Haarlems Dagblad Nieuw Europa Noord-Koreanen maken op vele punten vorderingen Wet op regentschap opgeheven, Koning Leopold keert morgen terug 65e Jaargang No. 19606 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <apredjtc "ifJaartemBcbe €ourant (Uttno Vrijdag 21 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE VERSMELTING van de Europese naties in een nieuw geheel zou ook nodig zijn als de huidige spanningen er niet waren. Dat heeft in ,,Nieuw Europa" van deze maand „Audax" geschreven. Hij is geluk kig niet de enige die deze overtuiging is toegedaan en haar heeft geuit. Van belang is dat zij voorop staat in het orgaan van de Nederlandse Raad der Europese Beweging. Als die beweging alleen gedreven werd voor economische ineenstorting, wanneer de voor economische ineenstorting, als de Amerikaanse „bedeling" eenmaal ophoudt, zou zij geen kans hebben haar doel te bereiken. Dieper motieven dan de noden van het ogenblik dienen een streven naar grote staatkundige hervorming le beheer sen. Anders zou zij, zélfs als zij op zulke magere grondslag verwezenlijkt werd, geen stand kunnen houden. Zodra de bedreiging vso buiten verdwenen was zou men spijt krijgen van hetgeen men had gedaan. De samensteliende delen der nieuwe Unie zou den, verlost van hun vrees, in hun oude geschillen en vooroordelen terugvallen. Er zouden nieuwe moeilijkheden zijn en daar aan zou men willen ontkonlen. Vele figuren van het tweede plan in de Unie zouden zich de meer indruk wekkende rol herinneren, die zij vroeger op staatkundig terrein had den gespeeld en die willen heroveren. Zij zouden gemakkelijk spel hebben omdat dg grondslag van de hervorming zou zijn weg gevallen en het zoveel inspanning, mensen kennis en tact zou eisen haar te handhaven. Evenwel moet federale Unie in Europa tot stand gebracht worden om blijvender reden dan de Russische bedreiging en de economische gevaren. Die reden is, dat het oude stelsel is versleten. Het werkt niet meer. Het samenstel van de elkaar in de haren zittende en beconcurrerende staten en staatjes in Europa heeft zijn tijd gehad. Eigenlijk 'voelt iedereen dat, die met het staatkundig beleid iets uitstaande heeft. Regelingen en parlementen kunnen de grote vraagstukken niet meer binnen hun eigen land tot oplossing brengen. De ware levenskwesties van het volk liggen buiten hun macht. Zij zijn hun ontglipt. Zij kun nen slechts in groter samengaan worden opgelost. Het volk voelt dat en verkeert erdoor in twijfel en onrust. Er mogen men sen van behoudende natuur zijn, die zich geen andere behartiging van de volksbelan gen kunnen voorstellen dan in de vorm, die zij altijd gekend hebben. Toch zullen., zelfs die mensen twijfel en onrust voelen en zich moeten inspannen om de werkelijk heid te ontkennen. Het hoeft ons niet te verwonderen dat het zover gekomen is. De tijden veranderen en de staatkundige vormen met hen. Zij staan nimmer onwrikbaar vast. Zij ver slijten en eisen vernieuwing. Een groot staatsman buiten Europa, de Zuid-Afrikaan Smuts, heeft in zijn belangrijkste werk be toogd „dat alle natuur streeft naar een evenwicht tussen inwendige en uitwendige spanningen. Hoe hoger en ingewikkelder het organisme is, hoe groter ook zijn inner lijke onvastheid, tenzij het die kan omzet ten in hoger eenheid. Dit 'geldt vooral voor de ontwikkelingsgang der menselijke ge meenschappen. Haar volle ontwikkeling, vrede en evenwicht worden voortdurend van binnen uit en van buiten af bedreigd; Het natuurlijke antwoord ligt in de be schermende en verzoenende invloed van een groter politiek geheel." Ge weet dat het deze zelfde .Smuts was,( die zich de schepping van de Zuid-Afri kaanse Unie ten doel stelde en die het Britse Gemenebest poogde te bevorderen en het zag als een eenheids-vorming die niet alleen de ertoe behorende volken, maar de gehele wereld ten goede zou moe ten komen. Hij is nu een oude man, Smuts, een tachtigjarige. Maar hij is een van de zeldzame staatslieden van de laatste halve eeuw wiens blik nooit begrensd was en wiens inzicht zo herhaaldelijk is bewaar heid, dat het Westen tientallen jaren lang naar hem heeft geluisterd en herhaaldelijk zijn raad gevraagd al heeft het die helaas soms niet opgevolgd. De tijd voor Europa is gekomen. Het aarzelt nog. In datzelfde maandblad „Nieuw Europa" wordt een van mijn col lega's geciteerd, die het woord geuit heeft: „Europa heeft nog alle kans, maar niet meer alle tijd." Misschien zal het eenmaal dankbaar zijn, dat nu bestaande gevaren het të elfder ure nog tot daden hebben genoopt. In een artikel in het Amerikaanse blad „Atlantic Monthly" heeft de bekende Britse econome Miss Barbara Ward, aan het slot van een beschouwing waarin zij uiteenzet hoe Engeland thans is vastge- lopen, dit gezegd: „De Westelijke wereld heeft nog geen beslissende stappen geno men voor de vorming van een blijvende Unie. Integendeel: elke natie meent dat zij zover is gegaan dat zij zich, als het moet, nog kan terugtrekken. Een dergelijke hou ding duidt op een impasse men is in een slop beland. Men kan niet vooruit, uit angst teveel toe "te geven; men kan niet achter uit, uit angst te verliezen wat men al ge wonnen heeft. Het is niet waarschijnlijk dat deze toestand in de politiek van het Westen lang zal duren. Het communisme is een te hevige kracht om eexx blijvende im passe toe te staan. Op een niet ver verwij derd ogenblik zullen de Westelijke volken moeten be.slissen of zij het initiatief willen hernemen en de koude oorlog winnen of een langzaam afglijden naar de commu nistische overheersing willen aanvaarden." Dit artikel van Barbara Ward verscheen twee maanden geleden. Er is inmiddels het een en ander gebeurd. Tenminste wat Amerikaans optreden betreft. Niet in Europa, dat evenwel in de gebeurtenissen van Korea een nieuw voorbeeld van de drang der tijden te zien heeft gekregen. En dat, nog steeds aarzelend wat het in staatkundige zin zal dpen, zich sterker dan ooit bewust dient te zijn dat de tijd om daden roept. R. P. Aanvoer van huisbrandkolen De minister van Economische Zaken heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Stapelkamp (A.-R.) over de afle vering van brandstoffen tegen zomerprij- zen geantwoord, dat gedurende Mei 1950 in alle voormalige districten der zoge naamde distx-xetsadviseurs van het Rijks- kolenbureau tezamen 30.000 ton huisbrand kolen en eierbriketten en 29.000 ton huis brandcokes meer werdeix aangevoerd dan in Mei van het vorig jaar. In enkele dis tricten, waaronder Utrecht, Almelo en Am sterdam, werd minder afgeleverd. (Reuter). Na het brandende en ver woeste Tacjon aan de communisten te hebben gelaten, hebben vermoeide Ameri kaanse troepen zich gisteren een weg uit de puinhopen gevochten na een dag van straatgevechten tegen een verpletterende meerderheid. De Noord-Koi'eanen, gebruik makend van gueriUastrjjders en sluipschut ters, die tot achter de Amerikaanse stellin gen waren doorgedrongen, zetten voor het aanbreken van de dag van het Noorden en Westen uit een grootscheeps offensief tegen Taejon in. Piloten van Amerikaanse jagers, die wanhopig trachtten de tanks van de Noordelijken tegen te houden, meldden dat Ce stad „brandde als de hel". Elf tanks zouden buiten gevecht zijn gesteld. De Noord-Koreaanse aanval, die na drie dagen van betrekkelijke rust kwam, heeft het gehele front in beweging gebracht. De communisten bezetten Tsjoxxdjoe, 65 km. ten Zuidwesten van Taejon-. Koemdje, 25 km. verder naar het Westen viel hun ook in handen. Beide plaatsen zijn hevig door Amerikaanse vliegtuigen bestookt. Op het centrale front, 40 km. ten Noord oosten van Taejon, beweegt zich een lange colonne Noordelijke tanks en artillerie in de richting van Moengdjoeng. Zij wordt door vliegtuigen aangevallen. Voorts verzamelen zich communistische tanks en infanterie op de centrale hoog vlakte. Hierdoor wordt taegoe, de Ameri- kaanse bevoorradingsbasis die 80 km. Zui delijker gelegen is, bedreigd. In het Oosten is de havenplaats Jongdok, 40 km. ten Noorden van Pohan, waar de Amerikanen Dinsdag een landing uitvoer den, in handen van de Noordelijken ge vallen. Amerikaanse verstex-kingen aan man schappen en tanks, blijven in de Zuid-Oos telijke hoek van het schiereiland .arriveren. Vliegtuigen bombarderen van landbases en vliegdekschepen af, zolang het weer het toestaat, de Noordelijke strijdia-achten. Nader wordt gemeld, dat IRI *(aan de Westkust) en vermoedelijk ook het nabij gelegen Nonsan, door de Noordelijken be zet zijn. Het door radio Pyongyang uitgezonden Noordelijke legercommuniqué maakt mel ding van het neerschieten van 5 Ameri kaanse vliegtuigen, waaronder vliegende reuzenforten, bij luchtgevechten boven Taejon en Kimpo. Volgens een communiqué van generaal MacArthur blokkeert de 24ste Amerikaan se divisie na Taejon te hebben ontruimd thans de communistische opmars ten Oos ten van de stad. Tegenaanval 1-Iet communiqué zegt verder, dat de Zuid-Koreanen bij eexx tegenaanval de plaats Jetsjon, 100 km. ten Noord-Oosten van Taejon, hebben heroverd. D.e, Zuid-Koreanên zijn opgerukt tot aan de buitenwijken van Poenggji, 16 km. ten Zuid-Westen van Tanjang en ruimen daar twee communistische battaljons op. De Koreaanse plaats Jongdok is kort na dat zij in handen der Noordelijken was gevallen, door een Britse en Amerikaanse kruiser vernietigd. Dit is meegedeeld in een communiqué, van vice-admiraal Joy. Door de beschieting ontstonden grote branden, die 12 uur later nog van zee uit zichtbaar waren. Het front Het froixt in Korea loopt thans in de vorm van een boog met eeix straal van on geveer 110 kilometer. Taegoe, 110 kilome ter ten Noord-Westen van Poesan, is het middelpunt hiervan. De frontsector van Tsjoncljoe bevindt zich in het Westelijke gedeelte vaxx deze boog. Van Tsjongdjoe voert een tamelijk goede weg door een dal naar Kortsjang, een belangrijk knooppunt van wegen en Kwartjes en stuivers van vóór 1948 worden ongeldig Met ingang van 15 Augustus Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 15 Augustus 1950 de oude zilveren kwartjes en nikkelen stui vers en de tijdens de Duitse bezetting uit gegeven zinken kwartjes en stuivers bui ten omloop zullen worden gesteld. Van die datum af zal tot en met 15 No vember 1950 gelegenheid bestaan' deze munten tot elk bedrag iix te wisselen bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations. Bij de inle vering wordt de nominale waarde der munten vergoed in gangbare Nederlandse betaalmiddelen. Van 15 Augustus 1950 af zijn dus alleen nog gangbaar die kwartjes en stuivers, welke het jaartal 1948 of een later jaartal dx-ageix. De oude zilveren kwartjes "zijn terstond herkenbaar aan de krans van eikenloof rondom de waarde-aanduiding en verschil len hierdoor opvallend van de nieuwe nikkelen kwartjes. De oude stuivers zijn vierkant, de nieuwe rond. spoorwegen, dat 73 kilometer ten Zuid- Westen van Taegoe is gelegen. Het is nog niet bekend waar de Ameri kaanse verdedigers ten Oosten van Taejon stand zullen houden. Het gebied is hier bergachtig, met smalle wegén. ITet is ge makkelijker- te verdedigexx dan de uitge strekte rijstvelden roxxdom Taejon, doch uit de jongste frontberichten blijkt dat dit bergachtige terrein de Noord-Koreaanse troepen in staat stelt infiltratie-pogingen te wagen, om achter de Amerikaanse stel lingen te komen, waarbij zij gebruik ma ken van weinig bekende wegexx voor muil ezeltransport en van bergpassën. Naar U.P. bericht wordt de commandant van de 24ste Amerikaanse divisie, generaal William Dean, vermist. Hij nam persoonlijk deel aan de straatgevechten in Taejon en stelde met een bazooka een Noord-Kore aanse tank buiten gevecht. Hierna is niets meer van hem vernomen eix men vreest dat hij met een kleine eenheid is afge sneden. anse versterkingen gaan in steeds wassende stroom, naar Korea. Een inscheping van troepen in een Japanse haven. Socialisten, liberalen en communisten verlieten vóór de stemming de zaal BRUSSEL, (ANP). Om vijf uur gis termiddag namen de Verenigde Kamers van België hun besluit tot liet opheffen van de wet volgens welke Koning Leopold niet in staat is te regeren. Met dit besluit werd het regeixtschap opgeheven en Leopold in zijn koninklijke waardigheid hersteld. De verdeeldheid, welke tot het laatste ogenblik onoverwinnelijk bleek, werd ge demonstreerd doordat slechts de fracties der Christelijke Volkspartij en één Liberale afgevaardigde op het moment van de stem ming aanwezig waren. De andere liberalen, de socialisten en communisten hadden uit protest de zaal verlaten na een laatste waarschuwing aan het adres der meerder heid te hebben gericht. Voordat de beslissende stemming plaats •had, betrad Paul Henri Spaak de tribune om aan te kondigen dat de socialistische fractie de zaal zou gaan verlaten om haar eigen adres van hulde te gaan aaxxbieden aan de prins-regent. Zich tot de Katholieke fracties en de regeringsbanken richtend zeide Spaak: „Binneix enkele minuten gaat gij een over winning behalen. Dan zult gij het teken hebben gegeven voor een strijd, die België kan gaan verscheuren. Dit is een histori sche daad, die één van de ongelukkigste zal zijn in onze nationale geschiedenis". Ook de liberale senator H'oste, die tot op het laatste ogenblik heeft getracht als be middelaar op te treden, sloot zich aan bij degenen, die door hun afwezigheid wilden tonen, dat slechts de CVP voor het besluit verantwoordelijk is. Vlag gestreken Vijf minuten over vijf, vlak nadat de Verenigde Kamers het regentschap beëin digd. haddexx, werd ten teken daarvan de nationale vlag neergehaald van de koepel van het koninklijk paleis, het ambtsver- blijf van de Prins-Regent. De socialistische afgevaardigden stelden zich op het trottoir voor het paleis op en riepen nadat de vlag gestreken was: „Leve België" en „Leve de Prins-Regent". Daar na marcheerden zij het paleis binnen. De Prins-Regent was niet aaixwezig en de le den verlieten het gebouw nqdat zij hun handtekening in het „gouden boek" had den geplaatst. Een half uur na de socialistische fracties maakte de liberale groep dezelfde wande ling om eveneens in het „gouden boek" te gaan tekenen. Morgen terug In kringen die in nauwe betrekking tot het hof staan, wordt verklaard, dat Ko ning Leopold Zaterdag per vliegtuig uit Zwitserland .naar België zal terugkeren. De Koning, Kroonprins Boudewijn, Prins Albert, prof. Pirenne (de secretaris dës Konjngs) en de Katholieke premier Du- vieusart reizen met drie Dakota's onder escorte vaxx jagers. Prinses De Réthy zal vermoedelijk ïxog ten minste een maand in Geneve blijven. Oefenvlucht van Amerikaanse vliegtuigen boven ons land Dertig Amerikaanse vrachtvliegtuigen, die gestationneerd zijn in Frankfurt, heb ben gisteravond een oefenvlucht boven Nederland gemaakt. Donderdagmorgen had een botsing plaats tussen een bus en een trein op een niet bewaakte en niet beveiligde overweg lussen Eibergen en 'Neede. De botsing was zo hevig, dat de locomotief geheel uit de rails werd gelicht. Vijftien personen werden gewondvan wié geen ernstig. Daarna komt zij ook naar Brussel, met de achtjarige Prins Alexander en Px-inses Josephine Charlotte. De Prinses De Réthy is, uit eerbied voor wijlen Koningin Astrid, die in 1935 door een auto-ongeluk in Zwitserland om het leven kwam, voornemens zich op de ach tergrond te houden. Zij wil er hoofdzake lijk naar streven een tehuis te scheppen voor de kinderen uit de beide huwelijken van Koning Leopold. Amerikaanse versterkingen naar het Verre Oosten Het is de legerleiding bittere ernst WASHINGTON, (Reuter). Het Ame rikaanse leger heeft gisteren medegedeeld, dat strijd- en ondcrsteuningseeixheden uit alle zes legergebieden ixx de V. S. in gereed heid zijn gebracht om naar het Verre Oos ten te vertrekken. De sterkte van de eexxheden is niet be kend gemaakt, maar aanzienlijke verstex*- kingeix zullen ter beschikking van generaal MacArthur worden gesteld. Volgens deskundigen van het ministerie van landsverdediging bedraagt de getals sterkte van de max-iniex-s-reservisten, die onder de wapens zijn geroepen, 47.000 man schappen. De getalssterkte van de weder opgeroepen manschappen van de marine- luchtvaart zou 9.000 officieren en 30.000 manschappeix bedragen. 0E10 PROVINCIES WN INÜ0NES1E lEAftTO-SOXgÊt ii&Sssn3«.«LJ Overleg tussen R.I.S. en R.l. met succes bekroond DJAKARTA (Aneta). De besprekin gen tussen de kabinetten der R.I.S. en de republiek Indonesië zijn gisteren geëindigd. Blijkens een na afloop uitgegeven offi cieel communiqué, zal de constituante voor de eenheidsstaat bestaan uit leden, die bij algemene verkiezingen worden verkozen, op basis van 1 lid op 150.000 zielen, waar bij een redelijke vertegenwoordiging voor de minderheidsgroepen in acht zal wox-den genomen. De overeenkomst van gisteren heeft wel aangetoond, dat vele Indonesische politici drs. Moh. Hafcta niet meer als minister president wensen. Hij zal nu de functie bekleden van vice-president van de een heidsstaat én dus geen lid worden van het nieuwe kabinet, tenzij geexx enkele andere fox-mateur er' in slaagt, een ministerie te vormen en men ten einde raad toch weer Hatta zou aanzoeken om als formateur op te treden. De eenheidsstaat zal bestaaxx uit tien provincies (zie bovenstaand kaartje). Nieuwe commandant in Indonesië Generaal-majoor Scheffelaar zal na het vertrék van luitenant-generaal Buurman van Vreden op 26 dezer haar Nederland, worden belast met hét commando over de in Indonesië achtex-blijvende Nedex-landse troepen. Ambonezen op Boeroe zouden overlopen De vertegenwoordiger van de republiek der Zuxd-Molukken in Nederland, dr. J. P. Nikijuluw, deelt aan het A.N.P. mede, een telegram te hebben ontvangen van de vol gende inhoud: „De door de R.I.S. ingezette Ambonezen van het bataljon Pattimoera zijn bij de ge vechten op het eiland Boeroe overgelopen naar de republiek der Zuid-Molukken. De hevige gevechten op Boeroe eisen vele slachtoffers. Verpleging van de gewonden is onmogelijk door de republikeinse blok kade. De R.I.S. gebruikt voor landingsdoel einden de K.P.M.-schepen Waikelo en Van Gheen. Verzoeke zending van een Rode Kruis-team." Dr. Nikijuluw voegt aan dit telegram toe, dat hij aan het internationale Rode Kruis, het Zweedse, Australische en het Neder landse Rode Kruis een telegram heeft ge zonden, luidende: „Vijandelijkheden uitgebroken. Gewon den kunnen .niet worden verpleegd. Ver zoeke dringend .zenden van Rode Kruis term."' Stijging van de invoer blijft aanhouden De regelmatige stijging van de omvang van onze invoer gedurende de laatste maanden zette zxch in Juni 1950 voort. Vol gens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gege vens bedroeg de waarde van de i'rx deze maand geïmporteerde goederen f 691.000.000 (Mei: f 662.000.000) en de hoeveelheid 2.84 millioexi ton. Niettemin kon het dekkingspercentage enigszins verhoogd worden, doox-dat de uit voer relatief nog aaixzienlijker toenam. Deze bereikte in Juni een totaal waarde van f 42.9.000.000 (Mei: f 377.000.000) en een, totaal gewicht van 1.38 millioen ton (Mei: 1.08 millioen ton). Op verzoek der V.S. Hogere defensie-uitgaven op komst in West-Europa (Reuter). Vólgende week zullen de Verenigde Staten ixx de bijeenkomst van de plaatsvervangers van de ministers der lan den van het Atlantische pact aandringen op „aanzienlijke verhoging" van de defensie begrotingen der West-Europese landen, zo wordt te Washington van gezaghebbende zijde vernomen. Amerikaanse functionarissen verklaar den, dat de tijd van voor-bereiding voor het Noox-d-Atlantische verdedigingsstelsel ten gevolge van de Koreaanse oorlog is „ver kort". Volgens deze functionarissen verwachten de Verenigde Staten, dat de leden van het Noord-Atlantische pact hun bewapening versnellén op overeenkomstige schaal als het nieuwe Amerikaanse wapenprogram „in zoverre als hun economische hulpbron nen clit -toelaten". De ministers van Defensie van de vijf landen van het pact van Brussel hebben te Fontaxnebleau gisteravond een communiqué uitgegeven, waarin op versterking van de defensieve kracht der strijdkrachten van de Westelijke Unie wordt aangedrongen als „garantie tegen eventuele aggx-essïe". Hef woord is aan Er is veel beschaving nodig om het eenvoudige te begrijpen. Wat zal de nieuwe toestand brengen? Onze Brusselse cox-respondent telefo neerde ons'hedenmorgen: „Hoe zijn de politieke vooruitzichten? Za terdag of Zondag zal het huidige kabinet zijn ontslag indienen bij de Koning. Deze zal de regering met de afhandeling van de lopende kwesties belasten of het ontslag van de regex-ing weigeren. In elk geval zal Koning Leopold uitge breide consultaties houden en het wordt waarschijnlijk geacht, dat hij zal trachten een Katholieke-Liberale coalitie-regering te vormen. Dit zou namelijk de beste ma nier zijn om de hevige socialistische oppo- sitige te ontzenuwen, daar dan niet langer zou kunnen wox-den beweerd, dat hij de Koning van één partij is. De libei-alen zijn, zoals bekend, over de Koningskwestie verdeeld. Zij zullen dus niet onvoorwaadelijk in de regering kun nen tredeix. De Koning zal in de geest van zijn boodschap een geste moeten doen, welke getuigt van begrip voor het stand punt van de hem vijandige minderheid. Een persoon uit de omgeving van de Ko ning verklaarde gisteravond, dat er geen sprake kan zijn van uitgestelde abdicatie. Een parlementaire commissie zou echter onderzoeken, welke Koninklijke preroga tieven eventueel door Kroonprins Boude wijn zullen kxxnnen worden uitgeoefend. Een ernstig bezwaar hiertegen is het feit, dat de Prins jaren lang in het buitenland heeft vei-toefd en indien deze traditie wox-dt geëerbiedigd thans zijn militaire opleiding in de Koninklijke militaire school te Brussel zal moeten beginnen. Politieke waarnemers zijn daarom van oordeel, dat de Koning zal regeren en zijn voorstel van tijdelijke delegatie van de Koninklijke macht aan de Kroonprins niet zal hernieuwen. Wellicht zal de radioboodschap, welke Koning Leopold morgen tot de Belgische natie richt, daarover klaarheid brengen". West-Duitsers wensen Europese federale unie BONN (Reuter). Alle West-Duitse parlementaire partijen hebben met uitzon dering van de uiterst linkse en uiterst rechtse een motie ingediend, waarin de stichting van een Europese unie wordt voorgesteld. De chx-isten-democraten, de sociaal-de mocraten, de vrije democraten (Liberalen), de Duitse partij, de Beierse partij exx het Katholieke centrum, stellen de vorming van een boven-nationaal souverein lichaam voor met volledige wetgevende, uitvoeren de en rechterlijke macht. Dit lichaam dient de economische' eenheid van .Europa tot stand tebreixgeix op basis van sociale recht vaardigheid, een gemeenschappelijke bui tenlandse politiek te voex-en in dienst van de wex-eldvrede, gelijke rechten voor alle Europese volken te handhaven en de prin cipiële rechten en d.e menselijke vrijheden te garandex-en. Het ox-gaan diént tot staixd te komen door middel van vrije algemene verkie zingen. De partijen vex-klaren, dat het voortbe staan der individuele staten naar ellende en verlies van vrijheid zou leiden. S.E.D.-congres begonnen BERLIJN, (U.P.). De communistische president van Oost-Duitslarid, Wilhelm Pieck, zeide gisteren op een internationaal communistisch congres in Bex-lijn, waar 4000 leiders uit 25 verschillende landen bijeen waren, dat de Duitsers Rusland zouden steunen ingeval dit land met de V.S. in oorlog zou géi-aken.- Sovjet-Unie zou de V.S. vóór 1956 aan willen vallen WASHINGTON, (Reuter). Admiraal Zacharias, een voox-malig plaatsvex-vangend hoofd van de inlichtingendienst der Ame rikaanse vloot, beweert in zijn zo juist ge publiceerd boek ..Achter gesloten deuren", dat het politbureau der Sovjet-Russi sche partij besloten heeft de Verenigde Staten vóór 1956 aan te vallen. HET WEER AFGEBEELD 21 JULI 1950 7 UUR Slowakije. Een oude depressie, gelegen ten Zuiden van IJsland, veranderde weinig van plaats. Ook het bijbehorende koudefront dat boven de Britse eilanden lipt en daar plaatselijk regen veroor- "•■kt beweegt slechts heel langzaam •'aar het Oosten. Boven Frankrijk ont stonden enige afzonderlijke lage druk- gebiedjes, waarvan er één langs het Engelse Kanaal in de richting van ons land trekt. Deze storing veroorzaakt daarbij in Cherbourg onweer. De onweerskansen in ons land zijn Vrijdag nog niet groot, maar nemen wel geleidelijk toe. SCHEIDINGSLIJN-FRON7-TUSSEN LUCHT V.... VERSCHILLENDE HERKOMST V&STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND - SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE Het gebied met hogere barometerstanden nog voortdurend in betekenis af. Het boven het vasteland van Europa neemt centrum lag Vrijdagmorgen in Tsjecho- Weerbericht KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk veel bewolking met op de meeste plaatsen enkele regen- of onweersbuien. Later van het Westen uit opklaringen. Zwakke "ot matige wind, hoofdzakelijk tus- 'en Zuid en West. Koeler. 22 Juli: ton op 4.46 uur. ondei 20.46 uur Maan op 13.46 uur. onder 23.21 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 Juli: Hoog water: 7.37 en 20.03 uur. Laag water; 3.20 en 15.37 uur. Zaterdag 22 Juli: Hoog water: 8.29 en 20.59 uur. Laag water: 4.01 en 16.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1