Mr. Oud zegt opnieuw het vertrouwen op in minister Van Maarseveen 8 Kinderwagens Corona Royal Amsterdamse Beurs Kort en Bondig J. J. Driessera Felle brand in Haarlem-Noord jfl Het kostbare deposito Woensdag 19 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant TWEEDE KAMER V.V.D.-fractie handhaaft haar standpunt van Mei over het Indonesisch beleid Geen motie van afkeuring (Van onze parlementaire redacteur) De financiële regelingen inzake de K.L.M. heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard met alleen aantekening van het tegen der Communisten. Minister Spitzen had zich Vrijdag bereid getoond in de te sluiten overeenkomst op te nemen, dat de Rekenkamer zal worden uitgenodigd toezicht op het financieel beleid van de K.L.M. uit te oefenen. Dr. Lu ca s (K.V.P.) die eigenlijk gewild had, dat dit toezicht wettelijk zou worden voorgeschreven, nam gisteren zijn desbetreffend amendement terug. Bij de behandeling van de begroting van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen sprak mr. De Graaf (K.V.P.) de hoop uit. dat de Indonesische regering in staat zal zijn haar gezags- en machts sfeer uit te breiden in democratische zin. Hij vroeg zich af, of die regering erin zal slagen de revolutionnaire woelingen de baas te worden. Hij gewaagde van de ver antwoordelijkheid, die op aUe democrati sche volkeren met betrekking tot de gang van zaken in Azië rust. Onjuist is het te menen, dat dit verantwoordelijkheidsgevoel iets te maken zou hebben met enig streven om toch neg iets van het oude kolonialisme te behouden. Nederland moet in meer dan één opzicht aan Indonesië steun verlenen, maar de souvereiniteitsoverdracht blijve onverlet. Mede namens zijn politieke vrien den verklaarde mr. De Graaf in het alge meen met het regeringsbesluit inzake Indo nesië accoord te kunnen gaan; intussen achtte hij het gewenst, waakzaam te zijn inzake de eerbiediging van het zelfbe schikkingsrecht. Nederland heeft zich zede lijk verplicht gevoeld, slechts in de souve reiniteitsoverdracht toe te stemmen, op voorwaarde dat er in de ter Ronde Tafel conferentie gesloten overeenkomsten vol doende waarborgen voor dat recht werden opgenomen. Deze afgevaardigde roerde ook het tere vraagstuk van Nieuw Guinea aan, opmerkende dat men van Indonesische zij de niet moet proberen ons in een hoek te drjjven. De heer Van de Wetering (C.H.) wijdde gelijk na hem nog vele anderen deden aandacht aan de kwestie van de Zuid-Molukken. Volgens de heer Meye- rink (A.R.) is het lot van Ambon een gevolg van onwettig optreden van de R.I.S. Over de houding der regering met betrek king tot het zelfbeschikkingsrecht was deze afgevaardigde ontevreden. De heer De Kad t (Arbeid) zeide, dat men moet vasthouden aan rechten en beloften, ter R.T.C. gedaan, maar het optreden voor zelfbeschikkingsrecht zijn grenzen heeft in de mogelijkheden. Bewandelen van de militaire weg was uitgesloten. Via het Internationaal Gerechtshof, het Unie-Hof of de Verenigde Volken zou volgens de heer De Kadt ook niet veel te bereiken zijn. Overigens had een zekere „Westerling- politiek" aan de lust tot eerbiediging van het zelfbeschikkingsrecht ook geen goed gedaan. Ambon was een tragedie. Zij, die de Ambonnezen steeds in deze richting hadden gestuwd, droegen echter ook wel een stuk verantwoordelijkheid voor wat daar nu gebeurt, aldus deze afgevaardigde. Met betrekking tot het vraagstuk Indo nesische eenheids- of bondsstaat zei de heer De Kadt, dat de leidende figuren ginds overtuigd zijn, dat de bloei van hun land een eenheidsstaat nodig maakt, zodat men goed zal doen een regering, die sterk wil staan in dat opzicht, niet meer lastig te vallen. De woordvoerder van de Partij van de Arbeid kon geen bewondering koesteren ADVERTENTIE Model 1949 verkopen wij voor HALVE PRIJS ZIE ETALAGE VOOR DE BABy ANEGANG 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 Juli 1950 BEVALLEN van een zoon: E. Tiggelman Corijnus; W. van der Kamp—'t Hart; T. RobijnVan der Werf; W, MeijerVan Ma nen; M. W. H. HarrenVan der Asdonk; A. UmmelsBos. BEVALLEN van een dochter: J. W. de Mooij—Baan; A. van GasterenLangenbach. OVERLEDEN: M. A. NiemanJurriens, 71 j., Gasthuissingel; A. Kolderie, 1 mnd., z., van A Kolderie. Cruquiusstraaf ONDERTROUWD: 18 Juli, S. Piso en N. A. Draijer. voor zekere uitlatingen van vooraanstaan de Indonesiërs over de kwestie-Nieuw Guinea. Blijkbaar voelde hij niet veel voor een parlementair debat over dat onder werp en achtte hij vooral rustig onder handelen van groot belang. „De Unie is nog een mogelijkheid. Geef haar een kans" zo zeide hij. Te wensen ware, dat allerlei kwesties als die van de ambtenaren in Unie-overleg tot een goede oplossmg zouden kunnen worden gebracht. Voor Nederlanders blijft er wellicht nog een eervolle taak in Indonesië te verrich ten en mocht dat niet meer het geval blij ken te zijn, dan bestaan er voor ons nog mogelijkheden in de West. Mr. Vonk (V.V.D.) bepleitte een be zadigd maar krachtig voet-bij-stuk-houden ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht. De Indonesiërs, zo zeide hij, moeten met vreedzame middelen teruggebracht worden naar het positieve recht. Wat de ambte naren aangaat, moet de regering nu maar eens doen wat recht is, een zienswijze ge deeld door de heer Stuf kens (Arbeid). De lieer Wel ter (K.N.P.) noemde C(olijn) en W(elter) toch voordeliger dan V(an) (Maarseveen) en D(rees). Amerika moes! men nu toch eens duidelijk kunnen maken welke gevaren het communisme in Indonesië oplevert. In dit opzicht hield hij een pleidooi voor een Stille Oceaan-pact. Prof. Gerbrandy (A.R.), die belang stelling voor de rechtspositie (salariëring, pensionnering) van het Hoge Commissa riaat aan den dag legde, vond, dat als er in de Unie niet over recht gesproken mocht worden dit ten opzichte van het zelf beschikkingsrecht we aan die Unie maar zo gauw mogelijk een einde moeten maken. Overigens noemde prof. Gerbrandy het hoog tijd dat dit kabinet, politiek ge sproken, wordt verdelgd. Ds. Zandt (St. Ger.) was niet te spre ken over de Verenigde Volken, die zich wel met Korea bemoeien, maar Ambon in de steek laten. Na een felle aanval van de heer Haken Comm.op dè Amerikanen en op de regering-Hatta en een lofzang op de communisten in Indonesië, zette mr. Oud (V.V.D.) nog eens uiteen, waarom hij en zijn politieke vrienden tegen het beleid van minister Van Maarseveen dus danig bezwaren koesteren, dat zij hem hun vertrouwen niet meer kunnen geven. „Deze bewindsman trekt altijd terug naar een achterwaarts gelegen stelling, die hij daar na dan weer verlaat", aldus de voornaam ste grief van mr. Oud, die in herinnering bracht hoe zijn groep zeer node voor de souvereiniteitsoverdracht had gestemd. Daarvan had hij op het ogenblik nog geen spijt. Wij moeten ons nu verder met hand en tand vasthouden aan de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie. Dat was des tijds ook het standpunt van minister Van Maarseveen, maar helaas zien we nu toch weer dat deze bewindsman- telkens verder afzakt en niet weet waarheen hij gaat, aldus mr. Oud. De door hem, mr. Oud, op 26 Mei voor gestelde motie van afkeuring was geen ontsporing zoals de heer De Kadt had opgemerkt maar een volkomen juiste conclusie van het toen gehouden debat. Uit de gebeurtenissen met betrekking tot Ambon is duidelijk gebleken waar men te ADVERTENTIE recht kemt door het zelfbeschikkingsrecht met voeten te (laten) treden. Tegen Am- bon was door de R.I.S. illegaal opgetreden en dan ontstaat onze geschiedenis bevat hiervan ook een beroemd voorbeeld: de afzwering van Filips! het recht tot ver zet daartegen. De Nederlandse regering had het uiter ste moeten doen om het onrechtmatig op ruimen van de deelstaten tegen te gaan. Voor dit nalaten rust de verantwoordelijk heid op de regering. Dit moge verklaren aldus mr. Oud waarom wij bij ons standpunt van 26 Mei blijven, te weten, dat wij in de tegenwoordige minister voor Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijks delen geen vertrouwen meer hebben. Na tuurlijk dragen de overige leden van het kabinet mede-verantwoordelijkheid voor het doen en laten van hun ambtgenoot Van Maarseveen. Doch tenslotte is het aan de Kamer om uit te maken hoe zij meent dat het politieke vonnis moet luiden. Met an dere woorden: zij kan kenbaar maken welke bewindsman zij voor een bepaald beleid verantwoordelijk wil stellen. Welnu, de spil is in deze minister Van Maarseveen. Daarom was de motie tegen hem speciaal gericht, zo zeide mr. Oud. „Ik heb grote sympathie voor het kabinet, maar voel nog meer voor handhaving van het zelfbeschik kingsrecht", aldus deze afgevaardigde aan het slot van zijn zeer critische rede. Hij zou echter niet opnieuw een uitspraak tegen minister Van Maarseveen uitlokken. De heer Hoogcarspel (Comm.) merkte nog op, dat op Korea een volk ge bruik maakt van zijn zelfbeschikkingsrecht. Dat wil men verhinderen. Tenslotte is prof. R o ai me (K.V.P.) nog ingegaan op een betoog van mr. Oud nopens de ministeriële verantwoordelijkheid. De vergadering is tegen middernacht verdaagd tot Woensdagmiddag. Dieseltrein ramt autobus Chauffeur heeft waarschijnlijk niet op waarschuwingslicht gelet Dinsdagmiddag om kwart voor drie is op de spoorwegovergang bij Vught een Diesel- electrische trein met een snelheid van ongeveer negentig kilometer tegen een autobus gebotst, waarvan de chauffeur ver moedelijk niet gelet heeft op het flikker licht, dat ce nadering van de trein aangaf. De bus werd vrijwel geheel vernield; de uit vijf wagens bestaande trein ontspoorde over zijn gehele lengte. De chauffeur van de bus, de 47-jarige G. van H. uit 's Hertogenbosch en een der passagiers, de 32-jarige mevrouw M. B. uit Amsterdam, werden vrij ernstig gewond. De treinbestuurder en een reiziger uit Breda liepen niet ernstige kwetsuren op. Van de zijde der Nederlandse Spoor wegen wordt medegedeeld dat de chauf feur van de lijn-autobus der B.B.A. de overweg is gepasseerd ondanks het feit dat de ter plaatse aanwezige flikkerlichtinstal latie de nadering van een trein aangaf. De bus was bijna de overweg over, toen de Dieseltrein het voertuig ramde. De wagenvoerder van de trein heeft alle middelen aangewend om de met een snel heid van omstreeks negentig kilometer per uur rijdende trein tot stilstand te brengen. Een botsing was echter niet meer te voor komen. Het vijfwagenstel ontspoorde met alle assen. Van de zijde der N.S. legt men er de na druk op dat de flikker-lichtinstallatie bij de overweg in orde was; het apparaat werkte ook na het ongeluk nog. Het treinverkeer ter plaatse is tot heden middag omstreeks twaalf uur over enkel spoor geleid. ADVERTENTIE Hofleverancier Een kloeke 15 cent sigaar van voorname huizeeigen merk, constant te leveren, pe ware roker heeft er op gewacht. Een creatie van Gr. Houtstraat 81 Bijna 5000 bezoekers op „Bezigheid en Fantasie" Het had er vanmorgen alle schijn van dat de organisatoren van de tentoonstelling „Bezigheid en Fantasie" nog voor het middaguur de vijfduizendste bezoeker in het Concertgebouw zouden kunnen ver welkomen. Maar door het druilerige weer en zeker ook door de concurrentie clie men van de uitverkopen ondervindt, kwam het zover nog niet. Om half één had men een dikke 4900 entreebewijzen verkocht, zodat de 5000ste. wie een geschenk wordt aangebo den, zeker nog vanmiddag begroet zal worden. Zoals men weet krijgt in het ver volg iedere vijfhonderdste bezoeker een verrassing. Plan tot fusie der orkesten van Den Haag en Rotterdam Naar het ANP van officiële zijde ver neemt, zijn er tussen de subsidiërende in stanties. met name de regering en de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag sinds Ja, hoor, daar lag hun bootjekeurig netjes tegen de kant gedreven. Ze konden er gemakkelijk bij komen. Dat was fijn! Ze hadden anders heus niet geweten, hoe ze van dit eiland weg zouden komen! „We zullen moeten springen, Bunkie!" zei Rick. „Ben je bang?" ..Ik niet," zei Bunkie. „Ik haal 't makkelijk!" Bunkie nam een aanloopje en hupdaar sprong hij netjes op het dek van de boot. Toen volgde Rick; ook hij kwam goed terecht. „Hoera!" juichte Bunkie. „Nou zijn we fijn weer op onze boot!" „Ja hoor, nou kunnen we weer gaan, waar we willen," zei Rick. „Ik wil je wel vertellen, dat ik er 'n beetje over in de piepzak zat, hoe we eigenlijk hier weg moesten komen! Maar nou is 't opgelost. We gaan weer varen!" enige tijd besprekingen gaande om ae mo gelijkheden te ovei'wegen van efficiënter samenwerking op muzikaal, muziek-dra- matisch en toneelgebied. Deze bespre kingen hebben er onder meer toe geleid, dat men besloot zijn gedachten te laten gaan over de consequenties van een samen voeging van het Residentie-orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest tot één orkest van de sterkte van het Concertge bouworkest, namelijk 105 musici van de 154, die beide orkesten nu samen tellen. Een kleine 50 musici zouden dan elders moeten worden ondergebracht. De besprekingen hierover verkeren, zo werd met nadruk verzekerd, in een abso luut beginstadium van onderling overleg. Geen enkel concreet plan is nog naar vo ren geschoven. Zelfs de besturen van de genoemde muziekgezelschappen zijn er nog niet bij betrokken. Waarschijnlijk zal ook de overbrenging van de zetel van de Ne derlandse Opera naar het Gebouw voor K. en W. in Den Haag worden overwogen. R.K. Middenstanders bezochten Avifauna In twee autobussen trokken Dinsdagmid dag Haarlemse R.K. middenstanders naar Avifauna te Alphen aan de Rijn, om te ge nieten van het vele natuurschoon, dat daar door een ondernemend middenstander was saamgebracht. Bij een eerste rondgang raakte men niet uitgekeken op de grote verscheidenheid prachtige vogels. Toen bij de tweede rondgang de avond verlichting was ontstoken, toverde deze de bezoakers zulk een kleurenpracht van veren, bloemen, enz. voor ogen, dat men zich in sprookjesland dacht te bevinden. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 251% V 253 194% 196% 19914 205 A. K. U 166 166% Fokker Nederlandse Ford 273 Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent 109)4 Scheepvaart-Unie 123 124 Holl.Amerika Lijn 142 Deli Maatschappij 105'/, 105% H. V. A 11314 115% A'dam Rubber 123 125 Ned. Handel Mij. 142 N.-I. HandelsbanK 86 Billiton Mij. II 215 Heemstede Excursie van tuinlieden Een gezelschap van de Onderlinge tuin liedenvereniging „Aerdenhout en omgeving" trok er gisteren per touringcar tussenuit voor een bezoek aan het Oorlogsmuseum te Overloon. Bij Nijmegen werd eerst een nogal haas tige voetreis gemaakt door „Mooi Neder land" in Berg en Dal. Het hart van de tuinlieden ging open, toen zij in de plantsoenen van de „Waalstad" dahlia's in volle bloei zagen. De tocht werd voortgezet naar Overloon waar het Oorlogs museum werd bekeken en vervolgens naar 's Hertogenbosch, in welke stad een bezoek is gebracht aan de St. Jan basiliek. Over het algemeen hadden de organisatoren van deze tri- eer van hun werk. Praedicaat „Koninklijke" aan „Hef Spaarne" verleend Ter gelegenheid van het vijf en zestig jarig bestaan der Haarlemse Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" is aan deze vereniging het praedicaat „Koninklijke" verleend. Velen zullen zich over deze onderschei ding verheugen. De vereniging neemt im mers een belangrijke plaats bij een groot aantal bewoners in Haarlem en omgeving in en in de loop der jaren heeft zij voor tallozen veel betekend. De eerste levensperiode van „Het Spaarne" was nogal bewogen. Interne con flicten deden zich voor. Toen er in een noodlottig jaar nog maar vijf en dertig leden waren, werd een liquidatiecommissie benoemd. Maar gelukkig werd de opheffing vermeden. Het eerste tehuis van de vereniging was een klein gebouwtje tegenover de Friese Varkensmarkt. Later bouwde zij een oude drijvende loods, van Nereus overgenomen, die eerst bij het Phoenixterrein en later ongeveer tegenover de fabriek van Droste aan de wal werd gemeerd. In 1912 bouwde de vereniging haar eerste eigen gebouw, weer op het punt vlak bij het Phoenix terrein. Het aantal leden steeg tot 200, in latere jaren tot 300, nadat in 1917 ook damesleden waren toegelaten. Toeneming van het binnenscheepvaartverkeer en van het gebruik van loskaden naast de vereni ging benarden haar positie. Het groter worden van het aantal leden eiste ook een nieuw gebouw. Tenslotte werd het besluit genomen naar het Zuider Buiten Spaarne in de gemeente Heemstede te verhuizen. Het mooie gebouw dat nog steeds dienst doet, is in 1927 officieel in gebruik geno men. Daarna nam de bloei van het race roeien toe en verscheidene Spaarne-roeiers hebben zich onderscheiden. „Het Spaarne" won een aantal kampioenschappen en de afgelopen Zondag werd de race-vier dames eerste op de Amsterdamse Bosbaan. „Het Spaarne" heeft veel te danken aan de erevoorzitter, de heer Willem Dyserinck, en aan velen die het in de loop der tijden met inzicht en gezond beleid bestuurden. Naast hen willen wij hulde brengen aan allen die „Het Spaarne" tot bloei hebben gebracht. HAARLEM EN OMGEVING Op de algemene vergadering der Re monstrantse Broederschap is als lid van de „Commissie tot de zaken der Remonstrantse Broederschap" gekozen mr. J. H. P. E. Mijns- sen te Heemstede. Op Woensdag 2G Juli spreekt de beken de radio-commentator en overzichtschrijver in „Vrij Nederland", drs. L. de Jong, in het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente aan de Gedempte Oude Gracht voor het kader van de Haarlemse Bestuur- dersbond over „De aggressie van het com munisme". Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag middag van 23 uur, door George Robert luidt: 1. Fuga g. kl. t., J. S. Bach; 2. Nun komm'. der heiden Heiland fa 2 Clav. e Pedale): b. (Tria super) a due Bassi e Canto forma; c. (Inorgano pleno); J. S. Bach; 3. Choral „Werde munter, mein gemüthe", Bach - Duruflé; 4. Offertoire C majeur, César Franck; 5. Prière, Ch. H. V. Alkan: 6. Choral varié sur le thème du „Veni Creator", Mau rice Duruflé. Benoemd tot adjunct-commies der directe belastingen, invoer en accijnzen M. J, Vos te Haarlem (inspectie le afdeling) voorheen adjunct-commies-titulair dier diensten. Bjj de Rijksaccountantsdienst zijn be noemd tot adjunct-accountant eerste klasse A. H Morsink en A. Gillissen, beiden te Haarlem. De heer C. van der Wateren, hoofd schrijver bij de belastingdienst te Haarlem is eervol ontslag verleend. De heer J. Bot, geoefend-werkman P. T. T. te Haarlem is benoemd tot vakman aldaar. BINNENLAND De Nederlandse Spoorwegen hebben aan de Verenigde Staten ruim tienduizend ton niet meer bruikbare spoorstaven ver kocht. Prins Bernhard heeft het beschermheer schap van de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd aanvaard. De „Sibajak" vertrekt morgen uit Rot terdam naar Australië met bijna duizend emigranten. De helft der passagiers is bene den de achttien jaar. ADVERTENTIE JUWELIER Anegang 9 - Haarlem - Tel. 10366 VACANTIE.SLUITING van 24 Juli t/m 5 Augustus De brandweer in actie. De „Garoet" morgenavond in Rotterdam De „Garoet" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd wordt Donderdagavond om streeks 20 uur uit Indonesië te Rotterdam verwacht. Passagiers, die nog dezelfde avond willen debarkeren, zullen daartoe de jelegenheid krijgen. De overigen zullen Vrijdagmorgen 8 uur van boord gaan. Gistermiddag om streeks kwart voor één heeft een korte maar hevige binnenbrand een speelgoedfabriekje aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord geheel verwoest. Omstreeks het mid daguur werden de be woners in de omgeving van de Rijksstraatweg opgeschrikt door een doordringende en com pacte rookmassa die uit het perceel Rijksstraat weg 228 bleek te komen. Een in de buurt wonend lid van de Haarlemse brandweer begaf zich onmiddellijk naar dat huis, waar niemand thuis bleek te zijn. Hij sloeg een ruit in en constateerde dat de brand in de beneden kamer woedde. Met de onmiddellijk gearriveerde motorspuït werd het vuur krachtig aangepakt, doch het blussingswerk vorderde langzaam door de hevi ge rookontwikkeling en de grote hitte. Behulp zame buren en voorbijgangers wisten een groot deel van de inboedel zowel van de boven- als van benedenbewoners te red den, maar het in de beneden achterkamer gevestigde atelier waar speelgoed werd vervaardigd brandde geheel uit. De daar opgestelde instrumenten en de voorraad afgewerkte producten gingen verloren. De politie acht het mogelijk, dat het vuur door een weggeworpen smeulende sigaret ontstond. ADVERTENTIE NEEM GEEN RISICQ Alleen A.B.C. vervoert Uw goederen beter en goedkoper STADSBESTELDIENST A.B.C., BARREVOETESTRAAT 2, TELEFOON 18428 Na 6 uur 14810—14155 FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 43) Hij keek eens naar de drie gestalten, die in de deuropening stonden. Lucille, die een uitstekend figuur maakte in een een voudige zwarte japon van karakteristieke elegance, met een vrij blèek gelaat, maar vuurrode lippen, haar haar glad en glan zend, haar als het ware smeulende ogen, die echter op dat moment scherp om zich heen keken; Ronnie Bessiter, correct en welverzorgd; De Brest, zo onberispelijk als de zorg van zijn kleermaker en zijn kamerdienaar hem konden maken, een buitenlandse orde in zijn knoopsgat en met een zeer moderne das. Hel was een goed er uitziend trio en zij werden met het nodige ontzag naar de voor hen gereserveerde tafel geleid. „Maar m'n lieve kind, wat komt dat er op aan?", vroeg Dutley. „Ik heb je toch vanmiddag al gezegd, dat tussen Lucille en mij alles voorbij is." „Ja, maar dat kon toch wel best niet meer dan een tijdelijke ruzie zijn geweest," protesteerde Grace. „Die zou misschien in een oogwenk weer zijn opgelost. Ik hoop alleen, dat dit het niet moeilijker maakt." Dutley werd overtuigend in zijn betoog. „Grace," zei hij, „ik heb erg veel van Lucille gehouden ik houd nog veel van haar maar zij is niet hetzelfde meisje, dat zij verleden jaar om deze tijd was en het spijt me te moeten zegen, dat ik niet meer hetzelfde voor haar gevoel." „Charles, ben je daar wel zeker van?" „Absoluut! Ik ben maar een heel ge wone jongeman en er zijn enkele dingen, die ik slechts zeer matig waardeer. Tegen deze tijd van de avond heeft Lucille zoveel sigaretten gerookt en zoveel gedronken, dat zij geregeld last heeft van indigestie. De gedachte aan voedsel staat haar dik wijls tegen. Zij zal zich beklagen, dat er niets behoorlijk te eten is en zal ten slotte de een of andere zwaar gekruide rommel bestellen, terwijl de anderen een heel verschillende keus doen. Wat de wijn betreft, zal zij hoogst waarschijnlijk be weren, dat de eerste fles champagne naar de kurk smaakt en dat de tweede te zoet is. Het is jammer van Lucille, maar zij is een veeleisende gezellin. Neem jou nu daartegenover eens. Jij drinkt weinig en rookt nooit voor het eten afgelopen is. Je bent in alles veel eenvoudiger en ge woner." Grace, die weer volkomen op haar ge mak gesteld was, lachte vrolijk. Dutley keek haar in de ogen die in derdaad heel mooi waren en verbaasde zich over haar aantrekkelijkheid. Ook zij droeg zwart en ofschoon haar figuur niet die slanke elegance had van Lucille, waren er toch verschillende aanwijzingen, dat zij minder aan de kunst van haar modiste te danken had. „Wat ben je toch een schat, Charles!", riep zy uit. „Je hebt me weer volkomen gerustgesteld. Wanneer zullen we met de bespreking van onze plannen beginnen?" „Ik dacht, dat het de persoon met de hersens was, die het initiatief nam", op perde hij. „Helemaal niet; dat doet de deelgenoot met de ondernemingslust," hield zij vol. „Mijn hoofd moet alleen een plan uitden ken voor jouw onderneming". Dutley dacht even na. Als hij maar durfde! Toen zag hij, hoe haar ogen hem gadesloegen en scheen de positie nog moei lijker te worden. Halve vertrouwelijke mededelingen zouden nutteloos zijn. Ver ondersteld, dat hij haar eens alles vertelde! Dan zou zij de keus hebben hem of haar vader te geloven. Hij kende haar loyaliteit en het risico scheen hem te groot. „Mag ik voor we beginnen," vroeg hij, „één bepaling maken? Alles, wat wij mis schien ontdekken, iedere ingeving, die bij je op mocht komen, iedere vertrouwelijke mededeling, die ik jou misschien doe, be treft ons beiden en ons beiden alléén. Daarop mag geen enkele uitzondering voorkomen. Begrijp je, wat,ik bedoel?" „Je doet erg geheimzinnig," zei zij. „Je weet, dat ik nu niet bepaald een kletskous ben. Ik veronderstel, dat je vader daar niet onder verstaat, wel?" „Dat doe ik inderdaad wel," hield Dutley aan. „Ik versta er iedereen onder. Ook je vader, al was het alleen maar, omdat hij op vriendschappelijke voet staat met de jongeman, waar ik zo'n hekel aan heb en die ik niet vertrouw." Zij dacht een ogenblik na. „Goed, afgesproken." „Prachtig! Dan kunnen we aan het werk gaan. Je kent natuurlijk de nieuwe metho des van crimineel onderzoek?" „Ik weet niets." „Je werkt achterwaarts," wees hij haar terecht. „Je oppert veronderstellingen en jè komt tot een hypothetische conclusie. Je beschouwt die als een werkelijke con clusie en je werkt weer achterwaarts van die conclusie uit. Als ze goed geweest is, ben je waar je wezen wilt. Als ze ver keerd geweest is, ga je terug naar het be gin en vangt opnieuw aan langs een andere lijn, tenminste als je inmiddels niet een tik op je hoofd gekregen hebt, of in de gevan genis bent beland." „Hoor eens," zei zij, „dit gaat me te hoog! Ik doe afstand van mijn pretenties op gelijkwaardigheid. Ik zal integendeel je nederige volgeling worden. Ik beschik niet over dergelijke gaven." „Doe niet zo dwaas," vermaande hij haar. „Je hebt het nog niet geprobeerd. Je zult het zeer interessant vinden. Neem nu eens ons eigen geval. Vijf of zes man zijn in het bezit van een document van onmete lijke waarde, dat zij echter niet zo maar zonder meer te gelde kunnen maken. Ik veronderstel, dat zij elkaar voor geen cent meer vertrouwen dan zulke dieven dat ge woonlijk onderling doen. Wat zouden zij met het document doen?" Grace dacht enige ogenblikken zorgvul dig na. „Het verstoppen," opperde zy. „Niet goed genoeg," keurde hij af. „Zij zouden dan allemaal moeten weten, waar het verbergen is en dan zouden zij nog niets beter af zijn. Probeer het nog eens." „Zij zouden het op een plaats kunnen brengen, waar zij allemaal van wisten, maar waar zij het alleen maar gezamenlijk vandaan konden krijgen," zei zij na een wat langere pauze. Hij_ glimlachte vriendelijk. „Hiermee ben je inderdaad zeer, wat men noemt „warm" verzekerde hij haar. „En wat voor soort plaats zou dat moeten zijn?" „Dat vraag ik me juist af," peinsde zij. Er heerste een ogenblik stilte. „Wat denkt je van een banksafe of zo iets?" Zij klopte hem op de hand. „Heel handig, Charles!" „Och, dat weet ik nog zo net niet," zei hij bescheiden, „Je komt er vanzelf op, als je er maar lang genoeg over denkt. Daar je nu met je veronderstellingen zover gevor derd bent, rijst de vraag: een bank, of een firma, die haar werk maakt van het ver huren van safes? Er is bv. de Chancery Lane Safe Deposit Company, maar aan de andere kant is er dat mooie Amerikaanse concern, waar iedere safe voor een grote som tegen brand en inbraak verzekerd is. Stalen kamers zeggen zij; absoluut ondoor dringbaar." „Ik heb er over gelezen," gaf Grace een beetje dubieus toe, „maar tenslotte is dit alleen maar een gissing, nietwaar? Ze kun nen net zo goed de formule in de kluizen van een bank gedeponeerd hebben." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6