd aangedrongen geen strijdkrachten naar Korea te zenden en van elke verdere inmenging aldaar af te zien. Alleen de Communisten stemden voor. Ook de Christelijk-Historischen lieten het „tegen" horen, ofschoon hun woordvoerder, mr. Kolf, vex-klaard had wel accoord te gaan met. het principiële standpunt van onze i"egei*ing deelneming aan gemeen schappelijke actie tegen de aanvaller maar niet met de wijze waarop aan het beginsel uitvoering was gegeven. Wij had den ons volgens deze senator tot het zen den van voedsel en van medicijnen moeten bepalen. Het uitsturen van de „Evertsen" vond hij vei'keerd. Zover ging prof. M o- lenaar (V.V.D.) niet, al was hij wel van oordeel, dat de regering zich eerst eens had moeten vex'gewissen wat anderen deden. Voor een dergelijk wachten van de een op de ander kon minister Drees niets voelen. Met mr. Van Heuven Goedhart (Arbeid) en prof. Beaufort (K.V.P.), die hadden betoogd waarom zowel ons be lang als onze plicht moesten leiden tot het door de regering genomen besluit, was de minister-president het roerend eens, dat onverwijld optreden tegen de aanvaller geboden was. Natuurlijk kon de minister de opvatting van de heer Schoonenberg, dat de Zuid-Koreanen en de Amerikanen de aanvallers waren, niet delen. Minister Drees deed verder duidelijk uitkomen, dat de aanwezigheid van troepen in Indonesië niet tot uitvloeisel zal hebben dat deze naar Korea zullen worden ge stuurd. En verder bracht hij in herinnering dat de commandant van de „Evertsen" uit drukkelijk de instructie heeft gekregen zich te bepalen tot acties met betrekking tot Korea, zodat dus van deelneming aan eventuele bescherming van Formosa geen sprake zal zijn. HET WEER AFGEBEELD Boven Frankrijk bevindt zich nu een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Aan de Noordzijde hiervan staat een Zuidwestelijke luchtstroming waarin de windkrachten gisteren tijdelijk wat toe namen onder invloed van een zivakke storing, die langs het Noorden van ons land trok. Boven de Oceaan ligt een stationnaire depressie, die de eerstko mende 36 uur geen invloed op het weer bij ons zal uitoefenen. Het koudefront van deze depressie be reikte vannacht Ierland. Het heeft ech ter weinig te betekenen. Het weer zal ook morgen een overwegend droog karakter hebben. Weerbericht OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets warmer, 20 Juli: Zon op 4.43 uur, onder 20 48 uur Maan op 10.56 uur. onder 22.54 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag l'J Juli: Hoog water: 6.17 en 18.42 uur. Laag water: 1.59 en 14.18 uur. Donderdag 20 Juli: Hoog water: 6.55 en 19.19 uur. Laag water: 2.41 en 14.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1