Haarlems Dagblad Opheffing van alle beperkingen voor de grootte van het leger Noord Koreaanse troepen weertot het offensief overgegaan Amerika en India verschillen van mening over weg tot vrede 65e Jaargang No. 19605 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Donderdag 20 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per pbst 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «©pratjte iFraatlcmscbc Courant (Ktato ié^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Truman vraagt tien milliard dollar „Wij moeten de mogelijkheid van aggressie in andere gebieden onder ogen zien" WASHINGTON, 19 Juli (Reuter). President Truman heeft vandaag het Con gres verzocht hem tien milliard dollar, onbeperkte bevoegdheid wat betreft het oproepen van dienstplichtigen en andere vergaande bevoegdheden in verband met de Koreaanse crisis te verstrekken. In een boodschap aan het Congres verzocht de president om opheffing van alle wettelijke beperkingen wat betreft de grootte van de strijdkrachten. Hij zei, dat vergroting van het aantal manschappen en van de hoeveel heid materiaal niet alleen nodig was het hoofd te bieden aan de toestand in Korea, maar ook om vrije, met de Ver enigde Staten verbonden landen te helpen bij het vergroten van hun militaire kracht. De Amerikaanse strijdkrachten zijn thans bij de wet beperkt tot 2.005.832 man, na melijk leger 837.000 man, marine 666.882 man en luchtmacht 502.000 man. Volgens de laatste berichten zijn thans onder de wapenen: Leger 593.000, marine 451.000 en luchtmacht 407.000. Truman heeft de minister van Defensie gemachtigd zoveel afdelingen van de natio nale garde en eenheden en individuele leden van de reserve in actieve dienst te roepen als nodig wordt geacht. Hij zei dat hij dezer dagen gespecificeerde verzoeken om toewijzingen tot een totaalbedrag van naar schatting tien milliard dollar aan het Congres zal doen toekomen. Behalve nieuwe militaire maatregelen stelt Truman ook gedeeltelijke mobilisatie van het thuisfront voor. Er zal thans geen prijsbeheersing of rantsoenering worden ingevoerd. De president zei evenwel, dat hij niet zou aarzelen tot invoering over te gaan als sterke prijsstijgingen deze maat regelen noodzakelijk zouden maken. Later, zei hij, zou er een verzoek tot belasting verhoging worden gedaan. Truman heeft zijn program neergelegd in een boodschap van 5500 woorden aan het Congres en geeft daarbij een uitgebreid verslag van de gebeurtenissen in Korea. „De aanval op de republiek Korea", zo zegt Truman, „maakt het boven alle twijfel dui delijk, dat de internationale communisti sche beweging voorberéid is om onaf hankelijke landen te veroveren. Wij moeten daarom de mogelijkheid van gewapende aggressie in andere gebieden onder de ogen zien". „In het binnenland moet het gebruik van de economische hulpbronnen in aanzien lijke mate worden gewijzigd om te verzeke ren, dat aan clë behoeften voor de verdedi ging wordt voldaan zonder dat dit inflatie en de daaruit voortvloeiende 'ontberingen voor elk gezin meebrengst." In dit' verband stelde de president voor dat het. Congres thans wetten aanneemt, waarbij machtiging wordt verleend tot het betrekken met voorrang van het materiaal dat voor de nationale veiligheid nodig is, het gebruik van grondstoffen voor niet- essentiële doeleinden wordt beperkt,- voor- raadvorming wordt tegengegaan en opvor dering of inbeslagneming van materiaal dat voor de defensie nodig is, mogelijk wordt gemaakt. Meer belastingen Truman stelde voor dat alle regerings- bureaux hun programma's herzien, opdat verzoeken om diensten en goederen die van belang voor de verdediging zijn, zo veel mogelijk worden beperkt. Hij drong ér op aan dat de belastingen sterker wor den verhoogd dan hij tevoren heeft aanbe volen, teneinde inflatie tegen te gaan en dat de credietverlening door particulieren op onroerende goederen aan banden wordt Truman verzocht het congres machti ging te geven tot het verstrekken van leningen om de productie van goederen voor defensiedoeleinden te stimuleren. De president legde de nadruk öp het belang van de' opbouw der Noord-Atlantische mogendheden en zei dat zij in nog grotere mate economische hulpbronnen ten be hoeve van de verdediging zouden moeten gebruiken. Hij zou het Congres om nieuwe gelden verzoeken voor de handhaving van de kracht der Noord-Atlantische mogend heden „op een behoorlijk peil". Er zou misschien hulp nodig zijn om „bepaalde andere vrije landen, waarvan de veiligheid van vitaal belang is voor onze eigen vei ligheid, te versterken". Het nodige geld zou worden aangevraagd zodra kon wor den vastgesteld wat elk land nodig zou hebben. President Truman besloot zijn bood schap als volgt: „Wij zullen de koers vol gen dié wij met moed en met trouw ge kozen hebben, omdat wij in ons hart de vlam der vrijheid dragen. Wij vechten voor vrijheid en voor vrede en met Gods zegen zullen wij slagen". Te Londen, Parijs en Bonn is gunstig ge reageerd op Trumans boodschap aan het Amerikaanse Congres. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat het zeer veelbetekenend moet worden geacht dat de Verenigde Staten hebben besloten dergelijke vergaande maatregelen te nemen, gepaard gaande met alle daar voor nodige opofferingen, om het mogelijk te maken hun verplichtingen tegenover de UNO na te komen. Een woordvoerder, van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken achtte „de vastbesloten en duidelijke inkleding van Trumans boodschap aan het Amerikaanse Congres een goed voorteken". Ook in West-Duitse regeringskringen reageerde men gunstig op Trumans bood schap. De New-Yorkse effectenbeurs reageerde Woensdag op de boodschap van president Truman met koersstijgingen van enkele dollarcents tot ongeveer 4 dollars per aan deel. Aandelen van vliegtuigfabrieken lie ten wat koersstijging betreft het overige deel van de markt gemakkelijk achter zich. Reservisten opgeroepen Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat het leger en de luchtmacht onmiddellijk zullen overgaan tot oproeping van een beperkt aantal reser visten voor onmiddellijke actieve dienst. In de mededeling wordt gezegd dat ook de marine reservepersoneel zal oproepen. Truman citeert MacArthur: „De vijand heeft zijn kans laten voorbijgaan" In een radiorede, die ook door de tele visie is uitgezonden, heeft president Tru man Woensdagavond de vrije landen te gen onverhoedse communistische aanval len gewaarschuwd. „Het feit, dat commu nistische troepen Korea zijn'binnengeval len, is een waarschuwing, dat dergelijke aggressie ook in andere deleri van de we reld mogelijk is", zo zeide Truman. „De vrije landen", aldus Truman, „heb ben de fatale lessen, der dertiger jaren ge leerd en weten thans dat een politiek van bevrediging slechts leidt tot verdere ag gressie en uiteindelijk tot oorlog. Truman, die het grootste deel van zijn radiopraatje wijdde aan een samenvatting van zijn 's middags aan het Congres voor gelegde voorstellen, las ook een rapport voor, dat hij 'enkele uren te voren van generaal MacArthur had ontvangen. In zijn rapport verklaart MacArthur: „Ons houvast op het Zuidelijk deel van Korea betekent een veilige basis. Onze kracht zal voortdurend toenemen, terwijl die van de vijand overeenkomstig vermin dert. Zijn bevoorradingslinie verkeert in gevaar. Hij heeft zijn grote kans gehad, doch haar laten voorbijgaan. Wij zijn thans met een grote macht in Korea en zullen er met Gods hulp blijven tot het grondwettelijk gezag van de repu bliek geheel is hersteld", aldus het rapport. Bom ontploft bij slot van Leopold BRUSSEL, 19 Juli. Gisteravond is om half twaalf een bom ontploft nabij de om rastering van het park van het koninklijk slot te Laêken. De bom was geplaatst tussen de kerk van Laeken en de hoofdingang van het park, op een afstand van enkele honderden meters van de ingang van het park. De ontploffing heeft een gat van enkele vier kante meters- in de tuinmuur geslagen, doch verdere ongelukken zijn door de ont ploffing niet veroorzaakt. Amerikanen uit Taejon verdreven (Reuter). Aan de periode van betrek kelijke rust aan het Koreaanse front werd vanochtend een einde gemaakt door de Noord-Koreanen die op vele punten aan de front-linie tot de aanval overgingen. Hun troepen die zich in de afgelopen drie dagen opnieuw gegroepeerd hadden, vielen aan nadat de Amerikaanse linies door Noord-Koreaanse artillerie onder zwaar vuur warén genomen. Öók aan de Oostkust wordt thans gevochten tussen de Noordelij ken en de bij Pohang gelande Amerikanen, die in ijl-tempo oprukten om contact met de vijand te krijgen. Er bevinden zich thans drie complete Amerikaanse divisies op Korea. Terwijl troepen van de 24ste Ame rikaanse divisie zich ten Noorden van Taejon krachtig verdedigen en de zware aanvallen der Noordelijken met grote ver liezen afslaan, is een eenheid van ongeveer 400 Noord-Koreanen erin geslaagd de spoorlijn en de hoofdweg naar Taejon op enkele kilometers ten Zuid-Oosten van de stad te overschrijden. De Amerikanen heb ben onmiddellijk maatregelen genomen om dit gevaar te elimineren. Van de Noord-Koreaanse tanks, die aan de grote aanval deelnemen, zijn er reeds zeven door een nieuw type raketkanon van 78 mm vernietigd. Volgens vooruitgescho ven patrouilles hebben de Noordelijken twee tot drieduizend man ten Zuiden van de Koem aan de hoofdweg naar Taejon samengebracht. De Amerikanen hopen Taejon te kunnen houden. Mochten zij hierin niet slagen, dan verwachten zij, dat de Noord-Koreanen grote moeilijkheden zullen ondervinden van het bergachtige terrein ten Zuiden van Taejon, waar de spoorwegen gemakkelijk kunnen worden geblokkeerd door het op blazen' van de vele tunnels. Een onafgebroken reeks vrachtauto's en jeeps rijdt met Amerikaanse verster kingen naar het front. Noord-Koreaanse troepen naderen de buitenwijken van Taejon, dat met geschut en mortieren wordt beschoten. In de stad zelf bevinden zich nog kleine eenheden Amerikaanse verdedigers, die ook nu stand houden. Vliegvelden Amerikaanse genie-troepen leggen in Korea vliegvelden aan in een geweldig tempo. Spoedig zullen bepaalde typen ge allieerde jachtvliegtuigen en bommenwer pers, die nog niet zijn ingezet, omdat hun bases in Japan te ver van het strijdtoneel aflagen, in staat zijn van vliegvelden vlak achter de frontlinie op te stijgen. Amerikaanse soldaten in de stellingen op de Zuidelijke oever van de Koemdie in middels moesten worden prijsgegeven door de optrekkende bewegingen van de Noord-Koreanen. Britse en Amerikaanse toestellen hebben volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie 45 Noord-Koreaanse toestellen vernietigd of beschadigd bij aanvallen in Noord- en Zuid-Korea. Veertien toestellen hiervan werden door vliegtuigen van Britse Amerikaanse vliegkampschepen getrof fen, die de aanvallen in het Noorden uit voerden. Generaal MacArthur heeft in een spe ciaal communiqué verklaard dat mét het in het gevecht komen van de voornaamste delen van het Amerikaanse achtste leger in Korea de eerste fase van de strijd en daar mee de kans op een Noord-Koreaanse overwinning voorbij is. Toen de communisten de linie langs de* rivier Han ten Zuiden van Seoel hadden doorbroken en geheel Korea voor hen open lag, was hun kans op de overwinning- zeer groot, aldus MacArthur. „Het met de moed der wanhoop genomen besluit om met alle mogelijke vervoers middelen Amerikaanse legeronderdelen uit Japan over te brengen en onmiddellijk in de strijd te werpen, was de enige kans om de toestand te redden. De bekwaamheid en moed van de Ame rikaanse strijdkrachten heeft de communis ten opgehouden en hen gedwongen tot kost bare frontale aanvallen." MacArthur, die verklaarde, dat de Ame rikaanse verliezen gezien de geweldige overmacht der tegenstanders betrekkelijk licht'zijn, kon de komende ontwikkeling niet voorspellen. De strategie voorziet in „terugtrekken volgens plan en plaatselijk oprukken". De kracht der Amerikanen zal echter toenemen, terwijl die van de com munisten vermindert, zo zeide hij. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat Jongdok, bijna 100 km ten Noorden van de aan de Oostkust gelegen heven Pohang, waar de Amerikaanse troe pen Dinsdag zijn geland, moest worden ontruimd voor een in aantal sterkere vijand. De woordvoerder zei, dat de Zuid- Koreanen, die Jongdok hadden moeten verlaten, zich slechts over een korte afstand hadden teruggetrokken. Volgens berichten van de Amerikaanse geheime dienst bereidt een grote Noord- Koreaanse strijdmacht een opmars voor door de. corridors Tsjoengdoe-Hamtsjang en Jondjoe-Andong. De Noord-Koreanen bedreigen thans Taegoe. Taejon ontruimd Het hoofdkwartier van, MacArthur in Korea maakt bekend, dat de Amerikaanse ontruiming van Taejon na hevige gevech ten is voltooid. Openbare aanklager vlucht uit Sovjet-zone BERLIJN, 19 Juli. (Reuter). De open bare aanklager, die door de SED aangewe zen was voor het op handen zijnde proces tegen de vroegere minister van Financiën van Thüringen, Leonard Moog, en enkele van zijn vrienden, is naar West-Berüjn uitgeweken met medeneming van de pa pieren van de prosecutie. De openbare aanklager, Perscheid, ver klaarde uitgeweken te zijn „omdat het jir- ridische stelsel in de Sovjet-zóne niet het recht, doch slechts ,de doelstellingen van de (communistische) SED dient". De pa pieren zouden aan een anticommunisti sche commissie van onderzoek van juris ten ter publicatie worden aangeboden. Uit de papieren zou blijken, aldus Perscheid op een persconferentie, dat de gerechtelijke uitspraken en vonnissen in de processen tegen „economische sabotage" niet afkomstig waren van onafhankelijke rechters; doch gedicteerd werden door de SED. Zelfs het oppergerechtshof in Oost- Duitsland werd door de partij gecontro leerd. De vonnissen waren van te voren bij het politieke bureau - van de partij bekend. Botsing tussen trein en autobus Locomotief ontspoorde; bus kantelde Op een niet bewaakte en niet beveiligde overweg tussen Eibergen en Neede is he denmorgen een autobus in botsing gekomen met een goederentrein. De trein was een rangeerdeël, dat niet harder dan 30 km. reed. De locomotief ont spoorde door de botsing en de bus kantel de." Van de inzittenden van de bus brak één een arm en een ander een been. De overige passagiers en de chauffeur kwamen er met snijwonden af. Mevrouw B. J. Fick—Gemmeke krijgt Militaire Willemsorde Voor belangrijk verzetswerk Tot ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde is benoemd mevrouw B. J. Fick-Gemmeke te Wassenaar. Zij heeft in het tijdvak van half April 1944 tot begin 1945, als contact-agente en later als agente en verbindingsofficier van het Bureau Bij zondere Opdrachten in Londen, belang rijke diensten bewezen aan de geallieerde oorlogvoering en de Nederlandse regering. „Deze, ondanks haar jeugd, in het on dergrondse verzet reeds in de jaren 1942 en 1943 ervaren en beproefde vrouw heeft", zo luidt de mutatie, „als contact agente verscheidene malen het transport van zenders en van andere uit Engeland ontvangen materialen, het daaraan ver bonden levensgevaar ten spijt, bijzonder kundig en moedig verzorgd. In het bijzonder heeft zij in de tweede helft van October 1944 met groot levens gevaar zich per rijwiel van bezet gebied met zeer belangrijke micro-films, bestemd voor het Bureau Bijzondere Opdrachten in Londen, door de vijandelijke linies heen naar Brussel begeven, bij welke tocht zij bij de brug bij Heusden en vervolgens nabij Vught onder zwaar geallieerd en Duits vuur geraakte. Na van Brussel naar Engeland te zijn gezonden en na daar als zelfstandige agente van het Bureau Bijzondere Opdrachten te zijn opgeleid, is zij begin Maart 1945 met een geheime opdracht in bezet Nederland geparachuteerd en is zij, niettegenstaande bij het landen opgelopen vrij belangrijk lichamelijk letsel, onmiddellijk ha de lan ding behulpzaam geweest bij het vervoer der tegelijk met haar afgeworpen wapens". Mevrouw Fick is de eerste vrouw na prinses Wilhelmina, wie de Militaire Wil lemsorde wordt toegekend. Onderscheiding voor R. Zwolsman Bij Koninklijk Besluit is/toegekend de Bronzen Leeuw aan de heer R. Zwolsman, directeur van de N.V. Mij. voor Onroerende Zaken „Nassaulaan" te 's Gravenhage. In het Koninklijk Besluit wordt gezegd, dat hij zich door het bedrijven van bijzonder moe dige en beleidvolle daden in de strijd tegen over de vijand heeft onderscheiden door in het tijdvak van begin Augustus 1944 tot begin Mei 1945 in bezet Nederland als con tact-agent van het Bureau Bijzondere Op drachten te Londen belangrijke diénsten te bewijzen aan de geallieerde oorlogsvoering en de Nederlandse regering door het uit voeren van opdrachten, waaraan voor hem grote gevaren waren verbonden. In November 1944 heeft hij actief deel genomen aan een door hem voorbereide overbrenging van een belangrijk gedeelte van het archief van het ministerie van Defensie van Velp naar 's-Gravenhage. Verscheidene belangrijke politieke gevan genen, waarvan sommigen ter dood waren veroordeeld, heeft hij weten te bevrijden door pressie uit te oefenen op een Neder landse collaborateur. Voorts heeft hij weten te bereiken dat een marconist, die uit En geland per valscherm was neergelaten en die door de vijand was gearresteerd en ter dood veroordeeld, in vrijheid werd gesteld. Hij wist namen te weten te komen van Nederlanders, die op een Duitse lijst ston den vermeld met de bedoeling hen bij het naderen van de geallieerden als gijzelaars weg te voeren. Hij heeft deze personen tijdig gewaarschuwd. Door het onderschep pen van de briefwisseling tussen de collabo rateur en de vijand wist hij vele andere personen te waarschuwen dat zij door de vijand werden gezocht. Voorts heeft hij tal van transporten van geparachuteerde geallieerde agenten en per valscherm neergelaten wapens, medica menten en propaganda-materiaal persoon lijk geleid. Na het bombardement van het Bezuidên- houdt in Den Haag op 3 Maart 1945 heeft hij gezorgd dat de brandspuiten over vol doende benzine konden beschikken". Ontwerp-regeling voor het brandweerwezen Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend dat een regeling inhoudt voor het brandweer wezen. Het is voorbe reid door een commissie onder voorzitter schap van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Volgens het ontwerp worden de plaatse lijke brandweerverordeningen onderwor pen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten en niet aan die van de Kroon, zo als in een vorig ontwerp van 1947 het ge val was. De in het vorig ontwerp aan de 'burgemeester toegedachte bevoegdheden worden nu aan burgemeester en wethou ders toegekend. Ten aanzien van de taak, welke aan de bij het brandweerwezen be trokken overheidsinstantie dient te wor den opgedragen is de regering van me ning, dat het zwaartepunt behoort te lig gen bij de gemeentelijke organen. Voorgesteld wordt aan de minister van Binnenlandse Zaken een brandweerinspec tie toe te voegen en aan deze inspectie enige bevoegdheid toe te kennen. (De commissie-De Vos van Steenwijlc had in de plaats van deze inspectie een rijks instituut voor het brandweerwezen met een van de minister van Binnenlandse Za ken onafhankelijke positie geprojecteerd). De minister meent, dat de opleiding van brandweerpersoneel gedeeltelijk centraal geregeld kan worden. Ter bevordering van de coördinatie bij het bestuderen van algemene vraagstukken wordt voorgesteldeen brandweerraad in het leven te roepen, waarin opgenomen worden vertegenwoordigers van de over heid en van organisaties, welke zich bezig houden met het voorkomen en beperken van brand en brandgevaar en van onge vallen bij brand. De N.o.m.a uit bezwaren tegen fusie van orkesten Gealarmeerd door de berichten aan gaande de voorgenomen fusie der stede lijke orkesten van Den Haag en Rotterdam heeft de N.o.m.a. (Nederjandse organisatie van musici en artisten) een telegram ge stuurd aan de minister van Onderwij;, Kunsten en Wetenschappen, waarin de aandacht wordt gevestigd op het gevaar dat deze samensmelting zou opleveren door de toeneming der werkloosheid van vakbe kwame musici, temeer omdat er binnen kort een zo goed als volledig symphonie- orkèst uit Indonesië repatrieert. De N.o.m.a. verzoekt de minister dan ook dringend alles in het werk .te stellen om de fusie te voor komen. Gelijksoortige telegrammen zijn ter kennis gebracht van de gemeentebesturen der betrokken gemeenten. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Toonkunsten aar svereniging heeft aan burgemeester -en wethouders van Rot terdam een telegram gezonden, waarin het er op aandringt alle pogingen in het werk te stellen tot behoud van het Rotterdams Philharmonisch orkest. Het woord is aan La Rochefoucauld: ledereen beklaagt zich over de zwakheid van zijn geheugen, nie mand echter over zijn gebrek aan verstand. Atoomsplitsing voor chemische doeleinden Plannen van de K.E.M.A. In het laboratorium van de K.E.M.A. (Keur Electrische Materialen Arnhem) is men thans bezig met de uitwerking van plannen voor de bouw van een uraniumzuil voor atoomsplitsing. De vrijkomende warmte wil men gebruiken voor chemische doeleinden. De Nederlandse electriciteits- industrie en-een aantal andere bedrijven in den lande hebbèn zich voor deze proef nemingen geïnteresseerd en daarvoor de nodige fondsen toegezegd. Nehroe wenst het communistische China in de VNO, Acheson verwerpt intimidatie De Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Gromy- ko, heeft de Britse ambassadeur te Mos kou, Sir David Kelly, meegedeeld, dat Rusland de bijeenroeping van de Veilig heidsraad met „de absoluut noodzakelijke deelneming" van de Chinese communisti sche afgevaardigde de beste manier acht voor het bereiken van een vreedzame regeling in Korea. Uit de publicatie van de notawisseling tussen Nehroe en Acheson blijkt, dat Nehroe bij zijn standpunt blijft, dat reeds door Acheson verworpen is, namelijk dat het communistische China tot de UNO toegelaten dient te worden om het Kore aanse conflict te doen eindigen. In een nota van 13 Juli bevestigt Nehroe de reeds door de Indische ambassadeur te Washington gedane voorstellen volgens welke aan het communistische China een zetel in de Veiligheidsraad gegeven diende te worden, waardoor de Sovjet-Unie een einde zou maken aan haar boycott van de UNO. Acheson antwoordde gisteren, dat naar zijn oordeel de Koreaanse strijd in geen „De vergenoegde roker" ook geen Van Meegeren Naar wij verleden week reeds berichtten, is komen vast té staan dat het zich in het Groninger Museum bevindende aan Frans Hals toegeschreven schilderij „De verge noegde roker" een vervalsing moet zijn. De tegenwoordige directeur, professor dr. A. P. A. Vorenkamp, heeft het doek on middellijk na de aanvaarding van zijn functie in het depót van het museum, on dergebracht, omdat hij, evenals vele andere kunstexperts, gegronde twijfel aan de echtheid koesterde Dr. W. Froentjes, die tezamen met dr. ir. A. M. de Wild, in het chemisch labora torium van het ministerie van Justitie te 's-Gravenhage een onderzoek hiernaar heeft verricht, verklaarde, toen hij het schilderij weer ter beschikking van het museum stelde, dat de vervalsing zeer ge raffineerd is uitgevoerd. Niet alle«n bracht een Röntgen-onderzoek -geen afwijkingen aan het licht, maar ook loste de verf niet op in alcohol. De grote verrassing was ech ter de oplosbaarheid van de verf in water, hetgeen nimmer het geval is bij kunstpro ducten uit de zeventiende eeuw. De hax'd- heid is verkregen door gebruik van een soort eilijm als bindmiddel. Het bleek onmogelijk vast te stellen uit welke eeuw de vervalsing dateert. Als ze ker mag wel worden aangenomen dat het hier geen Van Meegeren betreft, zoals aan vankelijk veronderstellenderwijs werd ge opperd. Men heeft er geen idee van wie de- falsaris kan zijn geweest. Professor Voren kamp acht het niet onwaarschijnlijk dat er zich nog meer Hals-vervalsingen in Ne derlandse (speciaal particuliere) verzame lingen bevinden, doch hiernaar zal geen speciaal onderzoek worden ingesteld. Het museumbezit kan over het algemeen als bona fide worden beschouwd. enkel opzicht afhankelijk is van besluiten in de UNO betreffende andere kwesties. China's toelating tot de Veiligheidsraad vormt een afzonderlijk vraagstuk waarbij men niet geïmponeerd dient te worden door „onwettige aggressie". In antwoord hierop verklaart Nehroe, dat het terugkeren van de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad en het opheffen van de impasse in de lijn ligt van de politiek van India tot handhaving van de vrede. Ik ben niet van oordeel, zo zegt de premier, dat het toelaten van China op dit ogenblik een aanmoediging voor aggressie zou vor men. Nog meer steun De premier van Pakistan, Liakw.it Ali Khan, verklaarde gisteravond te Kavatsji dat Pakistan bereid is de resolutie van de Veiligheidsraad over Korea te onderschrij ven in het belang van het handhaven van de vrede. Hij voegde hieraan toe: „Voor Pakistan is geen andere houding mogelijk. De UNO werd gesticht met het doel con flicten tussen staten met vreedzame midde- léij op te lossen". Frankrijk heeft besloten een korvet naar Korea te sturen Het korvet bevindt zich thans in de Indo-Chinese wateren, aldus heeft de mi nister van voorlichting, Albert Gazi.er, medegedeeld. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, heeft TrygVe Lie tele grafisch medegedeeld dat Denemarken bereid is een volledig bemande Rode Kruis- eenheid naar Korea te zenden. Denemarken is niet in staat militair personeel naar het Verre Oosten te zenden. Canada 'zal een escadrille vliegtuigen ter beschikking stellen voor de strijd in Korea. Het betreft hier transport- en geen ge vechtsvliegtuigen. Het kabinet heeft voorts besloten, zo nodig, mannen onder de wape nen te roepen. Verder besliste de Canadese regering nog dat Canada onverwijld meer geld zal beschikbaar stellen voor zijn lands verdediging. De regering overweegt welke nieuwe stappen zij kan doen om de deelge noten van Canada in het Noord-Atlantische Verdrag te helpen. Indien de UNO zou overgaan tot het samenstellen van een in ternationaal legioen voor de strijd in Korea, zal de Canadese regering onverwijld over wegen of hierbij ook een Canadees contin gent zal worden ingeschakeld. Schelde—Rijnverbinding De Belgische minister van Openbare Werken, prof. Coppé, zal zich Zondag naar Bonn en Keulen begeven. Hij zal worden vergezeld door waterwegen-experts en zal met de Duitse vice-kanselier Blücher en minister van Verkeer Seebohm het gebied tussen Visé, Gulich en Neuss bezoeken. In dit gebied zal namelijk een kanaal kunnen worden gegraven, dat het Belgi sche Albert-kanaal zal verbinden met Neuss aan de Rijn. Dit zal waarschijnlijk slechts geschieden in geval de onderhan delingen met Nederland over de bouw van een kanaal Antwerpen-Moerdijk zouden mislukken. HET WEER AFGEBEELD Het hoge drukgebied boven West-Europa neemt sedert gistermiddag langzaam in betekenis af. Op de Oceaan is de depres sie-activiteit gering. De oude depressie ten Zuiden van IJsland vult langzaam op. Het koudefront ervan veroorzaakt nogal wat regeii in Ierland en Schot land. Het kan echter pas na vandaag invloed op het weer in ons land krijgen. Het hoge drukgebied bij de Azoren, neemt in betekenis toe. Weerbericht VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het- K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met voor al aanvankelijk op de meeste plaat sen opklaringen en vannacht plaat selijk mist. Vrijwel de gehele dag droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Vrij warm- 21 Juli: Zon op 4.44 uur, onder 20.47 uur Maan op 12.20 uur. onder 23.07 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 Juli: Hoog water: 6.55 en 19.19 uur. Laag water: 2.41 en 14.56 uur. Vry'dag 21 Juli: Hoog water: 7.37 en 20.03 uur. Laag water: 3.20 en. 15.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1